ÖmtcnUnö. ötnncnlanö. Gemengde Berigten. Marktberigtsn. Dalffc, 8 Dec. B;j redelijke» aanvoer was de handel tame lijk levendig, veel verkocht behalve iniu.ierc tarwsoorten. Puike jar. z.eeuws. tarwe 9.40 Westl. do. S a 8.60; van het eiland Ro/enburg 7.80 a8 40. Rogge 5.50 a G.20. Wm'ergerst 5 a 5.60. Zoraergerst 4.SO a 5.10. Korte haver 3.60 a ƒ4. Lmge d°. 2.40 a 3.40. Duiveboonen 6 a 7. Paardeboonen 5.50 a 6. Gr. erwten 7 a 10. Witte erwten 6.75 a ƒ7- 5 br.-tgt, het waren voor de helft vrouwen en kinderenden prins ze!ven bedreigt hetzelfde onheil; doch de geheele toedragt der zaak ligt in hef. duUter. Ook de amerikur.nsche berigten zijn ver van heider; men weet bijna niets met tcnige zekerheid van de krijgsbedrijven. Sher man heeft Atlanta verlaten en zich op weg begeveu; waarheen hij opirerukt is en wat hij beoogt is duister. Te New-York was tegelijkertijd in verschillende hotels en eeuige schouwburgen brand gesticht, die echter spoeiig door ijverige krachtsinspan ning bedwongen werd. Eenige personen werden gekwetst, doch de meesten kwamen met den schrik en de ontsteltenis vrij. l it het zuiden berigt men, dat vijf staten Georgia, Alabama, Mississippi en Noord- en Zuïd-t'aroliua zich ouder de leiding van den vice-president Stephens vereenigd hebben tot vredes onderhandelingen, om terug te keeren tot dc unie en dat de president Davis vergeefs alles beproef 1 heeft om dit plan tegen te werken. Meidra zal men meer veriiPinen; de door velen gekoes'erde hoop op vrede was reeds weder vervlogen, en die scheen ook onmogelijk, zoolang het zuiden vasthield aan de slavernij. Londen, 7 Dec. Te oordeelen naar de nu uit Amerika ontvangen berigten, schvnt de president Lincoln te hebben af gezien van zijn plan om directe v red es voorstellen aan het zuiden te doen. Dat ha werkelijk voornemens was dit te doen, valt niet te betwijfelen; dcch de omstandigheden schijnen dat voor nemen aanmerkelijk te hebben gewijzigd, en in plaats van regt- strecks afgevaardigden naar Richmond te zenden, moet bij iiu besloten hebben om in zijne jaarlijksche boodschap, die den 4 dezer maand bij het congres moest worden ingezonden, zijde- lingsche vredesvoorstellen aan het zuiden te doen. De koninklijke familie zal den 17 of iy dezer van Windsor naar Osborne vertrekkenen aldaar de kersdagen door brengen. De koningin wordt eerst in januarij te Windsor terug verwacht. Parijs, 7 Dec. De minister van financiën arheidt zeer ijve rig aan het over/igt van den finmcielen toestand «les lauds. Bovendien houdt de heer Fould daartoe bijna dagelijks bijeen komsten met 7'jnen ambtgenoot van openbare werken. Het aangeduide stuk zal een volledig overzigt bevatten van a! de openbare werken, welke de regering zoowel in den loop van 1865 als later wensclit uit ie voeren, met aanduiding van al de redenen, die eik dier wprken motiveren. Bovendien ver- eischt dat stuk groote /org bij de bearbeiding, daar het gou vernement jaarlijks slechts 100 millioen voor de aangeduide werken besteden ?ai eu liet bepaald is, dat daarop, zelfs door het openen van cr» ie'en op de diensten van volgende jaren, geene inbreuk mag woiden gemaakt. Overigens blijkt deze ge heele aangelegenheid, als een hoofd-onderdeel der begrooting, het voornaamste onderwerp der beraadslagingen van de beide kamers gedurende hei aanstaande zittingjaar te zullen uitmaken. 