BinnenlawiH De aanstaande Verkiezingen. Gemeurde Berigteu. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. tie van europeesch belang gemeenschappelijk met de overige groote mogendheden b proefd wordt, volgt uit den aard der staatkundige betrekkingen en het is alleen deze verhouding, welke de regering in de laatste zinsnede der verklaring van' 31 .Tan. erkende. Alleen een gemeenschappelijk opzoeken van en beraadslagen over de middelen om tot eeue oplossing te geraken, kan het doei der conferentie zijn. Gisteren is hier onder het voorzitterschap van den heer V. d. Heydt eeue commissie bijeengekomen, tot vestiging van eeue maatschappij op aandeelen voor het graven van een sleeswijk-holsteinsch kanaal tot verbinding van de Noordzee met de Oostzee. Het aanbod van de staatsregering om de voor bereidende werkzaamheden op staatskosten uit te voeren, werd met dankzegging aangenomen. De geh. regeringsraad Leutze is daarmede belast. De 1 oss. Ztg. behelst het volgende ingezonden artikel „Naar aanleiding van het gedrag der Engelschen ten opzigte van Duitschland, verklaren onderscheidene handeldrijvendcii al hier, dar. zij gtïne engelsche goederen van welken aard ook meer zullen koopen of verbruiken en noodigen zij hiermede alle duitschc medeburgers uit, om tot dit besluit toe te treden." Frankfort, 18 Mei. olgens een telegram in de Wiener Postztg., wordt in de pruisisL„-oostenrijksche voorstellen, die in de gisteren gehouden zitting der conferentie te Londen over gelegd zijn, voorgesteld de volkomen autonomie der hertogdom men, met de personele unie onder materiele guarantien, hou dende handhaving van het bondsstandpunt in de opvolgings kwestie, weshalve de heer von Beust met die voorstellen in stemde. Rusland heeft zich niet teruggetrokken. Dresden, 19 Mei. Volgens authentiek berigt heeft de gevolmagtigde van den bond zich tegen iedere verbinding der hertogdommen met Denemarken verklaard, terwijl de personele unie door de Denen werd verworpen. Stllttgart, 14 Mei. Heden verscheen het laatste bulletin; het luidt als volgt: „Hoewel in den toestand des konings geen bepaalde vooruitgang ten goede is waargenomen, bevond Z. M. zich toch in de laatste 8 dagen naar omstandigheden redelijk en is het te hopen, dat het warme weder van een gunstigen in vloed zal zijn. Het geven van bulletins wordt hiermede gestaakt." GOUda, 21 Mei Wij zijn in staat te kunnen mededeelen dat gisteren een adres aan den koniDg is verzonden door 179 der gegoedste inwoners dezer stad, met verzoek aan Z. M. om als burgemeester dezer gemeente te benoemen, den heer mr. A. A. van Bergen IJzendoorn en vernemen wij dat nog een der gelijk stuk circuleert, met hetzelfde doel. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden opgeroepen legen donderdag 2 Junij a. s. Door het bestuur der posterijen is een nieuw model van post zegels vastgesteld, waarvan reeds enkele in omloop zijn. Deze nieuwe postzegels zijn, even als de tegenwoordige, van 5, 10 en 15 cents. Zij dragen de beeldteuis van den koning, naar eene nieuwe afbeelding; het opschrift „postzegel" komt daarop zeer duidelijk voor. Verder zijn op de vellen, in dejlengteen breedte, zoo vele door boorde randen aangebragt als er noodig zijn om elk zegel zonder schaar te scheiden, even ais zulks in Engeland, Frankrijk, enz. reeds plaats vindt. Papier en bewerking getuigen van