HONDEN- en APEN Im. k. maju, Binnenland Gemengde Berigten. Ingezonden. Het Groote Xedcrlandsche THF.4TF.lt De Geest! De Geest! De Geest! Verkooping BOUWMAN S \V0\I\ G, Optische toestellen Marktberigten. Delft, i Aug. Ter graanmarkt weinig aanvoer en weinig handel. Tarwe 9 a 9.70. Paardeb; 6.50. Wiue erwteu 6.75 a 7.25. Middelburg, 4 Aug. N. Z. T trwe puike kwulit. 9 aanvoer gering. Walchersehe matig aangevoerd, 9 a ƒ9.50 bij wqinig handel. Pnike n. Z. Rogge 6.25 a 6.5U. Zc- inergerst 5.40. Burgerlijks Stand. en Kunstrijderij in Miniatuur Louis Broekmann van ITMTF IIHI ?f, OPENBARE VRIJWILLIGE KONINKLIJKE, GEPATENTEERDE STOrS Tq ^Afr^^ECHT, se he mogendheden ten aanzien deT hertogdommen goedkeurt. Berlijn, 2 A ïgusius. Het gerucht, als zou onze regering voornemens zijn Lauenbnrg Dij de pruisisehe monarchie in te lijven, als vergoeding voor de helft der oorlogskosten, terwijl de andere hell't ten laste van Sleeswijk zal kornen, wordt in competente politieke kringen alhier voor zeer waarschijnlijk gehouden. 5 Aug. Uit Warschau meldt men: het hoofd der nati onale regering, de heer Traugott en de hoofden der afdeeliu- gen van het nationaal bestuur, de heeren Krajewsky, Voezyski, ZulinsKv en Jezioranski ziju heden ochtend vroeg op het glacis van de citadel opgehangen. Elf beambten der nationale rege ring hebben gratie van de doodstraf bekomen, doch ziju deels tot dwangarbeid deels tot vestingstraf in Siberie veroordeeld. Triest, 4 Aug. Volgens berigten uit Konstantinopel is de kwestie omtrent de zendelingeu tnsschen den engelscken gezant en de porte geschikt. De etablissementen der zendelingen wordeu weder geopend en de bekeerlingen voorloopig naar de provinciën gezonden. Kopsnhagsn, 4 Augustus. Een groot aantal leden van den rijksraad hebben voorgesteld, dat de rijksraad zal verkla ren dat zijn stilzwijgen geen goedkeuring inhoudt van het gedrag der regering. Gouda, 6 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot notaris alhier H. L. van Buma, kandidaat-notaris en gemeente-ontvan ger te Maarssen. Naar wij vernemen vertrekt het alhier in garnizoen zijn- j de 3e bataillon van het 4e regiment infanterie onder bevel van den majoor Hoogeveen, mitsgaders de staf en de booru- muzijk van gemeld regiment den Sn dezer naar het kamp bij Millingen ten einde aldaar in vereeniging met meerdere ba- taillons gecombineerde manoeuvres uit te voeren, het le ba taillon van hetzelfde regiment dat insgelijks de kamp-oefe ningen zal bijwonen, komt den 9" dezer alhier aan ten einde nachtkwartier te houden. Onder de merkwaardigheden op de kermis komt voor zeker de eerste plaats toe aan de optische illusie van den heer Maju, die eerst gisteren hier aangekomen, de meeste bewonde ring bij alle toeschouwers opwekte. Het is in de daad iets geheel nieuws, dat men vroeger, in deze volkomenheid althans, nimmer aanschouwde. De Geest is eene zinsbegoocheling zoo treffend, zoo buitengewoon dat niemand de kennismaking zal berouwen, de voorstelling zoo eenvoudig en de gcheele vertoo ning zoo vrij van alle gewone kermisbluf, dat het niet genoeg kan aanbevolen worden aan de algemeene belangstelling. Men deelt ons het volgende mede: „Tot ons leedw ezen mcc;?n wij mededcelen dat het Cirque in miniatuur onder directie van de Heeren Dassie en Verdi ons op aanstaanden zondag zal verlaten. Gaarne hadden wij ge- wenscht dat dit scbouwtooneel nog eenige dagen hier vertoefd had dan naar wij vernemen heeft deze directie eene uitnoo- diging ontvangen om de kermis te Oudewater te bezoeken, en wij kunnen de ingezetenen van genoemde plaats geluk wenschen zulk een gezelschap in hun midden te mogen zien; de werk zaamheden welke wij van deze jeugdige kunstenaars