öhtnenlanö. Gemengde Berigten. Marktberigten. h l rhe,U-u betreffende de uitziften op den aanstaanden sui- keroog-t. Het riet lijdt namelijk zeer veel van een insect, dat het sap uitzuigt en zoodoende de plaut geheel doei ver drongen. Men beproeft thans de suikcraanpïant door die van koffij en kruidnagelen en door de zijdeteelt te vervangen, hetgeen des te meer te betreuren is, omdat ook in de Antilles de suikcraanpïant langzamerhand door de katoenteelt schijnt verdrongen te zullen v.orden ten gevolge van de moeijelijkheid om met tie beetwortel-suikerfabrieken te concurreren. In de omgeving des keizers worden de nieuwe geruch ten omtrent eerlang in te voeren hervormingen bepaald tegen gesproken. Men verzekert daar integendeel dat de tegen woordige staat van zaken vooreerst geenerlei wijziging zal ondergaan. De raad van prefectuur van Niort had de verkiezing van den heer Coinquet, oppositie--andidaat, tot lid van den algemeenen raad van de Neder Loire vernietigd. De kiezers werden dien ten gevolge op nieuw opgeroepen en terwijl vroeger ook een groot aantal stemmen op den regeringscandi- daat waren uitgebragt, werd de heer Coinquet thans met aigemecne stemcn°n gekozen. Volgens een gerucht zijn Napoleon en Victor Emanuel het eens geworden omtrent de regel,ng der italiaansche kw.es'ie. Naar luid van het ontwerp zon den paus het gebied, in welks bezit hij zich thans bfvindt, verzekerd, het romeinsehe leger op nieuw georganiseerd, het frausche ieger uit ltome terugge roepen en de hoofdstad van Italic van Turijn naar Napels overgebragt worden. Dit gerucht eisclit allezins bevestiging. l)e Kevne des Deux-.llondes beid heden een artikel, dat mget'. jfeld zeer de aandacht zal trekken. Daarin wordt het reeds gedeeltelijk door de indiscretie der deensche regering be kende feit bevestigd, dat Frankrijk eene vergrooting van zijn grondgebied aan den Kijn gevraagd heeft, om met Engeland feitelijk te handelen in de deensche kwestie. Dat de waarheid van dit feil geen twijfel meer overlaat, wordt van alle kanten verzekerd. Engeland heeft, ondanks de taal zijner dagbladen, die a.n Fr nkrijk den raad gaven om zich van den Eijn meester ie maken, ten einde Fruisen tot rede te brengen, de medewerking onzer regering in de deensche kwestie niet tot dien prijs willen aannemen, en ziedaar liet geheim verklaard van hri wantrouwen, dat op dit oogenblik tusschen de beide westeische mogendheden bestaat. Intusschen steit het keizerlijk gouvernement alle pogingen in het werk, cm den slechten indruk bij Engeland weg te nemen en eene hernieuwde toe nadering tot stand te brengen. Men verzekert, dat al de onderhandelingen, die hier met den koning van Spanje gevoerd zijn, zich daartoe bepaald heb ben dat de keizer getracht heeft den terugkeer van den infant don Juan de Bourbon te bewerken. Gelijk bekend is, heeft men reeds vroeger de aandacht op deze zaak gevestigd. De keizer wenseht zeer den terugkeer van den carlistischen prins, om den invloed tegen te werken van den hertog de Montpensier. Het huwelijk van prins Humbert van Savoije met de prin ses Dagmar van Denemarken wordt hier meer en meer als eene uitgemaakte zaak beschouwt. Het schijnt, dat men vooraf aan de prinses gevraagd heeft of zij bereid is tot de katholieke godsdienst over te gaan. Men weet nog niet wat zij geant woord heeft. Het gerucht loopt, dat de zittingen der fransehe kamers lien 2" december zullen geopend worden. De keizer zou reeds de ministers gelast hebben, om tegen dien tijd hunne begroo- .ingen en hunne wetsvoorstellen gereed te maken. 