ÖutncnUitö. Gemengde Berigten. ,1 om i'oa parlemeutsgebouw te slichten. Er is een tved- j.[ nilgcsclireveu waaraau slechts iulanilsche architecten kuiir.ru '.cel nemen. Berlijn, 16 Oct. Gisteren heeft men in tegenwoordigheid des knuinss liet' stoffelijk overschot van wijlen koning Friedrich Wilhelm, naar de Friedenskirche overgebragt, alwaar het naar den wensch des overledenen is bijgezet. Pe Berliner Revue bespreekt de bekende zaak van het ontslag aan drie officieren der garde gegeven wegens het wei - eren "om te duelleren en beweert dat een officierscorps niet in Slaat is zich van zijne dienst te kwijten indien het duel wordt afgeschaft. Monjen zal rie commissie, bestaande uit deskundigen, die mét de grondmeting hier te lande zijn belast, hare eerste lilting houden. Xaar juij der berigten uit Jutland heeft men mver scheidene sleden de bezetting verminderd, uithoofde het is ge bleken, dat de inwoners der» drukkendeu last der inkwartiering „iet langer kunnen verdragen. Er worden nu weder vele troe pen naar het platte land verlegd. Volneus officiële opgaven, medegedeeld door hel, ministens van bïmienl. zaken te Petersburg, heeft de brand welke voor eni-en tijd te Simbirsk is uitgebarsen, een zoo groot gedeelte der stad verwoest, dat de schade op 10 millioen zilv. roebels \vorilt geschat. Te Warschau zijn eergisteren twee zoogenaamde gensdar- men dor revolutionaire regering met de koord gestraft; op last van het revolutionaire bewind hadden zij verscheidene perso nen van het leven beroofd. Frankfort, li' Oct. Volgens berigt uit Beenen kan m de conferentie een aanvang worden gemaakt met de redactie van de hoofdacte van het ontworpen vredestractaat. Gouda 19 Oct- Gisteren morgen omstreeks zes ure heeft een soldaat van het garnizoen zich door een geweerschot in ,|e borst van het leven beroofd. De reden, die den ongeluk kige tot deze rampzalige daad bewoog, is onbekend. i,uj,et algemeen overzigt van de Java Bode van 31 aug. outlecnen wij liet°»olgeiidc: „De eilanden Borneo en Celebes^ heb ben in de laatste weken der regering de meeste zorg gebaard. Op Celebes heeft er een verzet der bevolking plaats gehad, d t echter spoedig is geweken voor de geregelde krijgsmagt. Men ons, dat het meer eene algemeene amokpartij ge weest is* dan wel een opstand. Djeueponto verkeert dan ook wederom in rust. Op Borneo is de toestand evenwel mmder bevredigend. B ij hebben vroeger reeds iu ons algemeen overzigt van de gebeur- teius-eu te öintang melding gemaakt, en bij die gelegenheid tevens als ons ge.oelen opgegeven dat de uitbreiding van het ned "-ezag ons niet raadzaam voorkwam, vooral niet op die plaatsen, waar de uitbreiding zoc vele zorgen opleverde en de belooning voor opofferingen van geld en bloed zoo gering bleken te Zijn. De regering heeft toen zich onthouden van het zenden der .aangevraagde versterking van drie kompagnien, en heeft daarmede in zekeren zin te kentfen gegeven, dat zij eene meer passive en verdedigende houding wenschte aan te nemen, cepe wijze van zien op dat oogenblik, onzes inziens, verkeerd. Vermijden wat aanleiding kan geven tot ontevredenheid, en van het daaruit ontspruitend gevolg, verzet, is eene wijze van h.n- delen die wij gaarne onderschrijven, maar van den anderen kant 'is het onze meening, dat geene toegevendheid en passive hontlin" voeg geven, wanneer er verzet heeft plaats gegrepen. Dan worden tot het bewaren van het gezag krachtige maat- revelen bevorderd. Door eene defensive houding aan te nemen, wanneer er eenmaal onlusten ontstaan zijn, zoo hebben wij vroeaer gezegd, wakkert men slechts de beweging aan en doet haar in omvang toenemen. Onze toen gedane voorspelling is, helaas, bewaarheid gewor- dpu De onzen verkeeren thans in een hagchelijkeu toestand. De Daiakkers verzetten zich hardnekkig, zijn zelfs zoo verre o-eo-aan, van het fort Sintang geheel in te sluiten, en de daarin aanwezigen worden met een zekeren ondergang bedreigd, zoo niet spoedige hulp hen komt redden. Gesneuvelden en gekwet sten hebben wij te betreuren, daarenboven