öhtnenlanö. Gemengde llcri^ti'ii. ()p ill- gcjKuitsenlc scliep-.'ii een nieuw soort ran ge schut worden ingevoerd, dat door den keizer uitgevonden en in het kamp van Chalons proefhoudend bevonden is. .Men verneemt dat prins Humbert van Italië te Kopenhagen een blaauwtje geloopeu heeft, daar de koning de hand zijner dochter reeds had toegezegd aan den russischen troonopvolger. J)e heer Enfantiu, bijgenaamd le père Eufantin, het be kende opperhoofd der Üt. Simonisten, is overleden. Hij heeft bIj testamentaire beschikking een aantal kostbare manuscripten, allen op de geschiedenis van het tit. Simouisme in Frankrijk en Europa betrekking hebbende, aan de keizerlijke bibliotheek vermaakt. lie twee eskaders aan de westkust van Amerika en in de golf van Mexico, zullen tot één eskader herleid worden; het is niets dan een maatregel van bezuiniging, maar schijnt toch le bewijzen, dat onze regering geen nieuwe verwikkelingen van die zijde vreest. Prins Couza wordt tegen den 20sten dezer maand binnen deze hoofdstad verwacht. Hij zal zich bevorens naar Konstan- tiuopel begeven, ten einde den Sultan andermaal een oezoek te brengen, iets wat de Porte zeer welgevallig is, die van oor deel is dat zij de betere gezindheid van den prins aan den invloed van Frankrijk te danken heeft. Op zich zelf genomen is prins Couza voor Turkije niet gevaarlijk; hij zou het even wel te eeniger tijd als bondgenoot van Rusland kunnen wor den. Het is met het oog daarop, dat de fransche diplomatie zich in de zaak gemengd heeft. Ter gelegenheid der viering van den gedenkdag van het gevecht Irj Aspromonte hebben te Livorno ernstige onge- regc.dheden plaats gehad. De gewapende magt heeft de menigte nut de wapenen in de hand uiteengedreven. Parijs zal weldra nieuwen toevoer van water ontvangen en wel uit de Dhuys en de Marne. Aan de voltooijing der daartoe benoodigde werken wordt druk gearbeid. Het reservoir le Menilmontant, waarbij nog een tweede zal worden gevoegd, zal aan de stad elke 24 uren -40,000 kubieke elieu water ver schaffen. De kosten der werken zijn begroot op 40 millioen. ])e France beweert, dat de generaal von Koon in last heelt om aan den keizer den wensch van den koning van Prui sen kenbaar te maken, om met hem aan den Rijn, te Kehl, eene bijeenkomst te hebben. Anderen gelooven echter dat het doel der reis van den generaal, dio maandag naar Cherbourg vertrekt, alleen is onze marine-instellingen te bezigtigen. Pr is sprake van eene reis van den keizer van Kusland naar Berlijn en van het gelijktijdige bezoek van den keizer van Oostenriik aan koning Wilhelm in die hoofdstad te brengen; hetgeen "het berigt bevestigt van eene zamenkomst der drie noordsehe souvereinen. Keizer Alexander II zal zich van Ber- Siin naar Darmstadt hegeven, waar zich thans de keizerin van Kusland bevindt. Indien de gezondheidstoestand van de kei zerin het veroorlooft zal zij met haren gemaal naar Petersburg terugkeereu; in het tegenovergestelde geval is er sprake van eene reis, welke zij naar Italië zal ondernemen. 5 Sept. De laatste berigteu uit Madagascar bevestigen den val van den eersten minister der koningin. Hij had zich door allerlei gruweldaden bij het volk gehaat gemaakt en achtte zich ten slotte zóó sterk dat hij de koningin zelve bedreigde, die hem op siaanden voet liet arresteren. Het volk eischte daarna zijn hoofd, maar de koningin heeft zijn straf op levens lange verbanning bepaald. De berigteu uit Spanje luiden in alle opzigten ongunstig. l)e generaal Prim, aan wien de regering, zoo als men weet, op arbitraire wijze een verblijfplaats heeft aangewezen, ten einde hem te verwijderen, ondervindt op z;jn togt de levendigste blijken van sympathie. In Catalonie is de toestand der arbei dende bevolking bedroevend, ten gevolge van gebrek aan werk. T)e schatkist is zoozeer uitgeput, dat eene leeniug onvermijde lijk wordt geacht; vier kapitalisten die eene som van vijf mil lioen realen van de regering te vorderen hadden, hebben die teruggevraagd, en ofschoon de terugbetaling op de eerste aan vrage moest geschieden, was