Binnenland. Gemengde Berigten. Marktberigten. Delft, 24 Nov. Heden ter graanmarkt grooter aanvoer van nieuwe tarwe, terwijl jarige geheel ontbreekt, de handel was traag, tot verminderde prijzen werd iets omgezet. R. -ge, gerst en haver, in bruikbare soorten, vlug van de hand. T irwe f 7.25 a ƒ8,90. Rogg? ƒ5.50 u ƒ6. Wintergerst 4.20 a 4.60. Zomergerst 4.10 a 5.20. Korte haver 4 rt 1 20. Lange haver 2.50 a 3.S0. Duiveboonen 6.70 a f <>.90. Paardeboonen 5 a 5.SO. Gr. erwten 7 a 9 50. U itte erwten 7 a 7-60. 24 Nov. De plotselinge dood van zeker groot financier verwekt groot opzien in de voorstad St. Germain. Wegens zijne vroomheid was hem de behartiging der belangen van ver scheiden voorname iegitimisten toevertrouwd, terwijl men een tekort van eenige millioenen in zijne kas heeft ontdekt. Naar men verzekert zal het handelshuis Rougeraont de Loewenberg, door de hulp van verschillende bloedverwamea en handelsvrienden, eerstdaags zijne betalingen kunnen hervatten. De Monde ontleent aan twee weinig bekende blaadjes van Lvon en Poitiers het verslag van twee wonderdadige genezin gen, door tusschenkomst der heiligen. Te Dole namelijk is eene vrouw van eene borstkwaal, waarvoor geen geneesheer raad wist, geheel genezen, na een negendaagsch gebed aan Maria Alacoque. Deze is eerst in sept. laatstleden heilig verklaard. Het andere wonder is te Poitiers geschied. Eene non, die lam was, deed zich naar het graf van de h. Radegonde dragen, die al dertien eeuwen dood is, en is daardoor volmaakt hersteld. Men tracht de belangstelling te wekken voor de aange legenheden van Mexico, zonder daarin evenwel te slageu, daar men hier van oordeel is dat dit thans particuliere belangen van keizer Maximiliaan zijn. Evenzoo wil men hier de kwestie van de Florida op den voorgrond plaatsen, almede zonder het ge- wensehte resultaat, daar men zeer goed weet dat onze regering zich noch ter wille van Mexico, noch ter wille van Brazilië in raoeijelijkbeden met Amerika wil wikkelen. Slechts dan zal men Frankrijk bereid vinden in dat geval iets voor Brazilië te doen, wanneer alle maritieme mogendheden gelijke lijn met de fransche regering trekken. Volgens de laatste berigten bestaat er bovendien alle kans dat Amerika uit eigen beweging aan Brazilië voldoening zal geven. Omtrent de overstrcomingen in Spanje luiden de berigten van daar bij voortduring zeer bedroevend. In de provincie Valencia is het spoorweg- en postverkeer geheel gestremd, ter wijl aan de spoorwegen aanzienlijke schade is toegebragt. De stad Alcira is niets dan een puinhoop te midden van een meer; de bevolking heeft zich door de vlugt kunnen reddenhet vee en de paarden zijn door het water verzwoigen. De geheele kuststreek is in een oceaan hervormd. In de stad Tous zijn meer dan 100 huizen door de overstrooming vernield. De ellende is allerwege groot Men verzeker* dat het te Kopenhagen een zeer ongun- stigen indruk heeft gemaakt, dat koning Christiaan zich in zijne afscheidsproclamatie aan zijne voormalige onderdanen in Sleeswijk bediend heeft van de duitsche taal. De bekende meteoroloog Mathieu (de la Dróme) heeft aan gekondigd, dat van 28 nov. tot 3 dec. een der vreeselijkste stormen het oostelijke gedeelte van Italië zal teisteren, welke in deze eeuw ooit hebben gewoed deze stormen zullen tevens vergezeld gaan van geduchte stortregens. Gedurende de eerste 20 dagen van december, vooral van 9 tot IG mag men hevige stormen te gemoet zien. BniSSel, 23 Nov. De senaat heeft heden het amendement van den baron d'Anethan op het wetsontwerp betrekkelijk de studiebeurzen, met 29 regen 24 stemmen verworpen; 4 leden onthielden zich van de stemming. De kamer van afgevaardigden heeft heden het vooritel van twee barer leden tot afschaffing van de inkomende regten op visch, oesters en zeekreeften, verworpen, nadat de regering verklaard had, dat zij voornemens is zei tv erlang een voor stel in te dienen tot vermindering van de ;ten op den visch. 