feltcrser SR, Zondag, 24 AfH’ii. IS64. *16. OuitcnlanÏL ffcctcn. Overzlgt. KENNISGEVING. «%6 66716 ran. de be- STEENEN genoemden .e bestaan- 364. JONKER, 'urfsingel. 75% Uitgave van A. BRINKMAN, j Lange TiendewegD. n°. 61. 98% 59% 68%, 63 BRINKMAN. idag den 6 Gemeentehuis ornoemd, Schout. is. ng liggen van dj Vrijthof, te water in den e Gorinchem Snoeken. De jgbaar zijn bij Exemplaar. 3LDERBESTUUR den dag der )emden polder GOUDSCHE COURANT. 60% 45% 23% 60 28 59% halve kruiken 60 *5%6 85% 85% 76 86 85% ■88% 59% 30% •15% 47716 99% De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor I eiken regel daarboven 10 Cent. I Buitengewone letters worden berekend naar I plaatsruimte. ig 19 April. Hoogste koers. 63% 75»% 99%6 Gebleven koers. 63%, Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Ih de Stad geschiedt de uitgave des avonds te varen. De prijs per drie maanden is f 2,franco p. postƒ2,25. Ds inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. vrije keizerskeuze te eerbiedigenzij willen, zeggen fransche bladen, de vrijheid voor zich zelf, maar gunnen die hun buren nie*. Wat zijn die Franschen en ook ae Pruisen edeler, die anderen de vrijheid opdringen en voor zich zelven niet dan ellendige slavernij behouden. De mexicaausche leenipg wordt ijverig geteekend, de nieuwe russische leening heeft de houders der schuldbrieven van dit onuitputtelijk rijke en wel bestuurde land eeu schrik op het lijf gejaagd. Spanje leent om het op Domingo weg tc werpen en de sultan vraagt 120 millioen om aan de caprices te voldoen van zijn vrouwentirnmer. En de kapitalisten in de streken van nijverheid en welvaart achten zich gelukkig de zaam gegaarde schatten zoo zeker en zoo goed te kunnen plaatsen. GOUDA, 23 April. Eindelijk is het den Pruisen gelukt hun heldenfeit te volbrengen maandag jl. zijn de duppeler schansen stormenderhand genomen; de Denen verloren vier duizend man, waarvan de helft gevan genen, terwijl de overweldigers hun verlies als gewoonlijk zeer inkrimpen. Eerst later zal men naauwkeuriger opgaven en berigten van de bijzonderheden ontvangen, ook van den heldhaftigen tegenstand door vijftien duizend Denen geboden aan veertig duizend aanvallers, wier geschut daarenboven zooveel voor treffelijker was. Het is zeer twijfelachtig of deze gebeurtenis het einde van den schandelijken oorlog veel bevorderen zal, daar de Pruisen hunne eischen nu vooral niet lager zullen stemmen, gelijk reeds gebleken is uit eene circulaire van Bis marck, waarin hij verklaart, dat Pruisen na zoo groote opoffe ringen zich niet tevreden kan stellen met de bepalingen van het londensche tractaat van 1852, ook schijnt hel nu ernst met de bezetting van geheel Jutland. De conferentie is wel 20 dezer bijeengekomen, maar men wacht tot maandag op de duitsche zaakgelastigden, die nog ontbreken. Dan begint de taak der diplomaten. Is de oor log het werk des duivels als menschenmoordcr, de diplomatie behoort hem evenzeer als leugenaar van den beginne. Het rampzalig lot van Denemarken wekt de sympathie van geheel Europa, en wel zooveel te meer als de afkeer van Pruisen grooter is; hierdoor vergeet men geheel dat Denemarken van 18521864 niet opgehouden heeft Sleeswijk vreeselyk te kwel len en tegen alle regt, ja met verkrachting van alle billijkheid deensch te maken, maar wat zullen zij er bij winnen pruisisch te worden of zelfs onder Augustenburg pruisisch geregeerd te worden. De arme hertogdommen betalen het gelag, en het uitzigt op eene goede uitkomst is zeer beneveld. De diplomatie bederft ▼eel, zeldzaam brengt zij iets goeds tot stand en als nu wel- j ligt Napoleon nog eindelijk zijn doel bereikt en zijn congres tot stand brengt, dan ziju de kansen voor den oorlog veel groo ter dan voor den vrede. De koning van Pru;-en is nu uf«r Sleeswijk gesneld om den zoeten geur op ie snuiven van der. .i. rook der schandelijke vleijerij. Garibaldi te Londen wek* betere geestdrift en het is wel waarschijnlijk dat ie veler verwachting geheel te boven gaat. Hij moet weg, or*,dat hij de drukte niet uitstaan kan, dit zegt men en spreekt men even stellig tegen; omdat Napoleon zijne vergoding niet dulden kan, dit ontkennen de