ömnenlanb» Gemengde Berigten. Ingezonden. b&ald, wei verre Tan eeu beëindiging der zaak te vergemak kelijkenhebben de moeijelijkheden, die eens vredelievende beslissing iu den weg stonden, nog aanmerkelijk verzwaard. Terwijl de Denen, ondanks hunne nederlagen, standvastig blij ven, verklaren de Pruisen luide, dat zij thans geheel Jutland willen bezetten, om een onderpand te hebben voor eene scha devergoeding der verliezen, hun door de deensche marine toe- gebragt. Mee beweert echter dat Frankrijk te Berlijn protesteert tegen de— uv'rdreven aanspraken. 21 April. Alen verneemt, dat de commissie van het wetgevend ligchaam voor het budget wenseht de algeheele op heffing der opcenten op de grondbelasting, de verdaging tot de volgende zitting van de wet op de registratie en bezuini ging op het budget van oorlog en marine, ten einde het alzoo deficit te dekken, dat door de afschaffing der opeenten zou ontstaan. Brussel, 20 April. De koning is heden ochtend van Londen teruggekeerd, terwijl de hertog van Brabant te gelijker tijd van Parijs geretourneerd is. Ouze geheele koninklijke fa milie is dus weder bijeen. Men verneemt, dat ue generaal Soudain de Niederwerth zich belasten zal met de portefeuille van oorlog in het nieuwe kabinet. Uit de keuze van dien officier mag men afleiden dat aan de verdedigingswerken van Antwerpen niets zal veranderd worden. Berlijn, 20 April. De Kreuzzeitung meldt, dat onmidde- lijk na de inneming der duppeler schansen bevel is gegeven dat het grootste gedeelte der pruisische troepen met het artil- leriepark verder op in Jutland moeten rukken, ten einde deel te nemen aan de belegering van Fredericia cn geheel Jutland te bezetten. 1,'it Stockholm wordt dd. 13 jl. het volgende berigt om trent het veel besproken tractaat tusschen Zweden en Denemar ken. De redering van Zweden beeft verklaard Denemarken te willen bijstaan tot verdediging der niet tot den duitsehen bond behoorende landen in geval deze werden aangetast op grond, dat de kouing van Denemarken liet patent van 30 Maart niet introk. In dat geval zou de koning met een hulpcorps van 2S.OOO man ter hulp van het bedreigde Denemarken snellen, 7oödra de vijand de Eider zou overschrijden, onder deze be paling, dat de koning van Zweden door het zenden van be- doekfhulpcorps zijne krachten niet te zeer verzwakte, zoodat daardoor gevaar voor Zwedeu mogt ontstaan; in welk geval de bepalingen der overeenkomst mogten beschouwd worden als niet te zijn vastgesteld. 21 April. De koning heeft zich naar het tooneel des oorlogs begeven. Uit Rendsburg wordt gemeld, dat generaal von IV ran gel aldaar is aangekomen en dat de geheele stad in feestelijke- tooi wordt gebragt. j)e Staats-Anzeiger meldt uit Gravenstein van 20 dezer het volgende: Ons verlies aan dooden en gewonden bedraagt 60 officieren en ruim 1000 man. Het verlies der Denen, met inbegrip van de gevangenen, bedraagt minstens 4000 man. In onze" ambulante hospitalen bevinden zich 811 Pruisen, waar onder vele zwaar gewonden, benevens 21 deensche officieren en 580 deensche manschappen. yiaar men verneemt wil Denemarken het voorstel betref fende "een wapenstilstand niet aannemen, voor en aleer het de ooodige waarborgen voor de integriteit der monarchie gekre gen heeft. Volgens de Kreuzzeitung zal de conferentie waarschijnlijk nogmaals,"en wel tot 1 mei uitgesteld worden. Dresden, 19 April. In eene heden door de tweede kamer vastgestelde depêche aan den minister von Beust, komt de volgende voor de conferentie te Londen bestemde verklaring voor «Het regt en de volkswil eischen dat de hertogdommen zullen "worden"losgemaakt van Denemarken. De erfregten der augustenburgsche lijn hangen onafscheidelijk zamen met de belangen der vereenigde hertogdommen. Doen er zich strijd punten op, dan kan de beslissing daarover niet afhangen van eene conferentie der mogendheden, maar moet overgelaten wor den aan het volk en aan zijne vertegenwoordigers. Tegen elke beschikking over het lot der hertogdommen, waarover deze niet zelf geraadpleegd zijn, wordt protest ingediend tot handhaving: van de regten van Duitschiand en van het slees- wijk -holsteinsche volk. _r,„ Hamburg. 