Binnenland Gemengde Berigten. Ingezonden. Het turijnscbe blad la 3tampa deelt mede, dat reeds 120 redenaars zijn ingeschreven, om bij de discussie in de kamer van afgevaardigden het woord te voeren. De aangelegenheid betreffende Coehin-China is wederom in den ministerraad besproken, doch zonder dat men tot een besluit is gekomen. Men vertrouwt echter dat de zaak in dien zin za! worden beslist, dat Frankrijk dat gebied behoudt. De koning der Belgen, die sedert verscheidene dagen te Marseille verblijf gehouden heeft, is eergisteren van daar ver trokken, om zich naar Nizza te begeven. Het is thans bepaald, dat de heer Hires in de volgende week zijne nieuwe ondernemiug zal beginnen. De statuten zijn reeds vastgesteld en de geheele onderneming is er op ingerigt om op het publiek en op de finaucieele wereld een levendigen indruk te maken. Niettegenstaande men beweert, dat de kamers vroeger zullen worden bijeengeroepen dan aanvankelijk was bepaald, kan men verzekeren, dat de raad van state den last beeft ontvangen te zorgen dat de wetsontwerpen op de voorloopige invrijheidstelling, de afschaffing van den wettelijken intrest en van Jen lijfdwang vóór den l"jan. kunnen worden rondgedeeld, opdat de afgevaardigden daarvan gedurende de beraadslagingen over het adres keunis kunnen nemen. De opening der kamers zai dus niet vóór de maand jantiarij plaats hebben. De regering heeft een plan tot geheele reorganisatie van de dienst der posterijen in Frankrijk gereed gemaakt, hetwelk, indien de kei/er daaraan zijne goedkeuring hecht, eerstdaags in den Moniteur zal verschijnen. Een bijzondere brief van Konstantinopel bevat het berigt, dat ile telegraaflijn tusschen Perzie en Indie, sedert den 4" October in werking is en dat de britsehe gezant te Teheran op zijne eerste naar Bombay gezonden depeche in drie uren t j.U 'iwoord ontving. Aangezien Perzie reeds over Georgie met etersburg in telegrafische gemeenschap staat, is door deze lijn liet verkeer tusschen Europa en Britsch-Indie geopeud. Weenen, 7 Nov. het vredes-tractaat met Denemarken bevat 24 artikelen. De voornaamste bepalingen zijn de volgende: Alle vóór den oorlog geslotene en niet opgeheven overeenkom sten der contracterende mogendheden zijn op nieuw van kracht. Denemarken doet afstand van alle regten op de hertogdommen, ter gunste van Oostenrijk en Pruisen. Onder Sleeswijk zijn ook begrepen al de thans daartoe behoorende eilanden. Ter vergemakkelijking der grensregeling doet Denemarken afstand van al het jutlandsche grondgebied ten zuiden van het district Ribe (Ripen). Daarentegen wordt als equivalent het eiland Aroe niet cenige audere gedeelten grondgebied, van Sleeswijk afgescheiden. De bepalingen der grenslinien en tot vereffening der bezittingen worden aan eene commissie opgedragen. De hertogdommen nemen te bunnen laste een bedrag van 29 miliioen thaler van de staatsschuld der deensehe monarchie, welk bedrag, onder w.i irborg van Pruisen en Oostenrijk, geheel of eedceitebjk in specie of in obligatien .an Denemarken zai worden uitbetaald. De geallieerden geven vergoeding voor de door hen in Jutland geheveue conlribntien. De hertogdom men zuilen aan de gealiieeroen eene schadeloosstelling voor de oorlogskosten uitbetalen. De wederzijds opgebragte schepen en ladingen worden teruggegeven, of anders wordt daarvoor scha deloosstelling verleend. Denemarken en de hertogdommen re stitueren de wederzijds gedeponeerde gelden. Pensioenen worden van beide zijden aan de daarop regt hebbenden uitbetaald. De bo de deensehe armee of marine dienend" onderdanen der her togdommen kannen de dienst verlaten, of zonder persoonlijk nadeel daarin blijven. Handel en scheepvaart worden wederzijds in het genot gesteld van de regten der meest begunstigde natiën. Overigens wordt in een bijgevoegd protocol bepaald dat de ontruiming van Jutland binnen drie weken moet plaats heb ben en dat met den datum der ratificatie de deensehe regering aldaar het bestuur weder aanvaardt. Uit Bucharest