Bhtnenlanfr. Gemengde Bcrigten. Ingezonden. Marktberigten. van toenadering is tot de beginselen van dezen tijd, zullen spoedig uit hunne illusie worden wakker geschud. Zoo de kar dinaal Antonelli den heer Sartiges nog niet geantwoord heeft, dan is het omdat hij den tijd wil hebben de katholieke mo gendheden te polsen, ten einde te weten hoever haar goede wil ten opzigte van deu paus gaat. Daarvan zal afhangen, welken toon Antonelli in zijn antwoord aanslaat; maar in allen gevalle zal dat antwoord eene weigering zijn om zich met Italië te verzoenen. Men verwacht dat het pauselijk gouvernement eenige kleine hervormingen zal invoeren, om zoo doende te trachten het volk van Rome voor zich te winnta en het gevaar te ont- wijken, dat dit gouvernement bedreigt, zoodra de fransche troepen de stad verlaten. Naar men beweert is het laatste bedrijf in de deeusche kwestie nog niet afgespeeld, maar bereiden zich daarin ernstige gebeurtenissen voor. De versterking van het garnizoen van kopenhagen wordt als een verontrustend teeken beschouwd; keizer Alexander legt duidelijk sympathien voor Denemarken aan deu dag. Hij heeft eea zeer hartelijken brief geschreven aan den koning van Denemarken, ten geleide van de ridderorde van st. Catharina voor prinses Dagmar en van die van st. Andreas voor den kroonprins. Men schrijft uit Spanje dat het geen verwondering moet baren, wanneer men eerstdaags de optreding verneemt van een nieuw ministerie, ditmaal uit de progressistische partij gevormd. Uit Kome schrijft meu: De Romeinen zijn dronkeu van vreugde over liet gesloten verdrag, hoewel de inhoud er nog niet bekend was. In de regeringskringen scheen men een wan hopige verdediging in den zin te hebben en zich met alle magt aan de laatste o\erblijfselen van een verdwijnend gezag te i.llcn vastklemmen. Men zal ten spoedigste een leger orga niseren, zoodat het wel waarschijnlijk is, dat de Fratischen lang voor den gesteldeu termijn het pauselijk gebied zullen hebben verlaten. De vraag zal alleen zijn, hoe het nieuwe le ger te betalen. Weenen, O Oct. In de heden gehouden zitting der con ferentie hebben de deensche gevolmagtigden, naar men zegt, concessien gedaan ter zake van de grensregeling en de finan ciële kwestie; zij bleven achter aandringen op de uitsluiting der afkoopsom van den Sondtol van het active vermogent§n slotte hebben zij een nieuw voorstel gedaan tot vereffening der geschillen. De heer v. Balau was bij de conferentie tegen woordig. Men leest in een onzer bladen: Om het evenwigt in het budget te herstellen is eene totale verandering der oostenr. politiek noodig, eene politiek, die eene doortastende vermin dering van het staande leger toelaat. De meest gereede weg daartoe ware de vrijwillige ontruiming van Yenetie, welks bezit eischt, dat wij 100,000 man op de been hebben. Berlijn, 5 Oct. De Provinc. Corresp. deelt in het jongst verschenen noramer bet volgende mede. De krachtige wijze waarop de beide groote duit-:che mogendheden zijn opgetreden, heeft de deensche regering dc noodzakelijkheid doen zien om de hand van verzoeniDg aan te bieden en pogingen te doen om de beslechting der financiële kwesüen te vergemakkelijken. Op grond hiervan mag de hoop worden gekoesterd, dat de beraadslagingen over den vrede spoedig tot een gewenscht re sultaat zuilen leiden. Wat betreft de bijeenroeping van den Landdag, die kan bezwaarlijk voor de eerste helft van decem ber worden te geraoet gezien. C Oct. De Kreuzzt. bevat eene correspondentie uit Rouie, waarin gemeld wordt, dat kardinaal Antonelli in eene nota aan mgr. Chigi, nuntius te Parijs, geantwoord heeft op de hem door den gnuif van Sartiges gedane medMeeling nopens de conventie van 15 sept. De kardinaal beklaagt zich in bedoelde nota daarover, dat de fransche regering den h. stoel zoolang onbekend gelaten heeft met de conventie, en beweert, dat de paus te ailen tij