öinttcnlanit. Gemengde Berigten. ADVERTENTIE A. Sociëteit „9hs Genoegen." Burgerlijke Stand. Marktberigt an. Dslffc, 1 Dec. Door ruimer aanvoer ea vlugger p'iat-ing Middelbar J. F. van der VLIST, •vires van antwoord up dc troonrede in het huis der afgevaar digden hebben verscheidene ministers zeer belangrijke mededee- liugcii gedaan omtrent den staat van zaken in Venetic, Galicie enz. Als eene bijzonderheid mag o. a. deze wor len beschouwd: aan de grenzen van Gaiicie was voor eeuigen tijd een geheime agent van de zoogenaamde poolsche nationale regering in hech ten»8 genomen, bij wien men vele bevelen vond, gerigt aan ver schillende personen, gelastende dat binnen ejen bepaald tijdperk zekere sommen op aangewezen plaatsen zouden worden gestort ten behoeve dier „nationale regering"; onder deze was er een, \v i-.rbij graaf Potoeki, lid der adres-commissie en gevestigd in G ilh ie, eene buitengewone belasting van 40,000 fl. voor dit j-fc.tr wordt opgelegd. 1 l)ec. Bij de debatten over het adres van antwoord heeft de heer v. Sahmeriing gezegd, dat de hongaarsche kwestie slechts door vreedzame voorbereiding op te lossen is. De re gering moet op de verkiezingen in Hongarije inwerken, vooral daar ook lire tegenstanders werkzaam zijn. De thans heer- schende matiging -h r n:»-me.leren inaikt het mogelijk om binnen een niet ver verwijderd tijdsbestek tot bijeenroeping van den honzaarschen landdag over te gaan. De regering wil de Hon garen verzoenen en niet bij verstek veroordeden. Eene her ziening tier grondwet is slechts langs den grond wettigen weg mogelijk. De paragraaf betreffende Hongarije is aangenomen. Berlijn, 30 Nov Men verwacht hier eene spoedige op lossing van het nieuw conflict. Hanover was door de vereffe ning der rendsburger kwestie bevredigd, en nu heeft zich ook Sak-en tot den bond, zijn lastgever, gewend, om eventuele magtiging tot ontruiming der hertogdommen. - L it Altona schrijft men, dat de Pruisen, uit het noorden van Sireswijk daar teruggekeerd, veel verhalen var. de bepaald de nsche gezindheid welke zij daar hebben aangetroffen en die li mie goede out\ angst en herberging dikwijls ten zeerste in den weg gestaan hebben. Z j zijn zeker dat men in die distric ten tie eerste gelegenheid te baat zal nemen, om met behulp van Dei: -marken, zich weder van Duitschland los te rukken. 1 Deeemb. De Provinzial Correspond enz meldt, dat de pruisische regering den 29sten dezer Saksen en Hanover heeft uit genood igd, om na de mededeeling van het vredesverdrag onverwijld de bondscomniissarissen en de bondstroepen terug te roepen. De pruisisehe regering is voornemens met Oostenrijk niet alleen in zijne eigenschap a's executie mogendheid, maar op grond van zijne eigene aanspraken bij het vredes-verdrag vastgesteld, de bonds-exeeutie voor volbragt te verklaren. Ook hierin vereenïgt zich Oostenrijk met Pruisen. Derhalve is het te hopen, dat Pruisen ontslagen zal zijn van de noodzakelijk heid om zich zelf regt te verschaffen. Gisteren werd hier een telegram uit Ween en ontvangen, inhoudende de vork: ring, dat Oostenrijk tot een gemeenschap pelijke verklaring -t Pruisen bereid is. Die verklaring zal dus in de eerstvolgende buitengewone zitting des bondsdags, welligt reeds morgen ter tafel gebragt worden. Pruisen en Oostenrijk zullen dientengevolge te kennen geven, dat de executie doelloos geworden is, de verwachting uitdrukken dat de bonds troepen Ilolstein zullen ontruimen en daarbij voegen, dat zij beiden de belangen en regten van den bond bij uitvoering van art. Ill van het vredestractaat van *30 oct. zullen handhaven. Met dit sehijn-compromis zal de zaak dan afloopen. SanoVGr. 