6hntenlnn&. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 20 Oct. De graanmarkt als vorige weekgranen voor veevoeder gezocht. Zaaigranen zeer gezocht en hooger in prijs. Tarwe 8.20 a 8.90. Rogge 5.90 a 6.30. Wintergerst 5.10 a 5.60. Zomergerst 4.80 a/5.40. Korte haver 4. Lange d°. 3.40 a 3.60. Duiveboonen f 8. Paardeb. 7. Gr. erwten 8 a 9. Witte erwten 7.50 a 7.75. oh ophield. TVeenen passerende, is hij korten tijd daar ge- blcvip eu heeft hij, gelijk vau zelf '.preekt, ontmoetingen gehad met voorname personen; zeer waarschijnlijk heeft hij bij die gelegenheden, in den loop der gevoerde gesprekken, zijne mee ning omtrent de gebeurtenissen van den dag vrijelijk te kennen gegeten. Het is zeer natuurlijk, dat men met aandacht eu eerbied het oor heeft geleend aan hetgeen door een zoo uit stekend staatsman, die met de zaken van Europa zoo grondig bekend is, in het midden gebragt werd; maar evenmin is er aan te twijfelen, dat hij wel'zorg gedragen heeft om te kennen te geven, dat hij sprak zonder met eene bijzondere zending of een bijzonder gezag bekleed te zijn. Beuter 's Agentschap deelt eene boodschap mede van den konin" van Griekenland, gedateerd van 19 dezer, waarin de koning Zich beklaagt over den langzamen voortgang der dis cussion in dc wetgevende vergadering die het volk verbitteren. De koning stelt den termijn van eene maand, binnen welken de beraadslaging ow de constitutie en de kieswet moet zijn ten einde gebragt. De koning behoudt zich de vrijheid van handelen vuor, als die termijn zal verstreken zijn eu stelt de u' L"-vcnde vergadering verantwoordelijk. Paril® 1 a I Er is meer dan ooit sprake van eene toe- n ui. ril." tussehen Frankrijk en Oostenrijk, hetgeen men vooral daar iuu°toeschrijft, dut laatsgenoemde mogendheid het niet met Vruisen eens schijnt te kunnen worden. Daaidoor toch gevoelt Oostenrijk zich meer en meer geïsoleerd en het natuurlijk ge- vol" is dat het naar de zijde van Frankrijk overhelt. Men vraagt zich intusschen niet zonder verbazing af, welke hulp Oostenrijk bij onze regering vindea k-ni Cms gor-verncment zal toch wel niet te bewegen zijn. om aan Oostenrijk bet bezit van Yenetie, Hongaryc eu Yoiuii te waaHjorgca en het is bet weencr kabinet eer:g en alleen om diet waarborg te doen. Het eenize wat mogelijk zou zijn »as, -'at Frankrijk er m toe stemde om Venetie vooralsnog in het bc/i< /an Oostenrijk te laten of zijne goede diensten aan te wenden, ten einde die kwestie tot eene minnel.'.k. schikking rooi te bereiden. Daar door, en vooral wanneer de oostenrijksehe regering het voorstel lies keizers tot het houden van een congres ondersteunt, ont staat althans d- mogelijkheid v-,r haaï tot hét verkrijgen van eenitre compensatie. geer Mrr gezant van firan«ijk te Wilmington, is, zoo als voor eemge dagen werd gemeld, benoemd Lot gezant 1 Madrid Daar deze diplomaat een groot voorstander is van de erkenning der zuidelijke staten van Amerika door Frankrijk, leidt men uit zijne verplaatsing af, dat tie lranscne regering die erkenning, waaraan zij naar men beweerde vroeger gedacht heeft, geheel en al verwerpt. Berlijn, 19 Oct. Zood'- du Tred tot stand zal zijn ge komen zal voorloui.iz in dc ./guiing ucr hcrtcguouimen, die thuis door Oostenrijk en I'ruisscn wordt uitgeoefend, moeten worden voorzien; daarna zal de kwestie der successie beslist worden. Tot dat einde zullen Pruissen en Oostenrijk zich met fikander verstaan, om eene vergadering van regtsgeleerden bijeen te roepen. Alle berigten betreffende eene begunstiging, welke de aanspraken var, een der pretendenten van de zijde onzer rcerin" zouden ondervinden, berusten op vermoedens. Pruisen is ^daaraan geheel vreemd. -Men moest afwachten welke aan sprak'n regtens geldig verklaard zullen worden, en eerst dan kan men, "met inachtnemine derzeive en na overweging van hetgeen de algemeene belangen van Duitschland vorderen, tot eene eindbeslissing geraken. 