x Binnenland. Gemengde Berigten. AD VERTENT I EN. Speelkaarten, Kantongeregt te Gouda. Burgerlijke Stand. POLITIEKE opleveren. Naar aanleiding van dit een en ander verklaart de mini :er dat Frankrijk, na de vaststelling van bepalingen tot bescherming van den heiligen stoel, derhalve zou kunnen over gaan tot de vaststelling van een termijn tot ontruiming van het roiceinsch grondgebied. liet houdt zich daarbij overtuigd, dat de pauselijke regering van hare zijde ook wel zai verlangen terug te keercn tot den normalen toestand van een onafhanke lijk gouvernement, en dat Frankrijk alzoo mag vertrouwen, dat ook zij ten volle regt zal doen wedervaren aan de gevoeieus, waardoor het zich te dien opzigte laat besturen. Men verzekert uit eene goede bron dat de termijn tot het vertrek der fransche troepen uit Itome zal gerekend wor den in te gaiu op den dag waarop de zetel der italiaansche regering naar Florence zal zijn overgebragt. -Men zegt dat de groothertog van Toscane geprotesteerd heeft tegen de conventie van 15 sept. en tegen het overbren gen der hoofdstad van Italië naar Florence. 4 Oct. Naar aanleiding van een artikel in een der turijnsche dagbladen, zegt de C'oustitutioniiel, dat het frausch gouverne ment tot de onderhandelingen over de ontruiming van het pau selijk grondgebied besloten was, ten gc.olge der verklaring van liet kabinet van Turijn, dat hot wegens politieke, admi nistratieve en strategische redenen voornemens was den zetei der regering naar Florence over te brengen; doch dat deze ver plaatsing, ais zijnde het aanleidend motief tot die onder handelingen en tevens de hoofdvoorwaarde tot de terugroeping der fransche troepen geweest aan deze terugroeping nood wendig moet vooraf gaan en dus niet eerst na het vertrek der troepen ten uitvoer behoort te worden gebragt. Iuarseille, 4 October. Uit Rome wordt van 1 dezer ge meld, dat een tiental personen, die den 29 sept. gearresteerd waren, op vrije voeten zijn gesteld. Bij de afzending vnn dit berigt was het er rustig. l>e paus heeft dagtlijk&che gebeden en processien bevolen, uit aanmerking der tegenwoordige moei- jelijke omstandigheden. Er waren deu 30n september vonniosen uitgesproken, ter zake van een plan om den pauselijken staat te overweldigen, ingeval de paus, die tij lens het opmaken van het ontwerp ziek lag, kwam te overlijden, terwijl de sa menzweerders tevens voornemens w aren den ex-koning van Napels gevangen te nemtn en aan het italiaansch gouvernement uit te leveren. Weenen, 3 October. Volgens de Freie Presse heeft De nemarken in de zitting van 11. vrijdag voorgesteld om de kwes tie der liquidatie door scheidsreglers te laten beslissen, hetgeen door de duitsche gevoiinagtigden onaannemelijk werd verklaard, die een kuthegorisch antwoord verlangden. De deensche ge- volmagtigdcn hebben deswege langs teiegrafischen weg iustruc- tieu aan hunne regering gevraagd. Lr is eene zeer sterke partij in Hongarije voor de spoe dige b jeenroeping van den landdag. Bij gelegenheid van het bezoek door den kei/er te Comorn afgelegd, heeft een der bis schoppen aan de tafel van den keizer gezeten, een toast inge steld op de spue li ge opening van den landdag. Een zeer groot gedeelte der hongaarsche natie vereenigt zich met dien wensch en beijvert zich om hem weldra verwezentlijkt te zien. (ieduiende het jaar 18(13 zijn op de spoorwegen hier te lande 77 personen, hetzij met of buiten hunne schuld gedood, 56 zijU meer of minder gekwetst. Het meurendeel der onge lukken is veroorzaakt door ozivoorzigtigheid dergenen, die daar van het slagtoffer zijn geworden. Berlijn, 4 October. I)e