Binnenland. Gemengde Berigten. Marktberigten. Delft, 22 Sept. Door weinig aanvoer van puike graau- soorten was er vraag, in afwijkende soorten geen haudel. Tan. e ƒ8.60 a 9. Rogge 5.80 a 6.20. Zomergerst 5 a 5.60. Korte haver 4 lange d° 3.60. Paardeb. 7. rapporteenl, Jat hij bij Jouesborough 3000 man zuidelijken krijgsgevangen gemaakt, 400 hunner gesneuvelde soldaten be graven en 400 hunner gewonden op het slagveld achter gelaten heeft, daar hij die niet kon medevoeren. Zijn eigen verlies wordt door hem op 1500 man geschat. Grant ueeft een brief geschreven, waarin hij verzekert dat de zuidelijken hunnen laatsten man in het veld hebbeu, en dat liet einde des oorlogs niet ver meer af is, indien het noorden ccndragtig blijft. Parijs, 20 September. Terwijl niemand meer twijfelt aan eene ontruiming van Home door de Iransche troepen binnen een bepaalden termijn, wordt thans ook de kwestie van enetie wei r op het tapijt gebragt. Het schijnt dat men de beide kwes- tien gelijktiidig wil oplossen en dat de heer Brouin de Lhuys eerstdaags met dat doel onderhandelingen met Oostenrijk en Engeland zal openen. Een ander berigt t:ok heden zeer de aandacht. Men ver zekert namelijk dat Frankrijk en Engeland besloten hebben om in de aangelegenht len van Tunis te intervenieren. Het schijnt namelijk dat de Turken de plaats niet willen verlaten, hetgeen door de wcstersche mogendheden niet kan worden gedoogd. Alen zou daaruit moeten opmaken dat de goede verstandhou ding tusscheu Frankrijk en Engeland weder geheel hersteld is. -1 Het Journal des ilebats voegt bij het berigt der op- feding van het nieuwe spaansche ministerie de volgende aan- merkiu": Het is bekend, dat Narvaez, die Spanje na de om wenteling van 14 julij 1856 heeft bestuurd, het hoofd der zoogenaamde conservatieve partij is, en dat die partij nooit een o-eheim heeft gemaakt van haar voornemen, om de constituti onele vrijheden, welke Spanje bezit, in te krimpen, hoewel die vrijheden nu reeds vrij onzeker en vrij wankelbaar zijn. De bladen berigten, dat koningin Maria Christina verlof heeft ontvangen om naar Oviedo te gaan, ten einde er een luirer kinderen te bezoeken. Men houdt het er algemeen voor, dat zij v.iu daar naar Madrid zal vertrekken. Te Koustantinopel worclt beweerd dat Couza door handelin gen welke hij thans voorbereidt, ook eens soeverein van Servie CU 'tevens van Montenegro hoopt te worden. Zijn droombeeld is een ilonau-stateubond te veranderen in een confederatie, wier eenig hoofd hij zal wezen. De raad van state onderzoekt sedert eenige dagen eene nieuwe wet op de ontginning der mijnen en steengroeven. De ,.„t-.a-l«i;,? initiiatrtc in Frankrijk gedurende dn laatste j area heelt het namelijk noodig gemaakt een aantal wettelijke bepalingen op !e heffen, die eene nog greotere uitbreiding van dien tak van nijverheid in den weg staan. Naar men uit goede bronnen verneemt, heeft de keizer ver langd, dat, alvorens men tot het aangaan eener leeniug ter voltooïjing van verschillende openbare werken, enz. overga, eene commissie naauwkeurig onderzoeke, hoe groot het bedrag hier van zal moeten wezen. Deze commissie heeftop 19 dezer reeds hare werkzaamheden aangevangen. 22 Sept. De Constitutiounel bevat een artikel van den lieer Limavrae, waarin herinnerd wordt dat de bezetting van Home altijd als exceptioneel en als tijdelijk is beschouwd. De frausche regering, zegt de schrijver, getroffen door de geluk kige verandering, die sedert twee jaren in Italië is gekomen, waar de anarchistische hartstogten bedaard of onderdrukt zijn, was "creed de eerste gelegenheid aan te grijpen om een einde te maken aan ecu toestand, die moeijelijkhedeii baarde aan allen en kostbaar was voor allen. Toen nu de italiaansche regering, doordrongen van de noodzakelijkheid eener organisatie van den nieuwen staat, en ook uit strategische politieke en administra tive overwegingen eene keus voor eene hoofdstad moest doen cu kennis gaf van haar besluit om den zetel des bestuurs te ver plaatsen, achtte de ccgering des keizers het oogenblik