DNING Zondag, 10 October. V- 266. 1S64. ing Overzigt. Buitenland. eten. ILLIGE t>78 Uitgave van A. BRINKMAN. I lange TiendewegD. n°. cü. 1357/a 55’/lS 623/8 20n/w 47% 47% BV. 71s/16 5% >’/8 2%. Deze Courant verschijnt des Jnnderdags en Zondags. In de Stnd geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 1 October, igste trs. 81% Londen, 12 Oct. Volgens <le particuliere berigten, die wij hier uit Amerika ontvangen, moet de toestand van het zuiden op dit oogenblik uiterst hagebelijk zijn. De vele overweldi gende nederlagen, welke de zuidelijke legers in de laatste tijden I De prijs der Advertentien van één tot zes I regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken renel daarboven 10 Cent. I Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Gebleven koers. 59'5/18 71% 95% gebouwde IU ÜK en LBARG, reeks id goede LNDEN, :ek goede OOI, ZELRS, AG BiLWIJK, van H T, L WYKt ber 1864, 1 ure, nde Habt”, ;VREUGT, K. bekomen ten MOLENAAR L PALMEN in is der cylinder- 15,/55 en ƒ60, m 60. RINKMAN. GOUDA, 15 October. Eindelijk begint de overtuiging meer algemeen ingang te vinden dat de amerikaansche opstand ten einde spoedt; want aan vrede is niet te denken, tenzij de zuidelijke staten de sla vernij opheffen. De zuidelijken zijn, voor zij aangerand of zelfs verkort werden in hun gewaand regt, de aanvallers geweest hebben gedurende bijna vier jaren alles ingespannen om zich los te scheuren van de unie en een eigen slavenrijk te vestigen. Het is schande voor Europa, dat zij zooveel sympathie vonden, maar het was onkunde dat men zooveel van hen verwachtte en den voortgang van het noorden ontveinsde, dat met opoffe rende volharding vasthield aan zijne goede zaak. Eindelijk begint men in te zien dat het zuiden bezwijkt en dat men Abraham Lincoln herkiezen zal. Geheel anders zal het. oordeel der nakomelingschap zijn over dezen strijd, dan dat der voor ingenomen tijdgenooten; en de republiek der vereenigde staten bevrijd van den afgrijselijksten kanker, zal ais een wonder verrijzen tot verhoogden luister en de verbazende opofferingen dezer dagen zullen gering geacht worden bij de zegenrijke uit komst. Enorm is inderdaad de schuldenlast uit den oorlog geboren, maar onuitputtelijk zijn de rijkdommen van het on metelijke gebied en onoverwinnelijk is de kracht van het be drijvige volk. Dat men zich bekommere over de schulden van het zieltoogende Oostenrijk, dat in vollen vrede telkens leent om de rente te voldoen, waar bekrompenheid en onkunde de volksontwikkeling belet en dat geene toekomst heeft dan in het uiteen spatten der door onregt en dwang verbondene deelen. Oostenrijk, zoo luiden herhaalde geruchten zal zijn leger aanzienlijk verminderen, en wel op het oogenblik dat het in Italië bedreigd wordt. Het behoorde naar de gewone politiek zijn leger te verdubbelen. Waar of onwaar spreekt dan het gerucht de diepgewortelde overtuiging uit, dat Oostenrijk onder zijne schulden wegzinkt. Toch is er geen hoop dat het den lastpost Venetie opgeven zal en den vijftigjarigen roof zich zal laten afkoopen. Veeleer mag men verwachten dat het zich in nieuwe moeijelijkheden zal wikkelen niet Frankrijk om door onhandige politiek Napoleon gelegenheid te geven Italië nog eens aan zich te verpligten. Frankrijk is overigens dood onschuldig run die italiaansche zaak, het heeft volstrekt geene nevenbedoelingen; nu Florence hoofdstad wordt van Italië, volgt daaruit zeer logisch, dat Rome geene fransche bezetting meer behoeft. Rome zal een eigen leger hebben, hetzij dan Polen of leren of andere gelukzoekers, een eigen generaal, de overwinnaar van Castel Fidardo, Lamo- liciere en de kosten zullen gevonden worden uit buitenlandsche inzamelingen. Victor Emmanuel zal geduldig toezien tot dat de Romeinen zelven hem de oppermagt komen aanbieden. Het wordt tijd dat de deensche kwestie van de rol afgeno men wordt; het onweder trekt van het noorden naar het zuiden. De financiële geschillen, en die ook betreffende de grensrege ling, zijn, naar men van verschillende zijden berigt, afgedaan of op het punt van afgedaan te worden. De afloop van het conflict is ontmoedigend en de toekomst der hertogdommen duister. Pruisen aast op, den buit; Duitschland is magteloos; Oostenrijk wordt in eigen boezem bedreigd. Griekenland werkt aan den opbouw eener constitutie; het heeft eene nuttige bezuiniging aangenomen in de afschaffing der eerste kamer, die daar verbazend kostbaar