MANUFACTUREN. Ornnenlnnb. Gemengde Berigten. Ingezonden. ADVERTENTIE N. Eduard Meijer, Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand.~ J. J. Grrootendorst. a contant. Het is iiiet te ontkennen, Jat teu gevolge Jer conventie ua 15 sept. liet napoleontisch congresplan, dat geheel op den achtergrond gesehoven scheen, weder aan den politieken horizont verschijnt. Een hoofddoel, waarom Napoleon III bijna een jaar geleden het initiatief tot een europeesch congres nam, was <le regeling van den sedert 1851) in Italië ontstanen toestand. Wat hem door de verwerping van zijn voorstel toen onmoge lijk gemankt werd, tracht hij nu door de september-conventie te bereiken, en zijne handeling ten deze heeft reeds te weeg gebragt, dat te Weenen, waarvan vroeger welligt hoofdzakelijk het verzet tegen het congresplan uitging, nu de meening schijnt te ontstaan dat een eindcongres het beste, zoo niet het eeuige middel is om de gevaren, door het sept.-verdrag in het leven geroepen, af te wenden, daar men op dat congres die overeen komsten welligt ongedaan zou kunnen maken of althans be langrijke wijzigingen er in zou kunnen verkrijgen. Men meent hier, dat l'rnissen Oostenrijks wenschen ten deze zij het welligt ook om redenen van anderen aard ondersteunt, en brengt de reis van v. Bismarck naar Frankrijk daarmede in verhand. Frankfort, 9 Oct. De breede commissie der nationale vereeuiging alhier gevestigd, heeft het besluit genomen om op 16 dezer eene algemeene vergadering te houden te Weimar. De financiële commissie der vereeuiging heeft voor de derde maal uit Porto Alegro, in Brazilië, geldelijke bijdragen tot oudersteuniug van de belangen van hertog Friedrich ontvangen. Te oordeelen naar een te Stuttgart vrij algemeen verspreid gerucht, heeft de koning het voornemen opgevat om zich te doen kroonen. Velen zijn van gevoelen, dat liet gerucht on gegrond is, uit hoofde die zaak vooreerst zeer groote uitgaven zou vorderen en ten andere daardoor een verbazend contrast zou ontstaan tnssehen de nieuwe regering en die van den over leden koning; gelijk men weet was koning Willem I een ver klaarde vjjand van alle ornoodige uitgaven. Turiin, 1 O Oct. Te Milaan is aan den markies Fepoli een feestmaal aangeboden. Die lieer heeft bij deze gelegenheid een toast uitgebragt op de stad Turijn. Van de overeenkomst van 15 sept. icwagende, zegt hij, dat zij niet alleen eene weldaad is voor Italië, maar ook eene zegepraal van den vooruitgang en de beschaving. liet verdrag benadeelt geene der partijen en schendt ook het nationaal programma niet. Het verbreekt de laatste schakel, welke Frankrijk aan onze vijanden verbond. Wijdere wederlegde de heer Pepoli met verontwaardiging de geruchten van een vernederenden afstand van gebied, en toont de ongerijmdheid dier gerechten aan. Gouda, 12 Oct. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der registratie te Noord wijk, de heer C. Bergsma, thans te Woerden. Z. M. heeft tot hoogleeraar aan de polytechnische school benoemd den heer mr. J. L. de Bruiju Kops, en hem het onderwijs in de staatshuishoudkunde, het handelsregt en het administratief regt opgedragen. Zaturdag is door de politie alhier aangehouden Maria Theresia Beth, geboren te Amsterdam, welke vrouw die met een paar stukken zeep te koop liep, zich had voorzien van eene lijst, waarin zij voorkwam als te zijn mevr. de wed. van Hees, die voor haar en hare vier kinderen onderstand trachtte te verkrijgen, en waarop zij reeds een paar handteckeningen had verkregen en geld had ontvangen. Deze vrouw reisde in gezelschap van een persoon handelende in potlood en, die opgaf genaamd te zijn Arnoldus Johannes jhr. van Sassen van IJsselt, oud 36 jaren, vroeger als soldaat hebbende gediend in ludie, Italië en bij de pauselijke troepen. De prov. staten van N. Brabant hebben gisteren met 35 van de 58 