Binnenland. Gemengde Berigten. Ammerstol, 29 April. De vangst der zalm is in de laatste 8 dagen vrij bevredigend geweest van zaturdag 23 tot he den zijn hier verkocht: 59 zalmen, gemiddelde wigt 16 halve n. ponden, prijs 1 a ƒ1,10. De elftvangst is echter sterk verminderd, zaturdag 23 waren er 580 stuks ter markt eu he den morgen slechts 67. Het koud weer eu de noorden wind werkt daarop zeer ongunstig. De prijs per stuk die in het begin der week 40 Cts was, is daardoor weder tot 60 a. 05 Cts. ge stegen. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 23 April. De aanroer meer dan voldoende behalve haver die hooier vlug opruimde. Zmikoren gevraagd. Tarwe 8.40 a S.90. Rogge 5.SO a 6.40. Zomergerst 5 a 5 50. Korte haver 4 a 4.20. Lange d°. 3.20 a 3.60. Duiveb. 7 a 7 25. Paarde!,, 0. Br. bounen 9 a 10. Groene erwten 5 a 10. Witte d°. 7. slechts één gezant, namelijk de prins de la Tour d'Auvergue; voor Rusland, de russische gezant baron Brunnow en de heer Ewers, die reeds vroeger als speciaal gezant door Rusland naar Kopenhagen was gezonden; voor Zweden de generaal graaf Wachtmeistpr. Men verzekert dat graaf Russell, ondersteund door den prins de la Tour d'Auvergue, dadelijk na de opening der discussien een wapenstilstand tusschen de oorlogvoerende partijen voorstelde en dat de vertegenwoordigers van Oosten rijk en Pruisen weigerden dat voorstel te bediscussiëren, op grond dat zij op dat punt geen instructien hadden ontvangen. Het was dus noodzakelijk dat zij vooraf hunne regeringen dienaan gaande raadpleegden. Die nieuwe hinderpaal verwekt bij het publiek alhier niet de minste verwondering. Van den beginne af heeft men hier voorspeld, dat Oostenrijk en Pruisen zich van alle mogelijke uit vlugten zouden bedienen om tijd te win nen en het doel der conferentie zoo mogelijk te verijdelen. Het blijkt nu dut men zich volstrekt niet vergist heeft. Dat Oostenrijk en Pruisen moedwillig hinderpalen in den weg wer pen, valt voor geen oogeublik te betwijfelen; want beide mo gendheden wisten toch zeer wel dat Engeland en Frankrijk dadelijk eeu wapenstilstand zoudeh voorstellen en hadden dus tijd genoeg om hare vertegenwoordigers van de i»oodige in structien deswege te voorzien. 29 April. In de zitting van het lagerhuis heeft lord Grey op eeue vraag van den heer Disraeli geantwoord, dat de zitting der conferentie niet voor onbepaalden tijd is verdaagd, maar dat zij weldra zal worden hervat; de dag is echter niet vastgesteld. Spreker verklaarde er niet op voorbereid te zijn om de oorzaak der verdaging te constateren. Parijs. 2b April. Ons kabinet eii dat van St. James zijn overeengekomen, niet te treden in de voorstellen door het ja- pansch gezantschap te doen, betreffende de opheffing der ver dragen die de japansche havens voor de Europeanen openstellen. Volgens tijdingen uit Turijn zi\ het ministerie weer vrij vast op zijn zetel. Een gerucht wil, dat er sprake is, van Na pels tot hoofdstad. des rijks te maken, ten einde de zuidelijke provinciën meer aan de nieuwe monarchie te binden en z'eh nader bij Rome te bevinden. Volgens een gerucht heeft het mazzinistisch commité te Londen geprotesteerd tegen de engelsche aristocratie wegens het zich meesier maken van Garibaldi ten einde dien held van zijne natuurlijke vrienden af te scheiden. 