I 1864. Zondag, 10 .hilij. S". 238. Overzigt. Buitenland. .ffectcii. I Uitgave van A. BRINKMAN. Londen. 5 Julij. Ofschoon het zeer gewaagd zou zijn den uitslag te willen voorspellen van den strijd, die nu tusschen ons gouvernement en de oppositie gevoerd wordt, zou mcu toch, te oordeelen naar de debatten waarmede de parlementaire veld slag gisteren avond geopend werd, gerust mogen zeggeu dat def: van succes voor de tories nog niet zeer gunstig staan. De^educhte aanval van den heer Disraeli is nu gedaan zonder dat de oppositie daarbij eeuig merkbaar voordeel heeft behaald. Het ministerie beeft zich uitmuntend verdedigd en wanneer al de aanvallen nu verder ook slechts met beleid bestreden wor den, dan kan het weinig twijfel lijden of de minisiers zullen zegevierend het strijdperk verlaten. GOUDSCHE COURANT 1864. 98%, 98% ^’%6 Alle 97% 25 het lager- 54% 5215/16 28% Engeland. de zaak Engeland zoo- erd bij G. F. GOUDA, met emeente-accijns, instens tien kan Gebleven koers. 62%, geboden een ge- IE ORGEL tien te bekomen Papierhandel 557/16 45'% 47%. 97% 191 58‘/U 25s/16 53% 80’/* 653/l« 102% 64% 79% 65%, l027/8 A. M. de Joag. an Geelen. 3. Jan, ouders G. 57 j. 3 Julij. J. J. de Graaf, 1864. van Vlierden. trnelia Catharina, iders J. Labeij en (rkes, 32 j. echt- ag 5 Julij. Hoogste koers. 62’/, Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dcprij per drie maanden is 2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Lange Tiende teegD. n°. 60. SEVER a 46’/10 never 2de soort kan 57V2 cents> '10 Per kan mindere sterkte 54% 52% 28’/, BRINKMAN. zijn in het parlement biji wegen tegen elkander op, zoodat de uitslag r oppositie op het gouvernement- 84'/,- 83’%, 83% 191% 58%, Koning, lm. L Men denkt dat de debatten eerst donderdag of vrijdag af- geloopen zullen zijn en voor dien tijd zal men dus <-t resul taat niet kunnen weten. Lord Malmesbury heeft inmid iels tegen vrijdag eene motie aangekondigd in het hoogerhuis, waarbij het gouvernement, evenals in de motie van den he ;r Disraeli, beschuldigd wordt door zijne staatkunde den invloed van En geland in Europa te hebben doen dalen en dus daardoor de vooruitzigten op vrede te hebben verminderd. Indien het mi nisterie in het lagerhuis de zege behaalt, zal het zich dus op een nieuwen aanval in het hoogerhuis moeten voorbereiden en inzonderheid graaf Russell zal het alsdan zeer hard te verant woorden hebben. Men is hier algemeen van gevoelen dat het GOUDA, 9 Julij. In den laatsten tijd is er eene blijkbare toenadering bespeurd tusschen Rusland, Oostenrijk en Pruisen, die vroeger Polen onder zich verdeelden en nog altijd beschou\ d worden als de natuurlijke vijanden der nieuwere europesche instellingendaar door vonden de geruchten ligtelijk ingang betreffende eene triple alliantie, die als een nieuw heilig verbond den vooruit gang zou moeten stuiten. Het engelsch blad, de Morning Post deelde voor weinige da^en eenige brieven mede van en aan Bismarck, waaruit het werkelijk sluiten van het verbond bleek. En ofschoon deze documenten van verschillende kanten op de stelligste wijze voor geheel verdicht verklaard worden, heeft men. zoo weinig eerbied voor de waarheidsliefde der di plomatie, dat men algemeen geloof weigert aan die ontkenning en zich overtuigd houdt, dat de mededeeling op gronden van waarheid rust en den vrede van Europa in de toekomst ern stig bedreigt, daar deze zamenspanning geheel natuurlijk eene engere verbindtenis tusschen Engeland, Frankrijk en Italië uitlokt. Het algemeen misnoegen dat de onthouding van het engelsch bewind in de deensche kwestie veroorzaakt, heeft der oppositie aanleiding gegeven tot een ernstigen "an val ter omverwerping van het ministerie. Het gevaar zou zeer dreigend zijn, indien de oppositie eene andere gedragslijn in uitzigt stelde en voor Denemarken de wapenen wilde