stiiat van zaken, zoo als die nu se.lert de conventie van 15 september is, veroorzaakt het mi niserie Bismarck meer hoofdbrekens, dan het aanvankelijk scheen. Het kabinet van Weenen is het geschil met Denemarken van harte moede. Het dring*, op vrede aan, zelfs tot den prijs van belangrijke concession aan Denemarken, hetgeen hier ongelegen komt. Niet dat von Bismarck juist tegen eenige concessie is, want hij is minder op Denemarken dan op de hertogdommen gebeten, maar het ligt niet in zijn plan, dat de bezetting van Sleeswijk en van Jutland spoediger zal op houden dan hij gedacht had. Alleen de omstandigheid, dat de liberalen in den lande op eene spoedige afdoening dezer zaak aandringen, zou voor von Bismarck genoeg zijn, om haar op de lange baan te schuiven. Hij heeft zich onlangs in dien geest uitgelaten. -De ochtendbladen melden, dat de heer Hasselbach uit Praag is teruggekeerd. Hij werd spoedig na zijne aankomst door den minister van financien ten gehoore ontvangen. Zij voegen er bij d.it de heer Hasselbach niet naar Praag zal terugkeeren. lau de aangeklaagden in het monsterproces der Polen zijn thans 79 personen door het hof verhoord. Een zeer groot ge deelte is reeds buiten beschuldiging gesteld. In de miaisieriele kringen wordt beweerd, dat de komst van lord Clarendon te Weenen met de politiek in geen verband staat. Dergelijke bewering, in strijd met belgeen van goeder- hand is bekend geworden, doet het vermoeden ontstaan, dat zijne zending van een staatkundigen aard is en dat zij hier zorg baart. Met 1° januarij van het volgende jaar komt het gewij zigd tarief voor de tolverbond-staten in werking. Gouda, 5 October. Het tegen heden avond aangekondigde orgel-concert heelt geen voortgang door eene ligte ongesteld heid van mejuffrouw Augusta Bornholdt. Wij hebben5 echter het genoegen te kunnen mededeelen dat de ongesteldheid reeds geweken is en het concert zal doorgaan op aanstaanden maan dag, zoodat ons publiek niet verstoken zal blijveu van het ge not om die gevierde kerkzangeres te hooren. De onlangs benoemde officieren van gezondheid 3a= klasse hij de landinagt, de heeren Boekelman, Frankenhuysen en Flint zijn met 3 oct. geplaatst bij de garnizoenen te Gouda, Roer mond en Woerden. De berigten uit de kolonie Suriname zijn niet eensluidend ten aanzien van de gevoigen der vrijverklaiing van de slaven. In sommige klaagt men over den onwil der vrijgemaakten om geregeld te werken, over teruggang van productie. In andere wordt verzekerd, dat de planters over 't algemeen reden hebben om tevreden zijn met den tegeuwoordigen toestand en voeren tot bewijs daarvan aan, dat onlangs twee plantagien, die zelfs niet in den besten toestand waren, zijn verkocht voor f 19,000 en 35,0(10, en dat onder de koopers werden geteld eigena ren en directeuren van andere plantagien. Naar men verneemt is het srebruik maken van een ge meenschappelijk station door de administration van den rijn spoorweg dl den centraalspoorweg te Utrecht, voor goed geregeld. De Friesche Courant schrijft ten aanzien der middelbare* scholen o. a. het volgende: Het mag schier overbodig worden geacht, op de vele voordeelen te wijzen, die inzonderheid de hoogere burgerscholen zullen opleveren, waarvan, wat Friesland betreft, te Sneek reeds eene door de gemeente, onder genot van jaarlijksche rijkssubsidie, is in v.erking gebragt, en te Leeuwar den eerlang eene van wege het rijk zai worden gevestigd, beide met vijfjarigen curcus. De behoefte aan technisch onderwijs, het eigeutlijke hoofdoel der wet, is hier te lande overal zeer groot. De nijverheid, in hare meest