gezien heb ben, overtreffen alles wat wij tot heden van volwassene kun stenaars zagen, en van al wat wij mogten gelezen hebben in handels- en andere bladen omtrent den jongen heer Dassie bij genaamd „Le Jeune Prodige" oud 6 jaar moeten wij volledig be kennen dat daar niet genoeg valt gezegd kan worden, en nog maals roepen wij: jammer! dat zondag-avond de laatste voor stelling hier plaats vindt." Men verneemt dat in de naburige gemeente Haastrecht zeker timmerman S zich door ophanging van het leven heeft beroofd. - Bij de 4 dezer in het hoofdkiesdistrict Hoorn plaats ge had hebbende herstemming ter verkiezing van een lid der tweede kamer, is gekozen de heer mr. W. baron van Goltstein, met 678 stemmen. De heer jhT. mp. W. T. Gevers Deynoot ver kreeg 347 stemmen. Ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal voor het kiesdistrict Winschoten, zijn uitgebragt 516 stemmen, waarvan 298 op den heer Jonckbloet en 216 op den heer Borgesius waren vereenigd. Derhalve gekozen de heer D1. W. J. A. Jonckbloet. Men schrijft uit Leydeo dd. 4 dezer: De berigten uit deze omstreken omtrent den thans bijna geeindigdeu hooibouw zijn, door elkander genomen, gunstig daar er eene goede qualiteit en eene bevredigende hoeveelheid hooi is gewonnen. Ten gevolge der groote droogte staan de weilanden echter zeer schraal, erg vooral langs de duinkanten, waar volkomen dorheid heerscht en het vooruitzigt reeds lang bestond dat er hooibouw zou kunnen worden gedacht. Het hooi is hoog iu prijs en zal, naar men verwacht, nog aanmerkelijk rjjzen. Uit den meerderen aanvoer van vee op de markten is gebrek aan voeder reeds duidelijk af te leiden, en die aanvoer zal, naar den stand van zaken te oordeelen, op de najaars- markten nog toenemen, doch met ftaauwen handel gepaard gaan Ia de laatste week van Jalij zijn 29 schipbieuken bekend geworden, makende voor bet loopende jaar een totaal vau 1000. Op den suiker- oogst van Guadeloupe koint elf millioen kilogram te kort. De wreede beeren te Bern hebben een hunner natuurgeuooten verslonden. Men verhaalt dat te Petersburg eeu aanslag is ontdekt tegen het leven des keizers. In Suriname wordt eene circulatie-bank opgerigt. De in stortende koepel van eene kerk te Petersburg heeft honderde meDschea onder de puinhoopeu begraven. Prins Napoleon onderneemt eene nieuwe zeereis, bestemmiug onbekend. Een dolle bond heeft te Scheveningen veel schrik veroorzaakt. De bevolking van het koningrijk Italië bedraagt 21,777,334 inwoners; geheel Italië telt ongeveer 27 millioen zielen. Het grieksche ministerie Balbi is gevallen. Op Sardinië heeft een ge meenteraad den onderwijzer ontslagen om een ezel aan te koopen. Te Madras is den 2" mei jl. de tachtigste asteroïde ontdekt. Dit planeetje is Sappho gedoopt. Id den omtrek van Zwolle heerscht de varkensziekte. Ook de franscbe opera begint de crinoline af te schaffen. De b« v vau Tunis heeft het hoofdgeld van 36 tot 20 piasters verminderd. In 1863 waren te Amsterdam 1500 leerlingen ingeschreven voor de arm- en tus- schenscholen, die niet geplaatst konden worden. De franscbe schepen, die het belgisch legioen naar Mexico brengen, halen 10,000 franschen te rug. Te Ostende vertoeven 4766 vreemdelingen, die de baden gebrui ken, behalve 2 a 3 duizend zondags-bezoekers. De eng. bank heeft 4 aug. het disconto tot 8 pet. vorhoogd. In de maand Julij zijn van Liverpool in 40 schepen 8291 meest leren naar Amerika verhuisd. De koning van Pruisen gaat in September naar de hertogdommen. Op eene weide bij Middelburg zal een walchersch kinder-zeiidingsfeest gehouden worden, i De mexicaansche landverrader Almonte is tot grootkruis van het legioen van eer benoemd. Op den