30 Nov. Officieel is bekend gemaakt, dat de regeringen met de bonds-executie belast, thans verpligt zijn, om onverwijld de executie-maatregelen op te heffen, de troepen uit de hertogdommen terug te trekken en daarvan aan de bouds- vergadering kennis te geven. Van een bondsbesiuit betreffende de opheffing der executie, is geene sprake. De hanoversehe regering zal, vermits het vredesverdrag aan de bondsvergade ring is medegedeeld, haar pligt ten spoedigste vervullen. De kwestie der erf-opvolging blijft aan eene bijzondere behande ling voorb"houden. Gouda, 3 Dec. In de zitting van de tweede kamer van woens dag zijn, nadat de minister van justitie de in de vorige zitting door enkele leden gedane opmerkingen over het bestaan der ad- min ist rat ien voor de eerediensten had beantwoord, hoofst. Ill B (r. k. eeredienst), met 44 tegen 23 stemmen, en hoofdst. IV B (herv. eeredienst enz.), met 45 tegen 22 stemmen aangeno men. Daarna werden de beraadslagingen gevoerd over hoofdst. IV A (depart, van justitie). Vooral werd in eene beoordeeling getreden van den gang der werkzaamheden, strekkende tot voor bereiding der invoering van de wet op de regterlijke inrigting; behalve andere onderwerpen, waarvan Teeds in de verslagen was gewaagd, werd in het bijzonder gewezen op de behoefte aan wettelijke regeling der politie, het notarisambt, de naamlooze vennootschappen, de waterschappen enz. Aan die beraadslagin gen namen deel de hh. Godefroi, Wintgens, van Beyma thoe Kingraa, Kien, dc Lom de Berg, de Brauw, van Nierop, van Lyndon, van der Linden, J. K. van Goltstein, van Kerkwijk, Begrara en de minister van justitie. In den loop der beraad slagingen is o. a. ook gesproken over de zaak der tienden, de gildebeurzen, de afschaffing van frensche wetten, de dood straf in verband met het regt van gratie enz. De behandeling der onderdeelen van dit hoofdstuk zal in de zitting van morgen plaats hebben. In de zitting van donderdag zijn de onderdeelen van het hoofdst. Justitie behandeld en er is een amendement met 39 tegen 29 stemmen aangenomen om 4000 uit te trekken tot gemoetkoming aan de ambtenaren, met het openbaar ministerie bij de kantongeregien belast. Er zijn nog enkele punten no pens sommige afdeelingen ter sprake gebragt, en ten slotte is het geheele hoofdstuk aangenomen met 5i tegen 18 stemmen. Na de pogingeu der oppositie in den laatsten tijd, vooral tegen de en minister aangewend, is die uitslag beteekenend. l)ie op positie verliest dan ook al meer en meer terrein. Dit blijkt ook uit de aangevangen discussie over het hoofdst. Binnenl. zaken. Drie sprekers hebben daarover het woord gevoerd: de hh. Simons, van Asch van Wijck en van Golstein Sur. De oude bezwaren, tienmaal wederlegd, kwamen hierop neder: cen tralisatie, drijvende kracht, eindcijfer, subsidiün, indiening dei- wet op de concession. In de bijeenkomst der tweede kamer van gisteren zijn de algemeene bera idslagingen over het hoofdstuk Binnenl. zaken voortgezet, maar nog niet ten einde gebragt. De voornaamste sprekers waren de hh. v. Bosse, Schimmelpeuniiick, v. Heemstra, Godefroi, van Beyma en van Nierop. Maandag is de minister van binnenl. zaken aan het woord De tweede kamer der staten-generaal heeft iegen heden aan de orde gesteld: lü. Interpellatie van den heer Roehus- sen over een vonnis van het hoog geregtshof van nederlandsch Indie, wegens het omhakken van koffijboomen. 2°. Ontwerp tot wijziging van hoofdstuk V (staatsbegrooting 1SG4.) 3°. Begrooting landsdrukkerij 1805. 4°. Onteigening voor den spoorweg tusschen Meppel en Heereveen. 5°. Begrooting van het burgerlijk pensioeofuiids 1S65. G°. Wijziging van de hoofd stukken II, All A en VII B der begrooting voor 1863. 7°. Wijziging, hoofdstuk III Abegrooting 1863. 8°. Onteigening voor den spoorweg van (Jirecht naar Kuilenburg. 