Overzlgt. IE. JHUUR gelegen te kadaster see- '3, groot 21 vaarden 1°. eten. öuttenlanï». Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. GOUDSCHE COURANT 137 i’/< 82’/S wijziging RINKMAN. 9’/S 1 3’/8 8 79s/8 64 45S/4 451/s van BUM.A .ag den 24 s 10 ure, in JK, publiek Gebleven koers. 60”/ia 723/4 96’714 iS/8 lV8 iys 7’/i6 184>/2 57 Vk 23’/» 48 58/. 5’/a 67s Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. baar ten kan- s, Westhaven September, ogste >ers. '7/8 '”/16 vrouw van \TE, i°. 35, iare geachte tot het was beren- en Hl. zoo ook E-, BUKS GEN STOF- haar gestelde door eene goederen aan worden. oo. Dirkje, th, ouders P. j. Cornelia De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. ken. Atlanta is gevallen en Mobile zal, volgens de verzekering, spoedig volgen. Men heeft een dankdag uitgeschreven voor Atlanta en Grant kondigt zelfs de aanstaande onderwerping van het zuiden aan. Doch die voorzegging is reeds zoo her haald voorgekomen, dat men moeite zal hebben het werkelijk te gelooven, als het eens zoo ver is. Het liegen en bluffen aan beide zijden is zoo onbeschaamd in Amerika, dat alle be- rigten met wantrouwen en onverschilligheid worden opgeuomen. En toch zou het mogelijk zijn dat nog voor de verkiezing be langrijke verandering kwam in den toestand, daar de inname van Atlanta van grooten invloed kan zijn op de operation tegen Richmond. De oppositie tegen Mac Clellan is aanzienlijk en het zou nog zeer ligt mogelijk zijn, dat hem de zege bij de beslissende keuze ontsnapte. GOUDA, 24 September. Eindelijk schijnt het dan toch ernst te worden met Italië. Van alle kanten verneemt men, dat althans eene voorloopige schikking met Frankrijk is getroffenbinnen twee jaren zullen de Franschen Rome verlaten; voor dien tijd zal het pauselijke leger georganiseerd en op goeden voet gebragt worden. Italië zal zich van alle inmenging onthouden. Om te doen zien dat het Italië met dit laatste ernst is, zal de zetel der regering van Turijn naar Florence overgebragt worden, welke stad veel meer beveiligd is tegen den eersten aanval van Oostenrijk dan dit het geval is met Turijn. Doch in deze laatste stad zijn de gemoederen zeer verontrust door het gerucht dezer veran dering en het gepeupel is reeds overgeslagen tot oproerigheden, die menschenlevens gekost hebben. Men begrijpt weinig wat deze schikking moet beteekenen, ten zij men daarin zie de voor bereiding van meer afdoende gebeurtenissen. Rome door de Franschen verlaten, moet den Italianen in handen vallen, en al wat r en doet om Rome te beveiligen, kan tot niets strek ken, da.) om den strijd bloediger en vernielender te maken, zonder de uitkomst te wijzigen. Elke zoodanige schikking, die Rome aan zich zelf overlaat is het sein voor de Romeinen om alles op te offeren voor den strijd, die het tot hoofdstad van Italië moet maken. De italiaansche kamers waren tegen den 5n October bijeen geroepenmaar terwijl men verzekert, dat het tractaat den 15n dezer gesloten is tusschen Frankrijk en Italië cn den 20n geratificeerd werd, verneemt men heden dat de koning den generaal Lamarmora ontboden en hem belast heeft met de zamenstelling van een nieuw ministerie. liet nieuwe spaansche ministerie belooft in verzoenenden zin te tullen handelen maar Narvaez is van vroeger minder gun stig bekend cn niemand wacht van hem een liberaal bestuur. Men verwacht dat koningin Christina weder terugkeert en men ducht haren invloed op de regerende koningin. Het leger, min gunstig gestemd, moet ontzien worden en te Barcelona vreest men onlusten. Redenen genoeg om weinig goeds te gc- moet te zien en de hoop op vooruitgang te verduisteren. Om de gemoederen te