öhtncnlrttt&v Gcniengile Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. re^lsu.'l-erlt' fiuulteii n onre hougesohooi. Du heer Baïbie is tol hoogleeraar m ilie \.';ken benoemd. Gui.k'ii* «Ie te Miramir -lo'.enc overeenkomst tusseheii den keizer van Mexico eu de fr. die regering moet er een jiarlijkseh bedrug vati 25 millioen francs gestort worden in handen van den oppersten betaalmeester v... het fransche leger te Mexico, in maandelijksche termijnen van S!,0S3,333 franss. De eerste dier termijnen, vervallen :il julij jl., is regelmatig ie Mexico betaald in goud. De soldij van hel mcxicaanscne leircr inor van 1 julij af ten laste van het nicxicaansche gou vernement en. Daar "ij deze geldeu nog voor de maand julij hadden oorgeschoten, hebben wij op den 1 nng. daaren boven als rembours een som van 1,742,000 francs ontvangen. Ill Sept. De minister van staat Kouher is naar Brussel ver trokken, ten einde de laatste hand te leggen aan de onder handeling die tusschen Frankrijk, Engeland, Belgie eu de Nederlanden gevoerd worden, met hel doel om een uniform drawback in liet levet te roepen bij den uitvoer van geraffi neerde suiker, ter vervanging van het bestaande stelsel van prernien. W00IX8I1, 10 Sept. De keizer vertrekt heden, uitsluitend om redenen van militairen aard naar Hongarije. Volgens de Freie l'reesse zal tie heer Hoek tot minister van financien en de heer Burger tot minister van koophandel benoemd worden. De l'résse zegt, dat het sluiten van den vrede slechts w ordt tegengehouden ilpor financiële moeijelijkheden eu dat de onderhandelingen over de verlenging van den wapenstilstand bijna ija afgdoopen. Denemarkeus eisch dat bet niet verpligt zal zijn" in het onderhoud der geillieerde troepen in Jutland te voorzien, is bepaaldelijk van de hand gewezen. Berlijn, 17 Sept. In de staatkundige aangelegenheden blijft de grootste stilte heerschen. Van wege Frankrijk en En"eland zijl: geenc nadere vertoogen ontvangen betreffende hun verlangen tot eerbiediging van de nationaliteiten in Slees- wijk. Do vreiles-onderhandeüngen te YVecncn gaan zeer lang zaam, bijna onmerkbaar voort, en met zekerheid is nopens onderhandelingen betreffende de verlenging van den wapenstil stand niets mede te deelen. Het gerueht is in omloop, dat de hertog van Augusten- burg op het punt is met den heer von Bismarck vrede te sluiten; dat is. dat hij zich verbinden zal de geheime voor waarden van dien minister aan te nemen. Het loopt echter in het oog, dat de hertog, zoolang hij nog geen souverein is, geene verbindtenissen op zich kan nemen, die invloed op het landsbestuur hebben kunnen; althans dat zulke verbindtenissen hoegenaamd gccne waarde hebben, wanneer de bevolking die later niet verkiest te erkennen. De aandacht is hier zeer gevestigd op de beweging, welke op dit oogeublik in Siecswijk plaats heeft ter gunste van De nemarken. liet schijnt dat geheel noordelijk Sleeswijk bij De nemarken wil blijven; het tcekenen van verzoekschriften in dien geest neemt bij den dag toe. Verscheidene personen zijn wegens het onderteekenen van adressen gearresteerd en, gelijk reeds per lelegram is medegedeeld, werd het verspreiden eu onderteekenen van petitien thans verboden. Uit Kiel wordt onder dagteekening van 12 dezer het volgende gemeldHoe zonderling het ook klinken moge, kan toch uit eene goede bron gemeld worden, dat eene invloed rijke partij te Kopenhagen nog altijd het plan heeft om de vredesonderhandelingen gedurende den gehcelen winter slepende te hondeD, en dan in het aanstaande voorjaar, wanneer de staatkundige omstandigheden in Europa daartoe gunstig mog- ten zijn, den oorlog te hervatten. Frankfort, is Sept. De senaat dezer vrije stad heeft het -wetsontwerp, w aarbij aan de joden gelijke vcgten als aan de chris tenbevolking wordt toegekend, aangenomen. Alvorens dit ont werp tot wet wordt verheven, moet de burgerschap het goed keuren. De senaat heeft het voorstel aan laatst bedoeld ligehaam