Binnenland. Gemengde Berigten. Ingezonden Vergadering van den Gemeenteraad. voerende partijen den frauscheu gevolmagtigde te Londen de taak hebben opgedragen, om de grer.sliuie in Sleeswijk aan te wijzen. Spreker was met geneigd aan dat berigt geloof te schenken. Volgens mededeelingen uit New-York dato 1 dezer, is Grant over de Noord-Anna teruggetrokken, toen hij zich had o ertuigd dat ae positie van Lee te sterk was om geforceerd te worden. Hij heeft zich daarop links gewend en is de Pa- munkv overgetrokken in de nabijheid van Hannovertown. Lee dekt Fl mond. He generaal Sherman heeft de zuidelijken na bij I/ai. geslagen, die daarbij ruim 2800 man verloren. Des Maandagsavond tastte Lee de Noordelijken onder Warren aan, maar werd met groot verlies afgeslagen, Dit gevecht had plaats nabij Shaddy Grode. Ook Butler werd aangetast, maar sloeg den aanval af, en vereenigde zich met het leger der Noordelijken onder Warren. 14 Junij. Volgens berigt van 4 dezer uit de Richmond Examiner zijn de zuidelijken 11. zaturdag slaags geweest met een der cor,, a van Sherman en daarbij teruggeslagen. De verliezen werden voor de noordelijken op 5000 en voor Je zui delijken 7000 man geschat. De conferentie zal morgen geen zitting houden, zoo als bepaald was. De gevolmagtigden zijn tot eene zitting op donderdag daaraanvolgende uitgenoodigd. Parijs, 13 Junij. De berigten uit Mexico luiden vrij kleur loos. Men is thans zeer gespannen op de gevolgen van de aankomst van keizer Maximiliaan. Ten aanzien van het meer besproken vreemden-legioen verneemt men dat het zal gevormd worden door 8000 Fransehen, 6000 Oostenrijkers en 2000 Belgen, onder het opperbevel van een fransch generaal, die na tuurlijk van keizer Maximiliaan zal afhankelijk zijn. Die man schappen zullen een wollen kiel - zeker wel geen roode! tot uniform dragen, met een wijden zouaven-broek en een som brero. Er is ook nog altijd sprake van de oprigting eener mexicaansche vloot. liet regeringsblad behelst ook weder berigten uit Algerie, die toi 6 dezer löopen en gelijk gewoonlijk gunstig luiden. De opstandelingen in het zuiden van Oran zouden reeds onderhan delingen geopend hebben met het doel om in onderwerping te komen. Minder gunstig is het te Darben-Abdallah gesteld, waar de opstandelingen nog altijd aanvallenderwijze te werk gaan. Alhoewel het geluk schier nooit hunne wapens bekroont, blijkt daar toch uit dat zij nog geenszins ontmoedigd en tot onder werping gezind zijn. De berigten uit Tunis blijven nog steeds van ernstigen aard. Tusschen de Porte, den britsehen consul en den Kas- nadar aan de eene en Frankrijk en Italië aan de andere zij.'le bestaat geschil. Frankrijk heeft besloten om tot eiken prijs den invloed van zijn protectoraat op Tunis te handhaven, welk protectoraat bestaat met de goedkeuring van alle mo gendheden. Berlijn, 13 Junij. De Nordd. Allg. Zeitung meldt, dat de pruisische regering thans schepen aankoopt, niet in Frank rijk, maar in Amerika, en wel vele. 14 Junij. Volgens de Nordd. Ztg. zou Pruistc, dat tot dusver aan de grenslinie van Apenrade en Tondern vasthield, van oordeel zijn, dat in de kwestie der verdeeling van Slees- wijk de wenschen der bevolking moeten worden gehoord. Rendsburg, 12 Junij. lil de heden gehouden vergade ring van gedelegeerden waren 107 vereenigingen vertegenwoor digd. Er werd besloten om eene proclamatie te rigten tot de noord-sleeswijksche broeders om hen mede te deelen hoe