I Ovcrzigt. Outtenlunb. EULDERS, '.WOERDEN, Zijden- Hee- ren en Band Pillen. Effecten. 8SS4. Zondag, 29 Mei. J Uitgave van A. BRINKMAN. Maria de Ruwe, 6 j drukken den zwakke. B 5 S 16 83V2 16 de admiraliteit bevel ont- 16 16 er. D. van Steen- penburg. 22V8 59% 21% 591/, NRIJK. n SCHAIK. H. Weurinan, 44 j. A. A. van Vuureu, 1864. Cornelia de Ruwe, s, z. Johanna de M A G A Z IJ N, 477I6 96 59718 427/s 47%6 96% Lange TiendeicegD. n°. 60. 8374 189% 59% 29’716 79’/, 64*718 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Advertentie» kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. ontving ik een verkoopers, welke f: //Bij toe val is i-Pillen in handen ter, maar dezelve >jes zijn met rood s de uwen geca- i vreemden naam, ■drukt.” verlangen, halen an de, en maak ik het getal 25 ge- edrukt; ieder ver- 58’71. 29’71. 79’/, 64% 20 Mei. (Vilde en D. H. Ja- i, moeder E. W. van irmeulen. 98%. 9871. van het kleine lijk, Gebleven koers. 62’71. gsdag 24 Mei. Hoogste koers. 62’718 met eerzuchtige woede om de gehate rebellen nu eindelijk ten onder te brengen; voor de zuidelijken staat alles op het spel, met den val van Richmond is de kracht van den opstand verbroken. Wij wensehen die uitkomst in het belang der menschheid, wij ontveinzeu geenszins de groote gebreken aan de zijde van het noorden, maar in waarheid strijdt het voor de goede zaak en de uitkomst moet zijn de vernietiging der slavernij. Mogt weldra dit groote doel bereikt zijn, dan zal de luister der overwinning het leed over den kampstrijd doen vergeten 1 Londen, 24 Mei. Het gebeele kanaal-eskader is iu den voorbeeldeloos korten tijd van zes dagen m de dokken van Plvmouth schoongemaakt, nagezien, met eene compositie tegen het aangroeijen van ruigte voorzien en weder geheel zeevaardig gesteld, zoodat het zeilree ligt om daarheen te vertrekken, wer- waarts de dienst het mogt roepen. Ofschoon de beide stoomrammen welke te Liverpool, zoo meu vermoedde, voor de geconfedereerden wareu gebonwd krach tens regterlijke beslissing zijn vrijgegeven, heeft onze regering toch een middel uitgedacht om ze niet te laten vertrekken. Zij heeft deze oorlogschepen aangekocht, ten einde daarmede onze eigene zeemagt te versterken. De ontzettende onweersbuien van II. vrijdag hebben meer ongelukken veroorzaakt dan de eerste berigten opgaven. Thans verueemt men dat nabij North Shields een arbeider in het veld werd gedood; op weinig afstand van daar trof een boerenknecht met een der ploegpaarden gelijk lot, het andere werd zwaar gekwetst; tusscheu Gillamor en Kirby werd een veehandelaar op zijn rijtuig door deu bliksem gedood; op gelijke wijze ver loor een kudde schapen, die de wijk onder een boom had genomen, het leven; nabij het schotsche dorp Strichen werd een boerenknecht zoodanig door den bliksem getroffen, dat hij den geest gaf; ook aan verscheidene woningen is vrij wat schade toegebragt, inzonderheid in een telegraafbureau; bij North Shields loste de bliksem het kanon, dat gereed werd gehouden om ten 1 ure den tijd aan te geven. Uit New-York wordt van den 10 nog gemeld, dat ook van Butler gunstige berigten ontvangen zijn. Deze had za- turdag te voren een gevecht gehad met de troepen van Beau regard; hij had die teruggedreven en de vernieling van den spoorweg tusscheu Richmond en Petersburg kunnen voortzetten. De Times zegt, dat de landverhuizing in Engeland nog nooit zoo uitgebreid is geweest als tegenwoordig. De grootste schepen gaan "thans in zee met zooveel personen als zij eenig- zins behoorlijk aan boord kunnen nemen, en toch moeten er telkens nog een aantal, wegens gebrek aan scheepsgelegenheid, achterblijven. Een reeder heeft zich onlangs opentltjk beklaagd dat hij geene schepen genoeg kou krijgen, daar hij anders bin nen den tijd van twee maanden, ongeveer 50,001) landverhuizers naar de vereenig4e staten zou kunnen overbrengen. Parijs, 24 Mei. Men meent, dat Dcnemarkeu