de minister van financien niet in staat hun de som te restitueren, eindelijk moesten zij wel be sluiten een uitstel van 90 dagen te geven. Brussel, 3 Sept. De kamer van afgevaardigden heeft heden hare werkzaamheden geëindigd na met 54 tegen 48 stem men het aangevraagde supplementair krediet voor de antwerp- sche vestingwerken te hebben goedgekeurd. Eene meerderheid ven 6 stemmen is gering. Vier leden der linkerzijde hebben tegen de voordragt gestemd, terwijl vier anderen zich aan de stemming hebben onthouden. Daarentegen heeft slechts een enkel lid der regterzijde voor het ontwerp gestemd. De mi nister van oorlog verklaarde op zijn eerewoord als soldaat, dat hij geen centime meer voor de antwerpsche vestingwerken vra gen zou. Deze verklaring heeft ten gevolge gehad, dat niet meerdere geavanceerde liberalen, die in het algemeen ongunstig gezind zijn voor uitgaven van oorlog, tegen gestemd hebben. De minister heeft voorts nog gezegd, dat zijns inziens Antwer pen thans de sterkste vesting van Europa was en dat hij haar als onneembaar beschouwde. Weenen, 3 Sept. Wat betreft het interimair bestuur in de hertogdommen is besloten, voorloopig alles te laten zoo als het is. De kroatische landdag zal te gelijk met den rijksraad bijeen komen, en ivel te Agram. De rijksraad komt in het begin van uov. bijeen en zal werkelijk de begroetingen voor twee jaren behandelen, als zijnde dit de eenige uitweg om het mogelijk te maken, dat het administratieve jaar met een reeds goedgekeurd budget aanvangt. Voortaan zal .dan de rijksraad jaarlijks in junij bijeenkomen en de zitting in den regel niet langer dan drie maanden duren. In het begin van november zullen dan steeds de landdagen bijeenkomen. Uit Pesth wordt berigt, dat een zevental goeverneurs uit hunne betrekkingen zijn ontzet; ook andere en belangrijke wij zigingen van het personeel der ambtenaren zullen spoedig vol gen, naar men beweert, met het oog op de aanst. bijeenroeping van den hongaarscheu landdag. Denemarken tracht, althans in een financieel opzigt, zoo veel uit de schipbreuk te redden als mogelijk is. Men verze kert dat de staatsraad Feuger i Je conferentie eene memorie aangeboden heeft, waarin duidelijk wordt uiteengezet, dat de deensehe regering niet bij magte is den vrede definitief te sluiten, in geval men van haar financieele opofferingen ten behoeve van de hertogdommen mogt verlangen. Zij zou eischen van dien aard bepaald van de hand moeten wijzen, omdat geene volks vertegenwoordiging in Denemarken, hoe ook zamengesteld, haar zegel zou hechten aan een vredestraetaat, waardoor Denemarken financieel totaal gerailleerd zou worden. Men voegt er bij, dat (leze memorie eeuigeu indruk op de duitsche kabinetten heeft gemaakt. (i Sept. Heden middag heeft er eene conferentie plaats gehad, waarin naar men vermoedt eene verbetering van grens- aanwijzragen besproken is. Eenige morgenbiadeii melden dat er eene belangrijke ver mindering in de oostenrijksche armee zal plaats vinden. Berlijn, 4 Sept. Uit Weenen wordt gemeld, dat men in diplomatieke kringen aldaar er op voorbereid is, dat de con ferentie voor den delinitiveu vrede niet spoedig hervat zal wor den, of zoo zij hervat wordt, weer spoedig zal worden verdaagd. Denemarken is de oorzaak dezer vertraging, want daar het op de bepaling der grensscheiding niets kan afdingen, werpt het ten aanzien der financiële zijde der kwestie groote moeijelijk- hedeu op. Het dreigt ook met het afbreken der onderhande lingen en met het opzeggen van den wapenstilstand, daar het meent dat het toch niets meer kan verliezen. 