Donderdag, 19 Mei. De keuzen in ons district. Buitcnlunlr. Iffecten. ig 13 Mei. Hoogste koers. 63 753/16 987s I Mi l. I Uitgave van A. BRINKMAN. «15/le 4615/]5 967, 987s U7s 1 van Plymouth teruggekeerd. De eerst vol- en van het parlement GOUDSCHE COURANT n. 64. neren 1477. 147V, 21 I. BRINKMAN, 21 587s Gebleven koers. 75lA 987s 607, 5878 serd bij G. P. GOUDA, met emeente-accijns, linstens tien kan Lange TiendewegD. n°. 61. 837s 83% 1893/. 593/16 301/g 807. 657. i- et Maria Louisa 6 Mei. E. P. Alberts. ihanna Magdalena, i H. Kaarsenmaker Ley. H. G. Scharten. 837s 833/g 597s 2978 807. 65s/„ VEVER a 462/10 merer 2de soort kan 57 Vs cents, '10 Per kan mindere sterkte lug en A. AV eat- ioeve. A. H. van den Oever, 3 j. 8 J. Krbok, 65 j. J. Vermeulen en N. van den Berg - P. W. van Eijk Verhoeff en M. W. Len Berg. 12. 441A/1B «“/io 967, 987s 71 voorspiegelingen maar door de verwijzing op zijn bij alien bekend karakter den kiezers wordt aanbevolen. De prijs der Advertentién. van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. geboden: 1385 rarkens. Voor 8/betaald. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentién kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. I 60n/ls 59 I 42% I 42% Wij worden gedurende de laatste jaren vertegenwoordigd door twee mannen, die zich alleen onderscheiden door het belem meren en tegenwerken van het bestuur. Zij zijn verklaarde tegenstanders van het ministerie, en indien zij de uitdrukking zijn van de heerschende gevoelens en gezindheden, dan leven wrj in een zeer duisteren hoek van het verlichte Nederland. Maar wie zou dit willen beweren; integendeel eik, die eenig- zins nader met de bevolking bekend is, weet dat wij'hier zoo achterlijk niet zijn, dat er noch ijver noch vooruitgang ont breekt, hoewel meest op het punt van staatkundige verlichting. De algemeene bedrijvigheid, de toenemende bloei en. welvaart verhoogen den ijver voor stoffelijk welzijn, en laten geen ruimte om zich met staatszaken en staatsbelangen in te laten en menig kiezer zou moeite genoeg hebben om zich de namen te herin- onzer vertegenwoordigers. Weinigen vermoeijen zich om kennis te nemen van de beraadslagingen en inzonderheid te letten op de houding der geachte afgevaardigden uit Gouda. De vriendelijke oude heer, die steeds zooveel belangstelling be tuigt in industrie en landbouw, staat bij velen gunstig aange schreven, want dat hij tegen alle verbeteringen stemt, merken zij niet op en dat hij meestal zwijgend en stelselmatig veroor deelt, bekommert hen niet; maar de haagsche jonkheer is den meesten geheel onbekend; zij nemen geene notitie van zijne wel sprekende aanvallen en nog minder van de teregtwijzingen die hem ten deel vallen. Dat het hem gebeurd is te veel te zeggen en dat hij terug deinzende voor de verantwoording zijne in de kamei gesproken woorden opentlijk moest terug nemen, heeft opzien gebaard en de weinige sympathie voor hem zoo mogelijk nog verminderd. Voorzeker hij zou slechts zeer enkele stemmen bekomen, indien de kiezers aan zich zelven over gelaten werden. Maar de min verlichte, weinig belangstellende kiezers worden door een kleine lichtschuwe partij geëxploiteerd; hatelijke insi- nuatien en lastelijke geruchten worden ten aanzien der bedoe lingen van het bestuur verspreid; men bekommert de gemoederen met ongegronde en ongerijmde schrikbeelden en zoo worden onkundigen en onverschilligen ligt bewogen den naam in te vullen van een man, dien zij wel niet kennen, maar die hun aanbevolen wordt als een David, die den Goliath der Phiiistij- nen verslaan zal. En hierin ligt het geheele onheil; wij schro men den laster en de intrigen der duisterlingen niet, maar de laauwe onverschilligheid uit gemis van kennis en verlichting geboren, die stompzinnige volgzaamheid uit gebrek aan zelf standigheid. Deze toestand is niet op eens weg te nemen, maar men moet dien ook niet vereeuwigen, en dit gebeurt, als men tegen den eenen onbekende eenen even weinig be -nde stelt, als men van weerszijden slechts overreding beproeft en door persoonlijk gezag en invloed tot