öinnenlanït. Gemengde BeriMen. Burgerlijke Stand. Berlijn, 19 Junij. Volgen3 de jongste berigten uit Ko penhagen houdt men zich aldaar ten stelligste overtuigd, dat bij den afloop der wapenschorsing de vijandelijkheden zullen hervat worden. liei ministerie Mourad heeft het voornemen, om een of twee dagen voor het eindigen der wapenschorsing een votum van'vertrouwen door den rijksraad uit te lokken en dan rondweg te verklaren dat Denemarken in geene andere verdeeling van Sleeswijk zijne toestemming zal geven, dan in geval tot uitgangspunten worden genomen de steden Sleeswijk en Husum. Dit versterkt het algemeen niet weinig in dat gevoelen. Frankfort, 20 Junij. Te dezer stede is heden, zoo wordt uit Stuttgart gemeld, eene talrijk bezochte volksvergadering ge houden. Het besluit is genomen met eenparigheid van stemmen aan den koning te vragen hervatting der onderhandelingen met Pruisen, betreffende het instandhouden van het tolverbond. Volgens mededeeliDgen uit die zelfde stad is de gezond heidstoestand des konings gunstig; hij is echter nog zwak, zoo dat hij slechts met behulp van een bediende of ander persoon, op wien hij met den arm steunt, kan gaan. Wat zijne geest vermogens betreft, deze zijn even helder en krachtig als voorheen. De koning heeft het plan gevormd om, grootendeels ten zijnen koste, eene waterleiding van de naburige hoogten te doen aan leggen, met het doel om de hoofdstad van een overvloed van water te voorzien. Gouda, 22 Junij. Om een juist oordeel uit te spreken over de uitkomst der verkiezingen zal men moeten wachten op den afloop der tien herstemmingen op 28 dezer. Zooveel is zeker, dat de verandering hoewel niet groot, toch altijd in het voor deel der vrijzinnige beginselen is. En geene gebrekkige en leugenachtige optelling der uitgebragte stemmen zal iemand overtuigen, dat het volk vijandig is aan het bewind. De reactie raakt langzamerhand uit de mode en de conservatieven zijn slechts staande gebleven door de hulp dezer bitterzoete vrienden. Zoo was het hier, zoo is het elders gewee^ Hier werd de kan didaat der reactie op het laatste oogenmnk opgegeven en bevel uitgevaardigd om den conservatief te stemmen, die //eindelijk, maar evenwel niet minder dan anderen aan wie ondersteuning werd verleend aan het schibboleih had vcldaan." Het shibboleth der reactie is het onderwijs. De toeleg is openbaar en erkend; men wil wijziging der wet op het onder wijs en bepaaldelijk wil men de poging beproeven om het voor schrift uit de wet te ligten van het dienstbaar maken van het schoolonderwijs aan de opleiding der kinderen tot alle chris telijke en maatschappelijke deugden. Dat woord christelijke moet weg. Het doel is de openbare school te ondermijnen, die ver achtelijk te maken als heideusch, ongodsdienstig en afschuwelijk en op de puinhoopen onzer bloeijende en voortreffelijke volks school tal van sectenscholen ten troon te heffen. De Vereeni- ging voor christelijk-nationaal schoolonderwijs blijkt onvermo gend om het doel te bereiken; nu -wil men eene bekommering wekken onder het volk door de wetsverandering en zelf buiten magt om ooit meerderheid te worden zoekt men hulp bij de verklaarde vijanden van het ministerie, die geen middel versmaden, dat ten wapen kan strekken ter bestrijding der zegevierende liberalen. De onedele poging zal afstuiten op den gezonden zin der Nederlanders. Er was lang genoeg getwist over het behoud dezer min juiste uitdrukking der wet van 1806. De liberalen wenschten die vervangen te zien door naauwkeuriger woord, want de man moet nog gevonden worden, die weet wat dan toch christelijke deugden zijn. Maar de woorden werden be houden door de stemmen der meer of minder conservatieve leden, die schroomden ergernis te geven door het weglaten van woor den, die men gewoon was op te vatten als de huldiging van het zedelijk beginsel des