ÖinncnUnö. Gemengde Berigten. Marktberigten. ntï hulp iii ,lien "meruitl had ingeroepen, om zicli tegen de aanvallen van Grant te kunnen verdedigen. Grant zal nu zijne opcmücii tegen F<•■evnburg en Richmond met veel meer kracht en hoop op ?u«*. - kunnen voortzetten, inzonderheid nu Sher man hein volgens dr laatste berigten aanmerkelijke ver-terkin- gen had gezonden. Het staatkundige nieuws is ook zeer be langrijk. Onder de democratische partij in al de noordelijke staten iieerschte de grootste ontsteltenis ten gevolge van de benoeming van MaeClellan tot kandidaat voor het president schap. De lemoernien zie:i nu te laat in dat z;j zich deerlijk vergist hebben, door MaeClellan als caudidaat te benoemen, da ir hij niet minder dan president Lincoln besloten heeft met kracht den oorlog voort te zetten om de unie tot eiken prijs, te behouden. Het is nu hoogst waarschijnlijk dat MaeClellan 1)"j de ophanden zijnde verkiezing volstrekt geene stemmen krij gen zal en Lincoln met groote meerderheid herkozen wordt. Te New-York en Washington waren bij het vertrek der laatste mail geruchten iu omloop, dat president Lincoln vredesonder handelingen had geopend met het governement van Richmond, die naar men hoopte tot gunstige resultaten zouden leiden. De goud-agio was ten gevolge dier geruchten aanmerkelijk gedaald. Parijs, ~9 f-'ept. De Moniteur bevat een keizerlijk besluit, "«aarbij de heer Yuitrv wordt benoemd tot minister-president van den raa i an «date. Bij een ander besluit wordt deheerRouland benoemd tot «matoren gouverneur van de bank van Frankrijk. - In sommige onzer diplomatieke kringen wordt ten stel ligste verzekerd, dat «le oostenrijksche regering voornemens is om tegen de overeenkomst van 15 sept. te protesteren, op gror. dat d a\i:j inbreuk wordt gemaakt op het tr.ictc.at van Zur.hetwelk eenig voorbehoud behel-t ten aanzien der regten van rlrn groothertog van Toskane, welks hoofdstad nu de zetel wordt van dr i: diaansche regering. Van eene goed onderrigte z jde wordt dit als onwaarschijnlijk beschouwd, eensdeels omdat, de overeenkomst niets vaststelt omtrent de stad Florence of eenige andere plaats, welke Turijn als hoofdstad zal vervangen, anderdeels om lat liet kabinet te Weenen zich thans niet zal doen geiden, na stilzwijg, 1 getuige te zijn geweest van de erkenning van hel nieuwe koningrijk door de fransche regering. au dien kant wordt ook het gerucht als ongegrond beschouwd, dat de italiaansehe regering 200.000 mm bij Turijn zal zaraen- tnkl. ii. Feu zoodanige maatregel zou ten eer.emaic doelloos zijn, zoolang Oostenrijk den loop der omstandigheden blijft af- wa hten, gcLjk tot dusver het geval is geweest, Het is ook niet waarschijnlijk, dat Oostenrijk eene andere gedragslijn zal gaan volgen, waardoor de vrede van Europa in de waagschaal moet worden gesteld, op het oogeiiblik, dat het tracht zich zoo veel mogelijk aan Pruisen en Rusland aan te sluiten. De Correspondance Bullier deelt den tekst mede van de conwutie tussehen Frankrijk en Italië. Volgens deze raede- deeling bestaat de overeenkomst uit vier artikelen, aldus lui dende: 1°. De fransche regering verbindt zich, om hare troepen van het pauselijk grondgebied terug te roepen naar gelang de heilige stoel een leger van buiteulandsehe katholieken zal za- mensteilen. De ontruiming zal iu twee jaren voltooid zijn. Art. 2. De regering van