20 Oct. Eergisteren heeft de koning het besluit getee- kend, vaststellende "de statuten van de nieuwe orde van het duppèler sturmkreuz. Dit kruis, gelijk de naam reeds aanduidt, is insesteld ter herinnering aan de bestorming en inneming van de duppeier schansen oj> 13 april van dit jaar. Er zijn twee klassen, eene voor militairen en de andere voor burger lijke personen, die aan de bestorming hebben deelgenomen of die hebben voorbereid. jj;j besluit des keizers van Rusland zal eene herziening van den poolschen adel plaats hebben. Ieder die aanspraak maakt op adelijke privilegiën moet zijn diploma vdór 1 jan. laten viseren, indien hij verder op die voorregten aanspraak wil maken. Frankfort, 21 Oct. Het besluit der bondsvergadering, waarbij de bondsraad, te Bern zitting houdende, wordt gemag- ti"d om de noodige voorstellen te doen tot wijziging der con stitutie voornamelijk met het oog op de emancipatie der is- raeliten in Zwitserland, zal aanleiding geven tot een feilen strijd. Hieraan zullen hoofdzakelijk deelnemen de ultra-radicalen, voor "wie deze discussie het sein is om eene geheele verandering in de grondwet te brengen en de ultramontanen. De vereeni- oinv Helvetia is zoo te zeggen het hoofdkwartier der eeratge- noemdendat der laatstgemelden de Pius-vereeniging. De hoof den der ultra-radicalen zijn Evdel uit Waadlacd, Kaïser uit ^olothurn, Philippin uit Neuchatel, Temet uit St. Gallen; die der ultramon tanen Segesser uit Lucern, Acklin en Schieuniger uit Aargau, Baumgartner uit St. Gallen, Steiger uit Schweiz eu AUet uit Walliserland. Bij de meerderheid der zwitsersche natie vindt dit plan echter geen bijval. Hei faillissement van het bazelsche handelshuis Sigrist en Fender, heeft alom in Zwitserland een diepen indruk gemaakt. De bazelsche privatbank verliest daardoor waarschijnlijk een millioen frs. Hoe groot het totale deficit zal zijn, weet men tot heden nog niet, hoewel men thans reeds met zekerheid kan berekenen, dat het zeer aanmerkelijk is. De beide chefs der firma de heeren Sigrist en Fender, bevinden zich in verzekerde bewaring, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk. Gouda, 22 Oct. Woensdag namiddag is bij insluiping alhier ten huize van den heer Romeijn, med. docter wonende op de Gouwe, gestolen een zilveren inktkoker, welk voorwerp door de pogingen van de poiitie alhier in Rotterdam bij verschil lende zilversmeden is teruggevonden, als zijnde door den dader ge heel uit elkander gebroken en aan gedeelten verkocht; ter opsporing van den dader worden alle middelen in het werk gesteld Z. M. heeft het eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen o. a. toegekend aan: J. van Staveren, sergeant en J. de Graaf, tamboer, bei den bij de dd. schutterij alhier. Men verneemt, dat de heeren Schretlen en Maxwils dezer dagen op nieuw bij den minister van binnenlandsche zaken hebben aangedrongen op het aan hen verleenen der concessie voor den spoorweg 's Gravenhage-Gouda. Al de ontwerpen, donderdag bij de tweede kamer der statan-generaal aan de orde gesteld, zijn aangenomen. De heer van Bosse heeft een voorstel aangekondigd tot wijziging van het reglement van orde, in het belang vtn de bespoediging der werkzaamheden en hare afdoening. De kamer is daarna uit eengegaan. Het Handelsblad zegt: Als men de oppositie gelooven wil dan verkeereu wij in den uitersten financielen nood. In het voorlaatste jaar, het eerste der optreding van bet tegen woordig bewind, was onze positie onhoudbaar. Verleden jaar waren wij op den rand van het staatsbankroet. Dit jaar wordt omdat men toch niet nog erger dan bankroet kan zijn, met grooteu ophef gewezen op het ongunstig verschil bij ver leden jaar, vergetende dat toen reeds volgens de holle decla- inatien van destijds, het toppunt van financiële ellende was bereikt. En zie hier nu in enkele cijfers de bevestiging van die waar- heidslievende voorstelling der oppositie quand même. Er is, behalve de voorziening in de gewone dienst, welke ongeveer 73 a 73V2 millioen 'sjaars