Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I öuitenlflttb. Effecten. Donderdag, 7 Julij. l. 7< Uitgave van A. BRINKMAN. 7a 7s /4 7s 74 BS64. ie, die op den heer B. GOUDSCHE COURANT ‘1 reiboter O.8O a vervolgens te beproeven den vijand tot in Ko- het oorlogstooneel der Post 45%6 4Ö6/16 83% 25% Lange TiendetcegD. n°. GO. /s /s 97% 99% 72% 53% 5116/« 281/s 97% 99% 72% 25%6 53% Gebleven koers. 62716 7474 98% ste :s. /s S. Bonga, 70 j. 28. j. 29. J. Snelleman, wed. J. Schiedon, 64 j. rdt, 19 m. van der Klein. 83%6 83% 191 57 */s 29% 791%6 64ï3/16 flaauwen handei; ag; magere varkens 400 n. 335. Koningsb. 6.75 ;he 6.50 a 7. 4.95. BI: Erwten pr. 2100 n. N. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. posty2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 57716 29% 793/4 64«/i6 m werden aangebo- 10 schapen en 180 -, voor d° kalveren .rkens 4/4 pr. steen en M. den ƒ4 /16 /4 74 7s 716 De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip ran het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Bmtengew one letters worden berekend naar plaatsruimte. e heer C. Kramer vijf rijdag 1 Julij. Hoogste koers. «27s 743/s 9878 23.50 pr. 50 n. a 96/—. hooger dan 11. ts hooger en haver van 20 tot 25 junij: qr. eng. eu 5459 vr. haver. aangeboden: 4580 370 varkens. Voor /2, voor d° schapen aid. Kamper en Zwolle 54/hooi 40/ a 57/ a 44/—. il op vorige prijzen; :r van 2529 junij r. vr. herst en 1520 te maken, om vervolgens te beproeven den vijand tot in Ko penhagen te vervolgen. 3 Julij. Meer en meer wordt het waarschijnlijk dat het engelsch-fransch verbond, dat in den laatsten tijd merkelijk ver zwakt was, zich herstellen zal. Naar men verneemt hebben tnsschen de kabinetten van Londen en Parijs drukke onder- handelingen plaats, ten doel hebbende, om tot eene betere over eenstemming te geraken. Welke de speciale punten zijn, waar over onderhandeld wordt, is onbekend. Het is echter waarschijnlijk dat de deensche kwestie mede betrokken is bij die onderhan- delingen. Bij voortduring luiden de berigten, van het oorlogstooneel ontvangen, zeer ongunstig voor de Denen. Indien het waar is, dat de Pruisen voornemens zijn zich achtervolgens van al de ilanden van den deenschen archipel meester te maken, om ver volgens tot in het hart van dat land, toi Kopenhagen door te dringen, dan zal het hun, te oordeelen naar den loop van zaken tot dusver, niet moeijelijk vallen dat voornemen te verwezent- 1 ij ken. Men leest in den Const.: „Ondanks het artikel van den Mom. Post en de bestaande tegenspraak verwekt de toestand toch ongerustheid, door de neiging, die er schijnt te bestaan om de reactionaire politiek tegen de nieuwe ideen over te stellen.” Het blad toont aan, dat eene coalitie ónmogelijk is. De veroveringszucht heerscht evenmin in Frankrijk als de re volutiegeest, maar niet hetzelfde is dit in andere landen het geval. Zóu men binnen zeggen, dat de eerzucht geheel vreemd is aan den hervatten oorlog. Zoo een heilig verbond .tand kwam, hetgeen niet gemakkelijk is, zou die coalitie van het ver leden tegen het tegenwoordige en van de regeringen tegen de volkeren, slechts gevaarlijk zijn voor’ zich zelve. 4 Julij. Naar men hier thans met zekerheid meent te 1 ..eten, hebben Pruisen en Oostenrijk van Busland verworven dat het in de aangelegenheden van Denemarken onzijdig zal blijven. In dien geest zou bereids door het kabinet van Pe tersburg eene circulaire gerigt zijn aan de voornaamste diplo matieke agenten van Rusland in het buitenland. Bevestigt zich dit berigt, dan staan de kansen voor den herteg van Ol denburg al zeer slecht. Ook op zich zelf beschouwd staan dt. zaken van den hertog van Augustenhurg nog het best, daar zijn streven naar den troon van Sleeswijk-Holstein nog altijd door Oostenrijk ten krachtigst3 wordt ondersteud en de bevol king zelve aan hem de voorkeur geeft. Overigens luiden de berigten van het oorlogstooneel bij voortduring ongunstig voor de