öuttenlanïT. Btnnenlanö» Gemengde Berigten. Marktberi gtoii London, 1 'j- Berigten uit New-York vau 18 Mei meldeu dat Grant voorwaarts rukte, en van 21 Mei, dat de pogingen, door den generaal Ewell op 19 Mei in het werk gesteld, om Grant aan de regter/vdc a te trekkeu met geen I ^uustif zijn gfvolg bekroond. eraal Sherman is te Gas- seville° Men verwacht spoedig een nieuwen veldslag in de omstreken au Atlanta. Stanton heeft 2501H) man, alle oud gediende roep.-n ter versterking vau h-t leger afgezonden. c 'i -ijf' uit New-York dd. 18 Mei: Generaal Grant maakt gcn-ed om verder voort te rukken. De regering "p, aard, dat zij de armee zal blijven versterken, zoo j i usurrectie geheel vernietigd zal zijn. De nieuwe ut- 1 j conscriptie zal alsuu aanvangen den 1 julij. "n.ij. De conferentie is gisteren tot maandag verdaagd. ue gevolmagtigden verlangen den afstand van het .1 gedeelte van Sleeswijk en zelfs van een deel van het .suh gedeelte. De gevolmagtigden van Deuemarken hebben Kennen gegeven, liever de conferentie te verlaten, dan daarin toe te stemmen. De wapenschorsing is nog niet verlengd. Berlijn, 1 Junij. Sedert gisteren is hier het gerucht in omloop, dat er eene coalitie tusschen Engeland, Frankrijk en Zweden is tot stand gekomen. Dit heeft daaraan zijn oorsprong te danken, dat het eugelsche voorstel tot splitsing van Sleeswijk tot aan de linie van de Schlei, niet alleen door al de neutrale mogend heden ondersteund is, maar dat deze zich ook vereeuigd hebben met de voorwaarden, op welke het protocol van Londen ver vallen zou worden verklaard. Het zal nu de vraag zijn, of Frankrijk veel prijs stelt, op de voorwaarde, dat Kiel geen oorlogshaven zal mogen worden, enz. Frankrijk heeft er hoe genaamd geen belang bij, cm Pruisen in zijne pogingen tot het verkrijgen eener marine te belemmeren; welligt zou zijn belang het tegendeel kunnen gebieden. Men zal dit moeten afwachten. Zeker is intusschen dat Frankrijk het beginsel der volksstemming alleen wil toegepast zien op het vraagstuk be treffende de dynastie en niet op de demarcatie-linie in Slees wijk. Wanneer Frankrijk dus in de zitting van 28 mei, cp de wenschelijkheid heeft gewezen, om de bevolking te raadplegen, dan moet dit zeer zeker in den zoo even genoemden zm op gevat worden. Brussel, 1 Junij. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren eene zitting gehouden. De vergadering was zeer tal rijk, even als het publiek, dat reeds vroegtijdig de tribunes bezet had. Na de goedkeuriug met eenparige stemmen vrn de verkiezing te Bastogne, heeft de heer Rogier, minister van buitenlandsche zaken en hoofd van het kabinet, verklaard, dat het ministerie aan het bewind bleef op verlangen des konings en dat het voornemens was zijn programma uit te voeren en de kamers te ontbinden, wanneer het geen voldoende mede werking van hare zijde vond. GOUda, 1 Junij. Heden is de nieuw benoemde burgemees ter in de raadsvjrgadering geïnstalleerd. He wethouder mr. J. L. A. de Grave hield daarbij de volgende aanspraak: Mijnheer IJ zendoorn! Wethouder, oudste in jaren, en als zoodanig geroepen, u als burgemeester dezer belangrijke gemeente te installeren, verzoek ik u de verzekering te willen aannemen, dat het mij hoogst aangenaam is daartoe te kunnen overgaan, en u namens den o-emeenteraad en voor mij zeiven hartelijk geluk te kunnen wenscben met de onderscheiding u te beurt gevallen; die on derscheiding overal en altijd belangrijk, overal en altijd ver- eerend, heeft eene dubbele waarde in eene stad als in Gouda; daar geboren, daar opgevoed, daar steeds wonende, kent gij evenzeer als ik, die goede eigenschappen waardoor hare bur gerij zich in menig opzigt zoo gunstig boven andere onderscheidt; vergun echter mijner 32 jarige ervaring als lid van den ge meenteraad, meer dan 22jarige ondervinding als wethouder, hier zij het dan ook onDOodig te herinneren, dat Gouda's burgerschaar is eene vlijtige, nijvere, arbeidzame en^ orde be vende bevolking, die onder hare eerst- deugden telt gehoor zaamheid aan de wet, en onderworpenheid aan de overheid. 