Zondag, 15 Met Affecten. Buttenhnh. Overzigt. 1SG1. I nteraad. I GOUDSCHE COURA 30 min., 30 min., 146% 147 Engeland het beginsel van deze 62% dit 20% Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendevegD. n°. 61. 21’/, 57% 83«/is 84 189% 58% 29% 80% 64% 58% 57% 421%6 Gebleven koers. 52% 75% 98% 46%6 961/, 98% 46%6 961/, 98V, Londen, 12 Mei. Vclgens de Daily Telegraph is in de conferentie besloten, dat de geallieerde mogendheden geen oor- 83% 847s 1893/, 593/16 29’/4 80%6 553/16 Déze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Deprijs per drie maanden is 2,franco p. post/2,25. De- inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. en M. W. Sonnen Agatha, ouders A. J. i A. van Leeuwen. - 9. Eli ze, ouders F. C. van den Berg en van der He ij. llanshoijzen, 59 j. j. 6. D. Straver, 73 j. 9. H. A.C. 59% 575/s 43% BRINKMAN. 6 u. min. I u. min. i te bekomen op n van Gend den ondernemer llphen. dag 10 Mei. Hoogste koers. 62% 751/4 98’%6 n. 'au Gennep, Wester- van deu 6n. dezer dat geene melding m hebben geleid de geresumeerd werden a vereenigen, omdat iat niet alléén zonder rer de gasverlichting onderwerpelijke zaak komen, bestaande de •en, in de voor hem wenschende hij, dat r. Kemper is opge- :h niet tegen te ver- aangaat hetwelk be tting met bijvoeging gegeven inlichting” Izende van het raads- n, wordt aangenomen ij de gestelde voor- ie artikelen uit welk bestaat worden allen ken, geen verlof heeft gegeven pauselijke bul van den 17 n M; der romeinsche liturgie in het diocese niettemin openbaarheid worden art. 7890 nomen, terwijl over ring uiteen. De prijs -der Advertentiën van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. logsschattingen meer zullen heffen, dat zij in het burgerlijk bestuur dier gewesten niet tusseben beide komen en de als gijzelaars gevangen genomen personen op vrije voeten stellen zullen. Parijs, 12 Mei. Volgens den Moniteur sluit de door <Je conferentie aangenomen wapenschorsing in, dat de vijande lijke partijen hare tegenwoordige positien behouden, zonder ze evenwel te mogen versterken of uitbreiden. Het wetgevend ligchaam heeft heden een aanvang ge maakt met de behandeling van de onderdeelen der begrooting. De discussie was niet van groot belang. De heer Garnier Pages heeft het wenschelijke trachten te betoogen van het ne men van maatregelen om het cijfer der vlottende schuld zoo spoedig mogelijk te verminderen. Door den heer Picard werd verlangd, dat de ministers bij de zittingen der kamers zouden tegenwoordig zijn. Hij was, in strijd met de meening van den heer de Morny, van oordeel, dat in dien eisch niets in constitutioneels lag en zou het als een groot voordeel beschou wen, wanneer vooral de minister van financiën thans deel nam aan de beraadslagingen. De zaak had geen verder gevolg, daar de voorzitter den redenaar verzocht zich tot het budget te be palen en niet in discussie over de grondwet te treden. Men verzekert, dat onze vertegenwoordiger op de confe rentie in last heeft, alle mogelijke concession te doen tot behoud van den vrede, maar tevens geen enkele gelegenheid voorbij te laten gaan om te spreken van de overige moeije- lijkheden in den politieken toestand van Europa en aan de diplomaten de gevaren voor oogen te houden aan den tegen- woordigen staat van zaken verbonden, wanneer geene maatre de keizer prijst zijne waardige dienaren, elders beulen geuoemd worden. nog niet zoo groot, daar men r—v.--a— Uit Spanje verneemt die En toch is de rust in Polen bij herhaling leest van nieuwe gevechten en hier en daar zich vertoonende benden. Uit Spanje verneemt men levensteekenen van de liberalen, die beweren de meerderheid voor zich te hebben en die slechts door militair geweld wordt onderdrukt. Te Turijn komt nog altijd het onoplosbare vraagstuk van Rome ter sprake, maar de Italianen doen wijs, als zij geduld oefenen. Tijd brengt raad en ook de oplossing der kwestie. In Noord-Carolina en Louisiana hebben de noordelijken niet onaanzienlijke verliezen geleden; de nieuwe veldtogt zal weldra aan vangen; mogt de beslissing niet langer uitblijven en dit jaar het einde brengen van den vernielenden strijd GOUDA, 14 Mei. In de maandag gebonden zitting der conferentie werd tot eene wapenschorsing besloten, die donderdag ingegaan is. Deze verrassende uitkomst is in de eerste plaats te danken aan de toegevendheid van Denemarken, dat in de opheffing der blokkade stemde, terwijl sommigen meenen, dat het ook Alsen zou willen ontruimen tegen het terug trekken der geal lieerden uit Jutland. Ook meldt men dat de contribution gedurende de schorsing niet