1864. Zondag, 8 Mei. öuitenlanii. Effecten. Overzigt. KENNISGEVING. JT. C’Vs jen bestrate ^plantingen, rdam naar t en de Mat tel 1864, en Uitgave van A. BRINKMAN. 42V4 li. 1864. Te Home alleen zegt sen, Oostenrijk 1461/8 G6% 45% i 62% 5SP/8 58!/4 'cht, Nieuwerkerk dam in het Xe- en het JIer thuis, echt, en bij den loemd, tter. Secretaris. 1 April, mers, 7 m. 837s 83% 188% 58?/8 29% 80 643/, 96% 97’/4 59% 42 lage geweldenarijen karakter vertoonen. vechten ten einde nu ten oostenrijksche vloot is in aantogt «g- et Raadhuis der Vermeulen, haisrr van Gent, 6 j. i. I.afeber, 9 m. - 45% 46%0 96% 97% il onder nadere van de Hojlaan ORDRECHT Déze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is/ 2,franco p. post 2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Lange Tiend&cegD. n°. 61. 6 an Busselen jd. 20 j. 83% 83%6 188% 68'716 29% 79% 64H/16 De prijs der Advertentien van één tot «es regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 60 A. BRINKMAN. G0UDSCHE COURANT. Te Rome alleen zegt men Rusland de waarheid, de gezant heeft opheldering gevraagd, waarom niet liever dienst met we derdienst vergolden en aan Rome de waarheid gezegd. De stof zou niet ontbreken. Tunis en Algiers wekken bij de europesche verwikkelingen sl -hts geringe belangstelling. De Frmschen mishandelen in hunnen overmoed de onverzoenlijke Arabieren, of er meer ach ter schuilt en verband bestaat met de dreigende omwenteling in Tunis is onzeker doch niet geheel onwaarschijnlijk. Met gespannen verwachting ziet men ongeduldig uit naar het besluit van het bedaarde engelsche gouvernement; heeft het zich tot nu onderscheiden door wijze onthouding; de tijd van handelen komt eens; de maat is vol, de overmoed van Pruisen moet beteugeld worden of de gevolgen zijn onafzienbaar. gsdag 3 Mei. I Hoogste Gebleveu koers. 62"/ls BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente GO UDA, Gezien Art. 228 der Wet van den 29ate" Junij 1851 {Staats blad n°. 85), regelende de zamenstelling, inrigting en bevoegd heid der Gemeeme-besturen, Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de termijnen voor de vorderingen ten laste van het Rijk, bij de Wet be paald of te bepalen, op die ten laste der Gemeente van toe passing zijn en dat mitsdien alle zoodanige vorderingen over de Dienst van 1863, vóór of uiterlijk op den 3O’te'1 Junij aanstaande behooren te worden ingediend. GOUDA, den 6” Mei 1864. Bubgemeesteb es Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. IJZENDOORN. koers. 62’716 75 987. Londen, 4 Mei. In de heden gehouden zitting der con ferentie, is het voorstel betreffende den wapenstilstand niet aangenomen. Maandag houdt de conferentie weder eene zitting. Uit New-York wordt van den 23° april gemeld.- Het gouvernement heeft verboden berigten naar Virginie over te brengen. Het corps van Lee is voor 10 dagen geproviandeerd; men zegt, dat het eene voorwaartsche beweging zal doen. Een geblindeerd fregat der zuidelijken heeft drie kanonneerbooten A der noordelijken te Plymouth in den grond geboord. Eeu briefschrijver in The Daily News hangt een treurig tafereel op van den financielen toestand in New-York; veroor zaakt door een plotselingen val van 8 a 10 pCt. in het goud en van bijna alle koopwaren. Verschillende firma’s zijn dien ten gevolge gefailleerd met enorme deficitten. sommigen zelfs met een te kort van 25,000,000 dollars. De regering of liever de keizer heeft reeds van den franschen gezant te Londen een zeer uitvoerig rapport van het voorgevallene in de jongste zitting der conferentie ontvangen. Nopens den inhoud van dat stuk is nog niets uitgelekt; naar men algemeen verzekert, zal echter het sluiten van den wa penstilstand zich niet lang meer doen wachten. Daarentegen is men op meer stellige wijze nopens een niet onbelangrijk onderdeel der tegenwoordige onderhandel ingen ingelicht. Prui sen, Oostenrijk en de duitsche bond zullen namelijk eene scha deloosstelling voor de duitsche schepeu vragen, die door de deensche kruisers zijn opgebragt. 