Ie het fransche garnizoen door troepen een er andere mogendheid kan doen vervangen, wanneer eigen mili taire magt ontoereikend mogt zijn om de onafhankelijkheid van den paus te steunen. De kardinaal gelooft verder, dat, of schoon Piemont van een opentlijken aanval op Rome afzie, die- mogendheid toch den illoyalen oorlog zal voortzetten. De paus ziet in de conventie slechts een waarborg voor de revolutie, welke Piemont aanzetten zal. Wanneer men voortgaat den paus in de uitoefening zijner souvereiniteitsregten te hinderen en hem het regt te betwisten zich te verdedigen gelijk hem dat goed dunkt, zal de paus zich verpligt zien daartegen te protesteren en eene houding aan te nemen, die zijn pligt als paus en als souvereiu hem voorschrijft. Kopenhagen, 5 October. In de beide kamers van den rijksraad hebben de boeren vrienden een adres aan den koning voorgesteld, waarin hoofdzakelijk op het bewaren der vrijheid en onafhankelijkheid wordt aangedrongen. De grondwet van 5 junlj 1&19 blijft van kracht. Gouda, 8 Oct. Naar men verneemt bestaat het plan om in de nabijheid deiier stad op te rigten eene aanzienlijke beet wortel-suikerfabriek. Ongetwijfeld zou deze onderneming strek ken ter verhooging van den bloei onzer gemeente, en het L te hopen dat de aangevangen bespreking tot een gunstig re sultaat moge leiden. Men verneemt met betrekking tot de spoorweg-verb'n- ding tusschen Nijmegen en Kleef dat, nadat na onlang- d. overeenkomst die lijn betreffende tusschen Nederlanden Pr. is gesloten is, ook dezer dagen de Jplannen voor den a; nlef van den spoorweg op pruisisch grondgebied zijn goed gc- keurd en de onteigeningen zijn aangevangen. Op nederlauasch grondgebied is dit reeds ijna geheel voibragt. Er zullen tns- sehen Kleef en Nijmegen twee halten zijn, een op pruisisch terrein bij Cranenburg en een in Gelderland bij Groesbeek. - LI. zaterdag is in handen gesteld van den amerika -hen consul te Amsterdam, het volgend adres, voorzien van dc d- teekeniugeu van 160 leden der internationale veretaig. ot bevordering der sociale wetenschappen. „Aan Abraham Lincoln, president der Arereenigde Staten. „Mijnheer de President! „Sedert zijn ontstaan volgen wij met de grootste belangstel ling deu strijd, die gevoerd wordt tusschen de energieke burgers van bet Noorden eu de slavenhouders van het Zuiden. Hoewel betreurende bet vergoten bloed en de rampen, die de ooilogna zich sieept, weuschen wij u geluk met de standvastige dege lijkheid waarmede gij en het groote volk, dat u heeft gekozen, bet regt en de menscheiijkfceid hebt verdedigd. Overtuigd dat het volk der Vereenigde Staten uit deze beproeving sterker dan ooit zal te voorschijn treden en met eene toekomst voor zich, waarin geen slavernij meer zal bestaan, verwachten wij de aan slaande zegepraal van de heilige zaak der vrijheid. Wij zijn verzekerd, dat dour u nimmer de bestemming van de -toote republiek zal worden uit het oog verloren. „De onderteekeuaars, leden der internationale vereenigiug tot bevordering van de sociale wetenschappen, aanwezig fte Am sterdam, sept. 1864. In den omtrek van Arnhem bespeurt men weini" van de zoogenaamde aardappelenziekte. Op de hooge gronden der Yeluwe en in den zoogenaamden achterhoek vindt men er dit jaar meer sparen van. Het is alsof die epidemie, die bij haar eerste verschijnen inzonderheid de lage en meer zuidelijke stre ken trof, deze thans verschoont en de hoogere en noordelijke heeft opgezocht. Evenwel schijnt het er mede te gaan als met volks-epidemicn, die uit vreemde landen of werelddeelen over geplant worden: aanvankelijk woeden zij hevig; langzamerhand vermindert hare kracht, eindelijk worden zij inheemsch en ver- toonen zich sporadisch, om dan weinig of' geen nadeel meer te doen. Uit het Westland wordt het volgende geschreven: Ge lijk reeds gemeld is hebben de tuiniers dit jaar eene onvoor- deelige rekening gemaakt