het land over de verdeeling denkt. Zij willen geene afscheiding geene verdeeling; zij willen een vrij onafhankelijk Sleeswijk- Holstein tot aan Koenigsau. Gouda, 15 Junij. Bij de gisteren in het hoofdkiesdistrict Gouda en de daartoe behoorende gemeenten gehouden stem ming, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal waren opgekomen 2380 kiezere van 3416 kies- geregtigden, en bleek heden dat ingekomen waren 2373 gel dige stemmen, benevens vijf in blanco <n twee van onwaarde daarvan bekwamen mr. "VV. M. de Brauw J281, mr. J. B. L. Wentholt 1001, de heer J. Voorhoeve, HCzn. 63 stemmen, zoodat de heer mr. W. M. de Brauw herkozen is. Te Utrecht is herkozen mr. E. van Yoorthuijzen met 1155 van de 1447 stemmen. Te Amersfoort herkozen baron van Goltstein. Te 's Gravenhage gekozen baron van Zuijlen met 712 van de 1368 stemmen. Te Groningen is herkozen mr. Geertsema. Te Nijmegen is herkozeu de heer Heydenryck met 911 van de 1029 stemmen. Te Haarlem herstemming tusschen de lib. van Nierop en van der Hucht. Bij de gisteren alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeeuteraad waren ingeleverd 442 stemmen, waarvan he den bij de opening bleken uitgebragt te zijn op den heer mr. A. A. van Bergen IJzendoorn 420 stemmen, van de overigen waren 9 van onwaarde, 4 in blanco en 9 op 5 verschillende personen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Berkenwoude J. A. Snel; Ouderkerk a/d Yssel W. van Waning; tot 1Q lui tenant (naar ouderdom van rang) den 2n luitenant A. Lafeber van het 4e regiment. Door de heeren mr. J. P. P. Amersfoordt, Z. W. M. van de Poll, S. de Clercq Wz., A. van Lennep en P. Keer Jr. is concessie aangevraagd voor het aanleggen van spoorwegen door de Haarlemmermeer en omstreken. Uit het daarbij gevoegde ontwerp blijkt, dat het doei is. a. om Amsteruam langs den kortsten weg te verbinden met 's Gravenhage en langs een aan merkelijk verkorten weg met Botterdam; b. door de nieuwe lijnen AmsterdamLeyden, Gouda en Utrecht met een dertig tal dorpen onderling te verbinden en c. het landbouwende Bijn- land en het Sticht in onmiddellijke gemeenschap te stellen met de groote piaatsen van aan- en afvoer en met de Noordzee. rir bereiking van dat doel zouden de volgen le lijnen worden aangelegd: a. van Amsterdam door de Haarlemmermeer naar Leyden met een zijtak naar Gouda; b. vau Zandvoort door de Haarlemmermeer uaar Breukelen. Door de lijn a wordt de afstand tusschen Amsterdam en 's Gravenhage met 9 mijlen verkort. De afstand tusschen Amsterdam over Gouda naar Botterdam wordt daardoor in vergelijking met den atstand tusschen genoemde eiudplaatsen langs den hollandschen spoorweg 16 mijlen, en langs den Bhijn- spoorweg 19 mijlen minder, dat op den tegen woo rdigen afstand vau gemiddeld 86 mijlen een verschil van 1/5 bedraagt. De tijd, waarin men over de nieuw geprojecteerde wegen vau Am sterdam naar Botterdam zal kunnen rijden, bedraagt ongeveer Vo uur en van Amsterdam naar 's Gravenhage ruim 1 uur. "Bij dat ontwerp dat zal verkrijgbaar zijn bij de boekhande laren J. H. en G. van Ileteren is gevoegd eene kaart en de voorwaarden van deelneming in eene leening van 25,000 tot het doen van de noodige opinetiiigen enz. De inschrijvers in die leening kunnen hunne aandeelen die slechts f 100 gioot zijn, later bij de oprigting der maatschappij in betaling geven en hebben voor hunne personen gedurende tien jaren het kos teloos vervoer over dien