öinncnlrtnö. Madrid, 18 Julij. Uit Lissabon verneemt men, dat in eene door een groot aantal handelaren onderteekende petitie de vrije invoer van granen is verzocht, daar de magazijnen ledig zijn en de oogst ontoereikend is. Gouda, 20 Julij. Ter benoemiiig van een lid der tweede kamer der staten generaal voor het kiesdistrict Winschoten zijn 499 geldige stemmen uitgebragt, waarvan op dc 11. II. Prof. Jonckbioet 182, Borgesius 11S, Woldringh 93, van S winde ren 49 en Yenema 42 waren vereeuigd. Derhalve herstemming tusschen de H. H. Jonckbioet en Borgesius. Parijs 18 Julij. De stemming blijft bier vredelievend, al- hoenel rae'n zieh niet ontveinst dat de deensehe kwestie nog altijd een eenigermate dreigend aanzien heeft; zelfs dan toch, wanneer zoonel Denemarken als Pruisen en Oostenrijk geneigd zijn om den vrede te sluiten, blijft er nog zeer veel te regelen over, uaarop de vrede ten laatste schipbreuk zou kunnen lijden. Het'is toch niet aan te nemen dat Denemarken thans zoo ge willig zal zijn om Sleeswijk en llolstein af te staan, terwijl bovendien dan nog de kwestie der oorlogskosten op den voor grond treedt, die van lieverlede tot een hoogst aanmerkelijk bedrag zijn gestegen en die door Denemarken zullen moeten betaald worden zelfs dan wanneer het denkbeeld eens verwe zenlijkt werd om bet in den duitscben boud op te nemen. Volgens hit verspreid gerucht, zou de hertog van O'den- burg, eenmaal aan het hoofd van de regering der hertogdom men0, deze afstaan aan Hanover, van welk land men in ruil een gedeelte van zijn grondgebied zou vragen voor Pruisen. De vergelijkende proefnemingen met het geschut in het kamp van Chalons zijn thans bepaald van den 20 tot den 25 Augustus. Gelijk men weet zal de keizer daarbij tegenwoor- dig zijn. 17 Julij. Ou ze regering heeft Jepeches gezonden naar de hoven van Weeiien en Berlijn, niet het doel oin er op aan te dringen dat aan Denemarken voorwaarden tot het sluiten van den vrede zulicn worden gesteld, die voor deze mogend heid aanneembaar zullen zijn. Of dat verzoek veel baten zal, moet betwijfeld worden, daar Duitschland het er in den laat- sten tijd op schijnt toegeiegd te hebben, niet slechts om zijn eigen wil te volgen, maar tevens om het klaar en duidelijk te doen uitkomen, dat het zich in het wezen der zaak weinig om de andere mogendheden bekreunt, lntussehen de kruik gnat zoo l.»ng te water tot zij berst en zoo zou het Oosten- r. -v en Pruisen wel eens te eeniger tijd kunnen berouwen dat zi zich zoo weinig om Engeland en 1' rankrijk hebben be- krcur.'l. Het wijste ware wel, ook in andere opzigten, om aan Denemarken een eer vollen vrede toe te staan. Men is hier middelerwijl nog altijd niet bekend met de ge heime piauneu van Pruisen. De hertog van Augustenburg heeft naar deze hoofdstad een agent gezonden, die den keizer heeft trachten duidelijk te maken, dat Pruisen volstrekt niet voornemens is de pretention van den hertog te ondersteunen; het zou integendeel nog altijd in de geheime bedoeling van den heer von Bismarck liggen, oei Sleeswijk en Holsteiu aan Pruisen te »»»«esc!eü. Wat er ock van zijn moge is, zoo veel is zeker, dat met alle magt gearbeid wordt aan de bevestiging der fransch-engel- sche alliantie. Men wil thans weten, dat de reis van koning Leopold van Belgie geen ander doel heeft, dan om die alli antie in de hand te werken. Kaar men mededeelt, heeft de heer Jefferson Davis thans op nieuw voorstellen bij onze regering gedaan, ten einde eene er kenning van de zuidelijke staten te verwerven. Onder ^e" loften van den president behoort eenc, waarbij hij belooft Mexico tegen Noord-Amerika te zullen beschermen. Zoo even zijn hier tijdingen uit Kopen hagen ontvangen, meldende dat aldaar eene geweldige agitatie heerscht tegen het sluiten van den vrede. Men beweert dat Zweden die