I 8S64. Zondag, 17 Julij. l v. *40. eten. Ovcrzigt. Buitenland. 7» 7* >7. KENNISGEVING. re- N. J. H. Naves, f zou 97»/. 7s 1467, 71s/s 831/2 >l/8 48 liberalen en klerikalen. IINKMAN. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. 74 78 447. 467s koers. 62718 364. iel eu 19074 587s 487s 46718 28 I middelbaren 'vptemler bij a Gezin te ng, voor- 3goed, op penden onder landelaar A. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten II ure. 174 5716 378 congres was aangenomen- bet»*. wordt, Verleend v.uy 400 mil- Julij. De heer Griffith heeft in het Jirlementge- lindeboom. erg. Mar en J. P. van tl. Luwes. nme. Dirk, Lhonius, ouders iders E. lauk- doet over al pel zijn 4000 Hanover zijn larck zou zelfs )e oorlog kost oen thaler. hoeve der naar '74 '’716 ‘78 65718 J. Nieuw veld, 11. D. E. wel woorden van wijsheid in den mond hunne daden van anderen geest getuigen. men algemeen tevreden met de beslissing en bekreunt men zich niet over de afkeu- Putmann, geb. itrina de Vast, Bezuijen, geh. 12 j. 12 Jnlij. »gste Gebleven ers. 716 78 '716 De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, op den 11“ Julij 1864 is executoir verklaard; het kohier van het Patent regt over het dienstjaar 1864/65 (eerste gedeelte). Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger; dat ieder daarop voorkomende ver- pligt is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat, de termijn van DRIE MAAN DEN, binnen welke de reclames behooren te wordeh ingediend. GOUDA, den. 16“ Julij 1864. De Burgemeester voornoemd, Van BERGEN IJ ZEN DO O RN. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is SO Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. In Frankrijk heeft het volk geen stem en de dwingende GOUDA, 16 Julij. Alles schijnt het nabijzijnd einde der deensche kwestie aan te kondigen. Men mag zich vleijen met het spoedig herstel van den vrede. Doch niet als vrucht van wijze raadgevingen en bemiddeling. Het is de droeve vrucht van het brutaal geweld, het zwakke Denemarken bezwijkt voor de overmagt. De Ro lling heeft zich een ander ministerie gekozen en vraagt wapen stilstand om over den vrede te onderhandelen. Het feit schijnt niet meer te betwijfelen, maar de bijzonderheden zijn duister, zoo is de jongste broeder des konings in het belang van den vrede afgereisd, maar niemand weet waarheen. Zoo vertelt men dat de ko- ning gezind is met geheel Denemarken in den bond te treden, en Duitschers van de Denen te maken, die zoolang beproefd hebben de Sleeswijkers in Duitschers te herscheppen. Het klinkt verbazend vreemd, maar de geheele zaak is vreemd; Denemar ken is wel het slagtoffer van eigen koppige verkeerdheid, maar de pruisische overmoed is ook walgelijk. Men beweert, dat zij geheel Holstein, Sleesw ijk en Lauenburg vragen, verschrikkelijke liooge oorlogskosten en eindelijk, als toegift, de deensche vloot. Et is uit dat alles nog weinig goeds te voorzien, alleen het ophouden van den oorlog zal ten zegen zijn; dat doellooze vechten moet eindigen, overigens zal Denemarken meer verliezen dan de te onregt onderdrukte hertogdommen; het zal zijne inner lijke constitutionele vrijheid verliezen, daartegen streed von Bis marck, en men vreest, dat het nieuwe deensche ministerie den weg der reactie zal opgaan. De Denen zullen nu hieronder wel niet lijdelijk blijven, maar zij hebben veel kans, dat de dwang hun met bloedig geweld zal opgelegd worden. De ko- ning van Denemarken zou altijd gewenscht hebben zijn land in den bond opgenomen te zien, maar den loop der gebeurte nissen afgewacht hebben. Al die vermoedens en gissingen maken hei. onmogelijk den waren stand der zaak te overzien. Zooveel is waar, dat de Pruisen geheel Jutland bezetten en Funen ernstig bedreigen. Overigens vreest GOUDSCHE COURANT. gering hult zich in een ondoordringbaar duister. Zoo gaat Europa van de eeue verwikkeling tot de andere over, en dit duurt zoo lang toi dat de een of andere gering- schijnende omstandigheid de aanleiding geeft tot het ontvlam men der brandstof, die zoo algemeen opeengehoopt ligt. Overigens vreest men altijd de zamenspanning der twee keizers en den wet verkrachtenden koning tegen de