Ötnncnlanö. Gemengde Berigten. Ammerstol, 15 Juüj. Van zaturdag 9 tot en met he den zijn hier gevangen 227 zalmen, waaronder de kleinste helft zoogenaamde S4. Jacobs zalmpjes eu 2 steuren. Marktberigt 3n. Delft, 14 Julij. Bij weinig aanvoer ter graanmarxt ook wei nig kooplust, alleen puike Z. tarwe voor eonsumtie bragt iets meer op. Tarwe ƒ9.20 a 9.4Ü. Kogge f 6.20 n J 6.40. Zo- merger/t 5.30 a 5.50. korte haver 4.00 li f 5. Lange d0/3.90 a 4.40. Duiveb. ƒ8. l'aardeboouen 6.30. Witte erwten 7.25. vrn»(i of de rearing Pruiseus eiseh tot afstand der deensdie vloten' met onverschilligheid aanzag. Lord Palmerston gaf te kennen, "een kennis van zoodanigen eisch te dragen. De lord <rif te 'kennen dat hij meende dat een wapenstilstand was voor- ^ed i"en- hij wist echter niet of die reeds gesloten was. "liet "e-ucht omtrent de aftreding "an den heer Chase als minister van financien, heeft zich bevestigd. De minister moet tot dit besluit gekomen zijn ten gevolge van een conflict met den president ter zake van de benoeming van ambtenaren bii het departement van financiën. De heer Lincoln beeft de portefeuille eerst aangeboden aan den ex-gouverneur Todd. uit Ohio die echter bedankt heeft; daarna is de portefeuille aan geboden aan den senator Tessenden, uit Maine, en deze neeft aanvankelijk om gezondheidsredenen zwarigheid gemaakt, doch later de portefeuille aangenomen. Parijs 12 Julij. Iu onze politieke wereld is het zeer stil Men' verwacht vredelievende voorstellen van de zijde van Denemarken en in dat vertrouwen ziet men de toekomst met minder bezorgdheid te gemoet. Het eentge, waarvan in onze politieke kringen nog veel gesproken wordt, is de toenadering tusschen Pruisen en Frankrijk. Het feit schijnt voor geen te- "cnsnraak vatbaar te zijn de ontvangst die aan den pruisiseben g /int te Fontainebleau te beu.t valt, bewijst reeds voldoende ,ie verstandhouding tusschen beide mogendheden op dezen „enblik al van zeer intimen aard moet zijn. Zonderling ge- honden evenwel gelijktijdig de geruchten aan van de be kende alliantie tusschen Knsland, Oostenrijk en Pruisen, liet- -een Frankrijk dwingen zou zich in de armen van Engeland 7n niet in (lie van Pruisen te werpen. V\ at er van de zi ak jal eerst later kunnen blijken. Zondag, des middags ten 2ure, heeft op de Saone ren ontzettend ongeluk plaats gehad. Een aantal passagiers had zich namelijk te Lvon op de stoomboot La Mouche voor een leiziertortje op de rivier ingescheept en namen meest allen op net dek plaals. Het schijnt dat de boot, nadat men een poosje "cvareu had, door het stooten op een bank, eene schom mel, ai 'e beweging maakte, die den passagiers schrik aanjoeg. Zij wierpen zich althans allen plotseling naar de zijde, tegenover- "c-ieid aan die waarnaar de boot scheen over te hellen. Het vaartuig, de beweging der passagiers volgende, helde onmiddellijk V. eder naar de andere zijde over, waardoor de passagiers met veel "c velil tegen de balustrade vielen dat deze brak, met het ongelukkig "gevolg dat de passagiers, zich op het hel lend vlak van het dek niet kunnende staande houden, in den vloc.l stortten. Daar eerst hulp opdaagde toen het te laat was. zijn meest al die ongelukkigeu jammerlijk verdronken. Men zag' iVn oogeuhlik handen en hoofden boven den water- Tiitstekenvrouwenhanden, die nog krampachtig de on"esla»cn ombrelle omklemden, welke haar eene seconde vroe ger tegen de felle zonnestralen beschermde men zag hier en daar kindereu door den stroom medevoeren en toen was alles gedaan! Reeds zijn een veertigtal lijken opgevischt. Geheet Lvon is in rouw. J4,Julij. Uit een goede bron wordt verzekerd, dal het engelsche gouvernement de keizerlijke regering heeft geluk ge ne? seht met het onderdrukken der onlusten in Algerie. Thans wordt het ook van eene zijde, die met de regering in betrekking staat, hoogst onwaarschijnlijk genoemd, dat er middel zou kunnen