28 April. Het wordt bevestigd dat de bey van Tunis nog altijd met de noodige strijdkrachten de hoofdstad bezet houdt, om tegenstand aan de opstandelingen te bieden. De fransehe, engelsche en italiaansche schepen hebben troepen ont scheept, die gemeenschappelijk zullen handelen, zoo het noodig is de onderdanen hunner regeringen te beschermen. Brussel, 29 April. Het Journal de Bruxelles meldt, dat de heer Dechamps bij den koning is ontbouen. De poging om een ministerie van de regterzijde zamen te stellen is mislukt. Het ontslag van alle ministers zal worden aangenomen en een nieuw overgangs-kabinet zal worden gevormd en uit geene leden der kamers bestaan. Weenen, 28 April. Volgens de oesterr. Zeitung is het voorstel in de conferentie gedaan tot het sluiten van een wa penstilstand met behoud van de blokkade, zoowel te Weenen als te Berlijn als onaanneembaar verworpen. Berlijn, 28 April, Volgens de Kreuzzeitung zou uit Jut land de lijding ontvangen zijn, dat de bevelvoerende generaal H^german aldaar, zonder een gevecht aan te nemen, over Lirap- fjord geretireerd is. 29 April. Men wil weten dat de bezetting van Fride- ricia naar Fuuen getrokken i3 en dat de kroonprins van Pruisen met generaal Wrangel morgen zullen binnenrukken. Bucharest, 27 April. Het gou/ernement heeft een zeer liberaal ontwerp van kieswet aaugeboaea en de kamer tot 14 Mei verdaagd. Gisteren heeft er eene openbare demonstratie plaats gehad tegen het afkeurend votum der kamer (gerigt te gen de aanbieding der wet, waarbij aan de boeren vergunning wordt verleend grondeigendom te bezitten). Heden werd de voorlezing van de boodschap waarbij de verdaging bevolen wordt, door het publiek levendig toegejuicht. De vorst ver trekt morgen naar Moldavië. Gouda, April. Het onderzoek van het ontwerp van wet op het regt van zegel is in de afdeelingen der tweede kamer zaturdag laatstl. afgeloopen. De afdeelingen houden zich thans roet de wet op de registratie bezig. Waarschijnlijk zal dit onderzoek nog wel een paar dagen aanhouden. Daarna is het ontwerp op de bieren en azijnen aan de orde gesteld. Berigten nit Batavia van 16 Maart melden: Te beginnen m»t 1 Mei zal aan gepensionneerden of roet verlof naar Eu ropa gaande Ambtenaren en officieren, voor reiskosten, eene som van 100D worden toegekend e.' voor kinderen beneden de 12 jaren 500, terwijl aan ieder gouvernements-passagier 1* kl. uit Nederland naar Ned. Indië vertrekkende 650 en voor kinderen beneden de 12 jaar 325 zal uitbetaald worden. Demang Lehman is op 4 Febr. 11. in de Oeloe-Batoe-Litjin (oostkust) door eene zich aldaar gevestigd hebbende bende ge droste kettinggangers, in wier kampong hij tot het erlangen van voedsel was gelokt, overvallen en gevangen genomen. Naar Batoe-Litjin afgevoerd, is dat beruchte opstandelrnghoofd ver der met zijne drie vrouwen en een 40 tal andere lieden, waar onder bovenbedoelde kettinggangers en eenige van Kalangan en Pengaron gevlugte pandelingen, op den 16den door het waarn. hoofd van Batoe-Litjin naar Banjermassing overgebragt en den 21eu aldaar uitgeleverd. Op de volgende dagen werden vele getuigeu in zijne zaak gehoord en stond hij voor den krijgsraad te velde te regt, welke hem tot de straf des doods met den strop veroordeelde. Deze straf onderging hij den 27CI1 te Mar- tapoera, kalm en gelaten, ten aanschouw e van eene groote menigte volks. Gorinehem, 28 April. De ongunstige stemming in den heuuiphandel schijnt zich nog niet te verbeteren. Zoo verne men wij, dat voor een paar dagen eenige partijen zijn geleverd tegen 1 is de 50 ned. ponden gelling. Voor het geheele ge was kon men ter