7ERK am. Zondag, 4 September, V 254. lel van Buitenland. eten. Overzigt. 7s 7a 7S 716 VAN andsche c/15. Uitgave van A. BRINKMAN. 7s *71. 7a ’716 7a 7a 7< 4078 277a Ie. 29. Cor- GOUDSCHE COURANT 967/8 slavenhandel aldaar sints eenigen tijd op 83'/* huwelijk 4m rial I 3/8 74 237* 457* 4«7s 967a 997e 807a 657a I en Vblin ppes. rschenen: AFPIJ :ebouw der 30. iten; levert is 1864. Pek. Bartha i Cornells Ar- ts C. Smits en Johannes, Soor, L w, urg, 4 w. 864. a de Jong, geb. Koning, 41 j. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. I- de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per driemaanden is/2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. >/a Lange TiendeicegD. n°. 60. n den Hondel, m. J. van w. P. A. min, 41 j. Augustus. >gste ers. 9/ 16 De prijs der Advertentien van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. INKMAN. Gebleven koers. 6171» Londen, 1 Sept. in de berigten uit Calcutta van 23 juiij wordt als zeker gemeld, dat de regering van Bri.sch-Indie, tot verbetering van den staat der algemeene ra ‘I en, die er dikwijls moeijelijkheden en belemmeringen u»r verkeer oplevert, besloten heeft goudgeld te doen slaan r.i ns het bestaande zilvergeld en met eene bepaalde w.urde in om loop te brengen; de engelsche sovereign u *r ..meenomen en verklaard worden dezelfde waard»1 te h< 's tien 'ilve- ren ropijeu. In Indie en ook in Europa -t gevoelen vrij algemeen, dat die maatregel goed voor .L u:- verkeer zal werken, en althans de wegvloeijing van zilver uit Europa naar Indie zal doen afnemen. Men gelooft dat deze maatregel nog vóór het einde dezes jaars zal worden ten uit voer gelegd. Het corps van Grant heeft den 19° eene positie ingeno men bij den weldon-spoorweg. Hij werd overrompeld en met een verlies van 3000 man teruggeslagen. De noordelijken ont vingen versterking en hernamen hunne stelling. Het voorwaarts trekken van Early veroorzaakt gisting in Maryland. Van de afrikaanshc westkust is berigt ontvangen dat de uitgebreide schaal 1 van stoomschepen van zoodanig ka liber dat zij door de engelsche kruisers niet kunnen worden aanzienlijke lading 185 58%» verkropten onwil en nieuw ontwakend leven ontbreken niet; de geheel onbestemde beloften van administratieve verbeteringen zullen dezen geest niet bedwingen. De gedurig weder herhaalde geruchten over een 1 van den italiaanschen kroonprins beteekenen niets ders dan dat het ontbreekt aan belangrijke berigten. Nu prinses Anna weder op den achtergrond geraakt, komt eene deensche prinses op het tapijt en men voorziet reeds hoe eens de koningen van Enge land en Italië verzwagerd zullen zijn. In Denemarken begint elkander bittere verwijtingen te doen over den onderganen tegenspoed. De Denen bezweken toch eervol voor de overmagt; niet alle maatregelen waren voor treffelijk en niet alle soldaten helden; waarom toch verdeeld heid aangekweekt, waar slechts in eensgezindheid de onmisbare voorwaarde eener betere toekomst ligt. Uit Venetie en Tyrol verneemt men van eene ontdekte za- menzwering; van Venetie kan men wel niet veel anders ver wachten, maar de Tyrolers worden zulke getrouwe vrienden van den oosten rij kscb en keizer geacht. Zal dan die bigotte vorstenliefde geheel wijken uit Europa? In Spanje denkt men aan het zenden van oorlogschepen naar de Zuidzee en schijnt men niet los van het denkbeeld om zich de rijke guano-eilauden toe te eigenen. Tegen de verkiezing in de Vereen ig'le Staten doen de par. tijen zich daar gelden. De voorstanders van den vrede schijnen werkelijk groot in aantal; de groote vraag is echter ■>ic/ of zonder herstel van de unie. Intusschen wordt de strijd met goed gevolg doorgezet en de zaak der