9°. Bekrach tiging van prov. belastingen. Volgens de Midd. Ct. zou dezer dagen in den minister raad een besluit tot regeling van het tractement der ambtena ren genomen zijn, dat zich echter uitsluitend tot de lagere rangen der ambtenaarswereld bepaalt. Volgens dat besluit zou den de bezoldigingen aldus bepaald zijn: voorde tweede klerken, minimum 300, maximum 600; eerste klerken, minimum 700, maximum ƒ900; adjunct-commiesen, minimum 1000, maximum 1400. Vindt deze classificatie bijval, dan zou men bij eeue volgende begrooting ook tot de tracteinentsregeling der hoogere rangen van de ambtelijke hiërarchie overgaan Naar wij vernemen heeft het Z. K. H. prins Frederik, voorzitter der hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal gedenkteekeu voor november 1813 enz. behaagd, zich te ver eenigen met de voordragt der algemeene vergadering van 27 october 11., en alzoo, behoudens wijzigingen reeds nu of nog nader noodig geacht, het model Ebenhaezer, voor het in het illemspark alhier op le rigten monument, de eer der uitvoe ring waardig te keuren. Door den raad der gemeente Meppel is woensdag avond besloten tot de opheffing van het gymnasium en tevens tot de oprigting van eene gesubsidieerde bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De latijnsche school zal blijven bestaan. Donderdag is te 's Gravenhage aanbesteed het bouwen van landhoofden en pijlers en het maken van bijkomende wer ken voor de spoorwegbrug over de rivier de Waal, bij Bommel. Minste inschrijver was R. C. Muurman te Geldermalsem en G. van Tiel te Rossum voor 2,075,000. Het bestuur der algemeene tentoonstelling van voortbreng selen van tuinbouw, in het voorjaar van 1865 in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam te houden, heeft bekend gemaakt, dat de inzending op die tentoonstelling zal moeten geschieden op 1, 3 en 4 april 1865, dat de plegtige opening den 7deQ april zal plaats hebben en de tentoonstelling voor bet publiek zal geopend zijn van 8 tot en met 12 april. Eene belangrijke ontdekking is onlangs gedaan. Wanneer men namelijk de groenten en vruchfboomen begiet met eene oplossing van sulphas ferri, dan verkrijgt men verwonderlijke uitkomsten. Snijboonen winnen bijna 60 pCt. in zwaarte en de smaak is veel aangenamer. Onder de vruchten is de peer die, welke het meest bij deze behandeling wint. Voortaan moet men geen oud ijzer verloren laten gaan, vermits het, met water vermengd, bijna even veel uitwerking doet als mest. In de Goessche Courant leest men o. a. betreffende de algemeene discussien over de begrootiug: „Zoo als men weet Reeft de heer-van Zuijlen eene zeer lange redevoering gehoudeu in de kamer, om het. ministerie te verpletteren. Ofschoon hij zeide geen last te hebben van de conservatieve partij, om in haren naam te spreken, stelde hij zich tocli aan de spits dier partij (misschien bij afwezigheid van den heer de Brauw) en men vond in zijne zeer lange redevoering alle de grieven en theorien der conservatieve partij naauwkeurig opgegeven. Het was dus vrij natuurlijk, dat latere sprekers van eeue andere rigting en ook de ministers voornamelijk, den heer van Zuijieu bestreden, niet omdat de gemetamorphoseerde liberaal zooveel schrik had ingeboezemd, maar omdat hij zich zich als het partij-orgaan had voorgedaan. De oppositie dit feit, als alle anderen, verdraaijende, beweert, dat den heer van Zuijlen zoo veel eer geschiedde, omdat men van zijnen persoon en van zijne hoogverhevene welsprekendheid zooveel notitie genomen had. De zoogenaamde colossus wordt alleeu door allen bestre den, omdat in hem de oppositie zich als het ware concen treerde. Waar men echter beweert, dat ziju schot eeue doode- lijke wonde heeft achtergelaten, is het vertroostend op Te merken, dat er nog al een groot aantal onder de doodelijk