verder ingevorderd zullen worden. Met nog meer genoegen werd het berigt ontvangen van een zeegevecht bij Helgoland, waarin de Denen, cfschoon min- der sterk gewapend, de overhand behielden op de oostenrijksche en pruisische vaartuigen, die bij Helgoland eene schuilplaats moesten zoeken. In het eügelsche lagerhuis werd de aankon diging dezer overwinning’ met zoo luide en herhaalde toejui ching begroet, dat het publiek tegen alle usantie daarmede instemde. Het ongelukkig lot van Denemarken verwekt dan ook zonder uitzondering de algemeene sympathie, en Pruisen is thans in verschillende opzigten zoo diep gezonken, dat dit zekerlijk de Eranschen en hunnen keizer aangenaam streelt en met zoete verwachtingen vervult. Hoe de koning van Denemarken den kommandant van zijn eskader eeren zal is eene curieuse vraag, nu de keizer van Oostenrijk zijn geslagen kapitein tot schout bij nacht verhe ven heeft. Het is niet dan het ontveinzen van den spijt, dien men over de door geheel Europa toegejuichte nederlaag ge voelt, en het zal zeker nog lang duren eer de duitsche landen onder de zeemogendheden mede geteld worden. De wapenschorsing is voor eene maand gesloten en zal waarschijnlijk nog wel eens verlengd moeten worden, voor dat men ten aanzien der vredesvoorwaarden overeen gekomen is. De stemming is den Denen gunstig, maar de bedoelingen van Pruisen zijn zeer heerschzuchtig; de geheele zaak is zeer in gewikkeld; reeds 14 jaren is de diplomatie daarmede bezig; werkelijke bevrediging der betrokken partijen is bijna niet te voorzien, en eene afgedwongene oplossing zou in de gevolgen zeer noodlottig kunnen zijn voor de rust van Europa. Te Parijs zijn de discussien begonnen over de begrooting en daaruit blijkt ten overvloede dat het keizerrijk des vredes niet goedkoop is. Frankrijk verspilt de schatten in verre en vreemde landenhet doel schijnt de exportatie der vrijheid waarvan de invoer op strenge straffen verboden is. De oppositie, mannen als Thiers en Berryer, stelt onaangename waarheden in het licht en ofschoon eene overgreote meerderheid der regering ter dienste staat, blijft de invloed der openbaar gemaakte redevoeringen voortwerken onder het betere deel des volks om eenen anderen toestand voor te bereiden. De russische regering beschouwt den opstand in Polen als gedempt en gelen genomen worden om die te voorkomen. De adhaesie van de deensche gevolmagtigden bij de conferentie aan het voorstel tot opheffing van de blokkade, heeft te Kopenhagen eene ministeriele crisis ten gevolge gehad. Volgens berigten uit Mexico, is de generaal Almonte naar Vera-Cruz vertrokken, om den keizer te ontvangen. 13 Mei. De Moniteur zegt heden dat de regering, ge bruik makende van het regt, haar bij het concordaat geschon ken, geen verlof heeft gegeven tot openbaarmaking van de pauselijke bul van den 17“ Maart betreffende de invoering der romeinsche liturgie in het diocese van Lyon. Indieu des niettemin openbaarheid aan die bul werd gegeven, dan zon daardoor eene wet geschonden worden, die de regering ver- pligt is om te doen eerbiedigen en dit ook wil. Er bestaat alle hoop dat de vaste houding van Pruissen in de kwestie van het fransch-duitsch handelstractaat de oppo sitie daartegen zal overwinnen. Beijeren en Wurtemberg zijn de eenige staten van het tolverbond die zich daartegen ver zetten. Men meldt dat de heer von Beust tegen Pinksteren hier verwacht wordt. Er wordt gemeld, dat Turkije te Petersburg ophelderingen gevraagd heeft over de bijeentrekking van rissisehe troepen aan de grenzen van Bessarab ie. Men verzekert dat Pruissen en Oostenrijk gisteren op de conferentie verklaard hebben, dat zij zich, ten gevolge van den oorlog, ontslagen beschouwen van de tractaten van 1851 en 1852, terwijl Rusland en Engeland het beginsel van deze tractaten willen handhaven. Volgens berigt uit Cherbourg zijn aldaar oostenrijksche oor logschepen. namelijk een linieschip, een fregat, een korvet en eene kanonneerboot binnengeloapen. Marseillö) 12 Mei. Met de post uit Konstantinopel van 5 dezer zijn de volgende berigten ontvangen: Ali-pacha heeft de conferentie over de donau-vorstendom men bijeen geroepen. Aanstaanden maandag vertrekt Haidar Effendi, als buitengewoon commissaris naar Tunis. Vier oorlogschepen zijn daarheen af gezonden, om troepen aan land te zetten, aan welke echter de meest mogelijke voorzigtigheid is aanbevolen. Eene leening van 20 millioen francs is te Parijs gesloten, terwijl er eene van 121/a millioen te Konstantinopel is gesloten tot eene rente van 12 percent.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1