stemmen, tot lid vzh de eerste kamer der sta:en- generaal gekozen den "be^r H. E. Verschoor. Maandag is te Amsterdam, na Langdurige ongesteldheid overleden de heer 3. Cool, lid van de tweede kamer der staten- generaal. Het Batav. handelsblad meldtHet gewigtigste en tevens treurigste nieuws der laatste veertien dagen wordt opgeleverd door de westkust van Borneo. De opstand aldaar werd door de regering weinig geteld en de herhaalde aandrang van den militairen commandant, den iuitenant-kolonel de Neve, om ver sterking werd afgewezen, waarschijnlijk omdat men zijn berig- ten van overdrijving verdacht en niet gezind was eene nieuwe expeditie te ondernemen, dan iu het geval der uiterste nood zakelijkheid. Die noodzakelijkheid is nu echter gebleken te bestaan, want de Daijakkers hebben zich tegen de onzen met groote hardnekkigheid te weer gesteld en hen, volgens de laatste berigten, in het fort Sintang ingesloten, dat, zonder spoedig ontzet, wel niet tegen den overmagtigen vijand bestand zal zijn. Zoowel de militaire commandant als de resident Wijnen, be nevens vrouwen en kinderen, bevinden zich in liet fort; geluk kig biedt de daar aanwezige stoomboot Celebes in het ergste geval een veilige toevlugt aan. Bij het laatste gevecht zijn achttien der onzen, waaronder twee officieren, gewond en drie gesneuveld. De stoomboot Kapoeas, die door haar vuur onze troepen beschermde, geraakte door laag water in de rivier Me- lawie vast, en daar er geen genoegzame magt ter plaatse aan wezig was om haar tegen den vijand te verdedigen, zagen de onzen zich genoodzaakt haar in brand te steken. Overeenkomstig het besluit, onlangs in eene buitenge wone vergadering van aandeelhouders in de ned. rijnspoorweg maatschappij genomen, heeft de directie van die maatschappij concessie gevraagd voor een spoorweg Gouda-'sHage-Schevenin- gen. Zij verklaart daarin, dat zij, ofschoon bereid die gansche lijn in eens tot stand te breugen, er echter ook genoegen mede zou nemen, dat het verzoek voor zoover het den weg van Scheveningen naar 's Ha ge betreft *»oorloopig werd aangehou den, indien bezw aren van bijzonderen aard ten ogzigte van dat gedeelte mogten bestaan. Uit Utrecht schrijft men dat de toestand der schipperij in vele jaren niet zoo ongunstig is geweest als tegenwoordig. Er is zóó weinig scheepvaart en de verdiensten zijn zóó gering, dat de meeste schippers den naderenden winter met kommer te gemoet zien. Als hierin niet spoedig verandering komt, dan zullen vele kleiue schippers genoodzaakt zijn, de bij zoo menig een reeds grootendeels bezwaarde vaartuigen te verkoopen en zich als knechts bij de raeergegeeden te verhuren. De Goessche courant zegt, ten aanzien van het zwijgen der ministers bij de discussien over het adres van antwoord in de tweede kamer: Waarom zwegen de ministers? Die vraag verdient overweging, vooral omdat de oppositie nu dat zwijgen laat rusten, terwijl zij, tijdens de discussien, de ministers als het ware uittartte. De heer Groen, die er bovenal op uit scheen om hen aan het praten .te krijgen, zeide zelfs, dat zij wel op de tribune konden plaats nemen, alsof de ministers in de ka mer overbodig waren geworden. Vooreerst mag niet vergeten worden, dat niet óón minister zweeg, wanneer bepaalde vragen tot hem w erden gerigt. En dat zij zich verder niet in het debat meng len, mag als politieke wijsheid gelden, hoe heftig de op positie ook dat zwijgen aangevallen heeft. De commissie van redactie had voorop gezet, dat de kamer zelfstandig haar ge voelen zou uitspreken. Dit eenmaal anngenomen zijnde, moest de regering het zwijgen bewaren, wilde zij den schijn niet op zich laden, dat zij op de zelfstandigheid der kamer inbreuk wilde makeu. De oppositie had niets liever gezien, dan een herhaal.i spreken der ministeriele hoofden, om bij den uitslag, d:3 toch wel dezelfde zou geweest zijn, te