ömnenlnitö. onderdrukking van de nationaliteit Jer Noord-Slees wijkers en w ijst er voorts op dat het gebeurde tussehen den afloop der conferentie van Londen en het teekenen der vredespreliminairen, l'ruisen benogen heeft, om op het vroegere voorstel van 28 Mei terug te°komen. Ten slotte drukt de nota het genoegen uit, dat Engeland nu meer acht geeft op de wenschen der her togdommen, dan het tijdens de conferentie te Londen deed en dat hierin 'ten minste eene toenadering van Engeland tot de pruisische zienswijze te bespeuren is. Turijn, 2u Sept. De stad is rustig. De dagbladen ver zekeren, dat het nieuwe ministerie aldus is zamengesteldge neraal Lamormora, voorzitter en minister van buitenl. zaken; Lanza, bir.neui. zaken; Sella, financiën; Pettiti, oorlog; Ma- tcucci, onderwijs; Moramlini, openbare werkenConforti, justitie; Lonzo, marine; Natoii; landbouw. De generaal Lamormora is zaturdag naar Parijs vertrokken. 2j Sept. De heer Rieasoli is alhier aangekomen. De heer Nigra bevindt zich hier ter stede. Er is niets met zeker heid bekend geworden aangaande het nieuwe kabinet, nadat het zich bevestigd heeft dat de heercn Lanza, Sella en Petitti hunne benoeming hebben aangenomen. De stad is overigens _a Uit Napels wordt gemeld, dat de verschillende fraetien, behoorende tot de partij, welke de eenheid van geheel Italië beoogt, zich in eene vergadering hebben vereenigd, ten einde het re''t te staven, volgens hetwelk Italië Home vordert als hoofdstad, Veuetie als gedeelte van Italië en om tevens op nadrukkelijke wijze ter keunis van het gouvernement te bren gen, dat geed locaal belang invloed mag uitoefenen op de keuze eene'r hoofdstad. Er heeft zich eene voorloopige commissie ge vormd, bestaande uit leden van den senaat en der kamer van afgevaaidigden, om dat doel te bevorderen. Gouda, 28 Sept. Op de kaasmarkt werden heden aangevoerd 114 partijen, die met vluggen handel van 23 tot 28 ver kocht zijn. Uit Batavia dd. 14 Aug. schrijft men in het Handels blad De laatste veertien dagen leverden zeer weinige ge beurtenissen op van algemeen belang. Op Java had mets bijzonders plaats, en de bijdragen van de buitenbezittingen ont vangen zijn onbeduidend. lie zware en langdurige regens van den westmousson hebben een zeer ongunstigen koffijoogst ten gevolge gehad, en ook de suikerproductie blijft ver beneden die van het vorige jaar. De cholera is nog niet geweken, doch vermindert in de meeste streken in hevigheid. De assistent-resident, van wiens verregaand nalatige wijze van regtsplegiug in een vroeger overzigt werd gewag gemaakt, is uit zijne betrek'j ontslagen. De schv'j.ti van het artikel in den Java-Bode over het ver trek vrn dén resident Nieuwenhuijzen is door de regering langs adinraistratieven weg ter verantwoording geroepen; men ver neemt dat hem, ingeval zijne verantwoording als onvoldoende mogt worden beschouwd, het verblijf in de vorstenlanden zal ontzegd worden. De javasche bank heeft haar werkkring uitgebreid door het oprigten van agentschappen te Padang en te Makasser. Een nieuwe soort van bankbilletlen zal weldra in omloop worden "•eb ragt. Drie jaren geleden maakten wij herhaalde melding van de hervormingsplannen van den heer Moutelar voor de suikerfa- brikatie: zijn de eerste proefnemingen van dien heer mislukt, hij schijnt thans beter te slagen. Het openbaar examen van 't gymnasium IVillem III heeft op 11 en 12 dezer plaats gehad en goede resultaten opgeleverd. Van Japan en China bragt de mail geen nieuws bijzondere vermelding waardig. Aan het algemeen overzigt van de Java-Bode ontleenen wij het volgende: Spraken wij in ons vorig Dommer over eene zamenzweruig te Batavia, ditmaal getuigde al het voorgevallene van rust en streven naar vreedzame ontwikkeling. Er werd op het konings plein eene veemarkt of tentoonstelling van landbouw gehouden en hoewel de opkomst van den inlander als feestvierende talrijk was, maar als landbouwer gering, kon men toch meerdere am bitie dan bij vroegere dergelijke gelegenheden bij hem bespeuren. Een maatregel van geheel huishoudelijken aard is het bij besluit van den gouv.