engelsche ministers in het hooger- en lagerhuis even stellig en is niet te deuken in Engeland, waar men de publieke opinie zoo zeer ontziet. En toch moet hij weg hoe groote verbitte ring dit ook allerwegen wekt, waar men zijne komst reikhal zend te gemöet zag. De noord-amerikaansebe unie is niet gezind de mexicaansche Lond.021, 21 April. De conferentie heeft gisteren hare eerste zitting gehoudeu. Daar de duitsche gevolmagtigden niet tegenwoordig waren is de zitting verdaagd tot maandag. Naar men verneemt, heeft het ministerie op nieuw een zijner leden verloren, door de aftreding van den heer Lowe, vice-president van het opvoedings-comité. Die plotselinge af treding is het gevolg van eene motie, dezer dagen door lord Robert Cecil, in het huis der gemeenten voorgesteld en waar bij genoemd comité ten strengste werd gegispt, om lat het de rapporten van de school-opzieners had verminkt. Lord Cecil beschuldigde het comité van moedwillig uit die rapporten alle aanmerkingen te hebben doorgeschrapt, die in strijd waren met de zienswijze van het comité zelf. Het voors.el van lord Cecil werd, niettegenstaande den wanhopigen tegenstand van den heer Lowe, met 101 tegen 93 s emnen aangenomen. Ge noemde heer verzocht nu bij Lord Palmerston dat deze per soonlijk eene poging zoude wagen om de motie door Lord Cecil te doen herroepen. De minister weigerde een zoo ge vaarlijken stap te doen, die den val van het geheele ministerie ten gevolge zou kunnen hebben, en de heer Lowe heeft alstoen zijn ontslag aangeboden. Men berigt uit New-York van den 9 april dat de senaat van Louisiana een voorstel tot wijziging der constitutie, in den zin eener volledige afschaffing der slavernij, heeft aangenomen. Parijs, 20 April. Te gelijk met het berigt van de inname der duppeler schansen door de Pruisen, een berigt, dat hier een zeer pijnlijken indruk heeft gemaakt, daar het bombarde ment van Souderburg eu het in het veld brengen van zulk eene geweldige overmagt tegen een handvol Denen, hier de sympathie voor de zaak der Pruisen alles behalve verhoogd heeft, tegelijk hiermede, vernam men hier, dat het denk beeld van het houden van een congres, met toenemenden ernst op den voorgrond treedt en dat te dien aanzien de zegepraal der fransche politiek nabij is. Onze regering heeft eenvoudig voorgesteld, om aan de conferentie, die tot regeling der kwes tie van Sieeswijk-Holstein bijeen zal komen, nog eenige ge- I volmagtigden toe te voegen, en dan alle andere vraagstukken ter sprake te brengen, die den vrede van Europa zouden kun nen bedreigen Niet slechts Engeland, maar ook Rusland en Oostenrijk moeteu daartoe reeds hunne toestemming hebben gegeven nadat Frankrijk zich verbonden had, om zich niet aan te kanten tegen de door Engeland en Oostenrijk ontworpen oplossing vau het deensch-duitsch geschil. Men verwacht nog altijd de hervatting der onderhan-* delingen over het congres eu men vermoedt, dat Frankrijk, terwijl in Londen de conferentie bijeenkomt, het voorstel zal doen om of die conferentie in een congres te transformeren door toevoeging van nog eenige leden, of eene nieuwe diplo matieke vergadering op uitgebreide schaal in het leven Er mag even el getwijfeld woiden aan het weinigen pogingen '7 +rmkryk, vooral op dit oogenbllk Zru^nen zelfs twijfelt aan een gunstig resultaat voor de enkele deensdie kwestie. De laatste voordeelen door de duitsefe wapenen 'bé- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat ter voldoening aan Art. 69 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad n°. 37») afschriften van de Processen-Verbaal, betreffende de benoeming van een lid van den Gemeenteraad, bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks aan den ingang van den langen Groenendaal bij de Gouwe aan het gebouw der Luthersche kerk, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der Gemeente zijn nedergelegd, alwaar daarvan in zage kan worden genomen op iederen werkdag, van des mor gens tien tot des namiddags een ure. GOUDA, den 20» April 1864. Burgemeester en VLt*ouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FO TTUDN. IJZENDOORN.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1