Buitenland. Binnenland. Gcnicn^lc liwHtcn. Weec-.'c, 26 April. Hoewel het bijna niet te denken is, dat Oosttuiijk en Pruisen gehoor zullen geve.i aan het voor stel, om de blokkade gedurende den wapenstilstand te laten voortduren, zoo als gisteren op de conferentie is voorgesteld, zullen toch de onderhandelingen tusschen de kabinetten en de vriedschappelijke betrekkingen tusschen de duitsche en de wes- tersche mogendheden, daardoor niet gestoord worden. Gouda, 27 April. Met de aanvrage van concessie voor den aanleg eener haven te Scbeveningen staat in onmiddelijk verband de aanleg van een spoorweg van 's Hage naar Gouda. He Haagsche Courant deelt den inhoud van den brief mede, dien de minister van binnenl. zaken over deze gewigtige zaak aan heeren gedeputeerde staten dezer provincie, onder dagtee- kening van 17 april, rigtte. Haaruit blijkt in de eerste plaats, dat vel is waar het aanvankelijk project, naar het oordeel der deskundigen, die daarop gehoord werden, niet volkomen aan de eischen voldoet, maar tevens, dat de grondslagen voor eeu beter ontwerp in het advies van den heer Beijerinck zijn aan gegeven, en in Js tweede plaats, dat de minister van binnen!, zaken levendig belang stelt in eene onderneming als deze, waaraan voorzeker groote bezwaren van uitvoering zijn ver bonden, maar waarvan ook groote voordeden mogen verwacht worden. stelde. Zoo naderde men tot eene keuze uit overtuiging. Wij huldigen geene bekrompenheid; de gekozene moet het volk, geen district of provincie vertegenwoordigen, en wij ontveinzen niet, dat de keuzen uit den boezem van het district aanleiding kunnen geven ter aanmoediging van min liberalen zin; de voorbeelden bestaan van vertegenwoordigers, die een onedel provincialism us huldigen, maar men moet weten, wien men zijne stem geeft en hoeveel grooter is het gevaar al3 men zich geheel verlaten moet op geheel onzekere leidslieden. Alleen dan kan men zijn kandidaat uit de verte kiezen als het mannen geldt van algemeene bekendheid, die zich door hunne daden algemeene aanspraak verworven hebben op de dankbare erken ning des volks. Waar die echter ontbreken is het veiliger in zijne nabijheid rond te zien en zijne keus te vestigen op een man wiens beginsel vast staat, wiens daden spreken, wiens karakter den waarborg biedt, dat hij zijner overtuiging leeft, geen gunst bejaagt, geen eigenbaat huldigt, dat hij waarheid en regt lief heeft en met onbekrompen zin de ontwikkeling des volks en het waarachtig welzijn des vaderlands met ij.er en volharding voorstaat. Londen, 23 April. De Times zegt, dat de prins van Wallis niet achterlijk heeft willen blijven om aan Garibaldi een bezoek te brengen en dat hij dien ten gevolge gisteren onverwacht te voet van Buckingham paleis naar Staffordhouse is gewandeld, waar hij ruim een uur met den generaal in conferent ie is geweest. Gisteren tot op het laatste oogenblik van Garibaldi's verblijf hier ter stede, hebben onderscheidene deputatien zich bij hem doen aanmelden, ter. einde hem over te halen tot her roeping van zijn besluit, om reeds binnen een paar dagen de terugreis naar Caprera aan te nemen. Al (l'e moeite is even wei vruchteloos geweest. Garibaldi heeft de hoofdstad verlaten met het stellige voornemen om maandag of uiterlijk dingsdag scheep te gaan. Bij zijn afscheid heeft het italiaansch comité hem tot Prince's Gate plegtstatig uitgeleide gedaan. Hij heeft gezegd welligt spoedig zijn bezoek in Engeland te zullen ïervatten. Xer gelegenheid van de viering van Shakespeare's drie honderdsten verjaardag is heden ochiend eene verbazende volks menigte met banieren en muziek naar Primrose-hill getogen, om daar een door de koningin geschonken eikenboom te plan ten ter herinnering aan des grooten dichters geboortefeest. De hoeveelheid goud, die in den loop van het vorige jaar uit San Francisco