25 Nov. De senaat heeft gisteren üv discussie over de wet op de studiebeurzen voortgezet. Bij de stemming over artikel 49, waarbij aan de bepalingen dezer wet terugwerkende kracht wordt verleend, staakten de stemmen. Doch het artikel is heden aangenomen. Kopenhagen, IS Nov. Helen heeft de minister van fi nancien aan het Landsthing een ontwerp van wet ter tafel gebragi, uat ten doel heeft om de grondwet van 18 nov. des vorigen jaar3 te wijzigen. Volgens 1 zal de grondwet voort aan alleen voor hei koningrijk Denemarken van kracht zijn, incl. die gedeelten van het hertogdom Sleeswijk, die krachtens het vredestractaat van 30 oct. 1864, art. 4 bij het koningrijk ingelijfd worden2 beveelt dat alle leden voor Sleeswijk uit het Landsthing des rijksraads tredenvolgens 3 heeft de ko ning met eenige beperkingen de hoogste magt over zulke aan gelegenheden, die tot dusver gemeenschappelijk waren en oefent die magt door zijne ministers uit; 4 zegt, dat de geheime staatsraad, waarin de meerdeijaiige troonopvolger zittting heeft, uit de ministers bestaat; 5 dat de wetgevende magt in alle aangelegenheden, die tot dusver gemeenschappelijk waren, bij den koning in gemeenschap met den rijksraad berust; volgens 6 bestaat de rijksraad uit een Folkthinge van 102 leden en een Landstbinge van 65 leden, van welke 12 door den koning benoemd worden; van de overige 53 wordt een voor het inge lijfde gedeelte van Sleeswijk gekozen. 8. De verkiezingen gelden voor 8 jaren; die leden, we'ke door den koning be noemd worden, hebben 12 jaren zitting. V 'gens 14 worden dc 9, 12, 18, 19, 20, 25, 26, 50, 54 55 en 60, zoomede de interimistische bepalingen der grondwet van 18 nov. 1862 opgeheven. Weenen, 23 Nov. De Gen. Correspondenz verklaart heden, betreffende hetgeen vroeger gemeld is ten aanzien van het aan wezig blijven van bondstroepen in Holstein, dat Oostenrijk wel kennis draagt van het voornemen om bondstroepen in de her togdommen te doen blijven tot dat er eene definitieve orde van zaken zal zijn tot stand gekomen, maar dat het aan de an dere zijde onloochenbaar is, dat de bondsexecutie, waartoe vroe ger, onder andere omstandigheden besloten v :rd, een einde moet nemen. De Vorstadt-Zeitung heeft eene zeer uitvoerige schilderij gegeven van den nieuwen minister-president den graaf Men sdorff- Pouilly. Aan het slot daarvan wordt het volgende gelezen //Hij is een man, die elk oogenblik gereed is zich voor het heil des lands op te offeren; hij is edel en braaf van hart, aangenaam in den omgang, vol geest en ridderlijk van zin, maar de listen van Cavour, de geslepenheid van Napoleon of de valschheid van Palmerston, deze zijn hem ten eenenmale vreemd." Volgens berigt uit Athene, heeft de regering bij de na tionale vergadering ingediend eene roordragt tot vaststelling der staatsbegrooting voor 1865; de inkomsten zijn op 281/s miilioen, de uitgaven op 27 milHoen drachmen geraamd. Verder is door de regering eene wet voorgedragen, strekkende om de sterkte der land- en zeemagt vast te stellen; de sterkte van de active krijgsraagt is daarbij bepaald op 12,000 man, iets meer dan onder de tegenwoordige organisatie. Berlijn, 24 Nov. De onderhandelingen met tb* heer v. Ahle- feldt, den officieusen agent van hertog Ewednch, eyn nog niet ver gevorderd. De hertog willigt de meeste vorderi ïgen van Prui sen in, als eene militaire conventie, een militair verdrag, ene. maar oppert bezwaren tegen de d iplcmatieke ve tegwwoordi- ging in het buitenland door Pruisen. De heer um Bismarck hecht hieraan, om een precedent te hel ben, juNfc een zeer groot gewigt. Frankfort, 24 Nov. Uit Munchen meldt men, dat de koning het besluit van den minister van onderwijs, waarbg een seminarie werd «resloten, heeft gehandhaafd. Den bisschop van Spiers, die zich deswege vroeger tot den koning had gewend met eene petitie, in welk stuk dringend werd verzocht onmid dellijke