TUINbsTUINEDIS WINTERMANTELS, M Bmnenlattb. Gemengde Berigten. ADVERTENTIE NT Vlaamsch Linnenhuis, Marktbjrigten. Delft, 13 Oet. De m&rkt van rogge en tarwe was heden iets beter gestemd; de goede en puike soorten vonden gretiger koopersgerst en haver tot minder prijzenzaaikoorn veer gezocht. Tarwe 8.90 a 8.60. Rogge 6.10 a 6.50. Zontergerst f 4.60 a 5. Duiveboonen 7.75 a 8. Paar- deboonen 6.75 a 7.25. Groene erwten ƒ8 a 9. Witte erwten 7.25 a 7.40. Groningen, 14 Oct. Tarwe, rogg„, boek .tl1 gerst en dik ke haver onveranderd. Witte voer 10 c. lager. Zv arte 5 c. hooger. Burgerlijke StancL contant. hit gezind kan zijn om iu het noorden "an het schiereiland ile gemoederen in beweging te brengen, terwijl het zieh beijvert om in het zuiden de rust te bevorderen. Men schrijft uit Madrid dat indien de minister van fi nanciën geene financiële operatien kan doen op voorwaarden die reeds vroeger door de Cortes zijn aangenomen, dan zal hij te dien aanzien de beraadslagingen der nieuwe kamers afwachten. De Constitntionnel bevat nog een artikel, ten doel heb bende Oostenrijk gerust te stellen. Het blad tracht te betoogen 1°. dat Oostenrijk ongelijk heeft ontevreden te zijn over de conventie van 15 sept., met betrekking tot den paus, want Frankrijk heeft gehandeld in het belang van den h. stoel, die in zijne vrijheid van handelen belemmerd werd door een corps vreemde troepen, en Frankrijk heeft van een anderen kant het pauselijk gouvernement gewaarborgd tegen aanvallen van buiten, door het tot beschermer te geven den koning, die gewoon is zijn woord te houden, il re galantuomo; 2°. dat Oostenrijk ongelijk heeft zich te verontrusten voor hetgeen Venetie betreft, aangezien Frankrijk reeds genoeg te doen heeft met de moeije- üjkheden van do zijde van Rome, om zich ook nog moeijelijk- heden met Oostenrijk op den hals te halen. Nopens de houding die het romeinsche gouvernement zal aannemen, is nog niet3 bekend. Wanneer men onze officieuse pers gelooven mag, dan is men te Rome vol vertrouwen en acht het pauselijk bewind zich volkomen veilig. Kardinaal Antonelli heeft rustig de onderhandelingen over het sluiten van een postverdrag met Frankrijk weder opgevat daar waar zij gebleven waren. Zelfs meent men te kunnen opmerken, dat Antonelli zijne oplettendheden en beleefdheden jegens het kei zerlijk gouvernement verdubbelt. Daaruit kan men echter nog geen deugdelijke gevolgtrekking maken. Alleen is het begrij pelijk dut de pauselijke regering er haar belang iu ziet om met Frankrijk goede vrienden te blijven, vooral indien het waar is, dat Spanje den paus alle hulp geweigerd heeft, even als Oos tenrijk, hetgeen trouwens allezins waarsi I „nlijk is. 13 Oct. Het voorname onderwerp van den dag is thans een ar tikel van de Fresse. Dit orgaan komt heden terug op de vroegere geruchten aangaande eene heilige alliantie en verklaart uit eene goede bron vernomen te hebben, dat er den 24° julij trssclien Pruisen eu Oostenrijk werkelijk eene conventie in den zin eener zoodanige alliantie is tot 3tand gekomen en dat Rusland daar toe vervolgens insgelijks is toegetreden. Wat den inhoud van dit document betreft, zoo zou Pruisen aan Oostenrijk het bezit zijner niet duitsche staten, vooral van Venetie, gewaarborgd en tevens helocfd hebben het Weener kabinet te ondersteunen in zijne aanvraag om hulp van wege den duitscnen bond, even wel alles slechts voor het geval, dat Oostenrijk mogt worden aangevallen. Op deze laatste voorwaarde zou Rusland insgelijks zijne ondersteuning aan Oostenrijk hebben toegezegd en dezt laatste mogendheid zon, ten gevolge daarvan en ten bewijze barer inoffensieve bedoelingen, alstoen besloten hebben tot de vermindering harer