kunnen zeggen, dat (lie adeen verkregen was door het overwigt dat de ministers hadden uitgeoefend. Zij had zoo gaarne dezen of genen mi nister een woord laten ontlokken, waarvan zij een oorlogswapen had kunnen smeden. Men doorzag dat plan enver ijdelde het. Maar van daar dan ook nu die woede. Wat het adres uitdrukt, dat heeft de kamer vrij en naar overtuiging uitgesproken. En deze eerste stemming heeft bewezen, dat, waar in den loop van volgende beraadslagingen, de meerderheid aaa de zijde der regering zal staan, dit het gevolg is van die na tuurlijke ongedwongene overeenstemming tusschen het ministerie en de meerderheid der kamer, die reeds bij de opening der zitting schitterend gebleken is. Gorinchem, 8 October. Naar wij vernemen ontving de burgemeester der gemeente Nieuwpoort, de heer J. A. van der Stok, voor een paar dagen, over den post, een* ongeteekenden brief, waarin hem op de onbeschaafdste wijze menigerlei belee- diging werd toegevoegd en het verwijt gedaan, dat door hem op het beroep van den kandidaat Tjelders grooten invloed was uitgeoefend. Alhoewel nu de toezending en de inhoud van gezegden brief bij het verstandige deel der burgerij algemeene verontwaardi ging verwekte, zoo heeft de burgemeester desniettegenstaande den inhoud van meergemeldeu brief, in zijn geheel, van het raadhuis doen voorlezen, en eene som van ƒ25 uitgeloofd aan hem, die den steller doet kennen. De brief, blijkbaar door eene andere hand, dan die des stel lers, geschreven, doet meer en meer vermoeden, dat de dader, wien het stellen niet ongewoon schijnt te zijn, ook niet verre te zoeken is. Men wil te Amsterdam oprigten een groot staatkundig dagblad in de fransche taal. Eene assurantie-maatschappij in Engeland weigert de schade te vergoeden veroorzaakt door het springen der kruidmagazijnen te Erith. Den 4 October heerschte een panische schrik aan de beurs te Weenen. Prins Napoleon kan nog altijd zijne kinderen niet gedoopt krijgen. De onderzeesche telegraafkabel op Algerie is, na een halven dag in werking te zijn geweest, op weinige mijlen van de spaansche kust 1 gebroken. De schade wordt begroot op 500,000 frs. De stroom is te sterk om in het vervolg betere uitkomst te wachten. Op N. Zeeland meent men hoop te mogen voedeu op het einde van den oorlog. Men begint weder te denkeu aan een algemeen coeg es. In Japan verwacht men een aanval op de vestingwerken van prius Nagato in de barn Simonosaki. De oosten rij ksche schatkist is zoo ledig dat men niettegenstaande de dreigende omstandigheden denkt aan legervermindering. De orde der Franciscanen lelt thans 500,000 leden, waaronder drie vijfden vrouwen. In Algerie behalen de Franscben op nieuw schitterende overwinningen. De mayor van Sunderland heeft eene lofrede gehouden op Napoleon en zijne staatkunde. Te Condover (Engeland) ziin twee boerenknechts tot zeven dagen gevangenisstraf veroordeeld omdat zij geweigerd hadden op bevel van hun meester naar de kerk te gaan. Te Birmingham heeft in een hospitaal een geduchte gasontploffing plaats gegrepen, verschei dene muren zijn wegslagen, maar de zieken ontvingen geen letsel. Maz- zini protesteert tegen de conventie van 15 oeptember. De persoonlijke bezitting vau wijlen George Be» u.'oy is ion-het bureau voor de succes- sieregten iets minder opgege' en dau drie millioen gulden. -Zaturdag zijn twee paarden van der Tramway te Scheveningen op hol geraakt, waardoor drie dames zijr. omver gereden; eene dier dames werd ernstig verwond. Te Kampen kost he vJeesch van af gediende paarden 3 centen per n. pond. Juarez is eindelijk uit Mexico verdreven. Renau gaat weder op reis naar fAzie. De diakenen der herv. gemeente te Schoon hoven hebben uit orthodoxie voor hunne betrekking bedankt. Het be zettingsleger in Jutland bedraagt 35 a 40,000 man en de kosten beloopen maandelijks 14 tonnen gouds. In de