den koning van Italië verbindt zich van hare zijde, om de zamenstelling van het pauselijk leger te eerbiedigen, mits het nimmer een gevaar worde voor Italië. Art. 3. De regering van den koning van Italië verbindt zich buitendien, om het tegenwoordige grondgebied van den heiligen stoei te eerbiedigen en het tegen iedeten aanval van buiten te beschermen. Art. 4. De regering van den koning van Italië verklaart zich bereid, om in onderhandelingen te treden, ten einde een deel der romeinsche schuld, voor zooveel betreft de oude (pauselijke) provinciën voor hare rekening over te nemen. Weenen, 27 Sept. Men beweert dat de overeenkomst tus- sebe'ii Frankrijken Italië het ministerie zeer heeft verrast, want noch prins Metternich noch de heer von Bach hadden iets daaromtrent gemeld. De diplomatieke werkzaamheid dier beide heeren wordt scherp gegispt, en men vraagt waartoe het dient zoo rijkelijk bezol digde gezantschapsposten te Parijs en Home te onderhouden, indien toch niet in tijds kennis wordt gegeven van zoo ge- wigtige onderhandelingen. Vooral heeft men daarbij het oog op prins Metternich, want zijne berigten hielden in, dat zoowel de zending van den generaal Menabrea als die van den heer Nigra was mislukt. Berlijn, 27 Sept. Ter vergadering van gedelegeerden gisteren te Rendsburg gehouden, is met eenparigheid «nn stemmen aan- notnendat geene andere grondwet behoort te worden ingevoerd dan die van 15 sept. 1S4S. Hiermede is met een onverbreek baren band verbonden de erkenning van de regten van hertog Friedrich.TVat betreft eene wijziging der grondwet, deze kan alleen geschieden met medewerking der vertegenwoordigers des lands, daartoe bijeengeroepen door hertog Friedrich, ingevolge de be palingen der kieswet van 20 oct. 1843. Frankfort, 2S Sept. De Post Zeitung bevat het volgende Uit Weenen wordt per telegraaf gemeld, dat vrijdag tte vijfde conferentie oor den vrede zal plaats hebben, en dat de voor slagen van de grensbepaling, welke door de geallieerden zijn goed gevonden, in overweging zuilen worden genomen. TurijtL, 28 Sept. In een brief, geschreven door den kapt.- commaudant van de carabiniers, geposteerd op het plein voor het paleis, in den avond van den 2In wordt verklaard, dat het vuur niet is gecommandeerd, maar het gevolg was van een toeval. Door eenige inwoners van Turijn is eene proclamatie publiek gemaakt, waarin zij beioogen, dat het land, naar hun gevoelen, laugs wettel ijken weg moet blijven protesteren en aan het par lement doen welen op welke gronden de fransch-italiaansche conventie wordt afgekeurd en tot de wanordelijkheden heeft aanleiding gegeven. In dat stuk wordt voorts aangekondigd, dat eene commissie is gevormd om giften in te zamelen voor de slagtoifers van 21 en 22 september, en om eene petitie der Italianen tegen de bedoelde conventie aan het parlement te zenden. Gouda, 1 October. Met genoegen vernemen wij, gelijk tevens blijkt uit de achterstaande advertentie, dat mejuffrouw Augusta Bornholdt, de bekende kerkzangeres het voornemen heeft ook hier een concert te geven en «el op woensdag, 5 October a. s. des avonds ten half acht ure in de groote kerk. Deze zangeres uit Kopenhagen heeft iu verschillende steden van ons vaderland, als 's Hage, Rotterdam, Utrecht, Dordrecht, Haarlem, Gioningen, Leeuwarden, Zwolle, Kampen enz. den ongedeeldsten lof inge >ogst en alle berigten zijn