gekomen, jm de 'voorwaarden te bespreken, waarop Home in veiligheid kon worden verlaten. De Consiitutionnel deelt voorts de volgende bepalingen mede van de met Italië gesloten overeenkomst. Italië zou zich verbinden om het tegenwoordige grondge bied van den paus te eerbiedigen, en door geweld eiken aanval van buiten daarop te beletten. Frankrijk zou zijne troepen terug trekken, naarmate de organisatie van het pauselijke leger vor dert. De ontruiming van Home zal over twee jaren voltooid zijn Het pauselijke leger zou voldoende zijn om het gezag van den paus te handhaven, de rust in het land en aan de grenzen te bewaren, zonder dat de italiaansche regering eenig bezwaar zal kunnen maken tegen de zamenstelling of de sterkte van dit leger, mits het niet ontaarde in een middel van aanval. "Eindelijk zou Italië zijn deel overnemen van de romeinsehe schuld, in evenredigheid van het pauselijk grondgebied, dat het vroeger bij zijn gebied ingelijfd heeft. De Opinion Nationale meent te weten dat de ratificatien van de conventie tussehen Frankrijk en Italië eergisteren uit gewisseld zijn. Men verzekert, dat de minister Rouher, die naar België is geweest, om aldaar de gevolgen van de afschaffing der plaatselijke accijnsen na te gaan, aan den keizer neeft voorge steld ook hier te lande alle plaatselijde verbruiksbelastingen af te schaffen, "Volgens berigten uit Rome is aldaar een zendbrief van den paus aan de bisschoppen van Polen openbaar gemaakt. De brief hangt een tafereel op van de vervolging der kerk door de Russen; betreurt dat de opstand daarvoor een nieuw voorwendsel heeft opgeleverd: vermaant de bisschoppen tot onderwerping aan de gevestigde magten, maar veroordeelt de buitensporige handelingen van de russische regering tegen de katholieken en vooral tegen den aartsbisschop van Warschau. De paus herinnert voorts de geestelijkheid en de geloovigen dat zij geene gehoorzaamheid verschuldigd zij aan verordenin gen die" tegen hun geweten of de goddelijke wet aandruischen; en hij bedreigt ten siotte hunne vervolgers met de goddelijke geregtigheid, die zich weldra zal openbaren, vermits de tijd der lankmoedigheid ten einde spoedt, als wanneer de magtigen ge- slrengelijk getuchtigd zullen worden. De keizer houdt zich onledig met het plan tot het sluiten eener leeniug van 700 a 750 millioen, waarvan 2/3 besteed zullen worden om de groote werken in de departementen ara- gevangen te voltooijen. Het overige zal tot verfraaijing van Parijs worden besteed. Weenen, 21 Sept. Van een gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt liet navolgende medegedeeld omtrent. de grondsla gen ter conferentie aangenomen. De hertogdommen zullen aan spraak hebben op de staatseigendommen, te rekenen van den sterfdag van koning Friedrich VII, in de volgende evenredig heid: 361/» pCt. voor Slceswijk-Holstein, 631/2 pCt. voor de overige deelen der deensche monarchie. De verschillende fondsen zullen allen naar den opgegeven maatstaf worden verdeeld, met uitzondering, naar liet schijnt, van het fonds, voortsprui tende uit de afkoopsommen van den Sondtol. De Presse deelt mede, dat de loop der onderhandelingen te Praag over de aansluiting van Oostenrijk aan het tolverbond vrij gunstig is. Het eerste punt, dat vastgesteld moet worden, is het regt, hetwelk Oostenrijk heeft om in de duitsche tol- kwestien op gelijken voet te worden gesteld als de overige staten van Duitschland. Ons kabinet za laarvan n.ct afwijken, want anders mogen wij ons schier verzekerd houden dat de onderhandelingen tot niets zullen leiden. Het schijnt dat de minister van financiën zoo veel doenlijk de onderhandelingen, betreffende den verkoop der staats-domei- nen, bespoedigt, ten einde te voorkomen, dat hij tot andere financiële maatregelen, welke een nadeeligen invloed op het erediet des lands zouden veroorzaken, zijne toevlugt zou moe ten nemen. De toestand der schatkist vordert, dat de zaak vrij spoedig haar beslag erlange. Berlijll, 21 Sept. De noodige opmetingen, waterpassingen, enz., ten behoeve van het groote kanaal door Holstein tot ver binding der Noordzee niet de Oostzee, zijn geschied en de re- suhaten van dien arbeid, benevens de becijferingen, enz. zijn aan het betrokken ministerie toegezonden. Men beweert dat dit alles in verband staat met het aanleggen eener militaire haven in Holstein. 