ÖinncnUnïi. Gemengde Berigten. Vergadering pan den Gemeenteraad. tfct magtiging aan da maaUchappijen Tan nijverheid en koop- handel om hare zetels buiten de hoofdstad te vestigen, alsook tot overbrenging van het hof van cissatie van Milaan naar Turijn, benevens andere ontwerpen van plaatselijk belang. Petersburg, 5 Dee. De beginselen welke aan onze her vorming op regieriijk gebied ten grondslag liggen, zijn de vol gende: mondelinge en openbare procedure, de jury in strafzaken, onafhankelijkheid eu onafzetbaarheid der regterlijke magt, zacenstelling der balie naar het voorbeeld der tr.insche, gelijk heid van alle burgers voor de wet. De instelling der vrede- regters, die bijna van alla zaken kennis zullen nemen, die in Frrnkrijk door de regtbauken van correctionele politie worden beregt, is op engelsehe leest geschoeid. De organisatie der jury zul nog al bezwaar hebben. Het groote pubiiek heeft zich aaii de hervorming die sedert twee jaren werd te gemoet gezien, al heel weinig laten gelegen liggen, en daar juist daaruit de jury zal moeten gekozen worden, is het te vreezen, dat nog veel tijd zal verloopen voor die instelling bij ons wortel gevat hebbe. Den Rus, gewend de letter der wet als de eeuige leid draad van des regters uitspraak te beschouwen, zal het moei- jelijk vallen, zich er aan te gewennen naar zijne overtuiging "te oordeelen, en het is daarom te vreezen, dat die overtuiging nog lang eene ondergeschikte rol zal spelen. Gouda, 14 Dec. De tweede kamer heeft zaturdagr de begroo- ting voorbinnl. z. aangenomen met 55 tegen 19 stemmen. Daarna is beraadslaagd over de spoorweg-begrooting voor 1555. Men is gebleven bij artikel 8. De minister beeft o. a. te kennen gegeven, dat hij de voorwaarden heeft doen kennen waarop hij de concessie voor den spoorweg van Dordt op Nijmegen zou verletneu, dat hij het handeldrijven in concessieu zal tegengaan, door te bepalen, dat ze niet zonder toestemming der regering mojen worden overgedragen en dat het onderzoek der aan vragen voor lijnen van Scheveningen tot. aansluiting aan 't spoor wegnet bijna is afgeloopen en nu spoedig concessie zal worden verleend op den kortsten termijn. Vóór de discussion over de Spoorwegbegrooting maandag werden voortgezet heeft de heer van Nierop andermaal over de kanaalmaatschappij tot doorgraving van Holland het woord gevoerd en aangevuld zijne vroegere mededeel in gen van hetgeen hij van deze zaak wist en hoe hij tot die weteuschap was ge komen. Hij heeft nu, ais daartoe gemagtigd, de brieven die hij over deze zaak van een geacht amsterdamsch handelshuis en dit wederom van diens correspondent te Londen had ontvangen, ter griffie gedeponeerd ter inzage der leden met eenige restrictie dat de namen niet zouden worden publiek gemaakt. Daaruit blijkt de waarheid zijner mededeel in gen in de zitting van S dec. nopens het bijeenroepen der crediteuren van de firma der aan nemers, dat er een fidei-commis was benoemd, dat deze echter geene gelden wilden voorschieten en de firma zelve niet in staat was ze te formeren. Bij naderen brief uit Londen dd. 10 dec. mede aan het amsterdamscbe handelshuis gerigt, wordt andermaal gemeld dat hetgeen vroeger was medegedeeld de voile waarheid was. Dit een en ander strekte spr. tot regt- vaardiging zijner handelwijze en tot het doen der nieuwe vraag: of de min. van binuenl. zaken en van financiën toestemming gegeven hadden tot het uitschrijven der eerste storting, welke vraag door den min. van binnenl. zaken ontkennend werd beantwoord. "Vervolgens zijn de bijzondere artikelen van de spoorwegbe grooting voor 