naauwernood 19 a ƒ19,50 bedingen Te gen dien prijs wilden echter vele producenten niet leveren, en, daar de koopers niet meer schijneu te kuuuen besteden, bleef de o ui zet beperkt. De boter istot/Ü.SS het ned. puiid terug gegaan. Men verwacht echter nog verdere daling. Deventer, 28 April. Hen feestooncert van dingsdag avond overtrof onze stoutste verwachting; zoo we een aan merking moeten maken dan zou het die zijn dat het concert te veel gaf. De heer Carl Schneider heeft ook hier zijn goeden naam ten volle gehandhaafd. In den morgen van woensdag had er in de open lucht, op den brink, de uitvoering plaats van het Te Deum van Sigismund Neukomm door 250 zangers en zangeressen eu ai de aanwezige muziekkorpsen. Op In t plein waar zich duizeude menschen bevonden heerschte eene indrukwekkende stilte. Hierna voerden nog de muziekkorpsen uit, „feest-ouverture van M. Edzard Grefe en feestgroet van t'. A. Brandts Buys" Te twaalf ure begon de trroote optogt; dien te beschrijven, al het schoone op te noemen dat ons werd aangeboden, zoude te veel tijd eischengenoeg zij het dat ge leerden, kunstenaars en industrieelen hadden gewedijverd in het aanwenden hunner pogingen om dien togt zoo prachtig mogelijk te doen zijn. Het feest werd besloten door een groote illuminatie. Niettegenstaande er tallooze vreemdelingen hier waren en des avonds door de straten, als 't ware, zich een menschenmassa voortbewoog, werd nerger.s de goede orde ook maar een oogen- blik verbroken; wij hebben niet vernomen dat de policie ergens behoefde tusschenbeide te komen. De Deventenaren waren zich hunner roeping volkomen bewust, zij hebben feest gevierd op een waardige wijze; op een wijze die blijken draagt dat men ook hier met de vijftig jaren der nieuwere geschiedenis heeft gewoekerd. De kerk rouw is te YVarschau opgeheven, de klokken en orgels laten zich weder hooren. Napoleon is in eenige boheemsche dorpen tot ee- reberger benoemd uit dankbaarheid dat hij Max aan een keizerrijk gehol pen heeft. Te Londen is overleden Aeneas Mackintosh, wiens naam zoo vele jassen dragen, hij laat zijne familie bijna 2 inillioen gulden na. Eene dame te 's Bosch heeft den nek gebroken door dat zij van de trappen afgaande in de crinoline trapte en viel. Twaalf paarden van den graaf de Chambord hebben te Parijs 75000 frs. opgebragt. De net towinst der speelbank te Spa over 1863 bedraagt 1,567,174 frs. Te Poederoijen is door spelende kinderen brand ontstaan, waardoor 8 gebouwen vermeld werden. De Denen werven tegen grof handgeld matrozen in Zweden. Te Mexico gaat men druk comedie spelen, de directeur der opera zal jaarlijks uit stads kas 200 000 frs. ontvangen. De koning van Beijerên, I.udwig II is ernstig ongesteld geweest. Het Koningrijk Cayor zal geannexeerd worden bij de fransehe kolonie in Senegal. De bruid van den zoon van E. Pereire te Parijs droeg bij de huwelijks-pleg- tigbeid een sluijer ter waarde van 100000 frs. Het grieksche minis terie heeft zijn ontslag genomen. De poolsche partij te Warschau beweert dat het revolutionair bestuur nog in wezen is. Prinses Anna Mnrat is van de protestantsche tot de katholieke kerk overgegaan. T« Liverpool zijn proeven genomen met eene nieuwe soort van kanonnen waartegen geene pantsering bestand is. Naar de Donauvorstend- amen hebben zich meer dan 50 fransehe officieren als instructeurs begeven. Keizer Maximiliaan zal het egyptische battaillon negers in dienst houden. Al de loodsen te Einden