öinnenlcmJu Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. e Met 1°. Jan narij e. 1c. zal de staat van beleg in ïolen bij wijze van proef voor 4 weken wordtgeschorst; indien seene buitensporigheden worden gepleegd zal d e termijn wor den verlengd. Kiel, 12 Nov. Op een adres van den magistraat en de burgerij,'naar aanleiding van den gesloten vrede tusschen de geallieerde mogendheden en Denemarken, heeft de hertog ge antwoord, dat de hertogdommen zich steds behooren te her inneren, wat zij aan de monarchen van Pruisen en Oostenrijk, vooral aan laatstgenoemde, alsmede aan het duitsche vaderland schuldig zijn. De hertogdommen zouden, 'udien de staat van zaken het eischte door hunne zeemanschap, ten dienste der prui- sische zeemagt te doen gebruiken, groote diensten te kunnen bewijzen. De hertog sloot met de betuiging van de hoop, dat zijne regten spoedig mogen worden erkend. Turijn14 Nov. Men verneemt thans, dat de toepassing van de financiële plannen des heeren Sella minder bezwaar zal ondervinden dan men aanvankelijk heeft gedacht. Het gemeentebestuur vau Brescia heeft verklaard de grond belasting voor 1S65 voor de ingezetenen dier plaats vooruit te willen betalen. Athene 4 Nov. De nieuwe constitutie, die nu nog maar op de koninklijke sanctie wacht, ademt een liberalen geest. De koning is onschendbaar. De kroon gaat over op de regtstreek- sche en wettige afstammelingen van koning George, volgens de orde van eerstgeboorte; gaande de mannelijke afstammelingen altoos voor de vrouwelijke. De erfgenaam van den troon moet altijd de grieksche godsdienst belijden. De ministers zijn ver antwoordelijk en regeren met eeue kamer, zaïnengesteH op den grondslag van algemeene verkiezingen. De wetgevende attri buten der kamer komen overeen met die in de andere consti tutioneel geregeerd wordende lauden. De koning en de kamers hebben beiden het regt wetten voor te stellen. Ten einde een ontwerp kracht van wet krijge, is de koninklijke goedkeuring noodig. Eeu staatsraad is belast met de redactie der wetten. De koning kan de kamer ontbinden of verdagen, of ook de opening der zitting schorsen. De leden der regterlijke magt worden door den koning benoemd en zullen na verloop van een bepaalden termijn onafzetbaar zijn. De doodstraf voor de politieke misdrijven is afgeschaft. Alle Grieken zijn gelijk voor de wet. De persoonlijke vrijheid en het domicilie zijn onschend baar. Het regt van vereeuiging en vergadering is gewaarborgd, behoudens de voorwaarden van openbare veiligheid, zoo als die door de wet geregeld worden. De drukpers is vrij; geen dagblad mag in beslag genomen worden, tenzij in geval van beleediging van de christelijke godsdienst of van den persoon des konings. Kortom, de Grieken hebben alle reden om tevreden te zijn, waarbij nog komt, dat reeds bij de constitutie zelve het geval van eene herziening voorzien is. Volgens de kieswet, die nog in behandeling is, zal ieder Griek die meerdeijarig en in ""het bezit van zijne burgerlijke en politieke regten is, kiezer zijn. Elk arrondissement zal een afgevaardigde op de 10,000 zielen benoemen. Petersburg, 12 Nov. Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat lord Napier, engelsch gezant bij ons hof, bij gelegen heid van zijne afscheids-audientie heeft gezegdDat men het behoud van dui vreJe in het afgeloopen jaar te danken heeft aan de britsche ministers, die zich door de tijdelijke ongunstige omstandigheden hadden laten medeslepen, zoowel als om de welwillendheid van den keizer en prins Gortschakoff jegens den spreker. De wederzijdsche betrekkingen zijn wel niet innig, maar de beide regeringen hebben door het bewijzen van weder- keerige diensten blijk gegeven, dat zij de dringende behoefte erkenoen aan den vrede. Hij hoopt dat er eene verandering zal komen in de vijandige gezindheid .Ier Engelschen jegens de Russen. Hij acht de tegenwoordige betrekkingen tusschen beide staten voor bevredigend en hoopt dat weldra eene ver betering zal ontstaan door de vermeerdering van den handel van Rusland, door de ontwikkeling der vrijheid aldaar en door het inachtnemen eener gereserveerde politiek in liet oosten. Hij betreurt het gebrek aan vrijheid van handel en hoopt, dat ver andering zal gebragt worden in het russische handelsstelsel. Gouda, 16 Nov. Zonderling mag het geacht worden, dat weinigen hier ter stede den juisten prijs weten waarvoor het brood wordt verkocht. Velen blijven nog altijd afkeerig van openbaarheid in de meest gewone zaken. Men verkoopt hier drie soorten van tarwebrood, de eerste soort, het beste wittebrood, wordt door de meeste bakkers ver- •£ssbt voor 24 centen het u. 