troepen iu Venetie. Weenen, 12 Oct. De geruchten omtrent eene ministeri ele crisis, waarvan de dagbladen melding maken, zijn reeds uit aanmerking van de afwezigheid des keizers blijkbaar onge grond. Alleen heerscht er eene zekere ontevredenheid aangaande de buitenlaudsehe politiek der regering, waaruit sommigen afleiden Jat graaf Rechberg vermoedelijk zal aftreden. Meer en meer schijnt men hier te lande tot de overtui ging te komen, zegt een dei dagbladen.dat het venetiaansche gebied te eenigertijd denzelfden weg zal gaan als Lombardije. De bevolking blijft even afkeerig gezind als vroeger; hare hou ding is steeds vijandig jegens de regering. -- Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde -Jt mede gedeeld, dat het voorstel door het kabinet ingediend bij den keizer om den rijksraad tegen 8 nov. e. k. bijeen te roepen, de vereisehte bekrachtiging heeft erlangd. Berlijn. 12 Oct. Heden beeft de onderteekeniag van het traetaat van toetreding tot het nieuwe tolverbond, door Beijeien, Wurtemberg, Hessen-Darmstad en Nassau alhier plaatsgehad. Sedert een paar dagen is hier ter stede het gerucht in omloop, dat de heer von Bismarck zal benoemd worden tot kanselier. Uit Kopenhagen meldt men, dat bij de tweede lezing van het wetsontwerp door den minister van financien bij het Foi- kething ingediend, is medegedeeld dat de regering het voornemen heeft opgevat om de vestingwerken van Fridericia te doen sloopen. De heer Scholier heeft gisteren Kopenhagen verlaten, zich begevende naar Weenen. Hij is overbrenger van de bekrach tiging der overeenkomst, door de vredesgevolmagtigden getroffen met betrekking tot de grenskwestie. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede in de zitting, door het Folkething eergisteren ge houden, heeft de minister van binnenl. zaken medegedeeld, dat wel is waar wijzigingen in de grondwet zullen moeten plaats hebben, maar dat de regering voor het oogeublik in liet midden laat of de grondwet van 1849 al daD niet in het leven zal geroepen worden. Het schijnt thans inderdaad ernst te Worden met het vre deswerk te Weenen, en als er niets buitengewoons plaats vindt, kan men het sluiten van een definitiven vrede spoedig te ge- moet zien. De fransehe regering heeft onlangs te Kopenhagen laten weten dat zij zich evenmin nu als vroeger met deze aangelegenheid wil inlaten, en dit heeft te Kopenhagen gewerkt en de deensche regering rot toegeven bewogen. Ook heeft de conventie van 15 september Oostenrijk schrik aangejaagd en een" toenadering te weeg gebragt tusschen de beide groote dup3che mogendheden, hetgeen tevens ten gevolge had, dat het kabinet te Kopenhagen inschikkelijker werd. Thans zal natuurlijk de successie-kwestie weer op den voor grond komen. Uit goede bron verneemt men dat de heer von Bismarck heimelijk de kandidatuur van den groothertog van Oldenburg heeft laten vallen, en wel om eene b'jz oudere reden. Toen namelijk vroeger van deze kandidatuur sprake was, was daaraan het plan verbonden om Ol'lenturg te verdeelen en de aan de mond van de Jahde gelegene helft van het gebied aan Pruisen ten deel te laten vallen. Ook hield men daarbij het oog op Brunswijk, welks verdeeling nog altijd problematiek is. Later bleek echter dat de groothertog van meening was, dat, als hem de hertogdommen te beurt vielen, Oldenburg aan den hertog van Augustenburg zou te goed komen, en de heer von Bismarck werd hierdoor zeer teleurgesteld. In eene opwelling van toorn, moet hem toen het woord: .