Buwenlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Geachte Medeburgers! Burgerlijke Stand. Men schrijft uit New-York van den i" mei: Lee wacht een aanval. Grant is van de Rapidan teruggetrokken zonder slag te leveren. De noordelijken hebben Washington in N. Ca rolina ontruimd. Een gerucht wil, dat de zuidelijken Nieuw- Berrt hebben ingesloten. In Tennessee verwacht men een veldslag. 15 Mei. Eenige dagen geleden is alhier een deputatie aangekomen, die zich ten doel stelt de bekende aanspraken van den prins van Augustenburg te doen gelden. Deze deputatie heeft eene audiëntie bij graaf Russel aangevraagd, maar kree» daarop een afwijzend antwoord. Zij heeft zich thans tot den baron von Beust gewend, met het verzoek om de door haar medegebragte documenten tot ondersteuning der eischen van den prins aan de conferentie mede te deelen. In eene particuliere correspondentie uit Yokohama, van 18 maart, wordt gemeld dat de Taikoen, die gelijk men weet naar Kioto was vertrokken, het aldaar met den Mikado eens is geworden omtrent de houding der regering tegenover de vreemdelingen, in dien zin dat zij hun geene zwarigheden meer in den weg zal leggen en dat de Taikoen, gelijk vroeger, gedu rende een gedeelte van het jaar zijne residentie te Jetldo zal houden, tot regeling van alle officiële betrekkingen met hen. Volgens den berigtgever had men de zekerheid dat de leenror- sten, voor zoover zij hierin gekend moeten worden, aan de/.e overeenkomst hunne goedkeuring zullen schenken. 16 Mei. Uit Calcutta is onder dagteekening van 28 april alhier berigt ontvangen, dat de heer Ashley Eden, britsch ver tegenwoordiger in Bhootan, door de inlandsche hoofden van Durbar, na opentlijk door hen beleedigd te zijn, gevangen ge nomen en genoodzaakt werd tot de onuerteekening van een tractaat tot afsta, d van het eugelsche gewest Assam aan Bhootan. In Abyssinie heerscht volslagen regeringloosheid. Keizer Theodoras is door zijne oproerige onderdanen ingesloten. Het leger was tot een ernstigen wederstand vast besloten. Al de troepen waren te Gondar geconcentreerd. De conferentie te Konstautinopel had in hare zitting van 16 dezer besloten dat eene speciale commissie zal worden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de eigendomsregten der kloosters. Parijs, 14 Mei. Men ziet te vergeefs uit naar de mede- dceliuget aitrent hetgeen in de zitting der conferentie te Londen van 12 dez, is voorgevallen, waarin sommigen het bewijs willen zien, dat de jongste beraadslagingen geen resultaat hebben op geleverd. Vrij algemeen is men daardoor echter niet zeer te leurgesteld, daar het te voorzien was en blijft, dat de beide te behandelen vraagpunten, namelijk de staatkundige regeling zelve en de door Denemarken te vergoeden oorlogskosten, zeer lang durige besprekingen zullen vereischen. In de diplomatieke kringen alhier wordt zelfs beweerd, dat meu zich gelukkig zal kunnen rekenen, indien de conferentie tegen 12 Junij nog de wapenschorsing slechts met eene maand zal behoeven te ver lengen. Gelukkigerwijze echter vewacht men veel van bet be daren der hartstogten van beide zijden, gedurende de wapen schorsing, en voorziet dat het tegen den afloop van deze niet moeijelijk zal wezen een wapenstilstand te sluiten. Wat de oplossing der kwestie van de hertogdommen zelve betreft, is men overtuigd, dat het pruisische iniijviugjplan weinig kans heeft te slagen en door dat tot annexatie van het deensche gedeelte van Sleeswijk bij Denemarken en van het overige deel van dit hertogdom, benevens Holstein bij den duitschen bond zal worden verdrongeu. Zelfs het fransche gouvernement is voor dat ontwerp, in de onderstelling namelijk dat het proto col van 1852 als grondslag der oplossing van het vraagstuk door de conferentie zal worden verworpen. Het wordt meer en meet waarschijnlijk, dat