Öinnenlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Trichinen-ziekte tiering van liet bedrag der leening, door Denemarken in 1803 gesloten, die gebeei voor rekening van Deuernarken blijft. De oorlogskosten worden arm de geallieerden door de hertog dommen gerestitueerd. Na de onderteekening der vredespreii- minairen vereeuigen de contracterende mogendheden zich tot het sluiten van een definiliven vrede. De bezetting van Jut land, op grond van het uti possidetis, duurt voort; zij zal echter niet sterker zijn dan uit een zuiver militair oogpunt noodig is. De verpleging der troepen, de iukwartiering en de transportkosten komen ten laste van Jutland. Wat echter na de bestrijding van die uitgaven uit de gewone opbrengsten van dat gewest, overschiet, wordt bij de ontruiming terug gegeven. Jutland draagt echter niet bij tot de soldij van de troepen en de oorlogstoeiageu. De staatkundige en krijgsgevangenen wor den ten spoedigste in vrijheid gesteld, de laatste op belofte, dat zij gedurende dezen oorlog geen dienst meer zullen doen. 7 Aug. Men meldt uit eene goede bron, dat de rege ring ld miliioen thai, vordert, ten einde schadeloos gesteld te worden voor de oorlogskosten; wet betreft de oosteurjjksche regering, deze verlangt slechts 10 miliioen thai., zoodat de totale re-titutie, door Denemarken of de hertogdommen te dragen, bedraagt 20 miliioen thaler. Men begint meer eu meer tot de overtuiging te komen, dat de minister von Bismarck de constituering der hertogdom men ouder een eigen bestuur, zooveel mogelijk op de lange baan zal schuiven, liet is zijn plan, zoo als men weet, om, in vereeniging met Oostenrijk, eene voorloopige regering iu die gewesten te benoemen, die deze dan m naam der beide groote mogendheden besturen zal. Men zegt, dat de sleeswijk- holsteinsche ridderschap die niet ongaarne zien zal, omdat zij daarin een betereu waarborg voor hare privilegiën vindt dan in de regering van den hertog van Augustenburg, die blijken j genoeg heelt gegeven, dat hij zijn steun bij de volkspartij zou zoeken. 8 Aug Het is nu uitgemaakt, dat de vredesonderhan delingen niet hier, maar te Weenen plaats zullen* hebben, daarentegen zal de successiekwestie hier behandeld wordeu. Het deensche hof wenscht, zoo men zegt, dat ia de staatsregeliug van SUeswijk-Holstein eene bepaling zal worden opgenomen, volgen? welke het den souverein van dat land niet geoorloofd zal zijn de kroon van een ander land aan te nemen, ten einde in dier voege ie voorkomen dat eene te Kopenhagen heerschende pafrtij, door het aanbieden der deen sche kroon aan den hertog van Sleeswijk-Holstein ten kos te der nu in Denemarken bestaande dynastie de voorma lige deensche monarchie weder tracht te herstellen. Gouda, 10 Aug. Bij Z. M. besluit van den 29 julij 1804, u°. 48, is aan den heer H. F. de Boek te Botterdam concessie verleend tot oprigting der binnenl. hypotheekbank te Botterdam. Gelijktijdig met de groote tentoonstelling van voortbreng selen van tuinbouw, die in het voorjaar van 1865 in 't palels van volksvlijt te Amsterdam zai worden gehouden, is bepaald een internationaal congres van kruidkundigen en beoefenaren j van den tuinbouw, lot het organiseren van dit congres zijn, i naar mcii verneemt, uitgenoodigd prof. F. A. W. Miquel, té Utrecht, en dr. X. W. P. Bauwenhoff, te Botterdam. Uit het voorloopig verslag betreffende het ontwerp tot regeling van de pensioenen der protestantsche predikanten en predikante weduwen, blijkt, dat door verscheidene leden in de afdeel in gen op Terschiilende gronden bezwaren daartegen zijn geopperd, doch dat de meerderheid, hoewel het gewigt van sommige bedenkingen niet ontkennende, nogtans voor de re geling der kerkelijke pensioenen bij de wet gestemd was. De aig. Synode der nederl. berv. heeft, bij de voortzetting Tan hare werkzaamheden, voornamelijk hare zittingen gewijd aan de behandeling van het concept-regl. voor de benoeming van ouder lingen en diakenen en de beroeping van predikanten tot uitvoering van art. 25 van het algemeen regl., en zoodanig