gevonden worden om Denemarken te doen opnemen onder de staten van het duitscbe verbond. Dit zon evenwel niet wegnemen, dat de aangeknoopte onderhandelingen willigt zouden kunnen leiden tot eene andere schikking. _°Uit Calais meldt men dat het zuidelijke schip Rappa hannock, hetwelk zich thans in die haven bevindt, op last van lie rr"tbank van koophandel van Boulogne moet worden ver kocht? wegens handelsschulden, door den kapitein aangegaan. Toen 'de deurwaarder, belast om de billet.en, waarbij de ver koop wordt aangekondigd, aan liet schip aan te plakken, zich aan boord van den Rappahannock wilne begeven, heeft de ka pitein hem verklaard, dat hij zijne tegenwoordigheid- op zijn vaartuig met zon dulden en zich des uoods met geweld daar tegen zou verzetten. De deurwaarder verwijderde zich en diende bij de bevoegde autoriteit deswege rapport in. Oostenrijk en Rusland, zegt men zijn een weinig ongerust over de veranderde vernouding tusschen ons kaluuet en Pruisen. Reeds is daarvan een bezoek van graaf de Metlernich aan Drouin de Lhuys het gevolg geweest, dat eenige toenaderingen ook tot Oostenrijk heeft in het leven geroepen, althans de officieuse pers schijnt Oostenrijk wat beter gezind dan in den laatsten tijd. Men verzekert, dat Pruisen, dat geacht werd den groother- tovan Oldenburg te ondersteunen, daarvan afziet. Dat ware ten bewijs, dat werkelijk ons kabinet en dat van Berlijn tot elkander genaderd zijn. Ook de Correspondence llavas deelt mede, dat door sommi gen aan de reis van den keizer van Rusland naar Nederland eene verwijderde politieke beteekenis gehecht wordt. Men meent namelijk, dat te dezer gelegenheid de wensch naar een franseh- russisch bondgenootschap op nieuw levendig geworden is, en men acht het niet onmogelijk, dat de reis van den prins van Oranje naar Eontaineble.au heeft moeten dienen om den weg te banen voor eene persoonlijke ontmoeting tusschen Napoleon III en Alexander II. Het bijna half-officieel karakter der Corres pondence Havas schijnt aan deze gissingen eene waarde bij te zetten, .«elke zij onder andere omstandigheden misschien in memands schatting hebben zouden. Dagelijks doen zich nieuwe feiten voor, welke het be staan van de noordsche triple-alliantie onloochenbaar maken. Een krachtig bewijs van het bestaan dier alliantie is het be sluit, door de bondsvergadering genomen om de aanspraken van den nieuwen pretendent tot den Sleeswijk-Holsteinsclien troon, den hertog van Oldenburg te onderzoeken, een besluit dat niet is genomen dan op aandrang van Pruissen en Oos tenrijk, die op hunne beurt daarmede Rusland zoeken te believen. Brussel, 13 Julij. Ile.len heeft te Aalst de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Cumont. Zeitien heeft men eene meer indrukwekkende plegtigheid ge zien. Al de liberale afgevaardigden der kamer, met uitzonde ring van twee of drie zieken en van den minister van justitie, wiens aanwezigheid in den senaat gevorderd werd, waren ter bijwoning dier begrafenis met een extra-trein te Aalst gekomen. Ouk waren uit Brussel rijtuigen naar de kleine vlaamsche stad gezonden, in welke rijtuigen de afgevaardigden ue lijkbaar volg den, terwijl een detachement guides het escorte vormde. Eene aanzienlijke volksmenigte vulde de straten, en de publieke ge bouwen, zoomede een groot aantal particuliere huizen, waren met zwart behangen. Weenen, 1T Julij. Aan het ministerie van buiteulaudsche zaken is berigt ontvangen, dat morgen een koerier uit Dene marken zal aankomen, met voorstellen betreffende het sluiten van een wapenstilstand, Berlijn, 12 Julij. In onze ministeriele kringen wordt de wijziging van liet deensche ministerie nog niet als een waar borg voor een spoedige herstelling van den vrede beschouwd. De voors'elien van het nieuwe ministerie zullen, naar men hier geloof, nog altijd van het standpunt uitgaan, il.it de integri teit van het deensche