nationale vergadering van Grie kenland zijn na twee maanden discussie reeds 54 artikelen afgedaan. Zondag avond is te Utrecht een oploop en gevecht ontstaan door een troep dronk volk, dat als gewoonlijk de stad doorkruiste. De generaal Klapka won dezer dagen aan de bank te Spa 57000 frs. De staats spoorweg van Tilburg op Boxtel zal heden (donderdag) voor het eerst met eene locomotief worden bei eden. Maandag is te Beekbergen ecD papiermolen met de haDgschuur afgebrand. Vorst Alexander Jan I heeft het decimale stelsel van maten en gewigten aangenomen. Het aantal studenten te Weenen bedraagt 2300, dat der gepromoveerden in het afge- loopen studiejaar 175. De Nieuw-Zeelanders bukken voor de engelsche overmagt en ün tot zware boete gecondemneerd. De inscheping van troepen en materieel voor Algerie duurt altijd voort te Toulon. De 33 duizend exemplaren eener geïllustreerde editie der Jüsérables is te Parijs in weinige uren uitverkocht. Van de tweede zijn reeds 15 duizend vooruit besteld. In de belgische gemeente Vaezebroek is zondag avond eene groote boerenwoning met 40 runderen verbrand. Maandag 9 october 11. werd in de St. Janskerk alhier een concert gegeven, door de uit verschillende bladen ons reeds bij naam bekende kerkelijke zangeres mej. Augusta Bornholdt, onder welwillende medewerking van den heer Middel. Een talrijk publiek was opgekomeu, om de uitvoering van het welgekozen programma aan te hooren. De zangeres bezit eeue schoone, krachtvolle stem, echter laat methode en intonatie nog te wenschen over. Den heer Middel brengen wij onzen dank voor de voordragt der juweeltjes van Niels Gade en Men delssohn. Ddur. Zitting van Ding&dag, 11 October. Voorzitter rar. A. A. van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig zijn de hh. de Grave, Prince, Braggaar, Droogleever, van Gennep, Kist, van Straaten en Luyten, terwijl de hh. Kemper en Remij kennis hebben gegeven door ongesteldheid verhinderd te zijn. De notulen van het verhandelde in de vergadering van 20 September worden gelezen en goedgekeurd. Zijn gelezen de volgende ingekomt^ stukken: eene dispositie van hh. gedeputeerde staten houdende goedkearing van het besluit betreffende 'en afstand aan het rijk van het gebouw van het gymnasium ten behoeve van de rijks hoogere burgerschool. Notificatie. Eent dispositie van dezelfde, houdende goedkeuring van eene wijziging der bcgroofsng van 1864. Notificatie. Eene missive van het coliegie van regenten over het Wees- en JEle- moeseniershuis, inzendende een rooster van aftreding. Not. Eene voordragt van B. en W. van dubbeltallen ter benoeming van re- geutessen over het laatstgenoemde gesticht, bestaande uit de damesKabel en Peeters, Knaap en van Gogh, en Dyxhoorn en Middel. Eene missive van de gezoudheids-commissie, houdende aandrang tot het in werking stellen der verordening op het bouwen na eeuige discussien en de verklaring vau den voorzitter, dat dit weldra zal geschieden, is besloten die aan te nemen voor kennisgeving. Eene missive van den advokaat Blussé, houdende advies om niet t° antwoorden op de aanvrage betreffende het doen van rekening en verant woording over het kapitaal van da wees- en momboirkamer. Na eeuige discussie aangenomen voor notif. De heer Rentinger komt ter vergadering. Voorts zijn ingekomen eenige adressen ter benoeming tot marktmeester. Ter visie. Een adre9 van D. de Bruin oin in huur te mogen hebben het zak- kedragershuisje. Ter visie. Een rapport der commissie belast met het nazien der begrooting over 1865. Ter visie. Nu rapporteren B. en W. van het nazien der boeken en van de k*s van den gemeente-ont--.jger dat alles is in orde bevonden en dat in kas is 17216.75 Notificatie. Op een adres van H. J. vaa Holden en andere varkensslagttr3 betref fende het gebonden ter markt brengen van varkeus wordt op praeadvies van B. en W. besloten dit