ömnenlanb. Gemengde Berigten. Ingezonden. ADVERTENT1EN. Keukenmeid. Burgerlijke Stand. a contant. *25 Julij. De gebeurtenissen te Renilsburg houden voort durend de aandacht in hooge ma te gespannen. Tot heden is nog niet met voldoende juistheid de gang der zaken bekend, om met goeden grond een oordeel te vellen over hetgeen heeft plaats gehad en uit te maken aan wien de schuld ligt. Wij hopen intusschen, dat de betrokken partijen zuilen geleid wor den door een geest van verzoening en dat men deze groote «aarheid in het oog zal houdendat Duitschland zeer vele loerende vijanden heeft, wier aantal niet ligtvaardig behoort te worden vermeerderd. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat men daar het plan heeft opgevat om Slees wijk-Holstein en Laueuburg af te staan, onder beding dat de oorlogskosten door dat voormalig gedeelte van Denemarken zullen gedragen worden. Thans laat zich met eenige meerdere zekerheid het ver lies berekenen, dat de Polen gedurende hun zestien maanden langen opstand aan manschappen verloren hebben. Volgens de opgaven die door russische en poolsehe bladen ten deele aan de autoriteiten geworden zijn, zijn omstreeks 30,000 Polen in gevechten gedood of zwaar gewond geworden; 361 zijn wegens onmiddelijke deelneming aan den opstand ter dood gebragt, en 85,000 zijn wegens handelingen die hen compro mitteerden, naar het binnenland van Rusland of naar Siberie, deels ter internering of duurzaam verblijf vervoerd, deels tot dwangarbeid veroordeeld. Buitendien zijn 945 personen, meest ambtenaren en landlieden, 'wegens hunne trouw aan de rus sische regering, of wegens diensten die zij te haren behoeve verleend hebben, door de revolutionnaire partij heimelijk of openbaar vermoord en gedood. Men berekent verder, dat het aantal Polen, die na het on derdrukken van den opstand naar het buitenland gevlugt zijn, minstens 10000 bedraagt, terwijl het cijfer dergenen, die zie i thans nog in arrest bevinden en omtrent wier lot nog geen uitspraak is gedaan, omstreeks 6000 beloopt. De russische regering heeft voorts aan buitengewone belas tingen en boeten geheven: in het koningrijk Polen 6 millioen zilveren roebels, in Litthauen 8 en in Volhijnie, Podolie en Kiew 6lj2 millioen. In beslag zijn genomen of reeds verbeurd verklaard: in het koningrijk Polen omstreeks 700 onroerende perceelen en ie Litthauen, Volhijnie, Podolie er» Kiew meer dan 2000. Aan nationale belasiingen werden door het nationaal bestuur geheven: in het koningrijk Polen 6 millioen zilveren roebels, in Litthauen 3, in Volhijnie, Podolie en Kiew 2, in Gallicie 2l/z en in Posen en West-Pruisen 1 millioen. De gezamentlijke som, die verstrekt is op de twee door de nationale regering uitge schreven leeningen wordt geschat op 2 millioen. Frankfort, 23 Julij. In diplomatieke kringen verzekert men, dat de koning van Denemarken bij het hervatten der vre desonderhandelingen uitdrukkelijk de voorwaarde heeft gesteld, dat de duitsche bond niet bij de onderhandelingen zal verte genwoordigd zijn, hetgeen Oostenrijk en Pruisen hebben toe gestaan. In diplomatieke kringen alhier wordt verzekerd, dat Hessen (groot-hertogdom) en Nassau alleen onder deze voor waarde zijn toegetreden tot het gewijzigde tolverbond, dat de ongelden, drukkende op de rijnscheepvaart, tot op de helft zullen verminderd worden. In de jongst gehouden zitting der tweede kamer te Stuttgart heeft de minister van oorlog verklaard, dat geene vredes-onderhandelingen met Denemarken zullen worden aan gevangen, dan waarbij o. a. tot grondslag is gesteld de on voorwaardelijke afstand van Slees wijk en Holstein. GrOUda, 27 Julij. Eergisteren nacht omstreeks een ure ontdekte de politie, dat er brand was ontstaan