doel matige verbetering, terwijl de doorboorde randen voor den verbruiker tot groot gemak zijn. Arbiters hebben uitspraak gedaan in de zaak der kom missie van het feest in de teekenakademie tegen de haagsche assurantie-kompagnie; de assuradeurs zijn veroordeeld tot be taling van 16,181.90, zijnde de gevorderde schadevergoeding. Eeeds worden hier en daar kandidaten genoemd, die bij de aanstaande verkiezingen in aanmerking zouden komen. Zoo vernemen wij, dat in Levden tot kandidaat zal worden gesteld de heer dr. P. Bleeker, gepensioneerd kolonel, oud-chef van de geneeskundige dienst in Indie, staatsraad in buitengewone dienst. In Deventer wordt als kandidaat genoemd de heer mr. H. J. A. linedt van Oldenbarnevelt. In Hoorn zal, naar verzekerd wordt, van vrijzinnige zijde met kracht ondersteund worden de candidatuur van het oud-lid der kamer mr. A. S. van N'erop, terwij! in Haarlem zeer in aanmerking komt de heer r.ir. Fock, burgemeester van Haarlem. Ock de oppositie werkt in sommige distrieten reeds voor hare kandidaten. Zoo zal zij in Gorinchem kandidaat stellen den heer Schilfer van Bleiswijk, terwijl in Haarlem de candi datuur van baron van Hall weder zal beproefd worden. Overzlgt van de opbrergst der middelen (hoofdsom en opcenten), over de vier eerste maanden van 1864: directe be lastingen/164, 242/8; in- en uitgaande regten/l,476,017.21;ae- Aijnsen/6,522,580.64T/2; gouden en zilveren werken 85,892.383/s; indirecte belastingen 4,802,779.95; domeinen 442,763.3G3/2; postenjeu757,764.83; staatsloterij ƒ137,159; jagt en visscherij ƒ443.58; loodsgelden ƒ184,374.213/,. Totaal 21,575 017 72 tegen 20,234,920.90 over hetzelfde tijdvak in 1863. De ramin- was ƒ20,0284.28. !S Gravenliage, 18 Mei. In de zitting der tweede ka mer van heden zijn al de onderwerpen, welke in staat van wijzen waren, afgehandeld en is de kamer uiteengegaan Men. herinnert zich evenwel net gezegde van den minister van bin- uenl. zaken, toen er ,n eene vorige zitting twijfel geopperd werd ot de kamer niet nog tot werkzaamheid kon worden opgeroe pen; hij verklaarde, dat, zoo dit noodig bleek te zijn enerno" het een of ander was, dat kans op afdoening had, hij niet zou aarzelen den voorzitter der kamer te verzoeken de leden op te roepen. r De heden aangenomen wetten waren de volgende1». ontei gening van perceeleu ten behoeve van den spoorweg van Zwolle naar Meppel in de rigting van Staphorst; 2«. verkoop van rijks gebouwen aan de nederlandsche bank te Amsterdam; 3». Out- eigeniug van perceeien ten behoeve van den spoorweg van Alk maar naar den IJdijk, dat is in de rigting van de Zaanstreek naar Amsterdam en met over Haarlem, met welks verbinding de hollandsche ijzeren spoorweg zich meer dan waarschijnlijk zal belasten. 4 oorts^ heeft de minister in den loop der discussie een ice mededeel in gen gedaan nopens het vermoedelijk tijdstip van vo°l- tooijing oi exploitatie van onderscheidene spoorweghjuen, waar uit blijkt dat met den meesten spoed de werken worden voltooid en de aansluitingen gaande weg gereed komen Gorineliem, 18 Mei. Het sedert 11. vrijdag ingezette zomerweder heeit reeds eenen allergunstigsteu invloed op de landerijen te neeg gebragt. Allerwege is reeds overvloedig gras in de weilanden voorbanden. De prijzen van het vee zijn daardoor dan ook nog altijd stijgende. De gezaaide hcnn'ip komt krachtvol op en heeft het voor dat gewas begeerde we der, helderen zonneschijn met noordenwind. Alle aardappelen- soorten staan overheerlijk te velde. De vroege vertoonen reeds den bloemknop. 