de heer de Persiguy geroepen zal worden om ons regeringsstelsel geheel te hervormen. De heeren Fould en Rouher zouden, naar men er bijvoegt, hunne betrekkingen nederleggen en de tegenwoor dige minister van binnenl. zaken tot lid van den senaat worden verheven. De drukpers zal het eerste worden getroffen, de kieswet zal belangrijke wijzigingen ondergaan en het gouverne ment zijn vroeger besluit laten varen, om zich niet iu de verkiezingen voor de algemeene raden te mengen. Hoewel deze geruchten allezins bevestiging vereischen, hebben zij echter zeer groote ongerustheid verwekt. Men verzekert eindelijk dat het vooral de keizerin is, aan wie men deze plannen moet toe schrijven. 15 Mei. Alles ademde hier heden vrede 't was mis schien de invloed van den feestdag! Nergens hoorde men meer vrees voor het uitbreken van een oorlog in Europa uiten; men scheen allerwege diep overtuigd dat de conferentie er in sla gen zal den vrede voor goed te vestigen. Men verhaalde dat Pruisen geheel en al van zijne heerschzuchtige plannen had af gezien en niets anders begeerde dan dat Sleeswijk en Holstein door middel van het algemeen stemregt zullen verklaren wel ken regeringsvorm en welk opperhoofd zij verkiezen. De kouiog zelf zou door middel van den heer von Goltz, verklaard heb- ben dat het nimmer in zijne bedoeling zou gelegen hebben om de hertogdommen aan Pruisen te annexeren. Dat men even wel voor de juistheid van al deze geruchten niet kan instaan, zal wel geen betoog behoeven. -De Moniteur deelt nedeu berigten uit Algerie mede waaruit blijkt dat onze troepen hare operatien met succes voortzetten, maar die evenwel het spoedig dempen van den opstand no" met laten voorzien. Weenen, 16 Mci.TeRaabisuitgegevenenaandepastorv van den geestelijke a 5 kreuzer verkrijgbaar gesteld een geschrift, gerigt tegen het bekende werk van den beer Renan. Het heeft den volgenden titel„Helsche landdag of de installatie van den anti-chnst Renan, door de duivels aan het hof van koning- Lucifer." 6 De pogingen in Pruisen gedaan, om eene inlijving der duitsehe hertogdommen te bewerken, worden hier ten hóoo-ste afgekeurd. Men houdt zich overtuigd, dat de regering in dit opzigt geiijke gevoelens koestert als in de dagbladen 'worden beleden. Berlijn, 15 Mei. Men beweert dat onderscheidene groot- magten niet ongezind zijd, Sleeswijk-Holstein, als het met aan Denernar kan blijven ook van Duitsehland te scheiden en als Belg Zwitserland, tot neutralen staat te maken. In de -ntie-zitting van den 1" hebben Engeland en Frankrijks g j.magtigden verklaard, dat het met de hedendaag- sehe wijze v oorlogvoeren strijdt, wegens weigering v.7u oorlogs-eontributicn represailles op personen uit te oefenen. In de baai van Kiel leggen de Pruisen thans eenige werken aan, die bestemd zijr. om die voortreffelijke haven ten eenemale ontoegankelijk te maken voor een vijandelijke vloot. Te dien einde hebben zij daar ter plaatse biieengebragt een gedeelte der legertakkebosscn en schanskorven, w;elke zij gereed hadden voor het beleg van Buppel en Frederieia en die niet gebruikt zijn geworden. BovenJien hebben zij in de magazijnen van Kiel veel kanonnen geplaatst, die op de Denen zijn veroverd# als mede zeker aantal gegleufde kanonuen, uit de duitscbe tuig huizen aangevoerd. Op het oogenblik van het sluiten der wapenschorsing waren zeer veel arbeiders aan het werk, en zonder twijfel mag men aannemen dat het kabinet van Berlijn voornemens was Kiel in een duitsehe bondshaven— anderen zeggen een pruisische haven te herscheppen. Het belangrijkste nieuws van den dag is, dat de heer von Bismarck tegenover de vreemde diplomatie den schijn aan neemt, als bestond bij Pruisen niet de geringste wensoh, om de veroverde hertogdommen in te iijven. Hij heeft sedert giste ren iu gesprekken met den engelschen, met