naar Europa is verzonden, bedraagt de waarde van 46,033,960 dollars en tot op het vertrek der laatste berigten was in het 'egenwoordige jaar reeds voor eene waarde vau 3 millioen dollars uitgevoerd. Parijs, 23 April. In weerwil der verzekering aan graaf Clarendon gegeven, hijnt men hier van het voornemen, om de conferentien in een ngres te veranderen, nog niet tc hebben afgezien. Rusland 1 Oostenrijk zullen zich echter krachtig daartegen verzetten. Volgens hier ontvangen berigte. uit Rome is de gezond heidstoestand des pausen thans zóó zorgwekkend, dat er hoe genaamd geen kans meer bestaat op het behoud van zijn leven. Men voe"t er bij, dat Oostenrijk ijverig in de weer is, om zich op de gevolgen van het onverhoopt overlijden des pausen voor te bereiden, willende het bij die gelegenheid niet alles prijs laten aan franschen invloed. Reeds met een enkel woord is gesproken van het wets ontwerp der spaansche regering betreffende de drukpers. Ten aanzien van sommige punten is het, met den bestaanden toe stand vergeleken, eene verbetering, maar het laat nog de deur open voor een tal van willekeurige handelingen. Zoo blijft men, niettegenstaande een jury voor drukpers-delicten zal in gesteld worden, de voorafgaande censurr in stand houden en de daarmede belaste personen kunnen de inbeslagneming bevelen van dagbladen, wanneer daarin een artikel voorkomt, hetwelk zij voor vervolging vatbaar achten. (Jok de borgtogt van de dagbladen is in het ontwerp behouden, hoewel verminderd. Overigens worden niet alle drukpers-delicten aan de uitspraak van een jurv onderworpen. De aanvallen tegerf de godsdienst, den souverèin, de koninklijke familie en tegen de vreemde vorsten en hunne vertegenwoordigers worden als misdrijven beschouwd, die tot het gemeene regt behooren en zullen dus niet aan de uitspraak van den jury, maar aan de gewone regtbanken onderworpen worden. 25 April. In eene volksvergadering te Napels gehouden, is besloten om een adres van dankbetuiging tot het engelsche volk te rigten wegens de ontvangst aan Garibaldi bereid, en tevens een adres aan Hongarije tot betuiging van sympathie. Het eerste adres is aan den britschen consul overhandigd. Ten gevolge der onlusten, welke te Tunis zijn uitgebarsten zal de itaiiaausche regering twee oorlogschepen derwaarts zenden. 26 April. De Moniteur meldt dat de conferentie giste ren te Londen is bijeengekomen en dat alle leden tegenwoor dig waren. Tevens meldt het blad dat keizer Maximiliaan zondag jl. te Gibraltar is gearriveerd, van waar hij heden zou vertrekken. Brussel, 24 April. De Indépendance deelt een brief mede uit het deeusche hoofdkwartier, meldende dat het deensche leger Alsen niet ernstig zal verdejigen. Een groot gedeelte der troepen is reeds vertrokken. De generaal Von Gerlach heeft zijn commando overgedragen. Berlijn, 24 April. Men verzekert dat de pruisische troe pen Slees wijk niet zullen verlaten vóór dat een zelfstandig hertogdom Slees wijk-Holsteiu in naauwe verbinding met Duitsch- laiid en met een duurzamen waarborg voor deze verbinding is tot stand gebragt. Er wordt niet bij gezegd, of het toe komstige zelfstandige hertogdom zal worden onttrokken aan het beheer van deu deenschen koning, of dat de hertog van Augustenburg tot sou*erein daarvan zal worden geproclameerd. Het voorkomen der in de duppeler schansen gevangen genomen Henen is over het algemeen zeer ongunstig. Zij ver- toonen de sporen van de ellende door hen in die schansen uitgestaan en de meeste klagen zeer over de slechte verzorgiug, welke zij van de deensche regering ontvingen. Ilunne uitrusting laat ook veel te weuschen over; velen loopen op klompen. He berigten uit Sleeswijk betretfende de reis des kouings door Holsteiu en Sleeswijk, zijn onuitputtelijk in het schilderen der treilende ontmoetingen tusschen den koning en de dappere