opheffing van bedoeld besluit, is te kennen gegeven, dat de minister heeft gehandeld in overeenstemming met de bepa lingen der grondwet eu dat de bisschop zich daarnaar behoort te regelen. Gouda, 25 Nor, In de zitting vsn woensdag, 23 nov, zijn de aigera. beraadslagingen voortgezet over de staatsbegrooting vcor 1865. I)c hh. v. Kek, Bbisse, Limburg Brouwer, van Swieten, Hev- denrijk, van Nierop, Jouckbioet hebben de liberale partij en het ministerie krachtig verdedigd tegen de onwaardige aan tijgingen van den heer van Zuylen, die aan anderen verwijt wat hem zeiven ten laste komt. De heer van Ni3pen heeft groot bezwaar in het saldo van 1865 op deze begrooting, en onze dierbare afgevaardigde Hoffman houdt onwrikbaar vast aan zijn oud hoofdbezwaar, namelijk de koloniale politiek dezer regering. In de zitting van de tweede kamer van donderdag heb ben de ministers van financiën en van koloniën breedvoerig geantwoord op de financiële en koloniale beschouwingen, in de vorige dagen in het midden gebragt. Sommige leden hebben nog gerepliceerd. Morgen is de heer Thorbecke aan het woord. De minister van financiën heeft medegedeeld, dat op de dienst van 1364 nog 3:/, miilioen meer overschot komt, uit de af rekening der kosten van het indisch muntwezen, zoodat het oDgebruikt overschot over 1SC4 nu reeds 9 miilioen bedroeg. 26 Nov. In de zitting der tweede kamer van gister heeft de minister van binnenl. zaken het woord gevoerd, en daarna heeft de heer van Zuylen getracht zich te verdedigen tegen den aanval, dien hij van alle kanten tegen zich had uit gelokt. Behalve de heer Eek spraken nog de heer Scbimmei- penninck, die blijkt koloniaal ongerust, de heer van Voorthuyzen, die financieel bezorgd, de heer Kien, die iets minder afwachtend is. Heden is de heer v. d. Linden het eerst aan het woord. De gemeenteraad van 's Gravenbage heeft zich bereid ver klaard om mede te werken tot den aanleg eener haven te Scheveningen, en heeft de voorwaarden bepaald, op welke ene subsidie van j 750,000 uit de gemeentekas kan worden ver leend om dit werk tot stand te brengen. Het in ons vorig nommer vermelde adres, door de hh, T. P. Virnly C°. alhier, Dros en gebr. Tieleman te Leyden en Schuurman C°. te Utrecht bij de tweede kamer der staten- generaal ingediend, is van den volgenden inhoud: „Dc ondergrteekenden, zeepzieders, wenden zich tot Uw Ed. M., om op nieuw hunne bezwaren in te brengen tegen den accijns op de zeep. Zij behoeven die bezwaren niet in het breede op te geven, omdat die re .ds veelmalen door onderscheiden zeepzieders, van den tijd af dat de zeep door den accijns is gedrukt geworden, zijn uiteen gezet, en waaiop laatstelijk door den heer minister zeiven de kroon is gezet geworden, toen ZE. voor drie jaren in de kamer verklaarde, dat de accijns op de zeep niet houd baar is te achten, omdat de fraude niet te keeren is. De motiven, die de heer minister daarvoor hebben konde, bestaan nog in volle kracht. De fraude is niet te keerenwant de zeep wordt op den kon den weg gefabriceerd, en het is der regering in der tijd getoond geworden, hoe die zelfs met weinig omslag, zonder veel gereed schappen, alzoo in den hoek van een gebouw, kan vervaardigd worden. Men kan deze zeep eene kleur en gedao.nte geven, die geheei afwijkt van de type der gewone belastbare zeep; waardoor het ontduiken der belasting al zeer gemakkelijk wordt gemaakt. Het is in der tijd medegedeeld hoe, tot in de hofstad, die gemaakte zeep voor de toonbank onveraecijnsd verkocht werd hoe schier alle bleekers zich reeds van die onveraccijnsde zeep bedienen, waardoor niet alleen de schatkist benadeeld wordt, maar ook de gegoeden, die in den regel door bleekers bediend worden, niet getroffen worden door den accijns, tegenover de mingegoeden, op wie de accijns toch niet in de eerste plaats moet drukken, en die in den regel de bleekers passeren moeten. Het is in der tijd medegedeeld, hoe de surrogaten, die