-gener. verleggen van den zetel van het gewestelijk bestnur in de Preanger-regentschappen van Tjiandjoer naar Bandong en het verheffen van het regentschap Tjiandjoer ♦ot assistent-residentie, met het toestaan van de daartoe benoo- dio-de gelden voor het ambtenaars personeel. Uijders is door aandeelhouders der Javasche bank besloten tot het oprigten van agentschappen te Palang en Makasser. De koning van Siara, met wiens toegezegde komst men zich alhier vrolijk gemaakt had en voor wien alree logies in gereed heid gebragt en aanstalten gemaakt waren, heeft doen weten, dat Z. M. zijn bezoek voorloopig uitstelt. Veel genoegen deed algemeen de ordonnantie van den G. G. van den 28" julij 1864, waarbij met intrekking van de pacht van het regt tot verkoop van amfioen aan de inlandsche hoofden en binnen de forten en militaire kampementen aan de troepen in de binnenlanden ter Sumatra's westkust en met wij ziging van art. 1 van het reglement voor de opiumpacht van de beneden lauden ter westkust van Sumatra, van Indrapoera tot Singkel en daaronder behoorende eilanden wordt bepaald: Dat na 31 dee. 1864 de invoer en het bezit van opium in de residentie padangsehe bovenlanden, de assistent-residentieu Mandhéling en Ankola en de distrieteD Itau, Pantie, Loeboe Sikapping en Opbir-districten is verboden. Druk is Nederlandsch-Indie in de weer met het benoemen van commissien en opmaken van programma's, enz., te zorgen dat de aanstaande nijverheids-tentoonstelling in het volgend jaar hier ter stede te houden, zoo luisterrijk mogelijk zij. De geldloterijen nemen in aantal toe. Men kan zeggen, dat men het geheele jaar door in de loterij kan spelen, want de eene is niet getrokken of de andere stelt loten disponibel. Dat dit een verheugend verschijnsel is, zullen zelfs de harts- togtelijke spelers niet willen beweren. Gelukkig dan ook, dat men immer de eene of andere liefdadige of nuttige in stelling daarbij gedenkt. Het derde congres van de internationale vereeuiging ter bevordering van de sociale wetenschappen werd maandag te Amsterdam geopend in de groote zaal op 's konings paleis. Zeer talrijk was de opkomst van vreemdelingen en landgenooten, en ook vele dames waren tegenwoordig. In het Volksblad leest men: De voortreffelijke eigenschap pen van den minister Thorbecke, als organiserend hoofd, komen weder helder aan den dag in de besluiten tot invoering van het middelbaar onderwijs. Wij zijn niet onvoorwaardelijk in genomen geweest met die wet, omdat zij naar ons oordeel te eenzijdig liet technisch ouderwijs betrof en het financieel gedeelte van die wet ons verkeerd voorkwam, maar onverdeeld brengen wij onze hulde aan den minister, die met zulk een kracht en juist iHzigt de besluiten doet vaststellen, die aan de wet uit voering moeten geven. Sedert 1850 tot 1864 is de nationale schuld verminderd met een bedrag van 243,743,557,36, gevende eene rentebe sparing. van 7,525,964,35. Bij de openbare inschrijving voor de openbare gasver lichting te Amsterdam was de laagste inschrijver voor den geheelen brander de imp. eont.