4 oor oude aardappelen bestee It men thans van 2. 2,25 per mud. Grasboter 0,85 het ned. pond. Nieuw gewrongen hooikaas bedong 20 de 50 ned. ponden. 1 e in vollen bloei staande vruclitboomen zullen hoogstverinoe— delijk bovenmatig met vruchten beiaden worden, aangezien de bloemen bijna allen zetten en betrekkelijk weinig of geene bloemen niet zetten of afvallen. Ook schijnen de steenvruchten meer vrucht te zullen hebben, dan velen, bij de vele nacht vorsten wel gewacht hadden. Het zijn vooral de kiezers in de districten Gouda, Zwolle, Arnhem, Amersfoort, Assen, Hocrn, Alkmaar, Leyden, Delft en Gorinchem, die te oordeeien hebben over het karakter der te genwoordige oppositie en over de wijze, waarop deze werkzaam ia. Die kiezers mogen zich wel zeer ernstig afvragen of hunne afgevaardigden beantwoorden aan de eischen, die men eten volks vertegenwoordiger stellen mag en of de politiek, door die af- gevaardigdigden gevolgd, strekken kan tot bevordering van het algemeen belang. Voor de kiezers in de hoofdkiesdistricten Gouda en Zwolle zijn de aanstaande verkiezingen bovenal gewigtig, omdat de afgevaardigden uit die districten nog iets meer beteekenen dan de overige aftredenden van gelijke kleur. De heer de Brauw is de erkende aanvoerder der zoogenoemde conservatieve partij, de heer Mijer het hoofd der koloniale reactie. Aan de kiezers in Gouda zouden wij wenschen te vragen welk stelsel vertegenwoordigt uw afgevaardigde? met andere woordenwelke zijn de beginselen van de partij, aan welker hoofd de heer de Brauw staat? Er is misschien niet één kiezer in genoemd district, die deze beginselen weet te omschrijven, de heer de Brauw zelf zou daartoe hoogst waarschijnlijk niet in staat zijn. Het eenige wat men van die beginselen weet, is dat zij vierkant tegen de liberale beginselen overstaan; althans men kan niet anders dan dit afleiden uit de omstandigheid, dat de heer de Brauw, zoo lang hij in de kamer zitting heeft gehad, zich steeds heeft doen kennen door een geweldigen afkeer van de liberale beginselen, steeds gesproken eu gestemd heeft tegen alles wat van liberale zijde kwam. Maar een afkeer te toonen van de liberale beginselen is niet genoeg om zijne eigen beginselen te doen kennen. Men moet duidelijker aantoonen welke deze zijn door ze te omschrij ven in aard en strekking. De heer de Brauw is zoodanige omschrijving nog altijd schuldig gebleven. Waarom? Wij vermoeden, omdat hij zich zelf niet ïegt rekenschap weet te geven van wat hem drijft» van wat hij ,wil. Wij nemen nu aaü, dat het streven niet is om, wanneer het gedaan kan warden, de grondwet op zijde te zetten. Als die grondwet nog gemaakt moest worden, dan zou de heer de Brauw stellig niet medewerken om haar zoo mild te maken als zij is; menige bepaling, die haar liberale herkomst bewijst, zou zeer zeker hevige oppositie vinden bij den heer de Brauw. Maar wij willen aannemen, dat nu zij er eenmaal is en vooral bij de wetenschap dat de natie zich eenparig ten krachtigste zou verzetten tegen elke poging om haar te vernietigen, 'e heer de Brauw haar als fait accompli eerbiedigt. Doch juist dit schijnt ons toe de gro te moeijelijkheid op te leveren voorden heer