1S64. Zondag, 24 Julij. M°. »4S. eten. Overzigt. Duitenlunlt. V» VJ6 Vs Uitgave van A. BRINKMAN. 8O'Vi6 65»/. t. Vl. 84 59V1S 7/s INKMAN. UDSCHE COURANT. S/8 7/s Vs j. gervorsi 35 j jd. Maria Katten- le Vast jd. 30 j. .864. k. Elisabeth i A. Verhaar. astein. Ma- 47’/l. 97 Deze Courant verschijnt de- Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Gebleven koers. 627/,a 74"/J6 "’/is op het Ladoga- in den laatst en ;eu is gestremd. 5 maanden ver- iveell.eid japan- 'r a use lie troepen agin der oand- In de g jmeente homson zan Lon- srheveu tot bui- bad reeds ont- >eite overgehaald dezer een bui- te of verbrijzelde bij Rogers pre- i ook minder al x>ot Niagara is reede van Mis spelt en M. de kin cn J. van G. Kuijlenburg, Franke. 17. Michiel, ouders rs J. W. Morie J. Umans. m. J. M. de Jong, Lange Tlende weg y D. n°. 60. 19 Julij. jgste ers. 1S/16 47i3/]6 47V. *67/la 28Vs De prijs der Advertentiën van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Londen. 20 Julij. De nood under dat gedeelte der be volking van het graafschap Lancaster, dat door den amerikaanschen oorlog en de daaruit gevolgde schaarschte van katoen zoo schrikkelijk had geleden, begint aanmerkelijk te verminderen. Het getal personen, aan wie nog onderstand wordt verleend, bedraagt thans 120,711; in december 1862, toen de ellende haar hoogste toppunt had bereikt, beliep het 508,293, en dat over eene bevolking van twee millioen zielen. Verschillende omstandigheden hebben tot die verbetering bijgedragen; aan den eenen kart hebben verscheidene arbeiders van katoenfabrie- ken ander werk gevonden en aan den anderen neemt de aan- voer van ruwe katoen in Engeland toe. Men denkt du jaar ruim 2,700,000 b. uit verschillende landen te ontvangen, dat is ca. 700,000 b. minder dan voor het ontstaan van den oor log in de vereeuigde staten. In de berigten uit New—York van 9 Juiij, per Hibernian ontvangen leest men nog het volgende: In een rapport van den generaal Grant wordt bevestigd, dat generaal Lee een aan zienlijk corps van zijn leger had afgezonden. Het gerucht was in omloop, dat de zuidelijken zich hadden geconcentreerd tus- schen Hagerstown en Baltimore en dat zij voornemens waren laatstgenoemde stad aan te tasten. Generaal Hunter was ge kampeerd te Martinsburg. De noordelijke generaal Sigel was van zijn post ontzet. Volgens een gerucht had de president Lincoln den generaal Dix gelast zich niet voor bet hof van civiele za ken te vertoonen, om zich te verdedigen in het proces, dat hem was aangedaan ten gevolge van het in beslag nemen van de World en het Journal of Commerce. Men verzekerde, dat de heer Seymour, de gouverneur van New-York, het vonnis van het hot met geweld zou doen ten uitvoer leggen en de arres tatie van den generaal Dix beveled. Er v. aren personen uit New-Orleans, die troepen voor Juarez trachten te werven, in hechtenis genomen. De heer Seymour hid aan vijf duizend man van de militie gelast, zich naar Washington te begeven. Op eene interpellatie van den heer Wylde, of de Pruisen den 13Q julij hebben geschoten op het noorweegsche post- stoomschip Veken, dat passagiers en daaronder Engelsehen in Jutland aan wal zette, heeft de heer Layard in de zitting van het huis der gemeenten geantwoord, dat de Pruisen bij ver gissing het vaartuig hebben gehouden voor een deenseb schip, dat troepen aan boord had. 21 Julij. Eene bijzondere depeche v n New-York gedag- teekend 10 dezer, verzekert dat de gener.ul der noordelijken Wallace ia Maryland na een gevecht, dat acht uren duurde, geslagen is. 22 Julij. Graaf Russell heeft helen in 1» parlement, in antwoord aan lord Stratford de Redclide gezegd, dat hij de authenticiteit der correspondentie betreffende de heilige al liantie betwijfelt. Indies deze mogt hersteld zijn, dan is zij niet gevaarlijk voor Engeland. Volgens zijne meening zal zij dan gerigt zijn tegen de democratie en de goede verstandhou ding tusschen Frankrijk en Engeland versterken. Parijs, 20 Ju-*j. Den lja dezer heeft men in de nabijheid van Fecamp een vrij hevig kanongebulder gehoord, waardoor het gerucht is ontstaan, dat in het engelsche kanaal een nieuw gevecht tusschen noord- en zuid-amerikaansche schepen heef: plaats gehad. Men kan echter stellig verzekeren dat aldaar thans uitsluitend z.