'S, doch door andere voor 21 c. Je tweede soort, bruin genoemd doch zeer wit van kleur, wordt ^verkocht voor 20 c., doch bij vier opgegeven bakkers voor 19 wn bu -sen voor 18 c. De derde soort, krop of ongebuild brood, wordt algemeen verkocht voor 14 c., terwijl dit brood slechts bij eenen bakker voor 13 c. te bekomen is. Te Bodegraven is door een aantal ingezetenen aan den gemeenteraad een adres ingezonden, waarin de aandacht van den raad gevestigd wordt op bet groote gevaar, waaraan die en oml'ggende gemeenten bloot staan, doordien de onder die gemeente gelegen Wierickersehans gebezigd wordt tot bergplaats van buskruid en aldaar in de magazijnen meermalen eene hoe veelheid van een millioen ned. ponden buskruid wordt gevon den. Adressanten verzoeken den raad bij de hooge regering aan te dringen om de aldaar bestaande bergplaats van buskruid te verplaatsen, en over te brengen naar eene landstreek, waar eene ontploffing minder noodlottige gevolgen zou na zich sle pen. De gemeenteraad heeft van dit adres aan dertien gemeenten in den omtrek afschrift toegezonden, welke gemeenten, op eene na, allen hare medewerking hebben beloofd. - Wij hebben dezer dagen alhier eeu request gezien, dat door meer dan zeventig der achtenswaardigste ingezeteuen van Gouda onderteekend was, behelzende een verzoek aan Zijne Ma jesteit den koning, ten^einde het Z. M. zonde mogen behagen te gelasten, dat er eene geheele of gedeeltelijke ontruiming van het buskruid uit het magazijn in de Wierikkersehans plaats greep, alwaar zich, naar men verzekerd, meer dan een millioen ponden bevindt. Men huivert bij de mogelijkheid eener ontploffing van die hoeveelheid buskruid. Duizende menschenlevens konden er mede gemoeid zijn; de schade zoude miliioenen bedragen, op ver goeding kan niet worden gerekend, daar de brandwaarborg- maatschappijen in den regel bedingen, dat art. 292 van het wetboek van koophandel buiten toepassing blijft. In de zitting der tweede kamer van zaturdag zijn de beraadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp betref fende de overeenkomst omtrent de St. Agatha-goederen. Zij waren zeer kalm en liepen siechts over de juridieke appreciatie. De hh. Godefroy, Geertsema, van Asch van "VVijck, van Nierop, vaD Beyma waren tegen de transactie om den vorm of inhoud. De hli. de Sombreff, Brouwer, van den Heuvel, Luyben, de Bieberstein en Pypers verdedigden de overeenkomst, ook in het belang van de beëindiging dezer teedere en netelige zaak. De commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Rochussen, heeft tot toelating geadviseerd. In de tweede kamer der staten-generaal is maandag het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst, betreffende de goederen van het voormalig klooster St. Agatha, verworpen met 34 tegen 30 stemmen. Uit het Westland berigt men: De strenge vorst der laatste dagen is voor vele veehouders groote schade. Sommi gen, die hnn vee, bij gebrek aan gras, reeds binnen hadden gehaald, bezigden de bladeren der bieten, die nog te velde staan, tot koevoeder, ten einde het hooi nog eenige weken te kunnen sparen. Door de vorst echter is van dit voeder veel onbruikbaar ge.vorden. Het getal ouderwijzers, die in al de provinciën gedurende de najaarsverga lering geëxamineerd zijn, bedraagt 1276 (850 mannen en 426 vrouwen) waarvan zijn toegelaten 307 mannen en 257 vrouwen, alzoo te zamen 564. De winterkoude, welke zich reeds vroegtijdig liet gevoe len, heeft nog al groote schade berokkend aan de appelen, die voor eenige dagen in de geldersche streken nog in grooten getale aan de boomen hingen. Door de strenge nachtvorsten vindt men eene