I öuitenhnb. ffecten. Overzigt. - Uitgave var. A. BRINKMAN. 1S64. GOUDSCHE COURANT naar n. 26. het it. 1864. Lu^merina van der 46Vs 46 561!/m 1864. A. de Kot cl. 45 44% 26% 80% 6315/16 J Hoogenboezem. C. F. Leusen, Gebleven koers. 61% 73% 97% 184 57 80% 63% Lange TiendewegD. n°. 60. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is 2,franco p. postƒ2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. n K. Snaterse. 25. Pieter ouders g 27 September. Hoogste koers. 61% 73% 97ls/i6 1 j. 6 in. Wardon, 31 j. en wanbetaling drie hen in eens ali en eigenaar, en chte grootte niet 44V8 26>/s BRINKMAN. .ling twee dagen een stoomboot Gouda; ding drie dagen ts-eijcren, zonder Londen, 27 Sept. Gisteren morgen is bet geregielijk on derzoek betrekkelijk den moord op den heer Thomas Briggs voor den regter in East Middlesex ten einde gebragt in Hackney Town-hall, welke gehoorzaal met nieuwsgierigen was opgepropt. De beschuldigde Frans Muller werd derwaarts overgevoerd in een cellulair rijtuig uit de gevangenis, en werd door de volks menigte met geschreeuw begroet. Verschillende getuigen werden alsnog gehoord en bewezen zijne identiteit voldoende, waarna de regter met de meest mogelijke naauwgezetheid de feiten re sumeerde, waaraan hij nagenoeg twee uren besteedde. De zaak werd vervolgens naar het hoog geregtshof verwezen. Het proces zal eerst in de volgende maand aauvangen en in dien tusscheu- tijd zal Muller naar de gevangenis van Newgate worden over- gebragt. Hij zag er weder bedaard en kalm uit en scheen zich omtrent de zaak niet het minst te bekommeren. De Times beweert, dat de hooge prijs van het geld een gevolg is van den bloei van handel en nijverheid; immers, wanneer in alle ukken van volksbedrijvigheid de omvangder zaken en het bedrag der winsten toeneemt, dan vraagt en be komt de kapitalist natuurlijk en te regt een aandeel in hetgeen met hulp van zijn kapitaal meer daa vroeger wordt gewonnen. De plotselinge daling van den hoogen prijs der katoen is volgens de Times geenszins eene reden toi 'redu 'athei.1, maar in tegendeel voor het algemeen eene heugelijke omstandigheid Gedurende de laatste twee jareu, zegt het blad, is het handels verkeer der wereld in grootere mate dan ort vroeger ia onze handen geweest en er is geen enkel verschijnsel, «elk ver andering daarin voorspelt. De gesteldheid onze- lin-l in h t commerciële opzigc is nooit beter geweest dan thui». Terwijl de arbeiders der steenkolenmijnen ilf iir nog steeds weigeren voor het verlaagde loon te werken, hi ft een ingezeten van Manchester aangeboden hen naar Amerika te doen verhuizen, waarbij hij hun het reisgeld zou voorschieten en een loon van 15 a 20 dollars per week in de mynen vin Connecticut zou verzekeren. Inini.l leis houden de arbeiders zich bij al hunne oppositie bedaard. Zj houden we! talr.jke meetings in de open lucht, maar zonder dat de politie eenige reden kon vinden om dat te verhinderen. Erger is het nu dat hun verzet terugwerkt op andere industrien, daar reeds on derscheidene fabriekanten, onder anderen te Birmingham, hunne werkzaamheden hebben geschorst, wegens den daaruit voort- vloeijenden hoogeren prijs der brandstof. Naar aanleiding daar van hebben in Manchester de fabriekanten ue bijeeukom-t gehad, waarin de mayor der stad verklaarde, dat wanneer die toestand nog drie maanden mogt duren, ongeveer 50,000 ar beiders te Birmingham zonder werk zouden zijn. Na langdu rige beraadslagingen is alstoen een comité benoem i, om Je bei Je tegenover elkander staande partijen der steenkooldistricten uit te noodigen hun geschil aan eene bemiddeling te onderwerpen. Wat overigens de fabriekdistricten betreft, zoo wordt de toe stand op sommige plaatsen weer veel ongunstiger. In de laatste veertien dagen is het aantal bedeelden althans weer aanmerke lijk toegenomen. 