zijn tegen 1 julij ontslagen. De zuidelijken hebben bij de inname van het fort Pillon alle negers aldaar vermoord. Te Lissabon zijn vier Oostenrijkse he oorlogschepen binnen geloopen. Te Breslau is de groote stoomkoreumoleu geheel afgebrand Een spaaansch edelman heeft eene collecte gedaan voor koning Frans van Napels en 5 inillioen realen ingezameld. Keizerin Eugenie is eenigzins ongesteld. Zitting van' Vrijdag, 29 Af ril. Bij de opening der vergadering ontbreken slechts de hh. Droogleever en Reutinger, die later binnen treden. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 13 dezer, wor den gelezen en goedgekeurd. De heer Dr. A. Luijtcn, verkozen tot lid van den gemeenteraad, zijne geloofsbrieven hebbende ingezonden, worden deze in handen gesteld der hh. Virulij, Westerbaau eu Braggaar, ten tine van onderzoek en rapport, waartoe zij zich een korte poos buiten de raadzaal begeven, en, weder binnen ge treden, tot de toelating, na het verstrijken van den vastgesteldeu termijn adviseren, waarmede de raad zich verecnigt. Eene dispositie van ged. staten, overgenomen in het provinciaal blad, hou dende bepaling van den tijd, binnen welken de gemeeute-ivkening moet worden ingeleverd, wordt gelezen en aangenomen voor notif. zoo als mede gedaan wordt met eene beschikking van dezelfde autoriteit, goedkeuring behelzende van voorgestelde af- en overschrijving op de begrooting van lbo3. Opeen missive van Dijkgraaf eu Hoogheemraden van 8chieland, in dato 27 dezer, kennisgeving behelzende, dat bij het opheffen van het polderbestuur van Broek, c. a. in de verdeeling der bezittingen aan de gemeente Gouda f 5000.kan te beurt vallen, ingeval zij daarentegen de wegen in de korte akkeren in onderhoud wil overnemen, waartoe eene jaarlijksche uitgaaf van 200 wordt geraamd benoodigd te ziju, wordt besloten die som, onder de gezegde voorwaarden, in ontvang te nemen. B. en \Y. deelen mede, dat commissarissen van het krankzinnigengesticht te Rotterdam, waarin, voor rekening van Gouda, thans 10 personen ver pleegd worden, lubben kennis gegeven, dat, bij beschikking van B. en W. van Rotterdam, de verplegingskosten van 45- op 60 - per kwartaal en per persoon gebragt zijn, dat daarop ouderzoek is gedaan, of niet op andi re plaatsen voordecliger voorwaarden zijn te bedingen; dat bevonden is, dat zulks werkelijk het geval is, zoo als uit tenen overgelegdeu staat blijkt, stellende B. en voor de hiertoe betrekkelijke stukten ter visie van de leden neder te leggen, ten einde daaro in eeue volgende vergadering te besluiten; dienovereenkomstig wordt besloten. Op grond van den kwijnenden staat waarin de avondschob n op de bur ger-en tusschenscholen verkeeren, stelt de pl. schoolcommissie voor de scbool- geldeu voor beide die avondscholen op de helft van het thans vastgestelde bedrag te verminderen. Ter visie. De rekening en verantwoording der gezondheidscommissie zijnde ingeko men, woidt zij staande de vergadering, opgenomen en goedgekeurd. Eene missive van de hh. Paul van Vhssingen c. s. met eene schetstee- kening van eencu geprojecteerden spoorweg, zich bij Gouda aansluitende, wordt ter visie nedcrgeligd. Voor not. wordt aangenomen eene missive van den heer Labrijn, daarbij dank zeggende voor het in hem gestelde vertrouwen. Ingekomen adressen van den hr. Krom, om tot commissaris over het stoouibooteiiveer, en van verschillende persou a om tot hooiweger te wor den benoemd, worden ter visie gelegd. Het verslag