regl. vastgesteld, om naar de provinciale kerkbesturen te worden verzonden, opdat deze er hunne stem over uitbrengen. De nedt -landseh. onderwijzers in de gymnastiek hebben te j Botterdam eene algemeens vergauering geht uden, welker werk- I zaamheden zijn afgeloopnn met het resultaat, dat zich eene vereen iging van onderwijzers in de gymnastiek voor Nederland heeft ge constitueerd. Deze vereeniging stelt zich ten doel de invoering van een gelijkvormig onderwijs en beoefenen der gymnastiek; zij zal de zamenstelling en verspreiding van leerboeken èn andere geschriften over de gymn., bevorderen; ook is besloten tot eene uitreiking van eereblijken wegens handelingen, die blijken dragen van te be- hooren -.tot het doel, hetwelk de gymnastiek in morelen zin beoogt en voortspruitende uit moed, kracht, zelfverloochening, gehardheid, enz, bijv. redding hij brand, nit het water, enz. Eenige weken geleden gaf de hoogleeraar Fruin een open brief aan den heer Groen vau Prinsierer in het licht, waarin de handelwijze der anti-revolutionaire partij in haren aard eu strekking juist werd voorgesteld en deze op haren regten prijs werd geschat. Het werd daarin voldingend bewezen, dat de politieke moraliteit dier partij (zoo zij al bestond) ernstig ge- eden had „oor het gebeurde bij de jongste verkiezingen? Het liet zich denken, dat de heer Groen, indien hem eenige grond van tegenspraak overbleef, het antwoord niet zoude schuldi- blijven vooral daar de vruchtbaarheid van zijne pen sedert Jare'' bekend is. Maar tot hiertoe wacht men te vergeefs Wel heeft de heer Groen in een vliegend blaadje, tot het schrijven waarvoor hij den tijd vinden kon, geschreven, dat hem den tijd ontbrak om den heer hruin te antwoorden, maar hii heeft geen uitzigt gegeven,, dat dit antwoord komen zal. Tegenover de blinde ingenomenheid van sommigen met den lieer Groen eu zijne theorien, tegen over den eerbied die zelf- zijne halve volgelingen voor zijne uitsprakeu hebben, tegen over het geloof aan zijne politieke onfeilbaarheid, dat niet het minst bi? den heer Groei, zeiven bestaat, is het goed er cp te wijzen, dat de heer Groen zwijgt op de bondige redenen vau den heer Fruin Zwijgen kan Kracht, en langzaam antwoorden bedachtzaamheid zijn, maar in sommige gevallen verraadt het een zwakheid en tie* under gebrek aan argumenten. De heer Groen heeft zich onlangs beklaagd, dat hij nu sedert vijf-en-dertig jaren vruchteloos gepoogd heeft, om zich door zijne landgenootea te doen verstaan en zijne beginselen door hen te doen aannemen. Wij bewonderen niet alleen den volhardenden moed van den prediker, die, schoon niet aange hoord, immer voortgaat zijne stem te verheffen, maar ook zijne zeldzame ingenomenheid met eigen begrippen, waaraan hij on bezweken vasthoudt, schoon ze op den duur door de meerder heid veroordeeld worden. Maar aan die bewondering paart zich oo.v eene niet onnatuurlijke bevreemding, dat nooit bij den heer Groen uc gedachte schijnt op te komen, dat de hem veroordeelende meerderheid wel eens meer gelijk kon hebben dan hij. Het ziet er waarlijk voor ons land maar droevig uit indien slechts zoo enkelen in het bezit der waarheid zijn en het aantal nog kleiner is, dat naar hen luistert. Maar daar wij geen enkel spoor vinden van eenige schade, door het niet luistereu naar den heer Groen te weeg gebragt, gelooven wij dat de heer Groen gelukkig wezen zou, als hij de werkelijk heid meer dan zijne theorien raadpleegde, eu dat de natie er bij winnen zou, als hij zijne krachten aanwendde niet om haar raet geweld naar zjn verouderd standpunt terug te dringen, maar om met haar voort te streven op de baan, die zij hem* in hare voortdurende ontwikkeling wijst. Bij de weinige sympathie, die de rigting van den heer Groen in ons land vindt, is het wel niet te verwonderen, dat haar orgaan of organen zich zwak noemen. Zij zijn dat blijkeus gemis aau uitwerking, blijkens den onver win lij ken afkeer, die de meerderheid daarvan toont. Men raag het den zwakken niet euvel duiden, als hij tracht door nulp van sterkeren