wordt gemeld, dat de verkiezingen van leden der provinciale staten daar te lande een aanvang hebben genomen; men voegt er bij, dat de regering die verkiezingen met een zeer waakzaam oog gadeslaat, op de wijze als men elders zegt, dat er groote pressie op de verkiezingen wordt uitgeoefend. Dit alles verklaart zich op de volgende wijzede helft der leden van den senaat of eerste kamer wordt gekozen nit de leden der provinciale staten. De ministeriele dagbladen beweren zonder onderscheid, dat geene verdere wijzigingen in het ministerie zullen worden gemaakt en dat deze daarenboven in zeker opzigt zonder eenige beteekenis moet geacht worden, omdat er slechts eene verandering van een persoon, niet van beginselen heeft plaats gehad. Het schijnt dat de liberale partij van die wijziging aanvankelijk gunstiger denkbeeld had opgevat, dan ten slotte zal verwezentlijkt worden, naar zij thans vreest. Naar men uit Athene meldt dd. 27 jl., heeft de regering eene batterij artillerie der bezetting van de hoofdstad onver wijld doen inschepen en die naar Corfu gezonden. Men voegt er bij, dat de batterij is zamengesteld uit dis troepeu, welke zich in den jongst verleden tijd als hare gevaarlijkste tegen standers hadden doen kennen. Naar luid van berigten uit Athene heeft de koning op 30 oct. jl. den eed op de nieuwe grondwet afgelegd. De pleg- tige godsdienst-oefening ter viering van het jaarfeest der revolutie is noch door den koning, noch door iemand van het hof bij gewoond. Met betrekking tot de zamenstelling van den raad van state wordt gemeld, dat het aantal leden is bepaald op 20. De graaf Sponneek had op 28 oct. een bezoek afgelegd bij de ex-ministers van den ex-koning Otto, die aanvankelijk ter dood veroordeeld, maar ten slotte tot levenslange gevangenisstraf tvaien veroordeeld; dezer dagen zijn zij gerehabiliteerd, ten gevolge waarvan graaf Sponneek hun gemeld bezoek heeft gebragt. Berlijn, 7 Nov. Tusschen de kabinetten van Weenen en Berlijn wordt nu ijverig onderhandeld. Het laatste dringt er op aan, dat Oostenrijk in gemeenschap met Pruisen den aftogt der bondstroepen uit Holstein zai eischen en de onwillige midden-staten tot reden zal brengen. Oostenrijk verlangt eene wederdienst in de handelskwestie. Het wenscht dat Pruisen zal beloven over eene tolvereeniging te zullen onderhandelen. Te Weenen gelooft men, dat graaf Mensdorff tegenover den rijksraad met iets wil kunnen optreden, om Oostenrijks neder laag in de handelskwestie te vergoelijken. Het is immers, zoo zegt men daar, maar om eene schijubare concessie te doen, welke Pruisen tot niets verbindt, maar waarvan toch tegenover de oosten rijk sche kamers gebruik kan worden gemaakt. Met zulke sophisraeii hoopt men het kabinet van Berlijn te winnen. De opeubare meening alhier is alles behalve ingenomeL met dien eisch van Oostenrijk, waardoor de pruisische handelspoli tiek weer voor een aantal jaren gebonden zou worden. Nog meer. Onze ministers van koophandel en openbare wer ken zijn er zeer tegen, dat men Oostenrijk in dit opzigt te wille zal zijn. Zelfs worden de oppositiebladen in dit opzigt door deze beiden aangemoedigd. Men beweert, dat de heer von Bismarck, d e tegenover de midden-siaten met zoo veel nadruk optreedt, te Weenen zoo veel mogelijk toegeeft, om Oostenrijk voor zijne plannen in de hertogdommen te winnen. Het vredestracta.it wordt heden avond officieus dat is, niet volgens den Staatsanzeiger medegedeeld. Daar eene me.ledeeling van het tractaat aan den rijksraad te Kopenhagen op handen was, wilde men voorkomen dat de tekst het eerst van de deensehe zijde openbaar gemaakt zou worden. Het document behelst eigenllijk niets wat men nietj reeds wist en het heeft dan ook weinig indruk bij het publiek gemaakt. -Van eene goed onderrigte zijde verneemt men, dat de kwestie betreffende het houden van een congres hier officieus besproken wordt, hoe w el officieel daarover nog geen onderhandelingen plaats hebben, zijnde het oogenbiik daartoe niet geschikt. Verklaart Oostenrijk zich bereid Italië te erkennen, zonder voor Veuetie bijzondere waarborgen te verlangen, dan wordt de italiaausche kwestie daardoor wel niet opgelost, maar er heeft een overgang plaats, die tot een congres kan leiden. 