a 864. Donderdag, 28 April. looping luisraad. ■t Logement HET ?ril 1864, des Lffecten. De Kandidaten voor de Tweede Kamer. 587, Uitgave van A. BRINKMAN. 617. AFKONDIGING. 75’/8 5&A’. bezigtigen. amen ten kantore IT, Hz. aldaar. eerd bij G. F. GOUDA, met jemeente-accijns, minstens tien kan 146Vt 55 Gebleven koers. 967. 98 Lange TiendeicegD. n°. 61. ir, 1 IJsslede, 2 i onderscheidene :edschappen. voonniddage ten oren te zien. 1467, 557. 453/a •60’/. 59 43’/. 757a 847a 84 1877, 58»/l. 2®ls/is 807. 65%. NEVER k 467j0 enever 2de soort T kan 582/2 cents, 7io Per kan mindere sterkte ons district heeft voor twee jaren den man inge- wiens bekwaamheden niemand ter were iets weet eer in onbeduidendheid voor geen zijner collega’s Van den afgevaardigde die nu aan de beurt van aan en gaat in onbesuisdheid ver, dat hij tot min aangename schulderkenning zich ge- GOUDSCHE COURANT. ig 22 April. Hoogste koers. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f2,franco p. posty 2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 597, 44’/jt BRINKMAN. 96% 987, 717s 757s 847, 85 188 597s 29’%. 807s 657, De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. I. de Jong. Fre- l. Maria, ouders ouders D. Begeer loere en A. Vonk. van der Draaij, 21 an der Want, 76 j. J. Omgert en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, ontvangen hebbende een besluit van den heer Staatsraad Com missaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, houdende eenige bepalingen ten aanzien der beschrijving voor het Patent- regt over 1864 (dat is van den lateD Mei 1864 tot den 3l)8ten April 1865), brengen ter kennis van de Ingezetenen: 1°. Dat op den 2° Mei aanstaande een aan vang zal wor den gemaakt, met de beschrijving der patentpligtigen [Tabel 14, n°. 37 tot 40], zijnde de slijters, tappers, koffijhws-, kroeg houders enz., en met het rondbrengen aan de huizen van de dedaratoiren, die na verloop van drie dagen van wege den ontvanger der Directe Belastingen, weder zullen worden afge haald, waarbij gemeldepatentpligtigen worden herinnerd aan de bepalingen van Art. 2 der Wet van den 24s,e“ April 1843 {Staatsblad n°. 16), dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen, dan, nadat zij de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar 1864 hebben voldaan en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar, ten volle zal zijn aangeztiiverd, waarvan zal moe ten blijken, alvorens de patent-aeten aan hen zullen kunnen worden afgegeven. Dat zoo spoedig mogclijk hunne aan slagbiljetten zullen worden bezorgd, de patent-acteu in gereed heid gebragt en het tijdstip bekend gemankt, waarop die zullen worden uitgereikt. 2°. Dat met de beschrijving van de gewone patentpligtigen over den jare 1864, begonnen zal worden den 9d“ Hei aan staande, en dat de verklaringen aan de huizen der Ingezetenen zullen rondgebragt worden; terwijl de weder inzameling dier verklaringen op den achtsten dag, nadat zij zijn uitgegeven, behoort plaats te hebben, op fcelke verklaring die kooplieden of winkeliers, welke buskruid willen verkoopen of vuurwerken maken, zulks zullen moeten vermelden, ten einde dit op hun patent uitgedrukt worde, hen hierbij herinnerende aan art. 21 der Wet van den 26!l'“ Januarij 1815 {Staatsblad n°. 7), lui dende: „Kooplieden of winkeliers in steden, plaatsen of ten „platten lande, welke buskruid willen verkoopen of vuurwer ken maken, zullen deze nering niet vermogen te doen, noch „dit beroep uitoefenen, zonder dat zulks in hun patent worde „uitgedrukt, op de boete van 500,- enz.” Ook zullen diege nen, welke hunne goederen of waren tevens op de wijze der kramers verkoopen, gehouden zijn op hunne verklaringen daar van melding te maken, en zich deswege aan te geven, onver schillig of dit alleen in de gemeente hunner woning dau elders plaats heeft. 3°. Dat de registers der patentpligtigen zullen worden ge sloten den 31“ Mei aanstaande; wordende wijders de belang hebbende verwezen naar de bepalingen van art. 18 en 37 der wet van den 21ste" Mei 1819 {Staatsblad n°. 