de veraccyusde zeep vervangen, toenemen, geheel in overeenstem ming met den vooruitgang in de chemische 'etenschappen van onzen tijd, gelijk die in den laatsien tijd nog weer met de zoogenaamde hontzeep is vermeerderd geworden. De accijns bedraagt ongeveer 50 pCt. der waarde van de zeep. Het is dus niet te verwonderen, dat aanhoudend naar middelen gezocht wordt om deze belasting te ontgaan. De ge vei gen blijven dan ook niet vit; want hoereer de be volking in ons land sedert de heffing van den accijns belang rijk is toegenomen, en ook de tegenwoordige, onmiskenbare welvaart een merkbaar beter debiet van zeep .ucgt doen ver wachten, is uit vergelijking op te maken dat daartu.sehen vol strekt geene verhouding meer bestaat. Die gevolgen treffen den zeepzieder ook nog in een ander opzigt, omdat de concurrentie met de sarrogateu-zeep hem tel kens in de verzoeking brengt de qualiteit der veraccijnsde zeep te verminderen, waardoor een andere zenuw van bestaan hunner zeepziederijen in gevaar gebragt wordt; want, moet de quali teit der zeep eenmaal opgeofferd worden aan de concurrentie met de surrogalen-zeep, dan is het zonneklaar dat de slooping der veraccijnsde zeepziederijen ook van die zijde aanvangt, en toch is de concurrentie van deugdzame veraccijnsde zeep niet meer vol te houden. Ware het artikel der zeep, in aard en strekking, gelijk te stellen met opium of jenever, de zeepzieders zouden vragen om, zoo mogelijk, scherper toezigt en voor de industrie nog drukkender wetten, ofschoon zij met den minister zouden blijven volhouden, dat de fraude voor zeep toch niet te keeren is; doch zij zouden in den accijns alsdan eenemenseh- lievende strekking moeten erkennen, en alzoo in hst onvermij delijke willen berustenmaar nu hun artikel de zeep integendeel eene uitvinding mag heeten ten zegen van het menschdom, en zijn verbruik vooral bij de geringereo en armen -altijd dezen goeden dunk achterlaat, dat, waar de zindelijkheid betracht wordt, ook andere deugden verondersteld mogen worden; nu zien zij met weerzin dezen tak van nijver heid door de accijusbeffing verdrukken en eindelijk vernietigen. Beeds in 1850 ontvingen de adressanten, op hunne in de maand april van dat jaar ingediende memorie van bezwaren, van de regering ten antwoord, dat hunne bezwaren bij eventuele herziening der belastingwetten in overweging zouden genomen worden. Ongeveer 12 jaren later verklaart de regering in de kamer, dat de accijns op de zeep onhoudbaar is geworden, r i- dat de fraude toen reeds niet meer te keeren is, en nu, aan het einde van 1864, terwijl de horizont voorde zeepzieders nog al donkerder is geworden, wordt deze onmenschüevende accijns heffing, die daarbij den smokkelhandel zoo sterk aanzet, omdat de fraude niet te keeren is, en alzoo met regt eene onzedelijke aceijnsheffing mag heeten, stilzwijgend volgehouden. Het is zeker bemoedigend voor eiken Nederlander, als er jaarlijks eene «»m kan worden uitgetrokken voor schulddelging, en de ondergeteekenden zouden niet gaarne zien, dat deze heil zame toeleg bij de regering ooit minder wierde; maar, zij kunnen het niet verheelen, ook de accijns-ontheffing van de zeep zoude eene schulddelging mogen heeten, van die schuld name lijk, dat men eenen aanzienlijken tak van nijverheid doet ver kwijnen, en de zindelijkheid bij de armen en geringen in den weg staat. Kedenen waarom de adressanten de tusschenkomst van Uw Edel Mogenden inroepen om bij 's lands regering thans op de afschaffing van den zeep-accijns aan te dringen, om tcch nu een einde te maken aan eene heffing, die door zoo vele leden ia de kamer vroeger en later op welsprekende wijze is ver oordeeld geworden. 