be- weg ug het geheim aanstookt, maar men heeft alle hoop dat dia manoeuvres schipbreuk zullen lijden. In den laatsten tijd zijn hier ach leiden volgens meer dan 2000 Polen aangekomen, die deel uitgemaakt hebben van korp sen opstandelingen, welke zich verpligt gezien hebben zich te ontbinden. Meest allen hebben vexmoeijenis tn en gevaren moeten doorstaan voor zij zich op vreemd grondge bied in veiligheid konden wanen. Er heeft zich onmiddelijk e*n comité gevormd, ten einde te hunnen behoeve gelden in te zamelen. i)e markies de Noailles staat aan bet hoofd van dat corité. De lijdingen uit Algiers luiden, zoo als reeds vroeger ge meld, weder veel ongunstiger. De Arabieren hebben hun oud stelsel weder in werking gebragt met üe bosschen in brand te steken. De omstreken van Philippeville moeten daardoor als in eene vuurzee herschapen zijn, terwijl men het in die stad zelve van den rook schier niet uithouden kon. Ook de omstreken van verschillende militaire posten zijn door de Ar?.- Lieren in brand gestoken. Dc I'ranschi autoriteiten doen al het mogelijke om het kwaad te stuiten. 18 Julij. Naar men verzekert, zullen de onderhande lingen over den vrede te "Weenen plaats hebben. De moniteur meldt dat de koning dei Belgen in .Frankrijk wordt verwacht en vermoedelijk aanst. Donderdag te Vichy zal zijn. De Moniteur meidt dat prinses Clotilde en de jonge prins in den besten welstand verkeeren. De prins is gedoopt en heeft de namen ontvangen van Napoleon, Louis, Jo&eph, Jerome. Het regeriugsblad te Bucharest maakt de bepalingen van de nieuwe kieswet, zoo als die te Konstautinopel is gewijzigd, bekend. Pnus Couza heeft tevens eene proclamatie tot de be volking uitgevaardigd, waarin hij zijn dank betuigt aan de Pcrte en de grooie mogendheden voor de medewerking, die hij van haar ondervonden heeft. Daarin wordt o. a. gezegd, dat voortaan de binnenlandsche aangelegenheden der Douau- vorstendommen vrij zullen zijn van elke vreemde inmenging, zoodat eerst van nu af die gewesten zich in eene volledige autonomie mogen verheugen. Overigens is het ten eenenmale onjuist, dat de conferentie van Konstantinopel het regt heeft uitgemaakt van de zonen der vroegere vorsten om zitting te hebben in den senaat. Alle eden dier vergadering zullen door den prins benoemd worden, voor de helft uit de leden der algemeene raden, en voor de helft naar vrije keuze. De census van 200 dukaten inkomsten, voor het lidmaat schap der kamer vastgesteld, is slechts voorloopig; de binnen kiezen kamer zal den census definitief vaststellen of dien ge heel opheffen. Het dagblad Romanul valt de in de grondwet gebragte wij zigingen heftig aan. Het bevestigt zich dat het gouvernement zich tot de pruisische regering gewend heeft, met het verzoek dat Pru:- sen en Oostenrijk zich tegenover Denemarken bij de onder handelingen over den vrede inschikkelijk zullen toonen. Uit Londen verneemt men daarentegen dat de engelsche regering op geeneriei wijze zal interveniëren in de vredeson derhandelingen. Zij schijnt over het mislukken der conferentie gebelgd te zijn en laat de zaak thans aan haar eigen lot over. De einduitslag zal er misschien veel gunstiger door zijn. Bij besluit van den minister van landbouw zal hier ter stede eene algemeene tentoonstelling gehouden worden van gemest gevogelte, waartoe 12 prijzen in geld en een aantal gouden en zilveren medailles zijn uitgeloofd. Dit is de eerste teutoonstelling van dien aard, die in deze hoofdstad gehou den wordt. De France leverteen betoog over de gebeurtenissen in Amerika en stelt daarbij het feit op den voorgrond, dat het noorden, welken weg het ook ingeslagen heeft om Richmond te bereiken, steeds op onoverkomelijke hinderpalen is gestuit, terwijl het zuiden, zoodra het op zijne beurt tegen het noor den oprukte in Maryland en