noordelijken -• aat zoo gunstig, dat een wapenstilstand, waarbij zij het zui-'.eij zonden verlaten, bijna niet denkbaar is. Weldra zal het b! -n, welke partij in het noorden zegepraal* en die uitkom z.d ook voor het zuiden beslissend zijn. De opofferingen zijn te groot om zonder resultaat te blijven en de voortduring der slavernij zou een smaad en een verderf zijn, dut ook in de toekomst ïnet onvermijdelijke onheilen bedreigde. GOUDA, 3 September. Nog altijd verneemt men niets van den vooruitgang der vredehandeling; de geldelijke aangelegenheden levere.. het meeste bezwaar op, daar de hertogdommen niets te maken hebben met de oude deensche schulden en de nieuwere ont staan zijn uit de poging om Sleeswijk-Holstein te onderdrukken. Oostenrijk blijft Pruisen wantrouwen en zeker niet zonder grond; want het is niet twijfelachtig of Pruisen wil zich zijne opoffe ring doen betalen. De oorlog heeft feiteiijk wel opgehouden, maar de verschillen blijven bestaan; de hertogdommen zijn wel ontrukt aan den vreemden dwang, maar zij weten niet welk lot zij te gemoet gaan. Bismarck is niet van zins aan het volk stem te geven in de beslissing. Die geheimnisvolle, hui chelende diplomatie kon wel gemist worden; wat regt en goed is, schuwt het licht met. Maar wij zijn nog zeer ver van het tijdstip verwijderd, waarin het beginsel der openbaarheid alge meen zal worden geëerbiedigd. De openbaarheid wordt vrij algemeen als voortreffelijk geroemd, maar weinig toegepast op algemeene of bijzondere belangen. En toch ligt de degelijk heid van een beginsel in de mogelijkheid der algemeene toe passing. De groote keizer, die zoo geweldigen invloed oefent op den staatkundigen toestand van Europa, is ook geen vriend van rond en opentlijk handelen. Steeds ontveinst hij zijne bedoelingen en laat raden naar zijne voornemens. Zoo blijkt het nu meer en meer, dat hij Denemarken wel had willen bijspringen in vereeniging met Engeland, indien hem daarvoor uitzigten aan den Rijn geopend waren. Zoo spreekt men thans voor de honderste ma d van onderhandelingen over de ontrui ming van Rome. Fmdelijk moet ook die kwestie wel eene oplossing krijgen, maar wie gelooft nog aan de verschillend gewijzigde geruchten, die telkens opgewarmd worden. Men verwacht die veeleer van geheel onvoorziene gebeurtenissen, die de grootste scherpzinnigheid der staatslieden zoo dikwijls te leur stellen en alle berekeningen doen falen. Frankrijk kromt zich nog wel onder het juk maar de verschijnselen van plaats heeft, door middel i «i „x .1j i__-_x liber dat zij door de en^ aangehouden. Men weet onder anderen dat een dezer stoom- booten, van 900 ton, driemaal achtereen eene aanzienlijke lading negers had getransporteerd. Blijkens een nader particulier berigt uit Japan van 27 Junij, zou de vereenigde scheepsmagt der Engelschen, Fran- schen en Nederlanders vermoedelijk in het begin van augustus tot de voorgenomen expeditie ter opening van de binnenzee onder zeil gaan. De zitting van het parlement die den 13 oct. zou geo pend worden, is verdaagd tot 11 november. Parijs, 1 Sept. De berigten van Algerie blijven steeds weinig bevredigend. Thans is op verschillende plaatsen nabij Constantine door de opstandelingen brand gesticht. Onder andere is het groote bosch Montebello voor een aanzienlijk gedeelte verwoest. Ook te Tenès en te Blidah is brand uit gebroken, waardoor belangrijke schade werd aangerigt. Te Arzew, Oran en Relizane was dit bij het afzenden der jongste berigten eveneens het geval. Gelukkig schijnt men geene--w liezen van menschenlevens te betreuren te hebben. De jongste berigten van Bourbon bevatten tjéurige-' bij-

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1