de Brauw om van zijne beginselen en van zijn drijven rekenschap af te leggen, want hij moet daarbij telkens stuiten op de grondwet, die hij niet ve lietigen wil. Het eenige wat van zijn politiek stelsel voor zooveel wij het uit zijne handelingen kuunen opmaken is te zeggen, zou dit zijn, hij wil om de grondwet heen; hij wil haren liberalen geest zooveel mogelijk temperen; hij wil er aan doen wat hij kan om haar te verwringen tot een wet, meer overeenkomende met de anti-vrijzinnige denkbeelden, hij wil het ligchaam van de grondwet behouden, maar de ziel dooden. Maar zoo dat de strekking is van de staatkundige gedrags lijn, uie hij volgt, de vraag blijft nog altijd over: welke zijn de beginselen, welke hem daarbij voor oogen staan? Wat wij daar noemden, is slechts een werk van afbreken, en staatkun- oige beginselen moeten ook een opbouwend karakter hebben. De heer de Brauw heeft er misschien nooit aan gedacht, dat de staatsman meer moet kuunen dan afbreken, eu zoo hij er al aan gedacht heeft, dan betwijfelen wij het of hij wel ooit een stelsel heeft gevormd, uaar hetwelk hij, na afgebroken te hebben, ook zou kunnen opbouwen. De liberale rigting, die in den heer de Brauw een verklaard tegenstander vindt, heeft i« het district Gouda aanhangers ge noeg om aan den vrijzinnigen kandidaat, die daar mogt wor den voorgesteld, minstens evenveel kans op de overwinning te verzekeren, ais de heer de Brauw op zijne herkiezing heeft. Alles zal daarvan afhangen welke keuze de liberalen doeu bij het stellen van een kandidaat. Men is hier en daar in het doen van zoodanige keuze niet altijd even gelukkig, en van daar, dat dikwijls om redenen van niet politieken aard, eene meerderheid zich vereenigt op een aftredend lid. Wij radende goudsche kiezers ernstig aan zich tijdig onderling te verstaan omtrent de candidatuur, die zij tegenover den heer de Brauw willen stellen. Moeijelijk kan het niet zijn een bekwaam en vrijzinnig man te vinden, die in het district bekend is. He# verdient opmerking, dat terwijl hei district Gouda naar de tweede kamer twee anti-liberalen, buiten het district wonende, heeft afgevaardigd, een Gouwenaar in de eerste kamer zitting heeft, die onder de weinige vrijzinnige pairs, die wij bezitten, geteld mag worden. Wij bedoelen den heer iruly, van wiens veelomvattende kennis en bekwaamheid zeker meer nut te trek ken ware, wanneer hij zitting had in de tweede kamer. Kamper Cour De Denen klagen dat de Pruisen gedurende de wapenschorsing voort gaan met afpersingen en plunderingen. -Ju Hongarije is men niet te vreden niet de aangeboden coucessien. Men beweert uat Rusland eene zeer dubbelzinnige rol gespeeld beeft in de deeusche kwestie. - Prins Napoleon gaat eerstdaags op reis naar Senegal. Op de buitenplaats vau Rothschild te Ferrières \s door brand eene schade aangcrigt van 4U0000 frs. Tc Napels zijn 70 personen, ond-oflicieren en voorname ingezetenen, om bourbonscbe woelingen gearresteerd. De ambtenaren van het eng. mi nisterie van oorlog passeren bun tijd met grof te spelen. Twee belhamels zijn weg gejaagd. De weinig talrijke fransche oppositie begint zich ge weldig te roeren. Twee honderd Napoïitanen, die den kerkdijken staat wilden binnendriugen, zijn gevangen genomen. Te Brussel wil men een kanaal graven naar de Schelde. De engelsche bladen voeren een oor- logznchtigen toon tegen