-gas-associatiou a 0,0065 per pit en per uur, en voor den katoenbrander mr. W. Woiter- beek a 0,0039 per pit en per uar. Laatstgenoemde had voor den geheelen brander ingeschreven a 0,0069. De laatste in schrijving is een gevolg van het onlangs door den heer C. J A. Geesink geopperde en aanvankelijk goedgekeurde plan om ter dier stede eene derde gasfabriek op te rigten. Maandag heeft te Delft de opening plaats gehad van de polytechnische school. Van onderscheidene gebouwen zag men bij deze gelegenheid de vlaggen wapperen, terwijl zich toen weder dat wil zeggen, ten gevolge van reparatie voor de eerste maal, sedert drie jaren, het kariilon deed hooren. Wat de plegtigheid zelve betreft, deze bestoud in een eenvoudig ceremonieel, namelijk eene rede in de openbare les, gehouden door den directeur der inrigting, dr. L. Coben Stuart, in te genwoordigheid van het kollegie van burgemeester en wethouders, de inspecteurs van het onderwijs, de gezamentlijke hoogleeraren, leeraren en kweekelingen der school, benevens een groot aantal andere belangstellenden. Ook te Groningen zijn maandag de lessen aangevangen aan de rijks hoogere burgerschool.Voor de 3 laagste klassen hadden zich dadelijk 60 leerlingen aangegeven, waarvan 45 zijn toegelaten. De school is gevestigd ineen nieuw en sieriijk gebouw, door deze gemeente ten vorigeu jare gebouwd ten be hoeve van het gymnasium, maar sedert aan het rijk afgestaan voor de rijks burgerschool, de eerste hier te lande, die in wer king is gebragt. De door de regering voorgenomen reorganisatie van het corps ambtenaren van den waterstaat is, naar men verneemt, uitgesteld wegens de vele kosten, verbonden zoowel daaraan, als aan de ten gevolge van zoodanige reorganisatie noodzake lijke herziening der regeling, bij koninklijk besluit van 17 Dec. 1819 ingevoerd. De effectieve sterkte van het leger, met inbegrip van het getal miliciens, die tot aanvulling daarvan in dienst worden gehouden, bedroeg op 1 aug. 1864 1848 officieren en 48,446 manschappen Het getal officiers paarden beliep 657, dat der troepen 3094. Het aantal ontbrekende vrijwilligers beliep 4814. De Staats-Courant deelt het besluit mede, waarbij de port van brieven, tusseben dit rijk en Groot-Brittannie gewis seld, wordt geregeld en waarbij het briefport tot op 15 ets. wordt verlaagd. Men verneemt, dat te Veere het getal zieken bij het garnizoen zoodanig is vermeerderd, dat eene evacuatie naar de garnizoens-ziekeninrigting te Middelburg noodzakelijk is. Het voornemen bestaat om in het volgende jaar geene oefeningen te doen plaats hebben in het kamp van Milligen en om zich er toe te bepalen alleen het bataiilon mineurs en sapeurs in de legerplaats bij Zeist en eenige compagnien vest.- art. in de vlakte van Waalsdorp te doen kamperen. De broodfabrieken, sedert eenigen tijd in ons vaderland opge- rigt, schijnen niet alleen goede zaken te doen, maar ook aan het doel te beantwoorden, om den broodorijs in overeenstemming met de graanprijzen te regelen en goedkoop brood '.c verkoopen, wanneer dat met de markt der granen geschieden kan. Naar men zegt bestaat bij sommige ondernemers dier fabrieken het voornemen, om zich te vereenigen ten einde met gemeenschappelijk kapitaal de oprigting van broodfabrieken ook in kleinere steden tot stand te brengen en al- zoo daar, waar de prijzen niet evenredigzijn met de graanmarkt, de consumenten van eene billijke verhouding te doen genieten. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord van de tweede kamer der staten-generaal op de troonrede luidt als volgt: 1. De tweede kamer der staten-generaal gevoelde zich van innige dankbaarheid jegens de Voorzienigheid doordron gen, toen zij van uwe majesteit de bemoedigende verzekering ontving, dat 's lands toestand over het algemeen gunstig is te noemen. Mogt het uwe majesteit gegeven zijn den voorspoed, waardoor zich hare regering kenmerkt, immer hechter te bevesti gen op den stevigen grondslag, door de liefde van een getrouw volk en de deugdzaamheid eerer vrije staatsregeling gelegd 1 2. Met genoegen vernamen wij, dat de betrekkingen met het buitenland bleven op den meest gewenschten voet. Het betaamt Nederland in de zamenieving der beschaafde staten eene gedragslijn te volgen, waardoor het aanspraak heeft op aller vriendschap en elks achting en zich voortdurend de on gestoorde zegeningen des vredes en de talrijke weldaden van een vrijen en levendigen handel waarborgt. 