't Is mij uehoefte dier bevolking daar voor hier opentlijke hulde te brengen, evenzeer als u gelukkig te heeten, te zijn benoemd als eerste overheidspersoon in en over zoik eene "Wilt gij mij vergezellen dan leide ik u als bij de hand in deze zaal, de zaal van den gemeenteraad, daar ziet gij veertien mannen, die wars van alle systematische oppo sitie, "wars van alle politieke en personele vete, hier te iamen een doel, een eenig doel ook uw doel voor oogen hebben, het welzijn hunner medeburgers; mannen, die u, door mijnen mond de verzekering geven, dat zij aiie uwe tot dat doel leidende pogingen zullen schragen met die zelfde loijau- teit, waarmede zij die van uwen waardigen vader ondersteunden. Wilt gij uwe schreden wenden naar de kamer van het dage- iiikseh bestuur, dan vindt gij daar uwen en mijnen vriend, wiens hart, wij weten het allen, zoo warm klopt voor vriend schap, voor 't heil van deze stad, voor dat van geheel het dierbaar vaderland, dan vindt gij daar ook mij, die u in deze plegtige ure de betuiging herhaalt u eerlijk ter zijde te zullen staan, gelijk ik het veertien jaren uwen geachten vader deed, dan ziet gij naast ons den man die zijne betrekking van secre taris op zulk eene uitnemende wijze vervult, dat hij reeds sedert lang den dank heeft ingeoogst en nog dagelijks inoogst van den gemeenteraad, zoo wel als van het dagelijksch bestuur, en eindelijk nevens hem eenen gemeente-ontvanger, wiens naauw- gezette en ijverige dienstbetrachting iederen lof versmaadt, en of dit alles nog niet genoegzaam ware dan ziet gij u omringd van commissien alle uitnemend werkzaam in den kring haar aangewezenen eindelijk een corps ambtenaren en op, en buiten de secretarie uitmuntende in ijver en bekwaamheid, en wier geheel elders schaars word' geëvenaard, nimmer overtroffen. Zie mijnheer IJzendoorn! wanneer ik dit alles tezamen trekke, zeide ik dan wel te veel, toen ik beweerde, dat de betrekking van burgemeester te zijn van Goud i, eene dubbele waarde heeft. Heb ik dan niet alle aanleiding, om u als zoodanig benoemd, geluk te wenschen, en met u en voor u de bede tot den Al- magtige te rigten, dat hij u nabij zij in uwe belangrijke be trekking, opdat, onder zijnen goddelijken zegen, uwe en onze pogingen, eendragtig te zameu werkeude, mogen uitloopen op dat eeuige, dat heerlijke, dat heilige doel: 't geluk van Gouda's burgerschaarHet is met die bede, mij niet van de lippen gevloeid, maar uit het hart gesproten, dat ik u geinstalleerd verklare als burgemeester der gemeente Gouda, en u de insig- nien dezer uwer waardigheid overhandigende, u verzoeke dezen zetel in te nemen, werwaarts het mij hoogst aangenaam is u te kunnen geleiden He burgemeester beantwoordde den wethouder in gepaste en treffende bewoordingen, die grooten indruk maakten op de talrijke daar zaamgevloeide menigte en aanvaardde zijne betrek king, die hij, naar aller ongedeelden wensch, lang moge beklee- den tot Voorstand van de ware belangen onzer gemeente. Bij enkelen is er bedenkiDg gerezen over de toepassing van art. 18 in verband met art. 21 der gemeentewet, daar de vervanging van den heer N. IJzendoorn als raadslid eerst later kan plaats hebben. Bergelijk geval is ook vroeger in 1852 voorgekomen on der deuzelfden minister van bmneulandscke zaken, die toen verklaard heeft: „dat art. 21 der gemeentewet, opgenomen in den tweeden titel, welke over den raad handelt, alleen van toepassing kan zijn op de raadsleden niet op den burgemeester Indien de wetgever gewild had dat voorschrift ook op den burgemeester toepasselijk te maken, dan had hij dit in den der den titel herhaald, of daarin althans naar art. 21 verwezen. Haar dit niet geschied is, moet men aannemen, dat de wet den koning in de benoeming van den burgemeester geheel vrij heeft wilen laten, en dat, wanneer de benoemde burgemeester aan een der raadsleden in den bij art. 21 verboden