Christendoms, en waartegen slechts be krompen sectcgeest zich verzette. Nu verloochenen conservatieven in pu'kmenfair levensge vaar hunne jarenlange overtuiging en bieden der reactie de hand om eene agitati? in het leven te roepen, wier uitkomst de bitterste teleurstelling der bedrogene reactie zou zijn. De toekomst is der vrijheid en der verlichting. Na de verkiezing heeft men eene niet onaardige goochel toer uitgedacht. Men telt het getal kiezers op, die gestemd hebben; rekent duizende stemmen die voor liberalen uitgebragt zijn, als stemmen voor de reactionaire kandidaten, en roept dan uit: ziet! het ministerie is het ministerie der minderheid, want de liberale kandidaten hebben het minste getal stemmen ver kregen. Intusschen zal toch wel het getal der gekozenen moeten be wijzen, of de meerderheid Va het land, voor dan tegen het ministerie is, en nu blijkt, dat het getal leden der kamer die het. ministerie steunen, na de verkiezingen, voor zoover men nu reeds een gevolg daaruit kan trekken, ten minste met twee is toegenomen. Een ministerie dat de meerderheid in de ka mer telt en, bij iedere verkiezing, in de kamer stemmen wint, heeft dunkt ons nog al kans van een langen levensduur, en zulk een ministerie kan alleen door hen ministerie van de min derheid genoemd worden, in wier woordenboek de termen wor den omgezet, en minderheid voor meerderheid en meerderheid voor minderheid wordt gebezigd. N.Rott. Cour. Aan het verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1863 ontleenen wij het volgende: De bevolking bestond op 1 Jauuarij 1863 uit 14854 en op 31 December uit 15077 zielen, dat eene vermeerdering aan wijst van 223 zielen. Er werden 76 kinderen meer geboren dan in het 1862. De sterfte was 144 minder, waaronder be neden het jaar 182, en van 1 tot 6 jaren 100 en boven de 80 jaren 19. De oudste der overledenen was eeue vrouw vau 93 jaren. Er werden 134 huwelijken voltrokken, zijnde 15 meer dan in het vorige jaar. Geene echtscheidingen werden ingeschreven. Het getal kiezers bedroeg in 1863 voor leden van de tweede kamer 416, voor leden van de provinciale staten 415 en voor leden van den gemeenteraad 682. De financiële toestand der gemeente is niet ongunstig. Van de op de begrooting voorkomende leening van 9000 hec-it men geen gebruik behoeven te maken. De ontvangsten en uitgaven worden opgegeven tot 15 April 1864. De opcenten op 's rijks directe belast, bedroegen 7922. Het gedisteleerd leverde op21621.125 De likeuren1254.14» De wijn6830.72 Het gemaal 37456.93® De heffingen of retributien voor het gebruik of genot van openb. gemeentewerken, bezittingen of inrigtingen en dat van door of van wege het gemeentebestuur verstrekte diensten bedroegen 86,369.62® De uitgaven bedroegen voor huishoudelijk bestuur23090.06® Voor werken en inrigtiDgen van openbare dienst 17089.31® Voor de eigendommen en de daarop druk kende lasten22794.17® Voor invordering der pl. belastingen 4791.52 Openbare veiligheid en brandweer 20230.27 Pl. gezondheids-politie588.80® Voor onderwijs, kunsten en wetenschappen 26946.42® Armwezen28504.37 Eenten en aflossingen9585. Het batig saldo beliep opdat tijdstip 5906.24, doch de rekening loopt door tot 1 Julij. De meeste uitgaven bleven onder de 'raming. Op 31 December jl. bedroeg de schuld der gemeente ƒ46,000 rentende 4]/2 Pct-> doch bezat de gemeente 85000. 