het verbranden van een stoomschip. De regering heeft dan ook hoewel laat, maar beter laat dan nooit eene versterking van twee kom pagnien onder de bevelen der officieren, N. G. van Huffel en H.CTeimijtelen van Soerabaija derwaarts gezonden. Wij drukken den wensch uit, dat de onlusten spoedig be ëindigd mogen worden en Borneo alsdan voor geruimen tijd Tan dergelijke tooneelen verschoond zal blijven, Dit Bantam berigt menDe onophoudelijke regens, in de laatste <ld»en gevallen, hebben alle rivieren ia deze residentie zoodanig doen zwellen, dat overal overstrooming is geweest. Dc houge wuierMund van de rivier Tratée, veroorzaakt door den hoogen vloed in de zee, heeft eenige zoutpanncn onder water gezet, bij welke gelegenheid ruim 30 pikols zout zijn verloren gegaan. Deze onophoudelijke regens hebben veel kwaad gedaan aan het tweede gewas, zoowel als aan alle soorten van aardvruchten en voornamelijk «aan de katoenteelt, welke in deze residentie nog al belangrijk genoemd kan worden. De jonge bloesem van de koffijboomeii is voor een groot gedeelte afge vallen of verrot, zoodat de oogst voor bet aanstaande jaar niet veel belovend zal zijn. De dam in het Sultans-kanaal, zoomede de zoutpakhuizen te Tanara en Tratée hebben van de gedurige overstroomingen in de laatste maand niets geleden alleen eenige bruggen en wegen en kleine afdammingen hebben door den aandrang van het water eenigzins geleden. Men schrijft uit Paramaribo van 20 sept. o. a. het vol gende: de verkoop der gouvernements plantaadjes heeft den 15 sept. uitstekende resultaten opgeleverd; de opbrengst was De suikerplantages Catbarina Sophia, aan de rivier Sara- macca, A. Dessè, 14-0,000; Kusten burs, aan de rivier Periea, N. T. A. Arlaud en G. A. Dandlau, 39,500Zorgen Hoop, aan de rivier Beneden Commewijue, If. Wricb* qq. A. Pearson, 33,000Eparata en Lemraerskamp, aan de rivier boven Cot- tica, N. Nielson, 3,100; de kost- en koffijplantages Frederiks- dorp, gelegen aan de rivier Beneden Commewijne, A. Hoefelman voor twee derde en M. L. Hoefelman voor een derde, 28,500; en St. Germain, in de Odeanakreek, divisie Beneden Comme wijne, T. Noord'oerg, 4,200. Allen aankomende het gouver nement dezer kolonie. De fameuse rijzingen in waarde der plantaadjes en zelfs van verlaten plantaadjes, sedert de emancipatie, is een gelukkig voor- teekeu. Vóór de emancipatie hadden de gronden zei ven en de gebouwen weinig waarde; alleen werden de negerkoppen gere kend. Met de emancipatie werden dan ook vele plantaadjes voor weiuig geld verkocht; zoo kocht bijv. het gouvernement de plant. Frederiksdorp voor 18,000, die het nu weer voor 2S,500 verkocht, niettegenstaande het hoofdgebouw, eenige bijgebouwen en een groot stuk land door het gouvernement er waren afgenomen, om te dienen voor woningen voor distrikt- commissaris, secretaris en een detach, marechaussees. Met de vernieuwing der contracten gaat het of "al het ook zeer goed gaan; de meeste negers gaan uunne oude plan- ta«adjes terug. Met eene flinke emigratie er bij zal het hier dus perfect kunuen loopen. Het vonnis der arrondissements-regtbank te Zwolle, waarbij de ex-predikant J. G. van Kijn tot 45 dagen eenzame opslui ting is veroordeeld, wegens poging tot omkooping van een gevangenbewaarder, is zaturdag morgen door het provinciaal geregtshof van Overijssel in hooger beroep bevestigd. De ver oordeelde is van zijn uitstapje, in gezelschap van mevr. de wed. Pruimers, naar Zwitserland, tot zaturdag nog niet terug gekeerd. Onder de grieven, zegt de Goessche Courant die men van tijd tot tijd tegen het tegenwoordig ministerie inbrengt, is niet de minste dat het werkeloos is en de meest belang rijke zaken onafgedaan laat. Het valt echter ieder aandachti- gen beschouwer in het oog, dat dit verwijt slechts grond heeft in de eischen der oppositie, die, voor het tegenwoordige, bij ons niet is de uitdrukking van een stelsel gerigt tegen dat der regering, maar eene coalitie tegen de personen der ministers, waarbij het taktiek is, om elke haudeling van dezen