Duitschland. De Oostenrijkers willen de conferentie naar Brussel verleggen om den vijandigen zin der Engelschen. De conrector Ohuesorge te Anclain is ontslagen omdat hij de kiezers aanraadde liberale candidateu te benoemen. De heeren Steele Brothers in California hebben aangenomen een kaas te maken die 33000 pond zal wegen. Rüsland wil in geen geval toegeven dat de bevolking der deeusche her togdommen op eenigerlei wijze geraadpleegd worde over haar toekomstig lot Garibaldi is weder lijdende aan zijne wonde ten gevolge zijner en gelsche vermoeijenissen. Meijerbeer laat elf millioen frs. na. Op den spoorweg van Namen naar Dinant is 17 dezer de trein uit het spoor ge raakt en zijn vier rijtuigen in de Maas gestort, twee dames zijn omgekomen, zeven personen gekwetst. Met paschen waven te Jeruzalem tien dui zend pelgrims, die tegen gewoonte niet onderling getwist hebben. De FranscheD hebben besloten tot eene maritime expeditie tegen Montevideo. De engelsche bank heeft 19 Mei het discouto verlaagd op 8 pCt "De vaste brug over den Rijn bij Keulen heeft meer dan vijf millioen gulden gekost. Geheime instructien voor deu zweedscheu gezant op de confe rentie zijn in Duitschland geopend. Te Hengelo (Gelderland) zijn in de kom der gemeente negen huizen afgebrand. In Engeland beeft men reeds last van groote warmte. De deensche oorlog 'heeft reeds 30 millioen thaler aan Prdisen gekost, en toch is er geen cent voor toegestaan. In de nabij heid van Grenada is eene kmidfhbriek iu de lucht gesprongen. De -ffeï&eber bank heeft het disconto verlaagd op 7 pCt. Te Brussel be weert ineu dat het libciale ministerie Rogier aan het bewind blijft. De Pruisen werpen, m strijd met de w apentchorsing, batterijen op tegen Friedrichsort. De itanaansche senaat heeft het tractaat me. Belgie tot afkoop van den scheldetol bekrachtigd. Te Parijs petitioneert men tegen de doodstraf. Te Londen zijn ongunstige berigten uit Indie ont vangen. Zitting van Vrijdag20 Mei. Bij de opening der vergadering zijn afwezig de hh. VVesterbaan, Reu- tinger tn Droogleever. De twee eerstgenocaiden komen later binuen. De burgemeester geeft kennis dat geene bedenking is gemaakt tegen de benoeming van den heer Luijteu tot raadslid, op z:ju voorstel wordt bes'oten dun benoemde tot het uileggen der voorgeschr* ven eeden te- te laten. ZEd. zijnde binnengcli "d door den secretaris, daartoe door dun burge meester aangewezen legt, iu banden des voorzitters, die ecden af, wordt door den burgemeester toegesproken, beautwooidt die toespraak eu neemt zitting. Dc notulen van het op 13 dezer verhandelde worden daarna gearresti d. Op eeu verzoek van deu beer J. C. Wijs, keurmeester van het vlec-ci-, strekkende om te worden ontslag-u op grond van eene km eerlang te beurt zulleude vall u buitenlaudache b trekking, wordt, nadat d«- l«r. Bucli ner het noodzakelijke had aangetoond o:n spoedig te voorzin in deu po>t van keurmeester, die alzoo zal openvallen, goedgevonden deu hr. Wijs n.ut primo julij e. k. eervol ontslag te verlenen. Den heer F. van Bovene wordt, op zij!» verzoek, en op gunstig advies van deu gemeente-bouwmeester, afgestaan t.