verzonden. Madrid, 17 Sept. liet nieuwe kabinet is zamengesteld als volgt: Narvaez, president minister zonder portefeuilleLlo- renti, van buitenl. zaken; Cordova, van oorlog; Llorenzo Ar- ragola, van justitie; Armera, van marine; Gonzales Bravo, van binneul. zaken; Manuel Barzanollana, van financien; Galiano, van openbare werkenSeyas Lozano, van eeredienst. Turin, 19 Sept. De dagbladen bespreken de kwestie, be treffende het overbrengen van den', zetel der regering naar Flo rence. De Opinione zegt dat wanneer dit noodig mogt worden geacht tot eene bespoedigde oplossing der romeinsche kwestie, het italiaansche gouvernement niet de verantwoordelijkheid eener verwerping van dit plan op zich mag nemen. Gouda, 21 Sept. Zondag is alhier eene dame aangehou den, die zich bij een gezin indrong ouder voorgeven van in Amerika gehuwd te zijn met een lid der familie, die ,zich thans in In i:< bevond en aldaar door eene erfenis schatrijk geworden, door jae uitgebreide zaken terug gehouden werd, en nu zijne vrouw met den landmail overzond om kennis te maken met de familie. Het onzaraetihangende en tegenstrijdige der ver telling wekte kwaad vermoeden, en toen de politie zich met de zaak bemoeide, bleek het weldra dat de schatrijke dame geheel zonder geld was, en daarenboven haar voorkomen zeer over een kwam mot het signalement eener opligster, die sedert jannarij door de politic wordt opgespoord en eerst te 's Her- togeabosch en Tilburg, eu vervolgens op andere plaatsen hare praktijk uitoefende. Daarom is die dame onder behoorlijk ge leide, maandag op reis gegaan om hare vroegere kennismaking in Noord-Brabant te hernieuwen. LI. zaturdag heeft de 'minister van biun. zaken, in naam des koaiugs, de zitting der kamers gesloten met de volgende aanspraak „l)e zitting, welke de koning mij opdraagt te sluiten, on derscheidde zich door groote werkzaamheid. Zij omvatte eene reeks van voorstellen tot herziening van het belastingwezen het wetboek van strafvordering; de regiemeuten op het beleid der regering in West-Iudie; het geneeskundig staatstoezigt. „Bleef het, wat deze onderwerpen betreft, bij onderzoek, ten aanzien van vele andereu werden afdoende maatregelen vast gesteld; voor een groot aantal werken van algemeen nut hebt gij de vereischte wetten en middelen ingewilligdgij hebt de lang gewcusehte opheffing van een der meest belemmerende eu dure accijnsen uitgesprokenden werkkring der nederland- schc bink door de wet omschreven eu uitgebreid; het beheer eu de verantwoording der geldmiddelen van Neerlands-Indie geregeld; gij hebt tot vorming van hen, die aldaar eene aan maatschappij en staat dienstige bestemming zoeken, en den ne- derlandschen invloed in die gewesten moeten versterken, [eene nieuwe instelling in het leven geroepen. „De koning, uwe ijverige zorg ter bevordering van zoo vele gewigtige aangelegenheden erkennende, wil dat ik u, mijne heeren, de betuiging van zijn dank overbrenge." Maandag jl. is de gewone vergadering der staten generaal door Z. M. den koning geopend met de navolgende rede: Met dankbaarheid jegens de Voorzienigheid kan ik, bij de opening dezer zitting, den toestand des vaderlands in het al gemeen gunstig noemen. De betrekkingen inct de andere mogendheden bleven op den meest gewenschten voet. De zee- en landmagt, zoo in het moederland als in de over- zeesche gewesten, geven voortdurend reden tot tevredenheid. Hoewel de toestand van Oost-Indic in vele opzigten bevre digend is, heeft echter, tot mijn groot leedwezen, eene hevige ziekte Java geteisterd, liet ophouden daarvan spoedig te ver nemen is mijn levendigste wensch. De gevolgen van de vrij-verklaring der slaven in onzewest- indische koloniën zijn, met het oog op hetgeen elders na gelij ken maatregel plaats had, aanvankelijk niet ongunstig. Aan uwe overwegingen zullen de reglementen op het beleid der regering in de koloniën Suriname en Curasao weder worden onderworpen. Tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch Indië en tot regeling van onderscheiden onder werpen, welke met landbouw-en nijverheid-ondernemingen daar te lande in verband staan, zal ik uwe medewerking inroepen. Op het gebied der openbare werken wordt voortdurend groote ontwikkeling waargenomen; in verband daarmede breiden zich de diensten uit, die het korps van den waterstaat te bewijzen heeft en met ijver volbrengt; eene hervorming van dezen ge- wigtigen tak van bestuur is, overeenkomstig de tegenwoordige eischen, voorbereid. De aanleg der staats-spoorwegen wordt regelmatig voortgezet. Het verkeer op die gedeelten, welke voor de dienst zijn geo pend, overtreft de verwachting. Ten behoeve van de aanslui ting onzer spoorwegen aan de buitenlandsche lijnen, zijn met naburige staten overeenkomsten tot stand gebragt. Aan de uit breiding van het nederlaudsche spoorwegnet, ook nu weder door conctssiën van nieuwe verbindingen bevorderd, moet verdubbelde zorg voor waterwegen en havens beantwoorden. Met voldoening zie ik dat de uitvoering der wet van mid delbaar onderwijs allerwege levendige deelneming en medewer king ontmoet. De oogst heeft over het algemeen, hoewel niet rijk, betere uitkomsten opgeleverd dan men vermoed had. Die van de zee-, rivier- en kustvisscherijen waren voordeelig, hoewel zware stormen smartelijke offers hebben geeischt. Onze nijverheid blijft krachtig vooruitgaan. Ofschoon de oorlogstoestand, waarin enkele Janden verkeer den, uit den aard der zaak, ongunstig op den handel moest terugwerken, is het echter een verblijdend verschijnsel, dat de aanbouw van zeeschepen toeneemt. De ontwerpen van wet tot regeling van het geneeskundig staatstoezigt, van de schutterijen eu van de inkwartieringen zullen u op nieuw worden voorgelegd. Ook de ontwerpen ter vervanging van het bestaande wetboek van strafvordering zullen u weder worden aangeboden. De toestand onzer geldmiddelen laat toe, dat in de behoefte van de dienst voorzien eu met schulddelging voortgegaan wor den ^kan. De ontwerpen van wet, welke in verband staan met eene geheele afschaffing der plaatselijke accijnsen en andere van fi- nanciëlen aard kunnen door u worden te gemoet gezieu. De regeling van 's rijks algemeene comptabiliteit zal mede in deze zitting bij u in overweging worden gebragt. Moge, mijne heeren, de volvoering der gewigtige taak, tot welke dit zittingjaar ons roept, onder den goddelijken zegen, ten meesten nutte des vaderlands strekken. Men schrijft uit Enschedéindien de eerstvolgende mails geene gunstiger berigten aanbrengen, dan zal het er voor onze fabriek-arbeiders bij den naderenden winter niet best uitzien. Men spreekt er reeds van, dat sommige fabrieken het werk ge heel zullen staken, terwijl bij anderen de werkuren aanmerkelijk zullen worden verminderd. Men berigt uit Levden, dat de kerkeraad der chris telijke afgescheidene gereformeerde gemeente zich bij adres tot de regering heeft gewend, om te verkrijgen, dat zij verbiede, dat op zondag aanstaande de tentoonstelling van landbouw geopend, muziek op het plantsoen, een rijtoer binnen de stad eu een tooneelvoorsteliing in den schouwburg gegeven worde, op grond dat de betamelijke viering van den wekelijkschen rustdag daardoor wordt verstoord. Een adres van ingezetenen tot hetzelfde doel is reeds met een aantal handteek en iugen, naar men zegt, 400 voorzien. Wij vernemen, zegt de Stoompost, dat de winterdienst op den hoilandsehen ijzeren spoorweg, vermoedelijk op 1 october zal aanvangen, en dat de vertrekuren in de buitenlandsche aan sluitingen een groot voordeel zullen opleveren, vooral voor de beworers en bezoekers der rpsidentie. In verband met de bel- gische en fransche spoorwegdiensten en door het instellen van daarvoor opzettelijke treinen, zal, naar men ons verzekert, de hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij zorgen, dat alsdan de reis van 's Gravenhage naar Parijs en omgekeerd, geheel door loopend in een dag (zonder nacht) zal kunnen gedaan worden. Van 's Gravenhage des morgens ten 7 ure vertrekkeude, zal men des avonds ten 9 ure te Parijs aankomen, terwijl men, uit Parijs des morgens ten 71/* ure vertrekkende, des avonds ten 9!