2lj2 pet. en 17800 3 pet. nationale schuld. De verhuurde gemeente-gebouwen bragten op 2885.76; de huren, erfpachten en recognitiën van landerijen beliepen 2912.20. Door de opheffing der ambachten Moordrecht en Zuid-Wad- dinxveen zijn de korte akkeren aan de gemeente overgegaan. De gezondheidstoestand van menschen en beesten was in het jaar 1863 bijzonder gunstig, bij de eersten geene epide mische en contagieuse ziekten, bij het vee geen longziekte. Het getal der verpleegden in het gasthuis was 13 miuder dan in het vorige jaar en beliep 97 lijders. In de gemeente-apotheek werden gereed gemaakt 19191 recepten, eene vermindering aanduidende van 3475. Het kontingent der loting bedroeg 34 man, waaronder drie nommerverwisselaars en 5 plaatsvervangers, 49 jongelingen waren voor de dienst geschikt, 80 hadden vrijstellingenvan de 122 in 1863 voor de loiing van 1864 ingeschrevenen konden lezen en schrijven 98, alleen lezen 1, lezen noch schrij ven 15, van 8 was het onbekend. Het garnizoen bestond op 31 December uit 30 officieren en 302 onderofficieren en manschappen. De dienstdoende schutterij bestond uit 2 kompagnieu sterk 465 man, waaaronder actief 253, reserve 212. Door de gemeente werd tot de kosten van het lager onder wijs bijgedragen 9712.34. De schoolgelden bedroegen/6784.20. Tot de kosten der op. bewaarschool 931.70. Het getal leerlingen van het gymnasium ging in 1863 terug van 36 op 16. De kosten beliepen 7923.75® daartegen ontvangen miner- val 1387.50, aan renten der scholarchie 1165, en waren de kosten voor de gemtente 5371.25® Het slot in een volgend nummer. De gireren alhier gehouden inzameling voor de gewa pende dienst heeft opgeleverd een bedrag van 98.38®. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Broek benoemd G. MC. van Dort Kroon, ten einde deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester der gemeeuten Noord- en Zuid waddings veen. Z. M. heeft eervol outslag verleend aan M. W. D. Bloe- mers, uit zijne betrekking van commies der posterijen 2e klasse behoudens aanspraak op pensioen. Door de nederl. bank zijn benoemd voor de filiaalbank te Botterdam de hh. J. v. d. Hoop en J. L. de Bie tot di- rekteuren en de hr. Mirandolle, van Amsterdam tot secretaris. Het Handelsblad deelt mede, dat zich in de meeste steden van ons land, groote belangstelling en medewerking vertoont voor het plan tot het bouwen van een kunstmuseum te Amsterdam, dat den naam zal dragen van Museum Willem I. Van verschil lende kanten zijn tot dit einde aanzienlijke bijdragen ingekomen. De gemeenteraad van Tilburg heeft de voorwaarden aan genomen, waarop het paleis van wijlen Z. M. koning Willem II. door de erfgenamen aan de gemeente ten behoeve eener rijks hoogere burgerschool zal worden geschonken, terwijl te vens eene commissie is benoemd om zich naar 's Hage te be geven, ten einde den dank der gemeente te betuigen vóór de bijzondere gunst in deze aan haar bewezen. Even als ten vorigen jare, zal dit jaar weder te Wolf- hezen bij Arnhem een zendingsfeest worden gehouden, en wel den 14 Julij e. k. op hetzelfde terrein, door de douair. barones van Brakell Poorwerth bereidvaardig daartoe verleend. Dl extra- feestspoortreinen zijn ten behoeve van bezoekers georganiseerd uitgaande van Amsterdam, Botterdam en Zwolle elke van 10G0, te zamen 3000 plaatsen, tot verminderde prijzen, met inbegrip van het programma; om billetten moet men zich bij de com missarissen in elke plaats vervoegen; terwijl extra-treinen tus- schen Amsterdam en Wolfhezen lcopen en op den Holl. spoor weg voor de terugkeerende reizigers van Botterdam naar Schie dam, Delft en 's Hage, mede tot lager tarief. Alle bijzonderheden zijn zeer uitvoerig opgenomen in het programma, bij den boekhan delaar Höveker te Amsterdam uitgegeven. Kaartjes voor mondbe hoeften zijn mede verkrijgbaar; sterke drank mag niet verkocht worden. Afgevaardigden uit Engeland, Schotland, Frankrijk en Duitschland zullen ontvangen worden. Ds. O. G. Heldring zal het feest openen, ds. L. J. van Bhijn, van Wassenaar, de hoofdrede houden; verder zullen 18 sprekers optreden op 5 spreekplaatsen, zoowel particulieren als predikanten, onder laatst genoemden de heeren Barger en Westhoff van Utrecht, Schouw Sandvoort van Arnhem, Ailama van Scheitema van Amsterdam, de hoogl. Yaleton van Groningen. Ds. Cohen Stuart van Bot terdam zal