1S65 voortgezet, beginnende met art. 11, waarop twex. amendementen werden afgestemd, het eene (van den heer 's Gravezande) tot vermindering der begrooting met uitgaven die men meende tot kosten van algemeene rivierverbetering 1« behooren, het andere (van den heerViruly) tot verhooging ▼an denzelfden post tot verhooging van dijken in verhand met de werken voor de brug te Zalt-Bommel. De artt. 1120 zijn onveranderd aangenomen, terwijl bij art. 21 (Breda-Rot- terdam) door de heeren de Raadt en Blussé op eer.e spoedige beslissing der rigting Rotterdam-Dordrecht, en in ieder geval op een begin van uitvoering van het vak Dordrecht-Willems- dorp werd aangedrongen. De minister heeft, voor zoo veel van hem afhangt, bespoediging toegezegd en tevens doen uit komen dat in ieder geval de spoorwegverbinding te Dordrecht zal worden in verband gebragt met de rivier of de haven van Dordt. De minister heeft ook doen uitkomen dat het eenmaal toch tot de brug over den Moerdijk zal moeten komen en dan zal de zuiderlijn van het grootste belang worden. De geheele begrooting ad 21 millioen is vervolgens aangenomen met algemeene stemmen op een na, die van den heer Storm ■van 's Gravesande. Morgen discussie over 't hoofdstuk marine, «A wel reeds ten 10 ure. In d« bijeenkomst der tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagingen over het hoofdstuk Marine begonnen en ook reeds afgeloopen, en is dit. hoofdstuk met 47 tegen 19 stemmen aangenomen. Over het eindcijfer werd niet bepaald gesproken, maar wel op het voetspoor der gewisselde stukken, over de bestemmiug onzer marine, over het stelsel dat aan die bestem ming de beste uitvoering kon geven, over de vraag in hoe ver de miuister, in verband met vroegere verklaringen of te kennen gegeven voornemens, een vast s.elsel had en daaraan getrouw dacht te blijven, en wijders over onderdeden en spe ciale punten, welk een en ander hier niet opgenomen kan worden, omdat reeds de enkele opsomming van de wederzijds aangevoerde argumenten de ruimte van een kort verslag zou innemen. De eerste kamer der staten-generaal heeft maandag hare werkzaamheden hervat. De heer H. E. Verschoor, nieuw be noemd lid, is als zoodanig toegelaten. De reeds door de tweede kamer aangenomen ontwerpen en hoofdstukken der staatsbe- grooting zijn bij de kamer ingekomen. Het Hdbl. zegt ten aanzien der stemming over het hoofd stuk binnenl. zaken o. a. het volgende: „En nu nog een enkel woord over den i'itslag der stemming, waarbij het bud get van hst hoofd en den zaraeusleller van het kabinet met 55 tegen 19 stemmen werd aangenomen. Die uitslag bevestigt de daadzaak dat dit ministerie, trots ongehoorde tegenwerking en verguizing, het vertrouwen van de overgroote meerderheid der natie bezit. In den laatstea tijd was juist de minister van binnenlandsche zaken het mikpunt van de meest ergerlijke en persoonlijke aanvallen. Het is ronduit door de oppositie verklaard, dat meu in den heer Thorbecke het gansche minis terie wilde treffendat het eene anom ilie was om afzonderlijke hoofdstukken af te stemmen en binnenlandsehe zaken aan te nemen en wat dies meer zij. Welnu, men heeft alle krachten ingespannen; men heeft zich buiten de kamer zelfs niet ont houden om de meest onkiesche middelen van verdachtmaking te bezigen, dan eens het oog gerigt op dit dan weder op dat district, om ware het mogelijk nog eeuige zieltjes te werven. Maar men heeft het niet verder kunnen brengen dan het ge wone getal en dat is zamengesteld als volgt: De heerenRochussen, van Zuylen, v. Heemstra, van Golt- stein Snr, Mijer en Simons (allen voormalige ministers) met en benevens de heeren Wiutgens, de Brauw, Schimmelpenninck, Hoekwater, Dirks, Taets v. Amerougen, Lycklaina, van Lynden, van Asch van Wyck, Bcgram, llofmann, Lith de Jeude en van Foreest. Het handelsblad behelst een brief van den heer Ch. Burn en een artikel van den Illustrated Times van den 29n octob. 