uitgebreide beteekenis, heeft zich in de laatste jaren ontwikkeld op eene wijze, waarvan een voorgeslacht zekerlijk nooit heeft kunnen droomen. Stoomkracht, werktuigelijke kracht en electriciteit, wier toepassing dagelijks grootere vlugt neemt, beheerscheu, als ware het, bijna alle"soor ten van volksvlijt, en de handel wordt van deze laatste al meer en meer de onafscheidelijke gezel. De gelegenheid intusschen, om zich in Nederland de voor een en ander zoo noodige kennis te verschaffen, bleef voortdurend ontbreken, en ons land, wat betreft de inrigting van het lager onderwijs) teregt meermalen als een model genoemd, stond in opzigt tot liet middelbaar onderwijs verre ten achteren bij naburige rijken Onze burgerstand, laten wij ons zeiven niet misleiden, bezat tot dusverre, over het geheel, niet die wetenschappelijke kennis en beschaving, welke men zoo zeer in den Engelschman, üuit- scher enz. aantreft, die men dan ook in vele. zoo niet in de meeste inrigtingen van handel en nijverheid ten onzent de eerste en beste plaatsen zag innemen. Binnen weinige jaren zal dit nu gelukkiglijk een einde hebber, genomen en zullen ook onze burgerjongeliugen, die, willen zij de concurrentie met den vreem deling volhouden, zich slechts elders legen groote uitgaven technische nf industriële bekwaamheden konden eigen maken, de levende werkkrachten in ons midden vermeerderen. Menig ouderenpaar, dat reeds bezorgd de toekomst te gemoet zag, als het peinsde over een middel van bestaan voor zijne zonen zal ze voortaan tegen inderdaad weinige uitgaven in de elven woonplaats of in de nabijheid daarvan een ouderwijs kunnen, doen deelachtig worden, dat jaren lang werd gewenscht en eene volstrekte behoefte voor den tegenwoordigen tijd is <*e- worden. D Het adres van antwoord heeft in de tweede kamer, zoo als men verwachtte, een levendig debat uitgelokt. Al aanstonds is er strijd gevoerd over de vraag of men strijden zou al dan niet? Onder de leden der oppositie was er meer dan één die den strijd vermeden wilde hebben. Waarschijnlijk wel uit o'ver- tuiging, dat de krachten te kort zouden schieten. Sommigen gaven aan hun ontwijkings-systeem een schoonen glimp, door te zeggen, dat strijden tijd kostte, geen practisch nut had, later beter te pas kwam, enz. De meerderheid echter, die de' algemeene strekking van het adres goedkeurde, heeft beslist, dat men niet door een kleurloos adres de gelegenheid zon be nemen, om de krachten te meten. De natie heeft reden om zich over dezen loop der zaken te verblijden. Zij zal nu gele genheid hebben om hare vertegenwoordigers in hun staatkun dige beginselen te leeren kennen, Eene openbaring van begin selen, bij den aanvang der parlementaire zitting, is voor de natie en voor de regering beiden even gewenscht, en zij die schromen daarvoor uit te komeu, kunneu kwalijk geacht wor den, vóór alles het heil des vaderlands te bedoelen. Goess. Cour. 'S Graveilhage, 3 Oct. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer der staten generaal heeft de voorzitter de namen medegedeeld der over verschillende wetsontwerpen benoemde rapporteurs en van de leden der commissie belast met bet ontwerpen eener herziening van het reglement van orde. Die commissie bestaat uit de hh. J. K. van Goltstein, Kappeyne, Heemskerk, van der Linden en Begram. De voorzitter heeft vervolgens verslag gegeven van de au diëntie, we'k de commissie uit de kamer bij den koning heeft gehad ter o-'erhandiging van het adres van antwoord. Boskoop, 3 October. De alhier gehouden tentoonstelling van boomvruchten, door de vereeniging tot regeling er verbe tering der