2 Sept. De Constitutioneel bevat een artikel, waarin naar aanleiding van de bij de opening der algemeene raden uitgesproken redevoeringen, aan den keizer de hoogste lof wordt toegezwaaid voor de wijze, waarop hij in verstandigen zin de beginselen van 17 89 van lieverlede in toepassing brengt. Weenen, 28 Aug. De houding der deensche gevolmag- tigilen is in luide tegenspraak met de bewering van het offi- eiease deensche dagblad de Flyve Post, hetwelk herhaaldelijk heeft beweerd, dat de instructien aan de gevolmagtigden door het deensche kabinet toegezonden, uitgaan van dit standpunt, dat pogingen zullen aangewend worden, om noordelijk Slees- wijk terug te erlangen welke bewering steunt op eene verkla ring, door den minister van justitie in eene der jongst gehon- dene zittingen van het lolkething afgelegd. Tot bewijs daarvan kan worden aangevoerd, dat de commissie tot regeling der grenskwestie tusschen Jutland en Sleeswijk aanstaande week haren arbeid zal aanvangen. De eigenlijke zwarigheid ligt in de uitvoering van art. 3 der vrcdes-preliminairen, welke de regeling der geldelijke kwestie betreft. Deze wordt nog ver groot door de vordering van de duitsche zijde dat aan de hertogdommen moet worden toegekend een gedeelte der som men ,«J>etaald tot het afkoopea van den Sondtol, hetwelk de deensche gevolmagtigden ten stelligste weigeren. Bedoelde gevolmagtigden hebben te kennen gegeven dat zij in geen ge. val aan dien eisch zullen toegeven en liever de zaken tot het uiterste zullen laten komen. De Ostdeuische Post bespreekt heden de pogingen, aan- geweud om eene pruisisch-uostenrijkscbe alliantie tot stand te brengen. De slotsom der redenering is deze: Niettegenstaande de komst des koniugs alhier en de pogingen door den heer von Bismarck aangewend om ons kabinet tot zijn gevoelen over te halen, staan de beide regeringen verder van elkander, dan vroeger en is de zucht tot toenadering aanmerkelijk ver minderd. De oorzaken hiervan zijn duidelijk. Pruisen haakt naar het bezit der Elve-hertogdommen. Zich daarvan meester te maken, dit waagt het niet uit vrees van hetgeen van de zijde van Europa zou geschieden, maar niet voor de breuk met onze regering, welke daarvan toch het onvermijdelijke gevolg zou zijn. Het poogt derhalve de stelling van den toekomsti- gen hertog te verlageu tot dien van een pruisischen opperpre- sident, en dit zal ons kabinet evenmin dulden, want daardoor zou een begin zijn gemaakt met de uitbreiding van Pruisen tot de Mainlinie. Berlijn, 29 Aug. In het verslag der staatkundige commissie van het folkething, betreffende de onderhandelingen met Zwe den, dezer dagen openbaar gemaakt, leest men aan het slot de volgende woorden: „In liet vertrouwen, dat Zweden en Noor wegen gunstig gestemd waren voor de solidariteit ten behoeve van de noordsche belangen en na eene beraadslaging met de zweedsche regering, is het antwoord van 27 aug. van het verlede jaar aan de duitsche bondsvergadering gesteJJ. Oöder den invloed van dit vertrouwen is de constitv.rie van 18 nov. aangenomen. De onderhandelingen met Zweden tot het aangaan eeuer alliantie, hebben alzoo een noodlottigen invloed gehad op de deensche "belangen." Ten gevolge van de pogingen door de revolutionaire partij aangewend om de insurrectie of den morelen tegenstand :n Polen levendig te houden, zal de regering voorshands niet overgaan tot opheffing van den staat van beleg. Nu opentüjk verzet niet kan gewaagd worden, smeedt men in het geheim verraad tegen de regering en bedient men zich tot dat einde voornamelijk van vrouwen. De zetel van het geheim verbond, geheeten „de ijzeren keten", is te Gnesen, welks leden, meeren- deels vrouwen, thans aan de regering bekend zijn. Dit genoot schap heeit ten doel om de insurrectie in bet diepste geheim levendig te houden, totdat een geschikt oogenblik zal ontstaan om in het openbaar te voorschijn te treden. I Sept. De Provinzial Correspondenz zegt, dat de sou- vereinen van Oostenrijk en Pruisen in echte bomlsvriendsebap willen leven, overtuigd zijnde dat hunne eigene staten en geheel Duitschlaud daarbij slechts kunnen winnen. Dan kan Oostenrijk evenmin met ijverzucht