't Welk doende enz." Men schrijft uit het Westland: Hoewel de kwaliteit van het vlas dit jaar nog al iets te wenschen ovclaat, en daardoor de prijzen aanzienlijk minder zijn dan in het voorgaande jaar, wordt dit nadeel tamelijk vergoed door de aanzienlijke hoeveel heid lijnzaad die er gewonnen is, en de hooge prijzen die daar voor werden besteed. Met de tar.ve wil het minder voort; bij aanhoudende neiging tot daling, kan voor nieuwe westlandsehe witte tarwe slechts 6 a 8 gulden, naar gelang der kwaliteit bedongen worden. Lincoln is de 5e president vrien de eer der herkiezing is beurt valt. De andere zijn Washington in 1792, Jefferson in 1S04, Madison in 1812 ea Jackson in 1832. Aan het station van den spoorweg van «Sceaux heeft een ve schrikkelijke brand gewoed, die zich over eene uitgebreidheid van "30000 e' heeft verbreid en eerst gebluscht kou worden toen een gedeelte der gebouwen, 30 wagens en eene groote hoeveelheid boot en gereedschap pen verbrand wa»-en, Rnsland heeft besloten tot de opheffing der kloos ters in Polen. De bank van Engeland heeft 24 dezer bet disconto ver laagd tot op 7 pCt. en de fransche bank tot op 6 pCt. Amsterdam kan voer eene levenskwestie slechts de helft vau. de gevraagde vijf mii lioen bijeenbrengen „O groote stad! ik wou dat je wat meer courage ir-dt. De oostenrijksche miuisters willen nog in laug van geen verantwoor delijkheid weten. Te Madrid zijn vau de zes afgevaardigden vijf ral- nisterielen gekozen. De hoflucht is schadelijk. Turkije leent 180 (zie IldbL 18?) mill.v/en gulden tegen 14 pCt. De interest is zeker zoo laag ge steld om de soliditeit van den debiteur. Meppel wil bedanken voor de rijks hoogerc burgerschool. Men klaagt in Engeland over den heer Web, n. amerik. gezant in Brazilië. De invoer van eijeren in Engeland is verdubbeld sedert de afschaffing van het iukomeud regt. In de negen eerste maanden van dit jaar bedraagt het aantal 277 miilioen stuks; in 1SS0 slechts 134 miilioen. De hertog van Brabant is van Marseille over Egypte op reis gegaan uaar China en Indie. Te Ba^um op Ameland is e:n schuur verbraud met hooi stroo, en granen. Op den South Devon spoor weg nabij Kingskersweli is een goederen trein tegen een pass..gierstrein aangereden, waardoor verscheiden reizigers gekwetst werden Een engelsch geleerde beweert dat de aeger., eene buitengewone geschi' tbeid bezitten als feuors voor den zang. Te Tilburg hebben de fabrieken volop werk, maar te Goirle, Boxtel, Eindhoven en omstreken ontbreken teD gevolge van de daling der katoenprijzen, de bestellingen geheel. Gouda, 24 Nov. Tarwe. Poolscheper last 300. Zeeuwsche per mud 9 3 ƒ9.50. Rogge. Inlandsche ƒ5 a ƒ6, buiten- iandscheƒ 6 a 6.50. Gerst 4 a 6.50. Haver f 3 a ƒ4.25. Boekweit. Fransche per 2100 ned. 185. Noordbrabantschc 205. Duiveboonen 6.25 De veemarkt met goeden aanvoer, de haudei ets vlugger YeUs schapen goed te verkoopen; vette varkens 20 a 24 c. per V2 n- magere varkeus vlugger. Aangevoerd 20 partijen kaas 21 a 25. per 50 n. Grasboter 1.20 a 1.26. Weiboter 1 a 1.10. Aan stads waag gewogen vau 1724 nov. 8/4, 36:' en G8/16 boter, te zamen 8380 n. Boter 55 a 62 bet vierde; 1.375 a 1.55 per n. Dordrecht, 24 Nov. De aanvoer grooter dan de vorige week, prijzen lager, de jarige 20 c. de nieuwe tot 4^ c. lager moeijelijk te plaatsen. Jarige Z. Yl. en overm. s.30 a s.Sü, nieuwe dito ƒ7 a 7.40; afwijkende en bL ü.-jd 6.50. Rogge.- z. vl. en overm. bij meer aanvoer ook iets trager 5.70 a 6.20; 148/2 limburger tot 1SÜ gedaan. Wintergerst minder aangevoerd en prijshoudend; 5.20 a 5.80, zomer flaauw en 20 c. lager 4.40 a 4.SO. Spek grif te pinat-ea 3.20 a 3.70. Haver slap, 20 c. lager; inl. voeder 2.30 a 3.20. do. dikke 3.20 a 3.SO. Paardeboonen 30 c. lager /baf 6.20. Duiveb. 20 c. lager 6.50 a 7. Br. boonen 9. a 11. BI. erwien veel aangevoerd, tot 40 c. lager traag verkocht 7.30 a 8. Boekweit met kleinen han del, alleen verkocht limburger op 2100 12 tot 193. Middelburg, 24 Nov. Puike n. z. tarwe, weinig aan gevoerd, 7.75. Pu'ke jarige walch. tarwe, met weinig handel, 9.25, Puike n. walch. tarwe, met weinig aanvoer /Sa

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2