van B. en YV omtrent den toestand der gemeente over 1863 wordt ingeleverd. Het wordt aangenomen yoor kennisgeving en zal worden gedrukt. Wordt gelezen eene missive van den minister van bi nu zaken in dato 25 dezer, waarbij Z. Exc. te kennen geeft, genegen te zijn in Gouda eeue rijks hoogere school met driejarigen cursus te vestigen, wanneer de raad genegen is daartoe beschikbaar te stellen het lokaal van het gijmnasium eu eenige andere opgegeven zaken voor zijne rekening te nemen. Op voorstel des Burgemeesters vereenigt de raad zich in beginsel met hetgeen de minister heeft aangegeven en, magtigt B. en W. met den heer Inspecteur over het onderwijs over deze zaak in overleg te treden, ten einde daarna een nieuw uitgewerkt voorstel aan den raad in te leveren. 3. en W. bieugen rapport uit omtrent het resultaat van het onderzoek, ingesteld omtrent den staat der gasverlichting te dezer stede. Zij hebben bevonden dat de opening der gaspijpen door de geheele stad van dezelfde afmeting is, maar dat de verlichting te wenschen overlaat, omdat de vlammen geene genoegzame grootte hebben en de lantaarns op de achterbuurten en cingels vooral, te ver van elkander gesteld ziju, welke afstand in andere steden 75 eu alhier 90 a 100 tl bedraagt. Ten einde de gasvlammen in grootte met die van andere opgenoemde steden gelijk te doen zijn, rapporteren B. en W. dat de breedte en hoogte 10 bij 7 duim mo?t bedragen, derhalve meer dan 28 vierkante duimen, zoj als de directie der gasfabriek bij haar verzoek tot verlenging'der concessie heeft aangegeven. B. en YV. geven, bij de medeileeling van het voorgaande, aan den raad in bedenking, de verlangde verlenging van het contract, op de vroeger voorgestelde voorwaarden, in te willigen, onder bijvoeging der wijziging straks genoemd, betrekkelijk de hoegrootheid der lichtvlammen. Hierover ontstaan uitgebreide discussien, waaraan deelnemen de burge meester, de hh. Buchner, Kemper, Prince, Kist, YVesterbaan, van Gennep, Droogleever, lleiny en Reutinger. Er wordt in het midden gebragt, besproken, verdedigd en bestreden. lo. dat, bij eene bepaling van de grootte der gasvlam, ook de licht sterkte dient te worden uitgedrukt. 2o. dat, is eeue vermeerdering van lantaarns noodig, zulks op kosten der gasfabriek dient te geschieden, welke nalatig is, sints jaren, in het leveren van cossas gas, waartoe de maatschappij, naar luid van het con tract, verpligt is,' cn op welke levering Je alstaud der gaslantaarns ouder ling was bepaald, op grond dat het lichtgevend vermogen van dut gas grooter is dan van dat uit steenkolen gestookt. Een der leden verklaart tegen elke verlenging van het coLtract zijn stem te zullen uitbrengen, op grond dat de verlichting tot voortdurende Iclagten aanleiding heeft gegeven en hij ui deze verlenging geen. waarborg voor da toekomst vindt. De discussien gesloten zijnde, heeft eene stemming plaats, waarna ver schillende leden betuigen niet te hebben begrepen, wat door den burgem. in rondvraag werd gebragt, hebbende velen zich dan ook buiten stemming gehouden. Na langdurige bespreking wordt door den heer de Grave, het welk oudersteuning vindt, voorgesteld eene nieuwe stemming te houden, na duidelijke formulering van hetgeen in rondvraag gebragt wordt. De raad zich daarmede vereenigende, stelt de bnrgem. voor de verlenging van het contract, op de vroeger aangegeveue voorwaarden, in te willigen, met wijziging, wat de grootte der gasvlammen betreft, dat