in een turfschip, nde in de rivier de Yssel voor die stad, terwijl de schip- pt. n zijn gezin in het schip in diepe rust lagen; nadat deze en de overige aldaar liggende schippers waren gewekt, is men den brand spoedig meester geworden, die anders zeer ernstig had kunnen worden. De bijval en de toejuichingen, welk- op de utrechtsche kermis ten deel gevallen zijn aan de voorstellingen van het groot nederlandsch Apen-Theater van den heer L. BROEK MAN, regtvaardigen ten volle al hetgeen daaromtrent onlangs in het Handelsblad gezegd werd. De dressuur der paardjes overtreft alles wat men tot dusverre zag en die der apen grenst aan het ongeloofelijke. De heer BROEKMAN heeft de redelooze dieren tot menschelijke kunstenaars hervormd. Al wat aanzienlijk is in LTtrecht verzamelde zich eiken avond in dit theater, dat op zich zelf elegant is ingerigt, terwijl ook bet tooneel, de decoratien en costumes waarlijk vorstelijk mogen genoemd worden. Men mag den heer BROEKMAN een niet minder schitterend succes in Nederland voorspellen dan hem in vreemde lauden is ten deel gevallen. Z. M. heeft eervol ontslagen P. Keijzer Pz. als burge meester van Zevenhuizen. De heer Raat, burgemeester van Woerden, op wien bij de jongste stemming ter verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdislrict Hoorn een aantal stemmen wer den uit gebragtheeft thans opentlijk zijne vrienden uitgenoo- digd om bij de aanstaande herstemming te stemmen voor jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. De haagsclie correspondent van den Précurseur schrijft aan dat blad, dat de commissie belast met de regeling van het nederduitseh-vlaamsch taal- en letterkundig congres, het welk in september a. s. te Rotterdam zou worden gehouden, besloten heeft deze bijeenkomst tot het volgende jaar uit te stellen, omdat het te vreezen was, dat het congres ter bevor deringvan sociale wetenschappen, hetwelk te Amsterdam in diezelfde maand zal plaats hebben, een nadeeligen invloed op de taai en letterkundige bijeenkomst zou uitoefenen, gelijk deze weder- keerig op het andere congres zou hebben en wel omdat vele leden verpligt zijn zouden in alle gevallen een dezer congres sen te verzuimen. Men schrijft uit Zalt-BomraelDe hooibouw indeze streken, begunstigd door droog weder, is in vollen gang.; de hoedanigheid is door die weersgesteldheid veel verbeterd doch de opbrengst is gering. Het rooijer. der «aardappelen, die zeer overvloedig zijn, gaat echter uit hoofde van dien drukken bouw en den lagen prijs van dit gewas (de prijs is 1,25 per rand) niet zeer vooruit. Het zaad wordt reeds gemaaid en levert een gunstig beschot op. Rogge, tarwe, wintergraan en vlas staan buitengewoon gunstig. 'S Gravenhage, 22 Julij. Bij koninklijk besluit van 26 Junij 1864 n°. 22, is de zilveren eerepenning, voor de kostelooze koepokinenting van minvermogenden, voor dit ge west toegekend aan de heeren J. Borstlap, te Oudshoorn; Dr. L. J. Del Baere, te Schiedam; W. A. G. Kapteijn, te Nieuw- veen; J. de Lang, te Zuidland; J. van Munnikrede, te Wate ringen; Dr. W. P. van Rliiju, te Leijerdorp; Dr. A. Roraeijn, te Gouda; Dr. C. Schokker, te Ouddorp; A. J. Sehrt'len, te Leyden; J. van der Starp, te den Bommel; C. J. Visser, te Goe dereede eu K. W. Werner, te Dirksland. Eeiio tentoonstelling van ezels zal in augustus gehouden worden in den Agricultural-Hall te Islington. Te Beerta is een huis door twee ge zinnen bewoond afgebrand. Het kapitaal der dertien londeusehe gas maatschappijen bedraagt 60 millioen gulden, bet gemiddeld dividend be loopt V pCt. Te Parijs is een nieuw soort van eetbare kikvorschen uitgevonden. De «regering van Tunis wil te Parijs eene lcening sluiten vari 15 millioen frs. Te Parijs zijn