graad van bloedverwantschap of zwagerschap mogt bestaan, het raadslid voor den burgemeester moet wijken. Het stelsel der gemeentewet is in dat opzigt het zelfde al9 dat der provinciale wet ten aanzien der verwantschap tusschen den commissaris des konings en de leden van gedeputeerde staten. He bij het ontwerp dier wet gevoegde memorie van toelich ting gaf daaromtrent bij art. 51 te kennen, dat het verbv d van verwantschap tusschen den voorzitter en de leden niet i_ bet hoofdstuk van den koninklijke^ commissaris was vermeld, ten einde de regering in het benoemen van dezen ambtenaar niet te beperken, dat het bij gevolg zal vrij staan tot commissaris ook hem aan te stellen, die een der leden van gedeputeerde staten in den verboden graad van bloed- of aanverwantschap bestaat, en dat dit lid dan voor den commissaris zal moeten wijken. Men verneemt dat de verkiezing van een raadslid in plaats van het afgetreden lid, den heer N. IJzendoorn, op den 14 junij a. s. zal geschieden. Eenige kiezers uit den Krimpenerwaard, welke niet ge noegzaam bekend zijn met de antecedenten van den in on3 district gestelden kandidaat Wentholt, hebben bij advertentie in de N. Kott. Courant de leden van de kiesvereeniging wde Grondwet" beleefdelijk uitgenoodigd die antecedenten kenbaar te maken. Wij vertrouwen dat het deze vraag aan geen vol doend antwoord zal ontbreken. In een op jl. Zaturdag te Utrecht gehouden bijeenkomst van kiezers uit eenige dorpen der provincie Utrecht, die on der het hoofd-kiesdistrict Gouda behooren, is eenparig besloten, bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer, te stem men voor den heer mr. J. B. L. Wentholt, kantonregter te 's Gravenhage, en zulks ter vervanging van jkh. mr. de Brauw, officier van justitie te 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Rotterdam ter standplaats de gemeente Capelle aan den IJssel, K. Achterberg, candidaat-notaris te Loenen. Het provinciaal geregtshof van Overijssel heeft, bij arrest van 30 Mei, het vonnis der arrondissements-regtbank te Zwolle in hooger beroep bevestigd, waarbij mevr. de wed. Pruimers, geb. barones van Dedem, uit de voogdij over haar minderjarig kind was ontzet. Uit Rijnsburg schrijft menHet onder Katwijk en Rijns burg door de strenge nachtvorst van 11. vrijdag aangetaste loof der aardappelen heeft, naar men rekent, op den groei dier vrucht een oponthoud van 3 weken veroorzaakt. Uit het Westland wordt berigt: Nadat op vrijdag 20 mei jl. van hier twee scheepsvrachten aspersies te gelijk, wat zeldzaam gebeurt, naar Amsterdam waren verzonden, wordt de verzending van dat gewas met kleine tusschenpoozen thans vrij geregeld voortgezet. He geruchten, dat door den hevigen n. w. wind van maandag daaropvolgend, het loof der aardappelen geheel was zwart gewaaid, zijn gedeeltelijk aan te nemen, echter niet in die mate als gemeld is, terwijl de nachtvorsten weinig of geen invloed hebben gehad. He aardappelen hebben zich intusschen reeds veel hersteld en zullen door het een en ander naauwelijks 14 dagen achter zijn. Gisteren middag zijn van hier 40 achiendeelen met aardappelen naar Amsterdam vervoerd. Overigens staan de veldgewassen over het algemeen naar wensch sS Gravenhage, 2 Junij. He eerste kamer der staten- generaal heeft heden hare zittingen hervat. Er was geen genoegzaam aantal leden aanwezig tot het beraadslagen. Hoor den voorzitter is mededeeling gedaan van ingekomen stukken en wets-ontwerpen. Morgen weder zitting. 