8 November. De oosteiirijksche gezant bij ons hof heeft zaturdag deze hoofdstad verlaten en is naar Weenen vertrokken, terwijl onze gezant bij het vveener kabinet eerstdaags hier wordt verwacht. Men zegt, dat dit alles in verband staat met de onderhandelingen, welke thans tusschen onze regering en die van Oostenrijk worden gevoerd over de positie welke de beide groote duitsche mogendheden ten op/igte van elkander zullen moeten innemen; de respective gezanten keeren om die reden tijdelijk terug, ten einde mondeling de noodige inlichtingen te geven en instructien te erlangen. Alhier zijn aangekomen de heeren Quaade, Kauffmann en Guldenkrone, vroeger deensehe gevolmagtigden tot het aangaan van het pas getroffen vredesverdrag; zij zullen eenige dagen te dezer stede vertoeven. Turijn, 7 Nov. De heer Ricasoli, vroeger president van den italiaanschen ministerraad, die als zoodanig gevallen was, omdat hij zich niet genoeg naar de inzigten van keizer Napo leon plooide, heeft in de Italia een brief openbaar gemaakt, waarin hij zijne gedachten mededeelt over de conventie. Hij verklaart daarin, dat hij haar meer beschouwt uit het oogpunt van hetgeen er niet in staat, dan uit hetgeen er in staat. Hij neemt haar dus aan. De verwijdering der fransche troepen uit Rome binnen een zeker tijdperk, en het beginsel van non-inter ventie, door deze verwijdering geproclameerd, zijn geene klei nigheden. Buitendien, vraagt hij, wat wint Italië zonder de overeenkomst en wat verliest het met de conventie? Hij ver klaart wel is waar niet te weten, wanneer Italië Rome als hoofdstad zal bezitten, maar het staat bij hem vast dat Italië eiken dag nader tot dit bezit komt. De afdeelingen van de kamer van afgevaardigden hebben zich bezig gehouden met de ontwerpen van den minister van financien. Vijf afdeelingen hebben rapporteurs benoemd, met instructie tot goedkeuring van de middelen, die de minister wil aanwenden om Ie voldoen aan de verbiudtenissen der schat kist, maar tevens met inachtneming der onmogelijkheid waarin bet land zich bevindt, om de grondbelasting voor 1865 bij anticipatie in haar geheel te voldoen. Kopenhagen, 8 Nov. De minister-president heeft den rijksraad geopeud met eene rede, waarin het leedwezen wordt uitgedrukt over het ongelukkig resultaat van den oorlog en voorts bekend wordt gemaakt, dat er een wets-ontwerp zal worden ingediend tot noodige wijzigingen in de constitutie. Gouda, Nov. In de zaturdag jl. te Dordrecht gehoudeu raadsvergadering is het ontwerp-reglement betreffende de op te rigten hoogere burgerschool ter tafel gebragt en aangeno men. Volgens de bepalingen van dit reglement zullen er negen leeraren aangesteld worden, en wel drie van de eerste klasse op een traktement van 1800 en zes van de tweede op een traktement van J 1600. Uit die der eerste zal de directeur worden gekozen, die een toelage van 800 en vrije woning zai erlangen. Het schoolgeld is bepaald voor de drie eerste jaren op 82 's jaars en voor de beide laatste op 72 's jaars. Met 1 januarij treedt het reglement in werking en zulleu dan spoedig de overige benoemingen enz. volgen. Heden namiddag ten 1 ure is het lokaal der voormalige gevangenis bij publieke inschrijving verkocht tot amotie voor 7375.aan Hazebroek te Dordrecht. De Friesche Courant zegt: Amsterdam, dat in junij jl. voor een oogenbiik teeken van leven gaf, is in den laatsteu tijd, gelijk wij herhaaldelijk hebben aangetoond, weder zeer «aan den achteruitgang Het heeft daarvan op politiek gebied onlangs het bewijs gegeven door tot lid van de tweede kamer te kiezen den heer Rochussen, den beschermheer van het vuil ste blad in Nederland, den man, die heden liberaal, morgen behoudend en overmorgen half liberaal is. Hij verkreeg 975 stemmen, terwijl