20 April. Volgens de Borsenhalle is door de 1'inisen gisteren aan de Denen van 's morgens 10 tot s avond i 6 ure een wapenstilstand toegestaan, ten einde Son- derbnr" te ontruimen. Ingeval de ontruiming voor laatstge- melden5termijn niet was bewerkstelligd, zon de plaats andermaal gebombardeerd worden. 22 April. De koning van Pruisen heeft te Eendsburg gezegd dat de zaak der hertogdommen hem heilig is; dat het met ernst begonnen werk even zoo voortgezet zal worden. Hij ga' d* verzekering dat het bloed zijner kinderen niet ver geefs zal gestroomd hebben. Demagistraat van Kiel en de stedelijke raad hebben besloten eene deputatie af te vaardigen om den koning te begroeten, terwijl alle gemeenten in Holstein door middel van de telegraaf zijn ultgenoodigd, om aan deze demonstratie deel te nemea. De koning ven Piuisen is gisteien namiddag in het slot van Gravestein aangekomen en heeft zich, na een kort opont houd aldaar, naar Atzbnll begeven. Daar begroette Z. M. de manschappen die de schansen stormenderhand veroverd hebben, zwaaide aan sommigen in het bijzonder lof toe, liet de troe pen voorts in dea parademarsch voorbij marcheren nam daarna afscheid en reed te 4'/j ure naar de schansen. De heer von Bismarck is heden morgen vergezeld van den raad van legatie Kendell, deze stad gepasseerd om zich naar den koning te be geven. Rendsburg, 21 April. Aan het station is de koning, vergezeld van den heer von Hoon, met de meeste geestdrift ontvangen. Z. M. heeft de bij die gelegenheid tot hem gerigte toespraak zeer minzaam beantwoord. Een aantal jonge meisjes, in de nationale kleuren gekleed, bestrooiden den weg des ko- nings met bloemen. De muziek liet het pruisisch volkslied en de sleeswijk-holsteinsche melodien hooren, terwijl het geschut werd losgebrand. Flenjburg, 21 April. Heden voormiddag ten 11 ure is de koning hier aangekomen en onder het gelui der klokken met veel gejuich ontvangen. Z. M. dejeuneerde in het hotel Rasch en zette ten half een ure de reis naar Duppel voort. Z. M. werd begroet door den kroonprins en den oosteurijkschen bevelhebber Gablenz. Gouda, 20 April. Heden morgen is door de politie alhier aangehouden de persoon Van T. v. d, N. ter z; ke van zakken rollerij van eene zilveren porlemonnaie met geld, bij de ver- kooping in (1e bank van leening alhier. Deze jongeling, die naauwelijks den ouderdom van 16 jaren heeft bereikt, is reeds drie malen voor het zelfde feit veroordeeld ge-veest. In de te Amsterdam den 20" dezer gehouden vergadering van stemgeregtigde aandeelhouders der uederlandscbe bauk zijn benoemd tot commissarissen de heeren J. Fock, J. E. Bonnike, C. P. van Eegheu, m'. P. J. Te- ding van Berkhout, J. Melvil, mr. J. M. Kempenaer, J. Luden, t). Blankenheym, C. Rueb Cz., mr. P. P. van Bosse, mr. H. Roijaards van Scherpenzeel, G. C. Crommelin, F. G. Cromhoft, Dr. H. van Beek Vollenhoven en mr. F. de Wildt. Door den minister van justitie is dezer dagen andermaal een schrijven gerigt tot de kerkeraden der ned. port. israel. en der ned. israel. hoofdsynagogen te Amsterdam, ten einde deze gemeenten alsnog tot overeenstemming met de andere ge' meenten te brengen, ten einde tot eene reorganisatie der kerk- genootschappelijke belangen te geraken. Men leest in de Nieuwe Noord-Brabander: Wij vernemen van eene zeer goed ingelichte zijde, dat de veel