met de aardappelen. Overvloed van boomvruchten, die tegen spotprijzen eu met weinig graagte worden verkocht, heeft op nieuw de rekening teleurgesteld. De vruchten van den wijnstok, dit jaar tamelijk beladen, zijn wegens den w issel valligen en koelen zomer zeer traa» in was dom toegenomendu m:umd September deed evenwel het voor- uitzigt ontstaan, hoeweL later dan anders, nog rijpe druiven te zullen kunnen plukken. De temperatuur heeft echter zulk eene groote verandering ondergaan, dat men zich omtient de drui ven, van den kouden grond, vooral van de blaauwe, geen gunstig resultaat meer voorstelt. Neemt men hierbij in aan merking de hooge prijzen waartegen het land wordt gehuurd, dan hebben de tuiniers door eikander genomen dit jaar eene kleine winst, zoo niet een nadeelig saldo. De Goess. courant zegt: De aanneming van het adres van antwoord met eene groote meerderheid heeft de rigling van de kamer duidelijk aangewezen, en geconstateerd aan welke zijde het overwigt moet worden gezocht. Dat feit is doodend voor de verwachting der oppositie, en zij betitelt daarom die uitspraak der meerderheid met den naam van tiranny. Het schijnt voor eene magtelooze minderheid een soort van troost te wezen, wan neer ze met dergelijke hatelijke namen het krachtiger element bestempelen kan. Maar dan is elke meerderheid, die zich vrij en rond uitspreekt, een dwingeland te noemen, en hoe zou meu dit willen keeren? Moet dan de meerderheid zich aan de minderheid onderwerpen eu op hare beurt zich laten tirannise ren? Of moet zij eene transactie aangaan en, zoo als in dit geval, door een kleurloos adres geschied zonde zijn, liever niets zeggen, dan uitkomen voor haar beginsel, haar gevoelen? Daarom zeker hadden velen een bloote weerklank op de troonrede ge wenscht, omdat dan niet zoo aanstonds zou gebleken zijn, hoe klein de kracht is der party, die zich uitgeeft voor (le mag- tigste, die zegt, dat zij de natie vertegenwoordigt, 't Zou maar uitstel van executie geweest zijn en de zaak was er volstrekt niet door veranderd. Maar dwazer is het om nu van eene tiranny, gepleegd op het gezonde verstand en de waardigheid van het denkende wezen, te spreken. Of moet aan de groote meerderheid der tweede kamer gezond verstand worden ontzegd, en wat is eene tiranny gepleegd op de waardigheid van het den kende wezen? Men kan dwingelandij uitoefenen over een den- keu.. rezen, maar nimmer over zijne waardigheidwant de over- heerde verliest zijne waardigheid niet, zoo hij die ten minste bezit, als hij voor de overinagt bukken moet. Het schouw spel is vermakelijk, waar wij de oppositie als de razende Roeland zien opvliegen, tegen de feiten door geheel het volk toegejuicht, wanneer men de zaak beschouwt buiten verband met de hooge aangelege-ueden, die hier op het spel staan. Maar nemen wij aan dat zij, die nu m scheid wcorden en hatelijkheden voor hunne nederlaag eene vergoeding zoeken, ook gerekend willen worden voorstanders van 's lands belangen zijn, dan wordt het een waar treurspel. Indien de oppositie-mannen ook onder de denkende wezens willen gerangschikt worden, wat dan te deuken van hun gezond verstand, ab zij zóó redeneren? Waar blijft hunne waardigheid als zij zich zoo diep verlagen. Wij eerbiedigen het regt der minderheid om trouw aan hare beginselen even onverholen hare meening uittespreken, maar de geheeie natie zal haar het regt betwisten om van dwingelandij te gewagen, waar zij in eenen eerlijken strijd verslagen wordt. Eene min derheid, die met waardigheid wijkt, verdient eerbied: eene die hare overwinnaars smaadt en miskent, verdient slechts mede lijden of verachting. Ammerstol, 7 Oct. Nu de vrucht van boom en veld zoo goed als ingehaald is, kan men, wat deze streek betreft, met grond zeggen dat dit jaar de verwachting niet te leur gesteld beeft. Boomvruchten zijn er overvloedig, de aardap pelen leveren een ruim