5 Sept. De Kreuzzeitung verzekert dat de door den groothertog van Oldenburg gevonden bewijzen voor zijn sue- eessieregt in de hertogdommen, veel belangrijker zijn dan men aan de tegen hem overstaande zijde verwacht had. De vrienden en vereerders van den heer Schulze Delitsch hebben eene som van 50,000 thai, bijeengebragt met het doel om deze gelden hem ten geschenke aan te bieden. Niettegen staande men geene pogingen heeft gespaard om hem te over reden, is men daarin niet geslaagd en heeft hij slechts een derde gedeelte als geschenk willen aanvaarden. De resterende twee derden zullen tot een weldadig doel worden gebezigd, namelijk om de kern te vormen van een fonds dat tot een kwart millioen thai, zal worden vermeerderd ten einde daaruit aan industriëlen voorschotten te doen tegen een lageren in terest dan waarvoor partikuiiere kapitalen beschikbaar zijn. Uit Kopenhagen meldt men, dat aldaar eene som van 30,722 th. is bijeengebragt tot leniging van den nood der be woners van Sonderburg. Hiervan zijn 14,000 th. tot het be oogde doel gebezigd. „Het overige gedeelte zal ten behoeve van de noodlijdenden worden besteed, zoodra de staatkundige omstandigheden dit veroorloven," beeft de commissie bekend gemaakt. - Naar iuid van mededeelingen uit Stockholm is een groot gedeelte der voormalige vrijwilligers uit Denemarken terugge keerd. Mogt Denemarken zich andermaal in dergelijken toestand bevinden als voor eenige maanden het geval was, dan zal het aantal vrijwilligers niet groot zijn, hetwelk den Denen te hulp zal trekken. De teruggekeerden hebben wel is waar zoo veel geld ontvangen, dat zij vrije passage op eene der stoombooten hadden, maar voor het overige zijn zij om zoo te zeggen de deur uitgezet als bedelaars en vagebonden. Ten opzigte van den uitgebrelden handel in pelterijen te Irbit, in Aziatisch Kusland, meldt men de volgende bijzouder- heden. Dez" stad voorziet bijna geheel Europa van dit artikel; in 1820 bedroeg de waarde der aldaar verhandelde waren 2 millioen zilv. roeb., in 1840 ruim 10, in 1845 meer dan 20 en in 1860 omtrent 49 millioen zilv. roeb. -Met zekerheid is het te voorzien dat onze feodalen de hoogste mate van verbittering aan den dag zullen leggen over het voorstel door graaf Russell aan Pruisen en Oostenrijk ge daan, om in Sleeswijk eene volksstemming te doen plaats heb ben, ten einde die bevolking zelve haren toekomstigen souverein te doen kiezen. Met niet minder zekerheid kan voorspeld wor den dat het voorstel door beide mogendheden van de hand zal worden gewezen. De nationale partij zal zich niet tegen het voorstel aankanten; zij heeft vroeger niet gewild dat het duit sche element in Sleeswijk door Denemarken onderdrukt werd en kan thans niet willen dat het deensehe element door Duitsch- land met voeten zal worden getreden. De roep; „vrij tot aan de Königsau!" gaat hier wel is waar algemeen cp, maar dit sluit geen schikking met Denemarken uit, met het doel om de verschillende nationaliteiten te eerbiedigen. Voor het overige blijft men in onze regeringskringen van gevoelen dat de tegenwoordige staat van zaken gunstig voor den vrede is. Indien het met de conferentien niet zoo vlot gaat als men dit wel wensehen zou, dat zou dat eenig en al leen geweten worden aan financieele bezwaren, wier overwin ning tijd vordert, en er is tijd genoeg voorhanden, daar noch Oostenrijk noch Pruisen den wapenstilstand wensehen op te zeggen. Frankfort, 4 Sept. Uit Geneve berigt men, dat reeds eene aanmerkelijke som is bijeengebragt ten behoeve van de nagelaten betrekking der burgers van gemelde stad, die op den 22sten der vorige maand Dij de onlusten zijn doodgeschoten of aan de gevolgen der destijds ontvangen wonden zijn overleden. Men ontwaart meer en meer, dat de revolutionaire bewegin gen der radicalen zijn beraamd en ten uitvoer gelegd met het doel om Geneve van Zwitserland af te scheuren en bij Frank rijk te voegen. Turijn, 6 Sept. Men verzekert dat het italiaansch gou vernement, ten gevolge van de terugroeping der fransche en engelsche vloten uit de wateren van Tunis, ook de italiaan- sche schepen van daar zal terug doen komen, zullende evenwel twee schepen ter beschikking van den consul worden gelaten. De fransche bevelhebber te Kome heeft den rooverhoofdman Farina aan de italiaansche autoriteiten uitgeleverd. Gouda, 7 Septf Volgens de Haagsche Ct. is in den laat- sten tijd het plan tot den aanleg van een spoorweg van Sebe- veningen en'sGravenhage naar Gouda weder ernstig ter sprake gebragt en de hoop op eene regtstreeksche verbinding van de residentie met het europesche spoorwegnet weder zeer verle vendigd. Die spoorweg zal in verband staan met de aan ie leggen vlugthaven te Scbeveningen. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe Bijdragen over Aug. 1864, bedraagt het aantal vacante scholen: openbare voor gewoon lager onderwijs 32, openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 1, bijzondere voor gewoon lager on derwijs 1, bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 1, gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het getal vacante hulp-onderwijzers-betrekkingen bedraagt: Noord-Brabant 10, Gelderland 17Zuid-Holland 5, Noord- Holla id 3, Zeeland 3, Utrecht 4, Friesland 1 en Overijssel 9, terwijl in Groningen, Drenthe en Limburg geene vacature bestaat. Uit IJsselstein berigt men van 31 Augustus: Kenmerk ten zich steeds de weleer alhier gehouden landbouw-tentoon- steilingen door uitgelezen vee en paarden, de op heden plaats gehad hebbende muntte weder uit door verscheidenheid van hoornvee, paarden en pluimgedierte en op nieuw droeg de ex positie bij, om te bewaarheden dat onze veestapel immer voor uit gaat. Tot opluistering van ons landbouwfeest liet de rauzijk der schutterij uit Gouda zich hooren. Ondanks den grooten toevloed van belangstellenden liep alles in de beste orde af. Het plan tot het stichten van internationale scholen zal, nadat er een tijd laog over gesproken is, eindelijk tot uitvoe ring komen. Men wil in de vijf voornaamste landen van Eu ropa scholen stichten, wier leerlingen op gezette tijden van het eene land naar het andere zullen trekken, zoodat zij in de gelegenheid zijn, om zich met de talen, welke in die verschil lende landen gesproken worden, bekend te maken. De eerste dezer scholen zal te St.-Germain-en-Laye (Frankrijk) worden ge vestigd. Leerlingen van alle landen van Europa kunnen daar onderwijs ontvangen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Aangaande den oogst in de gemeente rondom deze stad, kan de verblijdende mede- deeling gedaan worden, dat de rogge een ruim beschot heeft gegeven en dat de aardappelen overvloedig en over het alge meen van goede kwaliteit zijn, de boekweit heeft aan de kanten wel iets door de vorst geleden, doch in de akkers is zij ge zond en weelig, zoodat de schade niet belangrijk zal zijn. Men schrijft uit Harderwijk van 3 dezer: De oudste ingezete nen dezer stad kunnen zich niet herinneren ooit zoo vele witte en blaauwe pruimen op de weekmarkt te hebben gezien als heden mor gen. De markt was bijna te klein om ze allen te kunnen plaatsen. Zij werden voor een spotprijs verkocht en wel voor 5 a 6 centen de 5 kop en voor 35 a 40 cents kocht men een half mud. Er was ook een groote aanvoer van appelen, welke van 60 cents tot 1 per mud werden verkocht. Men verneemt uit AlmkerkHet weder dient bij uitstek op onze vlasscherijen. Binnen weinig tijdsverloop zal niet al leen de aanzienlijke massa vlas ter rotting zijn gelegd, maar droog te huis ziju. De zwingelerijen zullen door den buiten gewonen voorraad vroeger worden betrokken. De gezondheidstoestand is in deze gemeente naar wensch. Sedert 3 julij tot hedeu 3 september, is geen sterfgeval bij den burgerlijken stand dezer gemeente, tellende 1550 zielen, aan gegeven. Men meldt uit Zwolle van 4 a"1 r Gisteren werd alhier de eerste tarwe ter markt gebragt, t goed van kwaliteit scheen te zijn, ofschoon men wel ke.i oemerken, dat de korrel geleden heeft door het insekt, dat in dezen zomer daarop waar genomen is. Volgens ingewonnen berigten moet de oogst over 't algemeen slechts 2/3 van 't vorige jaar bedragen, toen het even wel ook een buitengewoon overvloedige oogst was; zoodat die van dit jaar als een gewone mag gerekend worden. De vrees voor mislukking is dus gelukkig beschaamd. Tot groot voordeel van de veehouders in dezen omtrek, blijft men het rundvee tegen booge prijzen, zoowel voor het buiten land als voor de groote steden onzes lands aankoopen. De verzending heeft tegenwoordig langs den centraal-spoorweg ge regeld plaats; zoo vertrok