koningrijk moet worden gehandhaafd; een standpunt, dat de geallieerden reeds sedert lang vaarwel hebben gezegd. Pruisen en Oostenrijk kunnen niet ter.igkeeren tot een stand van zaken die door den loop der dingen oulioud- baar geworden is en zullen thans geen anderen grondslag aan nemelijk achten dan de afscheiding der hertog lommen van Denemarken. Het ministerieel orgaan is dan ook van oordeel dat de wijziging van het deensche ministerie geen andere be teekenis heeft dan dat men daaruit de hoop kan putten, dat* Denemarken niet langer iu zijn nutteloos verzet zal blijven volharden en zich eindelijk aan een stand van zaken zal on derwerpen, die niet door Duitschland, maar door: «de aan matigende en zelfzuchtige staatkunde der deensche volkspartij" in het leven geroepen is. 13 Julij. Volgens berigten uit Odessa is de russische regering geneigd om bijzondere faciliteiten toe te staan voor den uitvoer van granen, en wel ten gevcige van den grooten voorraad die aldaar aanwezig is en van de verdere gunstige uitzigteu op een voordeeligen oogst. Ook in de Donauvorstcn- domtnen belooft, naar men zegt, de oogst aanzienlijk te zullen zijn. 14 Julij. De Krenzzeitnng meldt dat gisteren alhier officieel berigt is ontvangen, dat een koerier uit Kopenhagen naar Weenen en Berlijn is vertrokken met een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand en met aanbod om den vrede te sluiten. Oostenrijk en Pruisen hebben bij den bondsdag een voor stel ingediend, ten strekking hebbende dat aan den hertog van Augustenburg de gelegenheid zal worden gegeven, zijne aan spraken op Sleeswijk-Holstein te doen gelden, even als dit ten aanzien van den hertog van Oldenburg geschied is. De bonds dag zal in zijne volgende zitting omtrent dit voorstel eene beslissing nemen. De Prov. Corr. zegt betreffende de ministeriele kwestie in Denemarken het volgende: Het schijnt zeker, dat het doel van deze verandering is, om door eindelijk de baan des vredes te betreden, Denemarken voor verdere verliezen te bewaren. Men heeft regt aan te nemen, dat de duitsche mogendheden aan eene ernstig gemeende vredelievende staatkunde op alle mogelijke wijze te gemoet zullen komen. De vrede is echter niet zonder losmaking en zelfstandigheid van geheel Sleeswijk- Holstein te erlangen en een wapenstilstand kan eerst dan tot stand komen, wanneer vooraf aanneembare grondslagen voor den vrede aangeboden worden. Uit Hadersleben wordt berigt, dat de militaire bevelhebber der stad heeft bevolen alle opschriften in de deensche taal te verwijderen. Geene dagbladen mogen in die taal verschijnen, behalve de Nordslesvigske Tidende. Uit Petersburg werdt gemeld dat de te Kasan geïnterneerde polen in het begin van Junij eene poging hebben gedaau om die stad door list in handen te krijgen, welk plan tijdig is ont dekt. De belhamels zijn op 18 Junij met den dood gestraft. De overigen, die leden van de commissie van uitvoering waren (vijf in getal en ouder deze een Rus), zijn veroordeeld tot Söjarigen dwangarbeid iu de mijnen van Siberie en reeds der waarts vervoerd. 15 Julij. Men meldt uit Dantzig van heden, dat het hoofd van het loodswezen van Neufahrwasser het volgende berigt aan den handelstand heeft gerigt: Gisteren avond waren drie deensche stoombooten in de ha ven die de parlementaire vlag heschen. Het hoofd van het loodswezen voer daarop naar de booten en ontving eene depe- che voor den kommandant der stad. Volgens zeggen vaD den deenseheu pirlementair bevat die depeche het berigt, dat van de deensche zijde de vijandelijkheden gestaakt worden. Heden morgen waren twee deensche stoombooten in het gezigt, die westwaarts aanhielden en zich naar de bogt van Hela begaven. Kopenhagen, 13 Julij. Men verzekert heden morgen, dit het gouvernement depeches naar de hoven van Weenen en Berlijn heeft gezonden. Als stellig wordt gezegd, dat zij de voorwaarden voor eene wapenschorsing