bij een brand in de straat I'ois- sonnière 5 persouen gedood en 1"» gewond door eene dubbele ontploffing van gas en petroleum. Tc Deventer vinden kersen en aalbessen naau- welijks koopers tegen 2 a 3 c. de 5 ons. Men verwacht de ontbinding van den deenscben rijksraad. Te Dijksborn nabij Workum is eene boe renwoning totaal afgebrand. Men begint de gebeele zending van prins Johann van Glucksburg voor eene mystificatie te houden. In de zecuw- sche tarwe bespeurt men in den laatsten tijd iets, dat meest overeenkomt met honigdauw en dat bezorgdheid wekt. Dc brandspuiten-harddraverij is het land rondgegaan. Te Bern hebben ruim 3000 leden aan het zan gersfeest deelgenomen. «De eerste steen" van prof. Oost' tee heeft op- gebragt 1709.80. Een pruisisch adelborst zal drie jaren den cursus volgen van bet marine-instituut aan den Helder. In de Kaapstad is men beducht voor een nieuwen kafferoorlog. De gemiddelde levensduur van een locomotief wordt in Engeland geschat op 20 jaar. Geweldige stormen op 17 en 19 dezer hebben in het zuiden van Frankrijk groote schade veroorzaakt, iu zes gemeenten begroot men die den wijnstok toe- gebragt op f 1,275,000 frs. De vergadering der banoverscbe stenden is 20 Julij onbepaald verdaagd Servische officieren zullen de manoeu vres in het kamp van Chalons bijwonen. Napoleon denkt er over om alle rijks-werven af te schaffen en de rijksschepen door particulieren te doen bonwen. Alle poolsehe bibl otheken in Litthauen zijn op bevel der russ. regering gesloten. De bank van Engeland beeft 25 julij het disconto verhoogd tot 7 pCt. Te ltendsburg zijn de oosten rij ksche en pruisische vaandels weder op de groote markt geplant. Tc Triest zijn eenige opgebragte deenscbe schepen voor goeden prijs verklaard; de lading aan neutralen beboorende is te hunner beschikking. De nieuwe komeet onlangs te Marseille ontdekt zal in augustus met het bloote oog zigtbaar zijn. Te Wissen nabij Coblenz is een kruidmolen in de lucht gevlogen. Te Warschau zullen Je Joden weder als van oüds buitengewone belastin gen betalen. Onder de laatstelijk in dienst gestelde troepen der Unie zijn 150 vrouwelijke reeruten ontdekt, die men naar de keuken gerenvoyeerd heeft. Men verwacht in October de bijeenroepiug van den oostenrijkschen landdag. Te Parijs is een nieuwe winkel geopend, die voor 10 mil lioen juweelen in de kasten ten toon spreidt. Oostenrijk zal eerlang den koning van Griekenland erkennen. De nieuwe amerikaansche mi nister van financien begint met eene leening van 100 millioen golden. Te Konstantinopel zijn de protestantsche zcndelinghuizen gesloten en de bekeerlingen gevangen genomen. In Portugal is de oogst zoo schraal, dat men den invoer van buiten zal moeten openstellen. Men verneemt dat door eenige aanzienlijke dames te Middelburg, aanvraag is gedaan om een terrein buiten de s d, ten einde daarop In de volgende maand gods dienstoefeningen te doen houden op dezelfde wijze, doch op kleiner schaal, als onlangs te Wolf bezen hebben plaats gehad. De waarde der producten die jaarlijks te Leeuwarden, Sueek, Hoorn, Purmerende eu Alkmaar ter markt worden gebragt, kan volgens geloofwaardige opgaven worden geschat op 35 millioen gulden. Kouiug Leopold is de engelsche toestemming tot het congres naar Vichy komen brengen. Weldra zal te Parijs een nieuw dagblad „L' Echo Nuptial" verschijnen, dat het terrein zal wezen waar alle elkander onbekende trouwlustigen zich zullen kunnen ont moeten. Mijdrecht20 Julij. Mijnheer de Redacteur Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenbage, van 13 Junij 11., bevat het volgende berigt: Gouda. Men schrijft ons uit Mijdrecht het volgende-. ,/Dit dorp werd eeuigen tijd geleden vereerd door een be- „zoek