8 Dee. Naar men verneemt is door den heer Rouher een wetsontwerp aan de goedkeuring van den keizer onderwor pen, waarbij de tegenwoordige wetgeving op de drukkerijen wordt gewijzigd. Volgens dit ontwerp zal ieder voortaan het regt hebben, zonder voorafgaande vergunning, het vak van druk ker uit te oefenen, mits zich onderwerpende aan 's lands wetten en het toezigt der bevoegde magt. De heer Boiielie, prefect van politie, heeft bij den keizer een rapport ingediend, betreffende het staken der werkzaamheden door eene coalitie van arbeiders. De prefect ziet in de toekomst daarin een groot gevaar en acht het nemen van maatregelen van voorzorg dringend noodzakelijk. -De geinviteerden teCompiègne gaan nog altijd voort zich op regt geestige wijze te amuserenDe laatste avonden heeft men doorgebragt met ehinesche schim te spelen, welke hart verheffende bezigheid daarin bestaat, dat iemand zich met bet. aangezigt naar den muur gekeerd moet plaatsen, om dan uit schaduwen op den muur te raden wie achter hem voorbijgaat. De oppositie beweert dat men te Compiègne ook pandjes ver beurt en blinde—mannetje speelt, maar dat is vuige laster. Het hof heeft heden eindelijk uitspraak gedaan in het beruchte proces der 13 beschuldigden, wegens het houden van kiesvergaderingen zonder voorafgaaude magtiging van de zijde der bevoegde magt. Het hof heeft het vonnis in de eerste instantie gewezen bevestigd en daardoor beslist, dat de door de beschuldigden gehouden voorioopige kiesvergaderingen geacht moeten worden gelijk te staan met de associatieu, waartegen bij de wet straf is bedreigd, indien zij zonder toestemming van de administratie plaats hebben. Men moet de uitspraak van het hof eerbiedigen; wanneer het echter in den considerans van het vonnis verklaart, dat eene zoodanige beperking van het regt van vereeuiging bestemd is om de vrijheid der verkiezin gen te bevorderen, heeft het al den schijn alsof het half den spot met de zaak drijft. Weanen, 5 Dec. Onder voorzitterschap des keizers is gisteren een ministerraad gehouden; de aanleiding daartoe wa ren de verschillen tusschen de regering en het lagerhuis. Naar verzekerd wordt is besloten, eene verzoenende houding te be waren, daar men f^t eiken prijs eene crisis vermijden wil. Daarmede zal echter niet veel gewonnen zijn, zoo men niet tot eene algeheele verandering van stelsel besluit, want geschiedt dit niet dati zal het verschil van meening zich nog sterker doen gevoelen bij de begrootings-discussien en een conflict te weeg brengen. Der partij aan welke alle constitutioneel leven een doorn in het oog is, komen de geschillen tusschen het kabinet en dc kamer zeer gelegen en zij zoekt er dan ook zoo veel mogelijk voordeel m'e te doen. Berlijn, 7 Dcc. Den 27 nov. jl. is te Frankfort een con gres gehouden van een zeer groot aantal werklieden uit Frank fort en andere main-steden. Na langdurige en soms hevige debatten, zijn de vereenigingen der partij Lissalle en die der p-irtij Schultze-DHitzsch overeengekomen, gezainentlijk eene be weging te organiseren, met het doel het algemeen stemregt te verkrijgen. Tevens is een hoofdbestuur gekomen, dat congressen moet bijeenroepen ter bespreking van alles wat met den toe stand der arbeidende klasse in verband staat. Men meldt uit Kiel: Een aan alle overheden gezonden kennisgeving van den opperbevelhebber van het geallieerde leger houdt in, dat door het vredesverdrag het bezit van Hol- stein en Lnuenburg is overgegaan op de vorsten van Pruisen en Oostenrijk, dat de bondsexecutie ten einue is en het bestuur der burgerlijke commissarissen heeft opgehouden, terwijl ook de Saksische en hanoversche troepen het land zullen verlaten, dat alleen door pruisische en oosteurijksche troepen bezet zal worden en even als Sleeswijk bestuurd door commissarissen van de beide grootraagtenen dat deze laatsten er op bedacht zullen zijn, door bespoediging der oplossing van de opvolgings- kevestie, aan den voorloopigen toestand een einde te maken. 