DOL. Donderdag, 27 October. öuttenhnlï. tER, eden. fl 864 260. EKKER. 59Vs ?74 TIS van contant te Uitgave van >.65 97a 07a 27» 17» 1'716 U7i„ KENN I S GEVÏN G. Verkiezing van Leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. I 95ya 5% 1357s 2710 62% 0 465/i6 UNKMAN. ff Luberta Maas, d. >ooijinan, d. 0 3% eene aanzien- artillerie, Gebleven koers. 5»7a lingstraat, zijn 51/* Lange TiendewegD. n°. 60. Jt aan belang- iovember a. s. istbeginnenden Grendel. 18- n Klaveren en M- an den Bos en J. igelmaus. Her- iurg. 21. Jlar- van Blokland. Piepenbroek, 32 j. L. de Mooij en J. I. pr. mud. J. 90 L— 21 October, oogste coers. 53/ia GOUDSCHE COURANT. 974 TjrjTlVTZ'A/r A M De P^8 ^er Advertentiën van één tot zes A. BRAAKMAN. i regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Bnitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. en aangeboden n 260 varkens. 69 807» 82% 18174 54>716 2774 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. post/2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA doen te weten: Dat de vergadering, tot het kiezen van tier Leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar ter vervanging van de Heeren: C. A. Schouten, G. J. de Jong, J. F. Herman de Groot en A. Koot, Jz. welke met den lu Ja nuary 1865 als zoodanig moesten aftreden, doch waarvan de beide laatsten overleden zijn, zal worden gehouden den 29 No vember 1864 ten RAADHUIZE dezer Gemeente. Dat de inlevering der Stembriefjes door de kiesgeregtigden in de ter vergadering aanwezige stembus, alsdan zal aan vangen des morgens ten 10 ure en i 1 ure, na welk laatstgenoemd aangenomen zullen worden, dan tegenwoordig; zullende oum: der biljetten worden aangevangen. voortduren tot des namiddags ten uur geene stembiljetten meer van de Kiezers, in de zaal liddelijk daarna met de opening tarwe, 920 qr. ;n 1007 qr. vr. Londen, 24 Oct. Uit de dépêches, die het gouvernement ten Opzigte van den nieuw-zeelandschen oorlog heeft openbaar gemaakt, blijkt dat men aldaar met dc onderhandelingen over den vrede nog niet zoo ver gevorderd is, als men hier meende. Het blijkt namelijk dat alleen de stam van Tauranga zich on derworpen heeft, doch dat de andere stammen zich nog blijven verzetten. De grondbezittingen der inlanders die zich onder werpen, worden in eigendom aan de britsche kroon afgestaan, doch de gouverneur heeft aan de thans onderworpen inlanders het s/4 gedeelte daarvan in eigendom gelaten, omdat zij bij hun gewapend verzet niet zijn te werk gegaan gelijk men van de wilden doorgaans te wachten heeft, maar zich strikt hebben onthouden van moord en roof. De gouverneur is van oordeel dat die maatregel van genoegzamen invloed zal zijn om ook andere stammen tot onderwerping te nopen. Berigten uit Bombay van 20 sept. melden dat de britsch- indische regering, nadat alle pogingen, om de Bhütanezen te bewegen tot het vragen van vergiffenis voor de hunnen verte genwoordiger aangedane grove persoonlijke beleediging, geble ken waren vruchteloos te zijn, tot het besluit is gekomen om dien weerspannigen volksstam gewapenderhand tot onderwerping Dat aan ieder kiesgeregtigde acht dagen voor den dag der verkiezing een stembiljet zal worden bezorgd en dat, wanneer eenig Kiezer geen stembiljet mogt hebben ontvangen, hij zich tot bekoming daarvan ter plaatselijke secretarie zal kunnen vervoegen. Dat de lijst der kiesgeregtigden, zijnde die ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen in het Patentregt tot eene hoofdsom van 6.00 en hooger zijn aangeslagen, van heden, van des voormiddags tien tot des namiddags ten één uur ter inzage zal liggen ter plaatselijke secretarie. En dat de bezwaren tegen deze lijst, hetzij die den klager, hetzij die de andere ingezetenen betreffen, gedurende 14 dagen na heden bij het gemeentebestuur ingeleverd kunnen worden, doch na dit tijdstip geene bezwaren meer in aanmerking zullen komen. Wordende den kiesgeregtigden voorts medegedeeld, dat om tot lid der kamer benoembaar te zijn, wordt vereischt, dat men den ouderdom van 30 jaren hebbe bereikt, wone ter plaatse waar de kamer gevestigd is en aldaar gedurende ten minste vijf jaren bestuurder eener onderneming van handel of van fa briekwezen of in eenige met die takken van nijverheid in ver band staande betrekking zij geweest. GOUDA, den 