van 's lands advokaat en 's m'nisters vriend, mr. van //Der Linden. Nu hoort Mijdrecht onder het kiesdistrict „Gouda, en is steeds voor het goede gestemd. Hoe kon men „dus daar werken? Er is een braaf, zeer groot landeigenaar „K. van Weeringen, die den meesten invloed heeft. Deze „heeft C. v. W., kandidaat-notaris, ten kantore van „den - der Heyden. De zoon verlangt, als „natu otaris te worden. Op dat teedere punt „is va. u ziet men reeds van de voornoemde „heeren »ire ten voordeele van den heer Wentholt! „en zal er eene benoeming tot notaris binnen kort volgen. „Lezers, onthoudt dit feit en ziet de Staats-Courant goed na." Voor p. m. vier weken reeds, mijnheer de redacteur! werd ik op dat berigt gewezen; en hoezeer mijne verontwaardiging daarover geene grenzen kende, achtte ik toch de zaak geen antwoord waardig. Velen mijner vrienden echter meenen dat een totaal stilzwijgen hier een nadeeligen indruk zou kunnen geven, en, zoo mij nu of later eene benoeming tot notaris mogt ten deel vallen, de valsche gevolgtrekking van het be rigt, ook voor goeddeukendeu, eenigen schijn van waarheid zou erlangen. Van daar mijnheer de redacteur! d.at ik u thans eenige ruimte in uw blad vraag. Ik wil alleen dit zeggen: Mijdrecht dat is volkomen waar,behoort nu tot het kiesdistrict Gouda, •maar niet alleen nu, neen, reeds sedert de eerste kieswet. Van hier heeft men dan ook iu 1850 en 1852 helpen ver kiezen den heer mr. G. M. van der Linden, die dus een goede oude vriend is van meer dan een kiezer in Mijdrecht en omstreken. Ook als eerlijk en voornaam regtsgeleerde bekend, wordt zijn raad en bijstand in geschillen wel inge roepen. Als zoodanig kwam Z. Ed. G. dan ook op den 29" April 1863 (zegge drie en zestig) te, Mijdrecht en te Yinke- veen voor eene zaak, waarbij de veenpolder van inkeveen belang had, en later, op 27 November 1863, gedurende enkele uren, nogmaals te Vinkeveen, op eene openbare vergadering. Dat is dus het „vereerende bezoek aan Mijdrecht eenigen tijd geleden", want het was het eenige, dat men hier ooit van den heer van der Linden genoot. Mijdrecht is „voor het goede gestemd." Ook dat is volko men waar, en daarom ook komen de namen van de heeren J. C. van der Heyden en K. van Wieringen voor onder de aanbeveling voor den li^er Wentuolt; en daarom ook, mijnheer de redacteur, kan het berigt niet uit Mijdrecht zijn gekomen. Meer niet over het berigt. De zamenvoegiiig van feiten, zonder dagteckening, zoo ais die daarin geschiedt, de insinuatie tegen de eerlijkheid van iemand, die men NB. prijst om zijne braafheid, dat alles laat aan ergdenkenden veel kwaads te denken over. Daarop dit tot antwoord: dat onze oude Goudsche verte genwoordiger te eerlijk is om stemmen te gaan koopen; de heer van der Heyden te eerlijk om daarin voor commissi onair te spelen; mijn vader en ik niet laag genoeg om ons te verkoopen. Dat weet men ook hier te goed en daarom te het berigt „uit Mijdrecht" gansch gefingeerd. Dit zij genoeg voor de weidenkenden. Nog eene enkele vraag. Zou het zoo'n wonder, zgo'h on- regt zijn, wanneer de minister van justitie, die zeker ook voor het goede gestemd is, mij na ruim 12 jaren candidaatschap, na ruim 20 jaren voortdurend bij het vak werkzaam te zijn gebleven, na zeer menigvuldige vergeefsche soliieitatieu aan Z. M. den koning, voor eene benoeming tot notaris voordroeg? Ik geloof het niet. Mijnheer de redacteur! Ontvang de verzekering van hoog achting van Uwen Dw. Dienaar, C. VAX WlERIXGEN. In de Amsterdamsche Courant van den 25 dezer leest men, dat de leden der 3e Sectie „Metalen Kruis" te Amsterdam, het voornemen hebben op Zondag 31 Julij a. s. een kameraad schappelijk bezoek te brengen aan de oude wapenbroeders, leden der