3 Junij. He eerste kamer der staten generaal heeft heden hare werkzaamheden hervat. He ingekomen wetsontwerpen zijn verzonden naar de afdeelingen, die na afloop der zitting zijn bijeen gekomen. Ammerstol, 3 Junij. Ofschoon de stand van het veld gewas vrij gunstig is, zoo schijnt de sterke nachtvorst die in het begin dezer week de gure dagen volgde, hier en elders nog al vrij wat schade aan het aardappelgewas toegebragt te hebben. Enkele akkers zijn totaal weg, sommige zijn er welligt een paar weken mede ten achter, de meeste hebben, hier ten minste er zeer weinig van geleden. Ook de ooftboomen schij nen niet noemenswaardig geleden te hebben. Algemeen klaagt men echter dat wei- en hooiland maar zeer spaarzaam met gras bezet zijn en de zuivel daardoor onvoldoende opbrengst geeft. He zalmvisscherij werkte deze week met redelijken opbrengst. Van vrijdag 27 mei tot heden werden gevangen 137 zalmen, van 7 tot 22 halve ned. ponden, van 90 ets. tot 1,10, en 70 elften welke 40 a 70 ets. opbragten. He Kamper Cour. heeft uit Gouda het volgend schrijven ontvangen: „Hoor de vrijzinnige kiezersvereeniging alhier is de heer Wentholt, vroeger procureur te Rotterdam, thans kantonregter le 's Hage, kandidaat gesteld voor de verkiezing op 14 Junij. Aanvankelijk was het oog gerigt op een onzer meest geachte ingezetenen, die echter om bijzondere redenen gemeend heeft voor de kandidatuur te moeten bedanken. He keuze van den heer Wentholt vindt niet alleen hier ter stede, maar alom in het district levendige toejuiching en warme ondersteuning, niet alleen omdat die kandidaat bekend is als iemand van veelzij dige bekwaamheid en deugdelijke beginselen, maar niet het minst omdat tegen den aftredenden vertegenwoordiger uit ons district algemeen weerzin bestaat, hetgeen deze niet enkel aan zijne ul tra-behoudende beginselen te danken heeft, maar ook aan zijne weinig betamelijke houding tegen over den heer van der Maesen, waardoor hij de waardigheid der kamer compromitteerde. Zóó sterk is die weerzin, dat vele voorstanders van de rigting des heeren de Brauw zich van deelneming aan de stemming zullen onthouden, omdat het, naar zij verklaren, met hunne inzigtcn onvereenigbaar is om te stemmen voor een vrijzinnig kandidaat cn de heer de Brauw niet beantwoord aan hunne begrippen van hetgeen een volksvertegenwoordiger behoort te zijn. Grooter echter is het aantal van hen, die vroeger zich vrees hadden laten aanjagen voor de liberale rigting (welke maar al te vaak aan de eenvoudigen wordt af geschilderd als vijandig te staan tegenover de kroon en als geneigd om door gevaarlijke proef nemingen het crediet van den staat op het spel te zetten), doch van lieverlede tot het inzigt gekomen zijn, dat de liberale rigting hare beginselen doet strekken tot verhooging van den luister der kroon, tot bevordering van den bloei onzer financiën, tot vermindering van de zware lasten, die op het volk rusten en tot ontwikkeling en van de geestelijke krachten der natie en van de bronnen van volksbestaan. Het behoeft niet gezegd te wor den, dat de stemmen van al dezen den liberalen kandidaat mr. Wentholt, zullen ondersteunen. Van den anderen kant wordt met den bekenden ijver der reactionairen gewerkt in het belang van den aftredenden ver tegenwoordiger. Zóó levendig overtuigd zijn zijne vrienden van de weinige sympathie, die de heer de Brauw nog in het dis triet bezit, dat zij het noodig oordeeleu om hemel en aarde te bewegen ten einde stemmen voor hem te vinnen. Het spreekt van zelf dat zij hier en daar slagen; maar vraag hun niet wat zij, om, te slagen, den goedgeloovigen zoo ai op de mouw spelden en welke redenen zij zoo al aanvoeren voor hunnen candidaat en tegen de wederpartij. Met dat al ien ik er zoo goed als z°ker van, dat Jhr. de Brauw niet herkozen wordt, mits die kiezers, die den man en zijne beginselen afkeuren, niet op den dag der stemming te huis blijven in de verwach ting, dat de candidaat, die tegenover hem staat, ook zonder hunne stem wei zal zegevieren. Wanneer alle die kiezers zóó denken en handelen, dan zouden zij zeer bedrogen uitkomen, want het resultaat zou zijn dat Jhr. de Brauw, de bartstogte- lijk'e oppositieman. de slooper op het terrein van beginselen, herkozen werd met algemeene stemmen? Neen, niemand moet van de stembus wegblijven, de kiezers uit ue verschillende ge meenten in het kiesdistrict Gouda moeten aan de stembus too- nen of zij al of niet sympathie hebben voor den aftredenden vertegenwoordiger, die zijn