liberale be ginselen, waartegen men slechts flaauwe hoop stelt in het zich onthoudende Engeland en in de gevreesde hulp van het dub belhartige Frankrijk. Het wordt meer en meer tijd dat ook de volken zich weder ecus doen gelden, mogi dit geschieden op waardige wijze in het vol bewustzijn hunner onwederstaan- bare kracht. Maar de uitzigten zijn somber en de rampzalige toestand van de heerschappij des gewelds zal nog lang voort duren, omdat en vorsten en volken het beginsel des verderfs huldigen, en wel woorden van wijsheid in den mond voeren maar in 1 In Engeland is van het lagerhuis ring der pairs. In Belgie zal net volk geroepen worden uitspraak te doen over den strijd van liberalen en klerikalen. Londen. 12 Julij. De koningin heeft gisteren door lord Probij in het lagerhuis op het adres betreffende de deensche aangelegenheden geantwoord: /zIk heb uw adres ontvangen, waarin mij dank wordt ge/egd voor het overleggen aan het parlement van de correspondentie belreffcnde de duiisch-deensche kwestie, alsmede van de protocollen der conferentie die te Londen gehouden is. Het doet mij, even als 11, innig leed dat de conferentie uiteen is gegaan, zonder in Lei doel, naar toe zij was bijeen gekomen, geslaagd te zijn. Ik acht mij gelukkig de verzekering te ontvangen, dat gij voldaan zijt over het gedrag, dat ik mij tot pligt gerekend heb in deze verwikkelingen te volgen, een gedrag waarbij ik vermeden heb mij in eene gewapende interventie te wikkelen ter zake van den oorlog tusschen Denemarken en de duitsche mogendheden.” De kanaalvloot, welke nog voor Spithead ten an kei ligt, zal morgen van daar vertrekken, om een kruistogt tc on r- nemen. Naar men verneemt zal zij Bristol, Pembroke en Cork bezoeken en daar eenigen tij 1 blijven. Volgens den Morning Star heeft de zending van den hertog van Glucksburg ten doel, om Pruisen aan te biedende aanhechting van Holstein en van dat gedeelte van Slees wijk, gelegen ten zuiden van de Schlei. Het overige leelte van Slceswijk zou aan Denemarken blijven. Het blad v. -kert, dat dit voorstel aan het kabinet van Berlijn is gedaan. Met de stoomboot Ethiop, dezer dagen van d westkust van Afrika aangekomen, is hier het berigt ontvangt n, dat de bekende leen wen jager Jules Gérard het regensaizoen te K o ti ran ki zou doorbrengen. Hij genoot de beste gezondheid en had weder verscheidene leeu ven gedood. In gevolge z jne be lofte aan de Geographical Society van Londen, zou hij zoo spoedig doenlijk op weg gaan ter opsporing van de bronnen van den Niger. Volgens de hier ontvangen berigten uit Britsch-Indie, dd. 8 Junij, had de indische regering besloten wra.ik te nemen over de beleediging eu mishandeling, het britsche gezantsch tp in Bhootan aangedaan, maar zonder een krijgstogt te ondernemen naar dat schier ontoegankelijke bergland. Men denkt Bhootan spoedig te dwingen tot het geven van voldoening door de vol gende maatregelen: Het afsnijden aan de bevolking van Bhoo- than van den toevoer uit Britsch-Indie, waaraan die bevolking groote behoefte heeft; het ontnemen en inlijven bij her britsche grondgebied van de vruchtbare vlakten op de uidelijke afhel ling van het gebergte, dat zij bewoont, en het intrekken van de jaarlijksche toelage van 10,000 ropijen, welke aan een deel der bevolking uit de indische schatkist werd betaald. Te New-York was het gerucht in omloop, dat de rege ring, wegens de’ verliezen welke het leger had geleden, spoe dig tot eene nieuwe ligting zou moeten overgaan. De minister van oorlog had voorgesteid de intrekking van de wet, waarbij vrijheid wordt verleend tot afkoop der verpligte krijgsdienst, maar het congres had zijne toestemming daartoe geweigerd. Bij den senaat was in gekomen eene mededeel in g van den president Lincoln, waarin hij ontkent dat door het bewind magtiging is verleend tot het werven van vrijwilligers voor de land- of zeemagt in Ierland, Canada of eenig ander vreemd land. In de beide huizen van h t wetsontwerp waarbij aan de regering magtiging tot het opnemen in het dienstjaar 18C41865 lioen dollars, tegen 6 pCt. rente, bet.udbaar in g/ud. 15 T..1.4 t^ö knar U

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1