vereeniging te Gouda, even als zij ten vorige jare de Alk- maarsehe bezochten. Daar dat berigt mij eenigzins onvolledig toescheeD, zoo heb ik daaromtrent een onderzoek ingesteld bij bet Bestuur der 2® Sectie „Metalen Kruis van Gouda eu Omstreken, hetwelk mij bereidvaardig heelt medegedeeld: dat zoodanig bezoek werkelijk op dien dag door beu alhier verwacht wordt; dat de 3e Sectie Metalen Kruis vau Amsterdam, tot dat einde eene stoomboot heeft afgehuurd, en zich de noodige muziekanten van het korps Mariniers heeft aangeschaft, oin daarmede hunue voormalige wapenbroeders, leden van de 2® Sectie Metalen Kruis alhier een bezoek te komen brengen; dat, na welwillende vergunning daartoe van de bevoegde autoriteiten, door de tw ee vereenigde Sectien, uit Amsterdam en Gouda en Omstreken, onder begeleiding van de muziek der Goudsche Schutterij, van af de plaats der aankomst (het jaagpad alhier) een dptogt zal gehouden worden, langs de Gouwe, Oost- en D est ha ven, Dubbele buurt, Waalstraat en de Markt tot het koffijhuis de Puauw van den heer Bu- snrd, om van daar na eenig oponthoud, weder ouder begelei ding van de muziek, zich te begeven naar bet koffijhuis Bellevue van den beer C. Verhoef in de St. Authouvstraat, alwaar zij dien dag verder ouder gulle vrolijkheid, kameraadschappelijk zullcu doorbrengen; terwijl in den fraaijen tuin van laatstgenoemd locaal, door de muziekanten van het corps Mariniers uit Am sterdam, muziekstukken zulten worden uitgevoerd. Het ware voorzeker aan velen aangenaam, indien ter eere van die oude verdedigers van het Vaderland, de bewoners der plaatsen langs welke de optogt zich begeeft, door het uitsteken van vlaggen, van hunne belangstelling blijken gaven. GOUDA. Geboren: 23 Julij. Gerardus, ouders J. de Gruil en G. Okker. 24. Cornelia Johanna, ouders A. Leeflaiig eu W. J. j}os. 25. Pieteruclla Elisabeth, ouders A. v n Waas en E. Sonsheck. Overleden. 23 Julij. L. van Gent, 10 w. C. G. Smits, 1 j. 6 in. W. de Vroom, 00 j. 24 H. A. Kuis, 2 j. W. Lamons, 30 j. J. Bergman, 1 j. 6 m. 25. C. llofman, 3 j. 6 in. P. Kor- ver, 69 j. 11 nj. E. A. Vcrreijn, IS j. 3 m. WOERDEN, van 15 tot en met 21 Julij 1864. Bevallen A. Groenendaal gcb. Duits, z. G. Stekclenburg, geb. do Jong, d. E. Brohm, geb. Oosterom, z. Overleden; Teuutje Westeningb, bijua 6 j. Christiaan VYalz, 6 m. Neeltje Verbaan, ruim 19 j. Ondertrouwd: llermanus van Zwieten, 41 j. weduwenaar van Maria den Oudste inet Maria Cornelia Oppelaar, 37 j Johannes Cornells van ]/>o, 30 j. weduwenaar vau Catharma Maria de Maagd met Jacoba van Rossum, 37 j. weduwe van Frcderik vau Ling. Heden overleed, na een geduldig lijden, ons geliefd eenigst kind ELIZA BETH ALBERDIENA VERREIJN, in den ouderdom van 18 jaren en circa 3 maandeu; diep betreurd door ons. Zij alleen, die de overledene gekend hebben, kunnen beselfen, wat wij in haar verliezen. H. C. VERREIJN. Gouda, B. M. VERREIJN. 25 Julij 1864. Geb". Smits. Heden overleed na eene langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 60 jaren, mijn geliefde echtgenoot PIETER KORVER, in leven Distillateur aihic J. C. KORVER, geb". Bron. Gouda, den 25" Julij 1864. Tegen 1° Augustos kan geplaatst wor den eene bekwame Keukenmeid, loon 75. Adres onder letter Z. bij den Uitgever 'lezer Courant. Prijs van het gedestilleerd bij G. F. van de VELDE, te GOUDA, met inbegrip van Rijks- en Gemeente—accijns, bij eene hoeveelheid van minstens tien kau Zuiver overgehaalde JENEVER a 4ü2/!u per kan 59 cents. Jenever 2dc soort (Moutwijn) a 462/10 °/0 per kan 5Ï'/S cents^ inl. BRANDEWIJN 48S/J0 °/0 per kan 62 cents. Meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Gouda, 27 Julij 1864.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2