11. (beiden in de engelsehe taal,) waaruit blijkt, dat de aanne mer der werken tot doorgraving van Holland op zijn smalst overeenkomst',rr de verklaringen van den heer van Nierop, zijne betalingen I gestaakt, iets wat, volgens den heer Burn, te Londen ou' uws was en meer dan eene maand geleden aan een dev 'teuien en den vroegeren secretaris der kanaal- maatschapp hun privé ter kennis was gebragt. De heer Burn voegt er echter bij, dat hij bereids, namens een voornaam en solied aannemer, aanbiedingen heeft gedaan aan de direc teuren der kanaal-maatschappij om al de werken a forfait aan te leggen eu al de aandeelen, die door liet publiek niet worden genomen, voor zijne rekening te nemen. Dit aanbod was vol gens den heer Burn, reeds eenige maanden geleden aan ge noemde directeuren toegezonden, zoodat, hetzij op de grondslagen van de oude concessie, hetzij door pogingen aan te wenden om eene nieuwe concessie te verwerven, met vermoedelijk gun stiger bepalingen voor de kanaal-maatschappij, het, op den grondslag van een kapitaal van 28 millicen gulden, niet moeije- lijk zal wezen andere voorname en solide aannemers te vinden^ weshalve het amsterdamsche publiek niet behoeft te twijfelen of het kanaal door Holland op zijn smalst zal tot stand komen. De Goessche Courant zegt ten aanzien der beraadslagin gen over het lager ouderwijs in de tweede kamer o. a. hefc volgende: „Als wij, ook uit de laatstgehouden discussie, willen opmaken, wat de oppositie, die in hare verschillende nuances sx. profsssc de bijzondere school meest voorstaan, aigciitlijk. zuu verlangen, dan meenen wij, dat het hierop nederkomt: dat de openbare school zoo veel te wenschen over liet, dat de bijzon- zondere meer begeerd werdendat de schoolgelden op de open bare school zoo hoog waren, dat ieder schrikte om gebruik van die school te maken dat de staat het oprigteu van scholen gebood, maar gelijktijdig maatregelen nam om ze te onder drukken dat de regering secteuscholen vermeed, maar krachtig de hand leende om ze opterigten; dat ze aan den eenen onbe-» perkte vrijheid gaf, om de regteu des anderen zooveel mogelijk te verkorten; dat ze het ouderwijs in de staatsschool van het ware beginsel losmaakte om het prijs te geven aan de exploitatie van allerlei heele eu halve beginselenin één woord, uit veler redeneringen blijkt, dat zij de tegenwoordige wet willen en tegelijk niet willen. Zou daarin niet juist het bewijs gelegen zijn, dat het standpunt waarvan de. wet uitgaat, goed gekozen is? De heeren Jitta en van den Honert hebben gisteren in het Handelsblad verklaard, dat het gerucht alsof de aannemers van de doorgraving niet kunnen voldoen aan hunne verpligting. door de bij de directie ontvangen berigten, ten stelligste wordt tegengesproken, met de bijvoeging dat al de door hen onder- nomt.. groote werken onafgebroken zijn en worden voortgezet, dat een der directeuren zich in persoon naar Londen heeft be geven om zich van den stand der zaken te overtuigen, en dat de alzoo verkregen inlichtingen aan bet publiek zullen worden onderworpen. Terwijl men tegenwoordig in Engeland zoo bijzonder bedacht is op middelen tot meerdere verzekering van de veilig heid der spoorwegrei/igers, heeft de heer J. H. Adriaans te Brussel, bij circulaire bekend gemaakt, dat hij een geschikt middel daartoe heeft uitgevonden, hetwelk op de tegenwoordige rijtuigen kan worden toegepast, door daaraan kleine verande ringen te maken. De daaraan verbonden voordeelen worden door hem aldus opgegeven1°. De passagiers zijn beveiligd tegen alle aanrandingen. 