-amerikaansche oorlogsvaartaigen liggen, terwijl die van het noorden op dit oogenblik in de nabijheid de nederland^che en belgische kusten ten anker liggen. De jongste berigten m Tunis bowlen in dat thans ook de arabische volkstammen onder elkander slaags zijn geraakt. Nadat de Bey tc vergeefs getracht had eene- leening in Europa te sluiten, heeft hij in het begin van Julij eene groote hoe veelheid olie, die gewoonlijk 29 piasters geldt, voor lö1/^ per 24 liters doen verkoopen, op voorwaarde, dat de koopsom dadelijk in contanten of in fransch papier zou worden voldaan, terwijl de olie op het einde van Junij 1865 zal worden gele verd. De schatkist is niettemin ledig en de Bey wil thans een leger van 20,000 man tegen de opstandelingen van het zui den afzenden. Ten aanzien van Mexico doet zich de piquante bijzonder heid voor dat keizer Maximiiiaan door tusschenkomst onzer regering uitgenoodigd is geworden om het koningrijk Italië te erkennen. Voor een broeder van den keizer van Oostenrijk was dat eene zeer lastige zaak. De ministers des keizers hebben echter met veel slimheid den valstrik ontweken. Zij*1iet)ben namelijk geantwoord, dat Italië reeds door Juarez..Werd erkend in een tijdperk, toen hij het regt had namens Mexico tot dien gewigtigen maatregel te besluiten. Italië is alzoo reeds door GOUDA, 23 Julij. Een nieuwe wapenstilstand is voor korten tijd aangegaan en de onderhandelingeu over den vrede zijn reeds te Weenen aangevangen. Dit is het eenige wat men weet, al het overige ligt in het duister. Het is eene zaak tusschen Denemarken en de twee groote duitsche megendhedeu; Engeland is er buiten, en van daar alleen komen slechts stellige berigten door de parle mentaire discussien. Nu zijn het niets dan tegenstrijdige geruch ten, onzekere vermoedens en individuele beschouwingen. Wat moet men gelooven van bet dwaze deensche voorstel om in den bond te treden? wat van de verschillend geformuleerde eischen van Pruisen en Oostenrijk? Men beweert, schijnbaar niet zonder grond, dat Pruisen niet gezind is zich eenigzins te bekr»unen over de bondsbesluiten en den volkomen afstand der hertogdommen wil. Voor wien? zal Augustenburg zijn doel bereiken? zal Oldenburg krachtige ondersteuning vinden? En wie deukt aan het volk; de twist is toch veroorzaakt door de onderdrukking der Duitschers, die onder deensche oppermagt leefden. Zij zullen aan die heerschappij onttrokken worden; gaan zij eene betere toekomst te gemoet? is de pruisische dwang niet erger dan de schromelijke onderdrukking? Hoeveel heeft de bevolking der hertogdommen reeds geleden, en nu zal over haar beslist worden zonder op verwachtingen of wenscheu te letten. De volken zijn dan toch geworden ter wille der vors ten, en welke vorsten zijn het die zoo beschikken over eene nijvere krachtige bevolking, die een beter lot verdiende. De uitkomst zal het werk bekroonen. Men verwachte echter niet te veel van de in het duister wr etende diplomatie. Denemar ken moet wel vrede sluiten en zal elke voorwaarde moeten goedkeuren, ten zij de zwijgende keizer zijn invloed in de schaal legt. De fransche pers, die zoo sterk gekneveld is, mag toch op den Rijn wijzen. De engelsche Morning Post bekreunt zich aan geene ontken ning en gaat voort met de onthulling der onheilspellende di plomatieke knoeijerijen en vindt zelfs een steun in het officiële venetiaausche blad, dat het sluiten van het nieuwe verbond erkent, maar de vijandige strekking tegen Frankrijk ontkent; het is gerigt tegen het revolutie-spook, dat wil zeggen tegen de vrijheid en den vooruitgang der volken, waarmede ook Rus-ell schijnt in te stemmen. De amerikaansche berigten wekken verontrusting. Terwijl Grant voor Petersburg ten zuiden van Richmond bezig ge houden wordt en de weg naar het noorden dus open ligt, heeft Lee een groot gedeei.e van zijn leger afgezonden om een inval in Maryland te loen en Baltimore te bedreigen. Wij beschouwen dit als een wanhopige afwending om van Grant verlost te worden. De uitkomst kan van geen nut voor de zuidelijken zijn, als Grant gebruik maakt van de afwezig heid des vijands om zijn doel te naderen; er zal slechts meer bloed vergoten worden, en nieuwe verwoestingen te betreuren zijn. Alleen uit Marokko verneemt men goed nieuws, daar wordt de vrijheid van handel geproclameerd. De Engelsehen die Denemarken zoo geheel loslaten, willen het halstarrige Japan in hunne liefdearmen opnemen.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1