den franschen eu met den oostenrijkschen gezant dien toon aangeslagen. De zaak baart des te meer opzien, omdat ieder weet dat hij het juist is, die het denkbeeld van eene inlijving altijd voorgestaan en in de officiële dagbladen als wenschelijk voorgesteld heeft. Frankfort, 15 Mei. Op 12 junij e. k. zullen de keizer en de keizerin van Rusland te Kissingen aankomen en aldaar tot 20 julij daaraanvolgende vertoeven. De keizerin van Oos tenrijk wordt tegen het einde dezer maand in gemelde badplaats verwacht. Zij zal door eenen zeer talrijken hofstoet worden vergezeld. De bekende ingenieur Wilhelm Bauer heeft dezer dagen uit Munchen een beroep gedaan „op de duitsehe regeringen en de vaderlandsliefde van Duitschlands zoneD," ten einde hem in staat te stellen om zes duikerschepen te vervaardigen, waar mede hij 1°. Kopenhagen en de deensche vloot aldaar zal ver- nielen en 2°. eene latere blokkade der dnitsche havens onmo gelijk zal maken. Hij behoeft tot verwezenlijking daarvan 500,000 thai., en deze kunnen voor het verstrijken der wapen schorsing gemakkelijk worden bijeengebragt en spoedig is hij dan in staat om zijn woord te houden. Uit Munchen berigt men, dat zich aldaar eene maat schappij heeft gevormd met het voornemen om eenen nieuwen schouwburg te oouwen, welke aan de eischen van den tegen- woordigen tijd beantwoordt. De koning heeft voor een groot aantal actiën geteekend. Gouda., 18 Mei. Den 20, 21 en 23° junij a. s. zal te Haarlem het 19e landhuishoudkundig congres worden gehouden. Door den gemeenteraad is eene sem van 1000 aan het bestuur van dat congres toegezegd voor het hóuden van muziekuitvoeringen. Verder zijn door den raad 1000 aangewezen tot dekking van een eventueel te kort, en zal/7 00 worden besteed aan eene te houden illuminatie. Volgens het programma voor de 15e algemeene tentoon stelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, zal zij te Leyden door de hollandscbe maatschappij van landbouw worden gehouden op dingsdag 22 september 1864 en de vier daarop volgende dagen voor het vee en pluim gedierte, de twee laatste dagen op het plein der Ruïne. On derscheiden prijzen zijn uitgeloofd voor het beste der ingezon den voorwerpen. Wij vernemen eenige nadere bijzonderheden omtrent de eerstdaags aan de beurs te brengen nieuwe oostenrijksche zil- verleening, groot fï. 7/mm, verdeeld in obligatien van fl. 1000 o. w., voorzien van halfjaarlijksche coupons (waarvan de eerste 1°. Nov. a. s. vervalt), betaalbaar te Amsterdam raet 29.41, te Frankfort met fl. 29.10 kreutz., te Berlijn met th. 16.20, te Parijs met fr. 61.721/2, te Londen met 2.10. De leening wordt in 35 jaren door iukoop afgelost, tenzij de koers boven pari mogt stijgen, als wanneer de aflossing a pari door loting zal plaats hebben. De leening wordt te Amsterdam door de algemeene maat schappij voor handel en nijverheid aan de beurs gebragt en worden de coupons bij haar betaalbaar gesteld. Met betrekking tot den stand der gewassen kan uit het "Westland gemeld worden, dat. na de laatste regens, alles een ander aanzien gekregen heeft. Het wintergraan staat goed, en belooft zelfs op sommige plaatsen veel. Het vlasgewas komt nu ook goed voor den dag, zoo ook de uitgezaaide haver. Het gras groeit hard en de vroege aardappelen, welke volstrekt niets van de nachtvorsten geleden hebben, staan bijzonder goed. De vruebtbooraen beioven buitengewoon veel en ook de druiven- boomeu aan de muren ontwikkelen zich dermate, dat alle hoop bestaat, dat deze cultuur dit jaar aan de verwachting zal be antwoorden. De vooruitzigte» zijn dus, zoowel voor den land man als voor den tuinder, zoo gewenscht mogelijk. sS Gravenhage, 14 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden is het budget van het dep. van buitenland- sche zaken, na uitvoerige beantwoording van den