öuitenlanïr. ötnnenlurtïu Gemengde Berigten. ingezonden. De Liberale Partij. liberaal altijd, want hij eerbiedigt slechts ééa beginsel en ge raakt onvermijdelijk in conflict met het vooroordeel, de bekrom penheid en de zelfzucht, waar zich die ook voordoen. Men verwijt den Nederlander zijn phlegma, zijne laauwheid en niet geheel onregtvaardig, het ontbreekt velen aan vast beginsel en zij verbergen die leemte onder den schijn van bedaardheid. De goede zaak eischt ijverige handhavers, mannen van beginsel,die open en rond voor hunne overtuiging uitkomen, geene zoetsappige mooipraters, die onder een vloed van woor den hun gemis van zelfstandigheid verbloemen. Die zich zijner overtuiging schaamt, bezwijkt op de proef. Wat partijdigheid is, hebben wij in onze dagen overvloedige gelegenheid op te merken in de hevige bestrijders der tegen woordige bewindslieden, die dagelijks bloot staan aan persoon lijke invectiven en insinuatien van eene op alle punten gesla gene partij, die het gebrek aan goede gronden aanvult door hoonende aantijging en lastering. In die weinigen is al den ijver van de hatelijkste partijzucht geconcentreerd, en al het phlegma van het onuitputtelijk geduld in den groeten hoop halve en kwart liberalen, die naauwelijks door het echt ver licht en vrijzinnig bestuur bewogen kunnen worden tot het aannemen der dringend noodzakelijke wetten, die onze staat kundige inrigting moeten voltooijen. Wij behoeven alzoo een kandidaat van wiens vrijzinnige rigting wij volkomen verzekerd zijn, van wien wij weten dat hij alleen zijne overtuiging zal volgen, die verheven boven zelfzucht geen vooroordeel vleit, geene bijzondere of plaatselij ke belangen beoogt, die wel hooge waarde stelt in het hem' verleende mandaat, maar die het geen eükel oogenblik behou den wil ten koste van eer en geweten, die geen grootheid huldigt, geen meester eerbiedigt dan de waarheid en het regt. Londen, 9 Mei. In het lagerhuis heeft sir. G. Grey, mi nister ran binnenlandsche zaken, in antwoord op eene inter pellatie, verklaard, dat de conferentie eene wapenschorsing van eene maand heeft aangenomen. Spreker kon op dit oogenblik de voorwaarden er van niet mededeelen, maar eerstdaags zal hij die bekend maken. In het hoogerhuis heeft graaf Russell, in antwoord op eene interpellatie van lord Carnarvon verklaard, dat Denemar ken de voorkeur geeft aan eene eenvoudige schorsing der vij andelijkheden boven een wapenstilstand. De grondslag der wapenschorsing is het uti possidetis, zoodat elke mogendheid zoowel ter zee als te land hare tegenwooruige positie behoudt; maar de blokkade zal geschorst worden. De wapenschorsing zal eene maand duren, ingaande den 12den dezer. De conferentie zal aanstaanden Donderdag weer bijeenkomen. Op eene interpellatie van den heer Osborne heeft sir G Grev in het lagerhuis te kennen gegeven dat de regering een telegram van Helgoland heeft ontvangen, meldende, dat een gevecht heeft plaats gehad tusschen twee oostenrijksche fregat ten en drie kanonneerbooten en twee deensche fregatten en eene korvet, en dat de oostenrijksche schepen in dit zeegevecht geslagen zijn. Een oostenrijkseh fregat is in brand geraakt; de andere oostenrijksche oorlogsvaartuigen hebben zich ten slotte gehaast Helgoland te bereiken. Parijs, 8 Mei. De bey van Tunis heeft de constitutie in getrokken. De rebellen dringen er op aan dat de ministers gevonnisd en waarborgen tegen knevelarijen gegeven zullen worden. Zij hebben een arabischen bey gekozen, die te Testour, 20 mijlen van Tunis, aan het hoofd van eene armee staat, welke op 40,000 man geschat wordt. De aard van den opstand heeft niets vijandigs ten opzigte van de vreemdelingen en beoogt de vestiging van een regentschap. Volgens een particulier schrijven uit Oostenrijksch-Polen, zon Eten moeten aannemen dat Oostenrijk weder de oude rol op zich genomen heeft om door knevelarijen van