LIGT. 1S64. Zondag, 22 Mei. Buitenland. Affecten. °4I4. Overzlgt. DLL, )T C°. a, voud. Utrecht. GOUDSCHE COURA KEN-FABKIK 93% 47% 1461/, 113/, Hoogste koers. 63 847, 833/, 90 59% 30%s 30 55% >3% flesel.je DEN- te zijn van de de echte te be- t, en alleen te s. oster. □i. cA/. istgesteld, er vele □iet aan alle aan- den voldaan. in belang uitnoo- memen der kosten nthoud daarin te Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p post ƒ2,25. De inzending der Advertentie!! kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendeicegD. n°. 61. t hij hoopt eer- Cts. per kub. El ikelijk is, van de nen Raadsbesluit, r NEDERLAND HE. de meest inge- gpijn bestaat er, kelen. die te men «orden en men leze hier- 84 833/, 1893/, 59%, 30 79% «4“/ls 47%c 967, De prijs der Advertentien van één tot ze3 regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 47%, 967, lag 17 Mei. Gebleven koers. 62*%, GOUDA, 21 Mei. De gunstige vermoedens, die men ten aanzien der conferentie door het spoedig tot stand brengen der wapenschorsing welligt mogt opgevat hebben, moeten wel terug deinzen voor de ho- pelooze uitzigten op eene duurzame -schikking en men zal zeer tevreden mogen zijn als de eerstvolgende zitting der confe rentie (28 mei) het besluit neemt ter verlenging der wapen schorsing. Aan de afdoening der geschillen valt niet te denken, zoo lang Je eischen zoo ver uit elkander loopen. Te Kopenhagen is men weinig ingenomen met de opheffing der blokkade ea eenige ministers zijn uit misnoegen daarover afgetreden. Voor Denemarken is de zaak der hertogdommen eene levenskwestie, en men beweert daarom ook dat het nimmer in de afschei ding zal berusten. Aan de andere zijde blijkt het, dat Pruisen terstond geweigerd heeft te onderhandelen op den voet van het tractaat van 1852 en niet gezind is met geringe vergoe ding van wezentlijke voordeelen af te zien. Pruisen heeft reeds 30 millioen aan deze onderneming gespild, waarvoor de ver tegenwoordiging geen penning heeft toegestaan; de ministers nemen gelijk zij vroeger dreigden, het geld, waar zij het vinden. De veroverde gewesten weten er van te spreken en zelfs nu, gedurende de wapenschorsing, klaagt men over afper singen en plunderingen. Oostenrijk heeft andere belangen, het houdt zich bijna on willig aan Pruisen, maar het gevoelt dat het in eene niet zeer verwijderde toekomst groote behoefte kan hebben om door Pruisen geholpen te worden in het behoud zijner staten. Engeland alleen zoekt opregt den vrede, maar de kans ver mindert door de dubbelzinnige houding der mogendheden. Slechts de heerschzuchtige bedoelingen van Pruisen vertoonen zich het duidelijkste; de hertogdommen worden overstroomd door geschriften, die het volk tegen Denemarken opzetten et het heil der pruisische heerschappij voorspiegelen. Busland schijnt bedaard toe te zien, maar er komen documenten aai het licht, die bewijzen dat het Pruisen in het geheim tot ge weld aanmoedigde, toen het opentlijk van vrede en bemidde ling sprak; uok Erankrijk houdt zich rustig en onverschillig maar zijn tijd zal komen om mede te spreken. Daar houd men van volksstemmingen, die kunnen Pruisen en Oostenrijk nió goedkeuren, of keizer en koning mogten in gevaar kornet door de meerderheid hunner onderdanen met groot verld weggezonden te worden. Zelfs in de hertogdommen zou ii dat geval de nu ter zijde geschoven Augustenburg weder o) den voorgrond komen. Dezer dagen is hij nog te Altona it- gehaald en als souverein begroet. Het is bijna te vreezee dat Denemarken het slagtoffer zal blijven van het geweld ei dat de algemeene sympathie voor zijne zaak niet meer helpet zal, dan al het geschreeuw der tallooze polenvrienden da ongelukkig volk gebaat heeft. In de Donauvorstendommen doet vorst Couza