2°. Bij een ongeluk of bij het dé railleren van een trein kunnen zij zich zonder moeite redden. 3°. Op ieder station gaan alle portieren gelijk open. 4°. De reizigers zijn met meer blootgesteld aan het gevaar van uit het rijtuig te vallen, wanneer zij, terwijl de trein in gang is, tegen het portier leunen. 5°. De reizigers kunnen de portieren niet meer openen. 0°. De nadeelige werking van den lucht stroom in de rijtuigen wordt belet. 7°. De portieren behoeven gedurende het traject niet meer voor de dienst der conducteurs geopend te worden. 8°. Een enkele conducteur is voldoende voor den geheelen trein. 9°. De conducteur is niet meer ver ligt langs den tiein ie loopeu, hetwelk dikwijls tot ongeiuk- en aanleiding heeft gegeven. Door de algemeene synode der ned. herv. kerk is aan den heer L. Zsarnay, super-intendent der geref. kerken in Hon garije, de som van f 17,000 toegezonden voor de noodlijdende kerken en scholen aldaar. Een zeer eenvoudig levend man, P. Kramer, heeft enkele stukken land gelegateerd, teu einde het tructement der beide herv. predikanten te Edam met 180 te verhoogen, voorts ƒ1000 4pCt. aan het kerkefonds, 1000 4pCt. aau de diakonie en 1000 3pCt. aan het diakonie-huis. Voor verzamelaars van postzegels moge het volgende niet onbelangrijk ue/en: de goedkoopste postzegels zijn de franschc van 1 centime, de duurste die van Califoniie, welke 10 gelden. Het best gegraveerd zijn die van Nieuw-Schotianü, dan volgen die van Frankrijk en Griekenland. De leelijkste zijn de belgische en engelsehe van 1 penny. De grootste soort zijn die vau Siberie, de kleiuste die van Mecklenburg-Schwerin. De beeldtenis van Victoria komt voor op 40 verschillende wijzen. Op d" in de laatste 4 w eken te Leydeu gehouden veemarkt zijn buitengewone aankoopen gedaan, meest van vette koeijen, voor engelsehe rekeniug, tegen hoogc prijzen en gereed geld. Der gelijke groote aankoopen hebben ook elders plaats en de daar voor bestede sommen zijn belangrijk. Vele landbouwers komt zulk een levendige en voordeelige handel zeer te stade, doch dewijl de veestapel hierdoor allerwege vermindert, kan men als zeker aannemen dat in het voorjaar de landbouwers weder tegen hooge prijzen zullen moeten aankoopen. Te Londen zijn tot 1 Dec. 3l9 aanvragen ingediend om concessie tot canleg of uitbreiding vau Spoorwegen, zijnde 41 meer dan in het vorige jaar. De koninklijke tabaksfabriek tc Madrid is geheel verbrand; de schade bedraagt 10 millioen realen, 4000 vrouwen eu meisjes zijn zonder werk. De japansche prins Nagato is in opstand gekomen. Alle mo gendheden wenscben legervermiudering, maar niemand wil beginnen. De Times zegt: het eng. gouvernement schijnt door de publieke opinie ontheven te zijn van de verpligting om de aangelegenheden van andere volken te regelen. Een der parijsche ontvangers van de registratie ;s een te kort van 400,000 fr. gaan opzoeken. Te Liverpool zijn oij een brand op een scheepstimmerwerf verscheidene loodsen en eene aan zienlijke hoeveelheid opgestapeld hont vernield. Op den Grc-at-Eas- zernspoorweg zijn twee goederentreinen tegen elkander gereden, mei dit gevolg dat drie personen gekwetst, eenige wagens verbrijzeld en goederen over de baan verspreid werden. De kosten van het kanaal ter verbin ding van de Oost- met de Noordzee, loopende