I 1864. Zondag, 28 Augustus. 252. Ouitmlanï». orten iiblcsz boden \DEN, ecten. Overzigt. 4 VAN 391/, 72’/2 725/s I. 58% 6574 I 42% 423/4 BRINKMAN. 40% 39 401/4 38% lang duren lang 1 de Negoci- fïDWEG van 7ER WELLE, ing inzenden igever. I [oogste koers. 51,5/16 I2’%« ’6«/w G O DA. I in, volgens sma, die de 1. Hij neemt lNDEN en verder alles 80% 6513/ie Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. 23 Augustus. Gebleven koers. 6113/1 7215// 9611// 139% s 1864. Merrigje 1, 54 j. echtgen. Hijkoop, 15 w. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. GOUDSCHE COURANT. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. TT._ a r De prijs der Advertentien ran m. ut. Londen, 24 Aug. Op eeu banket te Tiverton heeft lord Palmerston eene staatkundige rede gehouden, waarvan de hoofdzakelijke in houd deze was: De edele lord betreurt de ongelukken van Polen. Hij gelooft, dat de tusschen komst van Engeland in Amerika de betrekkingen tusschen de beide mo gendheden zou hebben geschokt. De jongste verschijnselen doen eene aanstaande bevrediging hopen. Het aftreken der onderhandelingen te Londen bewijst het onnoodige van het zenden der engelsche vloot n iar de oostzee. Engeland wil niet te land met Duitschland strijden; want al is het ook sterk genoeg om iederen aanval te land en ter zee te trotseren, zoo moet Engeland zich wel eene verdediging, maar geen aan val ten doel stellen. Uit Amerika zijn GOUDA, 27 Augustus. De koning van Pruisen is te Weenen geweest, doch alleen om een vriendschappelijk bezoek af te leggen, zoo beweert men, hoewel niemand dit gelooven zal in de tegenwoordige tijdsomstandigheden; dit mag gelden van den spaanschen titulair koning, die met zooveel luister te Parijs ontvangen is, om, dat zijne hulde aangenaam was aan den grooten keizer, die zich zoo gaarne gestreeld ziet in zijn waan. Daar volgt nu het bezoek van den italiaanschen kroonprins, wiens verloving met prinses Anna Murat zoo veelzijdig besproken wordt. Zij is al zoo dikwijls uitgehuwelijkt, dat men die vertelling steeds wantrouwt; haar bruidschat zou, luidens sommiger bewering, thans bestaan in des keizers schriftelijke belofte, dat de fransche bezetting bin nen twee jaar Rome zou verlaten. Eer mogt men gelooven dat de jodenknaap, die men daar christenen wil, de oorzaak kon worden van ernstige bedreiging; maar Napoleon is de man niet om zich zulke zaken zoo zeer ter harte te nemen. Het schijnt ernst te worden om den napelschen exkoning Frans uit Rome te doen verhuizen, hij rigt daar weinig goeds uit; het zijn [gedurige zamenspanningen met bandieten, die uitge zonden worden om zijne onmogelijke terugkomst naar Napels voor te bereiden. Ten aanzien der vredehandeling te Weenen verneemt men niets; de diplomatie kan niet tieren in het licht des daags, zij bewandelt liever duistere kronkelpaden. Denemarken moet zich onderwerpen; de duitsche bond is krachteloos, verdeeld en traag; de hertogdommen, de speelbal der heerschzucht, zullen de uitspraak moeten eerbiedigen der willekeurige magthebbers; alleen de onderlinge wangunst zou kunnen leiden tot eene dragelijke schikking. Intusschen kan het nog zeer eer de zaak tot eene geregelde beslissing komt, en zoo zullen de inwoners de weldaden genieten van het pruisisch regiment. Maar zoo lang ook blijft Duitschland magteloos naar buiten, onrustig van binnen, en in onophoudelijk gevaar van onvoorziene woelingen. In Herzogewina zijn onlusten uitgebroken, die eenige bekom mering wekken, daar men vermoedt dat die zamenhangen met de agitatie, die in dat gedeelte van Europa algemeen heerscht. Te Genève is insgelijks oproer uitgebroken en heeft men de hulp der bondsregering moeten inroepen, doch dit is een plaatselijke strijd van