troepen en de hartroerende woorden door hem bij die gele genheden gesproken. Een der liberale dagbladen dergelijk berigt mededeelende, laat deze woorden er op volgen: //Wij hebben gezien, dat de dooden niet zijn vergeten; mogen de overgeblevenen dergenen, die op het veld het leven hebben verloren en de verminkte strijders, die voor het vaderland hun bloed hebben gestort, evenmin worden vergeten. Uit Kopenhagen deelt men eenige bijzonderheden mecle betreffende het bombardement, waaraan de duppeler schansen gedurende de laatste 24 uren der beleg3ring hebben blootge staan. Hagbladet zegt o. a.Gedurende den nacht vooraf- gaatide de bestorming was het bombardement zoo allervreeselijkst, dat al hetgeen vroeger plaats had daardoor verre op den achter grond werd gesteld. Het gevolg hiervan was, dat de batterijen van Huppel, welke reeds zwaar geteisterd waren, werkelijk in een puinhoop werden herschapen. Men mag veilig aannemen dat ruim een vijftigtal projectielen per minuut op de schansen en in den naasten omtrek nederstortte en dit barbaarsche bom bardement hield vele uren aan en verminderde eerst eeniger- mate ten 4 ure in den ochtend, om ten 6 ure weder te wor den hervat. Vele mijlen in het rond dreunde de aarde. Wat later nam het hevige vuren andermaal af en ten 10 ure ruk ten de kolonnen aan ter bestorming. Kort voor het binnen rukken des vijands in de Mölnschans vloog het kruidmagazijn in de lucht, waardoor vele manschappen het leven verloren. He koning is heden morgen in welstand alhier terugge keerd. Hij was vergezeld van den heer von Bismarck en zijn adjudant, den generaal von Mannteuffel. He minister van oor log, de generaal von Roon, is bij zijn gewonden zoon achter gebleven en keert morgen alhier terug. 26 April. Het hoogste geregtshof in Holstein heeft zich vereenigd met het regtsvoorbehoud der stenden en eene daarop betrekkelijke verklaring naar Londen gezonden. Kopenhagen, 23 April, Gisteren en eergisteren hebben er gevechten plaats gehad tusschen de voorhoede der vierde divisie en de troepen des vijands. Heze laatsten hebben Horsens bezet. In eene proclamatie, door den koning aan het leger ge- rigt, wordt gezegd, dat de wederwaardigheden en de verliezen, in de laatste dagen ondergaan, niet te vergeefs zullen zijn ge leden. Zij zullen vruchten dragen in den strijd tegen geweld en onregt, een strijd, waarvan het doel geen ander is dan het bestaan en de onafhankelijkheid van het vaderland. New-York, 14 April. He senaat heeft de beraadslaging over het besluit van het congres betreffende Mexico voor een onbepaalden tijd verdaagd. Generaal Forrest, der zuidelijken, heeft versterkingen ont vangen en is met zijne troepen voortgerukt tot bij Columbus, in Kentucky. Blijkens de hier ontvangen berigten zijn de Franschen tegen Matamoras opgerukt, voor welke plaats thans vijf frausche fregatten liggen. In die berigten wordt ook melding gemaakt van een gevecht, waarin de Mexicanen tegen de Franschen de nederlaag hebben geleden. Voor de handelszaken doen zich op dit oogenblik hier ter stede groote moeijelijkheden op, ten gevolge van den hoogen goudkoers. Morgen zal de vervroegde betaling van de coupons der staatsschuld beginuen, ten einde den koers van het goud te re duceren. He definitieve begrooting voor binuenlandsclie zaken, wijst een eindcijfer aan van 598,050. He minister heeft gemeend zich te mogen bepalen tot liet aanvragen van dezelfde sommen, die voor de verschillende artikelen zijn uitgetrokken bij de voorloopige begrooting, welke, met uitzondering alleen van art. 14 (kosten, voortvloeijentle uit de betrekking van Limburg tot den duitscben bond) geheel eensluidend is met het aanvankelijk ingediend ontwerp. Het eindcijfer bedraagt evenwel 1195 minder dan de voorloopige begrooting, omdat het consulaat-generaal te Havana door een onbezoldigd con sulaat wordt vervangen, waardoor een post van f 3000 vrij valt, terwijl daartegen het pensioen van den afgetreden minister tot een bedrag van 1803 de begrooting verzwaart. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van eeue provinciale belas ting in Zuid-Holland. Hit wetsontwerp is het uitvloeisel van het besluit van de staten van Zuid-Holland, in hunne buiten gewone vergadering van 12 April jl. genomen, om een nieuw tarief vast te stellen voor de heffing vau regten voor het doorvaren van de schutsluis en van de brug aan de Gouwe in den hoogen rijndijk onder Alphen, welk tarief strekt ter vervanging van het kon. besluit van 19 augustus 1859, n0. 60, dat met ultimo dec. 1863 opgehouden heeft vau kracht te zijn. Maandag avond is H. M. de koningin met gevolg van Stuttgart in de residentie teruggekeerd. Bij het vertrek van H. M. uit Stuttgart was de gezondheidstoestand van HH. door- luchtigen vader zeer bevredigend, hoewel zich overigens bij Z. M. nog herhaaldelijk onrustbarende verschijnselen voordeden. Men meldt uit Amsterdam dat men nog niet met juist heid bekend is met den afloop der inschrijving voor nieuwe russische leening. Intusschen wordt verzekerd dat het totaal bedrag daarvoor drie maal zooveel is dan het voor nederiand- sche inschrijvers aangebodene deel. Naar men wil zou door één handelshuis voor tien millioen en door verschillende an dere voor meer dan een millioen guldens zijn ingeteekeud. In Engeland schijnt de deelneming niet even groot te zijn, althans The Economist meldt, dat in het algeineeu vreemde leeningen te Londen geen zeei gunstig onthaal vinden, en de stand der politiek, zoowel als de merkbare voorliefde voor geldbelegging in industriële ondernemingen oefenen daarop geen gelukkigen invloed uit. Burg. en Weth. van Levden waarschuwen tegen het ge bruik van niet goed gezouten en ligt gerookt, maar vooral van raauw varkensvleeschdaar in varkensvieesch, bovenal uit Huitschland, de ingewandsworm, (trichina spiralis) wordt ge vonden, welk dier bij den mensch den dood kan veroorzaken, cn is goed koken, sterk rooken en zouten noodzakelijk, om het dier te dooden. Ook in rundvleesch wordt de blaasstaart (cys- ticercus cellulosus) wei gevonden, die den lintworm bij den mensch doet ontstaan, als het dier door goed koken vau het vleesch niet is gedood. Men meldt, dat er een zeer eenvoudig middel is gevon den om het insect, dat zoo vele huizen onbewoonbaar maakt, de wandluis, uit te roeijen. Hit middel, door toeval ontdekt, bestaat in de aantrekkelijkheid, welke de plant, peperkruid (lepidium rurale der kruidkundigen) genaamd, op deze insecten uitoefent. Een gedeelte van deze gedroogde plant werd in een vertrek gebragt, waarin dit ongedierte zoodanig huisvestte, dat men het, door welke middelen ook, niet had kunnen ver drijven; dadelijk werd het met wandluizen overdekt, die kort daarop stierven, terwijl de overige zoodanig bedwelmd waren, dat men ze in het vuur kon werpen, zonder dat er een ont snapte. Indien de ondervinding de juistheid dezer rnededeeling bevestigt, zou de meuschheid vau eeue groote plaag verlost zijn. Deventer, 26 April. We zijn hierin volle feestvreugde! openbare gebouwen en ontelbare huizen zijn hier in feestgewaad gehuld. olgeus oud hoilandsch gebruik begon onze feestvie ring met een plegtige godsdienstoefening op Zondag 11. onder de leiding vau den heer dr. W. B. J. van Eik. Met ai de w eUprekeudheid hem zoo ruimschoots geschonken, schets!e zijn WE. W naar waarheid het toen en liet nu; met een zin vol geestkracht (zoo als we van hem gewoon zijn) werden we opge wekt feest te vieren in de reinste befeekenis des woor l. Maan dag avond gif het letterlievend genootschap Demo^t henen" een openbare voorstelling van he: dr.im itisch stuk „Wi le u Willemsz." ot „de Franschen te Deventer," vervaardigt! d .:>r den heer