allerlei aard de bevolking tot een opstand te provoceren. In Gallicie is de handel geruineerd door de willekeurige maatregelen der oostenrijksche authoriteiten. Het verkeer zelfs van personen is bijna onmogelijk geworden. Wie zich van de eene plaats naar de andere begeeft en in het bezit van eenig geld wordt ge vonden, wordt stelselmatig gearresteerd, onder beschuldiging van de opstandelingen in Russisch-Polen te hulp te willen ko men. De censuur over de drukpers is hersteld en wordt met ongeloofelijke gestrengheid gehandhaafd. In het algemeen wordt er de stand van zaken als onhoudbaar afgeschilderd. Herinnert gij u nog den tijd, toen het bloot vermoeden dat er tusschen Rusland en Oostenrijk eene overeenkomst gesloten was, waar bij Oostenrijk zich verbond den opstand te helpen dempen, in de diplomatieke wereld een storm deed losbarsten! Welnu, zachtkens aan heeft men zich aan het denkbeeld gewend; da gelijks ziet men de overeenkomst tusschen die twee mogendhe den zieb in feiten openbaren en in geheel Europa gaat geen stem meer daar tegen op! De Moniteur Algérien meldt dd. dezer dat de generaal Martineau zich slechts door geweld den weg tot Géryvilla heeft kunnen banen. Er zijn twee gevechten geleverd, waarbij de fransche troepen de overwinning behaalden. Het eerste was zeer bloedig. De onzen verloren daarbij 8 man aan dooden, ter wijl bovendien 33 man buiten gevecht werden gesteld. Het verlies van de zijde der opstandelingen was veel grooter. Een en ander moet groote ontmoediging in de gelederen der in- surgenten te weeg gebragt hebben. De berigten uit Tunis luiden minder geruslstellend. In de vallei van Medjerda hadden de Arabieren de voornaamste plaat- sen geplunderd. De stad Hébeur, ten noorden van Kef, was door hen met de wapens in de hand veroverd en verwoest. Er werden fransche troepen aan de grenzen geconcentreerd, ten einde aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Berlijn, 10 Mei. Volgens berigten van Helgoland, dd. maandag avond S ure, heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen het vereenigd pruisisch en oostenrijkseh eskader en drie deensche fregatten. Het oostenrijksche fregat Schwarzen berg geraakte in brand en verloor den fokkemnst en de boeg spriet. De Schwarzenberg telde 100 en de Radetzky 25 dooden en gewonden. De pruisische schepen zijn wel behouden Het eskader ligt thans voor anker achter de duinen. De Denen hebben naar het schijnt, sterk geleden en deinzen af ia eene noordelijke rigting. Men is hier van gevoelen dat wanneer de geallieerden Jutland ontruimen, Fridericia aan de Denen niet teruggegeven zal worden althans niet als vesting. Men meldt uit Rendsburg, dat den 8° mei aldaar eene volksvergadering is gehouden, waartoe ca. 55000 personen op gekomen waren en door welke besloten werd: onwrikbaar vast te houden aan het goed regt; afscheiding van Denemarken en een vrij Sieeswijk-Holstein onder de erfelijke regering van Erede- rik VII. Verder vorderde men dat den vertegenwoordigers des lands gelegenheid zal worden gegeven, om voor regten deszelfs getuigenis af te leggen en werd het besluit te kennen gegeven, om alles voor de goede zaak te wagen. Bovendien is besloten aan de geallieerde armee den dank der bevolking te betuigen. Ten slotte gaf men het verlangen te kennen, dat de weerbare manschappen verder aan den bevrijdingsoorlog deel zullen nemen. Frankfort, 8 Mei. Naar men uit eene goede bron meldt, heeft de russisehe regering aan hare vertegenwoordigers bij onderscheidene europesche hoven, zoo als te Weenen, Berlijn en Londen, eene vertrouwelijke mededeeling gezonden, waarin zij te kennen geeft bij de overtuiging te blijven volharden, dat een europeesch congres niet in staat zou zijn alle hangende vraagstukken te beslechten; in geen geval zou Rusland ooit toestemmen deel aan een congres te nemen, dat het vraagstuk betreffende de poolsche nationaliteit zou moeten ter sprake brengen. Rusland blijft er bij vuinarden dat het een onschend baar regt bezit, om de poolsche kwestie als eene binnenland sche aangelegenheid te beschouwen en die in het belang van het geheele rijk te regelen. De beleekenis dezer verklaring wordt nog verhoogd door de omstandigheid, dat zij gedaan is in een oogenblik, dat men van verschillende kanten pogin gen schijnt aan te wenden, om de londensche conferentie in een europeesch congres te veranderen. 