inhouden. Het gerucht wint meer en meer veld dat welhaast vrede gesloten zal worden. - De kolonel Kaufmann is naar liet pruisische hoofdkwar tier vertrokken, naar men verzekert met het doel om over eene korte wapenschorsing te onderhandelen. Ook is een deen sche koerier naar Berlijn vertrokken. Petersburg, 13 Jnlij. De statuten van de algemeene maatschappij voor crediet op vast goed en industrie, is op telegrafisch bevel des keizers bij deu rijksraad aanhangig ge maakt. Men verwacht eene gunstige eindbeslissing. Gouda, 16 Julij. In den vroegen ochtend van 11 julij, te 4s/4 ure heeft aan het overzetveer te Lage Z tv al uwe een droevig ongeluk plaatsgehad. Daar het water eenigz.ins hol stond, weigerde desehip- per, een 53 tal personen, mannen en vrouwen uit de gemeen ten Made en Drimmelen, Ter Heijde, Zwaluw e enz., op dat oogenblik over te zetten; de knecht heeft dit echter onderno- nomen met een vliegert of veerhengst, waaraan met een touw nog een kleine boot was vastgehecht, waarin een 15tal perso- sonen plaats nam. Naauwelijks wis men de plaat voorby ge zeild en op het groote water gekomen, of de kleine boot werd door een zwaar geladen kolenschip iu den grond gevaren, waar door negen personen, meest «rouwen, zijn verdron ken. Dit ongeluk is gebeurd digt bij de plaats, alwaar in 1860, op den tweeden pinksterdag, de cipelscbe stoomboot met 45 menschen is verongelukt. Volgens een ander berigt, zouden 5 mannen en 3 vrouwen zijn verdronken. Het tweede groote zeudingsfeest te Wolf hezen werd don derdag door buitenge voon fraai weder begunstigd en is volgens het programma in de beste orde afgeloopen. Even als voorleden jaar werd het weder gehouden op het terrein, beheorende aan mevrouw de douairière, baronnes van Brakell Doorwerth, welke het met de meeste bereidvaardigheid had afgestaan. Men schat het aantal aanwezigen op 10,000. Nadat ds. O. G. Heldring de feestgenooten met een kort woord verwelkomd had, trad ds. L. o. van Bhijn, predikant te Wassenaar op en hield de feest rede. Daarna had de eerste pauze plaats. Na afloop derzeive werden toespraken gehouden door afgevaardigden uit Engeland, Schotland, Frankrijk en Duitschland. Hierop volgde eene pau/.e, na wier afloop op 5 spreekplaat sen spreekbeurten werden vervuld door de in het programma genoemde heeren. De toespraken werden voorafgegaan, afgewisseld en besloten door gemeenschappelijk gezang, onder begeleidii van een muziekkorps onder bestuur van den heer H. J. van Lummel, uit Utrecht, 't geen een uitmuntende uitwerking had. Ten slotte werd het feest des avonds ongeveer half zeven ure door ds. Cohen Stuart gesloten. Uitgelokt door het heerlijke weder, wcraen meer nog dan voorleden jaar gedurende de pausen kleine wandelingen gedaan in de schoone omstreken van bet landgoed, zoodat de dag onder vriendschappelijk zamenzijn lot algemeen genoegen afliep. De kiezersvcreeniging de Grondwet in liet kiesdistrict Winschoten heeft tot kandidaat gekozen voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer den heer prof. Jonck- bloet, te Groningen. De kandidaat van de kiezersvereeniging Vaderland en Koning te Winschoten is heer mr. W. Wol- dringh, griffier bij de regtbank aldaar. Volgens het Volksblad komt voor de aanstaande verkiezing *an een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Hoorn iD aanmerking de heer jlir. mr. W. T. Gevers Deynoot, te 's Hage. Aan den Précurseur wordt uit 's Hage het volgende ge schreven; ;/Ik geloof te kunnen bevestigen hetgeen ik u vroeger heb gemeld aangaande de onderhandelingen over een fransch nederlandsch handelstracfaat. De grondslagen zijn vast gesteld en aangezien de fransche onderhandelaars zich veel handelbaarder toonen dan eertijds, bestaat er thans alle reden, te gelooven, dat ook de nieuwe onderhandelingen niet zonder vruchten zullen zijn." De vierde haringjager is donderdag aangekomen met 62 ton