eenig- zins vooruit te komen, en het iaat zich begrijpen, dat het ge voel van onmagt er toe leiden kan, om zich te vereenigeu met de genen, die men anders ongaarne tot bondgeuooten nemen zou. Maar de vraag rijst of het rationeel is om de kracht buiten zich te zoeken en of niet allereerst moest worden onderzocht, waaraan de zwakheid toe te schrijven is. Wie het onmogelijke wil, verspilt zijne krachten en wordt ongeschikt zelfs /oor den nederigen werkkring, waartoe hij besterad was. Zoo is het met de historische rigting van onzen tijd, die, blind voor de lessen der historie, het volk zou willen terugdringen, in klimmende boeijen sluiten en eene glansrijke historie voor de toekomst onmogelijk maken. Die rigting is niet alleen zwak, omdat zij zich vergeefs tegen den magtigeren heeft uitgeput, maar bo venal, omdat zij magteloos staat tegenover den alles-overwei- digenden stroom van waarheid en licht. (Goess. Ct.) Woerden, 9 Aug. Gisteren omstreeks 10 uur arriveerde alhier het 3e bataillon van 4e reg*. infe. uit Gouda, hetwelk op marsch was naar de legerplaats bij Milligen. Het was voor het garnizoen een waren feestdag, aangezien des middags hh. officieren van het 4e battaillon de officieren van het 3e batt. uitgenoodigd hadden deel te nemen aan eenen feestmaaltijd, welke hen ten huize van den heer Koerman werd aangeboden. Wij noemen het een feestmaaltijd, want welken naam zal men er anders aan kunnen geven, men behoefde naauwelijks een blik in de daartoe sierlijk ingerigte zaal te werpen en men was er ten volle van overtuigd. Treffend was het te zien, hoe daar tusschen de officieren van tw ee battaillons van den oudsten tot den jongsteu de meest opregte kameraadschap heerschte en zoodoende blijken gaven bezield te zijn met die gevoelens, die men zoo gaarne in een korps ziet niet alieen, maar die om verschillende redenen zoo hoogst noodzakelijk zijn. Eere den battaillons-kommandanten Hamming Scoepel en Hoogeveen, die zoo ruimschoots steeds het hunne bijbrengen om ilie gewenschte harmonie te bestendigen, en bij deze gele genheid wederom de ondubbelzinnigste blijken gaven, van iu den waren zin des woords, kameraad te zijii. Na afloop van het diner vereenigde men zich voor de So ciëteit, alwaar de rauzijk vau het regiment zich deed hooren, en waar men nog eenige oogenblikken regt vrolijk bijeen bleef, waarna een ieder zeer voldaan over dezen Mag zich ter ruste begaf om deü volgenden dag wederom bij tijds op marsch te gaan. AmTTlOrStol, 5 Aug. Ten opzigte van den stand der veldvruchten in dezen omtrek zijn er niet dan zeer gunstige berigten mede te deelen. De henuip, 11a de aardappelen het meest algemeen geteelde gewas, staat welig en belooft een ruim en zwaar gewas. l)e aardappelen leveren althans de vioege eeii ruim beschot. De late staan welig te bloeijen en vertoonen schijn noch blijk van de vroeger heerschende ziekte. De appel- en pereuboomen staan rijkelijk beladen, schoon een regenvlaag daar voor zeer welkom zou zijn. Wat de zalm vangst betreft, deze is in de laatste week ook vrij gunstig geweest, terwijl de prijzen door vermeerderde vraag eenigzins gestegen zijn. Van zaturdag 30julij toten met heden werden gevangen 393 waarvan ongeveer 3/t gedeelte zooge naamde S*. Jucobs-zalmpjes; gemiddelde prijs 65 ets. voor de laatste, 75 ets. voor de lc, beide per half ned. pond. Gedurende het jaar 1863 zijn in de steenkolenmijnen van Groot-Brittanuie 907 menschen omgekomen. De keizer van Abyssinie heeft koningin Victoria ten huwelijk gevraagd. De berigten betreffende den russischen oogst zijn zeer gunstig. In 1863 is 200,000 poad Devente>--koek van Jaar uitgevoerd. Iu Brazilië zijn uitgestrekte steenkolenbeddingen ontdekt. Een Osuabrucker heeft zich doodgezopen aan 9 flesschen tug porter. Nabij Chilworth is een kruidmolen gesprongen. Een opstand is uit gebroken onder de Arabieren bij Bagdad De Engcl&chen moeten versche troepen naar Nieuw-Zeeland zenden. In Griekenland is een nieuw minis terie gevormd. De regering van Chili koopt te Londeu oorlogschepen, kanonnen