10 Mei. De Postzeitung behelst in hare avond-editie eene dépêche uit Weenen, waarin gezegd wordt dat de mogend heden het op de conferentie eens geworden zijn; dat daarop reeds donderdag vredesonderhandelingen worden geopend en dat de vooruitzigten niet ongunstig zijn. Hamburg, 10 Mei. Eene dépêche uit Cuxhaven meldt, dat het pruissisch-oostenrijksch eskader heden, vroeg in den morgen, aldaar was teruggekeerd. De Schwarzenberg heeft in het gevecht met het deenseh eskader, niet slechts den fok- kemast en de boegspriet verloren maar nog andere aanmerke lijke schade bekomen. Het verlies aan de zijde van het eskader der geallieerden bedroeg 170 man, zoo dooden als gewonden. Het gevecht heeft plaats gevonden tusschen Helgoland en de Elve. Turijn, 9 Mei. Bij koninklijk besluit is de heropening der universiteiten te Turijn en te Pavia vastgesteld. Bijna alle studenten hebben verklaard zich bij de voortzetting van den cursus aan de reglementen te zullen houden. Gouda, 9 Mei. Heden morgen is door de politie alhier, aangehouden de persoon van Bart Stevens, die zich in den afgeloopen nacht hud schuldig gemaakt aan diefstal van touw, van een schip waarmede hetzelve aan den wal vast lag, ten gevolge waarvan het schip is gaan drijven en in groot gevaar kwam, hetwelk gelukkig is voorkomen door den schipper, die inmiddels wakker was geworden. De aanhouding van boven- genoemden persoon die reeds bij herhaling ter zake van diefstal als auderzins is gestraft geweest, werd zeer gewenscht. Uit het zeer uitgebreid voorloopig verslag, betreffende de voorgestelde verordeningen op de personele belasting, blijkt, dat 46 leden aan het onderzoek hebben deelgenomen. Vele leden hebben verlangd te vernemen, in hoe ver de minister aan zijne vroeger kenbaar gemaakte bedoelingen getrouw is gebleven, en hebben gemeend, dat dienaangaande eene toene mende onzekerheid blijft heerschen. De veranderde bestemming nopens de belasting op de dienstboden en paarden is hun voorgekomen als een bewijs van 's ministers wankelbaarheid. Het stelsel, wat de haardsteden betreft, wordt in eere hersteld, zonder dat de staten-generaal in de gelegenheid zijn geweest, hun gevoelen over de afschaffing van hetzelve te doen kennen. Aan die zijde wordt beweerd, dat men de indiening van al de te verwachten voorstellen tot herziening van het belasting stelsel behoort aftewachten, alvorens over een deizelve te beraadslagen. Andere leden hebben den minister verdedigd, en doen op merken, dat het bewind tot het behoud van de twee grond slagen heeft besloten, ten gevolge van de bedenkingen, welke uit al de oorden des lands deswege zijn ingediend, en dat er geene reden bestaat om met de beraadslaging over het onder- wernelijk voorstel te wachten tot de indiening van andere, welke daarmede in geen verband staan. Het daarstelien van eene wet van beginseleu op het stuk van belasting is dezen leden onuitvoerbaar voorgekomen. Het altijd in de lucht hangende ontwerp eener inkomsten belasting daarlatende, gelooven velfe leden, dat de voorgestelde wijzigingen geene verbetering zullen aanbrengen, en integendeel voor de gemeenten nadeelig zullen zijn. Na te hebben opge merkt, dat van den grondbezitter en van de industrie in de daad reeds eene inkomsten-belasting wordt geheven, en van den rentenier niets wordt gevorderd, is meii aan de zijde dezer leden beducht, dat de opcenten op het personeel in