besproken financiële plannen van den tegenwoordigeu mininister van finan cien niet zuilen worden ingetrokken, zoo als vele dagbladen ten onreo-te berigt heb ten, maar aan eene herziening onder worpen zullen worden, meer in den geest van de reclames, die allerwege daartegen zijn ingekomen. De gemeenten zuller be paald voor de in de gemeentewet geprojecteerde verandering niet meer behoeven te vreezen, aangezien het zeker is, dat htS «reheele wetsontwerp zal omgewerkt worden en eene strekking zal bekomen, als waardoor de accijnsen verdrongen en door een later door den minister aan te duiden equivalent zullen ver goed worden. Onder de argumenten, waarmede de wijzigingen in de gemeentewet bestreden worden, behoort ook, dat de ingezetenen aan accijns-heffing zoo gewoon zijn geworden, dat ze de ver vanging door directe belastingen niet zouden verlangen. Dit klinkt "ongeveer als of men zeide, die blinde is al zoo lang aan zijne blindheid gewoon, dat hij niet meer verlangt ziende te worden. Indien toch de ingezeter-n begrijpen, dat langs eenen anderen weg voordeel te behalen is, zullen zij niet langer den ouden sleur willen volgen. Om dat te begrijpen hebben zij slechts een oogenblik na te denken over het verschil iu de sommen die zij door accijnsen en door directe belasting betalen. De voorbeelden zijn menigvuldig van menschen in den arbei denden stand, die hoogstens 4 in de directe belasting betalen en die alleen in den accijns op het gemaal tot een bedrag van ruim 40 per jaar bijdroegen. Zalke voorbeelden spreken overtuigend. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat de gehecht heid aan de oude gewoonte zoo groot zal wezen, dat men Bever daarbij blijven wil, dan zich zeiven en zijne huishouding zet aanmerkelijk te bevoordeelen. Verhocging van directe be lasting, bjj wegneming van accijnsen, brengt meer voordeel aan au afschaffing van hoofdelijken omslag, bij belasting op voor werpen van dagelijksch verbruik. Goess. Ct. SS Gravenhage. 18 April. Heden heeft de eerste kamer der staten-generaal dertien wetsontwerpen aangenomen met alpetneene stemmen daaronder het tractaat met Italië. 21 April. Ir. de zitting van de eerste kamer der staten- generaal is heden na discussie met 26 tegen 5 stemmen aan genomen het wetsontwerp tot herziening van de tabel bedoeld in art. 99 der wet van 4 JuMj 1850 (stbl. no. 37) verdeeliug des rijks in kiesdistricten. Iu de zitting der tweede kamer is ingekomen de defini tieve begrooting voor buitenlandsche zaken. Over een voorstel des voorzitters om ten 4 ure nog in behandeling te nemen het wetsontwerp tot bekrachtiging der provinc. belastingen iu Overijssel, staakten de stemmen, bij de herstemming ten 4 ure werd met meerderheid van eene stem besloten om de zaak morgen te behandelen. 22 April. De eerste kamer der staten generaal heeft in de zitting van heden aangenomen de indische comptabiliteits wet met 26 tegen 5 steramen. Tegen hebben gestemd de hh. Taets van Amerongen, Huijdecoper, Hartsen, van der Heim en Aijlva van Pallandt. De tweede kamer der staten generaal heeft in hare zitting van heden met 35 tegen 15 stemmen aangenomen het ingedien de wetsontwerp tot bekrachtiging eener provinciale belasting in Overijssel. Ammfirst.nl, 22 April. De vangst der zalm en elft is in de laatsti dagen meer bevredigend geweest; van vrijdag 15 tot heden zijn gevang 57 zalmen en ongeveer 3000 elften, van welke laatste heden morgen ongeveer 1200. De prijs der zalm is geweest van ƒ1,15 tot ƒ1,30, der elft was zij in het begin der week gemiddeld 60 Cts. per stuk, heden morgen 30 Cts. Daar de vangst op het oogenblik minder is, worden echter weder hoogere prijzen verwacht. De nieuwe russische leening van 72 millioen gulden heeft velen onaan genaam