8 Dec Men verzekert, dat onze regering met aandacht het oog op Keurhessen gevestigd houdt, maar het oogenblik nog niet daar acht om tusschen beiden te komen. Het conflict is geheel van binnenlandschen aard, namelijk tustchen den keurvorst en de kamer. Door eene voorbarige inmenging zou Let vooreerst maar verergerd worden. De predikant Nanseu te Aller, gelegen in de proostdij Iladersleber, heeft geweigerd eeae godsdienstoefening te houden, ten einde de Voorzienigheid te danken voor de overwinning op de Deren behaald. Hij is op last van den pruisischen ci- vielen commissaris onmiddellijk ontslagen. Turijn, 9 Dec. De senaat heeft heden de wet betreffende de verplaatsing van deu zetel der regering aangenomen. Aan de stemming namen 181 leden deel; daarvan verklaarden zich 3 34 voor en 47 tegen, terwijl 2 leden zich vau de stemming onthielden. Petersburg, 8 Deo. Bij keizerlijke Bkase van 7 dec. wordt ten behoeve der vermeerdering van de middelen der bank en iD het belang van de nationale industrie, eene 5 pG't leeuing van 100 millioen uitgeschreven. Zij zal uitgegeven worden in obligatien van 100 roebels; de amortisatie geschiedt in 60 jaren door twee jaarlijksche uitlotingeu met aflossing, stijgende van 120 tot 150 roebels. Bovendien zullen gedurende de eersie 30 jaren 2 en later eene jaarlijksche premietrekking plaats hebben. Telkenmale zullen de prijzen zes maal honderd duizend roebels bedragen. De iusch rij ving is geopend van 15 tot 24 dec. De stortingen geschieden in 10 maandelijksche termijnen. De eerste in januarij te voldoen. Gouda, 10 Dec. In de zitting van de tweede kamer van woensdag zijn de beraadslagingen voortgezet over het hoofdstuk binn. zaken der staatsbegrooting. Bij art. 81 werd de zaak der cala- miteuse polders uitvoerig besproken en de voorgenomene regeling daarvan in bijzonderheden onderzocht. Daarover voerden het woord de hh. de Laat de Kanter, van Kerkwijk, van Heemstra en de minister van binneni. zaken. De heer van Heemstra, door de van regeringswege gegeven inlichtingen niet voldaan, stelde de volgende motie voor: /,De kamer, gehoord de discussien en van oordeel dat het onderwerp bij de wet moet geregeld wor den, sluit de beraadslagingen." Deze motie werd echter met 44 tegen 24 stemmen verworpen. Art. 81 en vervolgens ook artt. 8290 werden daarop zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De tweede kamer der staten-generaal heeft donderdag de beraadslaging over hoofdstuk Y der staatsbegrooting voortgezet. Bij de behandeling van den post voor rentegarantie ten behoeve van de doorgraving van Holland op zijn smalst, heeft de heer van Nierop medegedeeld, dat te Londen de crediteuren van den aannemer zijn opgeroepen, omdat hij heeft opgehouden te betalen. De bewijzen zal hij aan den minister overleggen. Hij wenscht dus dat er geen begin gemaakt worde alvorens een onderzoek zal hebben plaats gehad. De minister heeft toege zegd dat geene storting zal worden toegestaan, alvorens zal zijn gebleken, dat het kapitaal aanwezig is. De garantiepost is daarop na eene levendige discussie aangenomen. Voorts is de beraadslaging voor hooger en middelbaar ouderwijs afgaloopen en die over lager onderwijs aangevangen. De beraadslaging in de tweede kamer over de gevorderde gelden ten behoeve van het lager onderwijs, is gister afgeloo- pen en men is alzoo gevorderd tot de afdeeling der begrooiing, betreffende het armwezen. De minister van binneni. zaken heeft verklaard niet te kunnen overgaan tot eene herziening vau de bestaande wet op het lager onderwijs. Men vleit zich dat de beraadslaging over het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting heden ten einde zal gebragt worden. De audiëntie van den minister van oorlog zal op diugs- dag den J3 december, en die van den miuister van koloniën op woensdag den 14 dec. niet plaats hebben. Uit de memorie van toelichting, behoorende tot liet op nieuw aangeboden wetsontwerp, nopens liet regt van zegel, blijkt dat de regering met de groote meerderheid der kamer instemt, dat het weuschelijk en noodzakelijk is het zegelregl op druk werken, dagbladen en adverteutieu op te heffen. Omtrent een ^equivalent voor dat verlies blijken de meest uiteenloopende gevoelens te bestaan. De regering ziet echter niet in, dat deze maatregel