minister op een aantal vragen, met algemeene stemmen aangenomen. Dingsdag zijn eenige andere werkzaamheden aan de orde ge steld. De algemeene synodale commissie der iierv. kerk heeft deze week gedelibereerd over 't geen haar te doen staat met be trekking tot onderscheidene bij haar ingekomen klagten over de veranderde wijze van toekennen van het schoolgeld van rijkswege aan predikants-zonen. Zij besloot hare beste pogingen aan te wenden, om van de regering te verkrijgen, dat aan billijke klagten worde te gemoet gekomen, en wegens de in onzen tijd veranderde rigting in de wetenschappelijke opleiding, een an dere maatstaf dan de vorderingen in de latijnsche taai worde aangenomen, waarnaar die schoolgelden worden toegekend. 17 Mei. In de bijeenkomst van de tweede kamer van heden zijn eenige wetsontwerpen van mindere aangelegenheid en conclusien, betreffende ve^slageu en mededeelingen, aangenomen. De onwillige kamer te Bucharest is ontbonden. Te Tnrijn heeft men nog eens gekeuveld over de romeinsche kwestie. Juarez houdt zich nog altijd staande in Mexico. Veertien huizen zijn te Oude Pekela door brand vernield. Oostenrijk concentreert vele troepen in Zevenber gen. Te Edinburg hebben oproerige tooneclen plaats gehad wegens het innen van kerkegelden. Men begint de noodzakelijkheid in te zien van de verlenging der wapenschorsing om den tragen gang der diplomatie. De stad Gonaives op Haiti is gedeeltelijk door brand vernield. Uit de officiële opgave blijkt dat de Pruisen^ bij de bestorming der duppeler schansen aan dooden, gekwetsten eu vermisten verloren 70 officiereu en 1118 onderofficieren en manschappen. Te Brunei ziet men nog altijd eerstdaags een clericaal kabinet te gemoet. Zondag 3 april heeft te Demerary een geweldige branl geheele straten en rele openbare gebou wen vernield en eene schade van minstens 7 en een half millioen gulden veroorzaakt. De insurrectie wordt in Tunis algemeen, maar de stad zelve blijft rustig. Te Parijs amuseert men zich met een afschuwelijken ver giftiger. In Polen is hangen en doodschieten nog altijd aan de orde. Den 16 Mei zijn ter reede van het Nieuwe Diep vijf oostenrijksche oorlogschepen aangekomen. In de residentie Samaraug heeft men plan de aldaar aanwezige oliebronnen te exploiteren. De nassausche landdag heeft de uitgaven voor de buitenlandsche gezantschappen van het budget geschrapt. Vele menschen zijn zoodanig met nieuwe en vreemde zaken ingenomen, dat zij niets voor deugdelijk verklaren of het moet nieuw en vreemd zijn. Het gevolg is, dat zij dikwijls veel geld onnoodig uitgeven en zich op den koop toe bedrogen zien. Doch niet alleen is dit het geval met stoffelijke zaken ook met zulke, die daarmede niet in vergelijking kunnen ge bragt worden. Wanneer iemand eene ligehaamskwaal heeft, dan zijn gewoonlijk de doctoren in zijne nabijheid niet bekwaam •genoeg om hem daarvan te verlossen. Hij heeft van Jan of Piet gehoord dat er in eenè andere plaats een geneesheer woont, die alleen in staat is om hem te genezen, en zonder nu in zijne omgeving hulp te zoeken, neemt hij terstond tot dien vreemde zijne toevlugt. Gelukkig voor den patient, in dien de vreemdeling ten minste g^en kwakzalver is. Niet al leen zou hij dan zijn geld, maar welligt ook voor altijd zijne gezondheid verliezen. Deze gedachten kwamen in mij op, nadat mijne vrouw in de afgeloopene week door den weledelen zeer geleerden heer d'. Büchner alhier van den lintworm ver lost was. Zoodra ik het gevaar vernam, waarin mijne vrouw verkeerde, sprak ik verscheidene menschen, die mij zeiden, „o, daar is wel raad voor, maar dan moet gij naar Rotterdam gaan, want hier weet men er niets van." Zonder dien raad echter te volgen wendde ik mij tot bovengenoeruden doctor, die mijne vrouw in zeer korten tijd van dezen gevaarlijken en lasogen vijand verloste. Nu