volkomen eenstemmig over (le kracht, volheid, omvang en buigzaamheid van hare stem, over haar warme en juiste voordragt. Zoo leest men o. a. in de haagsche courant, betreffeude het door haar in de residentie, in het begin van September gege ven concert het volgende: „Zaturdag avond woonden wij het vocaal- en orgelconcert in de luthersche kerk alhier bij. Mcj. Augusta Bornholdt bezit eene stem, die volkomen geschikt is voor het genre van muziek, dat zij heeft gekozen. Hare stem paart rondl eid aan krachtvooral wanneer zij raezza voce zong, beviel zij on* het meest. Bij het decrescenderen Left zij hare slem volkomen in hare magt, en de wijze, waarop zij hare too- nen doet wegsmelten is ten hoogste te bewonderen. Ofschoon ons alle vijf nommers, d'e wij van haar hoorden, zeer bevielen, deden ons echter vooral het gebed van Maria Stuart, gecom poneerd door J. van Boom, en het zweedsche lied van Ahnfeldt veel genoegen. Wij zijn er verzekerd van, dat inej. Bornholdt ook in ons land even schoone lau .veren zal inoogsten, als zij in het buitenland heeft verworven. Het concert werd dooreen vrij groot en gedistingueerd publiek bijgewoond, dat door luide toejuichingen zijn bijval aan de artiste te kennen gaf." Het is zeker niet aan veie zangeressen gegeven, om met de krachtige toonen des orgels te wedijveren, en wij raden onze lezers dus, deze bijzondere gelegenheid, om iets verhevens te hooren, niet ongebruikt voorbij te laten gaan. Woensdag had te Utrecht eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der nederlandsche rijn-spoorweg maatschappij plaats. Van de engelsche aandeelhouders was niemand verschenen, doch «aren daarvan 30385 aandeelen met 561 stemmen vertegenwoordigd. Van de nederlandsche aan deelhouders waren 2970 aandeelen met 203 stemmen vertegen woordigd, terwijl voorts ter vergadering tegenwoordig waren 30 deelhebbers, houders van 1657 aandeelen, uitbrengende 75 stemmen, m het geheel dus 35012 aandeelen met 839 stemmen. De voorzitter bragt de vooraf aangekondigde voorstellen ter tafel, onder mededeeling dat de vergadering van commissarissen er zich met algemeene stemmen mede had vereeuigd. Na eenige discussien werd met algemeene stemmen, behalve van een aandee1 houder uitbrengende 2 stemmen, het navolgende besluit genomen Met wijziging in zooverre van het besluit der algemeene vergadering van deelhebbers van 29 junij I860, na kennisname van het voornemen der hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij om onverwijld over te gaan tot spoor-versmalling op haren weg Amsterdam-Rotterdam en in vertrouwen op de billijkheid van de zijde der regering, wat betreft de vroeger tot voorwaarde gestelde tariefsverhooging, de directie te magtigen om in over leg met de vergadering van commissarissen thans onmiddellijk al het noodige te verrigten, ten einde de verbindingslijn tus sehen het station van den nederl. rijn-spoorweg en dat van den holl. ijzeren spoorweg te Rotterdam, ten spoedigste aan te leggen en in exploitatie te brengen. Voorts werden nog met alg. st. de navolgende besluiten genomen .