28 Sept. Onder de unionisten alhier heerscht lieden de uitbundigste vreugde, ten gevolge van <le gun i.e berigu die de Belgian en de City of Washington, uit Amerika aan brengen. Volgens een particulier telegrafisch berigt, heeft iu de Shenandoah-vallei eene vreesselijke veldslag plaats gehad tusschen generaal Sheridan der noordelijken en generaa' Êarlv. De noordelijken behaalden daarbij eene schitterende zegeprd en Early werd verslagen met een verlies van 2500 gevangenen vijf stukken geschut en 5000 doodeu en gewonden, .vaamudag, de generaals Gorlon en Shalder. Die nederlaag vau^eueraal Early is een dropte slag voor het zuiden, daar géner.ial-tee De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. verneur van den staat New-York, Seymour als kandidaat; hij was te Chicago voorzitter, maar hij heeft weinig kans van sla gen tenzij de oorlogskans tegen alle verwachting mogt keeren. GOUDA, 1 October. Het fransch-italiaansche verdrag heeft de gemoederen zeer in beweging gebragt en het is niet moeijelijk te voorzien, dat het aan vele kanten bekommering zal wekken. Vooreerst be paalt zich de opmerkzaamheid bij de hevige agitatie, die op het berigt van de verplaatsing van den zetel der regering naar Florence te Turijn ontstond En hoewel de oproerige bewegingen door wapengeweld bedivongen zijn, is de ontroe ring niet weg ger en geeft zich lucht in verschillende adressen. Iu het ove. Italië berust men ligter in dien maat regel en hoopt op de toekomst, die de regering nog wel een stap verder naar het zuiden, naar Rome zal brengen. Mant de overeenkomst is het begin van het einde, en dat einde heet Rome en Venetie. Venetie aan Oostenrijk ontrukt en Rome de hoofdstad van Italië. Het italiaansche ministerie is intusschen voor den storm ge weken en hoe voorbarig men ook was met het aankondigen van een nieuw ministerie, het blijkt zeer moeijelijk mannen te vinden, die de verantwoordelijkheid op zich durven nemen. De opening der kamers tegen 5 October bepaald, is uitgesteld tot 24 october om gelegenheid te geven tut het voltallig ma ken van het ministerie Lamarmora. Reeds hebben Lanza, Sella, Petitti en Jacini en nu laatstelijk Forelli en Nasoli, de aangebo dene portefeuilles aanvaard, en blijft nog slechts het ministerie van marine onvervuld. In Frankrijk geeft men hoog op van de bereid willigheid van Italië om eendeel der romeinsche schulden op zich te nemen. Maar men betwijfelt teregt of ditzonder erkenningvan Italië zal kunnen geschieden en daartoe zal Rome wel niet te bewegen zijn. Men beweert dat bostenrijk vrede zon hebben met het trac- taat; zoo onnoozel is men toch te Weenen niet; Garibaldi is er mede tevreden en dit is beter aan te nemen, als de Fran- schen eens weg zijn, dan zullen de Romeinen zich zelven hel pen en het beginsel der noninterventie beveiligt het fait accompli. Ieder voorziet dezen afloop, maar niet allen zeggen, wat zij denken. Ook de beteekenis der verplaatsing van Turijn naar Florence kan Oostenrijk niet ontgaan, maar het kan zich niet verzetten tegen de ontruiming van Rome door de Franschen. Hoe weinig ingenomen met de politiek van Napoleon, moet men erkennen dat hij weder het goede oogenblik gekozen heeft om eene schrede voorwaarts te doen tot het bereiken zijner bedoelingen. Oostenrijk wenscht nu niets liever dan het eind te zien der deeusche verwikkelingen; de Denen echter worden beschuldigd dat zij den loop der onderhandelingen vertragen, altijd in de hoop dat nog eindelijk opkomende omstandigheden hunne positie zouden kunnen verbeteren. Prinses Dagmar ten huwelijk gegeven aan den russisciien troonopvolger en het gerucht dat de russische keizer de personele unie in zijne bijeenkomst met den koning van Pruisen weder opgerakeld heeft, zou in Dene marken nieuwe verwachtingen kunnen opwecken. Maar nu bedreigt men Denemarken ook met strenger maatregelen. Jut land zal niet ontruimd worden en de deenschgezinde Noord- Sleeswijkers staan bloot aan vervolging. Pruisen zegeviert met zijn tolverbond, Oostenrijk blijft alleen staan, Beijeren en Wurtemberg zijn eindelijk toegetreden en te Stuttgart traden de ministers af die zich niet vereenigen kon den met de bepalingen van het fransch-pruisisch handeletraktaat. De amerikaansche berigten luiden zeer gunstig voor het noor den. Hoewel toch het berigt der inname van Mobile let be vestigd is, hebben zij eene belangrijke overwinning in de She nandoah vallei behaald, waardoor Grant in zijne operation zeer gesteund wordt en Lee in groote moeijelijkheid gewikkeld. De democratische partij die zich door de benoeming van Mac Clellan in de conventie te Chicago reeds de zege toeschreef, is door de verklaring van dien generaal, dat hij onverbrekelijk vasthoudt aan de Unie, geheel in de war gebragt en als Fre mont van de kandidatuur afziet, is Lincoln bijna zeker van zijne herbenoeming. De vrede-democraten stellen nu den gou- b.idden elk in nisstraf gevangenisstraf, f te Gouda zon- irs; ing een dag ge- im iiaugespannen lente Stein; ;er zake van het anders roerend

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1