beschot en de prijzen van het zuivel vergoeden eenigermate de mindere opbrengst. De hennip laat wel iets te wensehen over, het lint zal niet zwaar vallen en er wordt, ten gevolge der laatste koude regens, weinig en min deugdzaam zaad geoogst. Wat de zalmvangst betreft, deze wordt nog met vrij goed succes voortgezet, waartoe de buitengewoon hooge prijzen het hare toebrengen. I-u de laatste acht dagen werden gevangen 69 stuks, waar onder verscheidene nieuwe winterzalraen. Prijs der oude zalm: 1.20 a 1.50 per h/n. pond. nieuwe 2.30 a 2.40 per b/n. pond. Onder deze laatsten waren er enkelen die van 50 tot ruim f 70 per stuk opbragtcn. Boskoop, 7 Oct. Door den raad dezer gemeente is aan den koning een adres ingediend, waarin de belangen der ge meente worden aangetoond bij het tot stand komen der Haar lemmer spoorweg-maatschappij, volgens het ontwerp van den heer mr. J. P. Amersfoordt, burgemeester der gemeente Haar lemmermeer; daarbij aan Z. M. verzoekende, met het oog op de vele aanvragen, reeds gedaan of nog te doen, bij het verleenen van concessie, Boskoops belangen daarbij mogen worden in aanmerking genomen, ook op grond der directe verbinding met de rhijn-spoorweg nabij Gouda. Een afschrift van dat adres is aan den heer minister van biunenl. zaken gezonden. De gewone najaarsverzendingen van hoornen en planten naar elders nemen reeds weder een aanvang. De lust tot aan kweek van al wat fraai eu edel is, wordt hier krachtig aange wakkerd door den goeden aftrek, dien de kweekers steeds mogten ondervinden. De fraosch italiaatiBche conventie wordt genoemd eene bedreiging voor Pome en eene waarschuwing voor Oostenrijk. Italië wil 20 millioen te koste leggen aan nieuwe vestingwerken om Bologna. Oostenrijk heeft Griekenland erkend. Te Velp is eene boerenwoning verbrand. In Schotland en in N. Amerika leest men de courant in de kerk. In Noorwegen is de wet op de intrest gewijzigd. Naar de bronnen van den Nyl wordt eene nieuwe expeditie uitgerust onder directie van den Venetiaan Miani. De keizer van Rusland zendt prachtige geschenken aan prinses Dagmar. De nederlandsche bank heeft bet disconto verhoogd tot 7 pCt. In de eerste nachten van October heeft het te Parijs gerijpt. Maria Christina heeft bij baar vertrek naar Spanje 200 millioen aan dia manten aan de fransche bank ter bewaring gegeven. De gemeenteraad van Zutpben heeft het maken van de vaste brug over den IJssel opge dragen "un Herkort te Keulen voor 260,000. In Yorkshire en Lin- ccli'-iiiirs komen vele gevallen van brandstichting voor. Men wil den paus een leger Polen doen werven. Ook de pruisische bank beeft het disconto op 7 pCt. gebragt. l)e luchtreiziger Nadar heeft gedineerd by koning Leopold. Te Lyon begint men bet eten van paardevledsch in te voeren. Nadar zal nog dit jaar te Amsterdam opstijgen. De tol- conferentie te Praag is vergeefs afgeloopen. Te Oudshoorn is een vader verdronken met zijne dochter, die hij uit het water trachtte te redden. Keizerin Engénie is naar huis terug gekeerd. In Belgie gelooft men dat de nederUndsche dames verstandig zijn en goed onderwezen zonder pedauterie. Het spoorwegstation te Deventer is aanbesteed voor 221.700. Pruisen eischt van Denemarken schadevergoedirg, voor de blokkade. De romeinsche schatkist kan geen leger bekostigen. Een groot marme ren standbeeld des keizers is in een der zalen van het fransch wetgevend ligchaam geplaatst. Uit Syrië berigt men, dat in de provincie Adana de katoeuoogst mislukt ts door de verwoestingen der rupsen. De spoorweg van Parijs naar Nizza over Lyon, Marseille en Toulon wordt uiaandag over acht dagen geopmd. Te Madrid zal een gedenhteeken voor Colum bus wordeu opgerigt. Te Belfast zullen 120 thaus gearresteerde personen over het oproer te regt staan. Op de hoogte van Newkay in Cormvaliis is door visscheis in de netten een baai gevangen van 701) pond. z/Die zich aan