zien op de vermeerdering van magt, welke Pruisen verkrijgt door zijne toekomstige stelling ten aanzien van het nieuwe hertogdom Sleesivijk-Hol- stein, als het Pruisen eenige moeite zal kosten om Oostenrijk krachtig te ondersteunen in de vervulling zijner pligten als duit sche staat in het zuiden en zuid-oosten. Ten aanzien der handelsbetrekkingen met Oostenrijk, zegt het blad, dat men niet kan aannemen, dat het verder gemeenschappelijk handelen van Oostenrijk en Pruisen afhankelijk is van de vervulling van bepaalde voorwaarden door dit laatste. Bern, 31 Aug. De rust is te Geneve nog niet hersteld. De bevolking heeft hare werkzaamheden nog niet hervat. De instructie in zake der rustverstoorders wordt voortgezet. Onder beide partijen hebben arrestatien plaats. De commissarissen hebben de ontruiming bevolen van het tuighuis St. Gervais. De feesten van 10 september zijn verdaagd. Gouda, 3 Sept. Te Delft zullen aanstaanden maandag, 's middags één uur, de lessen aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indie ge opend worden met eene toespraak van den directeur. Keeds is Donderdag jl. de hoogere burgerschool met vijfja rigen cursus aldaar, in de voorloopig daartoe aangewezene lol alen op het Oude Delft, geopend met 60 leerlingen. In de zitting van den leydschen gemeenteraad van 1 September zijn benoemd tot leden van de commissie van toe- zigt op het middelbaar onderwijs de hh. H. P. C. Stoffels, B. F. Krantz, prof. J. E. Goudsmit, prof. P. L. Rijke, J. van Heukelom Jr. en D. L. Wolfson. Het concept-raadsbesluit tot heffing van en verordening op de invordering van schoolgeld voor het bijwonen der lessen op het gymnasium en de üoo- gere burgerschool werden goedgekeurd. Daarbij is het school geld voor het gymnasium op 100 en voor de hoogere burgerschool op 60 bepaald. De N. Rott. C. berigt, dat in eene te Rotterdam gehou den vergadering van de vereeniging ter bevordering van fa briek- en handwerksnijverheid de heer J. A. M. Bekking eene verklaring heeft gegeven van een instrument van burgerlijke tijdsbepaling onlangs ontworpen en verzaa-digd door den heer H. vau uer Kraan, uurwerkmaker te IJssclmonde. De vervaar diger was hierbij uitgegaan van de opmerking, dat de vertrek uren van spoorwegen en stoombooten meestal niet meer wordeu aangegeven volgens een willekeurig daartoe aangenomen klok, maar naar den middelbaren tijd, waartoe een uurwerk benoo- digd is, tot welks regeling eene bijzondere kennis en behande ling van sterrekundige instrumenten wordt vereischt. Daar dus voor vele personen en vele gemeenten ten platten lande hier aan groote bezwaren eii kos'cn verbonden zijn, dient het hier bedoeld instrument om daarin te voorzien en alzoo tevens om eene steeds geregelde eenparige tijdsbepaling voor toren- en huisklokken enz. te verkrijgen. Het zerktuig zelf is hoogst eenvoudig, uiterst goedkoop en vereischt in het gebruik niet de minste wis- of sterrekundige kennis. Door den hoogleeraar F. Kaiser was het werktuig voor zijn doel volkomen goedgekeurd. Uit Hardenberg schrijft menOok in deze streken heeft de boekweit, die vooral in de veendistricten voor velen bijna een middel van bestaan uitmaakt, zeer veel van de nachtvorsten geleden; daarentegen beloven de late aardappelen een voordee- ligen oogst, en hebben van de bekende ziekte weinig of niets geleden. De boter wordt hier dagelijks tegen buitengewone honge prijzen opgekocht. Uit Kampen meldt men, dat door het schrale gewas van het hooi op het Kamper-eiland en omstreken, de prijs daarvan tot eene ongekende hoogte is geklommen. Men besteedt thans vcor goed paardenhooi 26 a 27 de 500 ned. pond. De opbrengst van het hooi is daar dan ook nog minder dan de helft van gewone jaren. Men meldt uit s GravenhageDe dag van woensdag be hoorde zeker tot een der uit een weerkundig opzigt, merkwaardigste dagen van dit, uit genoemd