34), handelende zoo van de verpligting van hen, welke bij de algemeene be schrijving zijn overgeslagen, als van de boeten tegen het ver zuim van en gebreken in de aangifte zelve te verbeuren. 4°. Dat de eigenaars, vaste huurders of andere vaste ge bruikers van binnen-vaartuigen, zich ter bekoming van PATENT zullen moeten aangeven op het Raadhuis dezer Gemeente ten bureele van HH. Zetters, medebrengende hun meetbrief, en hun patent van het vorig jaar, en zulks ran den 2dt” tot den 14de“ Mei 1864 (de zon- en feestdagen uitgezonderd). 5». Dat de kramers, alhier niet gedomicilieerde ondernemers van vermakelijkheden en debitanten van loterijbriefjes, die be roepen niet vt mogen uit te oefenen, alvorens het verschuldigde patentregt te hebben voldaan; zij zullen zich tot het doen hunner aangifte, almede ten bureele van HH. Zetters moeten vervoegen; wordende de kermis- en marktbezoekende patent pligtigen herinnerd, dat de Marktmeester hen niet vermcg toe te laten, hetzij met of zonder loodsen, tenten, kramen of stallen, wanneer zij niet van patent-acten voorzien zijn. GOUDA, den 26“ April 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgmeester, PBOOGLEEVER FORTUIJN. IJZENDOORN. De kiezers moeten stemmen naar overtuiging. De gekozen vertegeuwoordiger moet de uitdrukking zijn van den volkswil. Het voorschrift is gemakkelijk, maar het hapert aan de uit voering die met tallooze bezwaren te worstelen heeft. Mist een groot gedeelte der kiezers de ware belangstelling, is die on verschilligheid de vrucht van onkunde, dan ontbreekt ook de wil rustende op verlichte overtuiging, en de stemming getuigt, van ondoordachte meeiiing, van voorkeur geboren uit vooroor deel. De kiez.ersvereenigingen verhelpen, gelijk wij gezien heb ben, de zaak niet; zij brengen de zaak tot afdoening, maar aan het einde weten de meesten naauwelijks wat zij gedaan hebben en zij zijn bijna onschuldig aan den goeden of kwaden afloop. Toen wij bij de eerste keuzen zoo gelukkig slaagden, was het uiet anders dan de vrucht van aanbeveling en van den invloed, dien men onder de gegevene omstandigheden aan enkelen toe kende. En toen men later in de tegenovergestelde rigting verviel, was het de zieke! jke aandoening van den baugen schrik voor ingebeelde spoken, die de menigte ter stembus dreef en hen eiken naam deed invullen als er slechts hope was om het vaderland te beveiligen tegen den terugkeer van het vreeseljjk monster der hiërarchie. Die mannen der volkskeuze hebben niets gedaan, wij waren bedrogen en het goudsche kiesdistrict staat met eene zwarte kool aangeschreven bij al wie verlicht denkt en vooruitgang huldigt in Nederland. Ouze vertegen doen niets dan belemmeren en vruchteloos tegen woordige rs stemmen. En toch kozen, van omdat hij die zoo zorgvuldig verborgen houdt en zich de verwerft om in onbeduidendheid voor achter te staan, der aftreding ligt, kan men hetzelfde niet zeggen; hij doet zich spreken, hij weert zich, valt zoo drongen voelt. Van den eerste gelooft men zeker het goede, dat men niet ziet, van den tweede is dit onmogelijk, en het is wel zeker, dat menigeen berouw heeft van de uitgebragte keuze en nu gaarne anders zal willen. Maar hier ligt het groote bezwaar, de her kiezing voor twee jaar ware zeker mislukt, indien men een algemeen bekend persoon had weten aan te wijzen. Men kwam met een geheel onbekend persoon; eene kleine minderheid slechts kende hem als een man van beginsel en van uitstekende be kwaamheden; voor de groote meerderheid was hij het onbe kende zuiden wat baatte het of enkelen hem wisten te beoordeelen indien hun de middelen ontbraken um anderen diarvan te overtuigen. Het natuurlijkste en veiligste zou zijn, dat men iemand, benoemde die algemeen bekend en geacht was. Een groot district in het hart van Zuidholland moet wel eenige manr opleveren, die het volk waardig kunnen vertegenwoordigen. En uit die waardigen den waardigste met eenstemmigheid te kiezen, moest de taak zijn, die de kiesvereeniging zich ten doel

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1