weg. Oostenrijk en Pruiseif dreigen met nieuwe vijandelijkheden tegen 26 dezer als men dan niet verder gekomen is. bir Rowland Hill krijgt van het eng. lagerhuis 240,000 ten gescheuke voor zijne verbeteringen in het postwezen. Te Roermond zijn valsche coupons van ned. effecten ontdekt. De Brauw is in de laatste ure Grceniaan geworden. Rus land heeft zijne aanspraken op Holstein afgestaan aan Oldenburg. Span,e zal het geschil met Peru regelen zonder vreemde tnsschenkoinst. De Joden te Weenen zijn tc arui om een nieuwe synagoge te bouwen. De gemeeuteraad van Genua is ontbonden omdat zij te d.-moeratisch was om het feest der italiaausche constitutie te vieren. Abd-el-kader gaat op de landengte van Suez het landgoed Biraboubiblah bewonen, hein door de kanaal-maatschappij geschonken. De koning van Denemarken wil liever zijn ontslag nenen dan toestemmen in de verdeeling van Slees wijk. keizer Napoleon kan tot vreugde der Engelschen niet op het water loopen Lit Flensburg zijn 28 jongelieden gevlugt om aan de aanstaande ligting in Sleeswijk te ontkomen. De petitie tegen de dood straf is te Parijs reeds door 100,000 personen geteekend. De pruisi sche marine heeft twee schepen, elk met 4 getrokken twaalfponders in Frankrijk aangekocht. Te Sprang zijn eerst 13 huizen en 4 schuren cn vn einige dagen later nog 5 huizen en 2 schuren verbrand. Renan heeft bedankt als adjunct-bibliothecaris en blijft ontslagen als hoogleeranr. Rusland, Oostenrijk en Pruisen willen elkander Polen waarborgen. Te Weenen belast de politie zich met het doen doopen der kinderen, als de ouders er bezwaar in zien. Mijnheer de Redacteur! In uw geacht blad van den 9n dezer, n°. 229, komt eene beschouwing voor vergezeld van cijfers, waarbij betoogd wordt dat de aanneming der door de regering ontworpen wetten tcc wijziging van de personele belasting en daarmede in verband staande afschaffing der gemeente-accijnsen, voor de ingezetenen der opgenoemde steden en dorpen, door de vermindering of het, vervallen der hoofdelijke omslagen, voordeelige uitkomsten zal opleveren. Niets wil ik afdingen op de goede bedoelingen der rege ring. Het beginsel om de gemeente-accijnsen te doen vervallen (met uitzondering, van die op den wijn en de gedistilleerde wateren) kan niet dan worden toegejucht; maar de oudervtn- j ding heeft geleerd, dat een theorie, in practijk gebragt; met altijd de goede uitkomsten opleverde, welke men er zich van voorstelde. Wanneer de accijns van eenige waar onder den koopprijs is verscholen, heeft de ondervinding meermalen ge leerd, dat de afschaffing of vermindering er van niet in gelijke mate de waar goedkooper doet worden. In zoodanig geval is het dikwijls niet de gebruiker, die voordeel erlangt, en in diens belang toch zal het wel voorzeker geacht worden dat de maat regel moest werken. Veie jaren geleden verviel in Gouda de stedelijke accijns op het geslagt: het vleesch werd niet goed kooper. De pacht op de aardappelen, weinige centen per mud bedragende, alhier in Gouda twee a drieduizend gulden jaarlijks opbrengende, moest, ten gevolge van eene bepaling der gemeen tewet, vervallen. De gemeentekas leed verlies; maar geen con sument werd gebaat. De rijksaccijns op het gemaal werd af geschaft. Is het brood insgelijks naar evenredigheid afgeslagen? Geenzins. Die broodzetting bestaat niet meer, bet voordeel is gekomen aan den kant van diegenen, welke verkoopen, en van hen, die zelf het graan