verrast. Te Parijs is men tegenwoordig zeer vredelievend. In Amerika bedenkt men middelen om nog meer landverhuizers te lokken. Te Petersburg wil de handelstand de uitvoerregten afgeschaft zien. Als het congres bijeenkomt, wil Napoleon ziju leger met 200000 man ver minderen. De keizer en de keizerin van Mexico zijn bij Pius IX ten gehoore geweest. Men vertelt dat keizer Frans Jozef gezegd heeft, het zijnen broeder nimmer te zullen vergeven, dat hij als frausch prefect naar Mexico gaat. De Denen verkrijgen hun zwavel, salpeter en ande re krijgsbehoeften over Lubeck uit Duitschiand. Te Glasgow ia een pakhuis met petroleum afgebrand, men heeft nagenoeg een derde van 1150 vaten gered. Van de 87*10 engelsche faillissementen in 1803 heb ben 7000 geen cent uitbetaald. Te Heeswijk is eene boerenwoning verbrand. Uit Algiers verneemt men van een opstand in zuidelijk Kabylie. Het zeehavenstadje Gloucester in den staat Massasuchets, is gedeeltelijk door brand vernield. Vijftig pakhuizen, de courantdrukkerij, het telegraafbureau, drie regterlijke bureaux en vijftien woonhuizen zijn afgebrand en veertig gezinnen van have en dak beroofd. De geestelijken in Mexico verwachten veel goeds van den nieuwen keizer "_»c heer de Merode zal kardinaal worden en als nuntius naar Mexico gaan Onder 's Heerenberg zijn twee huizen afgebrand. Garibaldi gaat maandag weder op reis naar zijn eiland. De fransche regering belet allt zamen- komsten en voorlezingen, al is Let om Shakespeare of Molière te huldigen. SantaAnna.de exdictator van Mexico was met zijn zoon te \era-Cruz teruggekeerd, maar spoedig weder ingepakt en naar Havana verscheept. Prins Couza vraagt een crediet van 500,000 piasters om de Donau- vorstendomraen te doen vertegenwoordigen op het parijsche congres, dat hij spoedig verwacht. Te Rome zijn weder een aantal agenten van Mazzmi gevangen genomen. Te Pittsburg in Pennsylvanie is een stuk geschut gegoten, bestemd voor een kogel van 1600 pond. Voor de mexicaansche leening wordt te Parijs verwoed ingeschreven. Garibaldi komt niet te Brussel. De bankier Oppenheim is van Konstantiuopel op reis gegaan om eene leening te sluiten ten behoeve van de tnrksche -hatkist, zij zal slechts 120 millioen gulden bedragen. Maandag avond in de afgeloopen week had alhier in het lokaal «nut en vermaak" de tweede jaarlijksche uitvoering plaats der liedertafel «Gouda's mannenkoor". Door de ijverige pogingen van den directeur, den heer J. A. Verheijeu, wien het gelukt was zich de welwillende medewerking van eenige dilettanten te verschaffen, overlrof die uitvoering inderdaad veler verwachting. Reeds lang voor het bepaalde uur, had zich een aanzienlijk getal leden met hunne dames, benevens eenige heeren, wien daartoe door het bestuur eene lijst ter inteekening was aangeboden, in de zaal verzameld. Hoewel het korte bestek ons niet toelaat in uitvoerige details te treden, kunnen wij echter niet nalaten, de personen te noemen, welke dien avond de solo partijen op zich hadden genomen. Zoo werden een paar nummers door den heer G. Visser alhier, wiens fraai baryton geluid reeds genoegzaam bekend is, ta-1 zijne gewone accuratesse ten uitvoer gebragt. In het tweede deel werd een gedeelte uit de opera «le trouvère" van Verdi opgevoerd en wel het «miserere" voor dubbel quartet, benevens het daarbij behoorend duet voor sopraan en tenor, waarin zich mejufvr. Noppen van Alphen als Léonore en de heer Willemars alhier als Manrique deden hooren. Laastgenoemde had hierin ruimschoots gelegenheid zijne fraaije tenorstem in zijnen gan- schen omvang te doen hooren, terwijl mejufvr. Noppen hare zoozeer ondankbare en rooeijelijke partij op eene zeer verdien stelijke wijze en met eene gepaste vrijmoedigheid voor-Boeg. Ten