vruchtsoorten werd druk bezocht zoowel door vreem delingen als ingezetenen. Geen soort, of zij was er vertegen woordigd en voor een goed arrangement was behoorlijk gezorgd. Laatstleden zaturdag avond is er tusschen de personen L. int H. en B. de G. in de tapperij van J. v. d. W. twist ontstaan; zoodat de hulp der politie moest worden ingeroepen en het mes, waarmede L. int H. zich wilde wreken in bewa ring is genomen, doch B. de G. die hem hetzelve ontnam, heeft daardoor nog eenige kwetsuur aan de hand bekomen. In Engeland nemen de faillissementen schrikbarend toe. De Pruisen neme uen schijn aan of zij Alseo nog willen versterken. Den 28 bcpt. is het eerste vat van roode druiven te Coblents aangevoerd. De fabriek van papieren dakbekleeding te Finkenwalde is geheel door brand vernield. Te Dirsehau aan den Weiehsel is een marmeren ge denksteen opgerigt voor J. R. Forster, den reisgenoot van Cook. Uit Trier meldt men, dat in dien omtrek herhaaldelijk wolven worden gezien. Er zijn thans in Frankrijk 6 kardinalen, 15 aartsbisschoppen, 99 bis schoppen, 155 vicarissen-generaals, 660 kanunniken, 3396 pastoors, 29630 kapellaans, 10,000 priesters, 30,000 seminaristen en 50,000 personen, behoorende tot de verschillende geestelijke orden. Dagelijks worden ie Parijs ruim een raillioeu oesters gebruikt. De adjudant van Gari baldi heeft te Utrecht met de studenten gedejeuneerd. In Drenthe worden de aardappelen tegen 90 c. het mud afgeleverd. Men wil een algemeen petitionnement organiseren ten behoeve van het zoogenaamde christelijke nationaal onderwijs. Te Berlija heeft men het leugenachtig gerucht uitgestrooid, dat tijdens de groote manoeuvres op den koning ge schoten was. Te Metz zullen vier op zich zelvtfn staandp foxten ge bouwd worden. Het zenden van troepen uit Frankrijk naar Algerie houdt nog altijd aan. De spaansche ministers leenen vooreerst geld bij inlandsche kapitalisten tegen 13 pCt. om later goedkooper bij vreemden te regt te komen. In Venezuela i* eene revolutie uitgebroken. Men spreekt in Oostenrijk vau legerreductie. Het deensche leger wordt op voet van vrede gebragt. In een der mijnen van de Madeley Wood Compagny tusschen Ironbridge en Madeley is bij het ophalen der werk lieden de toestel gebroken, waardoor negen personen jammerlijk omkwamen. Turkije treedt in den rang der beschaafde volken-, elk half jaar eene leening om den interest te betalen. Aan de 8tolpervlotbrug zijn twee matrozen in het noordhollandsch kanaal veru -ïken. Door een hevigen brand zijn te Meppel in den nccht van donderdag op vrijdag drie groote woningen enz. vernield. Te Shanghae heersebt de cholera. Zaturdag avond is koningin Christina te Madrid aangekomen. Eene vereeniging van negers te Baltimore heeft den president Lincoln een bij bel aangeboden, waarvan alleen het bindwerk 1450 heeft gekost. De werklieden te Nimes weigeren ie arbeiden, zij willen korter werken voor meer geld. Na het vertrek der eskaders verwacht men nu nog een aanval op de stad Tunis. In Denemarken beschuldigt men Pruisen van den vrede tegen te werken. Te Geneve is een groot gebouw van zeven verdiepingen, genaamd Chateau-Branlant midden in den nacht in zeer korten tijd door brand vernield. Negen lijken zijn gevonden en achttien gekwetsten waarouder twee geneesheeren naar het gasthuis ver voerd. Te Rome hebben arrestatien plaats en Wfrfd dageliiksche pro- cessien gehouden. De Fiansrhen herhalen in Mexico onophoudelijk huune overwinningen en er blijft nog altijd te overwinnen. Op het congres te Amsterdam waren 80 Gentenaars en 70 Franschen. Donderdag jl. is te Petersburg de eerste sneeuw