vordert, sedert driejaren: voor de spoorwegen besteed of bestemd 61,000,000.00 Voor de afschaffing dei slavernij in West- Indien is afgezonderd12,500,000.00 Er is buitengewoon geamortiseerd bij de wetten van 4 aug. 1862 3,000,000 13 dec. 1862 4,000,000 6 julij 1863 aflossing der 4 pCt. O. I. schuld12,179,500 31 dec. 1863 10,000,000 Voordragt begrooting 1865 10,000,000 39,179,500.00 Te zamen 112,679,500.00 terwijl daarenboven de inkomende regten zijn verlaagdvrij dom van regien voor grondstoffen van nijverheid in Indie is tot stand gebragt; de belasting op de brandstoffen is afgeschaft; de rente-garantie voor den spoorweg van Samarang naar de vorstenlanden is verleend; idem voor de doorgraving van Hol land, en sommen zijn aangewezen voor den waterweg naar Rotterdam en verdere kanaal- en havenwerken, behalve de ge wone subsidien voor wegen en andere werken van openbaar nut. Geene enkele belasting is aan de natie meer opgelegd, be halve eene verhooging van den jenever-accijns; en het plan is aanhangig om de gemeenten in staat te stellen tot afschaffing van alle plaatselijke accijnsen, met gelijktijdige opheffing van alle tollinien, die den handel en het verkeer belemmeren. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VI der staatsbegrooting (Marine) vond het eindcijfer dezer begrooting op zich zelf geene bestrij ding. Algemeen erkende men dat, indien onmisbaarheid van eene marine voor een kustland met zoo uitgestrekte koloniën als het onze wel niet kon worden betwijfeld, daarvoor ook ze kere sommen moeten beschikbaar zijn, en dat de tegenwoordig daarvoor aangevraagde ook niet te hoog zijn te achten. Ook ion men niet anders dan den loffelijken geest van bezuiniging goedkeuren, die mbt opzigt tot verscheidene onderdeelen der begrooting den minister bleek te bezielen. Maar eene gansch andere vraag was het naar veler oordeel, of met datgene, wat voor de toegestane millioenen verkregen en voor de nu aan gevraagde beloofd is, wel het doel wordt bereikt, hetwelk men bij de inrigting onzer marine zich heeft voor te stellen. Tot zeer veel verschil van gevoelen leidde de Vraag: aan welke oorzaken is de algemeen erkende slechte staat onzer marine toe te schrijven? \Tan de eene zijde werd daarvan de schuld voor een groot gedeelte aan den tegenweordigen minister en diens gemis aan vastheid van rigting geweten; van den anderen kant werd de ongunstige toestand enkel als een noodwendig gevolg van omstandigheden, onafhankelijk van den wil des ministers beschouwd. Zij, die den minister van stelselloosheid beschuldigden, wezen op den achteruitgang onzer vloot. Terwijl er vroeger overspan ning bij den aanbouw van schepen heette te beerschen, wordt er nu voor hetzelfde geld te weinig geleverdstoomschepen zijn vier jaar ouder geworden, en op stapel staa': te Vlissingen niets, te Helvoetsluis niets, te Willemsoord niets, te Amsterdam één oorlogschip. De voorraad in de magazijnen gaat ook bij de meeste directien niet vooruit. Het gemis aan een vast beginsel, hetwelk den minister wordt verweten en ook door zijne verdedigers geenszins ten eenen- male geloochend kan worden, is voor een groot deel het ge volg van een onjuist begrip omtrent den waren aard en de wezentlijkc, eenige roeping onzer marine. Nederland moet niet als eene zeemogendheid, zij het dan ook van den tweeden rang, worden beschouwd; onze marine kan ons tot geen ander we- zentlijk nat zijn dan tot de handhaving van ons gezag in de overzeesche bezittingen en tot de eigen verdediging van ons land. In eene der afdeelingen vond het uitzenden van schepen naar Japan afkeiiriDg. Gorinchem, 20 Oct. De handel in hennipzaad is voor dezen waard grootendeels afgedaan. Bijna alles is verkocht tegen 8,25 a 8,75 het mud. Zeer weinige landbouwers ■weigerden dien hun geboden' prijs, als te laag. De opbrengst van het zaad is der verwachting nog tegengevallen. Er waren boeren, die ongeveer de helft der hoeveelheid zaads van het vorige jaar dorschten. De