de gemeenten in werkelijkheid verre boven de 50 zouden worden opgedreven, en de belastingschuldige zijn tegenwoordig per soneel eerlang dubbel, ja driedubbel zou moeten betalen. Andere leden hebben begrepen, dat deze beschouwing niet van overdrijving is vrij te pleiten en meenen dat de regering een goeden weg tracht in te slaan ten einde, met afschaffing van al de plaatselijke accijnsen, en eene bepaling ora den accijns op het gedistilleerd door het rijk te doen heffen, met uitkeering aan de gemeenten, het groote doel, de opheffing van alle binnenlandsche tollinien, te bereiken. De geleerden verzekeren, dat we in 't jaar 1865 eene staartster zullen zien, die zoo nabij de aarde zal komen, dat zij die aanraken of bijna aanraken zal. Men behoeft zich echter niet voor te stellen, dat hierdoor onze aarde in 't minst in gevaar zal worden gebragt, want 't is reeds als bepaald uit gemaakt, zoo als wij dat bij 't verschijnen van de laatste groote staartster in een wetenschappelijk maandschrift vinden aange toond, dat het zamenstel der kometen uit niets anders, dan een matten lichtgloed bestaat, die men eenigzins zou kunnen vergelijken met het licht dat men verkrijgt, als men in den donker lucifers over eenig voorwerp langzaam op en neer strijkt. De hoogleeraar Newmager van Melbourne verzekert dan ook, dat zich waarschijnlijk de beide ligchamen, dat is onze aarde en de staartster zoo met elkander zullen vereenigen als twee druppels kwik. Geschiedt dit niet en biijft de staartster van de oppervlakte onzer aarde verwijderd en slechts hangende in onzen dampkring, dan zullen wij in 1865 het prachtigste schouwspel waarnemen, dat ooit door een meuschelijk oog gezien is. Gedurende driemaal vierentwintig uren zullen de nachten dan niet merkbaar ziju, daar zich de lucht alsdan aanhoudend zal baden in een onzeker licht, veel schitterender dan dat, veroorzaakt door de zon??? sS Gravenhage, 7 Mei. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is het tijdstip van het in werking treden der wet op de regterlijke inrigting, bij amendement, gesteld op nader te bepalen tijdstip, in plaats van den vasten termijn van 2 jaren, door de regering voorgedragen. Het voorstel van den heer Cool c. s., tot tegemoetkoming van de sla veneigenaren op het eiland S*. Martin op 100 is aangenomen, met 51 tegen 5 stemmen. De heer Keverberg heeft aangekondigd, nader een interpellatie te zuilen rigten tot den minister van financien, nopens de belasting voordragten. 9 Mei. In de bijeenkomst van de tweede kamer van heden ziju de aigemeene beraadslagingen over de wet voor het indiseh onderwijs begonnen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de voordragt verdedigd. Morgen zal de minister van koloniën de gemaakte bedenkingen beantwoorden. 10 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden is het wetsontwerp houdende regeling van het onderwijs in de indische taal- land- en volkenkunde aangenomen met 41 tegen 20 stemmen. De instelling zal gevestigd worden te Leijden. Men wil 's Gravenhage met de Noordzee verbinden door een kanaal uitgaande van den hoek van Holland. De fran&che Moniteur beweert de groote schadelijkheid der melk iu koffij, thee enz In de nabijheid van Holyhead is de ketel gesprongen der stoomboot Leinster Lass en zijn daardoor zes personen omgekomen. De pruisische kamers zullen waar schijnlijk ontbonden en nieuwe verkieziugen tegen november uitgeschreven worden. De Engelschen verlaten den 3 juuij Coriu. de citadel en het nieuwe fort worden niet geslecht. Gar.buldi weigert de jaarwedde waarvoor de hertog vau Sutherland deed inschrijven-, irij wil onafhankelijk blijven. Het engelsehe lagerhuis wenscht wijzigingen m d - tnepaa^mg der doodstraf. De markies dc Iküssy maakt zch iu den fran-vlen se naat belagchelijk door zijnen on/innigeu haat tegen Engeland. Men wil te Dordrecht eene meel- en broodfabriek