-/bekrompen ezelsbegrip pen van regt" ontvallen zijn. In alle opzigten zag men toen in, dat men met den groothertog nog minder zon klaar komen dan met hertog Fredeiik. Hierbij kwam ook nog Jat de bin- nenlaudsehe politiek van eerstgenoemde te liberaal was. Fen eu ander was oorzaak dat men den kandidaat van Rusland li*t vallen; doch hiermede zij niet gezegd dat men het plan heeft hertog irsderik te begunstigen. Onze premier heeft nog altijd zijne annexatie-plannen niet vaarwel gezegd, en meer dan ooit speculeert uij thans op de italiaansehe verwikkelingen om tot zijn doel te geraken. Er is nog niets bepaald omtrent de bijeenroeping der kamers. De officieuse dagbladen hebben ditmaal gelijk als zij verzeke ren dat eerst na de terugkomst van den heer von Bismarck uit Frankr.-jk te dien aanzien een besluit zal worden genomen. Alle geruchten, die hiermede in strijd zijn, zijn onjuist. Frankfort, 12 Get. De heer von Beust, vertegenwoordi ger van den duitsehen bond ter londensche conferentie, heeft dezer dagen aan de bondsvergadering overgelegd de noodige bewijsstukken ter verantwoording zijner vordering wegens re presentatie-kosten van den bond te Londen tijdens de conferentie; de gemaakte onkosten bedragen 14,600 flor. Gouda, 15 Oct. De minister van binnenlandsche zaken i heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal, ter vervanging van den heer S. Cool, zal geschieden op donderdag 3 november en de herstemming, zoo noodig, op 15 daaraanvolgende. Uit de begrooting voor hoofdstuk III a (buitenl. zaken) blijkt, dat uit de onvoorziene uitgaven (art. 19), in 1863 ge kweten zijn ƒ71.70 tot aankcop van een generaals-uniformhoed, ten geschenke bestemd voor den eersten koning van Siam, overeenkomstig het door dien vorst te kennen gegeven ver langen." Volgens de Arnh. Ct. is n°. 2 der siamesche broeders nu zoo boos op ons, dat wij een oorlog te vreezen hebben, tenzij wij zijn toorn stillen door toezending van een admiraals- uniformhoed. Ingeyolge aanschrijving van het bestuur der brandeis- vereeniging, gevestigd te Schiedam, zullen 258 koren wijnsto kerijen, verdeeld over de steden Schiedam, Rotterdam, Delfshaven en Delft, in de tweede helft van October een dag in de weelc hunnen arbeid staken. Kat doel van dezen maatregel is om door minder fabricaat van gist, spoeling en moutwijn, welligt in den meerderen prijs van een dezer artikelen vergoeding of tegemoetkoming te verkrijgen in het verlies, waarmede deze fabrieken thans moeten werken. Betreffende de werken aan den hoek van Holland voor den rotterdamschen waterweg naar zee, verneemt men, dat deze geregeld voortgaat. Het landcinde van den zuidelijken dam is nagenoeg geheel gereed, terwijl het zeeëinde over eene lengte van ongeveer 90 ellen is afgewerkt. Voor de verlenging met 200 el zeewaarts zijn reeds zeven zinkstukken gezonken. Ook de timmer- en ijzerwerken worden met kracht voortgezet. Ge middeld zijn aan deze werken dagelijks 80 personen werkzaam. 'S GravenhagO, 14 Oct. In de bijeenkomst van de tweede kamer van heden zijn de aan de orde gestelde voordragten van wet afgedaan. De door de commissie voorgestelde con clusie, betreffende het adres van den heer Stieltjes, is door de hh. v. Goltstein en Wintgens bestreden, maar door de meer derheid aangenomen. De bestrijders van de bedoelde commissie werden vergeefs door den minister van koloniën uitgenoodigd een votum van wantrouwen te dien aanzien voor te stellen. De kamer heeft besloten om nog voor het reces het ingediende ontwerp op de inrigting der schutterijen in de af deelingen te onderzoeken. Te Konstantinopel is eene financiële crisis, de wettige rente is geste gen tot 14 pCt. Victor Emanuel zal, beweert men, afstand doen, zoo- dra de verplaatsiüg van Je residentie is goedgekeurd. Te Hartlepool heeft zaturdag jl. in een italiaansch schip eene ontploffing plaats gehad door zelfontbranding eener gevaarlijke soort \«»n