en ammunitie. Op de kermis te Middelburg zijn twee kramen door brand vernield en twee zwaar beschadigd. De hertogdommen zullen het gelag betalen. De koning van Napels begint er aan te denken om Rome te verlaten. Spanje en Peru zullen weldra in schikking komen. In de maand Julij hebben te Parijs 129 faillissementen plaats gehad. De Suez-kanaalmaatschappij zal spoedig even voordeelig worden als de arasterd. doorgravings-maatsciiappij. Men wil uit Coblents een directe spoorweg aanleggen naar Brussel. Voor de toekomst-armee vau Slees- wijk-Holstein ziju 60( 0 volledige uniformen gereed. I it China zijn gedurende de maand Mei ruim 600 duizend balen katoen verzonden naar Engeland. Alexander Jau I speelt te Bucharest hartig den despoot. In Indie zijn nabij Bombay door een spoorweg-ongeluk 16 personen gedood en 30 gekwetst. De stad Delft leent 115 duizend gulden ten behoeve der nieuwe instellingen van onderwijs. In 1863 hebben de mijnen van Groot-Brittannie ruim 29 miliioen ponden sterling aan ver schillende delfstoffen opgeleverd, die na de bewerking eene gebruikswaarde verkregen van 480 miliioen gulden. Op den spoorweg tusschen Bris tol eu Exeter, waar voor weinige dagen een trein uit het spoor liep is een passagierstrein in geweldige botsing gekomen met een goederentrein, waardoor eenige wagens verbrijzeld en verscheidene reizigers gekwetst werden. De voorstad van Orenburg in Rusland is door brand vermeld. Drie duizend gezinnen van werklieden zijn daardoor van dak beroofd. Op Madagascar is eeue omwenteling uitgebrokende koningin is op de vlagt. Te ijpijkenisse is de korenmolen verbraud Nieuwe petroleum- bronnen zijn op 700 voet diepte ontdekt nabij Bristol in den staat New- York. Het handfclstractaat tusschen de pauselijke regering en Frankrijk is geteekend. Overwaardig om door ieder gelezen te worden is een opstel voorkomende in het maandwerk //Schat der gezondheid" n°. 6 dezes jaars. Ik acht de kennis van hetgeen daarin behandeld wordt var. too veel belang voor de algemeene gezondheid, dat ik cr een uittreksel vau aanbied met het doel om het voornaamste van den inhoud nog algemerner brkend te maken, overtuigd als ik ben, dat ieder er partij van trekken kan, vooral in deze omstreken. Spiraalvormige haarworm is de lange naam van eene slechts door vergrootglazen zigtbare en niettemin geweldige ziekte-oor- taak. Deze haarworm die wij beneden wel iets nader zullen leeren kennen, kiest het vleesch van menschen en dieren tot zijne ontwikkelingsplaats, onder welk bedrijf de levensgevaarlijke ziekte wordt opgewekt die trichi\en-ziekte genoemd is, naar den naam trichina spiralis die de worm in de wetenschap heeft ver kregen en hierboven is vertaald. Bij menschen ontstaat deze ziekte, door het gebiuik van vleesch, hetwelk van een va;ken afkomstig is, dat aan gemelde ziekte lijdt op het oogenblik dat het geslagt wordt, om later tot voedsel te dienen. Het is bekend dat het varken bij voorkeur aan de ziekte lijdt, alhoewel zij bij ce vleesch vretende dieren wel oorspron kelijk te huis mag genoemd worden, omdat het gebleken is, hoe het vieesch waarin zich de wormen bevinden, raauw of ongaar genuttigd moet worden om de ziekte over te planten. Van welke bcteekenis deze bijzonderheid is zal ieder die ver wonderd vraagt, wie eet er dan raauw varkensrleesch? beant woord vinden in de daadzaak dat het eten van raauw vleesch zelfs wat het varkens vleesch aangaat, zoo zeldzaam niet is. Men herinnere zich de grasm.iaijers vroeger, die van over onze oos- ter grenzen jaarlijks met hunnen voorraad ham of virkensvleesch tot ons kwamen; vele niet onsmakelijk 1 worsten bevatten -aauw vleesch; hoe vele raauwe hammen worden er niet gebruikt? De kok, de keukenmeid, de slagter en menig snoeplustige proeft wel eens, neemt er een hapje van, zegt de schrijver, om hetzij, deze uit kwade gewoonte, gene om te oordeelen of het gehakt dat in de darmen (nl. iu varkens of runderdarmen) gestopt zal worden,smakelijk zij. Kortom het gebeurt dikwijls dat raauw varkeus vleesch in het spijskanaal van den