Pensylvanie, eveneens regelmatig teruggeslagen is. Bij die wederzijdsche onmagt om elkander ten onder te brengen, blijft er nog slechts één middel over, namelijk de vrede met erkenning van het zuiden als onaf hankelijke staat. MjirSöillO, 19 Julij. Volgens berigten uit Napels van 16 dezer heeft de regering, ten gevolge van geruchten be treffende het vertrek van g iribaldiaausche benden van Sicilië en het vasteland, drie frega ten uitgezonden, om op de kust te gaan kruisen. Zij hebben everwei nog niets ontdekt. Uit Rome wordt van 16 dezer gemeld, dal het vertrek van den paus naar Gastei Gondolfo, dat tegen 18 dezer aangekon digd was, nog twijfelachtig is. Weenen, 17 Julij. De regtstreeks door Denemarken aan de hoven van Berlijn en Weenen gerigte voorstellen tot schor sing der vijandelijkheden, zijn door Oostenrijk en Pruisen be antwoord met het aannemen van een wapenstilstand te land en opheffing der blokkade ter zee, tot den 31 julij. Daarbij werd het verzoek gevoegd, dat Denemarken dadelijk gevolmag- tigden naar hier zou afvaardigen om met de pruisische rege ringen over de grondslagen van den vrede lot overeenstemming te komen. Berlijn, 16 Julij. Hanover en Oldenburg zijn nu toege treden tot het nieuwe tolverbond, hetwelk den 28n der alge- loopen maand door Pruisen, Saksen, Keurhessen, Brunswijk, Thuringen, Frankfort en Baden gesloten is op den grondslag van het fransche handelstractaat. Een zamenhangend handels gebied van 263/2millioen zielen, die voorden tijd van 1 Januarij 1866 tot den laatsten December 1877 naauw vereenigd zijn. zal aan die staten gelegenheid geven om de grooie voordeelen tè genieten, waarmede de toepassing van gezonde staathuishoud kundige beginselen op het verkeer met het buitenland nood zakelijk gepaard moet gaan. Tot dusver hebben van de leden des tegenwoordigen tolverbonds Beijeren, Wurtemberg, Nassau, Fessen-Darmstadt en Luxemburg, met bijna 8 millioen inwo ners, zich niet aan de nieuwe vereeniging aangesloten; Nassau en JJessen zelfs in blijkbaren strijd met de belangen des lands en de herhaaldelijk luide te kennen gegeven wenschen van de handeldrijvende bevolking. Maar zelfs in het geval dat deze staten eene tweede tol vereeniging mogten vormen, zuilen zij, daaraan valt niet te twijfelen, weldra in den schoot des ou den verbonds terug keeren. Krachtens de wet tot vaststelling van de civiele lijst des konings van Wurtemberg, bedraagt diens inkomen jaarlijkss lö. aan geld ?77.,80ü gulden; en 2°. aan opbrengst in natura: 4500 centenaars spelt, 1250 centenaars rogge, 768 centenaars gerst, 11200 centenaars haver, 1400 vadem beukenhout en 800 vadem dennenhout. 17 Julij. Nog voor een paar dagen liet ons ministerie stellig verzekeren, dat volstrekt aan geen wapenstilstand valt te denken, zoo men niet in de afscheiding en zelfstandigheid van Slees wijk-Holstein een grondslag voor de vredesonderhan delingen vindt. Doch op hetzelfde oogenblik dat het ministerie deze verzekeringen ten beste gaf, waren de onderhandelingen tusschen de beide groote duitsche mogendheden en Denemar ken reeds begonnen. Thans bestaat er eene wapenschorsing, en hiermede hebben de Denen hunne eerste diplomatieke overwin ning behaald. Bij de weifelmoedigheid waarmede dc successie kwestie door von Bismarck en Rechberg gehandhaafd wordt, zal de tw eede zegepraal het kabinet te Kopenhagen niet moei- jelijk vallen. Het is Denemarken voorlang reeds bekend dat, •wanneer de hertogdommen niet onder het gezag van koning Christiaan kunnen blijven, de hertog van Augustenburg de eenige wettige pretendent is. De kabinetten van Beriijn en Weenen argumenteren evenwel anders. Zij zeggen thaus plot seling: wat de heer von der Pfordten voor eenigen tijd over de successie-kwestie ter gunste van den hertog van Augusten burg heeft bekend gemaakt is meest aan