genoegen zal nemen met de vereeniging van zuid-Sleeswijk en Holstein als boudsgebied, als grondslag eeuer oplossing van de hertogdom menkwestie. De officieren der engelsche kanaalvloot, die zich op het oogenblik hier bevinden, hebben van de admiraliteit bevel ont vangen aan boord terug te keeren. De pauselijke nuntius Leeft naar men veraekert, verzocht dat de geestelijkheid hier te lande voor ’s pausen herstel gebeden opzende. Hij heeft zelf heden ochtend eene mis gehouden. De maarschalk Pelissier bereikte den ouderdom van bijna 70 jaren. Geboren in 1794, trad hij op 20jarigeu leeftijd in de militaire dienst. Hij nam in 1823 deel aan den veldtogt in Spanje, bragt later 16 jaar in Algsne door, van «aar hij A. *X GOUDSCHE mURAïft. 61’/s 59716 43’/, A. BRINKMAN. i De prijs der Adverteutiën. van één tot zes I regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. I Buitengewone letters worden berekend naar I plaatsruimte. GOUDA, 28 Mei. Men begint gunstige verwachtingen te koesteren van deu spoedigen afloop der deensche kwestie. Oostenrijk en Pruisen neigen nu beide tot de politiek van den Duitschen bond, die de regten van hertog Frederik wil erkennen, en zoo zou dan Holstein en zuidelijk Sieeswijk aan Denemarken ontrukt wor den. Hiertoe kan men het veilig op eene algemeene volks stemming laten aankomen. Dertig duizend Pruisen hebben hun koning een adres aangeboden, dat behalve een eigen vorst voor Holstein en het gehalveerde Sieeswijk nog een magtig bonds vorst als beschermer verlangt. Daarmede is wel Pruisen bedoeld nm daar pruisisch regiment in te voeren. Frankrijk komt zoo in de gelegenheid zijne volksstemming door te dringen om die later elders nog eens beter te beproe ven; Engeland zal veel toegeven om oorlog te vermijden, Zweden is magteloos en Rusland wil vriendschap houden met Pruisen. En Denemarken? Moed en volharding gelden niet tegen de overmagt. Het zwaard regeert. De sterken ver- A1 zijn de Denen bereid ahes op te - zetten voor de handhaving der integriteit het kan. hun niets baten als de magtigen zich onderling verstaan. Zekerheid bestaat evenwel ten aanzien dezer schikkingen nog niet; de conferentie, die heden weder bijeen komt, moet be slissen en er blijft nog veel te regelen. Pruisen wil Kiel tot bondshaven en Rendsburg tot bondsvesting, en moeijelijk valt het te gelooven, dat Oostenrijk het volk tot stemming mede zal oproepen, het verloochent reeds onbedacht genoeg het tractaat van 1852, want zijn regt op Venetie rust immers alleen op een tractaat. Wat al die geruchten versterkt, is het berigt, dat de Pruisen onverwacht Jutland geheel ontruimen, ’t geen wel tot het vermoeden zou leiden, dat zij het oorlogvoeren ten einde achten en geen verder geweld noodig oordeelen om Denemarken te dwingen in zijn lot te berusten. Oorlog is het rampzaligst ver derf; vrede bewaren ten koste van het regt en de billijkheid is een onmogelijke toekomst. De diplomatie is verachtelijker kwelduivel dan het openbaar geweld. Staatkunde rustende op eigenbaat en geweld is het ongeluk der menschheid. Slechts van de steeds vooruit strevende ontwikkeling dei volken mag men in een verre toekomst een beteren toestand verwachten. Uit Amerika kunnen weldra belangrijke tijdingen te gemoet gezien worden. Voor de vijfde maal in den vernielenden oor log beproeven de noordelijken een aanval op Richmond, den zetel van het zuidelijk bewind. Reeds vier bloedige gevechten zijn geleverd; op den 5, 6, 10 en 12 dezer maand heeft men vreeselijk gestreden en de geledene verliezen moeten enorm zijn, al is het dat men veel overdrijft. De generaal Lee der zui delijken wykt, hoewel niet geslagen, op Richmond terug; Grant volgt hem met zyne groote overmagt en wordt van het zui den en westen uit door afzonderlijke legers onder Butler en Sherman in zijne pogingen geholpen. Strijden de noordelijken

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1