het feest sluiten. De gemeenschappelijke gezangen zullen worden begeleid met muziek, onder directie van den heer II. J. van Lummel uit Utrecht. De gezangen zijn gedicht door de heereu mr. H. J. Koenen, dd. ten Kate, Hazebroek, Adama Scheitema en den heer van Oosterwijk Bruvn. De aan vang van het feest is 's morgens ten 10 ure, de sluiting 's avonds ten Cï/2 ure. Voorzitter der commissie is ds. O G Heldring te Hemmen, terwijl ds. S. H. Buytendijk te Harderwijk haar als secretans dient. Men schrijft on s uit Woerden, dat de feesten ook aldaar de algemeens belangstelling hebben opgewekt, overal wapperden de oranje en de nationale kleuren, de klokken werden geluid, er werd parade gehouden en op het exercitieplein werden eenige muziekstukken uitgevoerd door het gezelschap Tot Nut en Vermaak" en eindelijk zijn door de commissie voor het nationaal gedenkteeken per telegraaf de gelukwenschen naar het Loo over- gebragt, die zaturdag namiddag namens H. H. M.M. door den adjudant van dienst des Konings beantwoord zijn. Men meldt ons verder dat bij gelegenheid der tentoonstelling van vee en pluimgedierte, die de afdeeling Woerden en om etreken van de holl. maats, van landbouw alhier on 10 au», e. k. denkt te houden, eenige ingezetenen zich voorgenomen hadden des namiddags een harddraverij te doen houden. Heden is echter in den raad met 5 tegen 4 steramen geweigerd, den weg voor die harddraverij noodig, af te staan en alzoo de' hoop vervlogen op het genot van dit volksvermaak. Uit Curat^to schrijft men in dd. 80 April: De opstand van de gansehe bevolking van St. Domin»o tegen de Spanjaarden duurt steeds voort met onverminderde hevigheid. De Spanjaarden hebben nog slechts de hoofdstad in bezit en een vlek, westelijk er van, nabij de zee gelegen, genaamd Azua. Het was niet met den wil der Domiuika- nen dat president Santana en eenige leden van het bestuur St. Domingo aan Spanje hebben overgeleverd. De Dominikatien bevonden zich toenmaals in een burgeroorlog. Iedere uitkomst was hun toen' welkom; v.ij onderwierpen zich daarom aan de Spanjaarden. Deze begonnen spoedig daarna hunue vrijheid te beperken en despotische maatregelen tegen de bevolking, vooral tegen de negerbevolking te nemen, en deze laatsten neer in de slavernij te brengen, waarin de negerbevolking op de spaansche koloniën Cuba en Porto Rico zich bevindt. De Dotnin .Men voeren thans een guerilla-oorlog. Zij worden door de Noord-Amerikanen van wapenen en andere krijgsbe hoeften voorzien. Men gelooft, dat de Spanjaarden ten laatste genoodzaakt zullen ziju, St. Domingo te verlaten; maar men vreest dat zij alvorens de hoofdstad zullen verwoesten. De gele koorts is een geduchte bondgenoot van de Domi- nikaneu tegen de Spanjaarden, gelijk in vroegere jaren le gele koorts in het westelijke gedeelte van dit eiland een bondgenoot der Haïtianen tegen de Franscheu was. Lr bevinden zich te Curasao eenige uitgewekene domini- kaanscbe familiëa, om er den uitslag van deu wortelstrijd af te wachten. Te Louden zijn vijf magazijnen vau olie en vetwaren in de nabijheid van het parlements-gcbouw duor een verschnkkelijken brand vernield Men wil Leopold arbiter maken in de deeusebe kwestie. ln den -paan- schen senaat is eene redevoering uitgesproken tegen de privilegiën der basbische provinciën. II. Stephenson, aanlegger van spoorwegen ia Lgjpte en Britscb-Iüdie is te Shanghae gearriveerd om ook in bet chi- üusche rijk de toepassing vau het spoorwegstelsel te beproeven. Keu motie van wantrouwen is in de belgiselie kamer met 37 tegen 5fi tem men verworpen. Do proeven te Shoeburvucss met Wiibworth- en Arm- stiong-kanounen kosten reeds drie tonnen goud- en du.vu -tevd- voort. Te Kopenhagen heeft Je aankomst van den Beaat uil lVtci-Ur„ eene m.mstenela crisis tv,, gevolge gehad. Het «kaakt rar*i«xm a. vorin ,s op Malta aangekomen. Kene rn.