af te keuren. Wordt een tal van wetten voorgedragen, dan is er met overhaasting gearbeid en de kamer wordt bedolven onder eene massa, waaruit zij het hoofd niet opheffen kan. Die wet ten daarentegen, die men moet terughouden, omdat de gelegen heid tot eene goede werking ontbrak, zijn juist altijd die, welke de oppositie het meest noodig acht. Met onstuimigheid wordt er aangedrongen op het geen niet komt, om als het gekomen is te zeggen, dat het beter nog ware teruggehouden. Waarlijk de natie is het ministerie dank schuldig, dat het onder ai dit geschreeuw met kalmen, vasten tred zijnen weg gaat, en zich noch door het een noch door het ander laat verschrikken. Maar zij merke dan ook op, dat wat haar nu eens van over ijling dan weder van laakbare traagheid wordt voorgespiegeld, niets anders dan misleiding is, uitgedacht door hen, die gaarne de portefeuilles bemagtigen zouden, om dan te laten wachten, zoo lang het hun goed dacht, naar alles wat zij niet wilden geven of wat hun moeite baarde. De nu geopende zitting der staten-generaal zal het bewijs leveren, of de regering gezorgd beeft, dat er genoegzame stof ter bearbeiding zij, en indien hetgeen aan de kamers voorgedragen wordt, misschien niet t'n alles kan afgewerkt worden, dan zal ?nen toch niet ver- 1 dat er eene menigte onafgedane voordragten blijven lièocn, als ware het land met de bloote indiening van wetten gebaat. Eene regering heeft wel eens behoefte, om aangespoord te worden, en meer nog om bekend te worden met de meest diingeude eischen van haren tijd, maar zij heeft nog veel meer behoefte daaraan, dat men haar den tijd late om die eischen grondig te leeren kennen eu op de regte wijze te voldoen. En heeft men aan de ministers meer dan eens voorgeworpen, dat zij doldriftig hunne ontwerpen tot stand wilden brengen, men begrijpe dan, dat het even dwaas is om met onstuimig heid te eischen, dat zij met luchtige sprongen de eischen niet van den tijd, maar van de oppositie zouden voldoen. Dezelfde courant deelt nog de volgende opmerkingen mede Eene der meest gewone beschuldigingen, die men tegen de tegenwoordige regering inbrengt, is die van despotisme. De regering, dat is volgens de oppositie, de heer Thorbecke, beurtelings de meester of het eminente hoofd genoemd, is de meest willekeurige, die ooit in ons vaderland heeft geregeerd. Een romeinsch dictator was daar niets bij en liet is dus de edele taak der oppositie om zooveel gruwelen aan den dag te brengen, daartegen te waarschuwen, daartegen te strijdenHet is intusschen opmerkelijk, dat het meest tegen dat despotisme der re gering wordt geschreeuwd door hen, die geene beginselen hebben en daarom de consequentie der beginselen noch begrijpen noch verdragen kunnen, en door hen, die eenzijdig hun beginsel voor staan, en die onder den fraaijen schijn van 's volks verlossing en heil te willen, dood eenvoudig hun stelsel alvermogend zou den willen zien, om «dat van anderen te vernietigen. Het ligt in den aard der zaak, dat eene regering, die met vasten tred en vaste hand hare taak voortzet, van willekeur beschuldigd moet worden, door hen, die elke afwijking zouden prijzen, mits die in hun belang werd gedaan. Het woord van den wijze der oudheid, dat men slaven der wet moet zijn, om waarlijk vrij te wezen, is een wanklank in het oor, dat slechts voor den lof van eigen inzigten geopend is; en de regering die aan dit be ginsel getrouw, vóór alles de wet getrouw wil wezen, wordt als despotisch bestempeld, ook waar zij met de geschreven wet in de hand zou kunnen bewijzen, dat zij boven alle willekeur verheven is. Bij de anti-revolutionaire partij van deze dagen komt het een en ander duidelijk aan den dag. Waar zij geene organieke wetten naar haren zin heeft kunnen krijgen, en bij de wetstoepassing, tegen haren zin, telkens op de geschreven let ter stuit, wil zij de laatste eenvoudig veranderen, om daarvoor in de plaats te stellen, wat zij als het toppunt van politieke wijsheid beschouwt. Men moge dat met den naam van grond wetsherziening in