oprigten. \an de 22 prorin- cieu vau Mexico zijn nog 8 niet toegetreden tot dt-n nieuwen -tai.d van zaken. De franseLe regering heeft het plan de gebcek dagbladpers in den Mouiteur te absorberen. De iolk van het japausche gezantschap thans te Parijs verstaat wel hollandsch maar geen frausch. -Mctdi helft dezer maand zullen te Gothenburg onder bevel vau prins Oscar 15 zweed»che en noorweegsche oorlogschepen vereenigd ziju. Het congres te Wa-hiug- ton wil met 1 julij de iuvoerregteu 5U pCt. verhoogd»; tegeu verwachting heeft de senaat daarin geeue wijziging gebragt. Eene russisehe armee van 60000 man zal aan de monden vau den Douau bij Tatar Bounars tegt uover Bulgarije een kaïnp betrekken. De raad van Leydcn beeft 2500 beschik baar gesteld voor de tentoonstelling van landbouw iu september. Ia Yorkshire hebben dezer dagen geduchte donderbuien gehecrscht De hongaarsche landdag zal iu November bijeen geroepen worden. Een korps zvveedsche vrijwilligers van 230 man bevindt zich op Funen. De Oos tenrijkers vonden hij hunne komst te Fredericia 23 inwoners eu 22 sol daten. Men wil in Frankrijk de administratie der tclegraphen vcree- nigen met die der posteriji u. De sedert lang op Madagascar vermoorde koning Radama wil uien nog altijd levend terugvinden. Te Rotterdam houden de werkbazen dagelijks geregeld beurs. De fransche bauk heeft het disconto tot 8 pCt. verhoogd. De Kaap Ycrdische eilanden worden door hongersnood geteisterd. In Noord—Amerika wordt zoo veel ij> ge bruikt, dat 15000 personen op verschillende wijze in dezen tak van nij verheid een bestaan vinden en dat het daarvoor gebezigde kapitaal circa 23 millioen gulden bedraagt Iu Califoraie i- uea bj >.u gerooil die 90 voet in omvang had en 325 voet hoog was Hij l- verde 230OÜ0 voet gezond hout op eu men meent dat hij 3100 jaren oud was. De engel sehe koningin zal den zomer in Schotland doorbrengen. Wat heef' de liberale partij voor Nederland gedaan? Sedert de invoering der nieuwe grondwet i- veel ten goede veranderd; nadat eenmaal de strijd der grondwetsher ienin g getre den eu de slagboomen van het behoud voor miidere begrippen ge vallen waren, ton de liberale partij op ons staatsgebied te voorschijn treden, en haar pogingen inspannen lot het verkrijgen van die organieke wetten die de gronJwet eisehte, en die onmis baar waren voor het welzijn des volks. De gemeente- provin ciale- en kieswet werden voornamelijk door haar in het leven geroepen, en niemand dit- eenigzins met het gemeente-huishou den van voor 1848 bekend is, zal durven ontkennen, dat alleen reeds door de gemeente-wet veel gewonnen was. Belastingen werden afgeschaft, verschillende zaken, van hoog belang voor de welvaart des volks, werden geregeld, deukt slechts aan de scheepvaartwetten, aan de tarieven van invoer, en aan vele andere wetten, die voornamelijk door de liberale pirtij ziju tot stand gebragt. Eu wie herinnert zich niet, de zware schuldenlast, waaronder wij voor 4s zuchtten, die klag- ten over jaarlijksche 'ekorten, die vrees voor leeningea en de malaise daardoor op alle takken van volkswelvaart te weeg gebragt. De openbaarheid, die o,.ze uien a e we geving vor derde, heeft het schemerdonker doen verdwijnen, de controle op de financiën heeft de geheimen ontshrjerd, en de te korten zijn in batige saldo's veranderd, de leeniugen zijn door jaar- lijksohe schulddelging vervangen. Daarvan zal zieh toch de conservatieve partij de eer niet toekennen, die nog kort geleden hemel en aarde bewogen heeft om de openbaarheid voor Indie tegen fe honden, hoewel wij hier te lande daarvan de schoonste vruchten hebben gezien. En wat heelt de liberale partij voor Indie gedaan, voor het sclioone Insulin ie, die heerlijke ptrel aan de kroon van Neerlands koning? Voor lv48 was Indie voor Nederland een onbekend gebied. Men haalde er koffij en

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2