mensch komt, eu ware dit herkomstig vau een dier, hetwelk aan trichinen-ziekte leedr, op het oogenblik dat. het geslagt werd, gelijk boven reeds gezegd is, dan zou de gebruiker zeker aan dezelfde ziekte ziek worden, levensgevaarlijk iijde». Het is hier minder noodig om de vraag op te lossen hoe het varken aan die haarwormen, en bj gevolg aan die ziekte komt; ook het leven van wormen waaronder er zijn d;e in het darmkanaal van het eene dier eene andere gedaante aannemen als die zij bezaten, toen zij iu het in ge a and vin een ander dier woonden, maakt de beantwoording de/er vr-igen te inge wikkeld voor miju bestek; genoeg zij het aan e haien, dat de spiraalvormige haarworm het eerst in een mau-ljk werd opge merkt, zonder dat men wist dut zij het was, als nog opgeslo ten zijnde iu een klein wit ligchaampje; daar moeiten eenige jaren verloopen om aan den dag te brengen dat in dat iig- cliaampje een wormpje was verborgen dat haarfijn en spira&ls geivijs opgerold hetze!file was als ue beken-le tri hiui spiralis, ter geringe grootte van één ned. streep Vervolgens vond men haar doch twijfelachtig bij meerdere dieren-, twijfelachtig dewijl er nog eene soort trichina afjhiis genoemd, bes'uat. De schrijver van het ops,tl vermeldt verder dat de dieren, welken opzettelijk de spiraalvormige haarworm ter proefneming werd ingegeven, allen trichinen-ziekte kregen eu stierven; get-fo op hoe een duitsch geleerde het o dar/.^ek op deze wor men ingesteld, en aangetoond heeft dat .ij vau mond en spijs kanaal zijn voorzien, dat er minnelijke eu vrouwelijke voor werpen ouder haar zijn; dat het vrouweljke zeer vruchtbaar is, en daarin talrijke eijeren zijn gevonden niet alleen, maar dat de moeder niet minder dan 201) jongeu tegelijk voortbrengt, hetgeen zij binnen korten tijd verseliei-iene m ilen herhaalt! Dit nu heett plaats in liet voe ling^kan l il van e.i mensch wanneer hij vleesch met levende trichinen bezet, heeft ogenomen. Tot heden toe i iiet varkeus vleesch de drager der trichinen geweest. Het varken toch alles behalve kieskeurig op zjn diner, ook niet op de plaats waar het eet, zal wel me.rigm.ul in de gelegenheid ziju, ora allerlei met zijn voedsel op le nemen; ja men kan gerustelijk aannemen dat het den haarworm zelfs in de uitwerpselen van zieken kan aantreffen vooral in landen waar het vrijeiijk zonder op/.igt kan rondloopen. Dit alleen kan het varken reeds meer in de gelegenheid stellen trichinen-ziekte op te doen dan andere dieren; of heeft bet varken buitengewonen aanleg, meerdere vcorbeschiktheid om de ontwikkeliug der trichinen iu zijne spiereii te begunstigen? De wete.ischap zal weliigt hieromtrent het nog te vragene, later wel aar. den dag brengen; thans moeten wij ens tevreden stellen met de kennis, dat de, in de spijshuis geraakie haar wormen tegelijk met raauw varkensvleesch, daarin naaki of in witte ligchaampjes ais in kokertjes besloten, aanwezig waren, weike wormen na hare opname de grootte vau 3 4 strepen verkrijgende, schrikbarend voorttelen en dan, hoewel om der- zelver haarfijnheid en doorschijnendheid nog zeer moeijelijk waar te nemen, niettemin de zeer hevige bovengenoem le ziekte veroorzaken.- want de jonge dieren, het voortbrengsel dier teling, dringen door de wanden der darmbuis naar de plaats hunner bestemming, het vleesch, (en gelijk ik bijNijsten lees) naar de oppervlakkigst gelegen, op de huid des ligchaams volgende spierlagen. Men kan begrijpen in welk eene wanorde de dierlijke huis houding door dit bedrijf gestort wordt. De wormen rusten niet eer, om zoo te spreken, dan nadat zij op de plaats hunner bestemming aangeland zijn om aldaar met een schaal, kokertje of kapsel, te worden omhuld. Deze schaal bestaat uit eene kalk of krijtachtige stof en ziet er uit als een zandkorreltje. De wormen zijn daarin ak de kiem in den graankorrel, als het ei in den dop wachtende op de gelegenheid om dezelfde levensrol te beginnen, die hunne ouders hebben afgespeeld. (Slot in eet: volgend nommer),

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2