Z. O. eng. spoorweg bij Margate zijq twee treinen tegen elkander gereden, vele personen ziju gekwetst en eene vrouw- gedood De doorgraving vau den Mont-Ouis zal nog tien jaar dureu. In den laatsten tijd zijn ruim 3000 uiahoinedaneii te Konstantinopel gedoopt. Op den Erie-spoorweg in N. Amerika is weder een verschrik kelijk oDgeluK voorgevallen door de botsing van twee treinen, de ecue vervoerde 958 landverhuizers; behalve een vijftigtal dooden zijn zeer vele personen deerlijk gekwetst. liet eng. kanaal-eskader is naar de icrsche watereu vertrokken. Te Nijmegen, te El>t eu te Wilsnm is brand ge weest. Te Batavia verhaalt men dat de gouverneur generaal naar huis wil. Jefferson Davis, de president der zuidelijken wordt iu papier be taald, zoodat zijne jaarlijksche bezoldiging naauweiijks 3600 bedraagt. Het parijsche blad Figaro zal voor niet uitgegeven worden. Het voorstel van B. en W. in de laatste raadsvergadering aangeboden houdt, o. a., in, opheffing van een gedeelte der holl. burgerschool, hoofd onderwijzer Kramers. Die school zou voortaan slechts dooi meisjes bezocht worden, de jongens zouden overgaan naar de nieuw op te rigien school, alwaar, behalve de vakken, thans aan de school van den hoer Kramers onderwezen, in de beginselen der franscbe taal en der wiskunde onder wijs zou worden gegeven en aardrijkskunde en geschiedenis verder voort gezet dan op de scholen met gewoon lager onderwijs plaats heeft. Eene hollandsch. burgerschool voor jongens zal derhalve niet meer bestaan. Daartegen meenen wij eenige bedenkingen in het midden te moeten brengen. De opklimmiug in rang der openbare scholen laat, zoo als zij thans alhier bestaat, weinig te wenschen o er. Vooreerst armenschool, bestemd voor de kinderen dier ouders, die niets kunnen betalen. Ten auderen, tusschenschoolwaar de kinderen worden onderwezen van welke de ouders niet veel, maar toch iets kunnen betalen. In de derde plaats lollandsche burgerschool, voor eene hoogere klasse bestemd. Zoo als het geval was, toen de armenschool alléén bestond en er kinde ren op werden toegelaten van niet behoeftige ouders, zoo als plaats had, toen de burgerschool nog niet was opgerigt en op de tusschenschool kin deren werden onderwezen, die daar niet te huis behoorden, zoo wordt ook thans op de hollandeche burgerschool onderwijs gegeven aan kinderen, wier ouders zonder bezwaar een hooger schoolgeld dan 17 stuivers in de maand kutiuen betalen, en die het ook doen zouden wanneer eene openbare school, op de daarstelling van welke reeds meermalen is aangedrongen, werd op gerigt en op die school het onderwijs hooger werd opgevoerd. Aan zulk eene school bestaat behoefte. Wij begroeten dan ook met vreugde het voorstel van B. en W. om eene dusdanige op te rigten, maar doen wij dit met warmte, even krachtig verheffen wij onze stem tegen de op heffing van dat gedeelte der burgersehool bestemd voor jongens. Welke argumenten worden er aangevoerd doer B. en W. om har voor stel ingang te doen vinden. lo. Het schoollokaal der burgerschool zal weldra te bekrompen worden bevonden en voor vergrooting bestaat moeijelijk gelegenheid. Antwoord: Door de oprigting der nieuwe school zal eeu niet onbedui dend aantal leerlingen van de bargerschool naar eerstgenoemde overgaan en daardoor van zelf plaatsruimte ontstaan. 2o. Het i3 min wenschelijk dat jongens en meisjes op ééne school ge- zamentlijk onderwijs erlangen Antwoord: Het bezwaar, zoo het bestaat, hetwelk wij echter ontken nen, zoa moeten geleiden om alle openbare scheien waar kinderen van beiderlei kunne onderwijs ontvangen te splitsen. En daaiaan zal toch niet gedacht worden. 