zou behooren tot stand te komen, zonder dat het verlies, daardoor te weeg gebragt, door eenig equivalent wordt gedekt. Dat equivalent bestond in den verhoogden accijns op de suiker, waaromtrent reeds in de vorige zitting een voorstel gedaan werd. En de regering zou ongetwijfeld dat voorstel weder hebben ingediend, ware het niet dat inmiddels eene in ternationale suikerregeling was tot stand gekomen, waardoor niet alleen zal worden gedekt het verlies door de herziening der zegelwet te lijden, maar ook zal verkregen worden eene belangrijke tegemoeikoming in het offer dat eene volledige af schaffing der plaatselijke accijnsen voor de schatkist noodzake lijk maakt. De registratie wet kan hier buiten beschouwing blijven, omdat, zoo als reeds vroeger werd te kennen gegeven en thans nader uit 4 blijkt, dat ontwerp van de zegelwet is losgemaakt, liet is zeer wel mogelijk, dat de regering de som, welke het handelszegel naar het nieuwe ontwerp zou kunnen opbrengen, !e laag geraamd heeft. Eene juiste raming is echter hoogst raoeijelijk, en het kwam der regering wenschelijk voor, eene som te ramen, die althans niet kon tegenvallen. De maatschappij voor den werkenden stand te Amster dam heeft besloten een wedstrijd voor werkliedeu te houden. Aan dien wedstrijd zullen kunnen deelnemen timmerlieden, smeden, beeldhouwers of houtsnijders, draaijers, meubelmakers, schilders en stukadoors, mits knecht zijnde. Voor elk dezer vakken zal door de maatschappij een werkstuk van beperkten omvang en grootte worden uitgeschreven, dat door de mede dingers zal moeten worden vervaardigd. Voor ieder vak zul len vjjf commissarissen worden benoemd, die o. a. de prijzen en de premien zulien toekennen. Voor ieder vak worden drie prijzen uitgeloofd. De eerste prijs zal bestaan uit de zilveren medalje der maatschappij en 50, de tweede prijs uit de bron zen medalje en 25 eu de derde pr.js uit 15. De voor werpen zullen voor 15 mei moeten worden ingezonden en blijven het eigendom der inzenders. Gorinchem, 7 Dec. Ook hier zijn, tusschen 11 en 12 uur in den afgeloopen nacht, achtereenvolgens vijf verschietende sterren of meteoren waargenomen. Zij volgden elkander op gelijke afstanden van het noorden naar het zuiden. Ook ver scheen de een na den ander met twsschenpoozing van 2 of 3 seconden. Enkele minuten na hum e verdwijning vernam men een knappend gelnid. De laatste had de grootste lichtsterkte, ofschoon de tweede de grootste scheen. Ook was de kleur van het licht niet dezelfde; de tweede had eene zachtgroene en de laatste eene witblaauwe kleur. De overige waren in kleur van licht meer aan de laatste gelijk. Zij beschreven aan den ooste lijken hemel een boog, wiens middelpunt het laagst gelegen was. Te Bucharest wordt eene nationale bank opgcrigt met een kapitaal van 30 millioen francs. Te Koningsbergen is de scheepvaart door het inge vallen winter-saisoen gestremd. De grootste ijzersiuelter van Zweden is gefailleerd. Keizer K'apoleon is voor de schoolpligtigheid. Te Rome heerscht gebrek aan klinkende munt. Een steenkolentreiu van Kerkrade is iu botsing gekomen met een goederentrein van Maastricht. Verscheidene wagens zijn vernield en een spoorweg-beambte gedood. Voor eene dagelijksche schroefstoombootdienst tusschen Leyden eu Weerden is concessie verleend. Tusschen het hof van Rome en de portugesche regering is een ernstig verschil ontstaan over de benoeming van bisschop pen. Saksen zendt de opgeroepen verlofgangers naar hnis en roept het bezettingsleger üit Holstein terug. De Spanjaarden gaan na tallooze overwinningen San Domiugo uit edelmoedigheid verlaten. De aartsdeken Smith, predikant te Erith is totf 60 boete veroordeeld omdat hij op een spoorwagen gevochten heeft. De Denen in Xoord-ölceswijk worden nu door de Pruisen onderdrukt als vroeger de Du.tschers in Zuid-SleeswijL. De japansche prins Nagato is, wegen- zijne