deze zullen moeten hebben eene breedte eu hoogte vau 10 bij 7 duim. Acht leden verklaren er zich voor eu zes, zijnde de hh. van Straaten, Reray, Kist, Prince, Kemper, en Reutinger tegen. De hr. Westerbaau hitld zich buiten stemming. Tot libryemeester wordt, bij eeue eerste stemming, dadelijk ingekozen de hr. Y orstman, en na twee stemmingen bij overstemming tusschen La- feber en van Meuts de laatstgenoemde tot hooiweger. Hierna wordt de openbare zitting opgeheven eu gaat de raad over tut het beraadslagen met besloten deuren. Gouda, 28 April. Tarwe, Poolsche 2400 ned. 310. Zeeuwsche pr. mud 9 a 9.25. Rogge, Koningsb. 6.60 a 6.75. Dantzig. 6.60 a. <5.75. Zeeuwsche 6.50 f 6.75. Gerst 4.60 u 6. Haver f 3.80 n 5. Boekweit, FnutscHe ƒ195. X. Brab. 220 a ƒ225. Enten Puike b! f 1 ƒ7.50. De veemarkt met geringen aanvoer en tragen handel uitgenomen in de beste kwaliteitmagere varkens met groot en aanvoer traag. Boter 0.80 5 ƒ1. Dordrecht, 2S April. Tarwe door kleinen aanvoer ruim prijshoudend, enkele partijen 10 c. hooger. Puike jar. witte Z. 8.70 a 8.80, mindere 8 a 8.50. Mooije n. d°. 8.80 a 9.20, mindere 7.80 a 8.70. Blaauwe 7.60 a ƒ8. Rogge hooger, vl. 6.20, Z. 5.70 a ƒ5.90. O verm. 5.40 a 5.60. Gerst prijshoudend, wii.tcrzakm. 4 a 5.10, gestort 5.50, zoinerzakm. 5 5.60, gestort 5 80, Spelt 2.50 a j 3. Haver, inl. voeder 3 a 3.60, dikke f 3.60 a 4.40. Paardeb. beste 5.70, mindere 5.10, a 5.50, Duiveb. 6.50 a 7.80. Witte boonui 9.50 a 11.50. Bruine du. 50 c. hooger f 8.50 a 10. Erwten met geringe vraag slap, goed kokende bi. ƒ6.90, mestings. 6.50 a 6.60. Boekweit, X. Brab. 230 h f 235. Peel 220. Holst. 222 a 225, jarige Fransehe 190. Aan stadswaag gewogen van 212S April G71/S en 204 16 boter wegende 15 400 n. 41'. Hooiboter 42 a 50 het vierde; 1.05 a 1.25 pr. n. IE. Middelburg, 28 April. Puike n. Z. tarwe matig aan gevoerd 8.40. d°. d°. Wulch. d°. 8.00 a 3.&0. Puike n. Z. rogge 0.25. Puike wiutergerst 5.50, d°. zomer 5.25. N. Wnleh. paardeb. 5.50. X. Wii-h. br. booneoi 10.50. N. Walch. gr. erwten 7. Wnlehkoolzaad ƒ14 Deventer 29 April. Tarwe/ S.40 a 9.25 Rogge/6.30 a 0.90. Boekweit ƒ7 k 7.40. Gerst 4.4U i 4.80. Boter per 20 n. <8 le s. f 19.50 a 21.25, 2* s. lb a ƒ18.50. Zwolle, 29 April. Middelprijzen. Tarwe n. 8.73. Rogge f 6.80. Boekweit n. f 0.90. Gerst 7. Aardapp. 1.95. Boter p. n. <tï 1.02,'2ü n. <8 22. Groningen, 29 April. Tarwe en Rogge 10 r. lager Dikke en zw. haver 5 c. hooger. Boekweiten gerst onveranderd Londen, 25 April. Granen. Tarwe stil op circa vorige prijzenvreemde iets lager zoo ook gerst, doch haver vast. Aanvoer van IS—23 april 9S2 qr. inl. en 11265 qr vr tarwe, 266 qr. inl. en 7916 vr. gerst en 300 qr. inl. eu 23237 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden; 4300 runderen, 157 kalveren, 22,140 schapen en 470 varkens. Voor beste kalveren werd 5/10 per steen betaald. 26 April. Boter, Friesehe 102/Kamper en Zwolle 96/ a 100/Kaas onveranderd in prijs. 27 April. Granen. Tarwe stil en onveranderd; Gerst mede stil en haver vrij vast. Aanvoer van 23—26 april 550 qr. inl. en 2000 qr. vr. tarwe, 530 qr. inl. gerst en llóOqr. inl. en 13710 qr. vr. haver. 28 April. Aan de veemarkt van helen werden aange boden 990 runderen, 40 kalveren, 6340 schapen en 190 varkens. Voor beste runderen werd 4/10, voor iD. kalveren 5 10, voor d°. schapen 4/10, vuur d°. varkens 4/6 per steen hrtaald; lam meren golden 3/

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2