steenkool. Verscheiden matrozen werden gekwetst, doch de brand werd spoedig bedwongen. De be roemde Schleiden, professor in de botanie te Dorpat beeft zijn ontslag ge vraagd; hij wijkt voor den haat der wetenschapbatende orthodoxie. De costenrijksche schuld bedroeg op 1 april jl. 3,106,573,235 fi. en de interest 141,219,111 fl., en toch honden zij nog altijd vast aan de leer; onze schuld wordt dagelijks grooter. Te Remager. zal van 2230 oct. gevierd worden het 700 jarig feest van het overbrengen der overblijfse'en van den h. Apollinaris naar zijn berg. Prins Napoleon verzekert dat men op nieuw eu met kracht voortgang zal maken met de uitgave der gedenkschriften van Napoleon I. Te Praag zallen weldra 73 liberalen te regt staan voor politieke stoutigheden. Te Hoorn is een broodfabriek in werking geicoraen. Te Steenwijk is een stoomzaagmolen verbrand. In Algerie bevinden, zich reeds 73000 soldaten. Bij de laatste onlusten te Turijn zijn 155 personen gedood eu 160 gewond. Aan den Bospo rus en de Dardanellen warden vestingwerken aangelegd, waarvan de kos ten zijn geraamd op 100 millioen frs. Vele Polen worden in Belgie aangeworven voor het mexicaansche leger. De deensche regering is voornemens de vestingwerken van Fridericia te doen sloopen. Op het eiland Candia is eene revolutiounaire beweging uitgebroken, waarin de Grieken betrokken zijn. Spanje is nog altijd weinig gezind om met Peru m billijke schikking te komen. Donderdag heelt de parijsche bank het disconto vsu 7 op 8 pCt. gebragt. In Engeland hebben weder twee botsingen fusschen treinen plaats gehad, de eene bij Guildford en de andere bij Puin enkele personen werden gekwetst en eenige rij tuigen verbrijzeld. M n wil in Oostenrijk de doodstraf op de binnen pleinen der gevangenissen doen uitvoeren. De invlo-d der emancipatie in Rusland is allerwegen blijkbaar in toenemende welvaart. Lord Russell heeft eene eerste waarschuwing gezonden aan Griekenland. Te Utrecht zijn 40 dronkaards veroordeeld. De Amsterdammers gaan eigengemaakt beijerseh bier drinken. In den franschen ministerraad zou beslottjn zijn tot de vernietiging van het traetaat met Annam. Men onderhan delt over eene algemeene ontwapening; men zal eindigen metiets anders. De bank te Turijn heeft het disconto verhoogd tot 9 pCt. GrOUda, 13 October. Tarwe, poolsche per last, 300, Zeeuwse he per mud f9 a 9.50. Rogge, inlandsche ƒ5 a/6. Buitenlandsche 6 a 6.25. Gerst /4 a 6.50. Haver, 3 a 4.25. Boekweit, Fransehe pr. 2100 n. 8Ï ƒ180. N. Bra- bandsche 200. Duiveboonen 6 a 6.25, Hennepzaad 7.50 a 8. Bruine boonen 11. De veemarkt met goeden aanvoer, de beste soorten gin gen vlug van de hand, doch de mindere soorten waren moei- jelyk te plaatsenevenzoo waren vette schapen gezocht en magere varkens en biggen moeijelijk te verkoopen. Aangevoerd 50 partijen. Kaas 23 a 26. Goeboter 1.36 a 1.42. Weibote.'1.16 a 1.22. Aan stads waag gewogen van 613 oct. 24/4, 723/8 en 82/16, te zamen 18340 n. "8. Boter f 60 a 70 het vierde 1.50 a 1.75 pr. n. <8. Ter marki 900 mud aardapp. 1.70 a 2. Middelburg, 13 Oct. Puike, jarige, zeeuwsehe tarwe met goede vraag f 8.40; goede, nieuwe d°. met weinig handel 8. Puike jar. walch. tarwe 8.75 a 9.25; goede nieuwe d°. d°. met weinig kooplust 8 a 8.50. Puike, nieuwe z. rogge zonder handel 6. Puike wiutergerst 5.75; d°. zomer- gerst 4.80. N. Walch. wit", boonen, matig aangevoerd en d°. d°. bruine d°. veel aangev. 11 a 11.50. N. Walcb. groene erwten, goed gevraagd 7.50 a 7.60. Zomerzaad 10 i 10.40. Dordrecht, 13 Oct. Tarwe. Het aangevoerde goed te plaatsen tot vorigen prijs, Jar. puike witte z. en overm. 8.89 a/9, mindere 8.20 a 8.70. Nieuwe 7.80 a 8, en mindere 6.70 a 7.70. Rovge prijshoudend. Jar. overm. z. en vl. f 5.70 a 6.20 overm. 