Au- kersmit, president van dat genoot*c!i ip, en be:aide dus het tooneel den tol, waarvoor het door de gemeente w i«j aangesla gen. Heden morgen hoorlen we de p.eg!:ge Oratie vau den heer H. Jordeus, in ue groote kerk; groot was het aantal toehoorders aldaar tegenwoordig, en diep was de indruk waar onder we allen het gebouw verlieten. Op dit oogenblik is de lieer E. Bamberg be/.ig het groote publiek te vergasten op zijne verrassende toeren, die het publiek geheel en al medeslepen en die afgewisseld worden door een gezelschap koorddansers enz. Heden avond wacht ons liet feest-concert in de gr iote kerk onder leiding van den heer C A. Brants Buijs d i: zeker eenig mag genoemd worden, daar in-hnve de mu/.ikale talenten liter aanwezig, onderscheidene imn.ik de vereenigingeii, dilett nreu en musici van «andere plaatsen medewerken. Eere de feestcommissie die alles zoo geregeld Iieed it het feest van Devcnter's be vrijding een feest wordt dat blijken, sprekende bi jken draagt I van den zegen die vrijheid en vrije ontwikkeling doen gebo ren worden. Gorinchem, 23 April. He zonnige dagen der laatst ver- loopeu week zijn van grooten invloed gewepst op «!e ontwik keling van den plantengroei. Ifet gras vooral is zeer toege nomen, 't geen den laudbouwers zeer te staile kom', daar velen uit gebrek aan veevoeder binnen 14 dagen, velen zelfs binnen 8 dagen, het grootste gedeelte vau hun vee n iar de weiden zullen moeten zenden. He vroeg geplante aardappelen komen reeds voor den dag. Zij zijn forsch van voorkomen en breed gestoeid. Van de nacht vorst der laatste dagen schijnen zij weinig geleden te hebben. Voor de steenvruchten die reels in vollen bloei stonden, zal deze van meer nadeeiigen invloed zijn. Gedurende enk-de da gen ging nog al iets oin in den hennephandel. Ofschoon som migen de prijzen geheim houden, zoo schijnt die minder te zijn, dan vroeger besteed werd. Voor de gelling kon le slecht» ƒ20.50 bedongen worden; terwijl voor het geheele gewas J id geboden werd. Voor de boter betaalt men heden f 1.02 het ned rÈ. Zoo echter de warmte zich inz.et verwacht men in dit artikel eene aanmerkelijke daling. De driehonderd-te verjaring der geboorte van Shakespeare wordt met geestdrift in geheel Engeland gevierd, maar vooral in zijne geboorteplaats Stratford, waar de feesteu meer dan een week aanhnudeu. Garibaldi begrijpt niets vau de sleeswijk-holsteiasche kwestie, n.rtr de Deneu heb ben gelijk, zeug hij. daar z?j door Oostenrijk en Pruisen worden aangevallen. Het werk van Renan is te Munchen in b slag genomen. l)c frausche troepen beginnen reeds terug te komen nit M'Xico - ie Parijs woidt een seminarie ter opleiding van mexicaansrhe geestelijken gesticht. De beroemde landschapschilder Troyon is kraukziuuig gewordeu. Oosten rijk heeft bezwaar tegen het verder bezetten van Jutland. Pruisen wil geen wapenstilstand zonder in het bezit van Alsen te zijn. De mexieaauj-che leeuii.g wil niet vlotten. De koning van Pruisen wil geen inbreuk ma Keu op de integriteit van Denemarken, bij zal het dus denkelijk ongeschonden inslokken. Het japausch gezant schap is te Parijs aangekomen. Ernest Kenau zal weldra als vervolg op zijn werk uitgeven „het leven van Paulas Te Breccia en te Milaan zijn bewaarplaatsen van wapenen ontdekt. In eene itaiiaausche fabriek is, in eeu baal kato«n uit Pcrzic aangevoerd, liet lijk gevonden eir« r vrouw in perzische kleeding. De theologische school der afgescheidenen te Kam pen zal waarschijnlijk naar Zwolle verplaatst worden. De Cireassicrs verhuizen naar Turkije, Het verlies der Denen b:j Dnppel bedraagt ruim 5500 man. De keizers van Oostenrijk, Rusland en Frankrijk heb ben deu kouing eau Pruisen geluk gewenscht. Vit Japan komen on gunstige berigten, de vaetinch li: g-n hebben het becaa'ir,d. fu Loud.a

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2