Denen. Dc eenstemmigheid, waarmede de echtheid der beide be- 1 kende door den Morning-Post openbaar gemaakte stukken, be- i treffende het verbond tnsschen Rusland, Oostenrijk en Pruisen, 1 van verschilleude officiële zijden is tegengesproken, heeft een steen van het hart des publieks af gewenteld. De heeren von der Goltz en Metternich hadden den keizer reeds dadelijk na het verschijnen dier documenten gerust gesteld. Napoleon III heeft zelfs bij die gelegenheid den oostenrijkschen gezant op nieuw de verzekering gegeven hoe grooten prijs hij op de vriend schappelijke betrekkingen met het hof van Weenen stelt. Daaren tegen is de verhouding tnsschen Parijs en Berlijn w4j- London, 4 Julij. De Morning Post houdt staande dat de medegedeelde dépêches, gewisseld tusschen den heer Werther en derf minister von Bismarck, als ook tusschen laatsgenoemde en den baron van Goltz, e?ht zijn. Hierbij deelt het blad ook nog andere dépêches mede; het dringt tevens aan op alliantie met Frankrijk, ter verdediging van verdrukte nationaliteiten en op een oorlog len behoeve van Venetie. Lord Palmerston heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat er een brief van den baron von Brunnow is ontvangen, waarin deze constateert dat zekere correspondentie voorkomende in een der londensche dagbladen, louter een verzinsel is. 5 Julij. In de zitting van het lagerhuis op heden heeft de heer Cobden de politiek van graaf Russell afgekeurd, even als die allerwege afkeuring vindt. De deensche kwestis zal ten gevolge hebben, zeide de heer Cobden, dat de buitenlandsche staatkunde van Engeland voortaan zal worden geleid door het lagerhuis en niet door het ministerie van buitenlandsche zaken. Disraeli heeft in het lagerhuis voorgemeld de regerings- politiek af te keuren. Gladstone verdedigde de regering, die, zeide hij, toch niet alleen oorlog kon voeren. De heer New- degate heeft een amendement voorgesteld, houdende, dat de onafhankelijkheid der deensche bezittingen gewaarborgd moest worden na den grondslag door de onzijdige mogendheden voor gesteld. Kinglake bestreed dit amendement. Stanley zeide dat het voorstel van Disraeli geene oorlogspolitiek zou meebrengen; hij gispte het gedrag der regering. De discussie is verdaagd. Parijs, 2 Julij. Welk besluit zal de deensche regering nemen nu het land door Duitschland al meer en meer over weldigd dreigt te worden Zal zij het terrein voet voor voet blijven verdedigen? Zal zij de verdediging op die wijze inrigten, dat zooveel bloed mogelijk gespaard wordt, daar de tegenstand ten slotte toch niets baten kan? Ziedaar vragen welke men zich thans hier stelt. Het laatste zou zeker het verstandigste zijn, indien Denemarken, zooals waarschijnlijk is, thans de over tuiging heeft dat het zich nutteloos verdedigt en Duitschlands over weldiging hierdoor te meer uitkomt. Het kan ook zijn, dat Denemarken slechts zwakken tegenstand biedt, ten einde den vijand steeds overmoediger te maken en zooverre te brengen, dat Engeland eindelijk wel genoodzaakt wordt, hulp te bieden. Maar dat zou zeker een dwaze illusie zijn; Engeland toch, het is duidelijk genoeg gebleken, laat Denemarken aan zijn lot over, wat ook gebeure. Wel is waar heeft lord Palmerston verklaard, dat Groot-BritUnnie overwegen zal wat te doen, indien Kopen hagen door den vijand bedreigd of de koning gevangen geno men mogt worden. Maar wie ziet niet in, dat dit een sprookje is, verzonnen om eene weinig eervolle retirade, om geen ander woord te bezigen, goed te maken? John Buil raadpleegt alleen zijn eigen belang, het belang van zijn handel. Ziedaar Engelands geheele politiek. De Muniteur deelt mede, dat de Pruisen en Oostenrijkers hunne troepen in de hertogdommen vermeerderen, en dat, naar verzekerd wordt, Pruisen het voornemen heeft om zich achter volgens van al de eilanden van den deenschen archipel meester 53% 52%8 283/i6 in A. BRINKMAN.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1