oogpunt, opmerkelijk jaar. Na de meer dan berfstkoelte, welke in het midden der vorige week geheerscht had, was er reeds maandag meer warmte opgekomen, die dingsdag echter tot een zeer zwaar bioeijend en drukkend weder over ging, zoodat men, toen in den voormiddag de lucht sterk be- t-ok, zeker dacht dat een onweder zou losbarsten; reeds viel eenige regen, doch spoedig klaarde de lucht op en werd het zeer fraai weder, doch de drukking bleef aanhouden. In den laten namiddag zag men een nieuwe onweersbui opkomen, die met vervaarlijk zwarte wolken uit het zuidwesten over de stad henen trok. Er was ecu oogenblik van windstilte, maar eensklaps, omstreeks half acht, veranderde die in ten allerbe- vigsten storm, eene windhoos, die gelukkig maar kortstondig dnurde, doch waarbij zwaarstammige boomtn schudden als in den Pinksterstorm van eenige jaren geleden. Het vee in de weiden werd door angst voortgejaagd. Het gezigt van het natuurverschijnsel te Scheveningen over de zee was allerindruk- wekkendst. De donkerste wolken dreven weder af en er volgde geen onweder, maar een plasregen, die den geheelen avond aanhield. Schoonhoven, 2 Sept. Heden werd door den kerkeraad der herv. gemeente, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. G. E. W. de Wijs, het navol gende twaalftal predikanten opgemaakt: C. A. Itardenne Ankringa, te Geervliet. J. W. A. Boers, te Stolwijk. A. C. Duker, th. dr. te Barchem. T. van Gogh, te Zundert. K. 3. F. W. Ham, te Berkenwoude. J. J. van Hille, te Willige-Langerak. W. H. Krijt, th. dr. te Berkel. A. J. Oort, te Heukelum. L. Overman, te Spijkenisse. A. G. Keede, te Benschop. W. H. Stoffels, te St. Anthonij-Polder. J. van der Ven, te Lichtenvoorde. Ammerstol, 2 Sept. De zalmvisscherij heeft in de laatste dagen ongunstig gewerkt, de vangst is zeer verminderd, zijnde er van zaturdag 27 Augs. tot heden slechts gevangen 74 stuks. De prijs is dien tengevolge gestegen tot 1.25 per 1/3 ned. 18. Te Napels is weder eene bourbonsehe zamenzwering ontdekt. Het bnrgerlijk huwelijk is te Baden-Baden ingewijd door de echtvereeniging van een protestant met een israelitisch meisje. D- ned. bank heeft woensdag jl. haar disconto een half pCt. verhoogd. In Rusland wil de regering het aantal lagere scholen vermeerderen. Te Parijs worden voor 5 millioen fr. twee krankzinnigen-gestichten gebouwd. Te Lexmond waren dingsdag jl. meer dan 1300 paarden ter in*rkt aangevoerd. In Spanje krijgt men lust om zich de Chincas-eilanden toe te eigenen. :De Denen beginnen de schuld van hun ongeluk op de Zweden te werpen. Bismarck kan geen leening sluiten met Rothschild zonder medewerking der jvertegenwoordiging. Het jaarlijksch rentebedrag der oostenrijkschc bchuld beloopt 130 millioen fl. In Italië bestaan nog 84 geestelijke lorden, 2382 bewoonde kloosters met 15491 monniken en 18198 nonLen pehalve Dog 4668 leeken van beide geslachten. De graanoogst in Polen Is voorbeeldeloos gunstig. Prinses Anna onderneemt voor verzet een reisje naar het heilige land. De bey van Tunis heeft een rijk ge schenk gezonden aan prinses Metternich, dat echter niet aangenomen is. p- Aan de Kaap de Goede Hoop is een holl. predikant geschorst wegens ketterij. Men wil dwars door Parijs een spoorweg aanleggen. Te ibmoges is de hoedeinaker, bij wien de brand uitbrak, gearresteerd. In Polen komen handen te Lort om het graan binnen te halen. De nkomsten der Gustaaf-Adolf-vereenigmg bedroegen verieden jaar 1S3000 hpn a »1S m SP8"?5 onrsstig. Sommige fabrikanten te Almelo heb- «fnf 6 "ren vefruinderd om de altijd klimmende prijzen der grond- 'IX Cn ,afneraende verzending. In Palts-Beijeren wordt eiken avond Kerk gehouden om den smaad uit te wisschen van Renan's boek. Aan de londensche bank is uit Mexico ontvangen ruim 1S millioen gulden. De fransehe kroonprins zal met October op het lyceum Bonaparte, school fw; i ,US ouderzeeschc telegraafkabel tusschen Spanje en nlSf g fgn' m EnSeland de spoorweg-maatschappijen ver- phgten met dan cokes te bezigen. - H-britst Iüuseum heeft aange kocht voor 48 duizend gulden het kabinet van oudheden van den napel- 5cnen ex-loning. 