-u gedeelte stads-zijl, bij zijn in aanbouw zijnde huis, groot een vierkante ri, t-r n betaling van een gulden. De raadscommissie, belast met het onderzoek der re kening an de dienst doende schuttenj over lbJ3, brengt, bij monde vau deu heer van Gennep, rapport uit. Zij vermeldt op die rekening te hebben aangetr^Tvn, vier posten, door haar opgeroemd, die haar toeschijnen toelichting te behoeven, weshalve op haar voorstel, wordt besloten tot dat einde de rekcuiug aan deu schutters raad terug te zenden. \oortgezet wordt dc behandeling der verordening op het bouwen, welke in de vorige vergadering, tot art. 13 was gearresteerd. Met, of zonder wijzigingen, worden du art lt23 aangenomen, waarna vele leduu, verpligt zich te verwijderen, het verlang- u t« kennen geven, dc verdere behandeling der verordening tct ccu volgende vergadering te verdagen. De burgemeester daaiin toestemmende, geeft kennis in deze vergadering geen gevolg te kunnen geven, aan het resumeren van het raadsbesluit, betredende de verlenging van het contract d«-r gasverlichting, tcrwk! het concept er vau, volgens een voorgelezen schrijven, nog niet iu ie ver gadering van het bestuur der m-nitschappij van nieuwe geuctroij» erde gasverlichting is gcbiagt en alzoo niet is kunnen worden nied.Q deuld of dat bestuur, zich met den inhoud van htt concept vereenigt. Tot af- eu overschrijving van een post op de begrootiug voor 18G3 wordt besloten. Overgaande tot de benoeming van een commissaris over het stoomboo- ten veer, wordt daartoe aangesteld ran Reedt üortlaud met tien stem men. Twee stemmen vielen te beurt aan v. Dantzig, eeu aan IVrbeek, en een stembriefje was ouiugevuld. Daarna gaat de vergadering over tot eene zitting met gesloten deuren. Gouda, 19 Mei. Tarwe, Pooï-che 2400 nel. t6 310, en zeeuusche per mud 9 a 9.50. Kogge, koningsberger 6.50 a J 0.75, Dantzig 6.50 a 6.75, Zreuwsche j 0.50 a J 0.50. Gerst 4.00 a 5.50. Haver 3.75 a f 4.75. B! tauwe erwten 7 a i .50. Boekweit, Fr.tnsche 190 a J 195. N.-Bmbantsohe 210 a 228. De veemarkt met grooten aanvoer, de handel iets leven diger; vette schapen vlug; magere varkens met grooten aanvoer tot lagere prijzen, bijna allen verkocht. Grasboter ƒ1.00 a 1.06. VYeibote'r 0.76 a 0 80. Aan gevoerd 25 partijen kaas 20 it ƒ21.50. Delft, 19 M. Aanvoeren handel ter graanmarkt heden gering; de stemming niet slapper; haver komt weinig meer voor, het aangebragte meerendeels van de rolder-, 1 arv>0 n 9.20. Kogge 6 a 6.40. 4Vintergerst 5.SU a ƒ6.30. Zomergerst 5.20 a 5.60. korte haver 4.00 a 4 O). Lange haver 3.50 a 4. Duivebooneit 8. l'aanlebounen 6. Groene erwten 7 a 8. 44 it te erwten 7 a 7.30. Aan stads waag gewogen van 1219 Mei 2/4, 1063 - en 136/16 boter, te zamen 22700 n. *8. Grasboter 4S a 54 het vierde; 1.20 a 1.35 per n. -8. Seheiboter 44 a J 4i het vierde; 1.10 a l.l?3/2 per n 1È. Ter markt 410 mud aardappelen 1.90 a 2.30. Dordrecïlt, i9 Mei. Tarwe bg oil veranderden pnjjs tr.iag. Puike witte Z. tarwe 8.70 a 8.80. mindere 8 a 8.50. Mootje nieuwe 8.90 a y.20, mindere 7.80 a S.70. Blaaawe ƒ7.90 afb. Zomertarwe niet aan de markt. Rogge slap,'viaamsche 6.10 a 6.20, Zeeuws, f 5.70 h 5.90, overm. ƒ5.50 a 5.60. Gerst. Winterzakm. 4.20 a 5.30, gestort ƒ5.70, Zomerzaktn. 5 it 5.60, gestort 5.80. Spelt/2.-.0 a 3.20. Haver, iel. voed. 3 it 3.60, (1°. dikke 3.60 a ƒ4.40. Paardeboonen 5.10 a 5.70. Duiveboonen 6.50 a ƒ7.80. Bruine boonen'9 a 10 50. Blaanwe erwten 6.90, Mestingsoprten ƒ6.50 h/O.ül). Boekweit, Peel f 220 a 225, holst, 225, jar. fransche 196.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2