22 Sept. De Prov. Corr. bevat een artikel, waarin dit blad zegt, dat de regering zich bezwaarlijk aan de dwaling kan overgeven, dat door de gevolgen der buitenlandsche poli tiek de onderlinge verhouding der inwendige partijen plotse ling zou zijn veranderd. Daarom is zij op de onvermijdelijke vernieuwing van den strijd verdacht en toegerust, doch zij heeft tevens de hoop op eene verzoening niet opgegeven, dewijl zij het voor onmogelijk houdt, dat de overwinningen in den oorlog niet werkelijk zullen bijdragen om de oppositie tegen de leger-organisatie te verzwakken en dus het gemeen overleg omtrent het militaire vraagstuk te vergemakkelijken. Verder zegt het blad, dat van het oogenblik af waarop men het om trent den strijd op staathuishoudkundig gebied zal zijn eens geworden, de strijd omtrent de uitlegging der grondwet zijne hoofdzakelijke beteekenis zal verloren hebben. De regering be twist de vertegenwoordiging noch haar grondwettig regt met betrekking tot de wetgeving, noch het regt om het bedrag der belastingen vast te stellen, maar zij strijdt alleen daarover, of de kosten van reorganisatie des legers als nieuwe uitgaven be- l .deld en van het budget geschrapt kunnen worden. De voortgang der vredes-onderhandelingen wordt niet vertraagd door zeer moeijelijk te beslechten kwestien betreffende de grensregeling, maar door de weigering der deensche rege ring om aan Sleeswijk en Holstein een gedeelte der staats-eigen dommen af te staan. De bekende aht Richard, de ontdekker van bronnen, be vindt zich sedert gisteren te dezer stede. Hij begeeft zich eerlang naar Silezie met het doel om de plaatsen te ontdekken, alwaar met vrucht putten en bronnen zijn te graven om stroo- mend water te verkrijgen. Frankfort, 21 Sept. Uit Sehwalbach wordt berigt, dat de keizer van Rusland aldaar ten 10'/2 ure is aangekomen, ten einde een bezoek af te leggen bij keizerin Eugenie. Bedoeld bezoek heeft omstreeks s/i uurs geduurd. Bijna gelijktijdig met den keizer kwam de aartshertog Stephanus aldaar aan. Turijn, 22 Sept. Gisteren avond is een oproer ontstaan op de Place du Chateau alhier, onder hot aanheffen van den kreetLeve de hoofdstad Turijn Een troep oproerigen trachtte zich do er de gelederen der soldaten heen te slaan om het paleis van het ministerie te overweldigen. De troepen hebben gebruik gemaakt van hunne wapenen. Er zijn eenige dooden en gekwetsten gevallen. De stad is heden tot hare kalmte teruggekeerd en heeft haar gewoon voorkomen hernomen. Het officieole orgaan, van het gebeurde alhier op gisteren sprekende, zegt dat de botsing op de Place du Chateau is ontstaan ten gevolge van een toeval. De karabiniers, door de menigte aangevallen, maakten tot hunne eigen verdediging, zonder last te hebben, gebruik van hunne wapens. Er is eene enquête bevolen nopens het gedrag van eenige politieagenten. Onder de burgers telt men tien dooden en verscheidene ge wonden. Van de karabiniers zijn twintig gewond, waarvan vijf ernstig. Er zijn vele troepen te Turijn aangekomen; zij zijn onder bevel geplaatst van den generaal della Rocca. De nationale garde is ook bijeengeroepen. Het gemeentebestuur heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin de bevolking aangemaand wordt om rustig te zijn. lieden is de orde niet verstoord. 