politieke tegenstanders. Het oproer te Belfast is eene schande voor onzen tijd; want daar is het de uitbarsting van den onverzoenlijksten godsdiensthaat. Gelukkig schijnen de hartstogten bedwongen, doch alleen door uiterlijk geweld. In Algerie is op nieuw opstand uitgebroken en nog eens moeten fransche regimenten afgezonden worden om den vrede te herstellen. De laatste tijdingen uit Amerika luiden nu weder gunstiger voor het noorden, ofschoon nog altijd beslissende feiten ont breken. De strijd duurt lang en hoe onmogelijk eene schikking schijnt, begint men meer en meer van vrede te spreken. 82°/16 843/4 184% 58% 58% De prijs der Advertentien van één tut. zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Er is, zegt men, in Amerika zelf eene talrijke vredespartij, die bij de aanstaande verkiezing van een pre-id' ut zou kun nen overwinnen, en nu heeft Palmerston zelf te Tiverton eenig uitzigt geopend op de mogelijkheid van den vrede. Het is moeijelijk te gelooven, tenzij het zuiden bewilligt in de af schaffing der slavernij, maar dit is immers de eenige over winning, die het noorden van den beginne beoogde. Blijft de slavernij gehandhaafd, dan is het zuiden overwinnaar en het bloed heeft vergeefs gestroomd. en waterhou- r boven vele t en zijn in r/2 i ons BEL, Lange te GOUDA, oaler, en ver- nog een aantal bijzonderheden ont vangen omtrent den jougsten veldslag bij Atlanta, de n lerlaag der zuidelijken in Virginia, het succes van admiraal Far.igut nabij Mobile enz., doch latere tijdingen omtrent de mnucavres van Grant en Sherman zijn er niet, Generaal L die de taktiek van Grant schijnt nagevolgd te hebben en ook eene mijn nabij Petersburg heeft doen springen, is niet gelukkiger dan zijn tegenstander geweest. De noordelijken waren op de ontploffing voorbereid en hadd*n diensvolgens hunne m witre gelen genomen, zoodut zij niet het minste verlies leien en de zuidelijke troepen, die na de ontploffing eeu aanval op de noordelijke linien waagden, werden met groot verlies teruggeslagen. 25 Aug. De staatsstukken, die dezer dagen te Ko penhagen aan den rijksraad medegedeeld zijn en zoo veel licht over den loop van het geschil tusschen Denemirken en Duitschland verspreiden, geven aan den mimsterielen Morning Post aanleiding om weder op naauwe aaneensluiting tusschen Engeland en Frankrijk aan te dringen. De oorzaak van Dene- markens ongeluk, hetwelk jammerlijke gevolgen voor gansch Europa zou kunnen na zich slepen, is, naar het oordeel van dat blad, dat Engeland en Frankrijk niet tot onderlinge za- menwerking konden besluiten, terwijl de drie andere groots mogendheden de handen ineen sloegen; die zamenwerkiug had het gebeurde kunnen voorkomen, en zou thans de kwade ge volgen daarvan kunnen verhoeden. Daarom wenscht en hoopt de Post de hernieuwing van het engelsch-fransche bondgenoot schap: doch de zekerheid daarvan schijnt het blad geenszins te hebben, daar het zoo weinig stellig spreekt: „Wij willen nu hopen, dat Engeland en Frankrijk hun belang beter begrijpen; en heeft er bij Frankrijk eenige argwaan jegens Engeland be staan, dan zal, vertrouwen wij, die achterdocht, waarvoor wij niet den minsten grond gegeven hebben, nu geheel wegge nomen zijn.” Men schrijft uit New-York van 12 Aug. dat de zuide lijken het fort Gaines hebben overgegeven en het fort Powell doen springen. De scheepsmagt der zuidelijken is, met uitzon dering van een enkel schip gezonken, of vermeestenk— Parijs, 23 Aug. Men kent thans door eey/officiele dedeeling, in de dagbladen van Algerie opgenoj^en, dere bijzonderheden omtrent den opstand, w< gebarsten. Daaruit olijkt dat het grootste ge stammen van het zuiden der provincie Algiers]

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1