een beroo op het volk; de aristocratische vertegenwoordigers zijn wej- Londen, 18 Mei. De conferentie heeft hare zitting ver daagd tot den 28rten dezer. De pruisische en oosienrijksche gevolmagtigden hebben geweigerd het tractaat van Londen tot grondslag der onderhandelingen aan te nemen. In eenige dagbladen werd reeds voor eeuigen tijd gespro- i ken van eene geheime correspondentie, die in de laatste vier maanden heeft plaats gehad tusschen Rusland, Oostenrijk en Pruisen betreffende de deensche kwestie. Er zijn uu hier dien aangaande nieuwe en belangrijke feiten aan het licht gekomen, die in onze diplomatieke en staatkundige kringen zeer veel sensatie teweegbrengen. Men heeft namelijk het bettian ontdekt van verschillende documenten, die het bewijs aan de hand geven, dat Rusland in het duitsch-deensche geschil eene zeer dubbel zinnige rol heeft gespeeld en dat het kabinet van Petersburg, terwijl het voorgaf de integriteit van de deeusche monarchie te willen handhaven, de duitsche mogendheden in het geheim aanmoedigde tot voortzetting barer plannen. Parijs, 17 Mei. Alen wil hier weten, dat de conferentie, geen kans ziende om het eens te worden op de grondslagen der tractaten van 185152, besloten heeft ze als vervallen te beschouwen. Bevestigt zich dit berigt, dan heeft de franse he politiek in de conferentie gezegevierd en zal Frankrijks verte genwoordiger alsnu het algemeen stemregt hebben te verdedi gen, als middel om de bedoelde tractaten te vervangen. Volgens berigten uit Tunis zag men daar ieder oogen- blik het losbarsten van een opstand te gemoet. De fransche consul, bevreesd dat de Europeanen daarvan de slagtoffers zouden kunnen worden, hetgeen de aanwezigheid vau het fransch eskader niet geheel zou kunnen beletten, heeft er op aan ge drongen dat eene brigade infanterie van Algerie naar Tunis zou worden gezonden. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat men Algerie op dezen oogenblik van troepen zou kunnen ont- blooten, daar de opstand aldaar nog alles behalve onderdrukt is. Het wetgevend ligchaam heeft met de meerderheid van eene stem, namelijk met 112 tegen 1 3 stemmen in zijne zitting van 16 dezer in beginsel tot de rehabilitatie van den onge- lukkigen Lesurques en dat wel niettegenstaande den wederstand der regering besloten. Thans moet nog het cijfer der terug te geven gelden worden bepaald, dat door de voorstellers van het amendement op ruim 54,000 frs., buiten de intresseu sedert 1796, is gesteld. Berlijn, 19 Mei. In eene depeche van von Bismarck aan Bernstoff veiklaart de pruisische regering zich geheel ontslagen van al de verpligtingen, die uit het tractaat van Londen van 1852 kunnen worden afgeleid eu dat zij gereg- tigd is iedere andere combinatie, geheel onafhankelijk vai> dit tractaai te bediscussiëren. Dat eene oplossing van eene kwes- gezonden, toen zij weigerden eene vrijzinnige kieswet in be handeling te nemen; het volk steunt den vorst. De zitting der fransche wetgevende vergadering is verlengd, maar de debatten boezemen geringe belangstelling in, daar zij te veel ontaarden in hatelijke twisten. De weinig talrijke oppositie kent de waarde niet eener kalme, onbuigbare waar digheid, maar put zich uit iu onverstandige drift. De Fran- schen hebben nog veel te leeren eer zij weten hoe zedelijke kracht het geweld bedwingt. Het is een tijdperk van groote onzekerheid, waarin Europa verkeert, en hoezeer de tegenwoordige verwikkelingen geen op lossing bieden ook aan het scherpzinnigst doorzigt, mag men niet toegeven aan te groote bekommering. Alle berekening faalt, onvoorziene omstandigheden beslissen, en biedeu dikwerf gunstiger uitkomst, dan wij konden vermoeden. KINKM4N.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1