10 c. hooger 5.70 a 6.10, de overige soorten f 6.30 en 150/2 1£ jar. pruis. 180. Gerst, winterzakmaat 5.20 a 5.40, gestort 5.60. Zomerzakmaat 4.50 a 4.80, gestort 4.90. Spelt 2.80 a J 3.10. Haver weinig aa, gevoerd, 20 c hooger* Inl. voeder 2.50 a 3.40 en d^. dikke 3.40 a 4. Paardeboonen, de beste 20 c. hooger 7.20, mindere 5 a 7. Duiveboonen 7.50 a 8. Br. boonen 9 a 11. Erwten 40 c. hooger, goed kokende 8. mestingsoorten 7.50 a 7.70. Witte koningsh. 25 e. hooger 7.75 a 8. Boekweit weinig ter ma;kt, alleen geveild Rijn pr. 2100 n. "8 tot 190. Deventer, 14 Oct. Tarwe 8 a 9. Rogge 5.60 a 6.20. Boekweit 5.75 a 6.50. Gerst 4 59 a 5. Haver 3.40 A 4. Boter pr. 20 n. <8 1« s. 25.50 a 26.75. 2° s. 21.50 a 22.50. i^WOlle, 14 Oct. Middelprijzen. Tarwe 7.82. Rogge 5.62. Boekweit 5.55. A irdapp. 2. Boter pr. n. 82. 1.12, 20 n. <8 j 27. Londen, 10 Oct. Granen. Eng. tarwe grif vei kocht tot vorigen prijs: vreemde stil op vorige notering: gerst vast en haver- 6 d. hooger. Aanvoer van 38 oct.: 229b qr. ml. en 27745 d°. vr. tarwe, 1449 qr inl. en 2967 vr. ger«t en 1436 qr. inl. en 63676 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden6950 runderen, 162 kalveren, 29.060 schapen eu 190 varkens. Voor besté runderen werd 5/4, voor d°. kalveren 5/2, voor d°. schapen 5/6 en voor d°. varkens 4/10 per steen betaald. 11 Oct. Boter. Friesche 122/Kamper en ZwoïIell6/ a 120/Kaas. Edam gras 50/a 56/en Gouda 44 .\50y 12 October. Granen. Eng. tarwe vast op vorigen prijs; vreemde stil; gerst grif verkocht en haver vast. Aanvoer van S11 oct. 210 qr. inl. en 4190 qr. vr. tarwe 750 qr. inl. en 1100 d°. vr. gerst en 1860 qr. inl. en 25120 qr. vr. haver. 13 Oct. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden 2010 runderen, 320 kalveren, 7130 schapen en 130 varkens. Voor beste runderen werd 5/2, voor d°. kalveren 5/2, voor d°. schapen 5/6 en voor d°. varkens 4/10 pr. steen betaald. Geboren: 11 Oct. MarG Maedalena, ouders G. JJsselsteiju en A. M van Riemsbergen. 12. Neeltje, ouders J. Verbnrg eu N. vau Hofwe gen. Evert, ouders L. Ouweneel en J. C. Micbaelis. Marinus, ouders L. Hoogensteger en J. M. Straver. 13. Lambertus J -haimes, oudera J. T. Jaspers en B. E. Zwanenburg. Reina, ouders D F. K. Hardenberg en G. H. van Merlen. Overleden: 12 Oct. A. Hoogendijk, 58 j. J. van Adrichem, wed. van C. Hogerdijk, 49 j. A. Hedelman, 3 j. 13. J. van der Brug gen, 57 j. A. van der Stam, 5 m. 14. M. Bloemendaal, 12 w. P. M. Morie, 3 m. A. Spruijt, wed. van K. dc Bruin, 62 j. Gehuwd: 12 Oct. B. Weeldenburg en M. van Hofwegen. J. J. de Roos en M. C. Boute-s. Bevallen van eene dochter, G. HARDENBERG van MERLEN. Gouda, 13 October 1864. Na een smartelijk lijden overleed dezen nacht mijne hartelijk geliefde zuster ARIJAANTJE, in den ouderdom van 58 jaren. A. HOOGENDIJK. Gouda, 12 October 1864. Prijs van het gedestilleerd bij G. F. van de VELDE, te GOUDA, met inbegrip van Rijks- en Gemeente-accijns, bjj eene hoeveelheid van minstens tien kan Zuiver overgehaalde JENEVER a 46s/l0 per kan 59 eents. Jenever 2ie soort (Moutwijn) a 463/,0 °/0 per kan 57I/scent3> inl. BRANDEWIJN 46»/10 per kan 62 cents. Meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid. Gouda, 15 Oct. 1864. Uit de hand te koop EEN MET EN annex, gelegen in de nabijheid dezer stad. Te bevragen met franco brieven onder lett. A. Z. aan het bureau dezer courant. GOUWE, C. 241. Ontvangen eene schoone collectie modellen alsmede voorhandenRUIME KEUZE in alle soorten <an goederen tot het vak beboorende. Hoogachtend recommanderen wij ons. UEd. Dv. Dienaren, KA UI/ING 8c BENTLAGE. Gouda, 15 Oct. 1864.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2