3o De Inspecteur van het middelb. onderwijs ontraadt het telkens van de eene school overgaan op de andere. Antwoord. De Inspecteur heeft niet alleen de wijsheid in pacht. Wij verschillen met hem en achten het veel beter, dat op de nieuw op te rigten school geen A. B. wordt onderwezen, zoo als op Je school van den heer Kramers gedaan wordt; maar wil men, om des vredes wille, aan den Inspecteur toegeven, welnu, laat dan op de nieuwe school met j het aanleeren der letters aanvangen. De ouders hebben dan keus waar zij j huDne kinderen het eerst ter school willen zenden. B. en W. stellen voor het schoolgeld voor de nieuwe school even hoog te bepalen, als thans op de burgerschool. Hiermede kunnen wij j ons in geeuen deele vereenigeu. Het schoolgeld voor de rijks hoogere burgerschool, bedraagt, volgens de wet, als maximum 60. Zou het uu te veel zijn op eene school (de op te rigtene) waar men bekwaam wordt gemaakt om op eerstgenoemde over te gaan, met inbegrip van alle school' behoeften, 2 in de maand te-betalen? Niemand zal een bevestigend ant- I woord kannen geven. En dan blijft het altoos nog geriuge schoolgeld onder het bereik van velen, die geen voornemen hebben hunne kinderen j op de meer kostbare hoogere burgerschool onderwijs te doen geven. De opheffing, voor het oogeublik van de hollandscke burgerschool, wat de afdeeliug jongens betreft, doet ons, bij het voorgaande, vreezen, dat na verloop van tijd die opheffing ondoelmatig bevonden zijnde en de tus schenschool weder bevolkt met kinderen, die er niet op behooren, de op- rigting van eene nieuwe holl. burgerschooL allééu voor jongens, later ten koste van stads-kas, zal worden noodzakenjk geacht en aanbevolen. Wij zijn derhalve van oordeel, dat de hollaudsche burgerschool moet blij ven bestaan, zoo als zij is en dat opgerigt moet worden, met een school geld van 2 in de maand, eene school, waar ouderwijs wordt gegeven, het aanleeren van 't A. B. daarbij of er buiten gesloten, en de vakken, thans op de eerstgenoemde school onderwezen, met uitbreiding van geschiedenis en aardrijkskunde en met toevoeging van de beginselen der franscbe taal en wiskunde. Wat vragen wij, zou beletteu, er de beginselen ook van nog andere moderne talen aau toe te voegen? A. Gouda, 4 Augustus. Tarwe, Poolsche 2400 n. <S. 325. Zeeuwsche pr. mud 9.60 a 10. Rogge, Koaiugsb. 6.50 a f 6 75. Dantz. 6.50 a 6.75. Zeeuwsche 6.40 a j 0.75. Gerst 4.75 a 5.75. Haver 4 a 5. Boekweit Franscbe pr. 2400 n. 220. N. Brab. 240. De veemarkt met geringen aanvoer; eerste kwaliteit goed te verkoopen; vette schapen en lammeren vlug, mage traag, magere varkens en biggen moeijelijk te verkoopen. Aau gevoerd 50 partijen kaas ƒ21 a 24.75. Goeboter 1.10 a ƒ1.20. Wciboter ƒ0.90 a ƒ1.02. Dordrecht, 4 Au*" Tarwe niet dan lager te verkoopen. Puike u. Z. 9.40 a 9.60, miudere en geringe 8.30 a 9.10. Blaauwe 8.10 a 8.60. Zomertarwe niet aangevoerd. Rogge 10 a 20 c. lager. Vlaamsche 6.20 a 6.40, Z. en Overm. 6 a 6.20, 150/2 jar. pruisisehe tot f 190 ver geefs aar geboden. Gerst 20 c. lager. Winterzakmaat 5 a 5.60; gestort ƒ5.80; Zomerzakm. 5 a ƒ5.40; gestort f 5.60. Spelt f 2.90 a 3.30. Haver inl. voeder 3.60 a 4. d°. dikke ƒ4.20 a 4.80. Paardeb, C a 6.50. Duiveb^ 7.50 a ƒ8. Erwten, blaauwe ƒ7 a 7.50; witte koningsb. 7 a 7.20. Boekweit, Oosterhoutsche 233, Peel 230. Aan stadswaag gewogen, van 28 julij 4 aug. 28/4,846/8 en 55/16 boter te zamen 18590 n. Boter 50 a 58 het vierde; 1.25 a 1.45 p. n. CÖI. Ter markt 470 mud aardapp. 1.80 a 2.2 GOUDA. oerdeln«ju Julij. Hendrik, ou<k?s D. van Havezaad en P. Prince. 31. Johanna, ouders C. van Willigen eu H. Marre. 