- De directie te magtigen om bij de regering concessie aan te vragen voor den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg, nabij het station Gouda uitgaande van den nederlandschen rijn spoorweg en loopende tot 's Gravenhage en Scheveningen. De directie te magtigen om de concessie aan te vragen voor den aanleg en de exploitatie van eenen verbindingsspoorweg tnsschen de lijnen van Amsterdam en van Rotterdam naar Utrecht, uitgaande nabij het station Breukelen en loopende in den spoorweg naar'Rotterdam nabij het station Harmeien. Uit het Westland schrijft men 29 dezer, dat het schoone weder van de laatste dagen de hoop doet koesteren dat de druiven haren wasdom nog zullen bereiken. Dit zal vooral in dit jaar voor de tuiniers van groot belang zijn, daar de overige vruchten, hoe overvloedig ook tot te lage prijken van de hand gedaan moeten worden. De heer Groen doet het in zijn laatste vliegende blaadje voorkomen, als of de heer Fruin bedektelijk zijne aanklagt heeft ingetrokken. Het partijhoofd moet daardoor in kracht winnen bij die velen, ook onder het volk achter de kiezers, die hij op het oog heeft, die niet lezen wat de heer Groen schrijft en van de redenen van anderen geene kennis nemen. Het is daarom goed luide te verkondigen, dat aan de goe gemeente eene on waarheid wordt opgedischt, omdat het zeker is, voor al wie lezen kan en lezen wil, dat de heer Fruin niet herriep. En al had hij dat willen doen, dan zouden duizenden de aanklagt herhaald hebben, die gegrond is op feiten waarvan ieder zich overtuigen kan. Wij noemen de wijze, waarop de heer Groen over het laatste schrijven van den heer Fruin spreekt, onedel en achten het met politieke moraliteit evenzeer in strijd, om aldus het geschrevene door anderen, voor degenen die dat niet iezsn, te verdraaijen. Men, lette daarbij wel op den uit weg dien de heer Groen zoekt, waar hij gesommeerd wordt, om be wijzen leveren voor zijne wederkeerige aanklagt. Ilij zal die aa. »e Kamer geven, zoo het verlangd wordt. Maar indien eens de earner die niet verlangt Dan zal de heer Groen zwij gen en het bewijs schuldig blijven voor eene aanklagt, waar mede hij de politieke moraliteit van duizende kiezers heeft aan gerand. Is zulk eene handelwijze bij de partij van den heer Groen confessioneel of reglementair? Goess. Cour. 'S Graveilhage, 28 Sept. In de bijeenkomst van de tweede kamer van lieden is 5 van het ontwerp van antwoord, be treffende West-ind. aangelegenheden, aangenomen, even als 6 over nog andere Oost-Ind. belangen; 7 over de indische druk pers en 8 over den aanleg van de staats-spoorwegen. Ten aanzien van 9 over het openbaar onderwijs hebben velerlei beraadslagingen plaats gehad. De heer Groen heeft ten aanzien van dat gedeelte van het adres een amendement ingediend, doch later terug genomen en ook deze is onveranderd aan genomen. 29 Sept. In de zitting van de tweede kamer der siaten- generaal van heden is na eenige discussie, waarbij nog de wensch is geuit, dat het wetsontwerp omtrent de afschaffing der tien den, weder worde ingediend, het geheele adres van antwoord aangenomen met 42 tegen 27 stemmen. De minister van finan cien heeft verklaard, dat het ontwerp omtrent de grondbelasting in Limburg weder zal ingediend worden, maar in verband met andere ontwerpen. Bij de financiële paragraaf heeft de heer v. Heemstra de niet indien'ng van het wetsontwerp op de grond belasting in Limburg, in verband gebragt met de uitoefening van invloed op de verkiezingen, naar luid der bekende geruchten, in de oppositie-bladen medegedeeld. De heer Betz betreurde liet, dat eeu lid der kamer zich tot tolk maakte van het stelsel van verdachtmaking buiten de kamer in praktijk gebragt, en heeft geprotesteerd tegen het beroep op geruchten, die op schan delijke wijze worden in het leven geroepen en gecxploiteerd. 