menigte appelen onder de boomen liggen, ter wijl de nog hangende vrucht volstrekt niet duurzaam is. Bij duizende mudden worden de appelen dan ook voor spotprijzen voor de fabrieken in Duitschland afgeleverd. In de memorie van beantwoording, betreffende hoofdst. I der staatsbegrooting leest men het volgende: Ten opzigte van het „groote beginsel van scheiding van kerk en staat was," zoo zegt het voorloopig verslag, „in de laatste jaren hoege naamd geen vooruitgang te bespeuren. De schuld daarvan wordt eensdeels geweten aan het hervormde kerkgenootschap, hetwelk voortdurend scheen te willen leunen op den staat, en ander deels aan de regering, die zich afhankelijk scheen te maken van het gemis van ijver aan de zijde van dat kerkgenootschap om de banden los te maken, welke het nog verbinden aan den staat. Eene juistere kennis van het gebeurde en van den tegen- woordigen toestand zou het ongegronde van die klagt en van dat verwijt doen inzien. Bij de beraadslagingen over de be grootingen der beide vorige jaren en ook in de memorie van toelichting behoorende bij de begrooting van hoofdst. XV B. voor i865 is een en ander opgenoemd, waarin de regering zich werkzaam betoond heeft tot vrijmaking der kerk van iederen band, welke in strijd met de haar toekomende vrijheid nog bestaat, waarvan vereenvoudiging in de behandeling van zaken en wijziging of opheffing van voor de kerk verbindende voorschriften het gevolg is geweest. Het geldt veoral de han delingen der kerkelijke vergaderingen, waarmede iedere bemoei- jing der regéring, welke teveen, ook nog tot cp den iaat- sten tijd, plaats had, heeft opgehouden. Het ontslag der pre dikanten is geheel aan de kerk overgelaten, met voorbehoud aan de regering om na het ontslag de regtmatigheid der aan spraak op pensioen te beoordeelen. In gelijken zin bepaalt zich de bemoeijing der regering met de beroeping van leeraren al leen tot de beoordeeling van de aanvraag tot het voortdurend genot van landstractement. Met de oprigting van nieuwe gemeenten laat de regering zich niet verder in dan de wet van 10 September 1853 (staats blad n°. 102) heeft bepaald. De bemoeijing met kerkelijke arm besturen geschiedt, waar die onvermijdelijk is, door het depar tement van binnenl. zaken, zoo als ook de vragen ten aanzien van kerkbouw binnen den afstand, bij de wet van 1853 be paald, bij eene andere afdeeling van het departement van Jus titie worden behandeld. Zoo poogt men meer en meer de werkzaamheden van het voormalig departement van hervormde eeredienst te verminderen en op andere departementen van al gemeen bestuur over te dragen. Naar buiten mag daarvan weinig gezien worden, het neemt Diet weg dat men meer en meer het doel nadert. Dat voor het oogentlik nog afzonderlijke administratien ter bereiking van het bij de opheffing der departementen van eere dienst beoogde doel, vooral voor de hervormde eeredienst noo dig zijn, daarvan ligt de oorzaak voor een goed deel in den eigenaardigen toestand van het hervormde kerkgenootschap, doch is niet uitsluitend ean dat kerkgenootschap, maar veeleer aan den staat te wijten. Deze heeft, dat kerkgenootschap tot heer- schende kerk verheffende, het meer dan eenig ander beheerscht. Van daar dat die kerk, zelfs na de veranderde orde van za ken verward in den doolhof van wetten, openbare verordeningen en reglementen, nooit een eigen zelfstandig bestaan gehad heeft, noch wat hare inrigting betreft, noch wel voornamelijk wat het beheer barer goederen aangaat. Wanneer deze stand van zaken niet vooraf op regelmatige wijze veranderd zal zijn, gaat de hervormde kerk een staat van wanorde te gemoet, welke niet aan hare bestuurders, maar aan den staat, die haar zoo lang eigenmagtig beheerde en haar nu ontijdig aan zich zelve overliet, te wijten zou zijn. Wanneer dus nog niet tot ophef fing der beide administratien kan overgaan worden, is dit het gevolg van een toestand, waarin inzonderheid de hervormde kerk door regeriugsbeginselen van vroegeren tijd gebragt is. Hog altijd beschouwt de regering het bestaande alleen als overgangsmaatregel. Wanneer zij geslaagd zal zijn, de banden, welke nog