bewijze dat zulks de meeniug van het gansche publiek was, vervulde een daverend applaudissement de zaal, hetwelk niet ophield voor dat genoemde dame, door den president geleid, ten tweeden male het orchest betrad, waarna het zelfde stuk (zoo mogelijk nog froaijer) werd uitgevoerd. Ook de kooren werden door het mannen-personeel met kracht en juistheid, onder leiding van deszelfs verdienstelijken directeur teil uitvoer gebragt, waarna een zeer geanimeerd bal, dat tot aan den morgen voortduurde, er. waar de gulste vrolijkheid heerschte den avond besloot. Wij wenscheu den directeur kracht en lust toe, alsmede het werkend personeel, met volharding op den ingeslagen weg te blijven voort gaan, dan twijfelen wij geenzins of „Gouda's mannenkoor", zal eenmaal met de beste liedertafels kunnen wedijveren. Gouda, 21 April 1864. Eenige Liefhebbers. Marktberigten. Gouda, 21 April. Tarwe, Poolsche 2400 ned. 16 300. Zeeuwsche per mud f 8.SO a f 9.25. Rogge, Koningsberger 6.50 a 6.75. Dantzig. 6.50 a 6.75. Zeeuwscbe 6.25 a 6.60. Gerst 4.60 a 6. Haver 3.50 a 5. Puike bl. Erwten 7 a 7.50. Boekweit, Fransche ƒ195. N. Bra- buutsche 220 a 225. De veemarkt met tamelijkeu aanvoer, de handel flaauw, magere varkens traag te verkoopen. Boter 1.06 a 1.14. Dordrecht, 21 April. Tarwe, niet ruim ter markt, 20 c. hooger. Puike jar. w. z. 8.60 a f 8.70, mindere in die verhouding; mooije nieuwe 8.90 a f 9.10, mindere en geringe 7.80 a 8.60, blaauwe ƒ7.50 i^7.S0. Rogge 20 hooger Puike vlaamsche 6.10 a 6.20, Zeeuwsche 5.70 a 5.SO Qverra. 5.30 a 5.50. Wintergerst met genegen koopers, zakmaat 4 a 5.10, gestort 5.50. Zomer 10 a 20 c. hoo ger gevr. zakmaat 5 a 5.60, gestort 5.80, Spelt prijshou dend 2.50 a 3. Haver, 20 c. hooger, inl. voeder 3 a f 3.60. d°. dikke 3.60 a ƒ4.40. Paardeboonen 20 c. hooger, 5.10 a 5 70. Duiveboonen 6.50 a 7.80. Witte boonen 9.50 a 11.50, bruine d°. 8 a 9.50. Bl. Erwten ƒ6.90, mestings. 6.50 a 6.60. Boekweit met ruimen aanvoer en trage stemmiog; N. Brab. 228, jar. fr190. Geveild Peel, Holst, en Gron. zand allen 220. Delft, 21 April. Ter graanmarkt iets meer aanvoer, de handel gedrukt, doch de voedersoorten gingen vlug van de band. Tarwe 8.50 a 8.90. Rogge 5.90 ii 6.40. Win tergerst 5.20 a 5.50; Zomer d°. 5.10 a 5.50. Korte haver ƒ3.90 a 4.20; lunge d°. 3.40 a 3.70. Duiveboonen 8 a 8.25. Paardeboonen 5.80 a 6.20; Br. boonen 9 a 11; Gr. erwten 8 a 10: Witte erwten 7. Aan smds waag gewogen van 1421 April 552/S en 170 16, te zamen 12740 n. 16. Hooiboter 49 a 54 het vierde, 1.226 a 1.375 per n. 16. Ter markt 340 mud aardapp. 1.90 a 2.20. Middelburg, 21 April. N. Z. tarwe, puike kwaliteit bij weinig aanvoer S.40. N. Walch. tarwe puike kwaliteit met veel aanvoer en goede vraag 8.50 a S.70. N. puike Z. rogge 5.75 a 6. Puike wintergerst 5.30. d°. zomer d®. 5.25. N. Walch. br. boonen 10; d°. d®. gr. erwten met weinig handel 7. Ualch. koolzaad 13.50 a 14. Deventer, 22 April. Tarwe 8.25 a 9. Rogge 6.30 a 6.75. Boekweit 6.25 ii 7. Gerst 4.50 a 5.50. Haver 3.25 a 4. Boter per 20 n. 16 I's. 21.50 h 23. Infer, 20.50, 2' s. 19.50 h 20. Zwolle, 22 April. Middelprijzen. Tarwe n. 9. Rogge f 6.67. Boekweit n. 6.80. Gerst 6.50. Aardapp. 1.95. Boter pr. n. <81 1. 20 11. 16 f 23.50. Groningen, 22 April. Boekweit, voerhaver 5 c. boonen 10 e. hooger. Andere granen onveranderd. Londen, 13 April. Granen, Eng. tarwe 1/lager dan II. maandag; vreemde nagenoeg onveranderd; gerst 1/lager; haver vast, maar stil. Aanvoer van 1116 april 1106 qr, inl. efi 4832 qr. vr. tarwe, 1261 qr. inl. en 1267 qr. vr. gerst, 844 qr. en inl. en 19366 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden 4Ü90 runderen, 149 kalveren, 19020 schapen en 9S varkens. Vool

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2