1 Gouda, 1 September. Tarwe, Poolsche 2400 n 18 3°5 Zeeuwsche pr. mud 9.25 a f 10, Rogge, Koningsb. 6.50 a 6.75. Dantzig. 6.50 a 6.75. Zeeuwsche 6.30 a 6 50 o,Tot/4i5A-L.6- SilT" f 4 5- Boekweit Fransehe'pr! 2100 n. 18 210, N. Brabandsche 230. Be veemarkt met goeden aanvoer; de handel iets leven diger; vette schapen en lammeren vlug verkocht, magere var kens en biggen traag. Aangevoerd 60 partijen kaas 22 a 25 Goeboter 1.10 a 1.18. Weiboter 0.90 a 1.Q0. Delrt, 1 September. Met eenigen aanvoer van 1S64 was heden ter graanmarkt eenig meer leven en handel. Tarwe (18c4) 9 a 9.40, meerendeels goed van „orrel en zwaar. Rogge (1864) 5.80 a 6.10. Zomergerst (1864) 5 20 a 5.50. Buitenl. 4.80 a 5.20. Haver (1804) f 4*10 a 4.30. Gr. erwten 6 a 6.25. Witte erwten/ 6a/ 6.75 Aan stads waag gewogen van 25 aug. 1 sept. 27/4, 790/8 cn 55/16 boter, te zamen 17350 n. "8. Boter f 36* a 64 het vierde; 1.40 a 1.60. pr. n. 18. Ter markt 622 mud aard. 1.80 a 2.40. Dordrecht, 1 Sept. Tarwe als voren langzaam te ver- koopen, jarige, witte Zeeuws, van de puikste soort 8.90 a 9; mindere 8 a 8.70; nieuwe dooreen vrij wel, doch bont van kleur, 7.80 a 8.70 Rogge, jar. overm. z. en vl 5.80 a 6.30; nieuwe d°. 5.20 h 6. Gerst, n. z winter 20 c. hooger, zakm. 5.20 a 5.50, gestort 5.70; Zomer zakm. 4.50 a 4.80, gestort 5. Spelt 2.90 a 3.20. Haver prijshoudend, lnl. voeder/ 3.50 a ƒ4, d°. dikke ƒ4 20 a 4.80. Paardeb. 6 a 6.50. Andere boonen niet ter veil. Erwten, bl. 20 a 30 c. hooger, voor goed kokende 7.20 a 7.50; afwijkende 6.80 a 7. witte d°. 6.80 h 7. Boek weit 10 hooger; Peel 210. Deventer, 2 Sept. Tarwe 8 a 9. Rogge f 5.50 6. Boekweit 6 a 7. Gerst 4.75 a 5.25. H 3.50 a 4. Boter pr. 20 n. 18. Ie s. 24 a 25 fer 23.50, 2e s. 20.25 a 21.25. Zwolle, 2 Septemb. (Middelprijzen). Tarwe n. - 10. Rogge n. 5.67. Boekweit 7. Aardapp. l' p. n. -ffi 1.22, 20 n. 18 26.25. Groningen, 2 Sept. Tarwe, rogge en voerhaver onver anderd. N. Boekweit en wintergerst 15 c. dikke haver i c. lager. Raapolie vaster. Middelburg, 1 Sept. Jarige zeeuwsche tarwe van goede kwaliteit, doch weinig aangevoerd 8.50. Puike jar. Walch. 9 a 9.25. Paike n. Walch. d°. voor de zaai ƒ9. Jar. z. rogge 6 voor puike kwal. Puike n. z. d°. 5.75 a 0.25. Puike wintergerst 5.50. Puike zomer d°. 4.50 3 V 4.75. N. Walch. gr. erwten gevraagd ƒ7.25 a 7.50. Gr. z. d°. 7.25. Walch. koolzaad 11 a 13 en zomer/.iad 11. Londen, 29 Aug. Holl. boter 4/ a 6/— lage- bij wei nig vraag. Granen. Er was veel nieuwe eng. tarwe ter markt van zeer goede kwal. die zeer vaste prijzen opbragt; vreemde met beperkte vraag tot vorigen prijs; gerst in een doen, haver flaauw. Aanvoer van 22 27 augs. 1986 qr. inl. en 9820 qr. vr. tarwe, 145 qr. inl. 4400 qr. vr. gerst en 717 qr. inl. en 66709 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden: 6S90 runderen, 124 kalveren, 19,270 schapen en 460 vartens. Voor beste runderen werd 5/2, voor do. kalveren 5/4, voor do. schapen 5/4 en voor do. varkens 4/6 pr. steen betaald. 30 Aug. Boter, Friesche 116/Kamper en Zwolle 112/ a 114/Kaas onveranderd. 31 Aug. Er was weinig eng. tarwe ter markt, en ook niet veel vraag; vreemde stil. Gerst vast, zoo ook haver. Aanvoer van 27 30 dezer 1170 qr. inl. 11810 qr. vr. tarwe, 230 qr. inl. en 9120 qr. vr. gerst en 2200 qr. inl. en 43740 qr. vr. haver. 1 Sept. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden: 1730 runderen, 95 kalveren, 8740 schapen en 758 varkens. Voor beste runderen werd 5/2, voor do. kalveren 5/4, voor do. schapen 5/6 en voor do. varkens 4/6 pr. steen betaald.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2