ten aanzien van het beheer der kerkelijke goede ren tusschen haar en de kerk bestaan, los te maken, zal de voornaamste hinderpaal tot het bereiken van het gewenschle doel uit den weg geruimd zijn, Na hetgeen gedurende vele jaren over de opheiêug van de departementen van eeredienst aan de eene en aa de andere zijde is gezegd en geschreven, schijnt het onnoodig daarop te rug te komen. Dit ccue mag intusschen worden opgemerkt; dat de tegenwoordige administratien met haar gering personeel en nadat vele harer werkzaamheden hebben opgehouden of tot andere departementen zijn overgegaan, weinig stof aanbieden om haar weder tot twee departementen van algemeen bestuur te verheffen. Boskoop, 16 Nov. Werden voor eenige dagen de kwee kers, door de ingevallen vorst in hunne werkzaamheden be lemmerd, thans, nu het weder zacht weêr geworden is, begint men met vernieuwden moed bet rooijen en verzenden van boomen en planten te hervatten. Alles is weder in vollen gang. Men kan zonder daarvan ooggetuige te zijn, zich tnoeije- lijk een denkbeeld vormen van de ontzettende massa's, zoowel vruchtboomen als articles de 'nxe, welke per scheeps- en andere gelegenheden naar elders, zoowel buiten als binnenlandsch, worden verzonden. Boskoop heeft dan ook door zijne kwee- kerijen eene wereldsbekendheid verworven, welke nog nimmer door eenige plattelands-gemeente is overtroffen. Aan de boom- kweekerij is aeze plaats hare welvaart verschuldigd, waardoor hier dan ook eene ongekende liefde voor het vak bestaat. Elk een beijvert zich om al wat schoon en edel is in aankweek te brengen, waartoe de bodem, hier meer dan ergers anders gunstig medewerkt en uitmuntend geschikt is. Ook de veree- niging „tot regeling en verbetering der vruchtsoorten" tracht aan het doel, waarvoor zij is opgerigt, te beantwoorden. Jaar lijks worden door haar een a twee tentoonstellingen gehouden van boom- en aardvruchten, die altijd druk bezocht worden en voor liefhebbers eene schoone gelegenheid aanbieden om nieuwe hulde te brengen aan „Pomona" en hare vereerders alhier. De hooge prijzen van de meeste artikelen en den goeden aftrek, doet hier de ambitie steeds toenemen en gezwegen van degenen, die doof zijn voor alle redelijke overtuiging en altijd maar doen „zoo als grootvader en vader deden" (welke men hier echter schaars aantreft) doen de meeste kweekers hier ijverig onderzoek naar hetgeen tot verbetering in het vak strek ken kan, waartoe de broeikassen behooren, welke door stoom verwarmd worden en reeds bij vele kweekers in gebruik zijn, en zonder overdrijving worden hier kweekers aangetrof fen, die niet alleen goed op de hoogte zijn van hetgeen hnn vak betreft, maar in staat zouden zijn met de beste pomolo- gen van het buitenland, wat theoretische en practische kennis betreft, te kunnen wedijveren. Men begint in Oostenrijk bet juk van den drukpersdwang levendig te gevoelen. Het territorium Nevada is als staat opgenomen in de ame- rikaansche unie. De grieksche schuldeischers ontleeuen een zweem van hoop aan de nieuwe constitutie. De luxembnrgsche oppositie is dezer dagen overleden. Het engelsche parlement is voorloopig geprorogeerd tot 13 jannarij a.s. De italiaansche financien geven in bloei niets toe aan de oos- tenrijksche. De telegraaflijn tusschen Irkutsch en Riachta is geopend Te Amsterdam zijn drie groote faillissementen voorgevallen. Valentia wordt geteisterd door eene groote overstrooming; 27 dorpen zijn verwoest en vele menscben omgekomen. De vijftigjarige vereeniging tusschen Zweden en Noorwegen is den 4 nov. allcrwege in beide rijken gevierd. De prins van Nagato heeft den admiraal Jaurès aen neefje medegegeven om de zeevaart in Frankrijk te leeren. Aan een cngtlscbmau is cou- cessie verleend voor een spoorweg van Athene naar den Piraeus. De blikslagers en schoorsteenvegers te Parijs hebben het werk gestaakt en eischen verhoogiog van loon. Ernest Renan is in Egypte gaan over winteren. In eene cementfabriek te Bielefeld is de stoomketel gespron gen; het gebouw is gedeeltelijk verbrijzeld; vier persouen ziju gedood, vele anderen gekwetst. Het clericale blad l'Union Catholique is te