af te wijzen cp grond dat hierop geene keur bestaat. Op een adres van de hh. Schoneveld en WeV.erbaao om vergunning tot het plaatsen vau jukken in het water »an den raam, teu einde door daarop te leggen planken, de gemeenschap te kunnen onderhouden met een aan de overzijde vau huu fabriek gikgen pakhuis, wordt op advies der commissie vau fabricage door B. en W. voorgesteld en na eeuige dis cussie goedgekeurd dit verzoek ïutewilligen tot nader opzeggen. Op een adies vau den m.r A. Brakman oin verhooging der toelage voor de in de Gondsche Courant te plaatsen afkondigingen, wordt op voor stel van B. en W. afwijzend beschikt. Op het adres van de agenten van politie van de tweede klasse om ver hooging hunner bezoldiging, wordt door B. en W. voorgesteld die te brengen vau 300 op ƒ325, doch op voorstel van den heer Ileu mger beiloten deze zaak te behandelen bij de bc-grooting. Op eene missive van den schuttersraad vragende magtiging tot den verkoop van onbruikbare kleei" gstukken, wordt die verleend. Op voorstel van B. en W. v.ordt besloten ter overschrijving van 200 op een anderen post der begrooting. Hierna gaat de vergadering over tot eene geslotene tot het ontvangen tener mededceliug. GOUDA. Geboben: 7 October. Elizabeth, ouder: A Janknegt en M. W Ver kerk. Johanna, onder» G. Kieüigcr en M. van Leeuwen. S Willem Fredrik, ouders F. A. Deierkauf en M. G. Hofmeester. Ilendrkus Ja cobus Wilhelm, ouders D. Teeling, wed. J. H. van Leent 9. Cornelia Cotharina, ouders A. van Veen en K. van der Wiel. Overleden: 7 October. A. van der Pool, 3 m. s. M. Rcebeen, 9 m. M. van Leest, 3 j. C. II Jougeueel, 2 j. 8 m. J. er- hoog, 10 w. 10. J. A. van den Wittenbcer, 1 j 9 m. S. Wessels, 9 m. 11. G. de Jong, 2 m. J. Schiedon, 3 m. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 30 Sept. tot 7 Oct. 1864. Geboren: Dieles, ouders D. Hartman en J. W. Satou. Phdippns, ouders W. van Baaren en A. de Pater. Ovebleden: Philippus van Baaren, 1 u, zoon van WilVm van Baa ren en Aagje de Pater. Anna Christina Margaretha kcoimau, 4 m. dochter v-a Andries Graves Kooiman, Jz. en Maagje Maas van der Pouw Getrouwd: P. J. Gaillard met M. M. van dtr Hoff. Voorspoedig bevallen van eene dochter C. van VEEN van der WIEL. Gouda, 9 October 1864. Na een smartelijk lijden overleed dezen nacht mijne hartelijk geliefde zuster ARIJAANTJE, in den ouderdom van 58 jaren. A. HOOGENDIJK. Gouda12 October 1864. De THEEËN van het gerenommeerde merk THEEOOGST, zijn alk r gedeponeerd en in pakken van 5, 21/S} .h 1 Ons te bekomen bij H. J. KAB ÉL, BanketbakkerOosthaven. ipi&auaano Zeer fijn en geurig/1,50 a 2,50. zeer goed 80 a 1.Zeer goed en geurig ƒ1. a 1,30. Vrij goed 60 a 80 cents. WIJD STRAAT, wijk A. N°. 50, heeft de eer te berigten, dat hij ontvangen heeft eene ruime collectie WINTER STOFFEN voor HEEREN KLEE- DINGSTUKKEN, benevens een ruim assortiment WINTER-HANDSCHOENEN, C.A CHE-NEZ enz. tot zeer billijke prijzen. Prijs van het gedestilleerd bij G. P. van de VELDE, te GOUDA, met inbegrip van Rijks- en Gemeente-accijns, bij eene hoeveelheid van minstens tien kan Zuiver overgehaalde JENEVER a 4S2/i0 Per kan 58 cents. Jenever 2lie soort (Moutwijn) a 462/10 °/0 per kan 5772 inl. BRANDEWIJN 462/jq °/o per kan 62 cents. Meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Gouda, 12 Oct. 1864. MARKT, A. 60, heeft het genoegen zijnen geëerden be gunstigers te berigten, dat bij hem ont vangen is eene froaije en ruime collectie NIEUWE WINTERMANTELS, TARTAN en TABIES, SHAWLS en DOEKEN, FRANSCHE en DUITSCHE KLEEDJES- STOFFEN, PELTERIJEN en vele andere wollen artikelen. Door vroegtijdigen aankoop van ES KIMO'S, TRICOTS, LAKENS, DUFFELS Sc BUCKSKINS is het hem mogelijk eene goede kwaliteit voor matigen prijs te le veren, waartoe hij zich beleefdelijk blijft aanbevelen.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2