het kiezen van een kan didaat tracht te bewegen die den kiezers geheel vreemd is. De kiezer moet zoo mogelijk zelf overtuigd zijn, dat zijne keuze is in het belang des vaderlands. Dit hopen wij van den ver lichten zin der kiesvereeniging, dat zij eenen kandidaat stelle, die zijne aanbeveling zelf medebrengt en die niet door geheime Lenden, 14 Mei. In het hoogerhuis is, even als in ’t lager huis, in ’t breede gesproken over de oorlogsschattingen, die door de duitsche grootmagten in Jutland der bevolking worden opgelegd. In ’t lagerhuis heeft de minister Grey die heffingen gegispt, maar toch de meening geuir, dat zelfs die onbillijkheid kon medewerken, om den vrede te bespoedigen. In ’t hoogerhuis heeft lord Russell verklaard, op het punt der oorlogsschattin gen minder te zijn gebonden, dan wel anders omtrent de za ken, op de conferentie behandeld. Hij gaf te kennen, dat de conferentie in deze besloten had, dat door de geallieerden, gedurende de schorsing der vijandelijkheden, noch in Jutland, noch ergens anders op het terrein alwaar zij hunne positien hebben, oorlogscontributien zullen worden geheven, maar dat zij zich alle benoodigdheden voor hunne troepen tegen betaling zullen aanschaffen. Aangaande de vroeger opgelegde con- tributien heeft de conferentie niets bepaald, doch er bestond grond tot de veronderstelling dat de duitsche mogendheden, in den geest eeuer loyale opvatting der overeenkomst, zich van de heffing van iedere oorlogs-contributie zullen behooren te onthouden. Intusschen heeft de conferentie, aan het bloed vergieten een einde willende maken en tevens de bevolking tegen de bedoelde contributie willende vrijwaren, haar beginsel daar omtrent geformuleerd, terwijl zij de regeling en de bijzonderheden der uitvoering overlaat aan de bevelhebbers der land- en zemiagt. Overigens meende hij geene vrijheid te hebben om betreffende dit een en ander in détails te treden. Alleen wilde hij er nog wel bijvoegen, dat het oostenrijksch goevernement, op eenige door hem gemaakte opmerkingen geantwoord heeft, dat de heffing van oorlogs-cuatributie tot onderhoud der troepen in oorlogstijd tot de usantien behoorde. Wat evenwel daarvan, voegde spr. er bij in andere landen moge zijn, van de zijde van Engeland heeft zoo iets nooit plaats gehad. Tot een voor beeld in dit geval wees hij op den hertog van Wellington, die tijdens den veldtogt in Spanje steeds zorg droeg, dat er geene contribution werden geheven en dat alle aan de troepen gedane leverantien betaald werden. Graaf de Mentorough was slechts ten halve voldaan ever deze mededeelingende minister scheen slechts zijne persoonlijke opvatting te hebben geopperd, en Lij verzocht derhalve dat deze, ter plaatse waar zulks behoort, in zonderheid zou wijzen op het feit dat er nog op denzelfdea dag toen de conferentie het besluit, nam tot de schorsing der vijandelijkheden aan de bevolking van Jutland eene contributie van 650,vOO kroonen is opgelegd. De spreker verlangde te meer de aandacht daarop te vestigen, omdat het allen schijn heeft dat tot de heffing dier contributie last werd gegeven, toen men reeds wist, dat het tot eene schorsing der vijande lijkheden zou komen, ’t geen, om welke redenen alzoo gehan deld was, niet getuigde voor de welwillendheid der duitsche grootmagten In het lagerhuis heeft de heer Long nog gevraagd of graaf Russell ondanks de afsperingen der Duitschers bet voorzitter schap der conferentie zal blijven waarnemen. Sir Grey heeft geantwoord, dat hij dit zal doen en dat daardoor eene ver korting der vijandelijkheden te waarschijnlijker is. De heer Griffith gispte het dat het oostenr. eskader niet door eene en- gelsche observatievloot begeleid is. Op eene interpellatie van den heer Baring betreffende schepen (ter zuidelijken, antwoordde de sollicitor general, dat de foreign enlistment act vooreerst onveranderd blijft. De koningin is naar Balmoral vertrokken. Vijf schepen de kanaalvloot zijn naar P\. gende zittingen van de conferentie zullen donderdag plaats vinden.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1