30 Sept. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten 5Vs ure in een plegtig gehoor ontvangen de commissie uit de tweede kamer der staten generaal ten einde Z. M. het adres van antwoord op de troonrede aan te bieden. -De afdeelingen der tweede kamer hebben zicli heden on ledig gehouden in de eerste plaats met de benoeming eener commissie tot herziening van het reglement van orde en voorts met het onderzoeken van enkele wetsontwerpen. Schoonhoven, 28 Sept. Uit het vroeger opgemaakte drietal predikanten, bestaande uit de heeren Dardenne Ankringa, te Geervliet, Oort, te Heukelum en Reede, te Benschop is he den door den kerkeraad der herv. gem. alhier beroepen de heer A. J. Oort, th. dr. en predikant te Heukelum. Dezer dagen is te Weenen voor het eerst een israeliet begiftigd met de orde van de ijzeren kroon. De proeven in Frankrijk genomen om den katoenheester inheemsch te maken hebben dit jaar goede uitkom sten opgeleverd. Garibaldi is wel in zijn schik met het fransch-itali- aansch verdrag, daar de Romeinen wel bij niagte zijn om zelvea ban gouver nement omver te werpen. Beijeren en Wnrtemburg hebben officieel kennis gegeven hunner toetreding tot het gewijzigd tolverbond. De staatsraad te Bern heeft met 31 tegen 11 stemmen het fransch-zwitsersch traktaat goedgekeurd. De italiaansehe kamers zullen eerst 24 October geopend worden. Dit uitstel is verleend ten behoeve der ministerjagt. De stokslagen worden in de pruisiscüe gevangenissen weder ingevoerd. De berlijnsche hagel-assurantie-Tnaatschappij deelt een dividend van 140 th. uit over een kapitaal van 200 th. LI. Zondag nacht zijn schokker, van aardbeving opgemerkt te Manchester, Leeds, KochJale enz. vergezeld van gedruisch gelijk aan verren donder. Men t eft van geen ongelukken of schade gehoord. Het deficit op de loopende dienst in Oostenrijk zal 30 a 40 millioen bedragen, dat als altijd door eene leening gedekt zal worden. Te Venetie zijn 70 Engelsehen aangekomen en daaronder de verte-veuvvoordigers der voornaamste londensche dagbladen, om een reis door Italië te doel. In Tyrol duren de arrestatien voort. Men heeft plan het brievenport in Pruisen te verlagen. Bad Ems is dezen zomer bezocht door 7595 vreemde badgasten. In Sleesuijk worden de door Denen verlaten onderwijzersplaatsen door Pruisen bezet. Men verwacht dat Spanje weldra Italië zal erkennen. Te Londen zijn valsche souve- reions in omloop. De Spanjaarden honden zich met moeite staande op San Domingo. Te Liverpool is een voornaam efecteu-nia.keiaar op de vlugt gegaan, ruim zeven millioen gulden schuld achterlatende. De bank te Amsterdam heelt 29 dezer het disconto tot 6 pCt. verhoogd. De deensehe prinses Dagmar is verloofd met den russisehen troonopvolger. In Japan is de taikoen ten gevolge van hofkabalen vervangen. In Brazilië is een nieuw ministerie tot stand gekomen. De russische stad Simbirsk is op enkele huizen na geheel afgebrand; meer dan 50 personen worden vermist; men werpt de schuld op de aldaar verblijfhondende Polen. Te Nijmegen zijn drielingen van bet mannelijk geslacht geboren. Het japansch—uederduitsch—engelscb woordenboek van professor Hoffman is na twintig jaren arbeids gereed en wordt met de uitgave begonnen. Te L'trecbt bestaat het plan tot oprigting van een gemeenschappelijk te legraaf- en postkantoor. Fit Portugal bcrigt men dat de oogst, ook vao den wijn zeer overvloedig is. Gouda, 29 Sept. Tarwe, Toolsche pr. 2400 n. <ffi 310. Zeeltvvsche pr. mud 9 a 9.50. Rogge, Koningsb. 