opvatten, maar hoe hevig zij de politiek hunner tegenstanders bestrijdt, zij deinst terug voor de verantwoordelijkheid om Engeland in een onafzienba- ren oorlog te wikkelen, die het zonder eeuig bondgenoot zou moeten voeren. Waartoe dan echter die strijd op een oogen- blik vol van ernstige bezwaren. Pruisen gaat voort met zijn onedelmoedig veroveringswerk, het heeft naauwelijks Alsen vermeesterd of het bedreigt Funen en schijnt in ernst geheel Denemarken te willen onderwerpen. Groot is de ijver der Pruisen, zij strijden met hunne brutale overmagt voor eigenbatige bedoeling; terwijl toch Oostenrjk Augustenburg voorstaat, wil Rusland Oldenburg be voordeel en, maar Pruisen liever den buit zich zelf toeeigenen. Denemarken van allen verlaten bezwijkt in den ongelijken strijd; een deensche prins begeeft zich naar den koning van Pruisen, misschien om den vrede te sluiten onder harde voor waarden. Zweden kan wel niet veel, maar het wil nog minder, velen wantrouwen het zelfs, en meenen dat het begeerige blikken slaat op het overschot van Denemarken om het oude Scandi navië te doen herrijzen. Italië wacht op gebeurtenissen, die het doel zijner uitzigten zullen nader brengen; het ministerie handhaaft zich in het vertrouwen der kamer. In Belgie is de strijd weder aangewakkerd. De liberalen I wilden beproeven om, even als bij ons geschied is, de kamer I met drie nieuwe leden te versterken naar aanleiding der toe genomen bevolking, maar de oppositie ziet daarin slechts de De prijs «Ier Adv ertentien var één tut regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent" Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. poging om de meerderheid van éeüe stem tot vier te brengen en belet nu door hare onthouding het nemen van elk besluit, daar de 59 liberalen bij herhaling niet allen aanwezig konden zijn. Dit ellendig gehaspel wekt algemeen misnoegen en dreigt met ongunstige gevolgen. Waar de partijen elkander zoo op wegen moest men beroep doen op het volk; ook in Engeland zal dit moeten geschieden. In Amerika houdt de bloedige strijd aan, de zuidelijken ontwijken elk beslissend gevecht en rekken den rampzaligen toestand. Hunne eenige hoop is de erkenning door Frankrijk, dat echter gelukkig terugdeinst voor den onwil van En zoo nadert langzaam het einde, de zegepraal van der mensehheid. kabinet een compromis met de oppositie zou moeten sluiten, door graaf Russell te noodzaken zijn ontslag te nemen. AIL partijen zouden daarmede tevreden ziju, daar toch die minister bijna uitsluitend de oorzaak is dat het prestige van F door de staatkunde van de laatste tien of twaalf maanden zeer gedaald is. De Times zegt, de partijen zijn in het parlement bijna even sterk en wegen tegen eik mder op, zoodat de uitslag van den aanval der oppositie op het gouvernement moeijelijk is te voorspellen, maar in elk geval is het waarschijnlijk dat het huis der gemeenten zal worden ontbonden, spoedig na den afloop der beraadslagingen over bedoelde motie. De ministe riele partij heeft besloten het amendement te ondersteunen van den heer Kinglake tot goedkeuring van de staatkunde der rege ring in de deensche zaak, hoewel de ministers liever eene eenvoudige verwerping der motie van den heer Disraeli hadden gewenscht. Er schoot aan de ministeriele partij echter geen ander middel over, vermits de heer Kinglake weigerde zijn amendement in te trekken. 7 Julij. In de heden gehouden zitting van het lager huis heeft de heer Layard outkend, dat de woorden van lord Palmerston: „wanneer Denemarken in oorlog mogt worden ge wikkeld, zal het niet alleen worden gelaten” eene algemeene toezegging van Engeiauds hulp uitdrukten. De bedoelde den hadden slechts betrekking op zekere eventualiteiujrff De oostenrijksche gezant alhier, heeft aan Reuters bareau

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1