/2 ure te 's Gravenhage aankomt. De Indépendance Beige wijdt een artikel aan het derde congres der internationale vereeniging ter bevordering van de sociale wetenschappen, dat te Amsterdam zal plaats hebben. Het blad vestigt de aandacht op het tal van hoogst belang rijke onderwerpen, die op het congres zullen worden bespro ken, zooalsde vrijheid der circulatie-banken de regeling van dc wijheid van talen in de landen waar er meerdere gesproken wordenhet technisch onderwijsde hervorming van het on derzoek in crimineele zaken enz. Reeds zijn aan het comité belangrijke memoriën toegezonden, die tot grondslag voor de discussiën zullen dienendaaronder noemt men eene ontwik keling van een nieuw kiesstelsel, eene memorie over de quaran taine en andere geschriften, in verband staande met v raagstukken van weldadigheid en opvoeding. De Indépendance rigt ecu warme opwekking tot de Belgen, om is grooten <^taie het congres bij te wonen, niet enkel om de belangrijkheid van het congres zelf, maar Qok om een bewijs te geven van belang stelling en genegenheid jegens Nederland, dat, gelijk het blad zich uitdrukt, door pen zedelijken band met Belgie verbonden is. Z. M. heeft aan M. W. 1). Bloemers, commies der pos teryen 2e klasse een pensioen verleend van f 207. De N. R. C. deelt mede, dat onlang3 een adres is inge diend bij de tweede kamer, waarbij de aandacht der kamer wordt gevestigd op den tegenwoordigen toestand van het no tariaat, en zij uitgenoodigd wordt aan de regering het voorstel te doen tot eene nieuwe inrigiing van het notariaat, en in middels tot geene vermeerdering van het aantal notarissen over te gaan. Dc maatschappij ter bevordering van veeartsenijkunde hield zaturdag 11. te Utrecht hare 23e algemeene vergadering. Uit het verslag omtrent den toestand der maatschappij bleek dat die zeer gunstig is, en men zich steeds in vooruitgang mogt verheugen. 'S Gravenhage, 20 Sept. De eeeste kamer der staten heeft heden hare werkzaamheden aangevangen en eene commissie benoemd tot het ontwerpen van het adres van antwoord. l)e heer mr. Smit, nieuw benoemd lid heeft zitting genomen. De tweede kamer, die reeds gisteren bijeen kwam, heeft heden eene zitting gehouden, waarin alle nieuw benoemde leden, voor zoo ver zij reeds zijn beëedigd, zijn toegelaten. Voorts heeft de kamer tot eersten candidaat voor het voorzitterschap gekozen den heer van Reenen tot tweeden den heer Duilert en tot derden den heer van Muiken. Ifet nieuwe ministerie in Spanje belooft eene verzoenende politiek te zullen voigen. Kapitein Speke, de ontdekker van den oorsprong van den Xijl is te Corsham in Engeland door het noodlottig afgaan van zijn jagtgeweer omgekomen. De Parijzenaars hebben nog altijd gebrek aan water; men zal bij de twee artesische putten van Grenelle en Passv nog drie nieuwe boren. Te Chatteries op het eiland Ely zijn door een verschcikkelijken brand 70 buizen ea hutten vernield, waardoor SO a 100 huisgezinnen van dak beroofd zijn. De egyptische regering heeft met bet huis Oppenbeim eene leening gesloten van 125 millioen frs. die in 15 jaren zal afgelost worden. Te Amsterdam is door de deelhebbers besloten tot de ontbinding der Rijn— en JJasel-stoomboot maatschappij. lau de 80 gecxamineerden voor de polytechnische school zijn er 69 afge wezen. Te Jaxtfeld in Wurtemberg hebben de heidens een congres in de open lucht gehouden met de noodige redevoeringen. De hertog van Norfolk is de armste etigelsche hertog, >ija inkomen bedraagt niet meer dan 960 duizend gulden. De Franscheu zenden in alle stilte bij voort during troepen uaur Algerie. Tusschen Stafford en Wolverhampton is een passagierstrein in botsing gekomen met een kolentrein, waardoor ver scheidene reizigers gekwetst werden. De fransche bank zal ook nog briefjes uitgeven