weigering tot het betalen der vergoeding aan de vreemdelingen, gestraft met den dood zijner ge- trouwste dienaren. \an een bankierskantoor te londen is met iubraak eene waarde gestolen van drie ton in specie, bankpapier, diamanten enz. Aan den heer P Bredius te Dordrecht is concessie verleend voor een spoorweg van daar langs Gorinchem naar Tiel. Te Zntphen gaat men twee buskruidmagazijnen bouwen. Met 1 febr. e. k denkt meu den spoorweg van Arnhem - Zutpheu voor het publiek te opcuen. Dt bank te Spa heeft dit jaar 1,600,000 fr. men opgebvagt dan in 1863 Te Glasgow zijn drie kiudereu, alleen iu buis gelaten, gestikt door den damp van een outstaanden, hoewel spoedig bedwongen brand. Ook in Dal- matie gaat in^u de katoeucultuur beproeven. In Denemarken zijn IdO officieren ontslagen. In Mexico is een aanslag ontdekt tegen het leven van keizer Maxiiniliaan. De frausche bank heelt 8 die. het disconto van 6 op 5 pCt. verlaagd. Gouda. 8 Dec. Tarwe. Poolsc'ie per last 300 Zemwsehe per mud ƒ3.50 a ƒ9. Rogge. Iulandsche 5 a 6, builea- landsche 6 a 6.50. Gerst 4 a 6.50. llavcr f 3 a 4.25. Boekweit. Fransche per 2100 ne l. 1U f 185. Noordbrab intsche 205. Duiveooonen ƒ6.75 a 7. Hennepzaad 9 a 0.50. De veemarkt met ta me lijken aanvoer ea vluggen handel. Schapen werden vlug verkocht; vette varkens golden van IS a 23 c.; magere varkens wel te verkoopen. Aan stads waag gewogen, van 1 tot S Dec. 216/8 en 81/16 boi.er te zamen 5130 n. <S. Hooiboter 53 a 53 het vierde; 1.325 5 1.45 per n. Ter markt 5*0 mud aar»!, f 1.70 2. Dordrecht, s Dec. Tirwe. Bj meer aanvoer, in de beste soorten niet slapper, mindere langzaam te verkoopen. Puike jarige witte zeeuwsche en overrn. 8.60 miiidere 7.80 a S.20, n. do mooije tot 8, mindere 7.10 a 7.20, geringe f 5.50 a 6.80. Zomertarwe 20 c. ger 6 a ƒ6.60. Rogge, met weinig handel prijshoudend. Voor overni. Z. en Yl. f 5.00 a j 6.20. Yreemde soorten niet aangeboden. Garst 20 c. lager. Winter 5 a 5.60, zomer J 4.10 4.60. Spelt n. 3.30 a 3.70. Haver. lui. voeder J 2.20 a 3, do. dikke ƒ3 a 3.30. Paardeboonen 10 c. lager, de beste 9.50, afwijkende 5 a 5.50. Duivel». 6.50 a 7. Witte boonen, afwijk, 9 a 10. Br. boonen J 11. Erwten. Goede bl. kook«oorten 30 c. lager 7.2<». Mesiing 6.50 a 6.SO. Boekweit zonder handel pr. 2100 u. limb, tot 190 geveild, 185 geboden. Middelburg, s Dec. Puike j ir. zeeows. tarwe f 8.25. Puike nieuwe do. do. 7 met weinig kooplust. Puike j rige walch. tarwe 1.75 met weinig bndei. Puike n. do. do. matig aangevoerd met w einig vraag 7 a 7 50. Puike r rogge 5.75. Goede wiutergerst 4.75 -nd< r p- /omer- gerst ƒ4.25 met weinig handel. X. walch. p ir uen ƒ6. N. walch. witte boonen veel aangevoerd niet goede vraag 11 a 11.50. N. walch. br. bo .i.c 10.69 i 11 met weinig kooplust. N. walch. gr. erwten veel aangevoerd, goed gevraagd 7 a 7.10. Deventer, 9 December. Tarwe S a ƒ9. Rogge 5.60 a 6.20. Boekweit 5.75 a 6.40. Gerst 4.25 a 5. Haver 3 a C.75. Boter per 20 n. le s. 23.50, a 25.50, 2c s. 1S.75 a 19.75. ZwoHe, 9 Dec. Middelprijzen. Tarwe 7.93, Rogge 5.90. Boekweit 5.90, Aardapp. 1.65. Boter per n. 1.12, 20 n. «ffi. 26.50. Groningen, 9 Dec. Tarwe, rogge, haver onveranderd, boekweit 10 c. en gerst 5 c. lager. Londen, 5 Dec. Granen. Eng. tarwe bedong vorige prij zen; vr. met geregelden handel en voor amer. vooijaarstarwe en ord. roode oostzee werd iets hooger betaaldgerst onveranderd en haver 6 d. hooger. Aanvoer van 28 nov. tot 3 dec. 1372 qr. inl. en 20710 qr. vr. tarwe, 823 qr. inl. en 3642 qr. vr. gerst en 300 qr inl. en 9154 qr. vr. haver. Aan de veemarkt van heden werden aangeboden: 4270 runderen, 130 kalveren, li 630 schapen en 250 varkens. Voor beste runderen werd 5/6, voor do. kalveren 5/3 voor dc». schapen 5/6 en voor do. varkens 4/10 per steen betaald. 6 Dec. Boter. Friescbe 118/ a 120/Kamper en

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2