meesten één vierde minder dan het vorige jaar. Bijaldien het natte weder blijft aanhouden zullen vele veehouders, binnen 14 dagen, hun melkvee moeten op stallen. Gelukkig schijnt thans het weder eenigzins te verbe teren. De voorraad gras in de weilanden is niet groot en het gras groeit slecht. De opbrengst der late aardappelensoor ten is goed en de kwaliteit best. Men besteedt/1,50 a 2,00 het mud. De prijzen van boter en kaas ondergaan weinig verandering. Te Rio Janeiro komen aanzienlijke faillissementen voor. De telegraaf lijn tussehen Konstantinopel en Bagdad is reeds in werking. Een wijn- kooper te Nijmegen heeft in de laatste drie jaren ruim elf duizend kan wijn meer uitgevoerd dan ingeslagen. De ongeregeldheden op Candia loopen met een sisser af. Te Amsterdam is in de koolteerstokcrij buiten de Raam-barrière brand ontstaan, die zich door spoedige hulp bepaalde hij het uitbranden van het steenen laboratorium. De koningin der dieren is te Oxford van zes vorstelijke telgen bevallen. Te Montfalcone in Illyrie heeft eene bende roovers zich meester gemaakt van het district- Mtel, de ambtenaren gekneveld en al de aanwezige geldsw aarde en spetie ten bedrage van 20,000 fl. medegenomen. In Frankrijk denkt men aan het invoeren der schoolpligtigheid. De legitimisten te Parijs beginnen weder in het geheim maar op groote schaal troepen te werven voor den paus. De ongeregeldheden in de engelsche mijndistricten loopen ten einde. Mirès heeft een groot lokaal gehuurd om daarin een nieuw bankiershuis te vestigen. Op Haiti is de gele koorts uitgebroken. Tussehen Newport en Cardiff is een passagierstrein door de wrijving eener gesprongen veer in brand geraakt, in tijds ontdekt werden ongelukken voorkomen. Ook het italiaansche leger wordt ingekrompen. Door het kanaliseren van de March en de Oder wil men den Donau verbin den met de Oost-zee. De kolonie Victoria in Australië protesteert krach.ig tegen het verder overzenden van gedeporteerden. Op het eiland Trini dad gaat men de petroleum bronnen ontginnen. Men verspreidt telkens ongunstige berigten ten aanzien van den gezondheidstoestand van den franschen keizer. De fransche bank is in de laatste week bijna vier millioen verbeterd. In het Venetiaansche is in de omstreken van Udine door zuid-tyrolsche onruststokers in garibaldiaansch kostuum een poging tot opstand beproefd, doch weldra bedwongen. De hertog van New-Castle, oudminister, ijverig liberaal en zwak bestuurder is op zijn landgoed in 53tig jarigen leeftijd overleden. Men beweert dat keizer Napoleon voornemens is Algerie te bezoeken. Er is sprake van een demokratisch polen-congres te Brussel. Eene fabriek te Lyon heeft eene bestelling ontvangen van 300,000 kilo's stalen veren voor crinolines. Op den grooten noorder spoorw eg zijn twee treinen geladen met thee, zijden stoffen en andere kostbaare waren van Manchester in botsing ge komen twaalf goederenwagens zijn geheel verbrijzeld, twee beambten zijn doodelijk gekwetst. Te Koningsbergen is dingsdag jl. het standbeeld onthuld van Immanuel Kant; 60 jaren na zijn afsterven door de inwoners opgerigt. De vorst van Lichtenstein wil zijn land afstaan aan Oosten rijk, het volk wil zich bij Zwitserland voegen. De Franschen willen in Cochin-China eene bank oprigten. Zitting van Dingsdag, 21 October Voorzitter mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Tegenwoordig zijn alle leden, met uitzondering van den heer Prince. Dc notulen van het verhandelde in de vergadering, gehouden 11 dezer, worden goedgekeurd. Is gelezen en wordt voor notificatie aangenomen eene missive van het r. c. kerkbestuur op de haven, daarbij kennis gevende vooreerst geen gevolg te zullen geven aan het plan van een' toren te bouwen. De begrooting voor 1865 van heeren regenten van het vereenigd Wees- en jElemoeseniershuis ingekomen zijude, wordt gesteld in handen eener personele commissie, bestaande uit de hh. lJroogleever, Remij eu van Gennep. Ter visie wordt gelegd, om