zijn mededinger, de heer Heemskerk Veeckens, 553 erlnngde. Boskoop, 8 Nov. Menigmaal wordt door vreemdelingen de opmerking gemaakt, dat hier zooveel inwoners denzelfden naam voeren. Ongegrond is zij dan ook niet, wanneer men op de volgende statistieke opgave een blik werpt. Vijf en vijftig personen dragen den naam van Boer. Negen en veertig Vijf en veertig Vier en veertig Veertig Veertig Vijf en dertig Vier en dertig Dertig Negen en twintig Zeven en twintig Drie en twintig van Kleef. Loef. van Nes. van Hcijuingen. Verkade. Koster. van der Willik. van Wilgen. Hooft man. Goudkade. van Tol. De oorzaak dezer vermenigvuldiging van namen van één en dezelfde soort, moet gezocht worden in den lust om zich te begeven in het vak van boorakweekerij, waardoor men dan, als het ware, aan deze plaats gekluisterd is. Een ander verschijnsel klinkt hier ook vreemd in het oor van den vreemdeling, namelijk de uitgebreide bloed- of aan verwantschap die hier bestaat; zoodat men bijna iedereen met neef of nicht hoort aanspreken. Dit is ook zeer goed te ver klaren wanneer men let op de vele huwelijken alléén tusschen ingezetenen dezer gemeentezoodat geheel Boskoop veel gelijkt naar ééne familie. Natuurlijk bestaan hierop uitzouderingen. Te Florence worden vijf voormalige kloosters ingerigt tot ministeriele bureaux. De spaanscbe regering heeft een krachtig ultimatum Daar Peru gezonden. De koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage zal voor taan alle dagen toegankelijk zijn voor het publiek. De oostenrijksche regering wil eene algemeene amnestie uitvaardigen in Gallicie. De zeeëngte van Simonosaki is door zestien oorlogschepen na een driedaagsch gevecht geopend. Er zijn 60 bronzen stukken veroverd. W. M'indlcv, zijdehandelaar te Nottingham heeft aldaar eene gothische kerk doen bou wen, die 240,000 kost. De Prnisen willen nu de twee oorlogschepen niet betalen, die zij gedurende den oorlog in Frankrijk besteld hadden. De koning der Sanuwich-eilauden wenscht zich te stellen onder het protectoraat van Frankrijk. Het engelsch parlement zal verder gepro beerd worden van 11 Nov. tot 13 Jan. e. k. Gedurende de maand october zijn van Liverpool vertrokken 7589 landverhuizers tegen 12083 in 1863. Max Oirou te Breslau is ontslagen als luitenant bij de land weer omdat hij niet wilde duelleren. Uit Mexico vraagt men een fransch financier om de geldmiddelen zoo voorspoedig ie maken als zij in Frankrijk zijn. De pariische maatschappij voor de begrafenissen heeft 350 paarden en 500 voertuigen. De begrafenis van een joc'1 kostte 14000 fr.; de lijkdienst van eene prinses in eene kleine kerk alleen 19000 fr. het begraven van een maarschalk kost den staat 60 a 80,000 fr. Acht fransche schepen ziju bij den orkaan te Calcutta beschadigd of ver ongelukt. De andalusische maatschappij voor landbouw met een kapi taal van 170,000 realen heeft ïu het eerste jaar ruim 36 pCt. opgele verd. De grieksche constitutie is spoedig afgewerkt, nadat de koning er met de zweep achter zat. De fransche predikant A. Coquerel fils is door de kerkeraden van Utrecht, Rotterdam en Dordrecht uitgenoodigd om te komen prediken. De hongaar, generaal klapka is met eene en- gelsche dame in het huwelijk getreden. Prins Humbert is weinig te vreden 'geweest met zijne ontvangst te I.onden. Het deensehe vredes verdrag is in drie uren uit Weenen overgeseind naar Keulen oor de Köln. Zeitung. Het telegram bestond uit 4499 woorden en kostte ruim 210. In de omstreken van Laibach wordt dagelijks geroofd en in gebroken, vooral is het gemunt op de dorpskerken. Te Bremen is een nieuwe koopmansbeurs ingewijd, het grondvlak beslaat 15249 voet. In Oct. zijn te Parijs door de regtbank van Koophandel uitgesproken 134 fallietverklaringen. Te Amsterdam twist men over de meer of mindere doodelijkheid van het buitengasthuis. Te Keulen heeft de zoologische tuin drie groote rendieren ten geschenk bekomen. In het at geleopen saisoen hedraagt de zuivere winst der speelbank te Wieabadrn 631.loO