koopen en hun eigen brood bakken, in de steden niet dan een klein gedeelte uitmakende, van dat der verbruikers. Wordt dan ook het ontwerp van wet door de kamer be krachtigd, dan kan ik de vrees niet onderdrukken dat de gun stige gevolgen, welke men er niet van voorstelt, niet, of slechts in geringe mate, zullen verwezenlijkt worden. Wat nu de cijfers betreft, door den geëerden inzender aan gegeven, uit deze zou men, bij oppervlakkige beschouwing, de gevolgtrekking opmaken, dat de sommen, door de gemeente ingezetenen op te brengen eene hoogst belangrijke verminde ring zullen ondergaan. Die meening zou niet geheel juist zijn. De regering stelt zich wel voor aan de gemeenten af te staan de oppp- 'en op de grondbelasting der gebouwde eigendommen en een gedeelte der personele belasting, maar deze laatste kan, ten behoeve der gemeente, in groote mate verhoogd worden. Door dit een en ander kunnen hoofdelijke omslagen vervallen of verminderen, grootendeels zal het echter niets zijn, dan verplaatsing van belasting. Of de gelijkmatige verdeeling, in evenredigheid van het geldelijk vermogen der belasting-schul digen, van hetgeen ieder moet bijdragen tot in standhouding der algemeeiie zaak, door die verplaatsing van belasting be vorderd zal worden, dit betwijfel ik. De uitkomst, ik vrees het, zal leeren, dat de meest gegoeden ontlast en de minder met tijdelijke middelen bedeelden op die plaatsen, waar thans hoofdelijke omslagen worden geheven, zullen bezwaard worden. Voorzeker legt dit niet in de bedoeling der regering. Om die reden is het, mijns inziens, zeer noodig, de zaak van alle kanten te bezien, ten einde te voorkomen, dat de goede ver wachtingen niet te leur worden gesteld. Hoofdelijke omslagen zijn moeijelijk te regelen De personele belasting, met opvoering van opcenten, tot maatstaf am te nemen, is gemakkelijk. Maar hoe bezwaar!ijk de eerste ook zijn mogen, deze kunnen althans, vooral in kieine gemeenten, waar men elkander kent, bet^r geleiden lot het veel doen betalen aan diegenen, welke ruim bemiddeld zijn en toe het icei/ug vergen van hen, die weinig kunnen mi<sen dan door den aan slag in de personele belasting tot maatstaf aan te nemen. A. Z. Zitting van Vrijdag, 10 Junij. Voorzitter de heer mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Afwezig zijn de hh. Viruly, Rerny en van Gennep. De notulen van het verhandelde in de vergadering van den eersten dezer worden goedgekeurd. Zijn gelezen de navolgende iugekomeu stukken, als: lo. Eene dispositie van lib. ned. staten, opgenomen in het provinciaal blad no. 47. betrekking hebbende op de gewijzigde heffing der plaat selijke belasting op het gedisteleerd en de likeuren. Not if. 2o. Eene dispositie van dezelfde autoriteit, in dato 31 mei 11., hou dende goedkeuring van den afstand van een stukje zijl aan den heer F. van Bovene. N'otif. 3o. Eene missive van de algemeene commissie van liquidatie der voor malige momboirkarners, aanvrage doende om rekening en verantwoor ding van het gevoerde beheer over zekere obligatien, ten laste der gemeente, in vroeger tijd aan de gemeente overgegaan. Op voorstel van B. en W., om advies, gesteld in handen van den advokaat Blussé, te 's Hage, die in appel en cassatie voor de gemeente eene in anderen vorm gedane vordering van gezegde commissie met goed gevolg bestreden heelt. 