I LEN. ■tober is de S RUHR- Zondag, 9 October. Overzigt. N°- 264, öuitenlanh. 1864. Is A •ten. DI1ULR naar 963/8 'i l 557d Is 217s «Vs NKMAN. baar ten kan- s, Westhaven /4 /s 687/8 82 82 bij G. F. JU DA, met ■ente-aecijns, tens tien kan Gebleven koers. fiO’/s zes voor r 1864, zal vuda op Ani- inkondiging, orden ip dien dag, aangenomen. CTS. per rgplaats ran 70 CTS. iuis bezorgd. van BUM A lag den 24 s 10 ure, in r/A' publiek 81716 62H/16 V16 /8 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2.25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. TER a 462/]0 er 2de soort i 5 7 Vs cents, per kan dere sterkte Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 60. /s /i /s V16 October, jste rs. /s /16 /s van dit berigt gelegen te kadaster sec- f3, groot 21 vaarden 1°. London, 4 October. Uit nadere berigten omtrent het sprin gen van de kruidmagazijnen te Erifh blijkt, dat er slechts 56000 pond kruid aanwezig was; het getal slagtoffere bedraagt 20; de aangerigte schade wordt op 4 millioen gulden berekend. Door GOUDA, 8 October. De deensche onderhandelingen blijven in het duister gehuld en terwijl men aan de eene zijde spreekt van toenadering en concessie, meent men aan de andere zijde dat russische invloed zich ter gunste van de verdrukten begint te doen gevoelen. De arme inwoners van Jutland zuchten onder de vreemde be zetting; de hertogdommen zien evenzeer reikhalzend uit naar beslissende regeling; Oostenrijk wenscht niet minder beëindi ging van de geheele zaak bij het opkomen van zuidelijke on weerswolken, alleen Pruisen heeft geen haast met de afdoening, het koestert bedoelingen van eigenbaat, die door italiaansche verwikkelingen bevorderd konden worden. De fransch-italiaansche conventie levert een breed veld op voor verschillende beschouwingen. Ret einde der zaak is niet moeijelijk te gissen en dit is ook de wezentlijke bedoeling, namelijk Rome, de hoofdstad van Italië; maar Frankrijk wil dit in geen geval erkennen, het wil doen gelooven, dat aan zulk eene uitkomst niet wordt gedacht. Florence zal de hoofd stad zijn van Italië, en de nietige overblijfselen van den ker- kelijken staat zullen door een eigen leger beschermd worden. Indien men nu al wist, hoe dat leger zou betaald worden, dan nog blijven er zoo vele wegen en middelen over, om bij den afkeer der bevolking gedurige woelingen te onderhouden en het regeren‘Ónmogelijk te maken, dat men zeker voorspellen kan, het aftrekken der Franschen zal de vervulling van Itab’e’s wensch zijn. Want geven de Franschen de bezetting van Rome op, zij kunnen niet toegeven, dat een ander tusschen beide kome. Het magtelooze Spanje zal het toch niet wagen het gevreesde Frankrijk te trotseren. En Oostenrijk moet bedacht zijn op aanranding van Venetie; de verandering der italiaansche residentie is te dezen aanzien niet zonder ernstige heteekenis. Oostenrijk is bovendien de eenige mogendheid, die voor de handhaving van het wereldlijk gezag groote opofferingen zal willen doen. Zoude het welligt niet daarop afgezien zijn om Oostenrijk nog eens zoolang te plagen, dat het weder aanvalt, en aan Napoleon de gelegenheid biedt om de andere helft van zijn programma af te spelen. In Italië begrijpt men de be doeling zeer goed, te Rome is het volk dronken van vreugde, de oostenrijksche en pauselijke regeringen denken er andere over, maar wat is er te zeggen tegen de opheffing van eene te langdurige interventie; mogen gouvernementen blijven bestaan, die duurzaam gehandhaafd moeten worden door vreemd geweld? Wij bewonderen de schrander^’ van den keizer, die zoo juist het oogenblik weet te kie „u, zijne voornemens in zoo ondoordringbaar duister weet te hullen en onder zoo schoonen glimp tot zijn doel weet te komen. Dat is bewonderenswaar dige staatkunde, al is het geene edele handelwijze. Maar Pruisen en Oostenrijk zijn niet beter omdat zij dommer zijn. Wij gaan nieuwe onrust te gemoet, de eene beroering volgt op de andere, en zoo lang geene hoogere beginselen in de staat kunde geëerbiedigd worden, zal de beschaafde wereld niet zonder schokken kunnen vooruit streven op de baan der ontwikkeling. In Noord-Amerika duurt de oorlog wel altijd voort maar het zuiden spant zijne laatste krachten in tegen het overmag- tige noorden. Lincoln zal waarschijnlijk den oorlog ten einde brengen. De democraten klampen zich vast aan MacClellan, maar