privaat-werkeu ontleend, en uit een historisch oogpunt een geleerde arbeid; maar het is geen juridieke r.rbeid, waarbij men op oorkonden steunen moet. De hertog moet eerst zijne aanspraken schriftelijk bewij zen. Wanneer eene enkele oorkonde ontbreekt en dit toch is mogelijk, men houdt er zich bij onze regering althans van overtuigd dan mag de hertog zien hoe hij het maakt. You Bismarck deukt overigens deze zaak zonder den bond uit te maken. Zoo als de zaken thans staan zullen Pruisen en Oostenrijk de hertogdommen waarschijnlijk noch aan den Au- gustenburgrr, noch aan den groothertog van Oldenburg geven, maar dc personele unie goedvinden. Dit plan wordt voorge staan door Rusland, en Rusland voert het hoogste woord te Karlsbad. Dat de beide groote duitsche mogendheden weinig gezind zijn om de hertogdommen, overeenkomstig den wensch der be volking, aan den hertog van Augustenburg toe te wijzen, dit weet men natuurlijk te Kopenhagen even goed als hier; waar schijnlijk weet men het daar nog beter. Pruisen en Oostenrijk heb: en geen volksoorlog, maar een kabinetsoorlog gevoerd, eri daarom heeft deze schikking de meeste kans van welslagen, waarbij persoonlijke vrijheid, constitutie, parlement, drukpers vrijheid, en dergelijke //doctrinaire zaken", zoo als men hier gelieft te zeggen, zoo min mogelijk gehuldigd worden. Hetgeen tot dusver over Denemarken's voorstellen bekend is, is hoofdzakelijk het volgendeDe overbrenger der deensehe voorstellen is de baron von üuldencrona, deensch gezantschaps secretaris en overbrenger van depeches. Hij is reeds den 14n hier aangekomen, raa..r onmiddellijk naar Karlsbad en Weenen doorgereisd. De inhoud van zijn voorstellen komt op het vol gende neerAdministrative vereeniging van Sleeswijk-Holstein, doch in de deensehe monarchie. Daarentegen wordt hier ver zekerd, dat het programma der geallieerden nagenoeg het vol gende is: De vrede wordt tusschen de drie oorlogvoerende mo gendheden en door deze alleen vastgesteld; grondslag des vre- des isAfstand van Sleeswijk en Holstein; de afstand heefl plaats aan Pruisen en Oostenrijk; Pruisen en Oostenrijk behou den Sleeswijk en Holstein tot na de regeling der successie kwestie. Intusschen, indien niet in het vierde punt een achterdeurtje voor de personele unie was opengehouden, dan wijkt dit programma van dat der deensehe ministers zoo verre af, dat niet wel te begrijpen is, hoe die klove zoo spoedig van eene brug voorzien zal worden. De weener pers, het Fe odale Vaterland uitgezonderd, twijfelt nog geen oogenblik, of de personele unie zal van de hand gewezen worden, doch zij is het tamelijk eens, dat de vrede bezwaarlijk alleen door de geallieerden gedicteerd zal kunnen worden, maar dat keizer Napoleon ten slotte niet nalaten zal, op verzoek van Dene marken zijn goede diensten aan te bieden. 18 Julij. Pruisen, Oostenrijk en Denemarken zijn over eengekomen om de vijandelijkheden te schorsen en de blokkade der pruisische havens te doen ophouden, te rekenen van 20 Julij ten 12 ure des middags tot middernacht van den 31ü dezer maand. 19 Julij. Uit Lubeck meldt men: Prins Johann van Glucksburg is heden alhier aangekomen en is in den namiddag met het stoomschip Ellida naar Kopenhagen vertrokken. De keizer en de keizerin van xtusland zijn heden te Wiesbaden aangekomen. Na een bezoek aan het hof zullen zij eene godsdienstoefening bijwonen in de grieksche kapel. Men verneemt, dat zij na het gebruik der baden te Schwalbach een bezoek zullen afleggen aan het hof te Weimar. De Spenerscbe Ztg. deelt den tekst mede eener depeche J van lord Russell ian lord Paget, dd. 6. dezer, waarin gezegi wordt, dat Engeland zich ook nu niet kan verbinden, de zat.1: der Denen met de wapenen te ondersteunen, noch om Duitsch land tot het aannemen der in de conferentie voorgestelde