gister nog een trein, waarbij 22 wa gens met beesten geladen waren. Moordrecht, 6 September. Wanneer de gedurige regens der vorige en het begin dezer week blijken tot staan te zijn gekomen, ckn zal de oogst in den Zuidplaspolder weidra af- geloopen zijn. Was de verwachting ten opzigte van het kool zaad niet hoog gespannen, bij het dorscheu is het nog tegen gevallen; men heeft slechts enkele voorbeelden van 12 mudden of meer per bunder; dikwijls bleef het bij 5 a 10 mudden, ter wijl de kwaliteit bij dat slechte beschot nog zeer afwijkende is. De opbrengst der tarwe zal zeker niet groot zijn, maar toch altijd nog beter dan men in het voorjaar had durven hopen. De bekende tarwemug deed hier weinig of ge^n schade, maar meestal is de tarwe zeer wijd geschalmd, zoodat iedere aar slechts weinig korrels geeft. De rogge is grootendeels binnen. Het gewas scheen in den regel vrij goed tc zijn. Ook de wintergerst is binnen. Dit gewas valt mee. Er zijn echter niet dan zeer enkele stukken den winter doorgeworsteld. De maartsche en zomergerst beloven eene goede opbrengst. De haver die ook grootendeels is gemaaid, is vrij goed geslaagd. Boonen en erwten maakten een verbazend stroogewas, maar zijn in den regel niet zwaar geladen. Het vlas is geplukt, en viel over het algemeen niet tegen. De vroege aardappelen, die bijna overal gerooid zijn, gaven een middelmatig beschot; de late beloven meer, maar zijn thans, na de gevallen regens, in hevigen graad door de bekende ziekte aangetast. Over het algemeen kan men zeggen dat de oogst vrij goed was, zoodat overmatige duurte niet te verwachten is. Nog meer regen echter zou al spoedig groote schade aanrigten en de prijzen der levensmiddelen zeer doen stijgen, reeds nu is de markt van aardappelen, tarwe en haver heel wat gerezen. Op Madagascar heeft bij eene nieuwe omwenteling de fransche partij gezegevierd. Men onderhandelt met den aartsbisschop van Parijs over het doopen der kinderen van prins Napoleon. In Griekenland worden geen brieven van adeldom of bewijzen van distinctie bij de nieuwe con stitutie verleend of erkend. Naar de Vereenigde Staten zijn in ang. nit Liverpool vertrokken 33 schepen met 7631 landverhuizers. De ka toenteelt wordt met goed gevolg in vele gedeelten van europiseh Turkije ingevoerd. Nu eerst begint men te Parijs te denken aan het begraven buiten de stad. In Tunis begint de handel te herleven ofschoon er nog soldaten worden afgezonden tegen de ïnsurgenten aan de kust. -In Frank rijk is een groote ijver ontbrand om te betoogen, hoe volkomen vrij en gelukkig men is onder de tegenwoordige regering. Te Wijlre in Lim burg zijn drie gebouwen v /brand. Men noemt den oostenrijkschen mi nister van financien een ce vwig lagchend idioot en bij is toch zoo knap in bet, leenen. Men vt "est in Oostenrijk, dat Pruisen het wel eens zou knnnen worden met Frankrijk over gecombineerde rooverij. Lan- giewicz mag nog in Oostenrijk blijven. Te Weenen ziju 1392 duitsche architecten en ingenieurs bijeen gekomen. Pruisen begint zijne troepen te verminderen. Men vermoedt dat Frankrijk en Engeland zich toch mengen in de deensehe vredehandeling. Op Nieuw Caledonie worden de gedeporteerde fransche misdadigers feestelijk ontvangen. Koustantinopel heeft thans eene bevolking van een millioen zielen, waarvan nagenoeg de helft Mohammedanen zijn. In Praises waren gedurende 1SG3 in wer king 6021 brandewijn-stokerijen, terwijl er nog 1893 stil stonden. iVlirès hervat den 15 october zijne operatien als bankier. De Turken hebben eene nieuwr 7 pCt's leening gesloten, die uitgegeven wordt tegen 88 pCt. De vonken van een voorbijsnellenden trein hebben bij Selby in Engeland een korenveld aangestoken, waardoor eenige akkers gerst ver nield werden. De eerste helft van Augustus kenir rkte zich in Canada door ontzettende hitte. Tn Senegambie wordt steeds meer zuiver goud gevonden. Men wil daar eene munt oprigten. Te AVanneperveen heerscht in erge mate aardappelziekte. Voor de polytechnische school te Delf^

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2