door Holstero, zijn voorloopig geraamd op 40 millioen tbaler - De maroccaansche regering heeft het verbod tot uitvoer van katoen voor den tijd van een jaar opgeheven. Het staken van den arbeid neemt te Parijs steeds toe De bank te Frankfort heeft maandag het disconto van ol/g tot 5 pCt verlaagd, Te Leeuwarden is het kapitaal bijeengebragt voor eene meel- en brood fabriek. Rothschild zal Italië aan eeld helpen, als de nieuwe regeling tot stand gekomen is, Bet Handelsblad zal voortaau de amsterdamsche «malligheden ter voorkoming van ergernis in het engelsch plaatsen. De Saksers uit de hertogdommen vermijden in het naar huis keeren het pruisische grondgebied. De oostenrijksche rijksraad kan vooi het einde des jaais het budget niet afhandelen. De beruchte boheemsche roover C'ernohorsky is eindelijk der gendarmerie in handen gevallen. De her tog van Brabant is van Alexandrie naar Calcutta op reis gegaan. Voor Holland op zijn malst wordt eene eerste stoiting gevraagd om met de ^taling der gemaakte onkosten de zaak voor goed te besluiten. De Sultan heeft in deD 'acclimatatietiiin te "Parijs voor 5000 fr. papëptaijen* gekocht. Van de nieuwe kersvertelling van Ch. Dickens zijn in de twee eerste dagen na de verschijning lbO,OOÖ exemplaren verkocht. Het beruchte kaperschip der Zuidelijken in de haven van Bah ia genomen is door een transportschip der noordelijke marine bij ongeluk in den grond geloopen. Zitting van Vrijdag9 December. \oorzitter mr. A. A. van Bergen IJzendooiu. Tegenwoordig zijn de hh. de Grave, Viruly, Kemper, Droogleever, Remy, Prince, Westeibaan, Buchuer, Braggaar, van btraattn ec Luyten. De notulen van h t verhandelde in de vergadering, gehouden den 18 nov 11. worden goedgekeurd. Gelezen en voor uotif. worden aangenomen drie dispositien van hh. gedep. staten, bij welke goedkeuring wordt verleend op evenveel raads besluiten, strekkende tot het wcer?prtken in regten van de vordering der commissie van liquidatie van de zaken der vooiuialige memboiikamers tot het verleunen van een geschenk aan de hh. ingenieurs, welke zekere opneming en berekening gemaakt hebben; tot het verhuren aan het rijk van de lokalen, bij hot kautongcrcgt in gebruik. B. eu W., rapporterende over een vroeger ingeleverd voorstel der ge zondheids-commissie, aanprijzende het graven en" inrigten van een bassin met zuiveringsto< stel, ten einde zuiver drinkwater beschikbaar te stellen, geven te keuuen niet gunstig voor dat plan gestemd te zijn. Zij lecgen daarbij over een rapport vau dea gemeente-bouwmeester, die, eveneens als de commissie vau labricage van oordeel is, dat, al wilde men de geraarr.de kosten van vijftig duizend gulden beschikbaar stellen, het becogde doel niet b; reikt zou worden. B. en W. geven in overweging vooreerst ge eu besluit in dezeu te nemen, maar af te wachten welk resultaat in Rotter dam zal wordt n verkregen, door een aldaar voorgenomen middel tot ver betering van htt drinkwater. Ter visie: Eene missive van den schuttersraad, een plan aanbiedende tot organi satie van he t muziekcorps, wordt gesteld in handen der hh. Remy," van Gennep en van btraati o, ten einde te dienen van prieadvies. Regenten der gasthuizen berigtt n dat de heer Po&t Drost de benoeming, tot regent heelt aangenomen. Not. Regenten over het vereenigd wees- en selemoeseniershuis leveren in hun ontworpen huishoudelijk reglement. Ter visie. Regentessen over evengenotmd gesticht geven kennis van haren rooster van aftreding. Not Op missiven van verscheidene collegicn, aanbeveling bevattende van per-, sonen ter vervulling der, door gewone