25n October 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVER FORTUIJN. v. BERGEN 1JZENDOORN. te dwingen. Voor die belangrijke expeditie was lijke krijgsmagt, niet alleen uit infanterie en artillerie, maar ook uit ruiterij bestaande,- aangewezen. Deze troepen, in twee brigaden verdeeld, onder de bevelen van den generaal Mulcaster en den kolonel Dunsford, zouden onder het opperbevel van den generaal Showers staan en van vier kanten in de door Bhüta nezen bewoonde, meestal woeste streken van het Himalaya-ge- bergte trachten door te dringen. De laatst in de bergstreken gevallen regen heeft de ri vieren Tweed en Ettrick zoodanig doen rijzen, dat zij stortvloeden geleken, en veel schade veroorzaakten; inzonderheid was dit het geval in den omtrek van Selkirk, waar onder anderen eene nagenoeg voltooide fraaije steenen spoorwegbrug over de Almoud. voor het toomelooze geweld des waters moest bezwijken. Volgens de laatste berigten uit Amerika bleef het gerucht eener nederlaag van Grant nog altoos aanhouden, ofschoon het zich nog niet bevestigd had. Men moet hierbij ook wel in het oog houden dat dit gerucht van de zijde der zuidelijken is gekomen. Daarentegen scheen het zeker dat Grant zijne armee heeft verlaten en naar Washington is gekomen, om ten aan zien van sommige aangelegenheden in beraadslaging te treden. Inmmiddels werd de conscriptie in de noordelijke staten voort gezet, doch meer tot bevordering der hieromtrent bestaande ontevredenheid, dan tot aanwinst voor -le armee. In de mijn districten van Pennsylvanie zijn de officieren, die tot het krachtig doorzetten der conscriptie waren uitgezonden, op hunne route in die districten doodgeschoten. Omtrent de- petroleiim-bronnen in Pennsylvanie meldt een der new-yorksche dagbladen, dat aldaar eene enorme massa vaten petroleum gereed liggen, tot welker verzending de aldaar aanwezige voertuigen niet toereikende zijn. Onophoudelijk zegt de berigtgever vertrekken er geheele treinen met volle vaten beladen, zonder dat men in die massa eenige werkelijke vermindering bespeurt. Alleen langs de spoorwesrvertakking, die van den atlantischen en grooten westelijken spoorweg naar de petroleum-districten is aangelegd, worden dagelijks gemid deld 2500 vaten vervoerd, welk aantal wel verdubbeld zou kunnen worden, wanneer er slechts waggons genoeg beschikbaar waren. Naar men berekent, zullen de kosten voor den aanleg van die afzonderlijke spoorweglijn binnen weinige jaren, meest door de opbrengst van het petroleum-transport en het daardoor toenemend verkeer, geheel gedekt zijn. Het laatsie halfjaarlijksch dividend dezer onderneming bedroeg 25 percent. Uit Amerika zijn eenige berigten omtrent de voorloopige bijeenkomsten van afgevaardigden der verschillende koloniën, ter bespreking van het plan tot oprigring van een bond. Daar uit volgt, dat de bond zou omvatten Opper- en Ne^er-Kanada, die twee staten zouden vormen, de drie Prince Edwards eilan den, Newfoundland en Nieuw Schotland, die te zamen den derden staat zouden uitmaken, terwijl de vierde zou bestaan uit britsch Columbie en de van Convers eilanden. De bond zou bestuurd worden door twee wetgevende kamers en een uitvoerend gezag dat de britsche kroon zou vertegenwoordigen, doch door de bevolking verkozen zon worden. Het bondsgezag zou tot attributen hebben de souvereiniteit, de burgerstrafwet- geving, de scheepvaart, de posterijen en spoorwegen, de be lastingen, het budget van ontvangsten en uitgaven. Elke staat zou zijne bijzondere wetgeving en inwendige autonomie hebben. De berigten uit Washington gewagen van de stellige overtuiging dat Richmond binnen kort vallen zal. Elk vreemdt ng, die New-York bezoekt, zou verbaasd staan, dat hij er zoo weinig merken kan van den vreeselijken oorlog, waarover hij zooveel gehoord heeft. Alles gaat tot dus verre goed. De oorlog kost veel, doch verarmt het volk daar niet; het leger neemt vele menschenlevens weg, doch de na tuurlijke aanwas en de sterke immigratie komemxtelUHB moet, en alsnog.is in de groote steden geene «^mindering bevolking, veeleer vermeerdering op te merken.. De..hulpbrtfnX nen van het land worden met elk jaar grootér, en «üle mijn-l werken hebben in den regel veel opgelevfetd; niet alleen dej j

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 1