4o. Eene missive van de heeren Zwaan van Heijningen, daarbij kennis gevende van hun voornemen een haven te Scheveningen daar te stellen, in verband met een pakketvaart van daar op Engeland en een spoorweg op Gouda, en tevens van de ontvangen toezegging van subsidie van rijkswege en van wege de gemeente 's Gravenhage. Zij verzoeken, dai deze gemeente, als bij de zaak belang hebbende, zich tot de staten van dit gewest moge wenden, tot ondersteuning van hunne aanvraag tot eene subsidie van 300,000 welke hh. ged. staten hebben toegezegd aan de gunstige overweging der staten te zullen onderwerpen. Op voorstel des burgemeesters wordt eenparig besloten de verlangde ondersteuning van dat verzoek bij de staten der prov. Zuid-Holland in te leveren, wordende aau hh B. en W. de redactie opgedragen, te verzenden zonder resumtie. 5o. Eene missive van het israel. armbestuur, daarbij inzendende dc rekening en vcrantwoordiug van dat bestuur en van het Israel. oude mannen en vrouwenhuis over 1863. In handen eener personele commissie, bestaande uit de hh. Prince, Kemper eD Braggaar 6o. Een adres van Geertrui Yppelaar, met een daarbij gevoegd gunstig advies van den gemeente-bouw meestei verzoekendb afstand van een stukje grond op den Raam, gelegen voor het huisje O No. 452, groot 39 vierk. ellen, tegen betaling van f 10. Nadat de heer Droogleever ouder de aaudacht der vergadering had gebragt, dat de verzoekster, bij aaukoop van de gemeente van dat huisje eigenares was geworden en in de meeuiug verkeereude het be doelde stukj grond onder uien koop begrepen was, het onlangs aan een harer bv.' ekkingeu had willen afstaan, wordt, op voorstel van den heer Kemper besloten B. en W. te magtigtn de opgenoemde oppervlakte voor 10 aan de verzoekster of een ander over te dra gen, wordende tevens verklaard, dat die grond voor de openbare dienst niet meer noodig is. 7o. Eene voordragt opgemaakt door 8. en W. ter vervulling van de vacerende betrekking van <econdai.te op de openbare jonge jufvrouwt n- school, bestaande uit de dames Lalebcr, v. d. \elde en vau Eijk. Ter visie. 8o. Eene missive van den heer Jorisscc, docent aan bet gymnasium daarbij kennis gevende, dat hij met 2S a ig. a. s. zijne betrekking nederlegt en verzoekende ontslagen te worden. Eervol ontslag inet 28 aug. verleend. Goedgekeurd wordt de rekening en verantwoording over 1S63 van hh. Regenten der gasthuizen eu van het best edel inghuis voor kind' ren, w«.lke ter visie gelegd waren. Ten einde het bureau van stemopneming uit te maken ter verkiezii van een lid van den gemeenteraad op li dezer, worden drzeltde led» benoemd, vroeger aangewezen om het bureau uit te maken, ter opneming der stembriefjes ter beuoeiniug van een lid voor de tweede kaïu»te weten de hh. v. Gennep en Westerbaau, plaatsvervangers de hh. Piiuce en Braggaar. Tot ambtenaar van den burgelijken stand wordt benoemd de heer bur gemeester. Na rondvraag sluit de voorzitter de vergadering. Zitting van Dingsdag j3 Junj des avonds ten 7 ure. Voorzitter de heer mr. van Bergen IJzendoorn. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 10 dezer wor den goedgekeurd. Wordt gelezen en voor kennisgeving aaugenomeu eene disp - vin hh. ged. staten, waarbij uuigtiging wordt verleend, om met hit l -tuur van Bergen op Zoom eeu reglement en tarief voor het beurtv r ius-chtn beide ste.lcn vast te stellen. De burgem. deelt mede, deze vergadering belegd te hebb» n einde in overweging te nemen een voorstel "au het raadslid vau M.. u, vervat iu eene missive, gisteren avond bij hein burgem outvaugen. Gezegde missive bevat in substantie, dat de heer van btiaateu door eenige ingezetenen verzocht is hun wensen aan den raad over te brengen, dat op 18 dezer bet 25jarig huwelijks-feest van Z. M. den koning en H. M. de koningin, van gemeentewege gevierd worde. De heer van Straaten daartoe door den voorzitter uitgenoodigd, licht zijn voorstel toe. Hij wenscht den muziektempel met illuminatieu op de markt in werking gesteld. De heer Droogleever acht eene vraag als deze. wanneer zij in het midden gebragt wordt, moeijelijk voor weigering vatbaar. Echter netnt hij dat het met het oog, op de geldelijke bezwaren, in welke de ge meente binnen een niet lang tijdsverloop kan geraken, eu d-.rn.hre uit een financieel oogpunt niet geraden, te dezer Z:ikc gelden beschikbaar te stellen, welk gevoelen door hem niet wordt uitgesproken, mindere liefde en gehechtheid aau het vorstelijk huis, maar alleen om de reden, door hem aangegeven. In meer of min gelijken zin spreken d hh. R» uting» r en Buchner. De heer van Straaten tracht deze bedenkingen te wederleg-.. door aan te voeren, dat, hebben er feestilijkheden plaats, vele ingcz.i t» neri en ook de gemeente-kas, voordeel ontvangt door verschillende uitgaven, bij zulk eene gelegenheid gedaan door eene uieuigte peisoneu, uil de buitingt- meeuten i.aar Gouda toestroomeude. Nadat de heer Buchner er op go zen had, dat het voord* el van <n- kelen niet dat van het. algemeen; is de hoer Prince het de uk bold m» t warmte ondersteund had, doch. op zijne beurt, iu d n heer R» utiuger - geiispraak vindt, die er op wijst, aut de gemeente-kas indien die voordeel ondervindt, dit niet zal zijn dan door het overmatig gebruik van geest rijke dranken, geeft de heer hempcr te kennen dat hij wel a .u dn uii- geilrnkten weuseh zou willen voldoen, zonder nogtans er voor t- zijn groote kosten te maken, en hij stelt dienvolgens vo»>r d- n muz ktcmptl op de markt te doen stellen en des morgeus eu des avouds, d.iaiiu stukken te doen uitvoeren. De hh. Luyteu en Kist ondersteunen dit voorstel, waarop, nau t de hh. Buchner en Reutingcr en de burgemeester in 't kort bet wo rd hadden gevoerd, door de voorzitter wevdt iu rondvraag gebragt of het 25jarig hu- welijks-feest van het vormelijk echtpaar, vau gein. ente-wege zal worden gevierd. Zeven leden verklaren er zich voor i vijf tegen, zijcde de hh. Droogleever, Braggaar, Buchner, Reutiuger, en Wcsttrbanu. Waarna ]»et vo'nëtel van den hr Kemper, nadat, tot ver.luid. lijkiuir ir wff bijgevoegd dat, wel is waar de tempel niet zal geiUuuiineeru worden, maar des niet te min. des avond-", de noodige vi-vL.-htit'g voor J; muz i- kanten zal worden aangebrogt, in rondvraag wordt gebrngt en aaegtron.cn wet twaalf tegen vier sieiniren, 'ijude de hh. van birauten, i.ucliner, Reutinger en Westerbaan. Aan B. eu W. wordt magtiging verkend tot o verserijv ug van den jK>*t voor onvoorziene li .gaven op dien voor openbare veriua»» hjkbe:. van de som, veieiscbt tot bestrijding der kosten, welke bet st.aks aaun nu. u voorstel zal vereischen Een der leden ten slotte het voorstel doende, missive of tdigraw. het koninklijk echtpaar van gemeente-vege te f.itriteren, wordt, de leéi» zich verwijderende en geen genoegzaam aantal dtu raad verblijvende o. besluiten te kunnen m in» /ouder dat bic» >p n- he*!i«».ag vair. de vergadering door tien vuur. .«er gi .-loten.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2