-i-che maat-ehnouij wil in Wrzie spoorwegen aanleggen. - Oostenrijk leent voor de 1, rdó ino.,1 ia dit half jaar eerst 40, toen 70 en nu slechts twee miliio.n tl. Niet van den keulschen waar van den uluurlmn zijn do oor-,,, luliike plan nen gevonden. Te Ki-smgrn zijn Uil kamers gehumd «oor de resaacle majesteiten met gevolg. Ganbalui heeft evenmin Kin al- l!„me en Venetie mt het oog verloren. De franaeho petitie ttnbhCnna de doodstraf telt reeds meer dan 100,000 onderteeleoimrcn. Het ja- pailsehe gezantschap heeft van huis gevvigtige tijdingen ontvangen en keert onmiddeUijk uit Parijs naar Jeddo tvtug. - Te Parijs heeft de politie huiszoeking gedaan bij 22 personen, meest l. J.n van het kies-eomlté aaturdag jl. zijn de eerste geldersche kvrscu p. m. 130 manden van «otterdam waar Londen verzonden. De koning heeft dor koningin op Xü junij een prachtig rijtuig als verjaarsgeschenk aangeboden. Kenau neeit eene bclgisckc aanbieding ontvangen om zijne lessen daar voort te zetten. De baron James van Rothschild zal ten oude-maimcuhuis op- ngten voor zijne vroegere beambten. Een engelsche geuee-'v r te Panjs geneest voor 2500 ir. de doofheid der doofstommen. Overeen jaar maakt bij zijn gebêim bekend. De fiaasebt keizer heeft de te Sane voor hem vervaardigde 415 gipsen afgietsels der bas reliefs van d zuil van trajanus doen plaatsen in bet nieuwe gedeelte van bet Louvre. Te Weenen zijn werf-bureaux geopend tea behoeve vaa bet hieucaaesehe leger. De pruisisehe regering wil het briefport aanmerk.lijk verlagen en gedwongen iraukering invoeren. Men g«\ -It ;l J beWfte aau polytechnische scholen. De bttrekki. -n tusschin Fr en Ril land zijn zeer koel. Het beruchte kap v-chip der bama is zondag in de haven van Ch« i irg i van een uur in zee met de Kearsage der i li,\ is te Cairo vrijmetselaar geworden. l; Haaksbergen wonende oud-pastoor Leus is msjji - cu vermoord. Te Middelburg is het bjuutu vaa 4 s gen aanbesteed voor 40690. Een magueti-eur te Au. un is v.:r- oordeeld tot eeue boete van 25, voor bet apadmjwa dor medkyoen door de slaapster aangeduid. Een centraal hulp-coraité tci btb.evc der Polen is te Madrid tot stand gekomen. De Jtalianeu w.llen ti brug bouwen die bet vaste land met Sicilië zal verbinden. I' sultan van Marokko heeft geheel zijn land opengesteld voor den ruropt-< hm handel. Niet alleen Chili maar ook Bolivia kiest part ij voor Feré tcsea Spanje. Napoleon wil geen scheidsregter vreaea ia het aebiL Het grasgewaa wordt buitengewoou duur verpacht. «::i-teu van het britsch genootschap tot voortplanting van het cv ..kt- in vnetnde landen bedroeg in 1663 ruim twaalf tonnen gouds. Hit onderhoudt 4'.'.'{ zendelingen en een groot aantal evangelisten en onderwijzers. Het b. drag der voor de kunstenaars op de tentoonstelling te Rotterdam vertocl.te schil derijen beloopt omtrent 30,000. de Ala- gevecht l-d -Kader GOUDA. Geboren.- 17 Junij. Johannes Pieter, c aers 1'. Snel en d> fr Adriana, ouders B. Mullaart en (i. van der Valk Philippe* o ter, ouders P. H. Scheffelaar Klots en L. A. H. Swaan. lv j - ouders B. Schinkel en M. Breedijk. 19. Jan Gornelis, oudn- .1de Bruin en C. Anker. Bernardiua, ouders H. de Zanger en M. Kok. 20. Simon, ouders H. Kranendonk en M. Schorel. Theodora Dirkje, ouders C. P. Rabouw en A. If. van der Heiden. Hendrik, ouders H Spruijt en M. Verbij. Overleden*: 17 Junij. D. C. van Straaten, 12 d. IS. E. Nieuw en- buizen, 36 m. 19. C. M. Kramer, 16 in. 20. M. Boot, huisvr. van G. van der Klein, 61 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 10 tot en met 17 Junij 1S64. Geboren: Jan. ouders H. Brussen en J. Korevaar. Overleden: J. H. Doesburg, 42 j, eebtgen. van O. Homan. J. Moes. 7 m. J. Blussen, 2 d. J. J. Lobtnstijn, CS j. echtgen. vau A. Rietveld. A. HogenJooru, 2 j. 6 m. G. Yerbeij, 7 m

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2