3. Wij waarderen hoog de loffelijke pligtsbetrachting van zee- en landmagt in het rijk en de koloniën. Kunnen verbe teringen in het krijgswezen haar de middelen verschaffen om onder alle omstandigheden zich met roem en goed gevolg van hare eervolle roeping te kwijten, op onze medewerking en har telijke ondersteuning mag rekening worden gemaakt. 3. Met smart slaan wij de verwoestingen gade, door de heerschende ziekte op Java aangerigt. Met uwe majesteit zien wij verlangend uit naar de tijding, dat zij eindelijk heeft uit gewoed. Onze belangstelling inde lijdende bevolking doet ons gedenken aan Nederlands heiligen pligt om het lot der onder danen, aan zijne overzeesche heerschappij toevertrouwd, gestadig te verbeteren en hun welzijn met kloek cverleg te behartigen door kalm en rustig voort te gaan op hei ingeslagen pad van wijze en regtvaardige hervorming. 5. Aangemoedigd door de betrekkelijk niet ongunstige ge volgen van de vrijverklaring der slaven in de west-Indische koloniën, vleijen wij ons, dat de overweging der reglementen op het beleid der regering aldaar de gelegenheid zal schenken om voor de ontwikkeling dier bezittingen weder nuttig werk zaam te zijn. 6. Met genoegen ontvingen wij de toezegging dat aan onze beraadslaging de ontworpen tarieven der regten van in- uit- en doorvoer in nederlandsch Indie zullen worden onder worpen; en vooral stellen wij op hoogen prijs de belofte van voordragten tot regeling van onderscheidene onderwerpen, welke met landbouw en nijverheids-onderneminger in enze oost-in- dische bezittingen in verband staanin de verwachting, dat daarbij ook het moeijelijk vraagstuk van het cultuurstel tot meerdere rijpheid gebragt en in den zin eener edelmoedigs, ofschoon bedachtzame staatkunde en met billijke vereeniging' van alle belangen zal kunnen worden opgelost. 7. Ook de wettelijke regeling van de vrijheid der drukpers in nederlandsch Indic schijnt ons een onderwerp toe, dat drin gend voorziening vereischt. 8. Wordt de aanleg (jer staatsspoorwegen regelmatig voort gezet en getuigt het steeds toenemend verkeer op de gedeelten, vcor de dienst geopend, van de ingenomenheid der bevolking met dit middel van gemeenschap, wij kunnen, zal de algemeene wetjgfch volle bevrediging erlangen, niet genoeg aandringen op spoedige voltooijmg van het geheele net. Het verblijdt ons, dat daarmede aansluiting aan de buiten- landsche lijnen en uitbreiding binnen 's lands gepaard gaat en door gepaste middelen bevorderd wordt. Wij beamen, dat dubbele zorg voor waterwegen en havens met dit alles behoort te worden vereenigd. 9. Het heugelijk verschijnsel, dat de uitvoering der wet op het middelbaar onderwijs allerwcge levendige deelneming en medewerking ontmoet, bekroont onze verwachting, doch over treft ze niet. Immers het denkend gedeelte der natie beseft diep de onschatbare waarde van een openba.u onderwijs, in- gerigt naar de vu vieringen der hedendaagsche beschaving en dienstbaar aan de erkrijging der kundigheden, die ieder burger in zijnen kring behoeft. 1G. Nu het lager en middelbaar onderwijs geregeld is, wordt de begeerte te levendiger, waarmede wij de regering van het hooger onderwijs in overeenstemming met de eischen onzes tijds verbeiden. 11. Belangstelling in landbouw, visscherijen, zeevaart, han del en nijverheid voegt aan de vertegenwoordiging van een volk, dat op het veld, waarop zijne voorzaten uitblonken, zijne groot heid moei blijven zoeken en zoeken wil. Aan al wat de ver schillende takken van volksvlijt kan opbeuren en vrijmaken, beloven wij het meest gunstig onthaal. 