gewonden is, dat levenskracht genoeg bezit om zich dapper te verdedigen." „De heer van Zuijlen heeft, gelijk te verwachten was, eene tweede niet minder lange rede gehouden, waarin hij zijne tegen standers met bloedhonden vergeleken heeft en epne anecdote vertelde van een Portugees, die de strekking had om de ver tegenwoordigers te qualificeren als dieven en moordenaars. Hij heeft vervolgens den minister Thorbecke en de door hem du- genoemde Thorbeckianen, op de meest duidelijke wijze hatelijke personaliteiten gezegd, om ten slotte met groote naiveteit te verklaren, dat het toewerpen van personaliteiten het vaderland geen dienst bewijst. Over het algemeen geeft zijne tweede rede voering den indruk, dat gekwetste eigenliefde ook den vertegen woordiger bitter kan maken; dat gebrek aan argumenten dik wijls tot hatelijkheden brengt, en dat hij, die tegenover degenen, die hem hooren, niet Hink de oogen kan opslaan, omdat het geweten spreekt, doorgaans in zijne zelfverdediging onhandig te werk gaat en schipbreuk lijdt." Ammerstol, 3 Dec. De zalmvisscherij blijft alhier tot heden geregeld voortduren. In de laatste 14 dagen, van 19 nov. tot 2 dec. werdeu gevangen 133 zalmen. De prijs der winter/alm is 1.50 per l/2 n. p.; die Ier oude zomerzalin 0.50 a 0.90 naar kwaliteit. Perzie doet te Louden moeite om eeu geldleenirg te sluiten. Op de spoorwegen worden 5 maal minder personen gedood en 10 maal min der gekwetst dan bij andere middelen van vervoer. Men verwacht weder een japansch gezantschap. Oostenrijk wil een spoorweg aanleggen in Zevenbergen. Eeue seheveningsebe pink is in den nacht van 24 op 25 nov. bij de engclscbe kust met man en muis (8 koppen) verongelukt. Woensdag morgen is op den Overtoom bij Amsterdam eeu molen met drie huisjes verbrand. De opstand in Erioul is geëindigd, de hooiden zijn ontkomen. Te Nieuwe-Diep worden twee j'apanuezen verwacht om aldaar de geneeskunde te bestuderen. Een schroefstoomboot van Calatz is bij Varna vergaan, slechts 7 van de 140 passagiers ziju gered. De sultan heeft drie stoorabooteu present gedaan aan ffi- stoomvaart-maatschappij op de Zwarte Zee. Professor Yreede wordt in zijn ïust gestoord door thorbeckiaansche visioenen. Men verwacht dat Thiers in dc kamer zal optreden als verdediger der wereldlijke magt. Woensdag lubben de, uit de hertogdommen terugkeereude troepen te Wtcuen hun iutogt ge houden. Te Rome is tot hervorming der munt besloten. In Ru>l.iud moet een kolonel als gemeen soldaat dienen, omdat hij in duel een officier doodde; de getuigen oudergaan drie maanden vestingstraf. Te Wijkbij Heusden hebben, bij publiekeu verkoop, 9 bunders wei-, bouw - en hooiland met boerenwoning 30,000 opgebragt De mijnen van Sonora zullen voor gemeenschappelijke rekening van Frankrijk en Mexico geexploiteerd worden. De trappisten gaan in Cochiu-China eene groote landbouw- inrigting stichten Men verwacht de spoedige invoering van den ijk op de gasmeters. Het paatdenspoor van boetens wordt niet toegelaten iu Rotterdam. Overleden: 29 Nov. N. E. Dijkman, 12 w. E. A. J. van der Gees C j. D van der Want. 21 m. 30. H. P. Pinkse, 5 w. 1 Dec. G. Tijbout, 9 in. C. NVesterman, 11 w. Gehi wi): 30 Nov. L. Overkamp en J. van der Kint. B. Vergunst en E Kooien. SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 18 tot en met 25 Nov. 1864. Levenl. kind, ouders P. Turk en M. Boezemenaar. Gouda, 1 Dec. Tarwe. Poolsche r *r last 30.9. Zeeawsche per mud 9 a 9.50. Rogge. Ialandsche f 5 a ƒ6, buiten- mdsclie 6 a 6.50. Gerst 1- a f 6.50. Haver 3 a ƒ4.25. Boekweit. Frans'lie p'r 2144 nel. UÏ l>5. N urdbrabantsche 205. Duivebooiieu 7. Hennep'. 