van 25 en 10 frs. Te 's Gravenhage is een genoot schap opgerigt om te waken tegen het mishandelen van dieren. De hazen hebben voorloopig tot een dankadres besloten. De tabaksoogst in Hon garije is voorbeeldeloos gunstig. De pruirische regering zal beproeven oin eene leen.ng door den landdag te doen goedkeuren. Keizer Napoleon schrijft lau.ge brieven aan zijne vrouw. Men houdt vol dat Frankrijk besloten heeft oin Rome in 1866 te ontruimen. Aan den leydschen dam is de R. K. kerk door middel van inbraak bestoien. In Enge land zijn op 20 millioen inwoners 84,000 vreemdelingen. De hertog van Oldenburg is nog niet gereed met zijne bewijzen. Vit New-York berigt men dat de Mexicanen in vier veM*lfl''en de Franschen overwon nen hebben. Te Thaxtcd in Bnex is door met lucifers spelende kin deren brand ontstaan waardoor 15 woonhuizen vermeld zijn, bovendien werden er twee omver gehaald en vele andere beschadigd. Door den voorbeeldcloos gunstigen oogst zijn te Weeuen de levensmiddelen, granen, ooft enz. goedkooper dan iemand heugt. l)e groningsche feesten zijn in alle op/i<rten gelukkig afgeloopcn. Te Brouwershaven is een meisje dood geschoten door haar miuuaar. De R. K. kerk te Yieeswijk is brutaal bestolen en zijn daarbij schandelijke baldadigheden gepleegd In de Black Cooutrij hebben lbOOO mijnwerkers den arbeid geslaakt. Zitting van Dingsdag, 20 September k oorzitter, Mr. van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig zijn de bh. de Grave, Kemper Prii.ce, Bragzaar, Wester- baan, Rcutiuger, Buchner, Dronzleevcr, van Geunep, Ki-t en van Straaten. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 9 dezer worden goedgekeurd. Ziju gelezen de navolgende iugekomen stukken: lo. Eene dispositie van ged. staten, houdende goedkeuring van de- reke ning der schutterij over 1863. Xotii. 2o. Eene missive van curatoren van het gymnasium, daarbij kenni» gevende, naar aanleiding van de op hen verstrekte magtiging, voorlopig aan den heer Dobben te hebben opgedrageu het geven van ondcrwu- in de wiskunde, tegen eene bcloouiug van f 290 in dc drie maanden. Kot. 3o. Eene missive van den heer C. Kramer meldende dat hij aanneemt de benoeming tot regent over het vereenigd Wees-eu Fkmocseuiershuis. Not. 4o. Diverse adressen van personen, verzoekende te worden aangesteld tot marktmeester. Ter visie. 5o. Een adres van A. Brinkman, uitgever der Goudsrhe Courant, ver zoekende, om aangevoerde redenen, verhooging van den door Je raad als maximum toegestane som voor plaat-iug in de courant van stukken, van het gemeentebestuur uitgaande. Ter visie. Aan B. en W. wordt opgedragen het indienen ia dubbel van eene aan bevelingslijst ter benoeming van 3 regentessen over Let vircci.igd Wees- en d£lemoeseniershuis. Op voorstel van B. en \V. wordt, na tenige discussie, waaraan deel nemen de hh. Prince, Kist, Buehner en de burgemeester, besloten bet ge bouw, van bet voormalig tuchthuis, met uitzondering van de womug vroeger door den kommaudaut bewoond, in het openbaar voor afbraak te verkoopen. De burgemeester deelt mede, dat in de bereids goedgekeurde begrootir.g voor 1SC5 van het burgerlijk armbestuur een abnis is onfdtlt, derwijze, dat de subsidie uit dc gemeente-kas te verstrekken, wil dc begrooting sluiten, met f 1340 zal dienen te worden verhoogd en de subsiiHe bepaald op 12340. Dienovereenkomstig wordt besloten eu de begrooting op nieuw vastgesteld. Tot hulponderwijzer op de openbare burger*«choul wordt, met eenparig heid van stemmen benoemd de heer H. van den Brink. Hierop slnit de burgemeester de opeubare vergadering, die, voor een korten tijd, met besloten deuren wordt voortgezet. GÖU DA. Geboren: 15 Sept. Johanna,-ouders J. van der kiut ec D. J. de Konine. Neeltje, ouders A. Grendel en P. I.oun nburg. Ï7. Pieter, oi.fi» r- 6. Boer en A. van Donk. Gerardus, ouders G. Mcrtens en G. 8 teen winkel. 18. Johannes, ouders E. van Ham eu W Vermeulen.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2