ft., te Homburg bij Frankfort 639,000: Bad^n-Baden werd dit jaar bez icht door 49,545 personen. De fransche ministi" van onderwijs is bij de opening der geneeskundige school hevig uitgefloten door de studenten. KUNSTNIEUWS. Donderdag jl. had alhier het eerste daraes-coneert van het miiziekgezelsch.ip Eupbonia, onder directie ran den heer J. H. Bekker plaatsdat het programma uitlokkend was, bewees de reeds vroegtijdige en talrijke opkomst van honoraire leden met hunne dames; en waarlijk, wanneer men eeu dilettant als den heer Eichholtz van Amsterdam, begaafd met eene schoone tenorstem, eene gemakkelijke gekuischle voorlragt, daarbij eene keuze van solo stukken, die het groote publiek moeteu aan spreken, en een kustenaar als den heer Ernest Apptj, van wien de hoofdstad ons reeds veel goeds had doen vernemen voor eene geringe geldelijke bijdrage kau hooren, is zulks niet te verwonderen. In eene kleine st.ad als Gouda is het voor een kunstenaar moeijelijker om aan het publiek te voldoen dan in eene groote stad; schijnbaar is dit contradictie, ma ir als men bedenkt dat hier in een winter het muzikaal genot zich oplost in 3 a 4 concerten, dan blijft de herinnering «aan de/en of genen kun stenaar te levendig, te eenzijdig; in een woord, men hoort niet genoeg artisten van verschillend gehalte, om eeu beredeneerd oordeel uit te spreken. De violoncel is hier een geliefd solo instrument. Kunstenaars als v. d. Wulp, Giese en Bekker hebben het ons publiek leeren waardeeren, en beoordeelen wij nu den heer Appij van dit stand punt, in geene beschouwingen over de meer innige opvatting van wijlen v. d. Wulp, over het meer stoute en breede spel van Giese en Bekker, dan moe'en wij van den heer Appij zeggen, dat zijn spel beschaafd en net, de voord ragt van de zangpas sages uitstekend, en in het geheel genomen ons zeer voldaan heeft. Mag de directie van Euphoni.a er in slagen om de volgende concerten even uitlokkend te maken, dan twijfelen wij niet of de toetreding van velen tot honorair lid en eene talrijke opkomst van dames zal eene beloouing voor hunne niet geringe moeite zijn. De amsterdamsche verkiezing is een vernieuwd bewijs v m den flaauwen beginselloozen geest, die in de ziellooze hoo des rijks telkens de overhand behoudt. Dezelfde menseh- i- men op hetzelide oogenbiik een echt liberaal en eeu p< ken weerhaan. In junij scheen Amsterdam zich te vermannen u.» :.ige consequentie; in november blijkt het, wat Amsterdam werkei k i9. De keuze voor den raad is ïatusschen belangrijker dan die voor de kamer; de amsterdamsche regering moet anders wor den; dan eerst zal een nieuw leven ontwaken in de hoofdstad, die het land behoorde voor te gaan, en w«aar men zich aan het oude vast klemt, wars van alle verbetering, op verwelkte laauweren rust en heil in stilstand zoekt. In de tweede kamer zal het optreden van den beginselloozen oud-minister niets beteekenen; zijne bekwaamheden kunnen het gemis van vastheid van karakter niet vergoedende minister van koloniën vreest zulke weifelende tegenstanders niet en de meerderheid die hem ondersteunt is overwegend genoeg om niets te duchten van de haarkloverijen eener geheel overwonnen partij. Het ministerie is overwinnaar in den strijd tegen de conser vatieven en de reactie sterft uit; er blijft nog veel te doen en de taak zal rustig ten einde gebragt worden, indien de libera len het hoog belang van het oogenbiik beseffen en eenstemmig medewerken tot het in stand brengen uer dringend noodzake lijke hervormingen. Het is volstrekt onmogelijk d.at de liberalen voortdurend eenstemmig blijven. Elk ministerie dat zijne tegenpartij over wint, ziet uit zijne eigene vrienden eene oppositie geboren wor den en indieu de openvallende pl.aatsen telkeus door liberalen bezet werden, zou die oppositie zich zeer spoedig doen gelden n het ministerie voortstuwen op eene baan, waarop hei niet eziud is ver mede te gaan. liet is immers een bedachtzaam

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2