gevallen. Door het kantongeregt alhier zijn op den 2Sn September jl. veroordeeld: Twee personen, ieder in eene geldboete van 1, bij wanbe taling elk een dag gevangenisstraf, ter zake van het niet doen van aangifte van verhuizing te Gouda. Een in eene geldboete van 3, bij wanbetaling drie dagen gevangenisstraf, wegens het bevisscheu van eens anders visch- water zonder vergunning. Een in eene geldboete van 3, ter zake van het als voer man van een aangespannen hondenkar te Gouda, niet gaan naast de honden. Een iu eene geldboete van f 1, bij wanbetaling een dag ge vangenisstraf, wegens het rondbrengen van melk te Gouda, iu een emmer die niet overdekt was inet een houten, blikken of koperen deksel. Een in eene geldboete van f 3, bij wanbetaling een dag ge vangenisstraf, ter zake van 1° het niet gemuilband zijn van zyne aangespannen honden, en 2° het als voerman zich plaat sen op een aangespannen hondenkar, beide te Moordrecht. Twee, elk in eene geldboete v m f 3, bij wanbetaling ieder een dag gevangenisstraf wegens het harder 'in stapvoels rijden met een wagen, bespannen met een paard door de kerkstraat te Moordrecht. Twee, elk in eene geldboete van 1, bij wanbetaling ieder tot eene gevangenisstraf van een dag, ter zake van het niet opvolgen der bevelen van een brandspuitmeester bij een plaats gehad hebbenden brand te Moordrecht. En al de veroordeelden solidair in de kosten. GOUDA. Gebok::N: 30 Sept. Hendrika Johanna, ouders J. Bennis en Mol. Clasina Albertha, ouders D. van der Kint en A. M. File.. 1 Oct Franciscus Adrianus, ouders C. Lafebt'r en L Jonker. Hen rietta Alida Maria, ouders A. de Zeeuw en C. Akrijn. Elizabeth Maria, ouders P. Schouten en S. P. Zaudijk Cormlia, ouders J. Bons ea A. van Eijk. Adriana, ouders H de Jong en A. Me.jer. Mar- gretha Johanna, ouders J. Oudijk en J. Mujjs. 2 Ber rdu- ouders J. van Erk en J C. Kisinan. Johanna Hendrica, ouder* F .n Hooff en J. Dougclmaus. 3. Trijntje ouders T. van der End en 1. Overleden: 29 Sept. W. Begeer, 3 m. 30. J H m9 iu. 1 Oct. A. van Hoorn, 9 m. - 2. M. M. Kwiukelt 7 w. 3. A. Fokkers, 61 j. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 23 tot 30 Sept. 1864. Geboren C'ornelis, ouders H. Liefhebber en P. vau der R.-e Wil helmus, ouders J. P. Gerbards en M. Peires. Bij A. BRINKMAN te GOUDA en ver der a/om te bekomen Iz. J. LION, Hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid- Holland en 's Gravenkage, opgedragen aan de hh. FRUIN en VISSERING. Prijs 10 Centen. Tevens heeft hij voorhanden een ruim assortiment tegen zeer billijke prijzen. COMMISSARISSEN en GEDELEGEERDEN der ONDERLINGE WAARBORGMAATSCHAPPIJ van WEDUWEN-PENSIOENEN maken aan de leden bekend, dat zij heden in de 3e jaarlijksche algen". er\e vergadering, de rekening en verantwoording van Directeuren hebben aangehoord, met de boeken en bescheiden vergeleken, en in de volkomenste orde bevonden; het verslag en een extract der rekening zal zoo spoedig mogelijk aan de leden worden toegezonden. Commissarissen van deze gelegenheid gebruik makende noodigen een elk, die zijne event, ile weduwe een jaargeld wenscht te verzekeren uit, om kennis te nemen van den inhoud der statuten van opgemelde MAATSCHAPPIJ, overtuigdals z'j zijn, dat dit de eenige inrigting van dien aard is, welke soliditeit aan onkostbaarheid paart. AMSTERDAM, 29 September 1864. 's Hage W. A. WIJSMAN. Delfzijl Dr. J. B. ROLL. Harl'mgenCommissarissen. Alkmaar. Gedelegeerden. NB. Voor Gouda en omstreken worden Correspondenten verlangd. ALEX. DCTJM A. J. SMAAL J. F. POSTHUMA J. PASMAN

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2