6 Mei. In het lagerhuis heeft de minister sir G. Grey, in antwoord op eene interpellatie van den heer Newdegate gezegd dat hij hoopte dat eene wapenschorsing het eerste resu taat der conferentie zou zijn. De regering zal, in overlez met andere mogendheden, voortgaan met het nemen van maatre gelen om den oorlog te doen eindigen en eene bevredigende schikking tot stand te brengen tusschen Denemarken en Duitsch- land. Vervolgens deden eenige leden uitkomen dat, als een vreemd eskader op de kust gaat kruisen van een land, waar Engeland handelsbelangen heeft, de regering alsdan gewoon lijk ook der waarts schepen zendt tot bescherming dier belangen. En daar het nu bewezen is dat het oostenrijksch fregat Aurora, hetwelk in de Noordzee kruiste, reeds voor Helgoland verschenen is, zoo wenschte men te dien aanzien opheldering van de regering 1e ontvangen. Lord Paget heeft in antwoord hierop verklaard hetgeen hij reeds vroeger gezegd heeft, namelijk dat Oostenrijk stellig verzekerd heeft, dat het zijn eskader niet naar de Oost zee zal zenden. Parijs, 4 Mei. Ten aanzien der buitenlandsche politiek ver neemt men niets dan dat het bezoek van lord Clarendon in deze hoofdstad, niet die vruchten gedragen heeft, welke men zich er destijds van voorstelde. Het schijnt toch dat de verkoe ling tusschen Engeland en Frankrijk meer en meer toeneemt, omdat de britsche regering het ons gouvernement maar niet vergeven kan dat het zoo kalm en rustig blijft en maar niet GOUDA, 7 Mei. Eene nieuwe bijeenkomst der conferentie heeft tot geene uit komst geleid. De diplomatie gaat haren gewonen langzaraen, kronkelenden gang; niemand stelt vertrouwen in de goede ge zindheid der onderhandelaars en de verwikkeling wordt steeds dreigender voor het behoud des vrede». Rusland leent te Lon den eu Amsterdam, de voorwaarden zijn voordtelig, dit alleen is genoeg om in groote ruimte het verlangde te bekomen. Weinigen vragen naar de soliditeit van den onvermoeiden lee- ner, niemand vraagt: wat zal hij er mee doen? De leeningen hebben altijd gediend om het oorb gvoeren mogelijk te maken; welnu, daartoe strekt zeker ook de nieuw opeugestelde nosten- rijksche leen 3. Dat makkelijk verkregen geld wordt, haastig verspild en de volken blijven gedrukt door belastingen die de welvaart en de ontwikkeling beletten. De Denen hebben Fredericia moeten ontruimen, en geheel Jutland wordt nu door de edele Pruisen bezet, die zich door en schromelijke afpersingen iu hun waar Alsen blijft nu nog te nemen, dan is het en blijft slechts het uitplunderen over. Tot minste zijn de Denen ter zee de sterkste; maar de _1 at hoewel het in het duis tere ligt hoever zij gaan zal, is het ergste te vreezen, iudien de mogendheden werkeloos blijven toezien. Zoo zou het arme Denemarken geheel de prooi kunnen worden van de ouverza- delijke roofzucht der brutale aanranders. Engeland is gereed, doch blijft onbewegelijk; de geheele loop der zaak is iti diepe duisternis gehuld; eerst later zal men komen tot de kennis der beweegredenen van deze onverklaar bare onverschilligheid en waaruit de mogelijkheid geboren is dat deze verfoeijelijke oorlog zoo straffeloos gevoerd kon worden. Uit Amerika zijn ook treurige berigten; de zuidelijken ma ken zich schuldig aan afgrijselijke wreedheden; waarschijnlijk is het de bloeddorst der wanhoop en het besef dat het einde van den opstand nadert; enkele bijzondere voordeelen kunnen de verloren zaak niet redden; het verschrikkelijk pleit is be slist, de slavernij wordt vernietigd, dit groote feit is de eenige troost voor het rampz.alig verderf door den vreeselijken bur geroorlog over de grootste en gezegendste republiek gebragt. In Frankrijk regelt men alles meer en meer om elke schaduw van vrijheid te voorkomen, een wet ter voorkoming van ver- eenigingen der werklieden is aangenomen, de avond-moniteur zal zulk en zooveel nieuws brengen als men zonder hinder Verduwen kan en de prijs is met zware opoffering zoo laag gesteld dat elke concurrentie onmogelijk wordt. Frankrijk gaat met rassche schreden een ongestoorde rust te gemoet of een plotseling ontwaken. Hoe dikwerf zal die vertooning van slaafsche onderwerping of van losbandige vrijheid nog her haald worden.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1