redenaarstalent dienstbaar maakt aan on vruchtbaren tegenstand tegen al wat van het tegen woordig gouvernement uitgaat, en die ook, wordt hij weder ingekozen, stemmen zal tegen de finaneiele voordragten, welke ten doel hebben den belastingdruk aanzienlijk te veriigten." Het russische tin^et voor 1S64 sluit met eer. deficit vsn ruim 9 mil- lioen roebels. I it Madrid berigt men dat Peru aan Spanje voldoening vil geven. Op Haiti is eene zanunzweriag ontdekt. Men \erwacht te Frankfort, de volledige emancipatie der Isr.'ilicten. In bile/ie is zooveel sneeuw gevallen, dat men 25 ang. te Arnsberg bij Ober-bchmie- deberg eene sledevaart gehouden heeft. -- Üe dichterlijke bakker Reboul te Nïmes is 29 Mei overleden. De amerikaansche schuld bedraagt ruim 1726 millioen dollarsde jaarlijksche interest ruim 71 en een half millioen dollars. Te Argental is in de hoofdkerk, bij het doen der communie van 80 meisjes, het kleedje van een der meisjes door een vonk cener was kaars in brand geraakt, de verwarring was onbeschrijfelijk, toch was men het gevaar spoedig meester, drie kinderen zijn vreeselijk gebrand, een aan tal personen door het bevige gedrang gekwetst. Op het turksche bud get zijn de uitgaven in evenwigt met de ontvangstee. Jn Portugal denkt men over eene nieuwe leening. Men vreest voor onlusten in Bazelland. De pruis. afgevaardigde Schulze-Delitsch is naar Straalsund gegaan om peetoom te woiden over een barkschip. Rusland en Oostenrijk hebben veel last om de Donauvo~stendommen onder zich ie deelen. De 1000 aandeelen van den staat in de nederl. bauk zijn allen verkocht voor 190 pet. Bij den veenbrand aan den I.i:tte«ihoofdwijk zijn ruim vijf millioen turven verbrand en vier huisje». Pij de derby-wed rennen heeft een fransch paard den prijs van zestig djizeud gulden be haald, dat den engelschen vrij onverdragelijk viel. Dt prins van Wallis heeft in Hydepark de revue gepasseerd over 21.743 vrijwilligers. Peru zoekt hulp te Washington. Rusland verdedigt op de conferentie de regtcn van het huis Oldenburg. In Saksen werd de gevraagde verhoo ging van bet budget \au oorlog door de eerste kamer aangenomen, maar door de tweede verworpen. De russische regering wil de uitvoerregten afschaffen. De Frauschen ontvangen nog altijd bersten uit Mexico van schitterende overwinningen op vijanden, die men vernietigd meende. Garibaldi is benoemd tot grootmeester-nationaal der italiaansche vrijmet selaarsloges. De Europeanen in Tunis verlaagen de landing van vreemde troepen. De zendeling Graafland zal voor ds. Zaalberg als feestredenaar optreden. De resterende 200 millioen der italiaansche leeuing zijn op voordeelige voorwaarden geplaatst. Tn Egypte is het kruidmaga/ijn bij het station Tripoli in de lucht gesprongen. Het telegraafbureau is zwaar beschadigd. Veertig personen zijn omgekomen. De Oostenrijkers in de deensche gewesten maken zich gereed tot den terugtogt. De Arabieren in Algerie verzoenen zich met de koepokinenting. Den 2 Junij is de grieksche vlag op Corfn geheschen. Dingsdag zijn de eerste kersen uit Duitschland te RotterdauTnaar Engeland doorgevoerd. Op denzelfden dig is bij afslag de eerste nieuwe haring van Bergen verkocht. Goedkoop en slecht. GOUda, 2 Junij. Tarwe, Poolsche 2400 ned. 66 310. Zeeuwsche pr. mud 9 a 9.50. Rogge Koningsb. 6.50 a 6.75. Dantzig./6.50 a ƒ6.75. Zeeuwsche 6.40 a 6.50. erst 4.60 a 5.50. Haver 3.75 a 4.75. BI. Erwien 7 a 7.50. Boekweit, Frausche 200. N. Brabantsche 220 a 225. Be veemarkt met gewonen aanvoer, doch met tragen handel, behalve in het jonge vee geschikt tot verzending naar Engeland, dat vlug werd verkocht. Vette schapen en lamme ren vlug, magere varkens en biggen traag. Kaas aangevoerd 60 partijen 20 a 23. Goeboter 1 a 1.08; Weiboter 0.80 a 0.90. Dordrecht, 2 Junij. Tarwe in een doen, de stemming iets guDStiger en voor de allerbeste nieuwe iets meer besteed. Jar. witte, Z. 8 a 8.80; puike nieuwe 9 a 9.20, min-

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2