het is ondenkbaar dat hij, na zijne verklaring ter hand having der unie, de overwinning zou behalen op zijnen tegen stander. Het noorden zegeviert en de slavernij bezwijkt. De prijs der Advertentiën van één tot i regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend plaatsruimte. ijverigen arbeid van 2400 personen, waaronder 2000 soldaten, beeft men den Theemsdijk, die 170 el was weggeslagen, nog bij tijds kunnen herstellen, zoodat overstrooming is voorkomen. Zaturdag werd de plaats van ’t ongeval door 20000, eergister door 100000 personen bezocht. In Staffordshire duurt het verzet der kolengravers op zorgwekkende wijze voort; zij volharden in hun besluit om tot geene andere schikking te komen dan de door hen verlangde verhooging van loon; men vreest dat ten gevolge van dit ge schil aldaar gebrek aan steenkolen zal worden ondervonden. Berigten uit New-Yörk van 24 sept. deelen mede: Ge neraal Sheridan, der noordelijken, heeft het legercorps van Early tot Straatsburg vervolgd en hem aldaar geslagen. Early verloor hierbij 16 stukken geschut. Bij de afzending ~L werd de vervolging door Sheridan voortgezet. Bij Petersburg hebben geene nadere gevechten plaats gehad. De vredes-democraten hebben besloten tot ondersteuning der candidatnur van Mac-Clellan. Parijs, A Oct. Ieder, die gewoon is dieper door te den ken, zal in den maatregel tot verplaatsing van den zetel der regering van Italië naar Florence wel niets anders blijven zien dan een fijn uitgedacht middel om de fransche troepen terug te kunnen roepen en het wereldlijk gezag des pausen eindelijk aan het beginsel der eenheid van Italië ten offer te brengen. Men zij er van verzekerd dat Italië op het oogenblik waarop het Florence tot hoofdstad verheft, vast besloten blijft om Rome tot hoofdstad van Italië te maken. Eenmaal de fransche troe pen vertrokken zijnde, heeft Victor Emmanuel schoon spel, want zijn cousin Napoleon heeft zich natuurlijk tegenover hem ver bonden om de Oostenrijkers in bedwang te houden, wanneer zij de Franschen eens te Rome mogten willen vervain Victor Emmanuel zal zelfs geen geweld behoeven te gebruikt. om zich van Rome meester te maken. De Romeinen zullen hem de pla-ts zelven overleveren onder betuiging van hunnei. e rbed voor he: kerkelijk gezag des pausen. Het zal de laatste s. ene der co- médie wezen, met een naspel, Venetie geheten, w aaraan de auteur Napoleon thans nog arbeidt 5 Oct. De Moniteur berigt, dat de gevurn urtigdeu vm Frankrijk, Belgie, Engeland en de Nederlanden, die hier b.jeen waren voor de suiker-wetgeving, het eeus zijn geworden om trent de bepalingen lie het onderwerp zullen uit maken eener diplomatieke overeenkomst, binnen eene maand of langer te sluiten. De Temps verzekert, dat de paus zich voorbehoudt, na de ontruiming van Rome door onze troepen, de hulp eener andere bevriende mogendheid in te roepen, ten einde tegen eventuele aanvallen eene bescherming te hebben, die hem niet in voldoende mate door het te organiseren pauselijk leger zou worden verzekerd. Indien aan zoodanig beroep gehoor wierd gegeven zou de oorlog niet lang uitblijven; als toch ons kabi net om der wille van het beginsel van non-interventie zijne troepen terug roept, zal het niet dulden dat eene andere mo gendheid in zijne plaats dat beginsel schende. Uit Madrid wordt gemeld, dat Peru afwijzend heeft geantwoord op de eischen van Spanje. Wel was de peruaansehe consul-generaal, de heer Moreira, gemagtigd om te Madrid tc onderhandelen, maar Spanje bleef niet bij zijne eerste eischen en beriep zich daarbij op de slechte behandeling, welke de heer Salazar y Mazzarredo heeft ondervonden. De regering van Peru loochent echter die slechte behandeling. 7 Oct. Het geheimzinnige stilzwijgen van het romeinsche hof intrigeert hier iedereen. Men had algemeen verwacht, dat de paus terstond zou geantwoord hebben met een non pos- sumus, gelijk wij dat in gelijke gevallen van hem gewoon waren. In plaats daarvan heeft het pauselijk gouvernement tijd tot overweging gevraagd, als ware het bereid om ern stig de bepalingen van het fransch-italaansche uactaat te wikken en te wegen en als wilde men doen gelooven, dat de aanneming dier bepalingen door het hof van Rope nier tot de onmogelijkheden behoort. Zij die hieruit opmake/(dffl dit bewijs Vy G0UDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1