een' ander spiegelt, spiegelt zich zacht." Dit hollandsche spreekwoord kwam mij onwillekeurig in de ge dachten bij het lezen van het verhaal der nunp te Erith. Ook wij, in- en opgezetenen van Gouda, Woerden, Bodegraven en de tusschen liggende gemeenten staan voor diezelfde ramp bloot, door het vuur des hemels of de hand eens onvoorzigtigen. Immers, als de geruchten waarheid spreken, bevindt zich in het kruidmagazijn aan de Wierikkerschans vaak eene enorme hoeveelheid buskruid. Het ligt niet in mijnen weg om te onderzoeken of die sta pelplaats niet met minder gev;iar eldern zou kunnen worden gevestigd, maar wei acui ik. nnj bevoegd om onder de aan dacht van het Bestuur dezer gemeente te brengen of het niet raadzaam zou zijn aan het hooger Bestuur met bescheiden lie id een bepaald onderzoek te verzoeken 1°. nopens de vermoedelijke of mogelijke gevolgen b:j eene ontploffing der Wierikkerschans, bijaldien aldaar het majri- mum van den g^won^n voorraad buskruid aanwezig is, ook met het oog op de stad Gouda. 2°. of, bij het lossen of laden van buskruid, de schepen, waar mede het vervoer geschiedt, steeds hunne legplaats des nachts of bij on weder op een' genoegzaam verwijderden afstand hebben van het magazijn, want, welke waarborgen toch zijn er dat niet een dier schepen door den bliksem worde getroffen; en zal dan het magazijn zelf ongedeerd blijven Wenschelijk ware het, dat, nu men het principe der open baarheid huldigt, zelfs bij de onbeduidendste plaatselijke aange legenheden, ook nopens dit gewigtig belang der in- en opgezetenen een zaakkundig onderzoek wierd ingesteld en de resultaten daar van mede wierdeu openbaar gemaakt. Gouda, 6 october 1864. M. Gouda, 6 Oct. Tarwe, Poolsche pr. List 500. Zeeuw- sche p. mud 9 a 9.50. Inl. Rogge ƒ5 a 6. Buiten!. 6 a 6.25. Gerst 4 h 6.50 Haver/ 5 a 4 25. Boek weit, fransche per 2100 n. ƒ180. N. Brab. 20<». Duivel». 6 a 6.25, Hennipzaad 7.50 a De veemarkt met goeden aanvoer, doch met geringen handel; schapen gevraagd; magere varkens eu b:__- met le- vendigen handel. Aangevoerd 45 partijen kaas f 21 ƒ24 50. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter/ 1.10 a 1.20. r' Oct Dij "o«r mi.Melinatigen aanvoer was i.c stemming ter graanmarkt niet williger. Tarwe ƒ8.20 a -.90. Rogge 5.80 ii 6.20. Zomergerst ƒ4.60 a 5. Korie haver 4 ii 4.10. Lange d°. 3.30 a 3.C0. Groene erwten 7 a 8.50. Witte erwten 6.50 u 7. Aan stadswaag gewogen van 29 sept. 6 oct. 26, 4, 6S4/3 en 70/16 boter te zamen 15420 n. Boter 60 a 70 het vierde1.50 a 1.75 pr. n. Ter markt 740 mud aardappelen 2 a 2.30. Dordrecht, 6 Oct, De aangevoerde partijen tarwe wer den tot ruim vorige prijzen vlug geplaatst. Jarige, Z. VI. en Overm. 8.80 a 9. Bi. en afwijkende 8.20 a S.60. Nieuwe Z. VI. en Overm. 7 ii 8. Rogge minder ter veil en wel te verkoopen, jarige Z. VI. eu Overm. 5.70 a 6.20; nieuwe d° 5.70 a/6; 150/2 jarige pruisische a 1S3 te bekomen. Gerst met meer kooplust; nieuwe Z. Flakk. en Overm. winter /5a 5.60; zomer 4.40 a 4.SO. Spelt 2.SO a 3. Haver weinig ter veil bragt vorige prijzen op. Z. en inl. voeder 2.40 a 3.20., dikke 2.80 a 3.S«>. Boekweit slap en tot 10 lager moeijelijk te plaatsen, alleen Bredase he op 70 85 en puike Geldersche per 2100 tot 185 verhan deld. N. Paardeboonen willig, 40 c. hooger, f 5.50 a 7. BI. erwten weinig aangevoerd f 7.20 a 7.60. Uitte erwten duur der 7.50 a 7.75 voor mesting. Middelburg, 6 October. Puike jarig zeenwsche tarwe, weinig aangevoerd, goed gevraagd 8.4'). Puike jarige walch. tarwe met weinig handel 8.50 a 9. Puike nieuw e z. tarwe met matigen aauvoer 8.25. Nieuwe goede walch tarwe 8.20 a 8.50. Puike d°. voor de zaai 9. Nieuwe puike z. rogge 6. Puike wintergerst met weinig handel 5.60. Puike zomergerst weinig aangevoerd 4.60. Nieuwe walch. witte boon en 11.50 a 12. d°. d°. bruine boouen li a 12.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2