111 ƒ9 9.54. De veemarkt met goeden aauv er, en goeden handel. Vette varkens 18 a 23 c. per l/.2 »- t2. kus 10 partijen 22 a 25. Goeboter 1.10 a 1.20. Weiboter 0.90 a 1.06 per n. 12. was heden ter graanmarkt meer leven, vooral teel handel in tarwe en haver, doch tot aanmerkelijke pr.j*verwin lering. In zeeuwsehe graansoorten tot ie-5 hoogere prijz.cn dan notering veel handel. Tarwe f 7.74 u 8L£0. Hogge f ."..">0 a fi. Win'ergersi 4.90 h f 5.40. Zoinergerst 4 a 1.80. Korte haver 3.60 a f 4. Lange tl0, 2.14 a 3.20. D:»i- vcboonen 7. Paard» boonen 6 Gr. erwten 7 a 9.50. Witte erwten ƒ7 a 7.75. A m stails waag gewogen vau 24 11 or. tot 1 Dec. 291 ;8 en 110/16 te /amen 6920 11. 12. i>v r 55 a 41 het vierde; 1.375 a 1.52* per u. 12. Ter markt 1230 mud aard. f 1.70 a 2 Dordreellt, 1 Dc. De markt ruimer voor - n ui tarwe dan de vorige weck, d.e 20 c. I iger, b ter van de h ui 1 ging. Jarige Z. VI. en overrn. -.10 8.90, n. do ƒ7 a 7.20; afwijkende en bi. 5.60 a 0.40, en zomer 0 a 7.s0. Rogge, weinig aangevoerd als voren 5.70 1.20. Garst matig aangevoerd, onveranderd in pr„-. V» 1 5.2'J a 5.80, zomer 4.20 a 4.SO. Spelt J' 3.20 t 4.70. lliver meer aangevoerd 20 c. lager nioejv.j!» :e ruimen, lui. voeder 2.30 a 3 en dikke do. 3.24 f ;.c>. Paar lebooneu 30 c. lager ƒ5 a 6. BI. erwten 50 e. lager net wéinig koopl. Boekweit siap, alleen limb, op 2-100 1 a5 afgegeven. 1 Dee. Puik 11. z. tarwe 7.5 U, goede GOUDA. Geboren: 29 Nov. Catharina, ouders \V. de Vroom en L. van Rijs wijk. 30. Maria Antoinetta, ouders IV. N. J. van Helden en D. J. Joosten. 1. Dee. Cornelis, ouders C. van der Ree en J. Boot. 2. "Willem Eusebins, ouders W. E. van Kervel en J. E. Duijshart. do. do. 7 met weinig aanvoer. Puike j 1 ri4. rwe 9 met weinig handel. Puike n. *aMi. do. veel .n erd 7 50 a s met weinig kooplust. Puike n. rogge 5.7 5. Góéde wintergerst5.25 met weinig handel, Puike zomefgent I 25 met weing aanvoer N. waich. puurli-booneii ƒ6. N waleb. witte boonen veel aangevoerd met r» 1 .ken 1. 12. N. walch. br. boonen 11 met goede vraag. 7 walch. gr. erwten veel aangevoerd 7.55 a 7." u;c: goede vraag. Zeeuwsehe d°. ƒ7.25. Loilden, 2S Nov. Granen. Eng tarwe ti 1 op vorige prijzen; vr. evenzoo; gerst flaauw en haver 011erandtvd. Aan voer van 21 tot 26 nov. 970 qr. inl. en 6411 qr. vr v rwe. 365 qr. inl. en 3821 qr. vr. gerst en 300 qr. iul. e 7522 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden amge?> :>90 runderen, 370 kalveren, 17580 sch pen «n 1, 5 »rk-Noor beste runderen werd 5/8, voor do. kalvt-reu «5 - -r d-«. soh :p»n 5/6 en voor do. varkens 4 '10 per steen betaald. 29 Nov. Boter. Friesche lit/ a 116/kamper en Zwolle 108/ a 112/Kaas. Edam, gras 50/ a 5'"-/— en Gouda 44/ a 50' 30 Nov. Granen. Eng. tarwe met beperkte vraag, vr. stil; gerst vast en haver gevraagd tot volle vorige prijzen. Aanvoer van 26 29 nov. 350 qr. iul. en 7940 qr. vr. tarwe, 470 qr. inl. en 490 qr. vr. gerst en 130 qr. inl. cn 680 qr. vr. haver. 1 Dee. Aan de veemarkt van lieden werden aangebo den 1610 runderen, 315 kalveren, 4150 schaper, en 4sO var kens. Voor beste runderen werd 5/6, voor do. kalveren 5/8 voordo, schapen 5/3 en voor do. varkens 4/10 per steen betaald' *m* Voor de vele bewijzen van deelne ming mij betoond bij het overlijden van mijnen geliefden echtgenoot, betuig ik aan allen mijnen hartelijken dank. Gouda Wed. A. F. NEUWIELLER, 3 Dec. 1864. Tissot van Patot. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan de nalatenschap vau JAN VOORDOUW, Sz. in leven Land bouwer, gewoond hebbendeen den 23 JuV'j 11. te Bodegraven overleden, wordt ver zocht daarvan voor den 15 December dezes jaars opgaaf of betaling te doen ten Kan tore van den Notaris S. LAGERWEIJ, te WOERDEN. Met toestemming vaa HH. fiomurijnnn rissen aanstaanden Dinyalog 6 December besloten gezelschap. Kattelein.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2