2 Aug Johar.ua Klara, ouders P. Rond eu J. K. Bik. 4. A alentin, ouders P H. A. Berlijn en S. M de Roml»- üverledk.k2 Aug. E. Sehriek, huisvr. van C. Klijn, 52 j. 3 M. vau VVerk'nooven, 6? j. J. van btcenderen 76 j. 4 X. Üas, 15 w. 5. H Souffreu, 5 j. W. B. van der Berg, 1 j. 9 m. Gehuwd; 3 Aug. G. lezer en J. M. koolee. G. Laurier en P. J Tratacolla. H. Aarse en H. vau \Y ijinen. J. A. van Cina en G. de Jong. P. Koppeudraaicr en A. ls>elsteijii W. F. Wiltenbnrg en J. H van der Kpelt. J. Westbroek mi M. C Juu. J. Zorg en L Noordeman. G. J. Niekeik en J de Jong. H. Natzijl en E. Sluijter. WOERDEN, van 22 tot en met 28 Julij 18C4. Bevallen: C. Ru:js, geb Stokvis, d. M E van Zoelen. gob Schick, 2- F. Rateland, geb. Killestein, d. W. Vermeulen, geb. Samsom, z. Overleden. Johanna Antonia Voordouw, 21 d. Ondertrouwd: Goose Langbroek, 24 j., met Aaltje Plomp 21 j. GetrouwL»; Gerrit Slagt, 42 j. weduwenaar van Hcrinina Haring, met Dirkje Doornbos, ruim 39 j. Johannes Cornelis van Loo, 30 j. wedu wenaar van Maria Catharina de Maagd, met Jacoba van Rossum, 37 j. wed. van Frederik van Leng. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 22 tot en met 29 Julij 1S64. Geboren: Jan Johannes, ouders C. Hollebeek en M. Kok. Elisa beth, ouders G. van Ipeuburg eu M. Verschoor. Willem, ouders C. Kuijlenburg en P. Monteban. Overleden: Levenloos kind van J. C. van Sonsbeek en E. P. van Geelen. G. Labeij, 4 w. OUDEWATER. Ingeschreven van 27 Julij tot 2 Aug. 1864. Bevallen Adriana Oskam, geb. van Lint, d. Overleden. Nicolaas Mouwe, 7 d. Co-telis Ho gendoorn 7 m Gehuwd: Barend den Hertog, jm. 28 j en Clasina Hogervorst jd. 35 j. A II V F li T E IV T I E verzoek beleefdelijk mij in genegen her- -j innering te herdenken. VAN in de Groote Tent tegenover de Stadswaag. ZONDAG 7 AUGUSTUS, des avonds ten 81/, ure. Om te voldoen aan verschillende aan zoeken, zullen op MAANDAG, 8 AUGUSTUS twee groote Voorstellingen ge geven worden, de eerste ten 6 ure; Extra-voorstelling voor Kinderen, de tweede des avonds ten S'/j nre. DINGSDAG, 9 AUGUSTUS, afscheidsvoorstelling des avonds ten 87s are. Nadere bijzonderheden op de dagelijks uit te geven biljetten. Voor mijn vertrek van hier betuig ik aan het geëerde publiek van Gouda en omstreken mijnen dank voor de gunst aan mijne voorstellingen ten deel gevallen en Met den lste;' a IS*1'» September e. k.of vroeger, wordt alhier bj een bsjaard eanig Burgerman, aluatr nog een 2de meid of werkster is, eene HUIS HOUDSTER gevraagd; tusseJien de 55 a 65 Jaren oud van <ie p. 40 Cents; G. Alleen diegenen zullen in aanmerking j komen, welke eerlijk, zindelijk en van goed humeur zijn. Inclinerenden vervoegen zich in persoon of door frauco brieren onder het woord HUISHOUDSTER b.j den Uitgever dezer Courant. Met hoogachting L. BROEKMANN, Directeur can Amsterdam. Prijzen der plaatsen: le Rang 99 Cents; 2e Rang 60 Cents;'3e Ran 4e Rang 25 Cents. Kinderen beneden de 10 jaar betalen, vergezeld van volwassenen, op de drie eerste rangen, half geld. Plaatsen kunnen a 10 Cents besproken worden. Standplaats Groote Markt tegenover het Herthuis. I heeft de eer te berigten dat hij de Kermis j Wei-, nooi- eu Bouwland, VAN EENE Hooiberg en verder Getimmerte, ERVK, TUIN en GROND, benevens eenige percee'?n komt bezockeu met zijne n-p'pfrpu in (]P o-pmeenten op VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1804. des voormiddags 10 nre, I ten hnize van G. van DAM te Stolin/k, zijnde het vroegere Raadhuis. Breeder bij biljetten omschreven en na dere informatien te bekomen ten kantore van den Notaris A. N. MOLENAAR te Znidtcaddirureen. j om te vertoonen zijne W'eergalooze, Won- dervolle en Onnavolgbare ILLUSIE, genaamd DE GEEST, j Aanvang eiken avond van af 6 UUr vervolgens elk UUr als 7, 8, 9 enz.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2