was en eene uitgaaf eischte van een millioen en anderhalve ton ’s jaars. Zij hebber gelyk die weelde over te laten aan rijker volken. op al’? punten ondervonden hebben, moeten, hetgeen trouwens ook wel te verwachten was, eene groote neerslagtigheid bij de zuidelijke bevolking hebben te weeg gebragt. Niet alleen de massa van het volk, maar ook een aantal der voornaamste staats lieden beginnen nu den moed te verliezen en in te zien dat het zuiden, indien het aan zich zelven blijft overgelaten, spoe dig genoodzaakt zal zijn den strijd op te geven. De hulpbronnen van net noorden blijven onuitputtelijk, terwijl het zuiden, om zich nog voor eenigen tijd staande te houden, tot de meest wanhopige maatregelen de toevlugt heeft moeien nemen. De jongste schitterende zegepralen van generaal Sheridan en de totale demoralisatie van de armee der zuidelijken, hebben generaal Grant in staat gesteld om op nieuw en met zeer veel succes de verdedigingswerken van Petersburg aan te vallen en verder op naar Richmond voort te rukken. Als een laatste hulpmid del heeft het gouvernement aldaar nu de geheele mannelijke bevolking van tusschen de 16 en 50 jaren onder <le wapens geroepen. Het is evenwel duidelijk, dat die jonge en onge oefende rekruten tegen de soldaten van generaal Grant weinig zullen kunnen uitrigten. Onder die omstandigheden wordt de bemagtiging van Richmond slechts eene kwestie van tijd en moet die plaats toch vroeg of laat in handen der noordelijken vallen en het zuiden genoodzaakt worden zich te onderwerpen. Het schijnt dat de voornaamste staatkundigen in het zuiden die eventualiteit zeer wel berekenen. Volgens particuliere be rigten alhier uit het zuiden ontvangen, wenden zij althans weder pogingen aan om nog bij tijds een cervolien en voor- deeligen vrede met het noorden tc sluiten. Zij verlangen hierbij evenwel meer dan het noorden gezind zal zijn .oe te staan. De Morning Post besluit uit de verminderinir d r oosten- rijksche armee, dat het nu niet anders kan of Venetie zal wel bij Italië ingelijfd worden. Het behoeft naauwehjks gezegd te worden zoo redeneert het blad dar de raadslieden van koning Victor Emmanuel even zoo zeer ais zijne onderdanen verlangen Venetie bij het koningrijk Italië te zien i .rHijfd. pe bewering dat te dien opzigte aldaar verschil van gevoelen zou bestaan, is te ongerijmd om er op te antwoorden. De af stand van Venetie is nog slechts eene kwestie van tijd. Geene bezitting van grondgebied is de kosten van een aanhoudenden oorlog waard, en Oostenrijk heeft nu reeds tot zijne schade ondervonden, dat het tot het behoud van Venetie werkelijk al daar eene strijdmagt moet onderhouden en zich onkosten moet getroosten, naauwelijks m'nder dan het tot een oorlog zoude noodig hebben. Door uitputting komt mei* wel niet zoo spoedig om als door een plotseHngen dood, maar toch even zeker tot on dergang, en dat vooruitzigt heeft zich nu bij Oostenrijk voor gedaan. Het kan dus zijne legers niet langer op den tegen- woordigen voet houden, en al is het ter elfder ure, zoo heeft het daarom toch tot vermindering besloten. De motieven die daartoe aanleiding gaven, zijn wel van zulk een specialcn aard, dat Oostenrijk hiermede niet aan de andere mogendheden als een voorbeeld ter navolging kan worden voorgesteld, maar het zou toch vooT Europa wensebelijk zijn, wanneer ook de andere groote militaire en maritieme mogendheden vilden besluiten tot eene vermindering van wapening, die, zoo als zij nu be staat, slechts dient om de welvaart te verwijderen van hen, die haar moeten staande houden. Parijs, 12 Oct. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Limayrac, naar aanleiding der onrustwekkende geruch ten *n Oostenrijk. De conventie met Italië, zegt de schrijver, betreft alleen Rome, zonder eenige wijziging aangaande den toestand van andere gedeelten van Italië. Al moge er in de gemoederen der Venetianen eene agitatie plaats hebbenal kun nen de comités in hunne proclamatien spreken van offensieve en defensieve alliantien en van het vooruitzigt op oorlog tegen het voorjaar, zoo ligt er in dien staat van zaken niets nieuws en kan dit niet op rekening der conventie gesteld worden. Ieder die er verstandig over denkt, moet begrijpen dat Frank rijk volstrekt geen lust kan gevoelen om de romeinsche kwesrie door de venetiaansche nog meer te compliceren, GOUDSCHE COURANT

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1