het belang van 's volks hoogste aangelegen heden bestempelen, maar waar blijkt bet despotisch karakter eener partij sterker, dan waar zij de grondbeginselen wil aan tasten en omwoelen, om naar haar stelsel ongehinderd te kunnen heerschen? En dezulken maken der regering een verwijt over haar despotisch karakter! Het is hier, zooals het in het da- gelijksch leven dikwijls gaat; als iemand een vasten wil toont, dan heet men hem ras een dwingeland en zijne beste daden worden afgekeurd als anderen aan zijne beginselen zich aanslui ten, dan zijn zij zijne slaven en men noemt den wil van allen de willekeur van eenen. Een volk mag echter niet oordeelen op bloote kennis van één beginsel, maar het moet de uitkomst van het geheele stelsel tot maatstaf nemen; niet aan één oogenblik zijne goed of afkeuring hechteu, maar de vraag zich voorleg gen, wat op den duur gebleken en verkregen is. Ook hier geldt het, dat men tijd tot handelen moet laten en dan uit de uitkomst oordeelen. Indien deze regsi door onze natie in toe passing wordt gebragt, wij twijfelen niet of men zal zieh later niet meer over dit zoogenaamde despotische beklagen, en wij hopen geDadig bewaard te worden voor de proef, die de oppo sitie zoo gaarne nemen zou met haar regerings-systeem, want wij twijfelen er niet aan of haar despotisme zou even spoedig blijken en zeker vrij wat zwaarder drukkeu. 'S Gravenhage, 18 Oct. De tweede kamer der staten generaal heeft heden eene korte zitting gehouden. Tot rap porteurs wegens de schutterijwst zijn benoemd de hh. Wintgens, Mensonides, Dumbar, van der Linden en Pijpers. Tegen don derdag zijn eenige kleine ontwerpen aan de orde gesteld. AmoidO, 14 Oct. Gisteren werd alhier de bekende jaar- lijksche paardenmarkt gehouden. De aanvoer van paarden, maar vooral van veulens, was buitengewoon groot. Naar be- komene stellige opgaaf bedroeg het gezamentlijke aantal paarden en veulens ongeveer 2000. De geringe voorraad hooi en het min gunstige weder werkten nadeelig op den handel. Veel meer dan de helft bleef onver kocht, en de gemiddelde prijs was, voor de veulens, wel f 20 a 30 minder, dan het vorige jaar. Slechts de beste veulens konden ruim 100 gelden. Naar gering soort was zelfs geen vraag. Vreemde kooplieden waren er zeer weinig: vooral miste men hen, die voor duitsche rekening koopen. Bleskensgraaf, 16 Oct. Het buitengewoon heldere weder der laatste week, gepaard met oostelijken wind is ongemeen dienstig geweest voor de bemaling der polders, die geheel van het overmatige water ontlast zijn, zoodat de landerijen uit muntend zijn opgedroogd. Het weinige nahooi is nog goed ingezameld en het dorschen van de znailinghennip allergunstigst afgeloopen. Ofschoon het hennipgewas zeer goed kan genoemd worden, levert het beschot van het zaad weinig uit, en wordt de opbrengst maar op ruim de helft van een gewoon goed gewas berekend. De prijs van het zaad is nog niet te bepalen. De veestapel is geze \d. Het vette rund duur en het spek ins gelijks rijzende. Men besteedt levend 60 a 65 cents voor het eerste en 44 a 48 voor het laatste per kilo. De kaas geldt (platte) 24 tot 25; bollen 26,50 de 50 kilo. De boter f 1,40 a f 1,50 het kilo. De boomvruchten zijn overvloedig; appelen en peren worden nog druk geplukt, daar zij later dan gewoonlijk rijp zijn. Naarmate van de soorten gelden zij f 1 a 1.50 per mud. Boskoop, 18 Oct. Blijkens de reeds uitgegeven pro gramma 's, bestaat bij de alhier gevestigde zang- en leesver- eeniging: Apollo" het voornemen, om op woensdag, den 26c dezer, eene buitengewone vergadering met dames te houden, des avonds ten zeven ure, in de zaal van de lieeren Huls bos Comp.; waarop ten gehoore zal worden gebragt: Von dels treurspel, Gijsbrecht van Aemstel, voor rederijkers bewerkt, in vier bedrijven, door Dercksen; gevolgd door zang met accompagnement van pianino, van de meest beroemde compo nisten, voordragt van komische coupletten, euz. Gelijk A.polIo zoo dikwerf ons een genotvollen avond heeft bezorgd, twijfe len wij niet of zij zal ook nu weder