volle en 29 ton maatjes haring, van fijne kwaliteit. De berigten uit de vloot zijn gunstiger. De prijs vaii de maatjes Haring is heden gesteld op 280 per ton. Het nieuwe stationsgebouw te Harlingen is zondag 11. voor het gewoon dagelijksch gebruik geopend, iets waaraan bij het toenemend druk verkeer langs den spoorweg meer en meer behoefte bestond, en waarvan het nut vooral in een on gunstig jaargetijde nog het meest zal blijken De meeste fabriekanten te Tilburg hebben het voorbeeld van deu heer Brouwers gevoigd door het werkloon hunner fa briekarbeiders met een cent per uur te verhoogen. Sedert jaren is het in de fabrieken alhier zoo druk niet geweest als in dit jaarmen schrijft zulks toe aan de aanhoudende rijzing der prijzen van de katoenstoffen, welke naar het schijnt thans door de grovere wollen stoffen vervangen worden. De verzending van alle soorten van baaijen, duffels, flanels etc. zoowel naar alle streken van Holland als naar het buitenland, is sedert eenigen tijd buitengewoon groot geweest en neemt dagelijks toe, terwijl verscheidene orders moeten afgewezen worden, met- tegenstaan le sommige fabrieken dag en nacht doorwerken. Dat dit op alle takken van nijverheid alhier gunstig terug werkt, laat zich ligt begrijpen. Prijs der S4. Jaeobsz: 55 a (15, de grootere (ia u 75 Cts. per half ned. pond, prijs der sleur 2 a 5; doode zalm lager van prijs. Te Yokuhama in Japan is eene zamenzwering tegen dc vreemdelingen ontdekt. De iialiaausche bauk heeft het disconto tot 7 pCt. verlaagd. Prinses Auna Murat wordt nu uitgehuwelijkt aan dea graaf van la*., deren. In België beproeft men de ontbinding der kamer. Het armen geld van de openbare vermakelijkheden te Parij- geheven, bedroeg iu het laatste jaar 1,396,000 francs Het noorweegsche leger te velde is ont bonden. De eng. majoor Gordon zal d<- chiuesche dienst vrlateii. lu Oost-Canada is een spoortrein gederailleerd en bij ht llilaire van een brug naar beneden gestort; 34 doodeu en 350 gekwetsten /ij» van onder de verbrijzelde wagens te voorschijn gchaah' Men vermist uoj» person a. De zuidelijken wenschcn naar vrede doch met behoud d r slavernij. Te Londen zijn f 2400 uitgeloofd voor de ontdekki g vu d. u moor denaar op den spoorweg. Keizer Napoleon leeft alleen voor zijn ie de Jules César. De kou'ng van Hanover is ziek. De Bi-lgeu hebben de meerderheid met groote staatsie bigraven en nu volgt de onebindine. Gedurende het jaar 1863 zijn in Drenthe 17,773,035 ton turf geveend. Te Madrid is eene zameiispauniag ontdekt eu de uitbarsting voorko men. In Frankrijk is cour- ssie verleend aan eene maatschappij tot het leggen van een ouderzeuschen telegraaf-kabcl naar Noord-Anierika lie trein van den Great Eastern spoorweg van Harwich naar Londen is bij het station Bradfield gederailleerd. De machinist is omgekomen, verschei dene personen zijn gekwetst. Gouda, -4 Julij. Tarwe, Poolsche 2400 n. 300. Zeeuwsche pr. mud 9.50 a 10. llogge Koni igsb. f 0.00 a 6.75. Dantziger 6.00 a 6.75. Zeeuwsche 0.45 a 0.00. Gerst ƒ4.75 a 6. Haver 4 a 5. BI. Erwten 6.60 a ƒ8. Boekweit, fransche pr. 2100 n. 235. N. Brab. ƒ255. De veemarkt met geringen aanvoeren tamelijken handel. Vette schapen en lammeren vlug, magere traag. Magere var kens en biggen prijzen lager. Kaas aangevoerd 70 partijen; prijs 22 a *25 per 50 n. 1?. Goeboter 1.08 tot ƒ1.14. M'eiboter 0.S4 a 0.96. Aan stads waag gewogen van 714 Julij 41/4, 1050/9 eu 60/16 boter te zamen 23240 n. Boter ƒ48 a 58 bet vierde, 1.20 a 1.45 pr. tl. 9$. Ter markt 566 mud aardapp. 2 n 2.50. Londen, li Jul ij. Granen. Eng. tarwe goed gevraagd en vast;, vreemde stil; ladingen petersburger en dantziger uiet dan li 1/lager te verkoopen; gerst vast en haver 6 d. a 1/ lager. Aanvoer van 4 9 Julij 1710 qr. inl. en 32S7 qr. vr. tarwe, 2607 qr. vr. gerst en 198 qr. inl. en 44047 qr. vr. baver.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2