meende ik, dat de openbaarma king van deze geneeskundige behandeling van den he r Büch ner èn voor hem èn voor mijne medeburgers van groot belang was. Voor hem, omdat daaruit blijkt, dat er in ons nederig stadje wel verstandige menschen in de geneeskunst wonen, waaronder hij met het volste regt mag geteld worden en voor mijne medeburgers, omdat zij in het vervolg geene groote on kosten behoeven te maken, indien zij met dien roover van van 's me'schen levenslust magten gekweld worden. Ik zou hun ten minste toeroepen: „Gaat gerust naar dr. Büchner." Gouda, 1\ L. HüIJBREGTS. Mijnheer de redacteur! Achtereenvolgens lezen wij in uw geacht blad onder de rubriek „Ingezonden stukken," van niets anders dan van liberaleD, conser vatieven, enz.en hunne handelingen ten opzigte van elk.iiir. Voorts schrijft de redactie zelve over het kandidaten stellen, tot welke partij de kandidaat dient te behooren, enz. Enfin, alles wat tegenwoordig in uw blad voorkomt, uitgezonderd de buiten- htndsche tijdingen en enkele ai'edaagsche voorvallen, heeft ten doel om, niet alleen aanzien lijken en ontwikkelden, m .ar ook de minder ontwikkelden des volks te leeren inzien en begrijpen dat bij de aanstaande verkiezingen wakker uit de oogen moet worden gezien. Die poging vind ik goed; zelfs edel; het is eene bekende I waarheid, de kamers hebben er herhaalde malen blijken van i gegeven, er moet verandering komen. De wetenschap maakt reuzenschreden; ook de politiek moet het doen; ook zij moet krachtiger handen aan 't werk slaan; ook zij moet niet langer schermen met middeleeuwsche denkbeelden. Zij is in de we reld geroepen om de belangen te behartigen van het kostbaar ste, ja voortreffelijkste wat zich op onzen aardbol bevindt nl. het menschdom en daarom moet zij toonen dat zij zulks op eene gepaste, maar tevens eerlijke en billijke wijze kan. Daarom danken wij den heer P. dat hij al die oude .en over bekende redeneringen kort en krachtig in een nieuw gewaad heeft gesto ken, zoo dat het voor een ieder verstaanbaar en begrijpelijk was. Maar nu iets anders. Hoe goed ik al het geschrevene ook vinde, toch wenschte ik, in het belang der zaak, dal die afgetrokkene beschouwingen o\er de junij-ver kiezing een einde- namen; en tevens dat men er maar ridderlijk vooruit kwam, hoe eu wat men wilde. Dan kon ieder oordeelen, denken, on derzoeken net zoo als hij zulks verkiest. Hiermede bedoel ik nu niet dat er kandidaten gesteld moeten worden door mid del van uw blad, en het vervolgens regenen van artikels welke de al of niet geschiktheid van den kandidaat in de sterkste kleuren afschilderen. Zulks zoude dan eene getrouwe copie van eenen poolschen landdag gelijkenDan zou men voorzeker in miniatuur van Bischmarck's en Thorbereke's zien vertegenwoor digd. Neen, ik wenschte niets anders dan dat door middel van uw blad duidelijk werd te kennen gegeven, wat den kie zers te doen staat; eu voor 't overige moest elke kiezer van nu af aan tot den junij-dag toe wat de zaak der verkiezingen betreft, enkel en alleen handelen overeenkomstig piitrt en geweten. A. GOUDA. Geboren: 12 Mei Leendert, ouders E. van Gent on I. Bo*. 14 Coruclis Johannes, ouders C. Verkerk en S Raloow Johanua. oed".* P. Happel en A. C. van Asten. Leonard, ouders L. Weiter en \an der Wolf. Johanna Christina, ouders L. van Leeuwen en M. about - Anthonia Adriana, ouders A Jaspers en M Suaneubisr-r. 15. Ilei.drica Carolina, ouders J. Vergoed en M 8 Muler.ia. D: k, ouders M Leeu wen en P. van der Starren. Johanna, ouders K de Boer rn Ver geer. Huberta, ouders W. Brnijn'ks en M de Jonc. Maart' Jo hanna. ouders C. G. van Dijk en E. Inmuien». 17 Claziua .Maria, ouders M. de Jong eu M. Jansen. Overleden: 13 Mei A. Tuiloo, 20 u. 11 IV. \ederberg. 3 m. J. llo. beek, 72 j.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2