trachten, haren roem staande te houden. De vreemde handelaren in boomen, alsmede elders ge vestigde boomkweekers, bezoeken, als naar gewoonte, weder deze gemeeme, om bij verschillende kweekers hunne inkoopen te doen. Men verlangt hier algemeen naar drooge en besten dige weersgesteldheid. De overvloedige regen, in den laatsten tijd gevallen en het koude weder, vei oorzaken in het rooijen van boomen soms groote vertraging. Het aantal concession voor stoombootdiensten verleend door den minister van binnenl. zaken, en welker booten het kanaal de Gouwe moeten passeren, bedraagt dertig; zoodat men zich gemakkelijk een denkbeeld maken kan van de drukke stoom vaart op de Gouwe, als men daarbij in aanmerking neemt, dat, niet zelden, 3 a 4 booten voor één concessionaris varen. Er is hier eene nieuwe sociëteit opgerigt, genaamd „Gezelligheid"; bestaande uit leden van den burger stand en die in eene lang gevoelde behoefte voorziet. De straatverlichting met petroleum, voldoet hier geheel aan het oogmerk. Bij een licht, hetwelk door geen gaz kan worden overtroffen, heeft de lantaarnopsteker bij vorst niet te vreezeu voor bevrozen lampen, hetgeen bij de patentolie eene groote last veroorzaakte. Men hoort hier weinig of niets meer van het plan tot bouwing eener roornsch kath. kerk, die door velen tot de pa rochie van Kandenburgh behoorende, verlangd wordt. Er zijn kerkgangers, clie een marsch van anderhalf uur moeten maken tot waarneming hunner godsdienst. Men beweert dat Engeland op het punt is het keizerrijk Mexico te erkennen. Te Turijn hebben de werklieden eene der conventie vijandige meeting gehouden. Uit Japan wordt op nieuw verzekerd, dat de vloct zieh met geweld een doortogt zal banen in de japansche zee. Te Zen- newynen is een huis en inboedel verbrand waarbij tevens een tiental var kens zijn omgekomen. De oorlog is verklaard tussehen Brazilië en Uraguay. Te Parijs is het disconto der bank 15 oct. tot 8 pCt. ver hoogd. Men gelooft te "NVeeneu dat Pruisen de frar.sch-italiaan- sche conventie heeft goedgekeurd. Te "Rome is onlangs weder eene razzia tegen de rooverij uitgevoerd. Te Frankfort is besloten tot de politieke gelijkstelling der Israëlieten. De doodstraf is afgeschaft te Zurich. De zuid-amerikaansche republieken willen zich veretuigen.tegen Spanje. De leening voor de amsterdamsche bouwmaatschappij gaat op zijn amsterdamsch. De amerikaansche opstandelingen zullen tot finale sluiting nog eens honderd millioen gulden leenen. Bij de verkiezingen in Portugal zijn al de conservatieven uitgevallen. In Tunis zijn de opstandelingen geslagen. Men verwacht voor het einde der maand vrede met Denemarken. De oostenrijksche legervermindering zal 52000 man bedragen. De atheensche wetgevers zitten met revolvers iu de hand op hunne zetels. Nabij Madrid is op den noorder spoorweg een on geluk gebeurd, dat aan zeven menschen het leven kostte. Uit Indie zijn 48 schepen met 223,621 balen katoen op weg naar Liverpool. Te Bargate in Engeland zijn 15 huizen door brand vernield. In Bra zilië duurt de handelscrisis voort. De opstand iu Algerie schijnt meer en meer het karakter van een heiligen oorlog aan te nemen. Ook Rusland begint zijne legermagt in te krimpen door het geren ran lang durige verlovea. De liberale ambtenaren en dagbladen wordeu iu Pruisen systematisch geplaagd. De oorlogskosten der noordelijken in Amerika worden begroot op twee millioen gulden per dag. Lord Pal- merston denkt er aan om op zijne lauweren te gaan rusten. Dc ko ning van Italië heeft amnestie verleend aan de gevangenen van Aspromonte. Men beweert dat voor rekening van ons gouvernement in Engeland is besteld een gepantserd schip, model Monitor. D' generaal Todleben de verdediger van Sebastopol bezoekt ons land en gaat naar Londen. T - italiaausche regering heeft aan de fransche beloofd dc discussien in het parlement over de conventie zt>oveel mogelijk te bekorten. De kei zer van Rusland zal Nizza incognito bezoeken. De beide huizen van

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2