voorwaarden te dwingen. olgens een berigt uit het hoofdkwartier, is in den nacht van 17 op 18 dezer, het eiland Föhr door de oostenrijk- sehe troepen bezet. Hammer is het met enkele schepen ont komen. Alsnu zijn al de eilanden der westkust bezet. Naar men uit eene goede bron verneemt, zal de minister president, de heer von Bismarck, de vredesonderhandelingen te W eenen bijwonen. W aarschijnlijk zullen zij reeda morgen beginnen. Frankfort, 16 Julij. Hertog Karl van Glucksburg, broe der des konings van Denemarken, heeft bij den duitscheu bond geprotesteerd tegen de pretentiën van den groothertog van Oldenburg, doch die van den hertog van Au^ustenbur - erkend. Turijn, 17 Julij. Iïe hee en Bastoggi, Susini en vier andere algevaardigden hebben na eeue levendige discussie in de kamer hun ontslag ingediend. De kamer heeft daarop eene orde van den dag aangenomen, door den heer M. Biancheri voorgesteld, waarbij de minister wordt uitgenoodig 1, eea ont werp aan te bieden tot het voorzien in dc gevalle awaarin bij de uitoefening der functien van afgevaardigde, een conflict kan geboren worden tusschen het persoonlijk en het ilgemeen belang. De kamer houdt hedeu de laatste verga lering van deze zitting. 19 Julij. Volgens berigt uit Napels is Garibaldi helen morgen op eene paststoomboot met zijne beide zonen weer naar Caprera vertrokken. Hij is ook vergezeld van verschei dene vrienden. Wij vernemen cat de heer en mejufvrouw Léon vrijdag avond voor de leden der sociëteit „Ons Genoegen1 nog eene voorstelling zullen geven en wij twijfelen geen zins of ook daar zal de buitengewone Vaardigheid der onder!* ruiende toeren de algemeene toejuiching verwerven, gelijk dit maandag vond het geval was bij de voorstelling in het lokaal „A'nt en 1 \r„iaak." De bevallige dame werd evenzeer bewonderd o.n 1 .re vlug heid als om hare aangename voordrigt, gelijk tv.k «1 o keer Léon zich behalve door sterke zin-begoocheling ook door be schaafde manieren boven den gewonen kunstenaar onder--beidt. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend a ui deu 1" luitenant van het reg. oostind. cavalerie, F.A. E.van Alteua, than met verlof alhier te lande, met toekenning van den rang van ritmeester en van pensioen. Gisteren heeft te Utrecht plaats gehad de aanbesteding van het Oranje-Weeshuis te Huizen, waarvan reeds in het verleden jaar de fondamenten zijn gelegd. Aauneiner werd Pieter Wouda van Huizen voor 9736. Uit Zwolle schrijft men aan het U. D., dd. IS dezer: Er loopt hier een gerucht, dat veel waarschijnlijkheid heeft, als zoude namelijk onze vroegere stadgenoot, de heer J. van Roijen, commissaris des konings iu de prov. Groningen, r in aanmerking komen voor de vacature als commissaris van Overijssel. Aan de leden van dc tweede kamer der staten-generaai zijn rondgedeeld twee geschriften, als. 1°. een voorstel tot re organisatie der koninklijke akademie van beeldende kunsten; 2°. het ontwerp voor spoorwegen door den Haarlemmermeer- polder en omstreken van mr. J. P. Amersfoordt, beoordeeld en vergeleken met een dergelijk ontwerp vroeger ingediend door J J. van Brederode. Daaruit blijkt, dat die heer reeds in 1857 eene aanvraag gedaan heeft om concessie tot aanleg van eenen spoorweg door den llaarleminermeerpolder. In verband met eene nieuwe aanvraag door de heeren Amersfoordt c. s., heeft hij bij missive van 10 Julij aan deu minister de priori teit verzocht, zijne belangen in deze aan den miuister aanbe velende. Aan het slot van dit geschrift wordt o. a. gezegd: //Behoudens alle respect voor het ontwerp Amersfoordt c. s. en erkenning der belangeloosheid van dezen heer mogen wij met eenigen grond onderstellen, dat het ontwerp Brederode de voorkeur verdient boven het ontwerp Amersfoordt. In het 11 it.-.e

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2