23 Sept. Nadat het gisteren op den dag rustig was ge weest, zijn des avonds de wanordelijkheden hernieuwd. Troepen volks hebben onder het aanheffen van oproerige kreten met geweerschoten en steenen het gebouw der politie aangevallen. De troepen, die op het plein St. Charles waren gestationeerd, hebben vuur gegeven. Een twintigtal personen zijn gedood of gekwetst. Onder de troepen zijn mede vele gekwetsten, waar onder een luitenant-kolonel. Heden ochtend had de stad weder haar gewoon aanzien de winkels waren geopend en de werk lieden aan den arbeid. Er is eene proclamatie van den syn dicus verschenen, waarin de bevolking wordt aangemaand zich rustig te houden. De noup is algemeen, dat de wanordelijk heden .et hernieuwd zullen worden. De beurs was gisteren gesloten. Gouda, 24 Sept. Men verneemt dat mej. A. Bornholdt die nog dingsdag jl. te Dordrecht met veel toejuiching een orgelconcert gaf, het voornemen heeft om ook alhier hare gaven te doen hooren. Het is genoeg bekend, dat de tandmeester van Minden steeds bereidvaardig is om armen en behoeftigen kosteloos hulp te bieden. Te meer afkeuring verdient het, als gezeten burgers, zich niet ontzien om door geveinsde armoede misbruik van zijne goedheid te maken. Naar men verneemt is hij dezer dagen schandelijk» om den tuin geleid door geenzins behoeftige ouders, die hun kind in armoedige kieeding met eene doodarme werkster tot hem zol- den om eene kies te trekken, dat hij kosteloos verrigtte met aanbeveling om 10 centen in de armbus te geven. Beter in gelicht is zijne reclame met spot bejegend. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de tweede kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar, mr. G. C. J. van Reenen. De eerste kamer der Staten-Generaal heeft donderdag jl. het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede na eene korte discussie aangenomen met algemeene stemmen. De tweede kamer der Staten-Generaal heeft donderdag eene zitting gehouden, waarin de heer van Reenen het voor zitterschap heeft aanvaard. De heer de Laat de Kan ter is als lid toegelaten. Vele ontwerpen van wet zijn ingekomen, waar onder die betreffende de west-ind. regerings-reglementen, de schut terijen, het geneeskundig staatstoezigt en de begrooting voor de staatsspoorwegen over 1865. Zaturdag zal de staatsbe- grooting voor 1865 door den minister van financien worden aangeboden. Donderdag is te Leyden de tentoonstelling van voort brengselen van akkerbouw, tuinbouw, bioemkweekerij, zuivel bereiding, enz., enz., van wege de holl. maatschappij van landbouw, geopend met eene korte, toepasselijke rede, van den voorzitter jhr. mr. C. van Foreest, die door den burge meester van Leyden beantwoord werd. Het terrein op de groote Ruïne is zeer doelmatig ingerigi, en de rangschikking der in gezonden voorwerpen verdient aller goedkeuring. In 't geheel zijn 716 nommers aanwezig behalve het vee, dat eerst Vrijdag tentoongesteld is. Des namiddags vergaderden de af gevaardigden der maatschappij om, naar aanleiding van het verhandelde op het congres te Haarlem, in overleg te treden omtrent de oprigting eener algemeene maatschappij van land bouw, waarna des avonds op Zomerzorg, bij eene uitmuntende verlichting van dien tuin, van wege het muziekgezelschap //ver maak door toonkunst" eene soiree aan de vertegenwoordigers en genoodigden werd aangeboden. Te Amsterdam zijn de grondslagen gelegd tot de oprigting eener derde gasfabriek. Op de paardemarkt te Meppel zijn meest koeijen verkocht. Te Leerdam heeft eene krankzinnige vrouw gepoogd haar man en kin deren met lucifers te vergiftigen. De ontvangst van prinses Alexandra heeft aan de stad Londen ruim zes milliopn gulden gekost. De tentoonstel ling van nijverheid wordt te Parijs 1 October geopend. Rusland heeft besloten tot de uitgifte van drie nieuwe serien schatkist-billetten elk van drie millioen roebels. De nieuwe grieksche constitutie belooft onbe perkte vrijheid van vereeniging en van drukpers. Te Archangel zijn in den laatsten tijd 467 schapen aangekomen en 370 uitgevaren. Een brand in eene tapijt-fabriek te Londen heeft eene schade veroorzaakt van meer dan zes millioen gulden. Een 62jarig man te Brosse! heeft uit minnenijd een moord gepleegd. Frankrijk en Zweden onderhandelen over een vredestractaat. lie gemeenteraad van Hoorn heeft besloten voor f 250,000 deel te nemen in den N. Hollaudschen Frieschen spoorweg. Gedurende het op 31 maart geëindigde halfjaar hebben te Ntw-York plaats gegrepen 195 branden, waarbij 