Parijs bij regterlijk vonnis opgeheven. De heer lAcomblé heeft voor de Faam op bet Loo f 9100 ontvangen. De democraten mogen te Madrid niet bijeen komen. Te Wauueperveen is in deu nacht vau za turdag op zondag eene 73jarige weduwe met haar huis verbiand. Zitting van Vrijdag11 November. \oorzitter mr. van Bergen IJzendoorn. Bij de opening der vergaderiug ziju tegenwoordig de hh de Grave, Viruly, Kemper, Prince, Braggaar, Buchner, kist, v. ötraatvn, v. Gennep, Westerbaan en Reutmger. De notulen van het verhandelde in de vergaderictr ilcn deu 21 october worden goedgekeurd. De B. geeft kennis van den hr. Reray berigt te h* "ii* vangen dat ZEd. door afwezigheid verhinderd uordt de vergadrPuc bij tt wonen. ZEd. Achtb. deelt mede, dat, door overlijden, twee ni«-entebedieuingeu zijn opengevallen, t. w. die van torenwachter, bekleed door van der Wonde en die vau leeraar in de engelsche taal aan het gyuiuasium, vervolddoor den hr. Nenwieller. Gelezen en voor r.ot. worden aangenomen drie dispos tien van bh. ped staten, houdende goedkeuring van de begrooting der dd schutterij van 1865; van het raadsbesluit tot den verkoop voor afbraak van het v««or- malig tuchthuis eu van het laatste raadsbesluit tot ai- eu overschrijviui; van posten op de begrooting voor h*t loopende jaar. De B. deelt mede dat het gewezen tuchthuis aau den hr Hsztbrrvk te Dordrecht, om te worden afgebroken, is verkocht voor f 7 17"' Op eeue missive van B. en \V. van Middelburg, v.a- wordt voor gesteld het beurtveer op te beffen wordt, na oorbz t g u one missive van de katner van koophandel, tot opheiKiu Moto, Iu i» in dien zin opgemaakt raadsbesluit vastgesteld. Curatoren van het gymnasium geven eene aaubevelni^ voor var» rende betrekking van onderwijzer in de wis- en natuurkundige w t« nappt-r de hr. Roelof Rijkland Lit, thans iii dergelijke betrekh. g gei ,t re Deventer. Benoeming in de volgende vergadering. Regenten van het vereenigd Wees- en -"Elemoes"oiershni8 kennis dat de benoemde regentessen deze haar opgedrajcu betrek-. n aan genomen. Not. Eene snppletoire bcgrooting voor 1^64, door hh. reeentcn vau het Be- stedelinghuis voor kinderen ingezonden, waaruit geene verboogiug van subsidie voortvloeit, wordt goedgekeurd. Voor Not. wordt aangenomen eene missive van de afdeciing Gouda en omstreken van de hollandsche maatschappij van laudbouw, houdeude ken nisgeving, dat in dit jaar geene tentoonstelling in Gouda is gehouden. P. vau Reedt Dortland, commissaris over het stoombooten veer, geeft kennis, dat de opbrengst zijner bediening uiterst gering is, in geeueu deele geevenredigd aan het verband, eu de moeite, aan de betrekking verbonden weshalve bij eene toelage van gemeeutewege verzoekt. Ter visie. De B. doet voorlezing geven van een legtskundig advies, du »r den hr advocaat Blussé ingezonden, tot beantwoording der viaatr, of de vordering der algemeene commissie van liquidatie in zake der voormalig*- raombo.r- kamers tegen de gemeente ingesteld, tot het doen van rekemug en ver antwoording wegens het beheer, gevoerd over 30 stuks obligatien, elk groot f 1000, in 1827 door de stad terug genomen, met hoop op goed gevolg voor den regter kon worden weersproken. Op grond vau wet, regt en antheuren wordt die vraag door genoemden advokaat bevestigend beantwoord, en wordt diensvolgens door den raad besloten de vordering in regten te weerspreken en dcarop de goedkeuring van hh. ged. staten te verzoeken. Onder het nemen van dit beslnit treedt de hr. Droogleever binnen De benoeming van den advokaat, die voor de regtbank te Rotterdam de belangen der gemeente zal behartigen, wordt aan B. en W. overge laten, doch niet dan na dat door een der leden wordt verklaard, bij het uitbrengen van zij' goedkeurende stem, dat hij zulks niet als consequentie voor het vervol: llde hebben aangtmerkt. De B. sttiv voor in de volgende vergadering over te gaan tot de be noeming van een marktmeester, ter vervanging voor den nr. de Graaf, die, op verzoek, met uit. dec. a. s. is ontslagen. De hr. Kemper herinnert dat het innen van het marktgeld vroeger bij

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2