6.50 a 6.75. Dantziger ƒ6.50 a 6.75. Zeeuwscbe 6.10 a 6.40. Gerst 4.75 ti 6. Haver 4 a 5. Boekweit, fransche per 2100 n. <t£ 210. X. Brab. 230. Hennepzaad 6. ]le veemarkt was met goe '.en aanvoer en vlugtren handel vooral in de beste soorten, schapen gingen mede ving van de hand en de handel in magere varkens en biggen was iets levendiger. Goeboter 1.20 a f 1.32. Ueiboter la/ 1.10. Delft, 29 Sept. T>e aangeroerde granen zeer different van kleur en kwaliteit werden tot verschillende prijzeu Gpgcruimd de tamelijk goede kwaliteiten brasten slepende de navolgende prijzen op. Tar ve S.20 a 8.60 Rogge 5.S0 a 6.40. Wintergerst 4.80 a 5.60. Zomergerst 4.40 a 5.80. Korte haver 4 a 4.40. Lange haver 3.20 a 3.60. Dui- veboonen te vergeefs geveild. Gr. erwten 6.70 a 8.80. Witte erwten 6.75 a 7 voor mesting. Aan stads waag gewogen van 2229 Sept. 26'4, 692/8 er. 59/16 boter, te zamen 15470 n. 16. Boter 59 a 69 het vierde; 1.47" a 1.725 p. n. 16. Ter markt 430 mud aardapp. 1.80 a 2.20. Dordrollllt, 29 Sept. Tarwe, j.ir'ge en nieuwe 7.. VI. en Overm. weinig aangevoerd en vlug verkocht; jarige 8.80 a 9, bl. en afwijkende S.20 a S.60, nieuwe i g. Roce-e jarige en nieuwe Z. VI. en Overm. weinig aangevoerd en'ook wel te verkoopen, jarige ƒ5.70 6.20, i: nu ƒ5 .60 a 6. Gerst. Winter 10 c. lager, zomer in de -oorten eenige vraag tot vorigen prijs; nieuwe winter d" zomer 4.40 a 4.SO. Spelt ƒ2.80 a ƒ3.10. li r mei timer kooplust, inl. voer ƒ2.40 ii ƒ3.20, d° dikke 2.80 J 3.80. Boekweit bij meer aanvoer uit X. Brabant slap, eene partij Bergen op Zoomsche op70 <ffi tot 195 gee'-aitst. Paarde!», 4 a 6.60. Bl. erwten 20 e. lager 7.-0 a 7.60. e erwten voor mesting 7 a 7.40. Middelburg, 29 Sept. Goede jarige zeeuwsehe tarwe S.25, puike nieuwe weinig aangevoerd 8. Puike jarige walchersebe tarwe./ 8.80 a 9.25 met goede vraag. d". nieuwe voor de zaai 9.25. Goede nieuwe veel aangevoerd dot a weinig gevraagd 8 a 8.50. Puike jarige zeeuwsehe rogge 6. Puike nieuwe"d°. 5.75. Puike wintergerst 5.50. Goede zomergerst gevraagd 4.50. Nieuwe zeeuwscbe paarde!) men .7". Nieuwe walch.gr. erwten, weinig aangevoerd met goede vraag 7.25 a 7.50. Deventer, 30 Sept. Tarwe S ii 9. Rogge 5.50 a 6.20. Boekweit 5.75 a 6.75. Gerst f 4.50 a Haver 3.50 a 4. Boter pr. 20 n. "8. le s. 25 a 26.50, 2' s. 21.25 a 22.25. Zwolle, 30 Sept. Middelprijzen. Tarwe 7.93. Rogge 6.01. Boekweit 5.75 Aardapp. 1.85. Boter p. n. 16 1.35, 20 n. 16 26.75. Groningen, 30 Sept. Tarwe, rogge, gerst en haver na genoeg onveranderd. Boekweit 20 c. lager. Londen, 26 Sept. Granen. Eng. tarwe 1/— lager; vreemde evenzoo; gerst flaauwer, haver 6 d. lager. Aanvoer van 1924 sept. 2010 qr. inl. en 17006 qr. vr. tarwe, C34 qr. inl. en 57882 qr. vr. gerst, en 1740 qr. inl. en 75332 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden; 9930 runderen, 386 kalveren, 8790 schapen en 590 varkens. Voor beste runderen werd 5/4, voor d°. kalveren 5/7, voor dö. scha pen 5/8 en voor d°. varkens 4/10 per steen betaald. 27 Sept. Boter. Priesche 124/Kamper en Zwolle

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2