62 personen het leven vcrlortD. Te Belfast heerschen nog bedenkelijke woelingen. De katoen- en zijde- oogst is in de verschillende deelen van het turksche rijk zeer gunstig uitgevallen. Te Barcelona, waar veel volk zonder werk is, heerscht eene hevige gisting. In de vereenigde staten hebben zich sedert den laatsten winter nagenoeg 200 nieuwe petroleuin-maatschappijen gevormd met een gezamentlijk kapitaal van 250 millioen gulden. In de Vereen. Staten is een dankdag gehouden voor de inname van Atlanta. liet gepeupel te Turijn heeft eene vruchtelooze demonstratie beproefd tegen de vermoede verplaatsing van den zetel der regering naar Florence. Het duitsche national-verein zal half October te Coburg eene algemeene verga dering houden. De keizer van Rusland heeft de afschaffing der ligcha- melijke straffen bevolen. De erkenning van Griekenland door Oosten rijk heeft kwaad bloed gezet in Beijeren, dat nu naar Italië Deigt. Te Munchen is eene Veuus, die 25 duizend gulden gekost had, bij het overbrengen naar een ander lokaal, te brijzelen gevallen. De bank te Leeds is in ongelegenheid. De militaire inagt te Weenen moet de po litie ondersteuneu regen de toenemende onveiligheid op de openbare straat. Men vermoedt dat koningin Maria Christina naar Spanje zal terogkee- ren. De zaak van Suez is geschikt tussehen Frankrijk en de porte. Standbeelden zijn in Frankrijk aan de orde van den dag: voor Gasparin te Orange, voor Brnat te Colmar, voor Larrey te Tarbes, voor Chateau briand te St. Malo, voor Watteau te NogeDt Sur Marne, voor Bernard de Salissy te Sainton, voor mad. de Sevigné te Yichy, voor Billaolt te Nan tes, voor Jenner te Boulogne, voor Flandrin te Parijs-, allen gereed of in de maak. Te Athene is besloten tot afschaffing van den senaat. Te SpraDg is eene boerenwoning met den geheelen oogst verbrand. De rijks hoogere burgerschool te Groningen wordt maandag 26 dezer met een zestigtal leerlingen geopend. Voor den op te rigten nieuwen schouw burg te Munchen zijn reeds 600,000 tl. bijeen gebragt. In het westen van China zijn onlusten uitgebroken. De gemeenteraad van Purmerend zal voor 100 duizend gulden deel nemen in den N. Iloll. Friescheu spoorweg. Sueek schrijft in voor f 250,000 en de ingezetenen reeds voor 70 duizend gulden ten behceve van dtnzelfden spoorweg. btavoreu zal voor betzelfde doel 1500 bijeenbrengen door het verkoopen van de geheele inschrijving op het grootboek. Het nieuwe station van den staatsspoorweg te Breda is in gebruik gesteld. Te Meersseu is eene schuur met grauen ter waarde van negeu duizend gulden dour brand ver nield. Te Houthem zijn twee huizeu met scharen eu stallen verbrand. De keizerlijke troepen hebben Nanking ingenomen. Van de 16000 man spaansche troepen op San Domingo zijn naauwelijks 2000 iu staat den strijd voort te zetten. Te Washington wil inen nog 250 millioen gulden leenen en 7 pCt beloven. Het traktement van den gouverneur generaal van Algerie is bepaald op 125,000 frs. Donderdag jl. is Go thenburg door een feilen brand geteisterd, waardoor 150 inwoners van have en dak zijn beroofd. Gouda, 22 Sept. Tarwe, Poolsclie 2400 ned. IC. 310. Zeeuwsche pr. mud 9 a 10. Rogge, Koningsb. f 6.50 a ƒ6.70. Dantzig. 6.50 a 6.70. Zeeuwsche O.30 a 6.50. Gerst 4.75 a 6. Haver 4 a 5. Boekweit, Eransche pr 2100 ned. IC ƒ210. N. Brabautsche 230. De veemarkt met goeden aanvoer, de handel iets leven diger; vette schapen en lammeren gezocht; magere varkens en biggen niet vlug te verkoopen. Aangevoerd 30 partijen kaas ƒ22.50 a ƒ25.50. Goeboter ƒ1.16 a ƒ1.30. Weiboter ƒ1.00 a 1.14. Aan stads waag gewogen van 1522 sept. 27/4, 722/8 en 57/16 boter, te zamen 16090 n. IC. Boter 58 a 68 het vierde, 1.45 a 1.70 pr. n. IC. Ter markt 404 mud aardapp. 1.80 a 2.40. Dordrecht, 2-2 Sept. Puike jarige witte Z. tarwe prijs houdend 8.80 a 9, mindere 8 a 8.60. Van nieuwe was het onderscheid groot en vele partijtjes van inferieure deugd, de puikste 20 c. en de afwijkende 50 c. lager, de beste 7.80

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2