bevredigen is eene amnestie afgekondigd voor alle drukpers-delicten, maar tegelijk is men overgegaan tot de ontbinding der cortes, waarvoor de verkiezingen zijn bepaald op 22 november. Russell wil op de verzekering van von Bismarck niet geloo ven in de edelmoedigheid van Oostenrijk en Pruisen tegenover Denemarkenhij ziet iu den onregtvaardigen oorlog en in de daaruit geboren eischen noch matiging, noch billijkheid. En toch blijft men verzekeren dat er geen grond bestaat voor eenige van de gestelde voor waarden. De onderhandelingcn gaan langzaam voort en de Denen, die nu in alles ongelijk hebben, dragen de schuld der vertraging. Uit Wurtemberg verneemt men dat het ministerie eene be langrijke wijziging heeft ondergaan, waarvan de strekking op het oogenblik moeijelijk valt te beoordeelen. De berigten uit Amerika blyven gunstig voor de noordelij- Londen, 20 Sept. Het gevaar voor nieuwe onlusten te Belfast is afgewend ten gevolge van eene door de protestant- sche scheepstimmerlieden op 11. zaturdag gehouden vergadering, waarin zij het besluit namen, om het verlaten werk gisteren weder op te vatten, onder beding nogtans, dat de katholieken hun niet de minste aanleiding tot ontevredenheid gaven. Volgens den Lahore Chronicle heeft de Uwfci onrust, die uit het Himalaya gebergte komt, een groot gedeelte van het district onder water gezet; dorpen en korenvelden zijn overstroomd of weggespoeid; de schade is niet te berekenen. Berigten uit Bombay tot 23 Aug. melden, dat iu geheel Britsch ludie rust heerschte en de stand der verschillende veld vruchten niets te wenschen overliet. In den loop van dit jaar zouden acht regementen uk Indie naar Engeland vertrekken, waarvan vier om door andere te worden vervangen, terwijl de overige als maatregel van be zuiniging, bij den tegenw00rdigen staat van vrede zouden worden afgeschaft. I11 Cooch Behar bestond eene levendige markt voor den ver koop van mannen, vrouwen en kinderenmannen verkoopen daar hunne vrouwen als gewone koopwaar en vrouwen ver koopen de kinderen vóór dat zij zelfs zijn geboren; -Ie bladen, waarin al de bijzonderheden van dien schandelijken staat van zaken voorkomen, zijn aan het gouvernement gezonden. 21 Sept. De geldmarkt wordt allengs beter en papier op korten termijn kon gisteren ter beurze geplaatst worden tusschen 4 a 5 pct. Volgens de Times luiden de financiële berigten uit Ma drid bevredigend ten aanzien der gedragslijn, die het nieuwe 1 binet zal volgen tot verheffing van het nationaal crediet. Het ministerie is verre van liberaal, en evenmin vredelievend; maar ten aanzien der oplossing van financiële vraagstukken belooft het wel iets goeds. De heer Llorente, minister van buitenland- sche zaken, is als zoodanig gunstig bekend. Immers stelde hij in 1853, toen hij minister van financiën was, aan de cortes voor om de vorderingen der engelse'.e houders van certificaten te regelen. Indien, aldus wordt uit Madrid geschreven, de houders niet al te pretentieus zijn, zal het hunne eigene schuld wezen, zoo er geene schikking tot stand komt; want de gele genheid voor eene billijke regeling kou nimmer gunstiger zijn. In de berigten uit New-ïork van 9 dezer vindt men op nieuw gewag gemaakt van tijdingen uit Matamoras van den 14 Augustus, waarin gemeld wordt dat de generaal Cortinas de fransche troepen te Victoria City in Mexico met een groot verlies geslagen heeft. Cortinas rukte daarna op naar Matamoras, om die plaats te verdedigen. -*- De fransche troepen zijn aan den mond van de Rio Grande geland om tegen Matamoras te ageren. Generaal Sherman heeft aan de regering te Washington ge-

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1