12. De ontwerpen van wet tot regeling van het genees kundig staatstoezigt, van de schutterijen, van de inkwartieringen en ter vervanging van het bestaande wetboek van strafvorde ring, ons op nieuw voor te leggen, zuilen wij ter toetse bren gen met al de naauwgezetheid, aan de dierbare belangen, reeten en vrijheden, die daarbij op het spel staan, verschuldigd. Wij vertrouwen, dat de omvang van den arbeid, aan de herriening der wetboeken van strafvordering en burgerlijke regtsvordering te koste te leggen, niet zal weerhouden van de regeling van verschillende bijzondere onderwerpen, waaromtrent eene beslis sing zich niet wel zonder schade langer zou kunnen doen wachten. 13. Welgevallig was ons de bevredigende schets van den toestand onzer geldmiddelen. De ontwerpen van wet in verband met eene geheele afschaf fing der plaatselijke verbruiksbelastingen en de andere van fiuancielen aard, welke wij mogen te gemoet zien, alsmede die tot regeling van 's rijks algemeene comptabiliteit, zuilen wij met de meeste belangstelling overwegen. 14. Eene lange recks van werkzaamheden ligt voor ons. Echter aanvaard™ wij de taak, tot wier vervulling in dit zit tingjaar Uwe Majesteit ons roept met blijmoedig vertrouwen, gesterkt door de overtuiging, dat onder Gods zegen opregte overeenstemming tussehen kroon en vertegenwoordiging veel vermag tot stand te brengen en ook door ons niets mag wor den verzuimd wat het heil des vaderlands bevorderen kan. 'S GravenHage, 26 Sept In de zitting van de tweede kamer van zaturdag is besloten de discussie over het adres in antwoord op de troonrede maandag te houden. Ingekomen i* een wets-ontwerp tot herziening der oost-indische tarieven. De minimste' van finan cien heeft de begrooting voor 1865 aangeboden; zij bedraagt aan gewone uitgaven 731/s millioen. Onder de buitengewone uitgaven 14!/2 millioen voor spoorwegen, die krachtig zullen worden voortgezet. De middelen leveren nog een O' e.schot. Het plan bestaat tot verhoogiog van de tractem- der min dere ambtenaren. Het plan tot afschr.ffiing der planselijk- aceijnsen blijft zoo als aanvankelijk medegedeeld is. De inter nationale suikerregeling is in onderhandeling, liet tractaat van handel en scheepvaart met Frankrijk is voorbereid en in de hoofdpunten vastgesteld. Het internationaal brievenvervoer wordt bevorderd. De zegelwet is losgemaakt van die op de registratie. Overigens is de financiële toestand gunstig. Ér is reeds 42 millioet: beschikbaar, zonder de gewone middeien. Er zal k rich tig geamortiseerd worden. De tweede kamer der statengeneraal heeft heden na eene langdurige discussie de algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede aangenomen met 38 tegen 31 stem men. Daarop is de discussie over de onderdeelen begonnen. Paragraaf I en 2 zijn onveranderd aangenomen. Van pa ragraaf 3 is het slot, handelende over het defensiestelsel, bij amendement weggevallen. De meerderheid meende dat dit zou kunnen prejudiciëren voor het vervolg. 27 Sept. De zitting van de tweede kamer van heden was geheel gewijd aan de beraadslaging over de paragraaf van het ontwerp- adres betreffende de koloniën, vooral wat betreft het laatste deel, de aansporing om rustig voort te gaan op het ingeslagen pad van wijze en regtvaardige hervorming. De heer Myer stelde de geheele weglating voor. De heer Storm van 's Gravesande verlangu.. eene gedeeltelijke weglating; hij wilde ,,h->rvorminD'' behouden, maar „de goedkeuring van het ingeslagen pad" weg laten. De minister van koloniën heeft verklaard dat er gee nerlei aanleiding bestond om te veronderstellen, zelfs in de naaste toekomst, dat er eenige verstoring van de rust op Java zou plaats hebbtfc. Ten slotte zijn al de voorgestelde amendemen ten verworpen en de paragraaf, zooals die door de commissie was voorgesteld, aangenomen met 45 tegen 26 stemmen. Gorinchem, 26 Sept. Onder begunstiging van heerlijk herfstweder is men heden aigemeen begonnen den zaailinghennip te dorschen. De opbrengst van het zaad zal één vierde minder zijn, dan

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2