in de volgende vergadering tot het doen eener benoeming over te gaan, eene aanbeveling-lijst, waarop voorkomen de hh. Post Drost eD G. C. van der Want, door hh. regenten der gasthuizen ingeleverd, ten einde te voorzien in de vacature van hun collegie, ont staan door het bedanken van den heer van Bergen IJzendoorn. Een gewrijzigd ontwerp van verordening op het bouwen en op de brand weer wordt door den B. ingeleverd en op de secretarie ter inzage nedergelegd. De B. deelt mede tegen aanstaanden maandag te zijn gedagvaard door de commissie van liquidatie der voormalige momboirkamer, de dagvaarding te hebbeu toegezonden aan den advocaat Blussé en procureur te zullm stellen; zulks wordt goedgekeurd. Aan de orde is de gemeentebogrooting voor 1865. Zij wordt gearresteerd in ontvang tot een bedrag van 179,396.115 en in uitgaaf van 179,384.795, en alzoo mtt een batig slot vauƒ11.32. De belangrijkste wijziging bestaat iu de vermeerdering van het getal policie agenten met één en het verhoogen der jaarwedde van de agenten der tweede klasse met 25. De raad gaat over tot bet benoemen van drie regentessen voor het vereenigd Wees- en jElcmoesemershuis en stellen daartoe aan mejufvrou wen Kabel, geb. Biezenaar, Knaap, geb. Koot en Dyxhoorn, geb. van Bentum. De B. stelt voor bij Z. XI. den koning te ondersteunen het aanzoek om concessie tot het leggen van een spoorweg \an 's Hage tot Gouda, door de rhijnspoorweg-maatschappij en de heeren Schretlen A Maxwils bij de hooge regering ingeleverd, ten einde te verkrijgen dat aan eeD dezer ver zoekers de concessie verleend worde. ZEd. doet voorlezen een concept, in gezegden zin opgemaakt, hetwelk zonder hoofdelijke stemming word goed gekeurd. Daarna gaat de vergadering over tot eene zitting met gesloten deuren. GOTlda, 20 Oct. Tarwe, Poolsche per last, ƒ300. Zeeuw- sclie per mud 9 a 9.50. Rogge, inlandsche ƒ5 a 6. buitenl. 6 a 6.25. Gerst, 4 a 6.50. Haver, 3 a 4.25. Boekweit fransche pr. 2100 ned. 15 160. N. Brab. 200. Duiveboonen 6 a 6.25. Hennipaaad 8 a S.25. Bruine Boonen 11. De veemarkt met goeden aanvoer, doch flaauwen handel, eerste kwaliteit gevraagd; magere varkens en biggen traag. Aangevoerd 40 partijen kaas 22 a 25. Goeboter 1.34 a 1.44. Weiboter 1.14 a 1.24. Aan de stads waag gewogen vau 13 20 oct. 21/4, 67S/S en 69/16 boter, te zamen 15290 n. *8». Boter 59 a 69 het vierde; f 1.47V2 f 1-72V2 per n. c8. Ter markt 1332 mud aard. 1.70 a 2. Dordrecht, 20. Oct. Tarwe. Jarige witte zeeuws^he bragt vorige prijzen op. Puike 8.80 a 9, mindere 8.20 a 8.70. Nieuwe tot verbeterde prijzen wel zoo afgaande, de beste S a 8.20, mindere naar waarde van 6.70 tot 7.70. Rogge onveranderd; jarige overm. z. en vl. 5.70 a 6.20. Nieuwe d°. 5.70 a 6.40. 150/2 jarige pruis. als voren tot ƒ180 aangeboden. Wintergerst prijshoudende, zakmaat 5.30 a5.40, gestort 5.60. Zomergerst gevraagd en hooger verkocht, zakm. 4.50 a 4.90, gestort 5.20. Spelt 2.80 a 3.10. Haver met zeer kleinen aanvoer en afwijk, kwal., de puikste wel zoo goed te plaatsen. Inl. voeder ƒ2.60 a 3.50. d°. dikke 3.40 a 4. Paardeboonen 5 a 7. Duiveboonen ƒ7 a 8. Br. boonen lager 9 a 10.50. Goed kokende bl. erwten prijs houdend met ruimen can voer 8. Mestingsoorten 7.50 a 7.60. Witte koningsb. afwijk, kwal. f 7.60. Boekweit met beperkten handel. Op 70 <2 voor een gerief NBrab. 195 besteed, tot welken koers rijn pr. 2100 <2 gelaten werd. Middelburg, "20 Oct. Puike jarige waichersche tarwe, wei nig aangevoerd 9 a 9.25. Goede nieuwe zeeuwsche tarwe met weinig kooplust 7.50 7.75. Goede nieuwe walch.tarwe gemakkelijk te koopen voor 8 a 8.50, doch zonder handel. Puike wintergerst 5.75. Zomergerst met goede vraag, doch weinig aangevoerd 4.75 a 5. Nieuwe walch. witte boonen matig aangevoerd, goed gevraagd naar deugd 10 a 11. d°. d°. br. boonen 10.50 a ƒ11. d°. d°. gr. erwten weinig aangevoerd en dringend gevraagd 7.50 a 7.76. Zomerzaad met weinig handel 10 a 10.25.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2