aftreding op 1 januarij e. k. te ontstane vacaturen, wordt besloten in de volgende vergadering tot het dotn der benoeming over te gaan. Een verzoek van N. Priusei»b< rg, strekkende om in koop te erlangen een stuk gvouds, uitmakende een ged cite van liet terrein der voormah^e. j Turf kerk, waarbij gevo» gd is ten advies van den gemeente-bouwmeester, woidt na eenige bisprekiug gtwtzeu van de hand. Een verzoek van A M. Schouten en andere btwoners van dcu Huweelen ciugel, om toestemming te erlangen tot bet mogen leggen van stoepen voor hunne huizen, wordt, vergeztld vau een advies dis gemeente-bouw meesters, ter visie gelegd. Wordt gelezen eene missive van den commissaris des konings aanmer kingen inhoudende tegen de verordening op d» brandweer, op en op de maatregelen ter uerii.g van besmettelijke ziekteu, onheus door dcu gemeenteraad vastgesteld oi' gewijzigd In de eerste ph.ats woiden de aanmerkingen tegen de verordening op de brandweer in overweging genomen Art. 1 bevat de bepaling, dat, in het opgenoemde ge-val, afwijking door den gemeenteraad kan worden verleend. HH. ged staten verlangen dat zulks aan B en W. w rde opgedragen. De hh. Viruly en Kemper zieu niet in, op welken d d«-wij/,Lring verlangd wordt. De B. is vau ooi deel dat, om opouti voor te komen, men de voorgestelde verandering dient aan te nemen, li p< r. dat ged. staten niet opgeven om welke vedeu zij het verlangen Na eenige bespreking wordt besloten het art. te wijzigen in den g- est van hh ged. staten; acht leden zijn er voor en vier, de hh. Viruly, Kemper, V. .-'er- baan en PriQce, zijn er tegen. Bij verschillende artikelen wenschen ged. staten dat word. Lv_- \oegd: „onverminderd de bepaling vau deze of gene wet kon. bolu.t Nele leden ziju vau oordeel dat zulks overbodig i>, omj t iu het slot artikel, toepasselijk op alle artikelen, zulks reeds vc u :i - Desniettemin worden al deze bijvoegingen aaugenouwn nvt 7 te-jen 5 stemmen, die der hh Viruly, Kemper, Priuce, Wes i.baan en luiten. Art. 21 wordt gewijzigd in dier voege, dat het geoorloofd zal zijn vnor in de kramen te hebben van zons op- tot zonsondergang, met 9 tegen 3 stp-nmen, die der hh. Kemper, Prince en luyten. Art. 22 wordt, ïuet 11 t(g 1 stein, die des heeren I.nvttn. eewjizigd derwijze, dat het geoorloofd zal zijn in werkplaatsen er» in onbewoonde gebouwen vuur te hebben en tabak te rookeu van zons op- tot zons ondergang. Art. 75 wordt ppnparig ge»ij?:gd, derwijze dat van geborgen goederen, bij brand, aan den B. en niet aau de policie, aangifte moet worden gedaan! De heer Buehner verwijdert zich. Alsnu heeft eene discussie plaats over de vraag, of de geheele veror dening dan wel alleen de wijzigingen en bloc mu' ten wordeu in rondvraag gebragt. Bij stemming wordt besloten, zoowel het een als het ander, na te laten. Drie wijzigingen in de verordening op het bouwen eu ééne wijziging in de verordening tot bestrijding van besmettelijke ziekten, allen inhoudende verwijzing naar wetten of kon. besluiten, woruen om dezelide reden, om welke zij weerspraak vonden in de verordening op de brandweer, best iden doch aangenomen roet 6 tegen 5 stemmen, die der hh. ïruly, Kemper! Priuce, Westetbaan en luyten. Aan de aide is het verzoek van den heer Dortland, commissaris bij de stoombooten, strekkende tot het erLmgeu van eene toila^e u;t d-.- ge meentekas, op grond van het geringe bedrag hetwelk zijne betrek k.ug oplevert. B. eu W. adviseren tot afwijking, omdat de zaak nog niet laug geaofg in werking- is; om met juistheid een oo.decl te kannen uitspreken.

Goudsche Courant | 1864 | | pagina 2